مطالب مرتبط:
نقش ویتامین c در تقویت سیستم ایمنی بدن
وزیر خارجه ونزوئلا : روابط راهبردی خود را با ایران تقویت می کنیم
اعضای بدن بیمار مرگ مغزی در کاشان به چند بیمار اهدا شد
رسالت بسیجی دفاع از حق است / تقویت ایمان و اخلاص عامل محوری موفقیت بسیج است
دستور رییس جمهور چین به ارتش چین برای تقویت توان نظامی
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 آذر 1399 ساعت 05:352020-11-26پزشكي

باکتری های روده، مکانیسم محافظتی بدن را در برابر عفونت های ویروسی تقویت می کنند


پژوهشگران "دانشگاه هاروارد" در بررسی جدیدی، نقش باکتری های روده را در راه اندازی مکانیسم محافظتی بدن برای مقابله با عفونت های ویروسی نشان داده اند.

- پژوهشگران "دانشگاه هاروارد" در بررسی جدیدی، نقش باکتری های روده را در راه اندازی مکانیسم محافظتی بدن برای مقابله با عفونت های ویروسی نشان داده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه هاروارد، پژوهشگران "مدرسه پزشکی هاروارد" (HMS) برای نخستین بار با بررسی روی موش ها نشان دادند که باکتری ساکن روده چگونه می توانند به محافظت در برابر عفونت های ویروسی بپردازند.

این پژوهش، گروهی از میکروب های روده و گونه های ویژه ای را نشان می دهد که سلول های ایمنی را ترغیب می کنند تا به انتشار "اینترفرون " (Interferon) نوع یک دافع ویروس بپردازند.

همچنین پژوهش ها، مولکولی موسوم به "پلی ساکارید ای" (Polysaccharide A) را در غشای خارجی سلول شناسایی کرده اند که به واکنش ایمنی محافظ منجر می شود.

به گفته پژوهشگران، شاید این مولکول بتواند بنیانی برای ابداع داروهایی باشد که به تقویت بدن انسان در برابر ویروس ها کمک می کنند.

"دنیس کاسپر" (Dennis Kasper)، از پژوهشگران این پروژه گفت: با توجه به نقش مهمی که اینترفرون ها در بیماری و سلامت بر عهده دارند، شناسایی یک مولکول باکتریایی که می تواند سیگنال دهی محافظتی اینترفرون را برانگیزد، روش جدید و امیدوارکننده ای برای ابداع یک ترکیب درمانی است که به تقویت ایمنی ضد ویروسی می پردازد و خطر عفونت های ویروسی را کاهش می دهد.

در مقاله این پژوهش آمده است: بدن انسان مانند بدن پستانداران دیگر، سکونتگاه میلیاردها میکروب از جمله باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها است که در مجموع به "میکروبیوتای کومنسال" (commensal microbiota) شناخته می شوند.

پژوهش های کنونی نشان می دهند که در بدن انسان علاوه بر سلول های خود او، سلول های باکتریایی وجود دارد که بیشتر آنها در لوله گوارشی ساکن هستند.

اگرچه دانشمندان، اطلاعات کمی در مورد مکانیسم های مولکولی دارند که میکروب های کومنسال به وسیله آنها در تعامل با میزبان پستاندار قرار می گیرند اما پژوهش ها نشان می دهند که این مکانیسم ها، نقش مهمی در تعدیل سیستم های بیولوژیکی کلیدی در بدن بر عهده دارند.

یکی از مکانیسم هایی که میکروب ها به واسطه آنها می توانند به تعدیل کردن سیستم ایمنی بدن میزبان بپردازند، از طریق تنظیم سیگنال دهی سیتوکین است.

"اینترفرون های نوع یک" (IFN-Is)، خانواده ای از سیتوکین هایی با ساختار مشابه هستند که در واکنش بدن نسبت به عفونت های ویروسی نقش دارند.

