مطالب مرتبط:
معاون درمان وزارت بهداشت اعلام کرد: شیوع گسترده کرونا در کشور/ 50 درصد تخت های ICU در اشغال کرونایی ها
کرونا در اروپا|از هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره عواقب قرنطینه های سراسری تا افزایش چشمگیر مرگ های کرونایی
معاون وزیر بهداشت: وضعیت یزد کنترل نشود، شاهد افزایش مرگ و میر خواهیم بود
افزایش امکانات تنفسی و کادر درمان در کوتاه مدت امکان پذیر نیست
تخلف دولت در تامین منابع افزایش حقوق بازنشستگان/ تشدید کسری بودجه با استفاده از منابع موهومی
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 10 آبان 1399 ساعت 07:452020-10-31پزشكي

ناکافی بودن پرستاران دلیل افزایش موارد مرگ/ 70 درصد بودجه مطالبات کادر درمان سهم پزشکان است/ توزیع منابع در وزارت بهداشت ضعف های جدی دارد


دیبرکل خانه پرستار، با انتقاد از نوه تخصیص بودجه پرداخت مالبات کادر درمان، گفت: بسیاری از پرستاران با تعجب می پرسند که کدام یک از این هزاران میلیارد تومان ها به درستی و بر اساس عدالت توزیع شده است؟ - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، این روزها از هرکس بپرسید سنگر مقابله با کرونا، کجاست، آدرس بیمارستان های شهر یا استان محل زندگی اش را می دهد؛ اما بیمارستان های پذیرای بیماران کرونایی آنقدر شلوغ هستند که بسیاری ترجیح می دهند، درمان بیماری های قدیمی خود را فراموش کنند، تا پایشان به بیمارستان هایی که صدای سرفه های بیماران آلوده به ویروس، تمام سالن ها و اتاق های بستری را پر کرده، نرسد.

در همین شرایط غیرقابل تحمل برای عموم مردم، پرستاران باید شیفت های روزانه و شبانه را در 7 روز هفته پر کنند و کمبود همکار و تخت را به رو نیاورند؛ آنهم در شرایطی که روز به روز کرونا با قدرت بیشتری به تکثیر خود می پردازد و روزانه ها صدها و شاید هزاران نفر را قربانی هوشمندی خود می کند.

در این شرایط مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان برنامه و بودجه، وعده های مختلفی را برای صفر کردن معوقات کادر درمان و استخدام پرستارهای جدید برای جبران کمبود نیرو، تکرار می کنند.

در آخرین مورد هم سازمان برنامه و بودجه از اختصاص بخش دیگری از بودجه پرداخت معوقات کادر درمان خبر داده است؛ خبری که محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار با بدبینی به آن می نگرد.

در گفتگو با وی دلایلی که موجب ایجاد این نگاه منفی به وعده های مسئولان سازمان ها و دستگاه های اجرایی شده است را مرور می کنیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه با اعلام خبر اختصاص 5500 میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات کادر درمان اعلام کرد که با توجه به اینکه سال گذشته هم 6 هزار میلیارد تومان برای تامین بودجه معوقات کارانه کادر درمان اختصاص یافت، در مجموع 11 هزار و 500 میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات کادر درمان در سال های 98 و 99 اختصاص یافت.

ارقامی که از این بابت اختصاص یافته، تا چه اندازه برای کادر پرستاری ملموس است؟ سازمان برنامه و بودجه، وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاری به گونه ای وانمود می کنند که انگار 11 هزار و 500 میلیارد تومان، به تمامی در اختیار پرستاران قرار گرفته است یا می گیرد؛ اما بسیاری از پرستاران با تعجب می پرسند که کدام یک از این هزاران میلیارد تومان ها به درستی و بر اساس عدالت توزیع شده است؟ شاید عده ای گمان کنند که وضع مالی پرستاران با این پول خیلی خوب می شود! آقای نوبخت به گونه ای از 11 هزار و 500 میلیارد تومان پول صحبت می کنند که مخاطبان صحبت هایشان فکر می کنند، که دیگر کادر درمان آرزویی ندارد و همه چیز بی نقص است.

