مطالب مرتبط:
تحریم نفت ایران ذیل عنوان تروریسم اقدامی نمایشی بود/ رییس جمهور بعدی آمریکا اختیار برداشتن تحریمهای اخیر را دارد
بایدن: با پیروزی در فلوریدا، بدون شک رییس جمهور می شوم
مهدی ذاکریان: هر نامزد در انتخابات آمریکا پیروز شود، از یکجانبه گرایی فاصله خواهد گرفت / فرصت امتیازگیری از ترامپ منزوی را از دست دادیم/ مقاومت ایران در برابر جنگ اقتصادی آمریکا بسیار هوشمندانه بود
تمام شواهد نشان دهنده پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا است
2 تلاش ترامپ برای جنگ نظامی با ایران | ترامپ یا بایدن؛ ایرانی ها منتظر جنگ باشند؟
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 10 آبان 1399 ساعت 08:152020-10-31سياسي

رییس جمهور پیروز آمریکا در انتظار انتخابات ایران | با پیروزی بایدن منتظر تغییر ناگهانی باشیم؟


محسن میردامادی فعال اصلاح طلب معتقد است که اگر بپذیریم در سیاست خارجی سیاه و سفید و صفر و صدی وجود ندارد و مبنای تصمیمات باید منافع ملی کشور باشد به طوری که حاصلش در اقتصاد کشور و زندگی مردم نمودار باشد ممکن است سیاست هایمان خیلی متفاوت از الان باشد.

- رییس جمهور پیروز آمریکا در انتظار انتخابات ایران با پیروزی بایدن منتظر تغییر ناگهانی باشیم؟" محسن میردامادی فعال اصلاح طلب معتقد است که اگر بپذیریم در سیاست خارجی سیاه و سفید و صفر و صدی وجود ندارد و مبنای تصمیمات باید منافع ملی کشور باشد به طوری که حاصلش در اقتصاد کشور و زندگی مردم نمودار باشد ممکن است سیاست هایمان خیلی متفاوت از الان باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از شرق، از جمله پلی تکنیکی هایی است که در کوران انقلاب به خط امام پیوستند.

فوق لیسانسش را در رشته مطالعات استراتژیک از دانشگاه قائد اعظم پاکستان و سال ها بعد دکترای روابط بین الملل را از دانشگاه کمبریج انگلستان دریافت کرده است.

محسن میردامادی را این سال ها بیشتر با ریاستش بر کمیسیون امنیت ملی مجلس ششم به یاد می آورند و البته رخت زندان در دادگاه دسته جمعی اعضای ستاد مهندس موسوی بعد از حوادث 88.

اما او در این سال ها، کار در کسوت یک فعال رسانه ای را از روزنامه سلام تا روزنامه نوروز و عضو مرکز تحقیقات تا هیئت مؤسس جبهه مشارکت و استاد دانشگاه تهران و.

تجربه کرده است.

هنوز دغدغه سیاست خارجی یکی از اصلی ترین دل مشغولی هایش است و در این گفت وگو به تبعات موضوع انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر وضعیت ایران و مسائل داخلی کشور پرداختیم.

این دور انتخابات آمریکا، بیش از دوره های پیش، برای ایران اهمیت دارد.

علت این اهمیت را در سرنوشت برجام و تحریم های نفس گیر ترامپ می دانید یا دلیل دیگری برای آن قائل هستید؟ بله، تابه حال هیچ دوره ای انتخابات آمریکا تا این اندازه مورد توجه افکار عمومی ما نبوده و تقریبا در هیچ دوره ای سابقه نداشته که در حد وسیعی افکار عمومی ما نگاهشان به انتخابات آمریکا باشد.

علت اصلی هم فشارهایی است که در دوره ریاست جمهوری ترامپ به کشور ما وارد شده و بار اصلی آن را هم مردم تحمل کرده اند و این فشارها در زندگی شان خیلی تأثیرگذار بوده است.

در حقیقت اثر سیاست ها و تحریم های آمریکا را مردم در زندگی روزمره شان لمس می کنند و به نظرم هیچ وقت هم تابه حال چنین اتفاقی نیفتاده بود که مردم این قدر تأثیر سیاست خارجی را مثل امروز در زندگی روزمره خودشان احساس کنند.

