مطالب مرتبط:
جشنواره یوسف فرصتی برای خلق آثار ادبی در حوزه دفاع مقدس است
تلاش بسیج برای تبدیل تهدید تحریم به فرصت
ایران در حوزه علم و فناوری رشد حیرت آور داشته است
پیام تسلیت مدیر حوزه علمیه لرستان در پی درگذشت روحانی لرستانی
جشنواره یوسف فرصتی برای خلق آثار ادبی در حوزه دفاع مقدس است
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 آذر 1399 ساعت 12:252020-11-24دانش

تلاش برای صلح در حوزه دانشگاهی ارزشمند است


تلاش برای صلح در حوزه دانشگاهی ارزشمند است به گزارش سایت قطره و به نقل ازحوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، دومین همایش بین المللی صلح و حل منازعه توسط دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران روز گذشته (دوشنبه، - به گزارش سایت قطره و به نقل از، دومین همایش بین المللی صلح و حل منازعه توسط دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران روز گذشته (دوشنبه، 3 آذر) آغاز به کار کرد.

سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در افتتاحیه این همایش طی سخنانی با بیان اینکه موضوع صلح و حل منازعه موضوعی مهم و تاریخی است، تأکید کرد: تلاش برای صلح، به خصوص در حوزه دانشگاهی، تلاشی ارزشمند است.

او افزود: دانشگاه تهران و دانشکده مطالعات جهان در تلاشند تا بتوانند سازوکار هایی را برای توسعه صلح در جهان ایجاد کنند.

عاملی با اشاره به ابتلای بیش از 59 میلیون نفر به کووید 19 در جهان و مرگ بیش از یک میلیون 400 هزار نفر، هراس و اضطراب در سطح جهانی و شرایط سخت و ناگوار مردم جهان را یادآوری کرد و افزود: یکی از عرصه های نگرانی و عدم امنیت مخاطرات مرتبط با سلامت است و یکی از جنبه های مهم صلح تأمین سلامت و امنیت برای جامعه بشری مهم است، هم نسبت به جنگ و هم نسبت به فقر و هم نسبت به اموری که منشأ بیماری های فراگیر و به مخاطره انداختن سلامت جامعه انسانی است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به اینکه صلح مبتنی بر پایه علم، دانش و آگاهی است و جنگ پدیده ای است مبتنی بر نفرت و نیرنگ، تأکید کرد: در واقع، دانش و حقیقت علم هرگز جامعه را به سمت جنگ، فقر، نابرابری و ظلم حرکت نمی دهد.

او ادامه داد: آنچه جامعه انسانی را به سمت ناامنی، جنگ، نابرابری و ظلم می کشاند پدیده نیرنگ، عصبیت و جهل است.

انسان به جای استفاده از اندیشه در مسیر خلق نوآوری ها برای حل مسائل جهان و کاهش درد ها و آلام جامعه بشری، دچار خودخواهی می شود که منشأ نیرنگ ها بر علیه جامعه بشری است.

عاملی با اشاره به اینکه در این شرایط با تئوری زمستان خاکستری مواجه می شویم، گفت: اگر این بمب ها زیر ماشه عصبیتی قرار گیرد که به فکر جهان نباشد، همه جهان را دچار سرمای شدیدی خواهد کرد و دمای کره زمین را به منفی 50 درجه سانتی گراد خواهد رساند و همه در این غبار عصبیت و جاهلیت کشته می شوند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به رنج جهان از فقر گفت: امروز آمار فقر مطلق در جهان بیش از 800 میلیون نفر و درآمد این افراد در روز تنها یک دلار و 90 سنت است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران افزود: جهان آبستن فقر مطلق است.

پیش بینی می شود علی رغم رشد و پیشرفت ها، تا سال 2030، تعداد مبتلایان به فقر مطلق، به نیم میلیارد جمعیت جهان برسد.

