مطالب مرتبط:
پرکشیدن قیمت مرغ و مساله چندوجهی تولید تا بازار در استان سمنان
دست دولت در پس تشکیل بازار سیاه نهاده ها/ تنها 30 درصد نیاز تولید کننده مرغ در استان به نهادها تامین شده است
گرانی مرغ در استان مرکزی با وجود 40درصد تولید مازاد / افزایش قیمت ها غیرقانونی است
مرغ درب مرغداری با 19 هزار تومان عرضه می شود/قیمت مرغ نسبت به استان های همجوار بالاتر است
ستاد تنظیم بازار: بازگشت مرغ به قیمت قبل، کمتر از یک هفته دیگر
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 آذر 1399 ساعت 07:002020-11-26اقتصادي

پرکشیدن قیمت مرغ و مساله چندوجهی تولید تا بازار در استان سمنان


ایرنا- بازار عرضه گوشت مرغ در استان سمنان همزمان با دیگر نقاط کشور دچار التهاب و کمبود شد.

بازشدن این گره کور حمایت از تولیدکننده در سال جهش تولید و پرهیز شهروندان از خرید هیجانی و احتکار خانگی است.

- " سمنان- ایرنا- بازار عرضه گوشت مرغ در استان سمنان همزمان با دیگر نقاط کشور دچار التهاب و کمبود شد.

بازشدن این گره کور حمایت از تولیدکننده در سال جهش تولید و پرهیز شهروندان از خرید هیجانی و احتکار خانگی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، گوشت مرغ جزو کالاهای اساسی و پرمصرف در خانوارهای ایرانی به شمار می رود؛ اکنون به دلیل برخی مشکلات مانند نبود نقدینگی، گرانی و کمبود نهاده، مرغداران در استان سمنان دچار مشکل شده اند و این مشکل بر میزان جوجه ریزی و میزان تولید تاثیر گذاشته و به کمبود این کالا منجرشده است.

شهروندان استان سمنان روزهای گذشته به دلیل کمبود گوشت مرغ در بازار با مشکل مواجه شدند و بررسی های میدانی نشان می دهد این مشکل در دیگر نقاط کشور نیز رخ داده است.

تولیدکنندگان امیدوار هستند با تامین نقدینگی، رفع کمبود نهاده و عرضه با قیمت مناسب آن، تولید مرغ به روال عادی و به میزان نیاز بازار بازگردد.

در استان سمنان بیش از 400 واحد انواع مرغداری با ظرفیت پرورش 13 میلیون قطعه پرنده وجود دارد و 2 هزار و 500 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این حوزه اشتغال دارند و 2 تا سه درصد تولید کشور از استان سمنان تامین می شود.

درد و دل واحدهای عرضه گوشت مرغ تا مرغداران یکی از واحدهای عرضه مرغ در استان سمنان در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: در شرایط عادی روزانه 300 تن گوشت مرغ به واحدم برای عرضه اختصاص می یافت که اکنون سهمیه به 50 کیلوگرم کاهش یافته است.

محمد فاطمی ادامه داد: واحدهای عرضه مرغ در استان سمنان سمنان به دنبال گرانفروشی نیستند و کمبود عرضه مرغ آنان را دچار مشکل کرده است.

وی ادامه داد: یکی از واحدهای پرفروش عرضه مرغ که گاهی روزها یک تن سهمیه گوشت مرغ می گرفت اکنون سهمیه اش به 300 تن کاهش پیدا کرده است و این میزان کاهش عرضه بازار را ملتهب کرده و شهروندان برای خرید گوشت مرغ در شرایط شیوع کرونا دچار مشکل شدند و گاهی مشاهده می شود برای خرید گوشت مرغ صف تشکیل می دهند.

یکی از مرغداران در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: فروردین، اردیبهشت و خرداد تولید مرغ مازاد بود و قیمت مرغ در خرده فروشی ها به کمتر از 10 هزار تومان رسید، اما مردم برای حمایت از تولید کننده مرغ نخریدند و بسیاری از تولیدکنندگان به خاطر ضررهای آن موقع و فقدان حمایت مردم مرغداری های خود را تعطیل کردند.

محمد صفری ابراز داشت: تعداد زیادی از مرغداران در ابتدای امسال به دلیل کاهش زیاد قیمت مرغ ورشکست شدند و اکنون کمبود مرغ به دلیل کاهش جوجه ریزی در مهر ماه است.

