مطالب مرتبط:
انتشار اطلاعات معاملات ملکی شهرداری تهران؛ بزودی/بی خبری ستاد شهرداری از برخی املاک
انتشار اطلاعات معاملات ملکی شهرداری تهران؛ بزودی/بی خبری ستاد شهرداری از برخی املاک
جنجال های «زوجی نو» و «بمب»/ «خندوانه» به زودی می آید/ از «دورهمی» و «عصر جدید» خبری نیست
مشکل کمبود روغن خوراکی به زودی در استان فارس برطرف می شود
بازدید رییس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری از پروژه های فرهنگسرای بانوان و مرکز ترک اعتیاد
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 10 آبان 1399 ساعت 08:352020-10-31سياسي

انتشار اطلاعات معاملات ملکی شهرداری به زودی


انتشار اطلاعات معاملات ملکی شهرداری به زودی رییس کمیته شفافیت شورای شهر تهران با اشاره به اینکه پس از سه سال تلاش کمیته شفافیت شورای شهر، بالاخره اطلاعات معاملات ملکی شهرداری تهران به زودی روی وبسایت شفاف منتشر می شود، - رییس کمیته شفافیت شورای شهر تهران با اشاره به اینکه پس از سه سال تلاش کمیته شفافیت شورای شهر، بالاخره اطلاعات معاملات ملکی شهرداری تهران به زودی روی وبسایت شفاف منتشر می شود، گفت: این اولین نوری است که بر تاریک خانه حوزه املاک شهرداری تهران تابانده می شود و امیدواریم پایه ای شود تا به تدریج شاهد از بین رفتن رانت و فساد در این حوزه باشیم.

بهاره آروین در مورد مصوبه شورای شهر برای اعلان عمومی اطلاعات معاملات شهرداری تهران با بیان اینکه حوزه معاملات ملکی تا به امروز بیشترین مقاومت را در مقابل شفاف سازی نشان داده است، گفت: مصوبه انجام الکترونیکی و اعلان عمومی اطلاعات معاملات شهرداری تهران، انتشار انواع معاملات را موضوع خود قرار داده است اما با اینکه اطلاعات انواع قراردادهای هزینه ای، درآمدی و مشارکتی با پیگیری های کمیته شفافیت و شهر هوشمند روی وبسایت شفاف منتشر شده، متاسفانه هنوز معاملات ملکی شهرداری تهران که به شکل های مختلف اعم از خرید یا تملک، فروش، اجاره و تهاتر انجام می شود، روی این وبسایت منتشر نشده است.

وی تاکید کرد: اگر شما بخواهید اقدامات انجام شده در شهرداری تهران را شفاف سازی کنید، با بخشنامه ، خواهش و تمنا و حتی تهدید و ارعاب راه به جایی نخواهید برد؛ بلکه تنها راهتان هدف قرار دادن گلوگاه های مالی به صورت سیستماتیک است تا کاربران به ثبت اطلاعات مربوطه وادار شوند.

آروین با بیان اینکه ما از همان زمان که اجرای مصوبه یادشده را در دستورکار کمیته شفافیت و شهر هوشمند قرار دادیم، اقدامات متعددی درجهت انتشار اطلاعات معاملات ملکی انجام دادیم، گفت: به عنوان مثال کدهای هزینه ای و درآمدی تملک، مال الاجاره و فروش دارایی های غیرمنقول را در سامانه جامع مالی و سامانه جامع معاملات به گونه ای تنظیم کردیم که ثبت اطلاعات معاملات ذیل آنها اجباری باشد، بر این اساس زمانی که یکی از کارکنان مناطق قصد داشته باشد ذیل یک کد درآمدی عددی ثبت کند، باید به این سوال پاسخ دهد که این درآمد براساس کدام قرارداد ثبت می شود؟ یعنی مثلا اگر این درآمد مال الاجاره است، مربوط به کدام ملک و براساس کدام قرارداد اجاره است؟ آروین ادامه داد: بنابراین زمانی که کارمند شهرداری نیاز به کد قرارداد دارد، می بایست به سامانه معاملات مراجعه کند و آنجا از او کد ملک و مشخصات آن خواسته می شود.