در ادامه این مقاله آمده است: اینترفرون های نوع یک، به واسطه القای یک حالت ضد ویروسی در سلول ها، القای مرگ سلولی موسوم به "آپوپتوز" (Apoptosis) در سلول های عفونی و تنظیم زیرمجموعه سلول های ایمنی برای واکنش ضد ویروسی، نقش مهمی در واکنش نشان دادن به بیشتر عفونت های ویروسی ایفا می کنند.

سیگنال دهی سطح پایین اینترفرون که محافظت ضد ویروسی را در غیاب عفونت فعال ارائه می دهد، مدت کوتاهی پس از تولد در همه انسان ها وجود دارد اما مکان و نحوه رخ دادن سیگنال دهی، نامشخص مانده است.

این پژوهش، توضیحی را برای این پدیده ارائه می کند و نشان می دهد که این واکنش محافظتی، از سلول های ایمنی برمی آید که در دیواره روده ساکن هستند.

پژوهش نشان می دهد که "سلول های دندریتیک" (Dendritic cells) هنگام برانگیخته شدن توسط مولکول های پلی ساکارید ای، اینترفرون های محافظی را منتشر می کنند که روی سطح بیرونی یکی از باکتری های روده موسوم به "باکتروییدس فراژیلیس" (Bacteroides fragilis) ساکن هستند.

پژوهشگران در آزمایش هایی که روی سلول ها و همچنین موش های آلوده به ویروس انجام دادند، دریافتند که باکتروییدس فراژیلیس که در لوله گوارشی انسان ساکن است، سیگنال دهی را به صورت موثر آغاز می کند تا سلول های ایمنی روده ترغیب شوند که "اینترفرون ب" (IFN-Ss) را منتشر کنند.

اینترفرون ب، ترکیب شیمیایی مهمی است که با ترغیب سلول ها به خودتخریبی و تحریک سلول های ایمنی دیگر برای حمله به ویروس، واکنش ضد ویروسی ایجاد می کند.

پژوهش ها نشان می دهند که مولکول باکتریایی، مسیر سیگنال دهی ایمنی را تحریک می کند که بخشی از سیستم ایمنی ذاتی است.

آزمایش های کاسپر و گروهش نشان می دهد هنگامی که مولکول سطح باکتروییدس فراژیلیس به واسطه گیرنده های "TLR-4" خود با سلول های ایمنی روده در تعامل قرار می گیرد تا اینترفرون ب منتشر شود، مسیر سیگنال دهی را باز می کند.

هنگامی که پروتیین های روی سطح سلول های ایمنی، الگوهای مولکولی خاصی را روی سطح چندین ارگانیسم عفونی تشخیص می دهند، این مسیر به صورت موثر فعال می شود.

از آنجا که سطح سلول باکتریایی که به بروز واکنش ایمنی منجر می شود، به باکتروییدس فراژیلیس منحصر نیست و در چندین باکتری دیگر روده از خانواده مشابه نیز وجود دارد، پژوهشگران به بررسی سیگنال دهی ایمنی مشابه در گونه های باکتریایی دیگری پرداختند که حامل این مولکول هستند.

آزمایش هایی که روی موش ها انجام شد، نشان داد که غشای حامل این مولکول که در چندین گونه باکتری دیگر نیز یافت می شود، می تواند سیگنال دهی مشابه را با موفقیت انجام دهد.

یافته های این پژوهش نشان می دهند که برانگیختن اینترفرون ب به واسطه سیگنال دهی TLR-4، به باکتروییدس فراژیلیس محدود نمی شود، بلکه یک عملکرد مشترک میان همه طبقه مولکول های میکروبی است.

پژوهشگران برای تشخیص این که آیا باکتروییدس فراژیلیس می تواند از حیوانات در برابر عفونت محافظت کند یا خیر، دو گروه از موش ها را آزمایش کردند.

