موضوعات داغ: - همسان سازي حقوق بازنشستگان - دانشجويان ايراني - حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق - ليگ قهرمانان آسيا - ليگ قهرمانان - قهرمانان آسيا - مجلس شوراي اسلامي - بازنشستگان تامين اجتماعي - باشگاه پرسپوليس - استوري اينستاگرام - ثروتمندان ايراني - بانوان كارآفرين - حزب اعتماد ملي - بازيگران ايراني - علي آل كثير - مبارزه با سرطان - رضا بابك - يمه خدمات درماني نيروهاي مسلح - حميديا - فراورده نفتي - حزب كمونيست چين - شهيد ابو مهدي المهندس

مطالب مرتبط:
رونق کسب و کار تاکسی های برون شهری در محدودیت کرونایی
تعامل مجموعه های فرهنگی در ورزش کشور بی نظیر است/ جامعه ورزش در کمک به هموطنان و نیازمندان پای کار هستند
تبدیل شهر اوجان به پایگاه ملی میراث فرهنگی
امکان تبدیل شدن برخی روستاهای حاشیه بیرجند به شهر وجود دارد
حاشیه نشینی، معضل شهری که پرونده آن همچنان باز است
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 آذر 1399 ساعت 17:102020-11-24دانش

حاشیه های پررنگ تر از شهر / چاره شهری شدن حاشیه نشین های کرمان؛ کار فرهنگی یا اعطای امکانات؟!


گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو،ساره پارسانژاد _ چند سالی است که انگار آسمان با روستایشان قهرکرده و سر ناسازگاری دارد.

باران نمی بارد.

حال زمین های کشاورزی و محصولاتشان رو به راه نیست.

- حاشیه های پررنگ تر از شهر / چاره شهری شدن حاشیه نشین های کرمان؛ کار فرهنگی یا اعطای امکانات؟! " کرمان یکی از 11 استان درگیر حاشیه نشینی است و مسئولانش در حال جلوگیری از افزایش روند مناطق حاشیه نشین هستند.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو،ساره پارسانژاد _ چند سالی است که انگار آسمان با روستایشان قهرکرده و سر ناسازگاری دارد.

باران نمی بارد.

حال زمین های کشاورزی و محصولاتشان رو به راه نیست.

از طرفی احساس می کند محیط روستا برایش کوچک است.

امکانات کافی وجود ندارد.

گمان می کند این محیط کوچک جایی برای پیشرفت ندارد.

کار و بارشان هم حسابی کساد شده.

قصد رفتن می کند به جایی که بزرگتر باشد و بتواند رویاهایش را به واقعیت تبدیل کند.

عازم شهر می شود تا بتواند زندگی بهتری بسازد.

هزینه های زندگی شهری سر سام آور است.

به سختی گذران زندگی می کند.

نه می تواند به روستا برگردد و نه می تواند در شهر بماند.

ناگزیر به جایی مابین این دوپناه می برد؛ جایی به اسم حاشیه شهر.

اما آنجا هم مشکلات نه تنها تمام نمی شود، بلکه در شکل و قالبی جدیدتر بروز می کند.

به امید زندگی بهتر آمده بود.

حالا اما او مانده با انبوهی از معضلات و جایی که نه شبیه شهر و امکاناتش است و نه شبیه روستا و ساختارش.

اسکان غیررسمی یکی از مسائل شهر های بزرگ در سراسر جهان محسوب می شود، به طوری که 20 تا 30 درصد جمعیت برخی از شهر های بزرگ کشور به صورت حاشیه نشینی زندگی می کنند.

اسکان غیررسمی نتیجه رشد فزاینده جمعیت و مهاجرت روستا_شهری است، زیرا شهر ها نتوانستند مسکن مناسب را برای این جمعیت فزاینده فراهم کنند.

طبق تعریف دیگری که توسط جامعه شناسان شهری ارائه می شود حاشیه نشین به کسی گفته می شود که در شهر ساکن است، اما به دلایل مختلف نتوانسته است به شکل رسمی در نظام اجتماعی_اقتصادی شهر ادغام شود؛ بنابراین حاشیه نشینی صرفاً شامل سکونت در سکونت گاه های غیررسمی و دوری فیزیکی از شهر و مرکز شهر نیست.