درواقع ما از طریق اجباری کردن تکمیل بعضی از فیلدها در سامانه معاملات توانستیم شهرداری را به ثبت اطلاعات معاملات ملکی ملزم کنیم؛ چراکه تا پیش از این یکی از دلایل مقاومت حوزه معاملات ملکی در برابر شفاف سازی این بود که اطلاعات این حوزه اساسا به صورت الکترونیک ثبت نمی شد.

انتشار عمومی معاملات ملکی شهرداری، به زودی مقاومت در قیمت گذاری غیرالکترونیک رییس کمیته شفافیت شورای شهر تهران با بیان اینکه متاسفانه هنوز هم بخشی از فرایند معاملات ملکی غیرالکترونیک است، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال فرایند ارزیابی و قیمت گذاری املاک تمام الکترونیک نیست.

در تمامی انواع معاملات ملکی، ارزشی که برای ملک تعیین می شود بسیار حائز اهمیت است و حتما باید به صورت الکترونیک ثبت شود.

آروین قیمت گذاری غیرالکترونیک املاک را یکی از دلایل مقاومت حوزه معاملات ملکی در برابر شفافیت بخشی برشمرد و بیان کرد: با این وجود، طی اقداماتی که ما در سامانه مالی انجام دادیم و سه سامانه مالی، معاملات و املاک را از طریق کدهای سیستمی به همدیگر متصل کردیم، شفافیت زیادی در این حوزه ایجاد شد.

بی خبری ستاد شهرداری از برخی املاک عدم ثبت و ضبط اجاره برخی املاک در شهرداری های مناطق وی اضافه کرد: این اقدامات حتی منجر به شناسایی بسیاری از املاک شهرداری تهران شد چراکه تا پیش از این در مورد بسیاری از املاک معاملات مالی صورت می گرفت و این در حالی بود که ستاد شهرداری حتی از وجود آنها بی اطلاع بود.

شهرداری های مناطق بسیاری از این املاک را اجاره می دادند و این هیچ جا ثبت و ضبط نمی شد.

با ثبت اطلاعات معاملات، مشخصات این املاک در اختیار شهرداری مرکز قرار گرفت.

آروین یادآوری کرد: البته در راستای انتشار اطلاعات معاملات ملکی با مشکل دیگری هم مواجه شدیم و برخی استدلال می کردند که انتشار این اطلاعات با حفظ حریم خصوصی خریدار، فروشنده و مستاجر منافات دارد.

به هر حال تلاش کردیم این مشکل را هم به نحوی حل کنیم.

بنابراین پس از سه سال تلاش و پیگیری، به زودی با انتشار اطلاعات معاملات ملکی اولین قدم درجهت شفاف سازی این حوزه برداشته می شود و نوری بر این تاریکخانه افکنده می شود.

به گفته او، اطلاعات معاملات ملکی از ابتدای سال 1398 بر روی نسخه تستی وبسایت شفاف بارگذاری شده و پس از رفع برخی از کاستی ها و مغایرت ها در نمایش اطلاعات و تایید آنها از سوی واحدهای مربوطه به زودی روی نسخه اصلی وبسایت شفاف منتشر خواهد شد.

برداشت مکرر پول از حساب شهرداری به بهانه قرارگیری املاک در طرح های شهری عدم ثبت سند برخی املاک شهرداری در سازمان ثبت وی در پاسخ به این سوال که علاوه بر عدم انجام و ثبت الکترونیک معاملات املاک، چه مشکلات و موانع دیگری بر سر راه شفافیت بخشی به این حوزه وجود دارد، گفت: مشکل دیگری که در این حوزه وجود دارد، نبود شفافیت در موردِ خود این املاک است؛ یعنی درواقع دارایی ها و املاک شهرداری تهران غیرشفاف هستند.

آروین در تشریح این مشکل اظهار کرد: در شهرداری تهران 61 هزار سند وجود دارد.

بخشی از این اسناد مربوط به املاکی است که شهرداری طی سالیان مختلف برای طرح های مختلف شهری تملک کرده است اما در مورد خیلی از آنها هنوز فرایند ثبت سند در سازمان ثبت اسناد و املاک انجام نشده و اتفاقا به همین خاطر ضرر و زیان های مالی بسیاری بر شهرداری تهران تحمیل شده است.