شاید در گذشته سیاست خارجی به طورکلی مورد توجه درصد کمی از مردم بود، اما امروز چون با زندگی شان پیوند خورده و تأثیر زیادی داشته، خیلی مرکز توجه است.

طبعا فشارها و تحریم های آمریکا باعث شده حساسیت در کشور و در افکار عمومی نسبت به انتخابات آمریکا در حد بی سابقه ای باشد.

اگرچه جو بایدن و تیم دموکرات ها علاقه مند به بازگشت به برجام به نظر می آیند، اما گاهی در تحلیل ها این بازگشت چندان هم سریع به نظر نمی آید؛ آن چنان که ممکن است به عمر دولت آقای روحانی نرسد.

شما این گونه فکر می کنید یا بازگشت را شدنی می دانید؟ به طورکلی می توان این را یک قاعده تلقی کرد که در سیاست خارجی کشورها تغییرات سریع و ناگهانی، کم اتفاق می افتد؛ به ویژه در کشورهایی که از توسعه یافتگی بیشتری برخوردار هستند، این طور نیستند که با رفتن یک دولت و آمدن دولتی دیگر تغییرات ناگهانی پیش بیاید.

البته استثنا هم هست و ترامپ استثنا بود که وقتی آمد سیاست های دولت های قبلی را در خیلی از موارد زیرورو کرد و به همین دلیل در بسیاری از حوزه ها با کشورها و مجامع بین المللی درافتاد و وارد تنش یا تخاصم شد.

دلیل این مسئله هم این بود که ترامپ برآمده از فرایندهای متعارف سیاسی آن کشور نبود.

ولی به طورکلی سیاست خارجی را با تعبیر تداوم و تغییر توصیف می کنند که اگر هم بخواهند تغییری دهند، بیشتر تدریجی و در ادامه سیاست های قبلی است.

به همین دلیل به نظرم درصورتی که بایدن" در انتخابات پیروز شود، نباید انتظار تغییر ناگهانی داشته باشیم و تصور کنیم سیاست آمریکا با آمدن بایدن به دوران قبل از ترامپ برمی گردد و به شرایط دوران اوباما خواهد رسید.

به نظرم چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

ضمن اینکه با وجود اینکه بایدن گفته به برجام برمی گردد و در کلیت هم با برجام مخالفت نخواهد کرد، ولی باید توجه داشته باشیم که بایدن هم الان احساس می کند با تحریم هایی که ترامپ نسبت به ایران اعمال کرده، ابزار فشار مهمی در اختیارش هست و قاعدتا به این سمت نمی رود که این ابزار را زمین بگذارد و بدون استفاده از این ابزار بگوید بدون هیچ خواسته ای به برجام برمی گردم.

به نظرم هر رییس دولتی باشد چنین ابزاری را رها نخواهد کرد، بلکه از ابزار کارآمد استفاده می کند تا وارد بده بستان شود و اگر امتیازی می دهد، در قبالش امتیازی هم بگیرد.

با این مقدمه به نظرم بایدن در صورت پیروزی در قبال ایران به تدریج رفتارهای تعدیل کننده و کاهش فشار را انجام می دهد و عجله ای در این زمینه ندارد و در هر گام تأمل می کند ببیند پاسخ ایران چیست و چه مابه ازایی به دست می آورد.

با توجه به اینکه انتخابات ریاست جمهوری ایران هم چند ماه بعد از آمدن بایدن است - چون ریاست جمهوری بایدن از اول بهمن شروع می شود که حدود سه، چهار ماه با انتخابات ما فاصله دارد- این احتمال زیاد است که آنها تا حدی منتظر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران بمانند و گام های اصلی را در آن زمان بردارند، تا انتخابات آینده ما این احتمال هست که دست به عصا و تدریجی حرکت کنند؛ بنابراین در کوتاه مدت قاعدتا گام های محدودی برمی دارند، احتمالا برخی از محدودیت های بانکی کمتر می شود و ایران می تواند به برخی از منابع ارزی که در خارج دارد، دسترسی پیدا کند یا فشارهایی که برای خرید نفت ایران هست تا حدی کمتر شود.

این موارد اولیه می تواند در دولت آقای روحانی انجام شود و درصورتی که ایران پاسخ متناسبی بدهد – به طوری که نظرات آنها هم تا حدی تأمین شود- در همین دوره هم می تواند بیشتر توسعه پیدا کند، ولی با توجه به تجربه گذشته ما، فکر می کنم این دوره اتفاق خیلی مهمی نیفتد تا بعد از انتخابات ایران.