با این حال بارزترین شکل حاشیه نشینی در همین سکونت گاه های غیررسمی در حاشیه ی شهر ها شکل می گیرد.

کارشناسان براین باورند که حدود 20 میلیون نفر حاشیه نشین در کشور داریم.

البته این آمار، ساکنان بافت های فرسوده را هم در بر می گیرد.

در واقع 11 میلیون نفر در بافت های فرسوده 495 شهر و حدود 9 میلیون نفر در سکونت گاه های غیررسمی در 91 شهر کشور زندگی می کنند.

حدود 11 استان از جمله خراسان رضوی، تهران، لرستان، کرمان سیستان و بلوچستان، خوزستان و آذربایجان غربی بیشتر از همه درگیر حاشیه نشینی شده اند.

کرمان مبتلا به درد حاشیه نشینی کرمان یکی از 11 استانست که درگیر حاشیه نشینی شده است.

مرکز بزرگترین استان کشور این روز ها از این معضل کنترل نشده رنج می برد.

در شهرستان کرمان 31 منطقه حاشیه نشین شناسایی شده و هزار و 300 هکتار حوزه حاشیه نشینی شهر کرمان است که نزدیک به 50 هزار نفر جمعیت در خود جای داده است.

مهمترین عامل ایجاد و گسترش این محلات در شهر کرمان، مهاجرت از محیط های کوچک روستایی_شهری که خود ناشی از جاذبه های اقتصادی شهر کرمان می باشد، دسترسی به شغل بهتر،دافعه های اقتصادی شهر ها و روستا های اطراف مانند درآمد کم و عدم دسترسی به امکانات و دافعه های اجتماعی فرهنگی در محل سکونت قبلی مثل پایین بودن ارزش کار بوده است؛ که در نهایت موجب حاکم شدن فرهنگ فقر در این محلات و به تبع آن بروز انواع ناهنجاری های شهری مثل اشتغال افراد حاشیه نشین در مشاغل کاذب است.

از دیگر دلایل گسترش حاشیه نشینی در استان کرمان می توان به این اشاره کرد.

اعطای امتیاز آب و برق در سال های گذشته در برخی از مناطق حاشیه شهر کرمان که سال ها از خدمات به دلیل ساخت و ساز های غیر قانونی محروم بودند.

هرچند این کار شکل زیبایی از محرومیت زدایی به نظر می رسد، اما در واقع مشوقی شد برای سایر افراد برای روی آوردن به حاشیه نشینی و گسترش آن در اطراف شهر کرمان.

حاشیه نشینی در نگاه های متفاوت عباس مسعودی، استاد معماری و شهرسازی و عضو هیئت علمی دانشگاه باهنر کرمان در این خصوص می گوید: حاشیه نشینی و اسکان غیررسمی از مسائل مبتلابه جهان است و بسته به شرایط هر منطقه ویژگی های خاص خود را دارد و به تبع آن راه حل ها یکسانی را نیز نمی توان برای این پدیده درنظر گرفت.

مسعودی می گوید: افزایش محدوده ی خدماتی به صورت مقطعی و موردی، پاک کردن صورت مسئله خواهد بود و عدم تثبیت محدود و گسترش آن، باعث می شود که مدیریت شهری با دور تسلسل مواجه شده و همواره تقاضا برای افزایش این محدوده وجود داشته باشد.

اما سیامک زند رضوی، استاد جامعه شناسی دانشگاه شهید باهنر کرمان نگاهی متفاوت به مقوله حاشیه نشینی دارد و معتقد است که حضور ساکنان مناطق خارج از محدوده قانونی شهر، فرصتی برای آزمون الگو های تازه، از توسعه ی انسان محور و شهروند مدار می داند.

وعده هایی که بعد از چندسال هنوز محقق نشدند طی سال های اخیر به گفته مسئولین اقدامات زیادی در راستای حذف یا کنترل حاشیه نشینی در استان کرمان صورت گرفته است.

اردیبهشت 94 علی توحیدی فرماندار وقت کرمان عنوان کرده که مبارزه با حاشیه نشینی با جدیت در کرمان ادامه دارد و هدف ریشه کنی این معضل منطقه است.