به گفته وی، بعضا مالکان این املاک با استناد به قرارگیری ملک خود در طرح شهری به صورت مکرر از حساب شهرداری پول برداشت کرده اند.

به همین دلیل وقتی بررسی کنید می بینید مثلا بابت بخشی از خیابان امام خمینی یا بخشی از یک پارک مرتبا از حساب شهرداری پول برداشت شده است.

سازمان املاک از 61 هزار سند شهرداری تهران تنها 8 هزار مورد را ثبت کرده است وی تصریح کرد: یکی از مشکلات مهمی که در ثبت انواع املاک شهرداری تهران اعم از غرفه ها و کیوسک ها وجود دارد این است که فرایند ثبت آنها در سازمان املاک شهرداری تهران بسیار پیچیده و طولانی است.

در ابتدای دوره پنجم مدیریت شهری از 61 هزار سندی که شهرداری تهران داراست، حدود 3000 الی 4000 سند ثبت شده بود و اکنون که به اواخر دوره پنجم نزدیک می شویم، این آمار با پیگیری های بسیار شورا به 7000 الی 8000 سند ثبت شده رسیده است.

آروین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا این فرآیند تا این حد کند انجام می شود؟ گفت: علت، فرآیند سختی است که در سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران دیده شده است بگونه ای که سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران برای ثبت اسناد در سامانه جامع املاک شرایطی سخت، زمانبر و دقیق در نظر گرفته است؛ از جمله اینکه املاک حتما پروسه ارزیابی، دریافت کد اموال و نظایر آن را طی کنند.

رییس کمیته شفافیت شورای شهر تهران تاکید کرد: در حال حاضر بسیاری از املاک شهرداری تهران مورد معامله قرار می گیرند اما این معاملات صرفا به دلیل شسته رفته نبودن اسناد آنها در سامانه جامع املاک ثبت نمی شود.

بر این اساس عدم شفافیتی که در مورد ملک وجود دارد، به معاملاتی که درمورد آن ملک صورت می گیرد هم تسری می یابد و وقتی اصلا معلوم نباشد شهرداری تهران چنین ملکی دارد، چطور می توان پیگیری کرد که آیا برای معاملاتی که روی آن انجام می شود قراردادی نوشته شده یا خیر.

به گفته آروین، امکانپذیر کردن ثبت انواع املاک به همراه ثبت انواع مختلف مالکیت شهرداری بر آنها یکی از ضروریاتی است که باعث شفافیت بخشی به حوزه املاک می شود.

تصویب انتشار کامل اطلاعات املاک شهرداری تهران، در دستورکار شورای شهر ترس از مصادره اموال؛ عامل عدم انتشار لیست املاک وی در بخش بعدی سخنان خود با اشاره به اینکه تنها مشکلی که بر سر راه انتشار املاک شهرداری تهران وجود دارد عدم ثبت آنها نیست، تصریح کرد: یک مشکل مهم دیگر این است که سازمان اجرایی نفع خود را در نبود شفافیت می بیند.

مثلا شهرداری به کرّات استدلال می کند که اگر املاک شفاف شود و لیست آنها در سامانه شفافیت منتشر شود، از آنجا که ما سازمان بدهکاری هستیم، طلبکاران از دادگاه حکم می گیرند و اموال ما را مصادره می کنند.

بنابراین صرفه در این است که املاک را نه ثبت کنیم و نه منتشر کنیم.

آروین این استدلال ها را بیشتر از جنس بهانه دانست و بیان کرد: من حتی قصد داشتم با سازمان های نظارتی در زیرمجموعه قوه قضاییه وارد مذاکره شوم تا درخواست کنم قوه قضاییه با شهرداری تفاهمنامه ای امضا کند؛ مبنی بر اینکه در صورت انتشار لیست املاک، صرف مراجعه طلبکاران به دادگاه، حکم مصادره آنها صادر نخواهد شد و صدور هر حکمی پس از گفتگو با شهرداری و طی یک پروسه قانونی خواهد بود؛ چون این موضوع هم حائز اهمیت است که خیلی از املاک به صورت شش دانگ متعلق به شهرداری نبوده و اصطلاحا سهل البیع نیستند و درواقع تصرف آنها از سوی شهرداری به جهت تامین منافع شهروندان است.