پایان سال گذشته که 6 هزار میلیارد تومان از این 11 هزار و 500 میلیارد تومان به نام پرداخت کارانه کادر درمان اختصاص یافت، ارقامی را که در فیش های پرستاران به نام کارانه قرار گرفت، منتشر کردیم.

آن زمان صحبت از پرداخت ارقامی مانند 50 هزار تومان، 100 هزار تومان و 150 هزار تومان به هر پرستار بود.

سهم پرستاران از این 6 هزار میلیارد تومان پایان سال گذشته همین بود.

همان زمان اعلام کردم که ای کاش آقای نوبخت این پول را پس می گرفت تا ارقامی این چنینی را با نام کارانه ی معوق پرستاری شاهد نباشیم.

با توجه به اینکه بار کار روزانه کادر پرستاری در سایه ابتلای روزانه 100 تا 200 نفر از ساکنان هر استان به کرونا، به شدت افزایش پیدا کرده است، عملکرد دولت به صورت عام و وزارت بهداشت به صورت خاص را در مدیریت شرایط چگونه ارزیابی می کنید؟ کرونا در حال حاضر نه درمان دارویی قطعی دارد و نه هیچ واکسنی.

این وسط هم تنها بحث پیشگیری مطرح است؛ تازه اگر پروتکل ها بر اساس الزام و سخت گیری رعایت شوند؛ که فعلا این پروتکل ها به درستی اجرا نمی شوند.

اگر دولت با بکارگیری نوعی سخت گیری منسجم و پرداخت کمک هزینه، بسته های معیشتی و حقوق بیکاری مردم را به در خانه ماندن ملزم می کرد، آنوقت می توانستیم به کاهش مرگ و میرها و بهبود شرایط کادر درمان که شبانه روزی در بیمارستان ها مستقر هستند، امیدوار باشیم؛ اما این شرایط حاکم نیست و محدودیت های چند هفته ای هم چندان مورد استقبال قرار نگرفته اند و سفرها با وجود برخی محدودیت های تردد، همچنان به راه هستند.

وزیر بهداشت هم از بابت اینکه دولت کنترل خاصی را برقرار نکرده است، اظهار تاسف می کند و ناشی از همین شرایط به ناکارآمدی عملکرد وزارتخانه تحت امرش اشاره می کند.

اما این سیاستی نیست که کادر درمان را امیدوار نگه دارد.

بار مراجعه بیماران به بیمارستان ها بسیار سنگین شده است.

وخامت حال بیماران بسیار تشدید شده است.

بار رسیدگی به بیماران هم بر دوش پرستاران است؛ چراکه پزشکان تنها بیماران را ویزیت می کنند و علائمشان را پایش می کنند؛ آن ها با سایر موارد مراقبتی بیمار کاری ندارند؛ این پرستار است که باید شبانه روز بالای سر مریض باشد و سرفه های او را تحمل کند.

در این شرایط پرستاران بیشترین نیاز به مراقبت و استراحت را دارند؛ اما وجود 6 هزار پرستار در مرخصی استعلاجی و انصراف از کار هزاران پرستار دیگر، شیفت های شبانه روزی و بی وقفه آن ها را سنگین ساخته است.

در حال حاضر بیش از 60 پرستار به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند.

هرچند برخی کشورها مانند برزیل و مکزیک بیش از 200 پرستار خود را از آغاز پاندمی از دست داده اند؛ اما ایران هم آمار کمی در این زمینه ندارد.

از طرفی تعداد پرستاران مبتلا به کرونا هم بیش از 25 درصد شده است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت پیشتر گفته بود که سال گذشته 7 هزار و 786 نیروی پرستاری جذب شدند که یک افتخار بزرگ و کار بسیار ارزشمندی است؛ البته به گفته وی این رقم کافی نیست؛ چراکه حدود 40 هزار تخت بیمارستانی در دولت های یازدهم و دوازدهم اضافه شد.