اگر کمی به عقب تر برگردیم، اساسا حل وفصل مسئله هسته ای در قالب برجام می توانست به بهبود رابطه ایران و اروپا و آمریکا کمک کند؟ به عقیده شما از فرصت برجام به خوبی استفاده شد؟ نمی توانستیم برخی دیگر از مشکلات را در دوره زمانی بعد از برجام با آمریکایی ها حل کنیم؟ مثلا موضوع منطقه ای را ؟ اینکه آیا برجام می توانست شروعی برای حل اختلافات بین آمریکا و اروپا با ایران شود یا نه، به نظرم می توانست به بهبود روابط کمک کند، ولی به شرط ها و شروط ها.

در حقیقت برجام و سازوکاری که در برجام، ایران و قدرت های جهانی پذیرفتند که از طریق دیپلماتیک و با مذاکره مشکل را حل کنند، از نظر قدرت های خارجی گام اول برای نرمال سازی روابط آن کشورها با ایران بود و تلقی این بود که این گام به عنوان نمونه و مدلی که می تواند منافع و خواسته های طرف های مختلف را که خواسته های متفاوتی دارند به نقطه مشترک برساند، مدلی برای موضوعات دیگر شود، ولی ایران نپذیرفت که گام های بعدی را ادامه دهد.

در حقیقت در تعاملات بین المللی در شرایطی که دو طرف یا طرف های مختلف با هم اختلاف نظرهای جدی دارند، وقتی بخواهند اختلافات را حل کنند، وارد بده بستان با هم می شوند و هر طرف امتیازاتی می دهد و امتیازاتی می گیرد تا بتوانند در یک نقطه بهینه و تعادل به توافق برسند؛ به طوری که هریک از طرفین احساس کنند در این تعامل برد کرده اند و این طور نبوده که همه چیز را از دست داده باشند.

این مبنای توافق های خارجی و بین المللی است.

اگر این اصل به عنوان مبنا پذیرفته نشود، توافقی انجام نمی شود.

در برجام، ایران این را پذیرفت و امتیازاتی داد و امتیازاتی هم گرفت.

آمریکایی ها هم در رأس کشورهای مذاکره کننده همین وضع را داشتند؛ یعنی برخلاف قبل پذیرفتند که ایران غنی سازی و تکنولوژی هسته ای را داشته باشد و از برنامه هایش جلوگیری نشود و در مقابل ایران هم سازوکارهایی را بپذیرد که آنها بتوانند نظارت مستمر و همه جانبه روی برنامه هسته ای ایران داشته و مطمئن باشند که ایران از حوزه صلح آمیز استفاده از برنامه هسته ای خارج نشده و به سمت کاربرد نظامی نمی رود که ایران پذیرفت.

دو طرف این بده بستان را داشتند و به تفاهم رسیدند، ولی این انتظار در طرف های مقابل ایران بود که بعد از آن این مسیر به عنوان یک مدل ادامه داشته باشد و مثلا در مورد سوریه چنین مرجع بین المللی تشکیل شده و در آنجا درباره مسائل سوریه به تفاهم برسند.

اتفاقا زمانی که برجام به نتیجه رسید، زمانی بود که بشار اسد در سوریه تثبیت شده بود و آمریکایی ها که قبلا خواهان کناررفتن بشار اسد بودند، پذیرفته بودند که اسد ماندنی است.

اگر مذاکراتی شروع می شد یکی از خواسته های اصلی ایران که باقی ماندن بشار اسد در قدرت بود، پذیرفته می شد.

یا در مسئله یمن و امثال آن هم به توافق می رسیدند.

در هیچ کدام از این موارد هم اگر مذاکره ای شود، هیچ طرفی نمی تواند انتظار داشته باشد همه خواسته هایش پذیرفته شود و هیچ یک از خواسته های طرف مقابل را نپذیرد؛ یعنی یک طرف همه خواسته هایش را به دیگران تحمیل کند.

چون در این صورت مذاکره معنا ندارد.

ایران نپذیرفت که گام های بعدی را ادامه دهد و یک سری از حساسیت های منطقه ای را که نسبت به ایران به وجود آمده بود، با مذاکره رفع کند؛ به خصوص اختلافات بین عربستان و ایران که بسیار مهم بود و باعث می شد روی سیاست های کشورهای غربی با ما هم تا حدی تأثیر داشته باشد، اینها تعدیل نشد.