وی درباره املاکی که در اختلاف فاحش با موضوعیت املاک بند 6 ماده 55 قانون شهرداری ها واگذار شده اند هم گفت: شفافیت به معنای انتشار سیستماتیک اطلاعات است و با افشاگری متفاوت است.

ما در کمیته شفافیت ده ها جلسه برگزار کردیم تا اطلاعات املاک بند 6 ماده 55 قانون شهرداری ها در اجرای مصوبات شورای شهر از جمله بند ب تبصره 35 بودجه سال 98 در وبسایت شفاف منتشر شود و در این مورد شفاف سازی صورت بگیرد.

اما شهرداری هیچ گاه حاضر نشد اطلاعات این املاک را روی وبسایت شفاف قرار دهد؛ به هر حال راهی که ما درخصوص اطلاعات املاک شهرداری تهران در پیش گرفتیم این بود که شهرداری را ملزم کنیم در وهله اول فارغ از انتشار عمومی اطلاعات املاک، نسبت به ثبت آنها اقدام کند و بعد در فازهای مختلف آنها را در دسترس عموم قرار دهد.

وی افزود: ثبت کامل اطلاعات املاک شهرداری تهران در سامانه جامع املاک در دوره چهارم شورای شهر تهران در قالب یک مصوبه بر شهرداری تکلیف شده بود و اخیرا شورای پنجم بر این مصوبه اصلاحیه ای پیشنهاد داد مبنی بر اینکه اطلاعات مزبور علاوه بر ثبت، منتشر هم بشوند.

در همین اثنا بود که برخی اشکال کردند که چنین اقدامی منجر به مصادره اموال می شود اما نظر کمیسیون های ذی ربط این بود که یک نوبت شفافیت بخشی شرایط حوزه املاک را بهبود خواهد داد و ضرر احتمالی این کار نسبت به ضرری که طی این سال ها از فساد در حوزه املاک حاصل شده است، کمتر خواهد بود.

آروین یادآور شد: به زودی بررسی این اصلاحیه در دستورکار صحن قرار می گیرد و آنگاه علاوه بر انتشار معاملات ملکی که طبق مصوبه انجام الکترونیکی و اعلان عمومی اطلاعات معاملات شهرداری تهران در دستورکار قرار گرفته بود، اطلاعات خود املاک هم در این دوره مدیریت شهری شفاف خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد که این شفافیت بخشی، پایه ای شود که حوزه پرفساد املاک در سال های آینده هم، ابتدا در شهرداری تهران و بعد در دیگر سازمان های مرتبط با حوزه زمین و املاک شفاف شود و در واقع به عبارت دیگر این اولین نوری است که بر تاریکخانه حوزه املاک شهرداری تهران تابانده می شود و امیدواریم پایه ای شود تا به تدریج شاهد از بین رفتن رانت و فساد در این حوزه باشیم.


کلید واژه ها: معاملات ملکی - شهرداری تهران - شورای شهر - معاملات - شهرداری - اطلاعات - تهران - شفاف - شورای شهر تهران - انتشار اطلاعات - شورای - شفافیت - کمیته - ملکی - شهر تهران - وبسایت - انتشار - حوزه - بهاره آروین - منتشر - عمومی - الکترونیکی - مصوبه - شفاف سازی - تلاش - رییس - بیشترین - مقاومت - بهاره - املاک

آخرین اخبار سرویس:
نماینده مجلس: پاسخ ایران به ترور راهبردی است نه عجولانه / با عاملان ترور شهید فخری زاده به طور جدی برخورد می کنیم

درخواست فرماندار زرندیه از شهرداران برای پرداخت نیم درصد امور فرهنگی

امارات جنایت ترور شهید «محسن فخری زاده» را محکوم کرد

تکذیب سخنان منتسب به سرلشکر سلامی پیرامون نحوه انتقام از تروریستها

اجرای 3 طرح غربالگری در استان اصفهان/ ورود به اماکن عمومی بدون کارت ملی ممنوع

المشاط: سرنوشت بدی برای متجاوزان رقم خواهد خورد

پیکرهای شش شهید گمنام دفاع مقدس وارد اهواز شدند

عمار حکیم: شهید فخری زاده زندگی اش را در راه خدمت به بشریت صرف کرد

تکذیب سخنان منتسب به سرلشکر سلامی پیرامون نحوه انتقام از تروریستها

اسم های شیک و فانتزی برای مغازه کادویی

ادارات و بانکهای اهواز، ماهشهر و کارون تعطیل شدند

پیام تسلیت امیری در پی درگذشت حجت الاسلام شهیدی

پایان انتظار برای آغاز هیجان تمام نشدنی/ «سفیر عشق» آماده انتشار

تکذیب سخنان منتسب به سرلشکر سلامی پیرامون نحوه انتقام از جنایت تروریستی اخیر

تایید پیروزی بایدن در ایالت ویسکانسین

این راه ادامه دارد...

