مطالب مرتبط:
وعده های پوچ دولت و بازار بی رونق پوشاک/ درب کارگاه ها تخته شد
بازار سیاه نهاده ها و رد پای دولت/ تنها 30 درصد نیاز تولیدکنندگان مرغ به نهاده ها تامین شده است
دست دولت در پس تشکیل بازار سیاه نهاده ها/ تنها 30 درصد نیاز تولید کننده مرغ در استان به نهادها تامین شده است
رونق بازار گیاهان دارویی در کهگیلویه و بویراحمد
95 درصد گرانی ها مربوط به دولت است/ ستاد تنظیم بازار در هر جلسه کالایی را گران می کند
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 آذر 1399 ساعت 03:352020-11-26اقتصادي

وعده های پوچ دولت و بازار بی رونق پوشاک


صنف پوشاک مشهد در روزهای کرونایی از آسیب های قرنطینه در امان نبود و امروز در کنار وعده های بی سرانجام دولت، نه تنها وضع خوبی ندارد بلکه کارگاه های کوچک در آستانه ورشکستگی کامل هستند.

- بی رونق پوشاک با تعطیلات کرونایی عجین شده و بار سنگینی بر دوش تولید و توزیع کنندگان پوشاک گذاشته است.

تعطیلات و قرنطینه ناشی از کرونا در ابتدای سال باعث وارد شدن صدمه و زیان به فعالان و مغازه داران حوزه پوشاک شد و فعالان این حوزه چشم به بازار خرید در ایام زمستان داشتند که با قرنطینه فعلی نیز امکان فروش نیست و بازهم تولیدکنندگان و فروشندگان ضرر دیگری را متحمل می شوند.

بازاری برای فروش نیست و تولیدکننده انگیزه ای برای تولید ندارد جواد حسین پور، تولیدکننده پوشاک در مشهد با بیان اینکه حدود 99 درصد از تولیدکنندگان پوشاک وضعیت خوبی ندارند، اظهار کرد: بازار آن چنانی برای فروش پوشاک باقی نمانده و همچنین از طرفی، تولیدکنندگان دیگر انگیزه ای برای تولید پوشاک ندارند.

به صورت نقدی باید انجام شود که این مسئله نیز کار تولید را سخت تر می کند.

این تولیدکننده پوشاک همچنین، یکی از مسائل تولید پوشاک در مشهد را واحدهای تولیدی کوچک دانست و گفت: حدود دو هزار واحد تولیدی کوچک در مشهد فعال هستند که به دلیل توان مالی کم و کوچک بودن به راحتی از عرصه رقابت بازمانده و توانایی برند سازی، رقابت و صادرات کالا را ندارند.

وضع کارگاه ها و تولیدکنندگان کوچک بغرنج تر است وی بیان کرد: یکی از برندهای پوشاک که وابسته به دولت است و سفارشات سازمانی می گیرد وضع بهتری دارد، اما کارگاه ها و تولیدکنندگان کوچک وضع بغرنجی دارند، تقریباً تولیدکنندگانی که پیش بینی این تعطیلات و قرنطینه اخیر را کرده بودند و برند معتبری هستند، می توانند در بازار موفق باشند.

حسین پور همچنین در رابطه با مبلغ پرداختی حق بیمه اجتماعی افزود: یک تولیدکننده پوشاک علاوه بر پرداخت سالانه مالیات، حق بیمه نیز به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می کند که این مبلغ، 10 برابر هزینه ای است که بابت مالیات سالانه پرداخت می شود ولی در مقابل تأمین اجتماعی خدمت چندانی به کارگر ارائه نمی دهد.

حدود 80 درصد از فروشندگان پوشاک" دارای مغازه استیجاری هستند و پرداخت وام هایی با مبلغ یک میلیون تومان از سوی دولت به مردم نیز دردی از آنها دوا نخواهد کرد وی با بیان اینکه حدود 80 درصد از فروشندگان پوشاک دارای مغازه استیجاری هستند و پرداخت وام هایی با مبلغ یک میلیون تومان از سوی دولت به مردم نیز دردی از آن ها دوا نخواهد کرد، افزود: فروشندگان منطقه ثامن مشهد، بسیار وضع نگران کننده ای دارند، مقدار چک های برگشتی زیاد است و پیش بینی می شود وضعیت بدتر نیز بشود.

