مطالب مرتبط:
تدوین سند ملی هنرهای تجسمی در اولین قدم
ایران پیشنهاد تدوین 4 استاندارد بین المللی جدید در حوزه فناوری نانو را در ایزو مطرح کرد
اولین نشست تدوین سند ملی هنرهای تجسمی برگزار شد
نشست مقدماتی تدوین سند ملی هنرهای تجسمی برگزار شد
رانندگان، مسافران بین راهی را بدون دریافت کد ملی سوار نمی کنند!
-26 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 5 آذر 1399 ساعت 21:052020-11-25اقتصادي

استاندارد ملی تبدیل کارگاهی دو گانه سوز ها تدوین می شود


کمیته تدوین ملی استاندارد خودروهای دوگانه سوز تبدیلی کارگاهی منتظر تاییدیه سازمان حفاظت محیط زیست است نوشته استاندارد ملی تبدیل کارگاهی دو گانه سوز ها تدوین می شود اولین بار در تاسیسات نیوز.

- ،  طی سالهای گذشته وزارت نفت اقدام به دو گانه سوز کردن تعدادی خودرو به شکل کارگاهی کرد که مورد تایید سازمان ملی استاندارد و سازمان محیط زیست نبودند چرا که اصلا استانداردی برای خودروهای دو گانه سوز تبدیل کارگاهی تدوین نشده است.

هنوز تکلیف آن خودروها مشخص نشده که وزارت نفت در اقدامی دیگر طرحی مشابه را پس از 20 روز از گران شدن بنزین در آذر ماه 98 بدون آگاهی از وضعیت تکنولوژی موجود و بدون توجه به عدم وجود استاندارد در این خصوص سریعا به مرحله اجرا گذاشت بدون اینکه فرجه ای برای انجام تحقیقات R&D روی خودروها بنزینی موجود در کشور برای گاز سوز شدن صورت گیرد، اعلام کرد که باید یک و نیم میلیون خودرو با هزینه دولت به دو گانه سوز تبدیل شود.

پیمان پیرایش مدیر کل نظارت بر اجرای استانداردهای صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد در واکنش به اظهارات محمد حسین باقری مجری طرح CNG با بیان اینکه خودروهای دوگانه سوز تبدیلی کارگاهی طرح سال 98 وزارت نفت تاییدیه استاندارد ندارد.

گفت: هنوز استاندارد ملی در این خصوص تدوین نشده و کمیته تدوین در حال انجام اقدامات لازم بوده و در عین حال منتظر تاییدیه سازمان حفاظت محیط زیست است.

و اکنون بعد از گذشت یکسال، وزارت نفت همچنان به عملکرد غیر قانونی خود ادامه می دهد بطوریکه محمد حسین باقری مجری طرح سی ان جی طی گفتگویی که با زیست آنلاین داشت،( سازمان محیط زیست چه کاره است/ استاندارد CNG را تایید کرده است ) با وجود تاکید قانونگذار و مقررات بر تدوین استاندارد ملی خودروهای دو گانه سوز و کسب تاییدیه از سمت سازمان حفاظت محیط زیست، صراحتا سازمان محیط زیست را هیچکاره خواند و ادعا کرد تبدیل این خودروها دارای تاییدیه سازمان استاندارد است.

در حالی که گفتگوی خبرنگار زیست آنلاین با پیمان پیرایش مدیر کل نظارت بر اجرای صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد ناقض گفته های باقری است.

این گفتگو را در ادامه می خوانید.

*جناب آقای پیرایش آیا خودروهای دوگانه سوز تبدیل کارگاهی تاییدیه سازمان استاندارد را دارد؟ خودروهای دوگانه سوز تبدیلی کارگاهی تاییدیه استاندارد ندارد.

چون هنوز تدوین استاندارد ملی در این خصوص تکمیل نشده و کمیته تدوین در حال انجام تست ها و اقدام لازم بوده و در عین حال منتظر تاییدیه سازمان حفاظت محیط زیست است *چگونه است که وزارت نفت اعلام کرده خودروهای تبدیل شده هم دارای تاییدیه سازمان استاندارد هستند و هم گواهی سلامت می گیرند؟ طی جلسات متعددی که جهت رفع مشکل عدم نظارت بر خودروهای دوگانه سوز تبدیل کارگاهی بین وزارت خانه های کشور، نفت و صنعت و پلیس راهور و سازمان استاندارد برگزار گردید، پیش نویس طرحی به هیأت دولت پیشنهاد گردید که در نهایت منجر به تصویب نامه هیأت وزیران به شماره 174195/ت 55196ه مورخ 25/12/1397 در خصوص خودروهای دو گانه سوز تبدیلی کارگاهی گردید.

این تصویب نامه دارای 4 بند بوده که در در بند 2 این مصوبه به صدور گواهی سلامت مطابق دستور العمل پیوست مصوبه اشاره شده است.