وزیر خارجه عراق، ترور شهید فخری زاده را محکوم کرد

دیدار شهید فخری زاده با بازرسان آژانس تکذیب شد

امارات شورای امنیت سایبری جدیدی تشکیل می دهد

اجرای 3 طرح غربالگری در کنار محدودیت های اصفهان/ ورود به اماکن عمومی بدون کارت ملی ممنوع

پیش بینی مجازات مستنکفین در طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها

ناکامی مجدد ترامپ در ایالت ویسکانسین

3 طرح غربالگری در کنار محدودیت های کرونایی در اصفهان اجرا می شود

اجرای 3 طرح غربالگری در کنار محدودیت های اصفهان/ ورود به حمل و نقل عمومی بدون کارت ملی ممنوع

رییس جدید پلیس راه راهور ناجا معرفی شد

کار زیبای بازاریان اردبیل برای پرندگان + عکس

رایزنی سفیر ایران و وزیر آموزش عالی یمن درباره روابط دوجانبه

صنعت هسته ای کشور را به وضعیت قبل از برجام باز گردانید

شاهکارهای عیسی کلانتری؛ عذرخواهی بی فایده | برادر شهیدی که دل بسیاری را به درد آورد

تصاویر| تشییع پیکر شهید فخری زاده در حرم رضوی

ترور شهید فخری زاده چهره خشن تروریسم را نشان داد

درخواست فرماندار زرندیه از شهرداران برای پرداخت نیم درصد امور فرهنگی

تلفظ عجیب نماینده مجلس از دو واژه انگلیسی!

لزوم مشارکت دولت در تامین ناوگان حمل و نقل شهری

دام تلاویو، ریاض در مسیر برجام

شرط اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی مشخص شد

برخورد قاطع در انتظار عاملان ترور شهید فخری زاده

مهمان رسید آغوش وا کن شهریاری!

وزیر ارشاد: تشخیص دشمن معیار بصیرت است

ویدیو / تلفظ عجیب نماینده مجلس از دو واژه انگلیسی!

تکذیب سخنان منتسب به سرلشکرسلامی پیرامون نحوه انتقام ازجنایت اخیر

وداع جانسوز با پیکر مطهر شهید فخری زاده؛ از معراج تا مرقد امام خمینی(ره)+فیلم و عکس

روزنامه پرسپولیس| با یحیی تا 1401

مدارس علمیه توجه ویژه ای به ارتباط با جوانان داشته باشند

قالیباف درگذشت حجت الاسلام شهیدی را تسلیت گفت

جمهوری آذربایجان «اقدام غیرانسانی» ترور شهید فخری زاده را محکوم کرد

اطلاعیه مهم سپاه پاسداران درباره ترور شهید فخری زاده

تکذیب سخنان منتسب به فرمانده سپاه درباره نحوه انتقام از جنایت تروریستی اخیر

تکذیب سخنان منتسب به سرلشکر سلامی پیرامون نحوه انتقام از جنایت تروریستی اخیر

عکس/ کویت را آب برد

فال روز دوشنبه 10 آذر 1399

واکنش سخنگوی سپاه به اظهارات منتسب به سردار سلامی درباره نحوه انتقام ترور شهید فخری زاده