او فقر را رنجی بزرگ در جهان دانست و گفت: یک درصد جامعه جهانی بیش از 90 درصد سرمایه جهان را به خود اختصاص داده اند و این ها ظرفیت های سازمان یافته تبعیض، بی عدالتی، فاصله اجتماعی و سلطه بر جهان است.

عاملی تأکید کرد: جهان عاری از جنگ، نفرت و فقر مستلزم آن است که نهاد های ظرفیت ساز برای جنگ، فقر و بلایای عمومی در جهان بجای حرکت به سمت نابرابری و ظلم و ظرفیت سازی برای جنگ به سمت عدالت و جهان عاری از ظلم و تبعیض حرکت کنند.

او افزود: با وجود نهاد های بین المللیِ منشأ جنگ و نفرت، نمی توان انتظار داشت با برگزاری نشست و همایش ها، مسئله جنگ حل شود و به حل منازعه ای اساسی دست نخواهیم یافت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: ریشه حل منازعه، مواجهه سازمان یافته با عوامل جنگ و فقر، بلا و ناامنی در جهان است.

عاملی با اشاره به گروهک کوچکی در ایران با پشتیبانی آمریکا و اسراییل و عربستان افزود: 17 هزار نفر از جوانان پاک ایرانی در مدت یک سال ترور شدند و پایه ترور های چهار دهه اخیر کشورمان بوده اند.

با وجود گروهک های تروریستی در جهان نمی توان انتظار صلح و آرامش برای جهان داشت.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به اینکه رنج های ما محدود به فقر و جنگ نیست، ادامه داد: شاید بیشتر از هر چیزی فرهنگ دورافتاده از خدا و انسان دورافتاده از خدا منشأ بلایای جامعه بشری است.

او بیان کرد: امروز شاهدیم که در دنیای مدرن زندگی های منجر به طلاق رو به افزایش است.

در آمریکا، در سال 2019، نزدیک به 2 میلیون و 200 هزار مورد ازدواج و 800 هزار مورد طلاق صورت پذیرفته است؛ یعنی از هر 3 ازدواج، یک مورد به طلاق کشیده شده است.

جامعه طلاق در دنیا خانواده های تک سرپرست و مادران سرپرست فرزندان را افزایش داده است؛ فضایی که منجر به سبک زندگی ای می شود که ناآرامی و تألمات بشر را افزایش می دهد.

ما دچار فرهنگی هستیم که منشأ ناامنی و بلایای اجتماعی در جهان است.

برای رسیدن به صلح باید قدری پایه ای تر با مسائل مواجه شد.

ساختار کلی جهان نیاز به بازنگری اساسی دارد عاملی با اشاره به مدل فهم چرایی نفرت و جنگ در جهان افزود: ساختار کلی جهان نیاز به بازنگری اساسی دارد.

نخست باید به نگرش های نفرت و نگرش های منتهی به جنگ توجه داشت.

اندیشه صلح منشأ به وجودآمدن صلح خواهد شد؛ و اندیشه نفرت و جنگ به جنگ و نفرت منجر خواهد شد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه پایه اصلی جنگ و نفرت نیز بر ایدئولوژی جنگ استوار است، ادامه داد: ایدئولوژی های نفرت سیاست های نفرت را رقم می زند.

سرمایه گذاری ها روی صنعت جنگ در دنیا برخاسته از ایدئولوژی های نفرت و استثناگرایی در ذهنیت اجتماعی افراد و برخی دولت ها و گروه های کوچک در دنیاست.

او گفت: وقتی یکی از رؤسای امریکا صحبت از این کرد که ما امریکاییان خیلی مستثنی تر از سایر ملت های جهان نیستیم رگیولیانی، شهردار سابق نیویورک، رییس جمهور را نقد کرد و مورد ملامت قرار داد و ملت امریکا و سرزمین امریکا را سرزمین استثنا های بزرگ خواند.

عاملی با انتقاد از اینکه حتی تحمل شنیدن سخن صلح آمیز وجود ندارد، افزود: واقعیت این است که انسان از آن منظر که انسان است با همه برابر است.