البته مسئولان این وزارتخانه اعلام کرده اند که از آبان سال گذشته تا شهریور ماه 10 هزار پرستار جذب کرده اند و 7 هزار پرستار جدید هم استخدام می کنند؛ گرچه بر اساس ارزیابی این وزارتخانه، کشور با اجرای پروژه های جدید، به 44 هزار نیروی درمانی نیاز دارد.

به نظر می رسد که کشور در این حوزه با ایده آل ها بسیار فاصله دارد.

کمبود کادر پرستاری تا چه اندازه به نظام درمان، و سلامت پرستاران آسیب زننده است؟ یکی از مهم ترین مباحثی که بارها مطرح کرده ایم و نسبت به آن هشدار داده ام، کمبود پرستار است.

متاسفانه در سال های گذشته برای جذب نیروی پرستاری همکاری صورت نگرفت و برای چند سال متمادی استخدام به صفر رسید؛ در حالی که سالانه 3 هزار پرستار بازنشسته می شوند.

اشاره کردم که در حال حاضر هزاران پرستار در مرخصی استعلاجی هستند و هزاران پرستار دیگر هم کار خود را ترک کرده اند.

یکسری از پرستاران هم با وجود اینکه درمان شده اند، به دلیل باقی ماندن آثار حمله کرونا به ریه و اندام های دیگرشان، توان کار کردن ندارند.

اینها به کنار هزاران پرستار مهاجرت کرده اند.

در حال حاضر پرستاران دچار تنیدگی شده اند و فرصت استراحت ندارند.

بدن آن ها آماج حملات استرس شده است.

کار آن ها موجب ایجاد تنش های عاطفی در زندگی شان شده است؛ این وضعیتی نیست که بدن بتواند در مقابلش مقاومت کند و در این میان عده ای با اعدادی که برای پرداخت مطالبات کادر درمان اعلام می شود؛ اما خروجی چشم گیری ندارد، بازی می کنند.

11 هزار میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات، عدد کمی نیست؛ اما تجربه به ما نشان داده است که 70 درصد از بودجه ای که برای این کار در نظر می گیرند به پزشکان عضو هیات علمی می رسد، 10 درصد از آن به بیمارستان ها و 20 درصد هم به غیر پزشکان؛ که سهم پرستاران از گروه سوم کمتر از 10 درصد است.

زمانی که کمتر از 10 درصد به کادر پرستاری اختصاص می یابد؛ چرا آقای میرزابیگی مرتب می گویند با آقای نوبخت جلسه داشتیم تا معوقات کارانه پرستاران صفر شود؛ مگر از آن بخش قبلی این 11 هزار و 500 میلیارد تومان، چیز زیادی نصیب پرستاران شد؟ شما در سال های گذشته در مورد ناکافی بودن تعداد کادر پرستاری هشدار داده بودید؛ اما شنیده نشد و حالا کرونا همه چیز را تغییر داده است و کمبود کادر پرستاری موجب وارد شدن زیان های سنگین به سلامت عمومی شده است.

آیا به تغییر رویکرد در این زمینه امیدوار هستید؟ وزیر بهداشت 2 موضوع را به عنوان دلایل ایجاد این بحران پیش کشیده اند: عدم رعایت پروتکل ها توسط مردم و عدم تخصیص منابع کافی به وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا؛ اما آقای نمکی نگفته اند که وزارت بهداشت هم در توزیع منابع ضعف دارد؛ البته در حال حاضر وزارت بهداشت با معضلی بزرگ تعداد ناکافی پرستار مواجه است؛ این معضل 2 عارضه عمده دارد: مرگ تعداد بیشتری از بیماران مبتلا به کرونا و مرگ پرستاران.

باید توجه داشت و به جامعه این موضوع را قبولاند که تعداد مرگ و میرهای این روزها، تا حد زیادی به دلیل ناکافی بودن تعداد پرستاران است.

اگر مردم پروتکل ها را حداقل برای جان خودشان رعایت نکنند و مبتلا شوند و کارشان به بیمارستان کشیده شود؛ اولین چیزی که آزارشان می دهد، تعداد ناکافی کادر پرستاری است.