این تولیدکننده همچنین گفت: متأسفانه در شهر مشهد هیچ گونه بانک اطلاعاتی وجود ندارد تا بتوان در رابطه با میزان افرادی که شغل خود را ازدست داده اند یا کارگاه هایی که تعدیل نیرو داشتند تحقیق کرد، درحالی که قطعاً در این مدت اخیر بسیاری از کارگاه ها و فروشندگان تعدیل نیرو داشته اند.

سعید رحیمیان، یکی از فعالان حوزه پوشاک مشهد بیان کرد: در ابتدای آغاز محدودیت ها بر اثر شیوع ویروس کرونا و در ایام تعطیلات عید نوروز، اجناس و پوشاک به دلیل باز نبودن و فعال نبودن مغازه های پوشاک به فروش نرفت و این خسارت به صنف پوشاک وارد شد.

" وی افزود: درحالی که از اول اردیبهشت ماه محدودیت ها کمتر شده و روال فروش در حال بازگشت به سابق بود و همچنین فروشندگان در حال تسویه بدهی های خود بودند، دوباره تعطیلات و قرنطینه پاییز شروع شد.

انبارهای پوشاک آماده عرضه لباس های زمستانی است رحیمیان درباره مشکلات فروشندگان پوشاک گفت: هم اکنون که فصل فروش لباس گرم است و مغازه داران اجناس و کالاهای زمستانی خود را برای فروش آماده کرده اند، دوباره محدودیت ها آغاز شد، درحالی که انبارهای پوشاک آماده عرضه لباس های زمستانی است.

موجران و مستأجران با توجه به شرایط موجود با هم توافق می کنند تا شرایط سخت را بتوانند با سختی کمتری سپری کنند، اما دولت با تعطیلی های اخیر، هیچ تسهیلات و مساعدتی را انجام نداده و تنها وعده داده است وی ادامه داد: در حال حاضر موجران و صاحب مغازه ها با توجه به شرایط موجود باهم توافق می کنند تا شرایط سخت را بتوانند به سختی کمتری سپری کنند، اما دولت با تعطیلی های اخیر، هیچ تسهیلات و مساعدتی را انجام نداده و تنها وعده داده شده است.

رحیمیان اظهار کرد: تقریباً حدود 70 درصد از حجم بازار پوشاک مشهد نسبت به سال گذشته کوچک تر شده و همچنین صدمه دیده است.

حتی برخی مغازه داران توانایی پرداخت قبوض و اجاره مغازه را ندارند.

وی در ادامه بیان کرد: دو شهرستان طرقبه و شاندیز ازنظر ویروس کرونا دارای وضعیت نارنجی هستند، اما بازهم مغازه های پوشاک در آن محدوده بسته است؛ درحالی که تعطیلی و قرنطینه تنها مربوط به مناطق با وضعیت قرمز است.

ضرر قابل توجه صنف پوشاک در زمان شیوع کرونا جواد مفیدی، رییس اتحادیه پوشاک مشهد نیز در رابطه با شرایط صنف پوشاک گفت: ازآنجایی که صنف پوشاک با مد مرتبط است و همچنین یک شغل فصلی است و ارزش افزوده ندارد، در مدت شیوع ویروس کرونا ضرر قابل توجهی به این صنف واردشده است.

وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه بیشتر فروش صنعت پوشاک مربوط به ایام عید یا فصل هایی مانند زمستان است، تعطیلات مختلف در ایام شیوع ویروس کرونا خسارت زیادی را به فروشندگان پوشاک تحمیل کرد، در ایام قرنطینه در ابتدای سال، مغازه های پوشاک بسته بود و در حال حاضر نیز که فصل فروش لباس گرم است، دوباره تعطیلات دوهفته ای و قرنطینه باعث ضرر به این صنف می شود.

