مطالب مرتبط:
میدان داری کمپ های فاقد مجوز ترک اعتیاد در سایه کرونا
30 ثانیه به میانگین زمان مطالعه ایرانی ها در دوران شیوع کرونا اضافه شد / اخذ مجوز های متنوع سد راه فعالیت
بازدید رییس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری از پروژه های فرهنگسرای بانوان و مرکز ترک اعتیاد
بیانیه دبیر کل مجمع خیرین سلامت درباره ورود خیرین به میدان مبارزه با کرونا
«آمران سلامت» وارد میدان مبارزه با کرونا شدند
-16 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 10 آبان 1399 ساعت 07:352020-10-31پزشكي

میدان داری کمپ های فاقد مجوز ترک اعتیاد در سایه کرونا


ایرنا- در شرایطی که شیوع ویروس کرونا ضرورت اعمال محدودیتها به منظور کنترل و قطع زنجیره انتقال آن را می طلبد، اعمال این محدودیتها در پذیرش و خدمات رسانی کمپ های ترک اعتیاد موجب رشد و فعالیت مضاعف کمپ های فاقد مجوز شده است که آفتی دیگر در کنار اعتیاد هستند.

- مشهد- ایرنا- در شرایطی که شیوع ویروس کرونا ضرورت اعمال محدودیتها به منظور کنترل و قطع زنجیره انتقال آن را می طلبد، اعمال این محدودیتها در پذیرش و خدمات رسانی کمپ های ترک اعتیاد موجب رشد و فعالیت مضاعف کمپ های فاقد مجوز شده است که آفتی دیگر در کنار اعتیاد هستند.

اعتیاد به مواد مخدر از چالشهای مهم و مخاطره آمیز سلامت عمومی محسوب می شود که همه گروه های جمعیتی و سنی را تهدید می کند و زمینه ساز بروز بسیاری از آسیب ها و انحرافات اجتماعی است.

اعتیاد فقط جنبه فردی و شخصی ندارد و علاوه بر تهدید سلامت جسم و روان افراد در جنبه های اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی جامعه نیز آثار زیانبار و جبران ناپذیر به جا می گذارد.

از آنجا که شماری از معتادان به خاطر تجربه تلخ بی اعتمادی خانواده و جامعه به آنان، پشیمان گشته و آرزوی بازگشت به دوران پیش از اعتیاد و بازیافتن شان و منزلت از کف رفته خود را دارند، به دنبال مرکزی برای درمان و رهایی از دام اعتیاد هستند، حال آنکه سایه سنگین کرونا شرایط و اوضاع خاصی را ایجاد کرده و چالشی بر چالشهای ترک اعتیاد بی دردسر افزوده است.

فرد معتاد و خانواده او در حالی که خسته و مستاصل از رنج ها و تجربه های آسیب زای اعتیاد هستند به دنبال مرکزی برای درمان می باشند و حال که مراکز مجاز ترک اعتیاد با محدودیتهایی از جمله نبود ظرفیت خالی به دلیل کاهش 50 درصدی ظرفیت پذیرش مواجهند، مراکز و کمپ های فاقد مجوز با قبول و پذیرش معتادان رخ نموده و میدان داری می کنند.

در کنار آفت فعالیت و رشد کمپ های فاقد مجوز ترک اعتیاد، نظارت دستگاه های متولی از جمله بهزیستی بر عملکرد کمپ های مجاز نیز از اهمیت خاصی برخوردار است تا در رعایت پروتکلها و دستورالعمل های اعلام شده کوتاهی نکنند و صد البته در سایر زمینه ها و خدمات رسانی ها نیز وجود چشم های ناظر را در اعمال خود و کمک به درمان و ترک اعتیاد در چارچوب آیین نامه های اجرایی احساس کنند.

کاهش 50 درصدی پذیرش کمپ های ترک اعتیاد معاون امور پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: براساس دستورالعمل های دانشگاه علوم پزشکی، کمپ های ترک اعتیاد موظف هستند تعداد پذیرش شوندگان را به نصف کاهش دهند و با رعایت سیستم قرنطینه در هر مرکز اقدام به پذیرش کنند.