در مصوبه مذکور، فرایند به این شکل است که در کارگاههایی که متعلق به وزارت صمت است و تاییدیه صنفی دارد شرکت بازرسی باید نماینده مستقر کند و بر اساس چک لیستی که  توسط سازمان استاندارد تهیه شده بر امور نظارت داشته باشند سپس یک گواهی در سامانه تحت عنوان گواهی سلامت صادر می شود و این گواهی سلامت مدرکی است تا پلیس بتواند کارت خودروی آنها را از تک سوز به دو گانه سوز تبدیلی تغییر دهد.

بعد از صدور کارت خودروی دوگانه سوز، خودروی مذکور در سیستم پلیس و وزارت کشور به عنوان خودروی دوگانه تلقی شده و مشمول معاینه فنی دوگانه سوز می گردد.

همچنین پس از هوشمند سازی جایگاه های سی ان جی و جلوگیری از سوختگیری خودروهای فاقد گواهی سلامت، خودروی مذکور می تواند سوخت سی ان جی دریافت نماید.

*دراین مرحله آیا تاییدیه سازمان حفاظت محیط زیست الزامی بود؟ در مصوبه مذکور به نقش سازمان حفاظت از محیط زیست اشاره نشده بود اما در اجرای بند 3 مصوبه که در خصوص تدوین استاندارد تبدیل کارگاهی است، سازمان ملی استاندارد از سازمان حفاظت از محیط زیست جهت شرکت در کمیسیون فنی تدوین دعوت نمود.

بند 2 مصوبه مربوط به خودروهایی بود که تا تاریخ 25/12/97 تبدیل شدند و قرار بود خودروها ظرف 6 ماه فرایند گواهی سلامت را طی کنند و گواهی سلامت را اخذ کنند.

*چرا این روند تا کنون ادامه پیدا کرد؟ بند 2 مصوبه به دلیل مشکلات اجرایی متعددی با تأخیر روبرو گردید و از طرف دیگر هوشمند سازی جایگاه ها نیز صورت نپذیرفت .

البته در بند 4 همان مصوبه برای چنین موقعیت هایی یک تدبیری اندیشیده شده بود و ذکر شده بود که مسائل اینچنینی را سازمان های ذی ربط می توانند توافق کنند و مشکل را حل کنند پس طی جلساتی تصمیم گرفته شد  که تا تاریخ 1/10/99 بند 2 مصوبه ادامه پیدا کند.

*آیا این مصوبه برای خودروهایی بوده که از قبل تبدیل شده بودند یا برای خودروهایی که از سال 98 تبدیل شده است نیز صدق می کند؟ این مصوبه برای خودروهای تبدیل شده قبل از سال 97 بوده و خودروهای تبدیل شده سال 98 را شامل نمی شود شرکتهای بازرسی و سازمان ملی استاندارد طبق مصوبه  اصلا فرایند تبدیل را نظارت نمی کند چون هنوز استاندارد تدوین نشده است منتهی دولت قصد داشت برای حل مشکلات ناشی از طرح اولیه وزارت نفت که پیش آمده بود و خودروهایی که تا سال 97 به شکل زیر پله ای تبدیل شده بودند راه کاری پیدا کند  مساله اینجاست که مشخص نیست وقتی یک خودرویی زیر پله ای تبدیل می شود چه تاریخی تبدیل می شود یعنی کسی می تواند همین امروز خودرویی را تبدیل به دوگانه سوز کند و ادعا کند که من 2 سال پیش تبدیل کردم پس مشمول این طرح می شوم چنین مشکلاتی البته قابل پیش بینی بود بر همین اساس در ابتدا در مصوبه یک بازه زمانی 6 ماهه برای اجرای مصوبه تعیین شده بود چون تا وقتی این طرح باز است خودرویی که همین امروز هم تبدیل شده باشد می تواند گواهی سلامت را بگیرد.

از سوی دیگر  اینکه بازرس ما اصلا طبق مصوبه فرایند تیدیل را نظارت نمی کند صرفا بعد از تبدیل یکسری موارد مثل استاندارد بودن مخزن نصب شده را چک می کند و ناظر بر فرایند تبدیل نیست و صرفا ناظر بر بعد از تبدیل است .

*فرمودید در بند 3 نقش سازمان محیط زیست مورد اشاره قرار گرفته است؟ در بند 3 مصوبه ذکر شده است که در تدوین استاندارد ملی تبدیل کارگاهی خودروهای دو گانه سوز به جهت نظارت بر فرایند تبدیل صورت می پذیرد و بدین جهت سازمان ملی استاندارد از سازمان های ذی ربط و نهادهای مرتبط از جمله سازمان حفاظت از محیط زیست جهت شرکت در کمیسیون فنی تدوین دعوت نمود.