حدود 80 درصد صنف پوشاک ورشکست شده اند، یعنی دیگر سودی برای آنها وجود ندارد، در حقیقت فروشندگان از محل سرمایه خود در حال ارتزاق هستند و در آستانه ورشکستگی قرار دارند مفیدی در خصوص خسارت های وارده به صنف پوشاک گفت: به جرأت می توان گفت که حدود 80 درصد صنف پوشاک در این حوزه ورشکست شده اند، یعنی دیگر سودی برای آن ها وجود ندارد، در حقیقت فروشندگان از محل سرمایه خود در حال ارتزاق هستند و به گفته اقتصاددانان وضعیتی که یک فروشنده سودی نداشته باشد و از سرمایه خود استفاده کند، یک ورشکسته محسوب می شود.

مفیدی افزود: ازآنجایی که شهر مشهد، شهری است که اقتصاد آن بستگی به حضور زائر دارد، تعطیلات اخیر ضربه سختی را بر بدنه پوشاک وارد کرده است؛ منطقه ثامن که اطراف حرم مطهر رضوی است، وضع بسیار بغرنجی دارد، موجران اجاره مغازه خود را به یک پنجم نسبت به گذشته تقلیل داده اند و فروش مغازه ها نیز بعضاً به یک پنجم تا یک دهم نسبت به سال قبل رسیده است.

رییس اتحادیه پوشاک مشهد در ادامه اظهار کرد: میزان فروش مغازه های پوشاک در اطراف حرم رضوی بسیار افت داشته است مخصوصاً منطقه ثامن، اما مغازه ها و فروشگاه های محلی که دورتر از حرم هستند به نسبت وضع بهتری دارند، البته آن ها نیز با افت فروش مواجه شده اند.

یکی دیگر از مصائب، گرانی اجناس است که برای جایگزین کردن جنس فروخته شده باید سرمایه بیشتری را برای خرید جنس جدید تقبل کنند.

مساعدت نشد ولی مالیات هم دادیم! مفیدی با بیان اینکه برگشتن به حالت گذشته و معمول در این صنف زمان بر است، ادامه داد: صنف پوشاک جزو مشاغل آسیب دیده بر اثر شیوع ویروس کرونا تشخیص داده شد، اما نه تنها مساعدتی نشد که بلکه مالیات مثل سال های گذشته گرفته شد.

" رییس اتحادیه پوشاک مشهد همچنین گفت: در طول مدت تعطیلات و از زمستان سال گذشته، تنها یک وام 6 میلیون تومانی تحت عنوان وام کارا به برخی فروشندگان ارائه شده که البته همه فروشندگان نیز آن را دریافت نکردند، سود این وام، 12 درصد است و برای کسی که هیچ فروشی ندارد، بازپرداخت وام نیز سخت است.

اعلام شده بود برای دریافت وام مربوط به مشاغل آسیب دیده از کرونا نیازی به ضامن نیست اما برخی بانک ها شرط حضور ضامن برای دریافت وام را داشتند وی در رابطه با سختی دریافت این وام نیز افزود: اعلام شده بود برای دریافت این وام نیازی به ضامن نیست اما برخی بانک ها شرط حضور ضامن برای دریافت وام را داشتند، این در حالی است که اجاره برخی مغازه ها بالاتر از این مبلغ است.

مفیدی همچنین در رابطه با خسارت پاساژهای پوشاک افزود: مجتمع ها و پاساژهای پوشاک ضرر بیشتری را در این مدت داشتند چون به ناچار در پاساژ در ایام قرنطینه بسته بود و علاوه بر هزینه اجاره، هزینه شارژ نیز بر مغازه داران تحمیل می شد.

فصل پاییز، اوج فروش لباس گرم و مخصوص زمستان است و تولیدکنندگان با تولید تولیدات مخصوص این فصل، سرمایه و مواد اولیه خود را تبدیل به پوشاک کرده و در انتظار فروش کالای خود هستند اما شرایط به گونه ای است که پیش بینی آینده شغلی فروشندگان و تولیدکنندگان این حوزه مبهم است.