حسین تنهاطلب افزود: از ابتدای اسفندماه پارسال با توجه به شیوع ویروس کرونا، به تمامی مراکز و کمپ های ترک اعتیاد اعلام شده که از پذیرش هر گونه افراد جدید خودداری کنند و فقط پروسه درمان را برای کسانی که از قبل در این کمپ ها نگهداری می شدند با رعایت پروتکلهای بهداشتی ادامه دهند.

وی ادامه داد: در دوم اردیبهشت ماه امسال دستورالعمل پذیرش با شرایط جدید با توجه به وضعیت ویروس کرونا اعلام شد و کمپ ها موظف شدند شرایط بهداشتی را رعایت و از سیستم های تهویه مطبوع استفاده کنند.

معاون امور پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: علاوه براین به همه کمپ ها اعلام شد که تعداد پذیرش شوندگان را به 50 درصد ظرفیت کاهش دهند و با رعایت سیستم قرنطینه در هر مرکز اقدام به پذیرش افراد جدید کنند.

وی با بیان اینکه تمام کسانی که به این کمپ ها مراجعه می کنند با شرایط پاک از اعتیاد ترخیص می شوند افزود: از آن جا که ارتباط همکاران ما بعد از خروج این افراد از کمپ قطع می شود، اطلاعی از بازگشت احتمالی آنان به اعتیاد نداریم.

تنهاطلب ادامه داد: میانگین آمار بین المللی در ارتباط با ترک اعتیاد به صورت خوشبینانه بازگشت بین 20 تا 25 درصداین افراد به آغوش خانواده است.

افزایش کمپ های فاقدمجوز مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی هم در این زمینه با تایید وضعیت خاص پیش آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا در فعالیت کمپهای ترک اعتیاد استان گفت: اعتیاد و ابتلای به آن متوقف نشده است اما وقفه ایجاد شده در فعالیت کمپ های مجاز و ازسرگیری فعالیت آنها با نصف ظرفیت از خرداد ماه موجب تسهیل شرایط برای فعالیت کمپ های فاقد مجوز شده است.

حمیدرضا پوریوسف افزود: با توجه به آسیبها و عوارضی که اعتیاد برای فرد و خانواده دارد با خروج از شوک اولیه شیوع بیماری کووید19 دوباره خانواده ها و افراد به سوی ترک و درمان اعتیاد رفته و در چنین شرایطی پذیرش کمپهای مجاز متفاوت از گذشته است در حالی که شمار افراد متقاضی و مراجعه کنندگان با توجه به وقفه ایجاد شده، بیشتر شده است.

وی با بیان اینکه طی ماههای اخیر با همراهی نیروی انتظامی اقدام به شناسایی و پلمب کمپ های فاقد مجوز کرده ایم، ادامه داد: هنوز در این زمینه راه درازی داریم اما اقدامات در حال انجام است.

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی گفت: پررنگ شدن فعالیت کمپ های فاقد مجوز در شرایطی صورت گرفته که خانواده ها با مراجعه به کمپهای مجاز این مراکز را فاقد ظرفیت پذیرش افراد جدید می بینند اما کمپ های فاقد مجوز با آغوش باز و بدون رعایت هیچ اصل، قاعده و پروتکل بهداشتی اقدام به پذیرش می نمایند.

وی افزود: علاوه بر این برخی کمپهای مجاز نیز به سوی تخلف از دستورالعمل رفته و با پذیرش بیش از 50 درصد ظرفیت اعلام شده موجب شدند بازرسان بهزیستی اقدام به برخورد مقتضی با آنان نمایند.

پوریوسف ادامه داد: 107 کمپ ترک اعتیاد در این استان مجوز فعالیت دارند و پیش بینی می شود بیش از 50 کمپ فاقد مجوز در مشهد فعالیت داشته باشند که تعداد بسیار محسوب می شود.

وی گفت: کمپهای فاقد مجوز به دلیل برخوردار نبودن از زیرساختهای اصولی اولیه و نبود نظارت بر عملکردشان از شرایط ناسالم، کاربرد شیوه ها و روشهای غیراصولی و در نتیجه عدم رعایت بهداشت و پروتکلهای بهداشتی برخوردارند و دچار چالشها و نواقص فراوان هستند که تهدید سلامتی معتادان و جامعه را در بر دارند.