در حالی که به صورت استاندارد به ازای هر هزار نفر 3 پرستار وجود داشته باشد، در ایران تا پیش از گسترش کرونا، 1.

5 پرستار وجود داشت که به دلایلی که شرح دادم این رقم به 1.

2 و 1.

3 رسیده است.

حال در نظر بگیرند که خروج پرستاران از چرخه خدمات درمان، 5 یا 6 درصد بیشتر از گذشته شده است؛ اما فشار کار پرستاران چند ده برابر شده است.

بنابراین هرچه تعدادپرستار بیشتر شود، مرگ بر اثر کرونا کاهش می یابد.

اوایل ورود کرونا به کشور با تعطیلی مقطعی که دولت آن را به اجرا گذاشت، کمی به کادر درمان فرصت استرحت داده شد.

تشدید بحران با حمله موج های بعدی کرونا و نبود فرصت استراحت، تا چه اندازه پرستاران را نسبت به کسری های پیش روی شان ناامید ساخته است؟ کادر پرستاری نه مرخصی می رود و نه استراحت دارد.

به هم پیوستگی موج اول، دوم و سوم کرونا هم موجب شده است که پرستاران نتوانند جسم خود را بازیابی کنند تا خستگی آن ها را از پا درنیاورد.

این خستگی زمانی که بر تهاجم کرونا می نشیند، سریعتر پرستار را از پا درمی اورد.

از آنطرف هم وقتی می خواهند کارانه پرداخت کنند کمتر از 10 درصد از آن به کادر پرستاری می رسد.

تازه اگر به هر پرستار که به طور متوسط 10 ماه معوقه دارد، 10 میلیون تومان پرداخت شود؛ باید خوشحال باشیم! در حالی که 80 درصد بار کرونا روی دوش پرستار است؛ 70 درصد از منابع پرداخت معوقات سهم پزشکان می شود.

در ماه های گذشته شاهد برگزاری چند دور اعتراض صنفی از سوی پرستاران بودیم.

این اعتراضات چه بازخوردیی در وزارت بهداشت داشت؟ با وجود برگزاری این اعترضات، وزیر بهداشت گفتند که پرسنل ما مظلوم هستند و اعتراض نمی کنند، می خواهم بگویم که آقای وزیر قاطبه پرستاران هم به عملکرد وزارت بهداشت، در مدیریت نامناسب و مخصوصا مدیریت منابع اعتراض دارند و هم اینکه نسبت به برخوردهایی که با اعتراضات آن ها شده است، اعتراض دارند؛ مانند برخوردهایی که با اعتراضات پرستاران در مشهد و اصفهان صورت گرفت.

اتفاقا جامعه پرستاری نسبت به برخوردهای دانشگاه های علوم پزشکی با اعتراضات، معترض است.

جامعه پرستاری اگر اعتراض نمی کند به این دلیل است که نای اعتراض کردن را ندارد؛ به ویژه در استان هایی که از جانب دانشگاه با آن ها بیشتر برخورد می شود.

دیدیم زمانی که اعضای شورای مرکزی خانه پرستار قصد برگزاری یک اعتراض صنفی را داشتند، چه برخوردهایی با آن ها شد.

در کمال تاسف دانشگاه های علوم پزشکی هم افراد معترض را اخراج می کنند و فضایی را برای انتقاد باقی نمی گذارند.

گفتگو: پیام عابدی
کلید واژه ها: بیمارستان - پرستاران - درمان - بیماران کرونایی - بیماران - میلیارد تومان - درمان بیماری - وزارت بهداشت - توزیع منابع - تخصیص بودجه - توزیع - بودجه - کادر - خبرنگار - کرونایی - مطالبات - میلیارد - پزشکان - هزاران - مقابله - انتقاد - روزانه - افزایش - بهداشت - بیماری - پرداخت - فراموش - 70 درصد - عدالت - تومان

آخرین اخبار سرویس:
اهدای 25 واحد پلاسما در استان همدان

فوت 40 تن دیگر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در آذربایجان غربی