10 ماه بعد زهرا موسی پور، مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان هم گفته از مهمترین اهداف ما جلوگیری از افزایش روند مناطق حاشیه نشین است که با سیاست های مداخله ای اتفاق می افتد و نهایتاً شاهد حذف تدریجی حاشیه نشینی در کرمان خواهیم بود.

اما امروز می بینیم نه تنها حاشیه نشینی در کرمان حذف نشده، بلکه در مناطقی بر شدت آن افزوده شده و مردمی که در آن مناطق زندگی می کنند با مشکلات معضلات و آسیب های زیادی روبرو هستند.

آسیب هایی که به تبع می تواند گریبان گیر شهر هم بشود.

شهرک صنعتی؛ حاشیه امنی برای افراد سود جو اما شهرک صنعتی را هم می توان یکی از مناطق حاشیه نشین کرمان عنوان کرد که افراد ساکن در آنجا از مشکلات عدیده رنج می برند و حالِ زندگیشان خوب نیست.

براساس آمار ها این شهرک 8 هزار نفر جمعیت دارد که بخشی از آن در محدوده قانونی و بخشی در محدوده غیرقانونی ساکن هستند.

نقوی السادات، دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و مسئول خیریه دستان آسمانی این دانشگاه است.

نزدیک به 3 سال است که در بحث حاشیه شهر فعالیت می کند.

او در این باره می گوید: با آنکه شهرک صنعتی فاصله ی زیادی با شهر کرمان ندارد، اما مردم آنجا مشکلات زیادی دارند و از بسیاری از ابتدایی ترین امکانات زندگی محرومند.

نقوی السادات می گوید: طبق بررسی های انجام شده تعداد زیادی از دانش آموزان آنجا بعد از گذراندن دوران راهنمایی، ترک تحصیل می کنند و یکی از اصلی ترین دلایل آن نبود دبیرستان در آن منطقه و عدم توانایی مالی افراد برای رفتن به مرکز شهر برای ادامه تحصیل است.

برای همین خیلی از بچه ها عطای درس را به لقایش می بخشند.

به گفته او؛ وجود کوره های آجرپزی و کارگاه هایی که پوست حیوانات را می سوزانند، در کنار نبود آب در بخش هایی از این منطقه باعث ایجاد بیماری هایی از جمله بیماری های پوستی شده است و شرایط بهداشتی مناسبی وجود ندارد.

البته گفته ها حاکی از آن است که از دیگر معضلات مهم آن منطقه، نبود امنیت در سطح منطقه است.

همین مسئله موجب بسیاری از آسیب ها شده و مکان امنی برای افراد سودجو در بحث مواد مخدر و توزیع و مصرف آن، به طوریکه اهالی معتقدند این موضوع به صورت کاملا آشکار و علنی شده است.

نقوی السادات یکی دیگر از معضلات در این مناطق را بیکاری عنوان کرد و می گوید: ما بار ها در صدد ایجاد کارگاه هایی مثل کارگاه خیاطی شدیم تا بتوانیم حداقل برای چند نفر اشتغال زایی کنیم، اما متاسفانه به دلیل نبود امنیت کافی در این منطقه و اینکه هر لحظه ممکن بود وسایل کارگاه به سرقت رود ، این طرح به مرحله اجرا نرسید.

این فعال جهادی می گوید: باید زیرساخت ها و بستر سازی های لازم فراهم شود تا بتوان به حل ریشه ای معضلات پرداخت و یکی از مهمترین زیرساخت ها بحث امنیت است.

نقوی السادات یکی از مهمترین کار ها در خصوص این معضل را مطالبه گری افراد فعال در این زمینه می داند و می گوید: افرادی که در حاشیه شهر زندگی می کنند، هم انسانند و در همین کشور زندگی می کنند.

نمی شود فقط به دلیل اینکه در حاشیه هستند آن ها را از همه جا و همه چیز حذف کرد.

شستن دست که سهل؛ آب برای خوردن هم نیست! شهرک سیدی از دیگر مناطق حاشیه نشین استان کرمان است.

این شهرک 10 هزار نفر جمعیت دارد، در حالی که برخی از مناطق همین شهرک نیز جزو مناطق ممنوعه ساخت و ساز محسوب می شود.