در واقع ایران بعد از برجام تلقی اش این بود که خواسته های مهمش به دست آمده و می تواند همین جا تعامل را متوقف کند.

این مسئله به همراه روی کارآمدن ترامپ که از لحاظ رفتارهای غیرمتعارف که به هیچ قاعده پذیرفته شده بین المللی پایبند نبود و تعمد داشت هرچه را به نام اوباماست ویران کند، برجام را هم دچار مشکل کرد.

شاید اگر به جز ترامپ "رییس جمهور دیگری می آمد، سرنوشت برجام این طور نمی شد.

اما این دو عامل؛ یعنی متوقف ماندن توافق در حد برجام و ایجادنکردن چارچوب های دیگر مذاکراتی در جهت کاهش تنش های منطقه ای و آمدن ترامپ، برجام را به بن بست رساند و نه تنها برای ایران مشکلاتی جدی به وجود آورد، بلکه برای مردم ایران گران تمام شد و حتی آمریکا را از متحدان غربی خودش نیز جدا کرد و آنها حاضر نشدند دیگر در مورد برجام با آمریکا همراهی کنند.

اگر مذاکره ای صورت می گرفت باید اولویت را به کدام موضوع اختصاص می دادیم؟ حل وفصل کدام ادعا؟ مسائل منطقه ای؟ حقوق بشر، تروریسم، خطر اشاعه تسلیحات اتمی؟ اینکه بعد از برجام اولویت با حل وفصل کدام مسائل بود، به نظرم آنچه برای ما اهمیت داشت و می توانستیم آن را به نحوی حل وفصل کنیم، مسائل منطقه ای بود.

چون ما در دوران ترامپ از یک طرف با پدیده ترامپ و سیاست های نامتعارف او رودررو و درگیر بودیم و از طرف دیگر با فشارهای منطقه ای و تأثیری که بازیگران منطقه ای روی سیاست آمریکا و تشدید سیاست های ضد ایرانی آمریکا داشتند و این دو همدیگر را تقویت می کردند.

اگر بعد از برجام می خواستیم گامی برداریم، مهم ترین آن پیداکردن راه حلی برای تعامل منطقه ای، کاهش تنش و رسیدن به یک سری تفاهم های منطقه ای بود که هم منطقه را آرام کنیم و فشارهای منطقه ای را کاهش دهیم و هم ببینیم با مسائل فراتر از آن در سطح بین الملل و قدرت های خارجی چطور می توانیم مسیر را طی کنیم که منافعمان را بیشتر دربر داشته باشد.

چرا در 40سالگی پیروزی انقلاب اسلامی رابطه ایران با کشورهای دیگر به یک نظم و روال عادی درنمی آید؟ بخشی از پاسخ این سؤال می تواند به رفتار طرف خارجی و در شرایط فعلی تصمیم گیری های شخص ترامپ ربط داشته باشد، اما بخش دیگر آن حتما به تصمیمات و رفتارهای داخلی ربط دارد.

طبعا در این مسئله که بعد از 40 سال از انقلاب هنوز نتوانسته ایم روابط نرمال و متعارف با دنیا برقرار کنیم، قدرت های خارجی تأثیرگذار بوده اند، تردیدی نیست، اما به نظرم ما هم نقش بسیار مهمی در عدم عادی سازی روابط داشته ایم.

یک دلیل اینکه ما در روابط خارجی مسائل را تا حد زیادی سیاه و سفید و صفر و صدی می دانیم و این طور نگاه می کنیم.

به نظرم در دوران هیجانات انقلابی که نوعا در انقلاب ها شکل می گیرد، تا حدی طبیعی است که در دوران انقلاب چنین نگاهی باشد و انقلابیون قدرت های خارجی را دشمنان خودشان تلقی کنند، ولی اینکه همیشه در چنین تصوری باقی بمانیم و همیشه نگاهمان این طور باشد، طبیعتا نتیجه اش بن بست هایی می شود که تا به حال داشته ایم.

یعنی نگاهمان به قدرتی که با آن اختلاف جدی یا روابط خصمانه داشتیم، این است که ما یا باید دشمن باشیم یا تسلیم آنها باشیم، درحالی که بین دشمنی و تسلیم از صفر تا صد فاصله است و اعداد دیگری در این بین وجود دارند و در آن فاصله نقاط و شرایطی می تواند باشد که کشور بتواند منافع خودش را بهتر حفظ کند.