وی یادآور شد: افرادی که در فضای مجازی فیلم ارسال می کنید و صف طولانی برای خرید مرغ را نشان می دهند، خواسته یا ناخواسته باز هم به تولیدکننده و اقتصاد ضربه می زنند.

این تولیدکننده بیان کرد: مرغدار عامل گرانی مرغ نیست بلکه عواملی مانند نهاده با ارز آزاد، بازار سیاه و سختی تهیه دارو و واکسن و با چند برابر قیمت واقعی، بر قیمت تمام شده تولید اثر گذاشته است.

وی اظهار داشت: واردات تولید کننده را زمین می زند و بازار دلالی و واسطه گری را گرم می کند و ضرورت دارد در شرایط فعلی دولت با کمک به تولیدکننده به جهش تولید و اشتغالزایی کمک و با پرهیز از واردات دست دلالان را از سفره مردم کوتاه کند.

کمبود مرغ در بازار از کجا نشات می گیرد یکی از تولیدکنندگان مرغ در استان سمنان در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: کمبود و گرانی نهاده و نبود نقدینگی موجب شده تا تولیدکننده نتواند تولید کند و با کاهش جوجه ریزی میزان تولید و عرضه در بازار کم شود و اگر این روال ادامه داشته باشد می توان گفت ممکن است کاهش مرغ در بازار تشدید شود.

اسماعیل پور ادامه داد: در گذشته نهاده طیور مانند سویا دربازار با قیمت 35 هزار ریال به ازای هر یک کیلوگرم عرضه می شد، اما اکنون هر یک کیلوگرم به 170 هزار ریال رسیده است.

وی بیان کرد: در گذشته ذرت به ازای هریک کیلوگرم 15 هزار ریال در بازار عرضه می شد و اکنون قیمت آن به 45 هزار ریال افزایش یافته است.

این تولید کننده تصریح کرد: میزان سهمیه نهاده طیور که به مرغداری های تخصیص می یابد حداکثر بین 35 تا 40 درصد نیاز مرغداری ها است و بقیه نیاز نهاده باید بازار با قیمت گران و به زحمت تهیه شود.

اسماعیل پور اضافه کرد: در گذشته تامین و توزیع نهاده در اختیار وزارت جهاد کشاورزی بود، اما در 2 سال گذشته با سپردن وظیفه خرید و تامین نهاده به وزارت صنعت، معدن و تجارت، و توزیع بر عهده وزارت جهاد کشاورزی، مرغداری ها با مشکل مواجه شدند.

وی بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی چون تولید کننده است در تامین و خرید نهاده خوب عمل می کرد، ولی وقتی خرید بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت، وزارت جهادکشاورزی دیگر اختیاری برای تامین ندارد و مشکلات امروز به وجود آمد.

وی خاطرنشان کرد: آبان امسال یک میلیون و 600 هزار قطعه جوجه ریزی در واحدهای مرغداری استان سمنان انجام شد که در مدت مشابه سال گذشته میزان جوجه ریزی 2 میلیون و 800 هزار قطعه بود.

این تولید کننده اظهار داشت: کاهش جوجه ریزی فقط مشکل استان سمنان نیست و تولیدکنندگان در سراسر کشور دچار مشکل هستند.

وی اضافه کرد: مشکل نهاده موجب شده تا مرغ از لحاظ وزنی افت کند و افت وزن و کمبود مرغ در بازار در کنار هم موجب التهاب بازار شده است.

اسماعیل پور یادآور شد: اکنون به دلیل کمبود نهاده هر مرغ به وزن 2کیلو و 200 گرم کاهش یافته است و به عبارتی هر مرغ گوشتی 800 گرم افت وزنی دارد که جمع این افت وزن ها تولیدکننده را دچار خسارت می کند.

وی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت علاوه بر خرید نهاده، وظیفه قیمت گذاری را بر عهده دارد که قیمت گذاری کنونی برای گوشت مرغ از سوی اتحادیه مرغداران و حتی وزارت جهاد کشاورزی با توجه به هزینه تمام شده تولید قابل قبول نیست.