کلید واژه ها: پوشاک - تولید - تولیدکنندگان - قرنطینه - بازار - تولیدکننده - فروش - کرونا - کرونایی - تعطیلات - فعالان - بازار خرید - رونق - ورشکستگی - دولت - مشهد - حوزه - وعده - کارگاه - بازاری - زمستان - آستانه - انگیزه - توزیع - دیگری - داران - مغازه - وضعیت - امروز - متحمل

آخرین اخبار سرویس:
افزایش سهم بازار شرکت نفت ایرانول/ افزایش صادرات و حفظ سهم بازار داخل

ثبت 582 پرونده تخلف طی سه ماه در فارس

جزییات جدیدی از روابط اقتصادی عماد ادوارد شرقی / سهامدار دیجی کالا و علی بابا چرا بازداشت شد؟

تولید نفت لیبی کاهش یافت

ام وی ام ایکس 55، کراس اوور خاص بازار ایران

همتی:بانک های کره ای باید خسارت ایران را جبران کنند

مدیرانی با حقوق های 160 میلیون تومانی در پارس جنوبی!

افزایش سهم بازار شرکت نفت ایرانول/ افزایش صادرات و حفظ سهم بازار داخل

توزیع روغن نباتی در فروشگاههای زنجیره ای لرستان

بلبرینگ پراید

واریز حقوق دی ماه بازنشستگان کشوری

پرداخت بدهی مراکز درمانی طرق قرارداد بیمه سلامت به زودی/قم رتبه 14 نسخه نویسی الکترونیکی در کشور را دارد

آغاز ساخت طرح تولید سیلیکون جامدگرید متالورژی در مرودشت

مطالعات مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی چابهار آغاز شد

اخبار « هفت عصر » 30 دی 1399

کیف و کفش همدان به کشورهای خارجی صادر می شود

همتی: بانک های کُره باید به ایران خسارت بدهند

اجرای طرح امنیت غذایی در اراضی دیم شهرستان سرخس

آغاز به کار اولین آزمایشگاه همکار استاندارد

145واحد صنعتی راکد استان تهران به چرخه تولید بازگشت

افشاگری نماینده دشتستان از حقوق های 160 میلیونی در پارس جنوبی

ارزش سهام عدالت یک میلیونی و 500 هزار تومانی در سامانه استعلام| امروز سه شنبه 30 دی