یک گروه از موش ها با آنتی بیوتیک ها درمان شدند تا میکروبیوتای روده آنها تخلیه شود اما میکروبیوتای سالم روده در موش های گروه دوم حفظ شد.

هر دو گروه، در معرض ویروس موسوم به (VSV) قرار گرفتند که تقریبا همه پستانداران را آلوده می کند.

بررسی ها نشان داد موش هایی که میکروبیوتای روده آنها تخلیه شده بود، بیشتر در معرض ابتلا به ویروس قرار داشتند و پس از ابتلا، بیماری شدیدتری در آنها ظاهر شد.

نتایج این پژوهش، نقش میکروب های روده را در برانگیختن سیگنال دهی اینترفرون ب و همچنین در تقویت مقاومت طبیعی نسبت به عفونت ویروسی نشان می دهد.

نکته جالب اینجا است که هیچ تفاوتی میان موش های فاقد گیرنده های اینترفرون ب، صرف نظر از این که میکروبیوتای روده آنها تخلیه شده است یا خیر وجود ندارد.

بررسی ها نشان می دهند که میکروبیوتای کومنسال، اثرات محافظتی خود را به واسطه سیگنال دهی اینترفرون ب اعمال می کند.

پژوهشگران برای بررسی این موضوع که آیا مولکول روی سطح باکتروییدس فراژیلیس که به راه اندازی سیگنال دهی اینترفرون در سلول ها منجر می شود، می تواند نحوه واکنش حیوانات نسبت به عفونت ویروسی راب تعدیل کند یا خیر، شکل اصلاح شده ای از یک مولکول را در آب آشامیدنی موش هایی ریختند که میکروبیوتای روده آنها تخلیه شده بود.

هنگامی که موش ها چند روز بعد در معرض ویروس VSV قرار گرفتند، گروهی که تحت درمان با این مولکول بودند، به طور قابل توجهی عفونت های خفیف تری داشتند و میزان بقای آنها با موش های دارای میکروبیوتای سالم روده و سیستم دفاعی سالم، تفاوتی نداشت.

در مقاله این پژوهش آمده است: ما با استفاده از میکروبیوتای کومنسال و تنظیم "اینترفرون نوع یک"، مکانیسم جدیدی از اصلاح سیستم ایمنی را توصیف کرده ایم.

ما توانستیم مکانیسمی را شناسایی کنیم که انواع خاصی از باکتری کومنسال به واسطه آن می توانند این واکنش را تنظیم کنند.

پژوهشگران باور دارند که تامین این مولکول میکروبی کومنسال، برای بازیابی اثر محافظتی کل میکروبیوتا در حیواناتی که میکروبیوتایروده آنها تخلیه شده، کافی است.

این بررسی ها نشان می دهند که نه تنها برانگیختن اینترفرون ب برای محافظت در برابر VSV لازم است، بلکه درمان با مولکول میکروبی کومنسال که اینترفرون ب را برمی انگیزد نیز می تواند برای بازیابی اثرات محافظتی کل میکروبیوتا در این مدل حیوانی کافی باشد.

استفاده از این مولکول می تواند به ارائه روش های درمانی جدیدی کمک کند که واکنش اینترفرون نوع یک را تقویت می کنند و امکان بروز عوارض جانبی را نیز کاهش می دهند
کلید واژه ها: پژوهشگران - ویروس - پژوهش - باکتری - دانشگاه - مکانیسم - عفونت - روده - راه اندازی - نشان - بررسی - مقابله - برابر - گونه - داده - وب سایت - نخستین - انتشار - میکروب - موش ها - تقویت - گزارش - پزشکی - ایسنا - ایمنی - ویژه - سایت - سلول - رسمی - ساکن

آخرین اخبار سرویس:
میوه ای شبیه وزغ فرانکشتاین / عکس

لاغری سریع با رژیم سوپ کلم!