همه انسان ها حق زندگی و حق برخورداری از کیفیت خوب زندگی را دارند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: امروز که از فضای مجازی سخن می گوییم نزدیک به 30 درصد جمعیت جهان به اینترنت دسترسی ندارند و نمی توانند از این ظرفیت مهم استفاده کنند.

فاصله اجتماعی که در جهان واقعی وجود دارد، فاصله اجتماعی و محرومیت های تبعیض آمیز در دنیای مجازی را نیز به دنبال دارد.

او با تأکید بر نقش ایدئولوژی افزود: با نگاه به ساختار اجتماعی، در درجه نخست باید نگران ایدئولوژی هایی باشیم که کشتن دیگران و رنج ایجادکردن برای ملت های دیگر برای آنان آسان است و نظام سرمایه داریی شکل می دهند که در آن عده زیادی در فقر مطلق و عده کمی در ثروت مطلق باشند.

چنین فضایی، دیگری سازی را پدید می آورد که منشاء دیگری هراسی و بازنمایی نفرت (hate representation) را می شود و این در واقع عرصه رسانه ای تولید نفرت است.

عاملی با تأکید بر اینکه کار رسانه ها بازتولید و بازنمایی واقعیت هاست، اما همه واقعیت ها را بازنمایی نمی کنند، تصریح کرد: در بازنمایی های آنان ملت صلح و دوستی در جهان، ملت و جامعه ای هراسناک معرفی می شوند.

در مورد ملیت های دیگر نیز در گذشته این امر اتفاق افتاده است، از جمله نسبت به ژاپن، روسیه و چین.

در مورد پیروان ادیان نیز این بازنمایی هراسناک تحقق یافته است.

امروز شاهدیم که اسلام هراسی فراگیری توسط رسانه ها بازتولید شده است.

استفاده ابزاری از صلح، استفاده بسیار خطرناکی است دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی صلح و جنگ را مفاهیمی جهانی و ورای ملیت، نژاد، قوم و ادیان دانست و تصریح کرد: وجود صلح برای گروهی و عدم آن برای گروهی دیگر ناشی از تفکر ایدئولوژیک خطرناک نفرت است.

او با تأکید بر اینکه استفاده ابزاری از صلح، استفاده بسیار خطرناکی است، گفت: مصادیق آن مانند سخن گفتن از صلح و همزمان تجهیز 6000 کلاهک هسته ای برای نابودی بشر، تخصیص نزدیک به 1 تریلیون دلار به صنعت جنگ، استفاده از صلح برای سلطه بیشتر، فراهم کردن ناامنی و استفاده اطلاعات برخی نهاد های بین المللی صلح با ورود به کشور ها برای ایجاد ناامنی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی  یادآوری کرد: اگر امروز جمهوری اسلامی ایران به سمت قدرت بازدارندگی حرکت می کند، برای ایجاد امنیت و صلح در منطقه و جهان است و نه برای جنگ.

بازدارندگی نباید به سطحی کشیده شود که به سمت سلاح های کشتار جمعی و بمب اتم برود.

جمهوری اسلامی هرگز به این سمت حرکت نکرده و نخواهد کرد و مبنای اندیشه اسلامی چنین اجازه ای به ما نمی دهد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران تصریح کرد: امید است به سمتی حرکت کنیم که شاهد صلح نظام مند و فراگیر در جهان باشیم چرا که ما بر این باوریم که ملت های جهان به سمت عقلانیت و دردمندی با همه مظلومان جهان حرکت می کنند و عباد صالح خدا وارثان اصلی جهان خواهند بود.


کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه تهران - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - شورای عالی انقلاب فرهنگی - دانشکده - ارزشمند - تلاش - جهان - بین المللی - حوزه - باشگاه خبرنگاران - تهران - همایش - سعیدرضا عاملی - انقلاب فرهنگی - میلیون - گزارش - عاملی - موضوع - گذشته - شورای عالی - خبرنگاران - توسط - افتتاحیه - کووید 19 - باشگاه - تاریخی - فرهنگی - اضطراب - انقلاب

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس آزمایشگاه (رشته میکروبیولوژی، شیمی) در هرمزگان

نیروی اداری و دفتری

استخدام مشاور تحصیلی در گروه مشاوره الماس در تهران

2 سیارک عظیم الجثه به زمین نزدیک می شوند

مقاله دانشجوی دکترای دانشگاه شریف در مجله Journal of the ACM

استخدام نماینده علمی (مدرپ) در شرکت داروسازی باریج اسانس در بندرعباس

استخدام نماینده علمی (مدرپ) در شرکت داروسازی باریج اسانس در یزد

استخدام نماینده علمی (مدرپ) در شرکت داروسازی باریج اسانس در بروجرد

استخدام نماینده علمی (مدرپ) در شرکت داروسازی باریج اسانس در یاسوج

دانشجویان دستیاری دانشگاه تربیت مدرس وام 15 میلیون تومانی می گیرند / مهلت ثبت نام تا 3 بهمن ماه

افتتاح پژوهشکده علوم پرندگان دانشگاه شهرکرد + فیلم

آزمون های متمرکز برخط دانشگاه علمی کاربردی تا 4 بهمن ادامه دارد

آزمون زبان انگلیسی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود

جلسات پیش دفاع دانشگاه آزاد تا 9 بهمن برگزار می شود

بیش از سه هزار دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی کردستان تحصیل می کنند

عقد قرارداد مشاغل آزاد و بیمه اختیاری در زنجان غیرحضوری  شد

برگزاری جلسات پیش دفاع تا 9 بهمن/ اعلام نتایج نهایی از 11 بهمن

غلامعلی افروز: سستی در جاذبه ها باعث دلزدگی زوجین نسبت به یکدیگر می شود/ بین زن و شوهر حریم خصوصی وجود ندارد

آزمون های متمرکز برخط دانشگاه علمی کاربردی تا 4 بهمن ادامه دارد

زنگ خطری برای آینده/ شماره 28 نشریه دانشجویی «آرمانشهر» منتشر شد

درخشش زنجانی ها در مسابقات قرآن و عترت دانشگاه پیام نور

ساخت ماهواره «ناهید 2» به اتمام رسید

استخدام کارشناس حسابداری در آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در تهران

ساخت ماهواره «ناهید 2» به اتمام رسید

نخستین کنگره ملی دانشگاه و کووید19 با همکاری دانشگاه شیراز برگزار می شود

ثبت نام دانشجویان مهمان دانشگاه علوم پزشکی تهران از 4 بهمن آغاز می شود

ساخت ماهواره «ناهید 2» به اتمام رسید/ آغاز فرآیند تحویل گیری توسط سازمان فضایی

محصول مطالعات میان رشته ای بدون روش شناسی تفسیر به رأی است

منشی ونیروی دفتری خانم

استخدام تعدادی مزدی دوز مانتودوز تمیز دوز در تهران

تولید واکسن کرونا موجب تقویت غرور ملی شد

دستورالعمل برگزاری امتحانات نیم سال اول دانشگاه یاسوج اعلام شد

استخدام مکانیک، باطری ساز در گاراژ و تعمیرگاه پارک نو در تهران

اولین قطار شناور جهان با سرعت 620 کیلومتر بر ساعت!

استخدام مکانیک و جلوبندی ساز ماهر در تهران

استخدام آقا با دیپلم ریاضی و یا تکنسین آزمایشگاه مکانیک خاک

زمان ثبت نام کنکور 1400 اعلام شد

بازنگری سطح صلاحیت های معلمی در دانشگاه شهید رجایی/ اساتید باید دانش خود را به روز کنند

شیوع کرونا باعث افزایش تقلب دانشجویان شد

استخدام سرپرست فروش آقا با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

11 انجمن علمی در دانشگاه آزاد تأسیس  می شود

دردسر های کمبود خوابگاه های متاهلی دانشگاه های تهران / تست کرونای دانشجویان خوابگاهی رایگان شد