اما نگاه صفر و صدی باعث می شود چنین برداشتی در روابط خارجی یا حداقل در بخشی از مسائل مهم بین المللی به وجود نیاید.

یکی دیگر از مشکلات ما که در سیاست خارجی بوده، این است که مسائلی در سیاست خارجی حیثیتی شده است و اگر شرایطی پیش آمد که خواستیم از آن عدول کنیم، سخت باشد و به دشواری بتوانیم تصمیمات مطابق منافع ملی بگیریم.

هر دو این اشکالات را در سیاست خارجی داریم.

تحقیقا در دوره ای از این نگاه فاصله گرفتیم؛ یکی در بخشی از دوران ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی بود که این نگاه ها تغییر کرد و به خصوص در مسائل منطقه ای و تعامل بین ایران و عربستان گام های مهمی برداشته شد و آثار مثبتی در منطقه داشت و مشغله ها و نگرانی های ما را در منطقه تا حد زیادی برطرف کرد که همین سیاست در دوره آقای خاتمی در حد وسیع تری نه تنها در منطقه، بلکه در عرصه وسیع تر بین المللی دنبال شد و ارتباطات خوبی هم در منطقه و هم با کشورهای اروپایی برقرار شد.

نتیجه هم این شد که همه صاحب نظران از جناح های مختلف قبول دارند که بهترین دوره اقتصادی را در دوران آقای خاتمی داشتیم که طبیعتا بیشترین بهره را معیشت مردم می برد.

نه تنها در عرصه اقتصادی، در عرصه بین الملل هم جایگاه خوبی داشتیم و از اعتباری برخوردار شدیم که در 40 سال گذشته چنین دوره ای نداشتیم.

این حاصل آن بود که نگاه ها صفر و صدی نبود و مسائل حیثیتی در سیاست خارجی نداشتیم و مبنا منافع ملی و دستاوردی برای اقتصاد کشور و رفاه مردم بود و نتایجی هم داشت ولی بعدها باز هم از آن فاصله گرفتیم و به تعبیر آقای ظریف در پاسخ به سؤال خبرنگاری که می پرسید چرا روابط ما با دنیا این طور است و با همه متفاوت هستیم، آقای ظریف گفت چون ما خودمان تصمیم گرفتیم طور دیگری زندگی کنیم.

البته پاسخ ایشان پاسخی دیپلماتیک بود ولی نتیجه اش وضعیتی است که امروز در جامعه شاهدش هستیم.

اگر بپذیریم در سیاست خارجی سیاه و سفید و صفر و صدی وجود ندارد و مبنای تصمیمات باید منافع ملی کشور باشد به طوری که حاصلش در اقتصاد کشور و زندگی مردم نمودار باشد ممکن است سیاست هایمان خیلی متفاوت از الان باشد.

شاید برخلاف نتیجه نظرسنجی ها، برنده انتخابات آمریکا، دونالد ترامپ باشد.

فشار حداکثری او ادامه خواهد داشت؟ البته امیدوارم ترامپ مجددا انتخاب نشود، چون فکر می کنم این اتفاق دوران سختی را برای ما در پی خواهد داشت.

به نظر من اگر ترامپ دوباره انتخاب شود سیاست فشار حداکثری خودش را ادامه خواهد داد و در دور دوم این موضوع هم اضافه خواهد شد که ترامپ تا حدی از ایران زخم خورده است چون خیلی تمایل داشته که در دوره قبل از انتخابات بتواند با ایران مذاکره کند و به عنوان برگ برنده در انتخابات مطرح کند و به این وسیله تا حدی رأیش را بالا ببرد که هرچه فشار آورد موفق نشد به چنین نتیجه ای برسد و این هم به دلایل خصومت او با ایران اضافه می شود.

برنامه و نقشه ایران در مواجهه با این موضوع بهتر است چه باشد؟ همچنان مقاومت یا مذاکره؟ این دوگانه را به نفع کشور و مردم می دانید؟ در صورت انتخاب مجدد ترامپ به نظرم فشارهای حداکثری را شاهد خواهیم بود و باید در قبال آن ارزیابی کنیم و تصمیم بگیریم چه باید کرد.