 کمیته تدوین استاندارد ملی شکل گرفت و طی حدودا یک سال و نیم جلسات متعدد با حضور سازمان حفاظت محیط زیست بررسی شد.

کمیته در خصوص مسائل فنی به توافق رسیدند ولی از لحاظ آلایندگی به سازمان حفاظت محیط زیست ارجاع شده است و این سازمان تکلیف کرده است که چند نمونه از تبدیلها تست بشود که  حدود آلایندگی مطابق دستورالعمل پیشنهادی سازمان حفاظت از محیط زیست باشد و رعایت بشود بعد از اینکه سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان یکی از اعضا کمیته فنی موافقت کند استاندارد تدوین می شود.

*آقای باقری مجری طرح سی ان جی در مصاحبه اخیر خود مطرح کردند که وقتی خودروها استاندارد تایپ اپرووال دارند دیگر نیازی به تایید سازمان حفاطت محیط زیست نیست درسته؟ وقتی خودرو فرایند 85 گانه استاتدارد را تحت نظارت شرکتهای بازرسی طی می کند تاییدیه سازمان استاندارد به وزارت صمت اعلام می شود منتهی در قسمت شماره گذاری حتما تاییدیه محیط زیست را لازم دارد و این ربطی به تایپ اپرووال اولیه ندارد و اگر تاییدیه محیط زیست را نداشته باشد پلیس شماره گذاری نمی کند.

بنابراین گزارش به نظر می رسد سر این کلاف همچنان در میان رفت و آمدهای نهادهای مسئول گم باقی بماند
کلید واژه ها: استاندارد - خودروها - استاندارد ملی - خودرو - سازمان حفاظت محیط زیست - تدوین - سازمان ملی استاندارد - سازمان - خودروهای دوگانه سوز - محیط زیست - وزارت نفت - سازمان محیط زیست - حفاظت محیط زیست - گران شدن بنزین - بنزین - اقدام - وزارت - تایید - دوگانه سوز - زیست - تکنولوژی - محیط - تاسیسات - تاییدیه - نوشته - اعلام - گذشته - کمیته - مشابه - حفاظت

آخرین اخبار سرویس:
چگونه پرخاشگری حاصل از شرایط پاندمی کووید 19 را کنترل کنیم؟

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در سبلان

استخدام پیک موتوری

دعوت به همکاری

مهندس صنایع ، بازرس کنترل کیفیت

استخدام مشاور املاک در مسکن آقای مِلک

مدیر داخلی فست فود تمام وقت با سابقه کار

دایرکتری ...

استخدام حسابدار با مزایا در شرکت آرسام تجارت نیکو در تهران

استخدام در املاک (مطابق شرایط شما)

حباب قیمت خودروهای داخلی چقدر است؟/ سیاسی کاری با بورس/ دلار دوباره خیز برداشت

لزوم استمرار فعالیت مراکز کاهش آسیب در محلات شوش و هرندی/ خدمت به معتادان باید یکجا باشد

عکس روز| جیل و جو به کاخ سفید می روند

استخدام مدیر فروش و کارشناس فروش

استخدام مشاور حرفه ای برای منطقه 9 10 5 2

استخدام کارشناس منابع انسانی در افاق خودرو موتور در تهران

استخدام کارمند مالی و کارشناس وصول مطالبات در محدوده مترو میرداماد

به نیروی ورق کار و جوشکار نیازمندیم

آشپزی ، نظافت ، راننده(خانم)

کارگر ساده جهت نظافت و شستشو

استخدام منشی در شرکت بازرگانی هریس کالای نوین در تهران

برنج وارد بورس می شود

چگونه از یک پیج اینستاگرام درآمدزایی کنید؟

استارت افزایش قیمت در بازار خودرو

1400 بهترین زمان اصلاح ساختار بودجه است

کارگر جوشکار ، کارگر سنگ زن و کارگر ساده

آبدارچی و نظافت

ویزیتور حضوری خانم و آقا

شاگرد ساده کناف

مدیر فروش قوی میخوام با حقوق و مزایای عالی

شراکت کاری

استخدام ویزیتور و بازاریاب پخش دارو

نیروی فعال خدمات

استخدام کارشناس it در مجتمع تولیدی صنعتی as در فارس

به یک نفر بلوک زن نیازمندیم

منبع آب از اهواز می رود؟

ساخت 4600 قطعه ناوگان ریلی درداخل

در ضرورت هماهنگی مسئولان اقتصادی

7100 بنگاه آسیب دیده از کرونا به بانک های عامل معرفی شدند

پرداخت 157 میلیارد تومان تسهیلات کرونایی در استان اردبیل

ترخیص قطعات جامانده از ماه های پیش، بازار را 10 تا 15 درصد بهبود بخشید

واگذاری عرضه تخم مرغ بسته بندی به انجمن

کدام مفاصل در کرونا بیشتر درگیر می شوند؟ / اینفوگرافیک

عدم بازگشت ارز، صدرنشین پرونده های قاچاق

استخدام انباردار کارخانه با حقوق ثابت و بیمه در شهرک صنعتی صفادشت البرز

استخدام کارشناس فروش حضوری با حقوق ثابت و پورسانت در همدان

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت سورنا انتخاب برتر در تهران