انتقاد محمد سالاری از تغییرات عجیب و غریب در لایحه مالیات بر ارزش افزوده

سراسر زندگی شهید فخری زاده خدمت به مردم بود

تکذیب هرگونه دیدار شهید فخری زاده با بازرسان آژانس

ترامپ بار دیگر در ایالت ویسکانسین ناکام ماند

انتقاد تند حسام الدین آشنا از سناریونویسی درباره ترور دانشمند ایرانی

آشنا: اتهام زنی را خاتمه دهید

فیلم/ خدمت رسانی طلاب جهادی ارومیه به بیماران کرونایی

اظهارات عمار حکیم درباره شهید فخری زاده

علی اعطا: شهرداری مصوبه ساخت یادمان شهید قاسم سلیمانی را اجرا نکرد

پرونده های جدیدی از واگذاری های مساله دار

تکذیب ادعای دیدار شهید فخری زاده با بازرسان آژانس

آیین بزرگداشت شهید فخری زاده در حرم و مقدس جمکران برگزار می شود

استاندار کرمان شهادت پنجمین شهید مدافع سلامت استان را تسلیت گفت

کمیسیون امنیت ملی مجلس شرط اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را مشخص کرد

پیشنهاد رییس جمهور ارمنستان برای تشکیل دولت موقت

تکذیب هرگونه دیدار شهید فخری زاده با بازرسان آژانس

«طرح شهید سلیمانی» باید بدون عیب و نقص اجرا شود/ باید مراقب حفظ شان و شخصیت افراد باشیم

نوروزی: قرار است با تصویب قانون مهریه، جوانان زیادی از زندان آزاد شوند

محکومیت ترور شهید فخری زاده از سوی اندیشمندان پاکستان

روایت حضرت آیت الله شبیری زنجانی از شیوه استدلال مرحوم حاج شیخ

مراسم وداع با پیکر شهید فخری زاده

در دیدار رییسی و اعضای کمیسیون صنایع و معادن چه گذشت؟

پیام تسلیت مدیرعامل بانک دی در پی شهادت دانشمند هسته ای کشور دکتر محسن فخری زاده

دیدار سفیر ایران با وزیر آموزش عالی یمن

تکذیب سخنان منتسب به سرلشکر سلامی درباره نحوه انتقام عاملان ترور شهید فخری زاده

استاندار کرمان شهادت پنجمین شهید مدافع سلامت استان را تسلیت گفت

تصویب خروج ایران از پروتکل الحاقی در کمیسیون امنیت ملی/ الزام دولت به تولید سالانه 120 کیلو اورانیوم 20 درصد

یادبود مجازی طلاب و روحانیون اهل سنت شمال کشور برای شهید فخری زاده

آیین بزرگداشت شهید فخری زاده در حرم و مقدس جمکران برگزار می شود

ملت ایران از خون شهید فخری زاده نخواهد گذشت

خدمت رسانی جهادگران به مردم ماهشهر +عکس

ترامپ بار دیگر در ایالت ویسکانسین ناکام ماند

اینفوگرافیک|ترامپ برای 2024 چه میزان حامی در بین جمهوری خواهان دارد؟

پیام تسلیت رهبر انقلاب اسلامی در پی درگذشت حجت الاسلام شهیدی

تکذیب سخنان منتسب به سرلشکر سلامی پیرامون نحوه انتقام از ترور شهید فخری زاده

فیلم | چه کسانی به الگو تبدیل می شوند؟

واکنش‎ها به ترور شهید فخری زاده

ملت ایران از خون شهید فخری زاده نخواهد گذشت

ببینید بچه ته دیگ شد!

تصویب جزییات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریمها در کمیسیون امنیت

واکنش سخنگوی سپاه به اظهارات منتسب به سردار سلامی درباره نحوه انتقام ترور شهید فخری زاده

سردار شریف:سخنان منتسب به سرلشکر سلامی درباره نحوه انتقام از جنایت تروریستی اخیر کذب است

محسن هاشمی: منظورمعاون شهردار تهران گران کردن بلیت مترو نبود

مراسم بزرگداشت شهید دانشمند محسن فخری زاده برگزار شد

جهانگیری در اجلاس شورای نخست وزیران شانگهای سخنرانی می کند

کمالوندی: شهید فخری زاده ملاقاتی با بازرسان آژانس نداشته است

محسن رضایی: یک سیلی محکم به صورت دشمن خواهیم زد

عملکرد مناسب شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز در مدیریت ناوگان و مقابله با ویروس کرونا

انتشار اطلاعات معاملات ملکی شهرداری به زودی

انتشار اطلاعات معاملات ملکی شهرداری به زودی