خروج 10 درصد کمپهای مجاز از دایره خدمات معاون امور پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی گفت: در اعلام دستورالعمل جدید حدود 90 درصد کمپهای مجاز موفق به انجام دستورالعمل و اجرایی کردن آن شدند و 10 درصد و حتی بیشتر نتوانستند خود را با شرایط جدید وفق دهند و به همین دلیل به صورت موقت تعطیل شدند.

وی با بیان اینکه از مجموع 107 کمپ مجاز در استان 84 مرکز موفق به اجرای دستورالعمل جدید فعالیت در دوران شیوع ویروس کرونا شده اند، افزود: این تعداد با توجه به پذیرش 50 درصد ظرفیت خود از خرداد ماه تاکنون اقدام به پذیرش هزار و 241 معتاد متقاضی درمان و ترک اعتیاد کرده اند که نصف ظرفیت رسمی آنهاست.

تنهاطلب ادامه داد: با توجه به فعالیت کمپ های فاقد مجوز، در صورت مراجعه به مراکز مجاز و نداشتن ظرفیت برای پذیرش، افراد و خانواده ها به مراکز و کمپهای فاقد مجوز مراجعه می کنند که این امر می تواند علاوه بر آسیبهای سلامتی برای معتادان موجب مشکلات دیگری نیز بشود که باید فکری به حال آن کرد.

بازدید آنلاین از فعالیت کمپ ها وی با بیان اینکه هرگونه فعالیت و خدمات رسانی از طریق مراکز دارای مجوز از بهزیستی تحت نظارت دقیق و اصولی قرار دارد گفت: با توجه به شیوع بیماری کووید 19 و ضرورت نظارت بهزیستی بر مراکز، نظارت تصویری و آنلاین از تمامی مراکز زیرپوشش انجام می شود.

معاون بهزیستی خراسان رضوی افزود: علاوه بر این با هدف جلوگیری از هرگونه تخلف و خطای بازرسی، انجام بازدیدهای میدانی نیز بدون اطلاع قبلی هر 45 روز تا 2 ماه توسط کارشناسان نظارتی بهزیستی و مرکز بهداشت از هر کمپ انجام می شود.

وی با بیان اینکه طی حدود پنج ماه گذشته دستکم 2 بازدید میدانی از این مراکز انجام شده است ادامه داد: در مجموع سه کمپ به دلیل تخلفات آیین نامه ای و عدم انجام اقدامات لازم برای تمدید پروانه، لغو مجوز شدند.

تنهاطلب گفت: در برخورد با تخلف، اغماض و چشم پوشی صورت نمی گیرد و با روند قانونی صدور تذکر، اخطار و در نهایت لغو مجوز با متخلفان برخورد می گردد.


کلید واژه ها: اعتیاد - شیوع ویروس کرونا - ترک اعتیاد - خدمات رسانی - ویروس کرونا - اعتیاد به مواد مخدر - کرونا - فاقد - زنجیره - فعالیت - انتقال - مجوز - سلامت عمومی - ویروس - پذیرش - مضاعف - سلامت - تهدید - رسانی - خدمات - کنترل - ضرورت - سلامت جسم - مواد مخدر - کنار - شیوع - دیگر - جنبه - اجتماعی - آسیب ها

آخرین اخبار سرویس:
فوت 382 بیمار کووید19 در کشور/ شناسایی 13 هزار و 881 بیمار جدید مبتلا به کرونا