اینکه دوگانه مقاومت و مذاکره کدام یک را باید دنبال کنیم همان طور که گفتم در سیاست خارجی هیچ موضوعی برایمان حیثیتی نیست و مبنای تصمیم گیری منافع ملی و نتایج سیاست های اتخاذشده برای کشور و آثارش بر روی مردم است.

به این دلیل ممکن است در مقاطعی منافع ملی بیشتر از طریق مقاومت در مقابل خواسته ها یا زیاده خواهی های قدرت های خارجی تأمین شود و در مقاطع دیگری با نوعی تعامل با همان قدرت ها منافع تأمین شود.

به این دلیل نمی توانیم بگوییم حتما مقاومت یا حتما مذاکره.

ولی باید به این نکته توجه کرد که فشار اقتصادی الان روی مردم در حدی است که تصمیم گیرندگان نمی توانند و نباید نسبت به آن بی تفاوت باشند.

وضع فعلی قابل دوام نیست.

حواله دادن مشکلات به خارج از کشور، مسئله ای نیست که برای مردم قانع کننده باشد و اقناعی به وجود بیاید.

باید راه حلی پیدا کرد.

من حدود دو سال قبل که این تقابل ها رو به افزایش گذاشته بود عرض کردم در شرایط بغرنج این چنینی که بین کشورها به وجود می آید و نه تداوم شرایط موجود عقلانی است و نه راه به راحتی هموار است می توان روش های دیگری را جست وجو کرد.

یکی از روش ها سکرت دیپلماسی (secret diplomacy) است.

مشابه کاری که در اواخر دوران ریاست جمهوری آقای ادامه پیدا کرد و منجر به برجام شد.

برخی معتقدند نتیجه انتخابات آمریکا می تواند روی فضای سیاسی داخلی هم تأثیر بگذارد.

روی کارآمدن بایدن می تواند فضای تنفس اصلاح طلبان را برای انتخابات پیش روی ریاست جمهوری باز کند ولی روی کارآمدن ترامپ می تواند این فضا را برای اصولگرایان عرصه سیاست داخلی مطلوب تر پیش ببرد.

به عنوان یک چهره اصلاح طلب چقدر این تحلیل را به واقعیت عرصه ای که در آن کار سیاسی می کنید نزدیک می بینید؟ من چنین تصوری ندارم که آمدن بایدن باعث بازشدن فضای سیاسی داخلی می شود.

شما باید ببینید آن تفکری که باعث بسته شدن فضای سیاسی در داخل کشور است موضوع را چگونه می بیند.

با روحیه ای که از آنها سراغ داریم احتمالا آنها دچار چنین توهم یا ادعایی خواهند شد که آنها باعث شکست ترامپ شده اند و با این توهم خود را بی نیاز از انعطاف و بازکردن فضای سیاسی می پندارند.

علاوه بر آن با توجه به اینکه با آمدن بایدن شرایطی برای مذاکره با آمریکا فراهم می شود احتمالا عوامل انسداد ترجیح می دهند اگر قرار است مذاکره ای صورت گیرد بهتر است این مذاکره به وسیله نیروهای خودشان انجام شود.

بنابراین تصور نمی کنم آمدن بایدن تأثیری بر بازشدن فضای داخلی داشته باشد
کلید واژه ها: انتخابات ایران - محسن میردامادی - سیاست خارجی - اقتصاد کشور - سیاه و سفید - پیروز - سیاست - رییس جمهور - میردامادی - اصلاح طلب - منافع ملی - کشور - انتخابات - تصمیمات - ناگهانی - متفاوت - انتظار - پیروزی - آمریکا - اقتصاد - بایدن - جمهور - تغییر - اصلاح - زندگی - خارجی - ایران - فعال - سفید - رییس

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس حقوقی در مجموعه وکیل تلفنی در سمنان

اتکا به خود، رمز موفقیت معلولان

جامعه امروز نیازمند روحیه جهادگرانه و خستگی ناپذیر شهید فخری زاده

رییس جدید اداره تبلیغات اسلامی قرچک معرفی شد

استخدام حسابدار و دستیار آزمایشگاه الکترونیک در شرکت کومشیان پارت در سمنان

1500 جهادگر در مناطق آب گرفته اهواز و بندرامام خدمات رسانی کردند

دعوت به همکاری جهت اعطای نمایندگی بیمه در اصفهان

اهدای 25 سری جهیزیه به 25 زوج فهرجی

رییس مجلس امشب در قاب تلویزیون

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در روانکار سماتک در شهرک صنعتی پرند