این تولید کننده ابراز داشت: اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت قیمت گذاری مرغ را انجام می دهد باید 100 درصد نهاده شامل دارو، واکسن و مکمل را برای تولید کننده تامین و سپس نرخ تعیین کند و در این صورت تولیدکننده نیز تابع تصمیمات است.

وی گفت: قیمت واکسن طیور پنج برابر، قیمت دارو چهار برابر و قیمت نهاده نیز افزایش یافته است و قیمت تصویب شده برای مرغ هیچ گونه تناسبی با قیمت تمام شده تولید مرغ ندارد و همین نبود تناسب تولیدکننده را دچار مشکلات جدی کرده و نتیجه اش کاهش جوجه ریزی و کمبود مرغ در بازار شده است.

وی تصریح کرد: برای تامین نیاز بازار استان سمنان 25 درصد تولید مرغداران در بازار استان سمنان عرضه می شود و برای این دستورالعمل تصویب شده ضمانت اجرایی تعریف شده و اگر تولید کننده از دستورالعمل پیروی نکند حواله صادر نمی شود، اما نکته این است که میزان تولید کم شده و جوابگوی نیاز نیست.

این تولیدکننده افزود: در گذشته 30 تا 40 ماشین حمل گوشت مرغ به سمت تهران می رفت، اما اکنون به زحمت 2 ماشین به تهران ارسال می شود.

آشفتگی در بازار عرضه مرغ و تخم مرغ استان سمنان مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان گفت: طی روزهای اخیر عرضه مرغ و تخم مرغ با قیمت مصوب در شهرستان های استان با مشکل مواجه شده است.

مهدی سلامتی تصریح کرد: جلسه ای به منظور اقدامات فوری و موثر در این حوزه با حضور دستگاه های اجرایی متولی برگزار و مصوبات ویژه ای اتخاذ و مقرر شد تا تامین تخم مرغ به قیمت مصوب توسط سازمان جهاد کشاورزی و بر اساس اعلام نیاز از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت انجام شود.

وی ادامه داد: مقرر شد ذخیره مرغ منجمد در شهرستان های استان به منظور تامین نیاز مردم در دستورکار باشد.

وی بیان کرد: خروج تخم مرغ بدون مجوز از سوی سازمان جهاد کشاورزی ممنوع است و نیروی انتظامی باید از خروج مرغ بدون هماهنگی با جهاد کشاورزی جلوگیری کند.

سلامتی اظهار داشت: در صورت تخلف در این حوزه، برای افراد خاطی پرونده تشکیل و به تعزیرات ارسال و در کمتر از 24 ساعت رای صادر خواهد شد.

توزیع مرغ و تخم مرغ در استان سمنان بر اساس نرخ مصوب باشد معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان گفت: توزیع مرغ و تخم مرغ بر اساس نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار کشور به قیمت4 20 هزار ریال در استان ، لازم الاجراست.

علیرضا شریفی نژاد با بیان اینکه افزایش قیمت عرضه مرغ در استان های همجوار و ارزانی این محصول در استان یکی از عوامل اصلی ایجاد تقاضای کاذب در استان است، گفت: لازم است تا در استان در بحث توزیع مرغ و تخم مرغ بر اساس نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار کشور اهتمام جدی وجود داشته باشد و در این میان قطعا با پیگیری دوجانبه بحث حمایت از حقوق مصرف کنندگان و حقوق مرغداران نیز در دستور کار است.

وی خاطر نشان کرد :امروز مدیریت بازار باید از حالت متمرکز خارج شود و مدیریت غیرمتمرکز و با حضور موثر فرمانداران و سایر دستگاه های ذیربط در شهرستان های استان سمنان در دستور کار قرار گیرد تا شیب قیمتی ایجاد شده با تامین بیش از نیاز و تقاضا در استان از بین رفته و طی روزهای آتی شاهد ثبات در بازار مرغ و تخم مرغ در استان باشیم.

شریفی نژاد از تخصیص 100 تن مرغ منجمد برای استان سمنان و نبود مشکل در تامین مرغ منجمد در استان خبر داد و تصریح کرد: استان سمنان در تولید مرغ گرم نیز ظرفیت بالایی دارد و با همراهی مرغداران می توان این مشکل را رفع کرد.