هشدار نسبت به عوارض تاخیر درمان بیماری های کلیوی در دوران کرونا

روش های دریافت ویتامین D در روز های بدون خورشید

کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می دهد

وظیفه فردی ما در مقابله با ویروس کرونا چیست؟+ فیلم

نوشیدن چای در «لیوان کاغذی» شما را مبتلا به سرطان می کند

استخدام آبدارچی و نظافتچی آقا در گروه دارویی پوراطب در تهران

احتمال اعلام وضع اضطراری در فنلاند

کرونا و نارسایی کلیه

کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می دهد

استخدام کارشناس بهداشت حرفه ای در اصفهان

آیا واکسن سه گانه ام ام آر می تواند عوارض کرونا را کاهش دهد

تعداد فوتی های کرونا در آذربایجان غربی از 2700 فراتر رفت

نوشیدن چای در «لیوان کاغذی» شما را مبتلا به سرطان می کند

توسعه یک تست واقعیت مجازی برای ارزیابی آسیب پذیری فرد در برابر استرس+فیلم

چند راهکار طلایی برای بازگشت سریع حس بویایی و چشایی

اردبیل در شرایط آماده باش مقابله با آنفلونزا؛ میزبانی پرندگان مهاجر با پایش مستمر

آخرین آمار جهانی کرونا امروز سه شنبه 4 آذر 99

آکواریومی با آب های ابری | علت و راه برطرف کردن کدری آب داخل آکواریوم

سفارش خرید واکسن خارجی کرونا در کوواکس ثبت شده است

یک خبر عجیب؛ معکوس کردن رویه پیری با استفاده از اتاق اکسیژن

طبع تخمه شربتی گرم است یا سرد؟ ؛ تخم شربتی دارای طبع گرم است یا سرد

پرهیز از موازی کاری ها در کمک به آسیب دیدگان از کرونا

18 کرونایی دیگر در یزد جان باختند

افتتاح بخش جدید مراقبت های ویژه ICU بیمارستان امام خمینی (ره) نقده

میزان رعایت پروتکل ها در البرز به 80 درصد رسید

نارسایی کلیه با کرونا

عوارض کرونا در این بیماران خطرناک تر است

کرونا و نارسایی کلیه

اختصاص 4 دستگاه سی تی اسکن و 3 دستگاه اکسیژن ساز به حوزه درمان ایلام

30 بیمار کرونایی در مهریز بستری هستند

هوای مشهد برای گروه های حساس ناسالم است

معکوس کردن رویه پیری با استفاده از اتاق اکسیژن

تاخیر در درمان 140 هزار بیمار در انگلیس

ذخایر خونی بوشهر قابل قبول، اما ناپایدار است

طب سنتی با شارلاتانیسم مواجه است / درمان سنتی نمی گوید داروی مدرن را قطع کنید

خودسرانه نخورید، این دارو ها ویروس کش نیستند

تایپ کنید تا بیماری های عصبیتان را بشناسید / مطالعه ای بر نوع نوشتار با صفحه کلید تلفن های هوشمند

کرونا و نارسایی کلیه

پشت پرده گسترش کرونا در کشور

هشدار درباره زایمان های 99.9.9

کرونـا، نـاجی یا فـانی مـحیط زیست ایـران

نکاتی برای کم کردن آسیب های امواج وای فای

نقش ویتامین D در مقابله با کرونا/ زیاده روی نکنید

آخرین آمار ابتلای به ویروس کرونا در ترکیه/بیشترین آمار مرگ روزانه

استخدام نیروی خدمات در شرکت خدمات آرمان سلامت تاو در تهران

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت معتبر بهداشتی دارویی در قم

بازگشت نقاهتگاه ها به چرخه درمان کرونا | بهبودیافتگان کرونا نباید در خانه نگهداری شوند | تعطیلات دوهفته ای چقدر در کاهش آمار مرگ موثر است؟

دارو و درمان طبیعی برای احتقان سینوس

ماسک های خیس در روز های بارانی قابل استفاده اند؟

سزارین های زوری در 99/9/9

مثبت شدن 50 درصد نمونه های جدید کرونا در کهگیلویه و بویراحمد

9/ 99/9/9 تولدی شوم یا لاکچری؟

علائم پوستی کرونا را بشناسید!