استخدام تکنسین فنی نصب و تعمیر لوازم خانگی در زنجان

چگونه از یک پیج اینستاگرام درآمدزایی کنید؟

نوید روزهای خوش در بازار ارز

تخصیص وام خرید موبایل و لپ تاپ به دانشجویان

استخدام فروشنده مبتدی و حرفه ای

راننده با خودرو سواری

استخدام کارشناس فروش در روماک پلیمر خاورمیانه در اصفهان

پیک موتور نیمه وقت

استخدام رسمی پیک موتوری در شرکت تعارف

استخدام نیروی آقا جهت نظافت

استخدام کارشناس فنی، زیربند کار خودرو و برق کار خودرو در کرمان

نیروی فروش

10 خودروی الکترونیکی برتر سال 2021

مزرعه استخراج بیت کوین چیست؟

استخدام کارشناس بازرگانی و کارشناس فروش در پشگامان کن پارس در تهران

استخدام سردوزکار، راسته دوز و میاندوزکار در مشهد

نصاب دوربین مداربسته

استخدام کارشناس فروش تلفنی تهران

استخدام برنامه نویس php full stack در شرکت ایده پردازان آریا برترپارس داوین

رانت ارز 4200 تومانی از بودجه سال آینده حذف شد

ریزش قیمت خودرو ادامه خواهد داشت/ حباب قیمت خودروهای داخلی چقدر است؟

آژانس بین المللی انرژی چشم انداز تقاضای نفت را کاهش داد

ایتالیا از فایزر شکایت می کند

تصاویر| هجوم مسافران به سواحل هرمزگان

حقوق کارمندان 25 درصد بیشتر می شود

حسابدار تولیدی آقا

استخدام مشاور مسکن مبتدی و حرفه ای

استخدام مدیر محصول در توسعه تجارت سنبران در خوزستان

همکار خانم در مغازه عطاری نیازمندیم

استخدام کارپرداز در شرکت هایپر آهن آرسین در اصفهان

استخدام انباردار، کارمند برنامه ریزی تولید، برقکار صنعتی و راننده لیفتراک

مسکو خود را از شَر اوراق قرضه آمریکا خلاص می کند

جزییات تازه بزرگ ترین طرح مسکنی مجلس

آماده باش 1270 خودروی سبک و سنگین در گیلان/ 60 پایگاه راهداری تجهیز شد

کار به استعفای وزیر کشید؟

بازاریاب خانم یا آقا

(شعب شرق) جذب وانت، سواری و موتور

استخدام منشی

استخدام بازاریاب ،مشاور و کارشناس فروش

کارشناس فروش گن زیبایی

قیمت خودرو سایپا 2 بهمن 99 | قیمت پراید امروز پنجشنبه 99/11/2 | قیمت محصولات سایپا

قیمت دلار 2 بهمن 99 | قیمت روز دلار 99/11/2 | نرخ ارز امروز پنجشنبه 2 بهمن 99

قیمت طلا 2 بهمن 99 | قیمت روز طلا 99/11/2 | قیمت طلا امروز پنجشنبه 2 بهمن 99

با شناسه کالا از اصالت کالا مطمئن شوید و خرید کنید + فیلم

قیمت خودرو ایران خودرو 2 بهمن 99 | قیمت محصولات ایران خودرو امروز پنجشنبه 99/11/2

قیمت گوشی سامسونگ 2 بهمن 99 | قیمت گوشی های سامسونگ امروز پنجشنبه 99/11/2

قیمت گوشی هواوی 2 بهمن 99 | قیمت گوشی های هواوی امروز پنجشنبه 99/11/2

اولین مدرسه آجر به آجر در خوزستان تا اسفندماه افتتاح می شود

قیمت سکه 2 بهمن 99 | قیمت روز سکه 99/11/2 | قیمت سکه امروز پنجشنبه 2 بهمن 99

مدارس خطرآفرین از جمله مدارس سنگی شناسایی و بازسازی شوند

ارسال روزانه 5 هزار تن گاز مایع از سایت 2 پارس جنوبی

اختصاص بیش از 10 درصد بودجه آموزش عالی به پژوهش

درآمد 88 درصدی خانوارهای ایرانی از املاک

استاندارد ملی تبدیل کارگاهی دو گانه سوز ها تدوین می شود

استاندارد ملی تبدیل کارگاهی دو گانه سوز ها تدوین می شود