نقص در زنجیره تولید، عامل آشفتگی بازار مرغ و تخم مرغ معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان نبود توزیع مناسب نهاده ها را از علل تعویق در جوجه ریزی، کشتار و عرضه مرغ عنوان کرد و بیان داشت: سهمیه 20 درصدی تحویل مرغ از سوی مرغداران وجاهت ندارد و نیاز است این حوزه مورد توجه ویژه قرار بگیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان اظهار داشت: با همراهی فعالان صنعت مرغداری ، در آینده بر اساس ظرفیت و متناسب با تخصیص نهاده به مرغداری ها، تخصیص سهمیه الزامی تحویل مرغ از سوی مرغداری ها به منظور حفظ آرامش بازار باید در دستور کار قرار بگیرد.

وی از پیگیری برای تامین مرغ مورد نیاز در شرق استان سمنان از استان های همجوار خبر داد و گفت: شهرستان های استان نیاز است تا در برهه کنونی برای تامین مرغ مورد نیاز شهروندان به صورت پشتیبان یکدیگر وارد عمل شوند و شهرستان هایی که مازاد سهمیه دارند نسبت به تحویل این سهمیه به شهرستان های متقاضی اقدام کنند تا به زودی شاهد تعادل در عرضه و تقاضا و ثبات در بازار مرغ و تخم مرغ در استان باشیم.

تامین 63 تا 65 درصد نیاز مرغداران به نهاده طیور رییس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: از ابتدای فروردین 99 تاکنون 126 هزار تن نهاده دامی در بین دامداران و مرغداران استان توزیع شد.

سید حسن میرعماد ابراز داشت: امسال 35 هزار تن سویا در بین مرغداران استان سمنان توزیع شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان بیان کرد: 63 و 65 درصد از ذرت و سویا مورد نیاز مرغداران برای خوراک طیور استان سمنان تامین شده است و در یک ماه گذشته نیز روند تامین و توزیع نهاده های دامی در استان سرعت خوبی گرفته است.

تخصیص 25 درصد تولید مرغداری های داخل استان سمنان برای بازار استان مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت: 25 درصد از تولید مرغداری های استان به منظور تامین نیاز مردم این استان به گوشت مرغ اختصاص یافت.

حمیدرضا حسینی در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: برای حفظ ثبات قیمت و تامین نیاز مردم استان سمنان به گوشت مرغ مقرر شد هر مرغداری فعال در استان 25 درصد تولید خود را در داخل استان عرضه کند.

وی ادامه داد: 400 مزرعه پرورش مرغ گوشتی در استان سمنان فعال است که ظرفیت اسمی این واحدها تولید 10 میلیون قطعه در هر دوره است.

وی بیان کرد: هر دوره جوجه ریزی به طور متوسط هشت هفته به طول می انجامد و در هر واحد مرغداری در سال چهار دوره جوجه ریزی انجام می شود.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان اظهار داشت: مرغ تولیدی در استان مازاد بر نیاز استان است و 20 درصد تولید مرغ استان جوابگوی نیاز است و مابقی مرغ تولیدی استان سمنان در بازار استان های همجوار مانند تهران عرضه می شود.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت: نزدیک به 12 میلیون قطعه جوجه ریزی در نیمه نخست امسال انجام شد در حالی که در مدت مشابه سال گذشته 15 میلیون قطعه در استان انجام شده بود.

وی ادامه داد: یک میلیون و 600 هزار قطعه جوجه ریزی در شهریور امسال برای تامین گوشت مرغ استان انجام شد که این میزان جوجه ریزی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 11 درصد کاهش یافت.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان بیان کرد: در شهریور سال گذشته یک میلیون و 700 هزار قطعه جوجه ریزی در استان سمنان انجام شد.

وی اضافه کرد: نوسان های قیمت در بازار مانند نوسان قیمت نهاده و شیوع کرونا در کاهش جوجه ریزی در نیمه نخست امسال موثر بوده است.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان بیان کرد: ظرفیت اسمی تولید سالانه مرغداری های استان 40 میلیون قطعه است.

تولید 25 هزار تن گوشت مرغ در استان سمنان معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: نیمه نخست امسال 25 هزار تن گوشت مرغ در استان سمنان تولید شد که بین 20 تا 30 درصد این میزان تامین کننده کل نیاز استان است و بقیه تولید در بازار استان های همجوار عرضه می شود.