در دورترین بخش این شهرک می توان مردمی را یافت که با جمعیت 2500 نفری از هرگونه خدمات از جمله آب برق و گاز محرومند.

با وجود اینکه این شهرک تا کرمان تنها دو کیلومتر فاصله دارد، ولی کیفیت زندگی ساکنان آنجا زمین تا آسمان است.

وجود معابر خاکی، تعداد زیاد سگ های ولگرد در منطقه که تردد در ساعات شب را با مشکل مواجه کرده و همچنین قطعی آب در مقاطعی از شبانه روز در تابستان مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده است.

البته این مشکلات با ظهور ویروس کرونا بیشتر هم شده، چراکه مردم این مناطق آب برای خوردن هم ندارند، چه رسد به رعایت بهداشت و شستشوی مداوم دست ها.

جمع آوری با تأخیر زباله ها که معمولاً هر دو روز یکبار صورت می گیرد، خاکی بودن معابر و وجود سگ های ولگرد فراوان و نبود آب، بهداشت این منطقه را به شدت تحت تاثیر قرار داده و موجب بروز بیماری هایی به خصوص در کودکان شده است.

اعطای امکانات بدون فرهنگ سازی؛ مشکلات را بیشتر میکند محمد امین شمسی، دیگر فعال جهادی در حوزه ی حاشیه شهر کرمان است.

چندسالی است که دبیر قرارگاه جهادی امام حسن معروف به جمعیت دانشجویی امام حسن کرمان است و 4 سال است که به طور هدفمند با اعضای تیمش در بحث حاشیه شهر کرمان فعالیت مستمر دارند.

شمسی با اشاره به بحث امنیت این مناطق می گوید: در بسیاری از مناطق حاشیه نشین استان کلانتری وجود ندارد و به همین دلیل شرایط خوب و حاشیه ی امنی برای فعالیت باند های موادمخدر فراهم شده و فروش مواد مخدر در این مناطق راحت تر صورت می گیرد.

این یکی از مهمترین دلایل بالا بودن آمار اعتیاد در این مناطق است که بی شک تبعاتش متوجه شهر کرمان هم خواهد شد.

دبیر قرارگاه جهادی امام حسن(ع) کرمان: باید همگام با اعطای امکانات، فرهنگ استفاده از آن ها هم به مردم حاشیه نشین آموزش داده شود تا از آسیب های احتمالیِ بعدی جلوگیری شود.

وی کار فرهنگی در این مناطق را جزو اولویت ها می داند و معتقد است قبل از فرهنگ سازی درست در این مناطق، اعطای امکانات به ضرر خود مردم آنجاست، چون آن ها هر کدام از مناطق مختلفی آمده اند و بر اساس شرایط جغرافیایی منطقه خود سلایق خاصی دارند؛ و بعضا فرهنگ و هزینه استفاده از امکانات شهری را ندارد.

وی معتقد است باید همگام با اعطای امکانات، فرهنگ استفاده از آن هاهم به مردم آموزش داده شود تا از آسیب های احتمالیِ بعدی جلوگیری شود.

مسئول قرارگاه جهادی امام حسن می گوید: بحث فرهنگی در این مناطق اهمیت زیادی دارد و در صورت ارتقای آن، شرایط از خیلی مناطق برخوردار تر هم بهتر میشود، حتی با وجود کمبود امکانات.

شمسی تحقق این اتفاق را منوط به فراهم کردن امکانات اولیه و بسترسازی های لازم توسط مسئولین و پای کار بودن مردم می داند تا بتوان از این فضا استفاده کرد و معضلات این مناطق را تبدیل به فرصت کرد.

آنچه مشهود است آنکه مسئولین استان کرمان، استانی با 13 هزار هکتار مساحت و دارای لقب بزرگترین استان کشور، اگر فکری به حال این معضل نکنند و چاره ای در این خصوص نیندیشند، در آینده ای نه چندان دور در خدمت رسانی دچار مشکل شده و معضلات این مناطق گریبان گیر همه شهر خواهد شد.