انتقاد یک پزشک فوق تخصص جراحی از وزیر بهداشت

سزارین های زوری در 99/9/9

آیا واکسن سه گانه ام ام آر می تواند عوارض کرونا را کاهش دهد

مسافران جاده ای چگونه استعلام کرونا می شوند؟

خواص باورنکردنی چای بابونه

ترکش های شایعات، آمار مبتلایان به ایدز در خوزستان را هدف گرفت

سزارین های زوری در 99/9/9

ویزیت رایگان بیماران در مناطق محروم صیدون

93 بازرسی از کلینیک های پزشکی

رقابتی عجیب به قیمت جان نوزاد/ 1399/9/9 تولدی شوم یا لاکچری؟

انجام تست کرونا در مراکز 16 ساعته رایگان است

عروج چهارمین شهید مدافع سلامت زنجان

بی خطر سازی پسماندهای کرونایی در گیلان

عروج چهارمین شهید مدافع سلامت از زنجان

احتمال اعلام وضع اضطراری در فنلاند

آسودگی خاطر خانواده ها و شاغلین با خدمات پرستاری در منزل

احتقان سینوس و 7 دارو و درمان طبیعی برای آن

2 توصیه مفید برای پیشگیری از افسردگی

جزییات تهیه و تامین واکسن کرونا

صدور دفترچه بیمه سلامت رایگان بدون الزام به ارزیابی وسع

80 درصد مبتلایان به کرونا در چهارمحال و بختیاری بهبود یافته اند

تولید سالانه 6 تن روغن زیتون توسط کارآفرین بسیجی ایلامی

تست رایگان کرونا در چه مراکزی انجام می شود؟

دلایل حساسیت دندان به گرما و سرما

شمار قربانیان کرنا در آمریکا از مرز 300هزار نفر می گذرد

درمان 70 هزار کرونایی در چین با طب سنتی

صدرنشینی یزد در زمینه اهدای پلاسمای بهبود یافتگان کرونا

کاهش 40درصدی مراجعه مبتلایان به مراکز درمانی/ وضعیت اپیدمی کرونا در حال فروکش است

روزی 600 کشته ناقابل!

کاهش بیماران بیمارستان امام رضای تبریز به دلیل محدودیت های کرونایی

سزارین های زوری در 99.9.9 / هشدار درباره زایمان های تقویمی؛ زایمان زودرس چه عوارضی دارد؟

کاهش بیماران بیمارستان امام رضای تبریز به دلیل محدودیت های کرونایی

خوب خوابیدن به کاهش ریسک نارسایی قلبی کمک می کند

آلودگی هوا با افزایش خطر زوال عقل مرتبط است

داروی آلزایمر به مقابله با مقاومت آنتی بیوتیک ها کمک می کند

استخدام کارشناس حسابدار و کمک حسابدار با مزایا در تهران

نقش ویتامین D در مقابله با کرونا

فوت هشت نفر دیگر در بروجن بر اثر ابتلا به کرونا

این شایع ترین علامت ابتلا به کرونا را جدی بگیرید

کرونا چه تاثیری بر مغز انسان می گذارد؟

نظارت ها در استان زنجان برای کنترل کرونا با دقت و جدیت بیشتری دنبال شود

استخدام مسئول دفتر خانم در شرکت ایمن سلامت کاسپین در تهران

180کشور در کوواکس؛ مقابله با آپارتاید سلامت درجهان

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت ایمن سلامت کاسپین در تهران

خراسان رضوی درگیر آنفلوآنزای پرندگان نیست

ناکافی بودن پرستاران دلیل افزایش موارد مرگ/ 70 درصد بودجه مطالبات کادر درمان سهم پزشکان است/ توزیع منابع در وزارت بهداشت ضعف های جدی دارد

ناکافی بودن پرستاران دلیل افزایش موارد مرگ/ 70 درصد بودجه مطالبات کادر درمان سهم پزشکان است/ توزیع منابع در وزارت بهداشت ضعف های جدی دارد