مصطفی شاه حسینی در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: 60 تا 70 درصد تولید گوشت مرغ استان سمنان مازاد بر نیاز است و در بازار استان های همجوار مانند تهران عرضه می شود و به دلیل عرضه در پایتخت و نقش آفرینی به عنوان استان معین تهران، سمنان نقشی مهم و تاثیر گذار در تنظیم بازار دارد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان ادامه داد: استان سمنان سهم 2 تا سه درصدی از تولید مرغ کشور دارد و در ثبات و حفظ آرامش بازار نقش آفرین است.

وی اظهار داشت: استان سمنان یکی از قطب های تولید مرغ و تخم مرغ کشور و به لحاظ شیوع بیماری های پرندگان از استان های پاک کشور به شمار می رود.

وی بیان کرد: براساس آخرین آمار، متوسط سرانه مصرف گوشت مرغ در کشور به ازای هر یک نفر در سال 28 کیلوگرم است و در استان سمنان نیز سرانه مصرف نزدیک به سرانه کشوری است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان تصریح کرد: 6 ماه نخست امسال 14 هزار تن تخم مرغ در استان تولید شد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: متوسط مصرف سرانه تخم مرغ در کشورهای توسعه یافته بیش از 15 کیلوگرم و در ایران به ازای هریک نفر در سال 11 کیلوگرم است و باید تلاش شود تا سرانه مصرف تخم مرغ به استانداردهای جهانی نزدیک شود.

احتکار خانگی عامل اصلی کمبود مرغ در بازار استان سمنان مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان سمنان گفت: روزانه نزدیک به 30 تن گوشت مرغ تازه و منجمد به منظور حفظ آرامش بازار استان توزیع می شود که از این میزان توزیع روزانه بین 17 تا 20 تن گوشت مرغ تازه است.

سید مهدی برهانی در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: روزانه بین 10 تا 12 تن گوشت مرغ منجمد نیز در بازار استان سمنان عرضه می شود و نرخ تصویب شده قیمت هر کیلوگرم مرغ گرم در ستاد تنظیم بازار 204 هزار ریال و مرغ منجمد 145 هزار ریال است.

وی اظهار داشت: در زمان حاضر بازار استان سمنان با کمبود مرغ و تخم مرغ مواجه است و جلسه ای برای سامان بخشی به بازار مرغ و تخم مرغ استان سمنان تشکیل شد که با ابلاغ دستورالعمل های تصویب شده بازار دوباره به آرامش خود باز می گردد.

وی بیان کرد: در حالت عادی نیاز مردم استان سمنان به گوشت مرغ کمتر بوده، اما این روزها با شنیدن شایعات کمبود گوشت مرغ در بازار، مردم دست به خرید هیجانی زدند که همین عامل بر التهاب بازار افزوده است.

مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان سمنان بیان کرد: تیم های نظارتی به منظور برخورد با تخلف های صنفی مانند گرانفروشی، عدم درج قیمت و عدم ارایه فاکتور به صورت مستمر بر بازار نظارت می کنند.

وی تصریح کرد: 2 تیم در شهر سمنان و در مجموع پنج تیم در سراسر استان برای تظارت بر بازار عرضه مرغ و تخم مرغ فعال است و تا این لحظه تخلفی به عنوان گرانفروشی در مراکز عرضه مرغ در استان سمنان محرز نشده است.

مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان سمنان خاطرنشان کرد: واحدهای صنفی خرده فروش مرغ و تخم مرغ را براساس فاکتور خرید و طبق قانون با افزودن درصدی سود تعیین شده در بازار عرضه می کنند.

استان سمنان جزو قطب های تولید مرغ در کشور محسوب می شود که براساس میزان تولید و اشتغالزایی حرف برای گفتن دارد و کمبود مرغ زنگ خطری برای تهدید امنیت غذایی، اقتصادی و اشتغالزایی است.

برنامه ریزی هدفمند و حمایت از تولیدکننده و ارتقای دانش اقتصادی خانواده ها با کمک آگاهی بخشی به جامعه از طریق رسانه می تواند التهاب را از بازار دور کند و به سمت خودکفایی و رونق و جهش تولید پیش ببرد.