کلید واژه ها: حاشیه نشین - حاشیه - زمین های کشاورزی - امکانات - کار فرهنگی - ناسازگاری - خبرگزاری - روستا - کرمان - مناطق حاشیه نشین - دانشگاه - کشاورزی - فرهنگی - مناطق حاشیه - حاشیه نشینی - باران - آسمان - گروه - شهری - زمین - چاره - محیط - سالی - کوچک - پیشرفت - افزایش - یکی از - مناطق - درگیر - استان

آخرین اخبار سرویس:
خبر 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 5 بهمن

کشف جدید آب شیرین کن

رشد درصد اشتغال فارغ التحصیلان ارشد و دکتری

هشدار: خلیج گرگان در حال خشکی و تبدیل به تالابی مرطوب است

شرکت دانشجویان در طرح ملی پایش سلامت جسم و روان

شرکت دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در طرح ملی پایش سلامت جسم و روان

درصد اشتغال فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری رشد داشته است

اولین کارگاه دانش افزایی با موضوع نماز و مهدویت برگزار می شود

چوب لای چرخ پایان نامه نویسی

اختتامیه جشنواره «دل نوشته های من و نهج البلاغه» برگزار می شود

صندوق قرض الحسنه حمایت از دانشجویان بی بضاعت در دانشگاه آزاد رشت راه اندازی شد

آیین نامه رویداد ملی صنایع خلاق و فناوری های فرهنگی ابلاغ شد

آذربایجان غربی و کردستان؛ میزبان این هفته دوشنبه های قرآنی

بسته های معیشتی و بهداشتی از سوی جهادگران دانشگاه لرستان بین نیازمندان توزیع شد

نشست خیرین آموزش عالی کشور برگزار می شود

برگزاری اولین دوره علمی افرا به همت معاونت پژوهش و فناوری سازمان بسیج دانشجویی

تاثیر بررسی برنامه های درسی در پاسخگویی به نیازهای آموزشی و مهارتی

کنفرانس علمی «امام رضا (ع) و علوم روز» در مشهد برگزار می شود

استقرار استارتاپ های مدیریت شهری در برج فناوری دانشگاه امیرکبیر

هزار باده ناخورده روزنامه نگاری

برگزاری مسابقات ورزش های انفرادی دانشجویان علوم پزشکی تبریز به مناسبت دهه فجر

انتخاب واحد دانشگاه پیام نور به شرط معدل

زمان بندی انتخاب واحد نیمسال دوم دانشگاه خوارزمی تغییر کرد

فراخوان جذب هسته ها و شرکت های نوآور و خلاق در حوزه علوم انسانی دانشگاه شیراز اعلام شد

چوب لای چرخ پایان نامه نویسی/ قطع دسترسی دانشجویان به ایرانداک

طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی دوغارون تصویب شد

امتحانات پایان نیم سال اول در دانشگاه خیام از ششم بهمن آغاز می شود / آغاز نیم سال دوم از 21 بهمن

آیین نامه رویداد ملی صنایع خلاق و فناوری های فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد

ثبت نام آزمون ارشد 1400 تا چه زمانی ادامه دارد؟

درخواست روسیه از ایران برای تولید واکسن مشترک کرونا

کپسول زیستی برای پرتاب زیرمداری خردادماه آماده می شود

منطقه ویژه اقتصادی دوغارون تصویب شد

کلاس های دانشگاه آزاد در ترم آینده نیز غیرحضوری است

طرح های به پایان رسیده ارتقای خوابگاه های دانشجویی افتتاح می شود

دانشگاه ارومیه خوابگاه متاهلی ندارد / افتتاحیه خوابگاه دانشجویی در دهه فجر

دانشگاه اراک در زمره دانشگاههای برتر ایران در حوزه مدیریت سبز

طرح ارتقای خوابگاه های دانشجویی به صورت مجازی رونمایی می شود

فراخوان ثبت نام دانشجویان داوطلب مبارزه با کرونا در دانشگاه علوم پزشکی یزد منتشر شد

آموزش الکترونیکی چطور تاثیرگذار خواهد شد؟

پویش 555 جهادگران دانشگاه علوم پزشکی البرز یک ساله شد / هم افزایی فعالان دانشجویی در قالب کمک به خانواده های کم برخوردار