طرز تهیه اشکنه؛ از این خوشمزه تر نمی شود

درمان های خانگی موثر برای نقرس

خوردن پسته برای داشتن خوابی آسوده

استخدام راننده خانم

مجتمع پزشکی لادن نیازبه پزشک برای شیفت مختلف دارد

استفاده از سلول های بنیادی جسد برای درمان نابینایی

فواید رژیم غذایی پارینه سنگی برای سلامت بدن

چند توصیه برای مراقبت از ریه ها

متادون؛ عرضه داروخانه ای یا نشت در بازار سیاه!

تأثیر حضور گل ها و گیاهان در محیط

روش های اعتبارسنجی دفترچه های تامین اجتماعی

نشانه های هشدار دهنده بیماری معروف به «قاتل خاموش» را بشناسید

بیماری هاری و خطرات آن برای انسان

نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم تغییر نمی کند/دانشجویان علوم پزشکی در اولویت دریافت واکسن کرونا

طرز تهیه کوکو تره تبریزی با زرشک و گردو + فوت و فن کوکو تره مجلسی

واکسیناسیون داوطلبان واکسن کرونا وارد مرحله دوم شده است

غربالگری ژنتیک اجباری نیست/ بیماری های ژنتیکی، بدون درمان اما قابل پیشگیری

واکسن ایرانی کرونا چه عوارضی دارد؟

استخدام کارگر ساده در انبار مواد غذایی

هرگز این غذاها را باهم نخورید، دچار التهاب می شوید!

دمنوش های آرامبخش در روز های کرونایی

نه کلیه سرما می خورد، نه آپاندیس می ترکد!

فرمول غذایی برای سفید کردن دندان ها

فروشنده خانم جهت لوازم آرایشی

بازاریاب حضوری

چرا برخی نوزدان شکاف لب و کام دارند؟/از هر 700 نوزاد یک تن مبتلا به این مساله است

علت مسری بودن خمیازه کشیدن

عوارض جراحی بینی چیست؟

بهترین مواد غذایی برای داشتن مژه های بلند

چگونه از گیاه مان در زمستان محافظت کنیم؟

معاون وزیر بهداشت از مرکز جامع و پایگاه بسیج زنجان بازدید کرد

اهدای اعضای بانوی پلدختری به سه نفر زندگی بخشید

منطقه سفید؛ خیال باطل گردشگران از جزایر جنوبی کشور/ کرونا چه زمان از کشور سفر می کند؟