تشریح اقدامات و فعالیت های موسسه خیریه توانبخشی «شکوه مهر»

روحانی: آنها که چشم ندارند خدمات دولت را ببینند، مقداری دقیق شوند

نحوه قیمت گذاری واکسن کرونا

لزوم کشف شبکه های نفوذ و برخورد جدی با آنها / انتقام جمهوری اسلامی منطقی و با ابعاد جهانی است

12 اثر تاریخی در هرمزگان به ثبت رسید

هول نشوید موفقیت دولت را به شما تقدیم می کنیم/ بگذارید دولت کارش را انجام دهد

لزوم مناسب سازی شهر برای همه اقشار

بگذاریم کسانی که در دیپلماسی موفق بوده، کار را با دقت به پیش ببرند

تعابیر استاد شجریان درباره «تاج»

تضاد مواضع آقای نماینده و حیثیتی شدن دیپلماسی

آیا پاساژها از روز شنبه 15 آذر بازگشایی می شوند؟

تجمع دانشجویان بسیجی در میناب/ آذرماه از دیرباز با خون دانشگاهیان رنگین شده است

1500 جهادگر در مناطق آب گرفته اهواز و بندرامام خدمات رسانی کردند

بی توجهی به پروتکل های بهداشتی فاجعه آمیز می شود

کنایه معنادار روحانی به نمایندگان مجلس: هول نشوید، عجله نکنید، موفقیت های دولت هم برای شما /بگذارید دیپلماسی را آنها که تجربه دارند پیش ببرند

قدردانی رییس قوه قضاییه از گزارش های قاچاق کالا

واکنش روحانی به طرح مجلس | بگذارید آن هایی که تجربه موفق دیپلماسی دارند، کارشان را انجام دهند

آیین رونمایی از 352 واحد مسکونی درپیشوا

اتکا به خود، رمز موفقیت معلولان

آیت الله احمد مبلغی در پی در گذشت پدر مکرم نماینده ولی فقیه در لرستان

ایجاد زمینه درآمدزایی از طریق نصب نیروگاه خورشیدی در خراسان رضوی

آشنایی با مسیر برنامه نویسی

استان فارس؛ آماده مبارزه با ملخ صحرایی

پنج نیروگاه خورشیدی و چهار پروژه خط توزیع برق در خوزستان افتتاح شد

آیت الله نوری همدانی: دولت دست واسطه ها را قطع کند

شومر: ترامپ نمی تواند دستور عفو خانواده خود را صادر کند

روحانی: مدارس کپری و غیر استاندارد در دولت تدبیر و امید بطور کامل جمع شد

افتخار دولت فعلی؛ قطع برق نداشته یا بسیار کم بوده است

در این دولت، سه برابر رژیم گذشته برق تولید شده است

تاکنون واکسن کرونا وارد کشور نشده است

تعابیر شجریان درباره «تاج»

اعلام جزییات محدودیت های کرونایی هفته آینده در تهران

ابتکار خبر داد: تهیه لایحه ای درباره حضانت مادران

نماز جمعه فردا در اردبیل برگزار نمی شود

ایجاد زمینه درآمدزایی از طریق نصب نیروگاه خورشیدی در خراسان رضوی

«تاکایف»: ما مصمم به برگزاری انتخابات شفاف و منصفانه هستیم

در کنار احیای معادن متروکه، با نهال کاری از سیمای طبیعی استان صیانت شود

تأمین آب و برق مناطق جنوبی استان کرمان با مشکل روبه رو است

دوچرخه سواران سیرجانی به بندرگناوه رسیدند

ترحم ممنوع

آشنایی با مسیر برنامه نویسی

تولید تله تئاتر با موضوع سرداران شهید سلیمانی و فخری زاده

مدیران بورس با عدم ارایه لیست متخلفان به مراجع قضایی مانع پیگیری های مجلس شده اند