کلید واژه ها: استان سمنان - تولید - گوشت مرغ - سمنان - استان - کمبود - سال جهش تولید - شهروندان - بازار - تولیدکننده - جهش تولید - گوشت - خانوارهای ایرانی - کالاهای اساسی - التهاب - دچار - احتکار - مشکل - خانگی - پرهیز - حمایت - میزان - جوجه ریزی - کالا - کشور - مرغداران - دیگر - خرید - عرضه - قیمت مرغ

آخرین اخبار سرویس:
برنامه ریزی های لازم برای تامین کالاهای اساسی ایام عید و ماه رمضان انجام شود

اطلاعیه ایران خودرو درباره پیش فروش خودرو

گزارش معاملات مربوط به عملیات بازار باز

وجود 72 هزار ظرفیت خالی در مسکن ملی

تحقق 100 درصدی تعهد ایجاد اشتغال حوزه گردشگری در تویسرکان

آزادسازی 15 هکتار از اراضی کشاورزی ماهدشت

پیش بینی بورس فردا 2 بهمن

گزارش معاملات مربوط به عملیات بازار باز 1 بهمن 99

مدل پنیر سوییسی برای کنترل تخلفات دلالان خودرو

احتمال گرانی تصاعدی و کمبود شیرینی در نوروز 1400

لوکس نشینها خوش به حالشان شد!

یک واحد تولیدی در شهرستان آشتیان استان مرکزی به بهره برداری رسید

فراخوان 3 میلیون خودروی شرکت فورد به دلیل نقص فنی در کیسه هوا

مصوبه ستاد تنظیم بازار برای تکمیل ذخایر راهبردی شکر

استحکام محصولات با فناوری نانو افزایش یافت

تخریب باغ ویلا های کارکنان دادگستری و جهاد کشاورزی در مشهد

استاندار قزوین: قاچاق کالا، یک تهدید برای تولید و امنیت ملی است

بدرقه ترامپ با بهره برداری از مگاپروژه صنعت نفت ایران

اهداف جهش تولید در هرمزگان محقق شد

قیمت سکه 300 هزار تومان افزایش یافت

تورم 46 درصدی دی 99 نسبت به پارسال

توزیع بسته های معیشتی در لرستان

تردید و سرگردانی دلالان بازار ارز

خیز مجدد کرونا در صورت بی توجهی به دستور العمل های بهداشتی

رشد 30 درصدی سکنی گزینی پرندگان مهاجر در تالاب ها

احداث 138 هزار واحد مسکن ملی در کشور توسط بنیاد مسکن

احتمال اختصاص بسته های تشویقی به انشعابات بافت های فرسوده

نگرانی از افزایش مسافران زمستانی در جزایر کیش و قشم

98 درصد مدارس اهر به سیستم گرمایشی استاندارد مجهزاند

خانه های 70متری تهران چند؟

بار روانی تکرار مردم کم مصرف کنند!

رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالای ایران

روند صعودی بورس پایدار خواهد ماند؟

اجازه تفکیک اراضی کشاورزی ماهدشت را نمی دهیم

دوری از کرونا با نوبت دهی تلفنی شعب بانک رفاه

توقف عرضه سیستم عامل iOS 12.5 برای آیفون های قدیمی

برنامه ریزی های لازم برای تامین کالاهای اساسی ایام عید و ماه رمضان انجام شود

ورامین 40 درصد گوشت استان تهران را تأمین می کند

دریافت تسهیلات کرونایی بیش از چهار هزار بنگاه اقتصادی در استان یزد

بیش از 15 هزار خودرو در چهارمحال و بختیاری مشمول جریمه شدند

آغاز گازرسانی به دشت مستوفی نوش آباد

4 هزار تماس گازگرفتگی با اورژانس فقط در 4 ماه | بیشترین و کمترین تماس ها مربوط به کدام استان هاست؟ | علائم گازگرفتگی را بشناسید