استخدام دانشجو گرافیک با مزایا در شرکت راسان ماهسان پویا در تهران

استخدام نگهبان در آموزش عالی آزاد مدرسان شریف در تهران

تبدیل پیه مرغ به گازوییل

ورود شورای عالی به پرونده تعیین حقوق اعضای هیئت علمی

حذف مقاله علمی از رساله دکتری به نفع کشور نیست

هانوفر ، از برترین دانشگاه های علم و صنعت آلمان

کار در املاک

جلوی برگزاری دوره های تکمیل ظرفیت را نمی گیریم

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

امید در مدار زمین قرار گرفت

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

معاون وزیر علوم: سیاست آمایش آموزش عالی،کاهش کمیت و افزایش کیفیت است

ادمین خانم

استخدام فارغالتحصلان کامپیوتر

ایزدی: ویروس کرونا به مرور به ویروسی بی خطر تبدیل می شود

بازدید دکتر ستاری از نمایشگاه واحدهای فناور مرکز رشد دانشگاه قم

کارگاه اعتبارسنجی مجلات خارجی برگزار می شود

اصغر اسماعیلی رییس هیت نجات غرق قم ماند

خبر 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 1 بهمن

انتشار کارت ورود به جلسه آزمون EPT دانشگاه آزاد

زمان ثبت نام کنکور 1400 اعلام شد

زمان ثبت نام کنکور 1400 مشخص شد

عادل آذر چهره ماندگار کشور در حوزه اقتصاد

36 پژوهشگر برتر استان البرز تجلیل شدند

کرسی تعاون و کارآفرینی در مجتمع فناوری مروارید دانشگاه خلیج فارس افتتاح شد

واکاوی حلقه گمشده ارتباط صنعت و دانشگاه

انتشار کارت ورود به جلسه آزمون زبان دانشگاه آزاد

زمان ثبت نام در کنکور سراسری 1400 مشخص شد

آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان نهایی با سوابق تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه کردستان اعلام شد

زمان ثبت نام در کنکور سراسری 1400

انکوباتوری که از استارت آپ های نانوزیست فناوری حمایت می کند

زمان ثبت نام کنکور 1400 اعلام شد

تاریخ ثبت نام کنکور سراسری 1400 اعلام شد

ثبت نام کنکور 1400 از 12 بهمن آغاز می شود

طرحی به جای کنکور، برای حل مشکلات آموزش عالی

انتشار کارت ورود به جلسه آزمون زبان دانشگاه آزاد

زمان ثبت نام کنکور 1400 اعلام شد/پایان کنکور نظام قدیمی ها

استخدام مدیر مالی در موسسه آموزش عالی آزاد مدرسان شریف در تهران

موافقت با تأسیس 11 انجمن علمی دانشجویی در دانشگاه آزاد

ثبت نام کنکور 1400 از 12 بهمن آغاز می شود

کارت ورود به جلسه آزمون EPT دانشگاه آزاد منتشر شد

افزایش تقلب در میان دانشجویان با شیوع کرونا ویروس

اولویت های تزریق واکسن کرونا/ فاز اول برای افراد مسن معلولان و جانبازان

درخواست روسیه از ایران برای تولید و اکسن مشترک کرونا

ثبت نام کنکور 1400 از 12 بهمن آغاز می شود

 دانشگاه ها در شرایط کرونا نمره قبولی گرفتند/برخی به دانش آموختگان کم لطفی می کنند

هواژل اسفنجی بخار هوا را به آب آشامیدنی تبدیل می کند

زمان ثبت نام کنکور 1400 اعلام شد

لوله های حرارتی تقویت شده با فناوری نانو برای خنک سازی کارآمدتر استفاده می شوند

درمان سرطان های پیشرفته با نانو دارو

تلاش برای صلح در حوزه دانشگاهی ارزشمند است

تلاش برای صلح در حوزه دانشگاهی ارزشمند است