روحانی: از افتخارات دولت فعلی این بود که قطع برق نداشته یا بسیار کم بوده است

حضور مالیات بر خانه های خالی برای نخستین بار در لایحه بودجه+سند

گفت وگوی مستقیم رییس مجلس با مردم

روحانی: یکی از افتخارات دولت این بود که قطع برق نداشته یا بسیار کم بوده است

معرفی واکسن اسپوتنیک-5 در سازمان ملل/ درخواست روسیه برای مبارزه مشترک با کرونا

بهره برداری از 25 پروژه برق رسانی با دستور رییس جمهور آغاز شد

روحانی: تا پایان دولت 20 هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی اضافه می شود

روحانی خطاب به مجلس: بگذارید کارمان را بکنیم

بهره برداری رسمی از 25 پروژه برق رسانی با دستور رییس جمهور

سفر یک روزه استاندار کرمانشاه به اسلام آباد غرب

ثبت نام انتخابات شوراهای شهر 19 اسفند آغاز می شود

واکنش مجدد روحانی به طرح مجلس: بگذارید آن ها که تجربه دارند کار را پیش ببرند

جهانی فراگیر، قابل دسترس و پایدار برای یک میلیارد انسان دارای معلولیت

روحانی: صنعت برق زیرساخت تولید، تحول و رفاه مردم است

معرفی واکسن اسپوتنیک-5 در سازمان ملل/ درخواست روسیه برای مبارزه مشترک با کرونا

گفت وگوی مستقیم رییس مجلس با مردم؛ امشب

جهانی فراگیر، قابل دسترس و پایدار برای یک میلیارد انسان دارای معلولیت

دانشگاه بجنورد محور کشاورزی مدرن قرار بگیرد/ راه اندازی دانشکده کشاورزی در دانشگاه بجنورد

واگذاری 352 واحد مسکونی مددجویان کمیته امداد در اسفند 99

اقامه نشدن نماز جمعه فردا در استان مازندران

گفت وگوی مستقیم رییس مجلس با مردم

علیه کروناویروس با «هر خانه، یک پایگاه سلامت»

افتخار دولت فعلی؛ قطع برق نداشته یا بسیار کم بوده است

از افتخارات دولت یازدهم و دوازدهم این بود که قطع برق نداشته یا بسیار کم بوده است

جلوه هایی از توانایی های معلولان دو آسایشگاه مشهد

حضور قالیباف در گفت وگوی زنده تلویزیونی

تعابیر شجریان درباره «تاج»

استخدام فروشنده در شرکت پوبر در یزد

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت ساختمانی کولهام در سمنان

استاندار خراسان رضوی: روند ابتلا به کرونا در این استان رو به کاهش است

میدان میوه و تره بار قزوین به خارج از شهر منتقل می شود

در بودجه 1400 هیچ پولی از بانک مرکزی استقراض نکرده ایم

هیچ راهی جز اصلاح کامل ساختار بودجه نداریم

استخدام کارشناس تجربه مشتریان در شرکت بانی زندگی هوشمند در تهران

سال بعد حقوق کارگران باید چقدر افزایش یابد؟

انجام بیش از 36 هزار بازرسی از اصناف گیلان/ 380 واحد پلمب شد

استخدام کارشناس تجربه مشتریان در شرکت بانی زندگی هوشمند در البرز

اصولگرا ها برنامه ای برای مذاکره با بایدن ندارند/ اصلاح طلبان آدرس غلط به جامعه ندهند

باید «اسلحه تحریم» را از دست تروریست های کراوات زده گرفت/ دیپلماسی و مذاکره «زبان قدرت» را خوب می فهمد.

از افتخارات دولت فعلی این بود که قطع برق نداشته یا بسیار کم بوده است

واکسن کرونای خارجی وارد کشور شده است؟

دستور عفوِ ترامپ برای خود و خانواده اش سوء استفاده از قدرت است

آیت الله مبلغی درگذشت پدر نماینده ولی فقیه در لرستان را تسلیت گفت

نماز جمعه در هرمزگان اقامه نمی شود

بازدید مدیرعامل بیمه آسیا از خبرگزاری رسانه ملی

دخل وخرج ریلی و جاده ای خراسان شمالی در بودجه 1400

محدودیت ها در کدام شهرهای استان اصفهان تمدید می شود؟

رییس جمهور پیروز آمریکا در انتظار انتخابات ایران | با پیروزی بایدن منتظر تغییر ناگهانی باشیم؟

رییس جمهور پیروز آمریکا در انتظار انتخابات ایران | با پیروزی بایدن منتظر تغییر ناگهانی باشیم؟