ویروس کرونا خطرناکتر می شود؟

طرز تهیه خورش بادمجان گوده گیلانی؛ خوشمزه و پرطرفدار

طرز تهیه سوپ جو؛ پیش غذای خوشمزه و رژیمی

استفاده از یک جانور دریایی خلیج فارس، برای ساخت آنتی بیوتیک های جدید

کارآموز دستیاری دندانپزشکی

6 اثر خارق العاده ترکیب عسل و دارچین

جوان مصری با هنر خود به بیماران کرونایی کمک می کند/ عکس

طرز تهیه سنگدان مرغ به 4 روش

تاثیر عالی زردچوبه برای درد مفاصل

2 روش طرز تهیه ساندویچ مرغ هالوپینو خوشمزه + فوت و فن ساندویچ هالوپینو

روش های طبیعی و خانگی برای پاکسازی ریه ها

بالگرد دانشگاه علوم پزشکی در ایلام می ماند

کمبود پتاسیم در بدن چه عوارضی دارد؟

نظر خواننده پاپ درباره استفاده از واکسن ایرانی کرونا

طرز تهیه رولت گوشت بوقلمون با سبزیجات، یک غذای خوشمزه و مجلسی

نوشیدنی هایی که باعث یبوست می شوند

طرز تهیه آش سورانه کرمانشاهی

چگونه بفهمیم به کرونا مبتلا شده ایم؟

طرز تهیه لبو تنوری با چاشنی عسل؛ یک میان وعده دلچسب زمستانی

طرز تهیه املت کدو حلوایی و پنیر کبابی خوشمزه در چند دقیقه

سردرد کرونا با سردردهای دیگر چه تفاوتی دارد؟

استخدام کارگر

استخدام ویزیتور حرفه ای یا آماتور در نوین گستر آرتا در تهران

تست سلامت قلب با بالا رفتن از پله ها

چرا پتاسیم حائز اهمیت است؟

تمدید تفاهم نامه همکاری میان هلال احمر ایران و وزارت بهداشت سیرالئون

از خواص رازیانه برای زنان چه می دانید؟

10 میان وعده خوب برای کاهش وزن

علائم هشدار دهنده کم آب شدن بدن

راز طول عمر کهن سال ترین شهروند استرالیا

استخدام جهت امور خدماتی منزل

خطرات مصرف دانه های سیب

افزایش مراجعات سرپایی با علایم کرونا در قم

صدور مجوز استفاده از اولین واکسن کرونا توسط پاکستان

نحوه درست کردن شیرینی حاجی بادام یزدی + مواد لازم

تکرار روزهای بدون فوتی کرونا در سمنان+ اینفوگرافیک

خطرات مصرف دانه های سیب

آخرین آمار کرونا در شمال قرمز| تعداد بستری شدگان کرونایی در مازندران به 1435 نفر رسید

تأثیر زنجبیل در تسکین علائم لوپوس

کنترل استرس با ورزش روزانه

نحوه درست کردن شیرینی حاجی بادام یزدی + مواد لازم

بایدها و نبایدهای تغذیه ای برای سلامت ریه

بیم ها و امیدهای کرونا؛ از هشدار موج چهارم تا خبرهای خوش واکسن ایرانی

آخرین وضعیت تولید 3 واکسن ایرانی کرونا اعلام شد

دورهمی ها و مسافرت ها، مهم ترین عامل افزایش موارد ابتلا به کرونا در فارس

زمان مناسب نوشیدن آب را بدانیم

پایکوبی کرونا بر بیخیالی مردم/ رعایت اصول بهداشتی باید ادامه یابد

مرگ 29 نفر بر اثر واکسن فایزر در نروژ

کنترل استرس با ورزش روزانه

ادامه مرگ و میر بر اثر تزریق واکسن فایزر

جان باختن 29 نفر در اثر تزریق واکسن فایزر در نروژ

شمار مرگ در اثر واکسن فایزر در نروژ به 29 نفر رسید

کارآزمایی بالینی واکسن مشترک ایران و کوبا در اواخر بهمن ماه

سردی دست و پا نشانه کدام بیماری است؟

مردم رعایت نکنند، پیک چهارم کرونا تلفات بیشتری به جا می گذارد

ناگت مرغ خوشمزه خانگی به سبک بیرون همراه با سس مخصوص + طرز تهیه

خطر مرگ با مصرف کشمش و برگ زردآلو

غربالگری جنین از گزافه گویی تا واقعیت/ ناآگاهی از شرایط سلامت جنین در دوران بارداری چه تبعاتی دارد؟

ناگت مرغ خوشمزه خانگی به سبک بیرون همراه با سس مخصوص + طرز تهیه

مرگ زودرس سالانه 41 هزار نفر در کشور به دلیل آلودگی هوا

7 علامت پنهان فقر ویتامین K در بدن+مواد غذایی داراری این ویتامین

به یک کمک اشپز ویک پیک موتوری

ثبت ششمین روز بدون فوتی کرونا در قزوین

پاکستان مجوز استفاده از اولین واکسن کرونا را صادر کرد

شف نان و شیرینی ،کمک آشپز ماهر ، ظرفشور

باکتری های روده، مکانیسم محافظتی بدن را در برابر عفونت های ویروسی تقویت می کنند

باکتری های روده، مکانیسم محافظتی بدن را در برابر عفونت های ویروسی تقویت می کنند