بازآفرینی 350 محله فرسوده در سراسر کشور

حمایت از ایده های فناورانه تولید قطعات خودرو در خوزستان

نشت یابی 18 هزار کیلومتر شبکه گاز در کردستان

تعادل در بازار تخم مرغ کرمان

تخریب باغ ویلاهای کارکنان دادگستری و جهاد کشاورزی در مشهد

حفر و تکمیل 98 حلقه چاه در کارنامه 10 ماه امسال ملی حفاری

ایران خودرو:خودروهای رانا و دنا با سقف شیشه ای به بازار می آید

تخریب ویلاهای غیرمجاز در نزدیکی مشهد

400 هزار واحد مسکن ملی ساخته می شود

چگونه می توان از بورس حمایت کرد؟

سازمان همیاری شهرداری ها زودتر فکری به حال زیرساخت های مرز شیخ صله بکند

آیین نامه «تشویق صادرکنندگان نمونه» اصلاح شد/ تعرفه های خدمات سلامت بخش خصوصی بازنگری شد

جدیدترین قیمت پراید چهارشنبه 1 بهمن 99

محرومیت های صادرکنندگان چک برگشتی در بانک رفاه کارگران اعلام شد

اکثر سهم ها به نقطه ارزندگی رسیده اند

قیمت سکه امروز چهارشنبه 1 بهمن ماه 99

قیمت امروز سکه پارسیان چهارشنبه 1 بهمن 99

پنج درصد اعتبارات عمرانی بودجه برای نوسازی مدارس پیش بینی شده است

خبر مهم همتی برای بازار ارز؛ بخشی از ارزهای مسدود شده آزاد شد

نصب تمام تجهیزات مجتمع فولاد و ذوب آهن ازنا

تامین زمین برای ساخت 67 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن

نیازمند نیروی کار

استخدام تکنسین فنی نصب و تعمیر لوازم خانگی در همدان

تخصیص 200 میلیارد ریال اعتبار جهت تکمیل فرودگاه سقز

کاردرمنزل با تلفن همراهتون

آموزش کامل تعمیرات موبایل

سرمایه گذارباسود بالا و3 برابر تضمین ملکی

سالانه فقط 300 هزار واحد مسکونی تولید می شود

سرما، 660 میلیارد به کشاورزان فیروزآباد خسارت زد

سهم 95 درصدی کشت های مکانیزه در استان همدان

طلا گران شد

استخدام موتور سوار جهت پیک

خسارت 3.2 میلیاردی سرما به باغداران خنج

دعوت از سازمان های توسعه گرای کشور برای سرمایه گذاری در خراسان جنوبی

نظارت سازمان حمایت بر قیمت تخم مرغ بسته بندی

چرا سامانه فروش اقساطی تراکتور بسته است

تخصیص 200 میلیارد ریال برای بافت فرسوده استان اصفهان

بخشنامه سوم جبران ارز ابلاغ شد

تامین شکر سه ماهه اول سال 1400

اختصاص کمک بلاعوض به مسکن مددجویان

مدل پنیر سوییسی برای کنترل تخلفات دلالان خودرو

رشد 30 درصدی اعتبار پروژه های ملی همدان در بودجه 1400

ضرورت استفاده از نخبگان برای تولید آلومینا از بوکسیت کم عیار

لزوم معرفی ظرفیت های بخش کشاورزی کردستان در سطح کشور

کاهش استفاده از ماسک و افزایش حضور در بازارهای اهواز

افزایش 12 درصدی تعداد گاو و گوساله دامداری ها

ثبت علامت تجاری جمعی برای برند سازی فرش دستباف کشور/ پوشش بیمه ای 460 هزار بافنده فرش باف

چین؛ بزرگترین بازار خرده فروشی آنلاین جهان

سهم مرند از درآمدهای صنایع معدنی چقدر است؟

بیماری کرونایی بستری در بوشهر به 62 نفر کاهش یافت

پرداخت یارانه هیچ ربطی به سجام ندارد

توزیع یک هزار و 753 تن برنج و شکر برای تنظیم بازار در گلستان

تولیدکننده نتوانست نهاده دامی با ارز 4200 تومانی پیدا کند

فیلم/ خلاصه بازی شهرخودرو یک - نساجی صفر

خانه های 70متری تهران چند؟

ریزش قیمت خودرو ادامه خواهد داشت

افزایش 12 درصدی تعداد گاو و گوساله دامداری ها

سرمایه گذار با سرمایه کم برای جنس نیاز مندیم

پرکشیدن قیمت مرغ و مساله چندوجهی تولید تا بازار در استان سمنان

پرکشیدن قیمت مرغ و مساله چندوجهی تولید تا بازار در استان سمنان