عبدالمجید ارفعی تسلیم کرونا نشد

افزایش شمار بیماران و فوت شدگان کرونا در فارس

پرداخت هزینه آزمایش اختصاصی بیماران مبتلا به ایدز

روند افزایشی موارد مبتلا به کووید 19 در جنوب و شرق استان کرمان

آخرین تغییرات تقویم آزمون های علوم پزشکی سال 1400 اعلام شد

پاسخ عضو ستاد کرونا به 3 شایعه مجازی

کمبود انسولین در کردستان

جلوگیری از حضور همراهان بیمار در تمامی بخش های بیمارستانی

عبدالمجید ارفعی تسلیم کرونا نشد

علائم کرونا تغییر نکرده، هر عارضه ای را به کرونا ربط ندهید

عبدالمجید ارفعی تسلیم کرونا نشد

چرا پوستتان خشک می شود؟

هزینه 8 میلیارد و 200 میلیون تومانی بیمه سلامت برای آزمایش ایدز در سال گذشته

مبتلایان به ایدز بیشتر در چه سنی هستند؟

ابداع نوعی تست خونی برای شناسایی آلزایمر

کشف 850 گرم ماده مخدر هرویین از معده مرد جوان

پیشگیری از سرماخورگی با مصرف سرخارگل

آمار کرونا کرمانشاه 11 آذر؛ 7 فوتی و 130 ابتلای جدید

هزینه 8 میلیارد و 200 میلیون تومانی بیمه سلامت برای آزمایش ایدز

تعداد فوت شدگان مبتلا به کرونا در استان همدان به 1263 نفر رسید

خط قرمز درمان ایدز در روزهای کرونایی/ ایدز، ریسک فاکتور کرونا نیست

ابتلای 103 نفر از پرسنل به ویروس کرونا/ اهدای دستگاه سی تی اسکن 16 اسلاید به بیمارستان

تغذیه «خوب» یا «بد» و کرونای «زشت»

جلوگیری از حضور همراهان بیمار در تمامی بخش های بیمارستانی

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تهران مشاهده نشده

دارویی که در مقابله با ویروس ها بهتر از واکسن عمل می کند

تمدیددفترچه های درمانی بیمه سلامت در خوزستان تا فروردین آینده

هزینه 8 میلیارد و 200 میلیون تومانی بیمه سلامت برای آزمایش ایدز در سال گذشته

خبر خوب |کاهش بستری بیماران کرونایی در بیمارستان های کهگیلویه و بویراحمد/ فرهنگ سازی ماندن افراد در خانه