مراکز رشد دانشگاه آزاد سطح بندی می شوند

زحل در حال کج شدن است

«زحل» در حال کج شدن است

اردوی جهادی منتظران ظهور در استان سیستان و بلوچستان برگزار می شود

نخستین تصویر سه بعدی از ویروس کرونا

نشست همکاری های علمی و تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و ترکمنستان

فرایند تصویب برنامه های درسی در دانشگاه علمی کاربردی بررسی شد

خدمت رسانی هفتگی به مردم مناطق حاشیه شهر مشهد 

شناسایی 7 سیاره مشابه زمین در منظومه شمسی تازه کشف شده

کلاس های دانشگاه آزاد همچنان غیرحضوری است

مراکز رشد دانشگاه آزاد سطح بندی می شوند

نخستین تصویر سه بعدی از ویروس کرونا رونمایی شد

پیام معاون آموزشی وزارت علوم به مناسبت روز جهانی آموزش

روز بدون فوتی کرونا در کردستان

کرونا| آخرین وضعیت درمان انصاریان

ماموریت ماهواره ای جدید ناسا

زحل در حال کج شدن است

ساماندهی پایان نامه های مرتبط با علوم انسانی - اسلامی

تکمیل ظرفیت آزمون دستیاری دوره چهل و هفتم آغاز شد

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

پدر علم سلول های بنیادی ایران از خاطراتش می گوید

یک روز دیگر بدون مرگ کرونایی در البرز

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

سامان دهی مراکز رشد و فناوری دانشگاه آزاد براساس تعداد شرکت های دانش بنیان

تعریق منجر به کاهش وزن نمی شود

این هفته 14 داوطلب دیگر، واکسن ایرانی کرونا دریافت می کنند

یک روز بدون مرگ کرونایی دیگر در البرز

پهپادهایی که همانند زنبور پرواز کرده و فرود می آیند

مجید مخدوم به عنوان استاد سرآمد بومی البرز در رشته محیط زیست معرفی شد

بنیاد مستضعفان برای ساخت مدرسه در منطقه محروم سردشت دزفول با گروه های جهادی همکاری کند

چین سال آینده به خورشید می رود

گروه تواشیح دانشگاه ایلام در جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور مقام دوم را کسب کرد

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی سطح بندی می شوند

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

مولفه های تفسیری خطبه فدکیه بررسی شد

چین خورشید را اکتشاف می کند

پژوهشگران دانشگاه یزد به فناوری الکتروریسی صنعتی در مقیاس نانو دست یافتند

ثبت نام کارشناسی ارشد شروع شد

جلسه آشنایی با الکتروشیمی برگزار شد

آغاز نیم سال دوم تحصیلی در دانشگاه زنجان از 13 بهمن پیش بینی شده است

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

چین خورشید را اکتشاف می کند

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

اسپیس ایکس 143 ماهواره به فضا می فرستد

گسترش زیست بوم نوآوری با نخستین شهر هوشمند کشور

بررسی پیشرفت های اخیر در مهندسی راه آهن

امامزاده صدرالدین(ع) به قطب فرهنگی اردبیل تبدیل می شود

آموزش مقدماتی و پیشرفته پایتون

هشدار درمورد تبدیل خلیج گرگان به تالابی مرطوب

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

خوابگاه متاهلی و ازدواج دانشجویی که با هم گره خورده / آمار هایی که در دانشگاه ها همخوانی ندارد

نشست آشنایی با مفاهیم پایه و نانوساختارها

کارگاه جایگاه فلسفه، در مدیریت و محیط کسب و کار برگزار می شود

دانشگاه پیام نور محدودیت شرط معدل در انتخاب واحد را لغو کرد

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد

پیشرفت 35 درصدی ساختمان دانشگاه پیام نور سلماس

پیشرفت 35 درصدی ساخت دانشگاه پیام نور سلماس

سیاره جدید پشمکی کشف شد

حاشیه های پررنگ تر از شهر / چاره شهری شدن حاشیه نشین های کرمان؛ کار فرهنگی یا اعطای امکانات؟!

حاشیه های پررنگ تر از شهر / چاره شهری شدن حاشیه نشین های کرمان؛ کار فرهنگی یا اعطای امکانات؟!