افزایش سهم بازار شرکت نفت ایرانول/ افزایش صادرات و حفظ سهم بازار داخل

هدف از استعفای «قالیباف اصل» شوک مثبت به بورس است

رییس شورای رقابت: خودرو تا پایان سال گران نمی شود

خروج بی سابقه مهاجران افغانستانی از ایران

جلسه شورای عالی سرمایه گذاری صنایع شیر ایران با هدف توسعه زیر ساخت های پگاه

یارانه نقدی 2.5 برابر می شود؟

بانک های کره ای باید خسارت پول های بلوکه شده ایران را پرداخت کنند

پیش بینی قیمت طلا فردا اول بهمن

سئول عزمی برای پرداخت پول های ایران ندارد/ اینستکس ناکارآمد است

تخصیص 71 فقره تسهیلات اشتغال به جامعه هدف بهزیستی فردیس

حقوق دیماه بازنشستگان کی واریز می شود؟

اتمام مرحله اول احداث پادگان ارتش در نهبندان تا پایان امسال

خودرو تا پایان سال گران نمی شود

افزایش سهم بازار شرکت نفت ایرانول

بیماری زنگ زرد در مزارع ایلام مشاهده نشده است

توزیع روغن برای تنظیم بازار در شوش

توزیع 400 هزار بسته معیشتی و بهداشتی توسط ناحیه ثارالله شیراز

متروی داخل شهر کرج احتمالاً تا آخر امسال آغاز به کار کند

راه اندازی میز تخصصی توسعه صادرات در همدان

قیمت انواع موتورسیکلت در 30 دی

چگونه بازیگر شویم (304) /چطور اجرای بازیگر ناگهان تغییر می کند؟

پیش بینی بازار بورس فردا چهارشنبه 1 بهمن پس از استعفای قالیباف

تعرفه مشترکان پرمصرف برق پلکانی محاسبه خواهد شد

واریز حقوق دیماه بازنشستگان کشوری از عصر امروز

توزیع روغن خوراکی در راور

همتی: بانک های کُره باید خسارت ایران را جبران کنند

پیش بینی بورس برای فردا چهارشنبه اول بهمن 99 / بورس مثبت می‎شود؟

صادرات 30 میلیون دلاری محصولات پارک فناوری پردیس

حل مسائل زنجیره فولاد نیازی به قانون ندارد

ارزش صندوق etf دارا یکم امروز سه شنبه 30 دی

افتتاح مدرسه 14 کلاسه خیرساز در اسلامشهر

جزییات افزایش حقوق در بودجه 1400+ فیلم

گزارش عالی غول فولادی در کدال نشست

قیمت طلا افزایش یافت

امضا تفاهم نامه بیمه ساختمانی طرح های اقدام ملی مسکن

راه اندازی دو فرهنگ سرای شهروندی در کرمان

وزیر صنعت: 52 هزار میلیارد تومان تسهیلات جدید به بخش تولید اختصاص یافت

هلال احمر پل ارتباطی قوی برای حضور مردم در بحران ها باشد

تخریب 60باغ و ویلای غیرمجاز در چناران

545 تن کالای اساسی در چابهار و دشتیاری توزیع شد

کره جنوبی باید خسارت ایران را جبران کند

بوستان های پایتخت تاریک شدند

صادرات بیو دی اکسید کربن به کشور عراق

کاهش 25 میلیونی قیمت خودرو در بازار/ بی رغبتی خریداران نسبت به خرید خودرو

انتقادات صریح قالیباف از سوء مدیریت دولت در بورس

مبلغ وام نوسازی بافت فرسوده افزایش یافت

شورای رقابت: خودرو تا پایان سال گران نخواهد شد

موفقیت فروشگاه آنلاین به چه عواملی بستگی دارد؟

مخاطبان چگونه در نمایشگاه مجازی کتاب تهران شرکت و خرید کنند؟

چرا تحول دیجیتال در ایران بسیار کند است؟

کسری بیش از 1.7 هزار میلیون دلاری تراز بازرگانی غیرنفتی

تقابل مجلس با دولت اجرای بودجه را مشکل می کند

گاز طبیعی به مناطق صعب العبور کشور رسید

خروج مهاجران افغانستانی از ایران / چرا افغانستانی ها از ایران رفتند؟

سود سنگین فولاد خوزستان در 9ماهه

نوسان در بازار طلا/چرا سکه به کانال 10 میلیون تومان برگشت؟

یک خودرو جدید اروپایی در راه بازرهای ایران + عکس و مشخصات

13 بیمارستان تا پایان امسال به بهره برداری می رسد

توزیع روغن خوراکی درراور

رضا شیوا: افزایش قیمت 3 ماهه خودرو منتفی شد

بانک های کره ای باید خسارت ایران را جبران کنند

سیاست وزارت صمت، رقابتی کردن بازار ایران برای تولید داخلی است

بانک های کره جنوبی باید خسارت ایران را طی این 2 سال جبران کنند

فراری F8 تریبوتو با ظاهری شگفت انگیز به بازار می آید

مقایسه پژو 2008 و دی اس 3

همتی: بانک های کره جنوبی باید خسارت ایران را طی این 2 سال جبران کنند

مقامات کره ای برای آزادسازی 7 میلیارد دلار، دوباره قول دادند

وقتی میری سفر کلید خونت رو با گلدون ها به همسایه نده!

کاروانسرای باغ شیخ ساوه گزینه سال 2020 کشور برای ثبت جهانی است

قیمت محصولات ایران خودرو در 30 دی 99/ کاهش 4 تا 14 میلیون تومانی 206 تیپ 2 و 206 تیپ 5 و 206 صندوقدار

طرح بزرگ ملی مسکن تحت پوشش بیمه البرز قرار گرفت

توسعه کشور در گرو تقویت اقتصاد دانش بنیان است

قیمت محصولات سایپا در 30 دی 99 / کاهش 3 تا 6 میلیون تومانی پراید 111، تیبا و ساینا

آینده نفتی 2021

چه کسی قیمت ارز را تعیین می کند؟

در راه خدمت

روحانی: شورای عالی بورس برای حفظ تعادل در بازار سرمایه تصمیمات لازم را اتخاذ و اجرایی کند

ارزان ترین گوشی های موبایل سامسونگ در بازار +جدول

وعده های پوچ دولت و بازار بی رونق پوشاک

وعده های پوچ دولت و بازار بی رونق پوشاک