هزینه 8 میلیارد و 200 میلیون تومانی بیمه سلامت برای آزمایش ایدز در سال گذشته

تولد نوزاد با آنتی بادی کووید19

590 بیمار کرونایی دربیمارستان های استان یزد بستری هستند

اهدای خون دریادلان

مبتلایان به ایدز بیشتر در چه سنی هستند؟

حکم حبس و خدمات عمومی رایگان به رانندگان ناقض محدودیتهای کرونایی

کرونا و بارقه های تولید واکسن ایدز / بیماران «چنارمحمودی» در کنترل وزارت بهداشت

رشد تصادی مبتلایان به کرونا در کرمان/بستری شدن 116 نفر طی 24 ساعت

باورهای اشتباه را دور بریزید، HIV ترسناک نیست

کشف 850 گرم هرویین از معده مرد جوان

حضور همراه بیمار در بیمارستان ها ممنوع شد

توصیه هایی برای مبتلایان به HIV در ایام کرونا

تمدیدفترچه های درمانی بیمه سلامت در خوزستان تا فروردین آینده

چله عزت|درمان بیماری در دوران اسارت چگونه بود؟

116 بیمار مبتلا به کرونا در کرمان بستری شدند/ درگذشت 22 نفر

تحریم ها بر بیماریابی ایدز تاثیر داشته است

تمدیدفترچه های درمانی بیمه سلامت در خوزستان تا فروردین آینده

کودکی که با پادتن ویروس کرونا به دنیا آمد

روایت هایی تکان دهنده از زبان 3 مبتلا به ایدز

جدیدترین آمار ایدز در کشور/ افزایش انتقال جنسی بیماری

خط قرمز درمان ایدز در روزهای کرونایی/ ایدز، ریسک فاکتور کرونا نیست

تبعات کرونا بر ارایه خدمات ایدز / عدم اطلاع 1.5 درصد مبتلایان از بیماری خود

جدیدترین آمار ها از شیوع فرامرزی کرونا

کووید19 عوارض روانی و اجتماعی ایدز را افزایش داد

این غذاها علائم سرماخوردگی را بدتر می کنند

خط قرمز درمان ایدز در روزهای کرونایی/ ایدز، ریسک فاکتور کرونا نیست

100هزار بیمار کلیوی خدمات مشاوره حقوقی رایگان می گیرند

حضور همراه بیمار در تمام بخش های بیمارستان ممنوع شد

جدیدترین تقویم آزمون های علوم پزشکی سال 1400 منتشر شد

هر عارضه ای رابه کرونا ربط ندهید

ماجرای 5 میلیون دوز واکسن آنفلوانزا که وارد نشد

آخرین آمار کرونا در ایران؛ فوت 382 بیمار در شبانه روز گذشته

آمار کرونا کردستان 11 آذر؛ 9 فوتی و 120 ابتلای جدید

بستری 612 بیمار قطعی کرونا در بیمارستان های کرمان

کدام شهرستان های اصفهان قرمز است؟

تعداد بیماران بستری در بخش های کرونایی بوشهر به 120 نفر کاهش یافت

دستفروش های گرگان؛ تهدیدی برای شیوع کرونا

آمار کرونا اردبیل 11 آذر؛ 10 فوتی و 87 ابتلای جدید

بستری 234 نفر بیمار کرونا در بیمارستان های اصفهان

هزینه 8 میلیارد و 200 میلیون تومانی برای آزمایش بیماران مبتلا به ایدز

کاهش 20 درصدی تعداد بستری های کرونا در قزوین

شمار قربانیان کرونا در روسیه از 40 هزار نفر گذشت

حضور همراه بیمار در تمام بخش های بیمارستانی ممنوع شد

آمار مبتلایان به ویروس کرونا در شهرستان اردستان طی 24 ساعت گذشته

تبعات کرونا بر ارایه خدمات ایدز / عدم اطلاع 1.5 درصد مبتلایان از بیماری خود

1.5 درصد مبتلایان ایدز از بیماری خود اطلاع ندارند

1.5 درصد مبتلایان ایدز از بیماری خود اطلاع ندارند

حضور همراه بیمار در بیمارستان ها ممنوع شد

بادام تلخ را با این همه خواص از دست ندهید!

ماجرای خرید 5 میلیون دوز واکسن آنفلوانزا که ندادند

حضور همراه بیمار در بیمارستان ها ممنوع شد

فوت 382 بیمار جدید کووید19 طی شبانه روز گذشته

ماجرای 5 میلیون دوز واکسن آنفلوانزا که نشد وارد کنیم

ساخت دارویی برای یک نوع بیماری طیور از گیاه «درمنه خزری»

تازه ترین آمار از مبتلایان و فوتی های کرونا در ایران 11 آذر 99

ابتلای 103 پرسنل به ویروس کرونا/ اهدای دستگاه سی تی اسکن 16 اسلاید به بیمارستان

دفترچه های بیمه درمانی حذف می شوند

آخرین آمار کرونا در ایران، 11 آذر 99: شناسایی 13881 بیمار جدید در کشور / فوت 382 نفر در شبانه روز گذشته / مجموع جانباختگان به 48628 نفر رسید / مجموع مبتلایان به 975951 نفر افزایش یافت

بانک امانات پزشکی؛ یاری رسانی به بیماران کرونایی+ فیلم

آخرین آمار کرونا در ایران، 11 آذر 99: شناسایی 13881 بیمار جدید در کشور / فوت 382 نفر در شبانه روز گذشته / مجموع جانباختگان به 48628 نفر رسید / مجموع مبتلایان به 975951 نفر افزایش یافت

اهدای خون در مُهر و بانش بیضا

وزارت بهداشت صدور مجوز برای پژوهش ها و دارو های کارآزمایی طب سنتی را تسریع بخشد

مرگ نزدیک به 20 هزار نفر بیمار مبتلا به ایدز در ایران

بستری 107 بیمار جدید کرونایی در بیمارستان های گیلان

60 هزار مبتلا به ایدز در ایران زندگی می کنند | شناسایی کمتر از 40 درصد مبتلایان کشور | آخرین وضعیت مبتلایان روستای چنارمحمودی

نقش فناوری اطلاعات در صنعت پخش دارو

اختصاص 39 مرکز ارائه خدمات سرپایی به مراجعان مشکوک کرونا در گیلان

سه واحد قلیان سرا در شهر همدان پلمب شد

سه واحد قلیان سرا در شهر همدان پلمب شد

استخدام فروشنده حضوری در گروه غذایی سولیکو (کاله) در زاهدان

میدان داری کمپ های فاقد مجوز ترک اعتیاد در سایه کرونا

میدان داری کمپ های فاقد مجوز ترک اعتیاد در سایه کرونا