مطالب مرتبط:
30 ثانیه به میانگین زمان مطالعه ایرانی ها در دوران شیوع کرونا اضافه شد / اخذ مجوز های متنوع سد راه فعالیت
بازدید رییس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری از پروژه های فرهنگسرای بانوان و مرکز ترک اعتیاد
بیانیه دبیر کل مجمع خیرین سلامت درباره ورود خیرین به میدان مبارزه با کرونا
«آمران سلامت» وارد میدان مبارزه با کرونا شدند
بیانیه دبیر کل مجمع خیرین سلامت درباره ورود خیرین به میدان مبارزه با کرونا
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 10 آبان 1399 ساعت 07:352020-10-31پزشكي

میدان داری کمپ های فاقد مجوز ترک اعتیاد در سایه کرونا


ایرنا- در شرایطی که شیوع ویروس کرونا ضرورت اعمال محدودیتها به منظور کنترل و قطع زنجیره انتقال آن را می طلبد، اعمال این محدودیتها در پذیرش و خدمات رسانی کمپ های ترک اعتیاد موجب رشد و فعالیت مضاعف کمپ های فاقد مجوز شده است که آفتی دیگر در کنار اعتیاد هستند.

- مشهد- ایرنا- در شرایطی که شیوع ویروس کرونا ضرورت اعمال محدودیتها به منظور کنترل و قطع زنجیره انتقال آن را می طلبد، اعمال این محدودیتها در پذیرش و خدمات رسانی کمپ های ترک اعتیاد موجب رشد و فعالیت مضاعف کمپ های فاقد مجوز شده است که آفتی دیگر در کنار اعتیاد هستند.

اعتیاد به مواد مخدر از چالشهای مهم و مخاطره آمیز سلامت عمومی محسوب می شود که همه گروه های جمعیتی و سنی را تهدید می کند و زمینه ساز بروز بسیاری از آسیب ها و انحرافات اجتماعی است.

اعتیاد فقط جنبه فردی و شخصی ندارد و علاوه بر تهدید سلامت جسم و روان افراد در جنبه های اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی جامعه نیز آثار زیانبار و جبران ناپذیر به جا می گذارد.

از آنجا که شماری از معتادان به خاطر تجربه تلخ بی اعتمادی خانواده و جامعه به آنان، پشیمان گشته و آرزوی بازگشت به دوران پیش از اعتیاد و بازیافتن شان و منزلت از کف رفته خود را دارند، به دنبال مرکزی برای درمان و رهایی از دام اعتیاد هستند، حال آنکه سایه سنگین کرونا شرایط و اوضاع خاصی را ایجاد کرده و چالشی بر چالشهای ترک اعتیاد بی دردسر افزوده است.

فرد معتاد و خانواده او در حالی که خسته و مستاصل از رنج ها و تجربه های آسیب زای اعتیاد هستند به دنبال مرکزی برای درمان می باشند و حال که مراکز مجاز ترک اعتیاد با محدودیتهایی از جمله نبود ظرفیت خالی به دلیل کاهش 50 درصدی ظرفیت پذیرش مواجهند، مراکز و کمپ های فاقد مجوز با قبول و پذیرش معتادان رخ نموده و میدان داری می کنند.

در کنار آفت فعالیت و رشد کمپ های فاقد مجوز ترک اعتیاد، نظارت دستگاه های متولی از جمله بهزیستی بر عملکرد کمپ های مجاز نیز از اهمیت خاصی برخوردار است تا در رعایت پروتکلها و دستورالعمل های اعلام شده کوتاهی نکنند و صد البته در سایر زمینه ها و خدمات رسانی ها نیز وجود چشم های ناظر را در اعمال خود و کمک به درمان و ترک اعتیاد در چارچوب آیین نامه های اجرایی احساس کنند.

کاهش 50 درصدی پذیرش کمپ های ترک اعتیاد معاون امور پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: براساس دستورالعمل های دانشگاه علوم پزشکی، کمپ های ترک اعتیاد موظف هستند تعداد پذیرش شوندگان را به نصف کاهش دهند و با رعایت سیستم قرنطینه در هر مرکز اقدام به پذیرش کنند.

حسین تنهاطلب افزود: از ابتدای اسفندماه پارسال با توجه به شیوع ویروس کرونا، به تمامی مراکز و کمپ های ترک اعتیاد اعلام شده که از پذیرش هر گونه افراد جدید خودداری کنند و فقط پروسه درمان را برای کسانی که از قبل در این کمپ ها نگهداری می شدند با رعایت پروتکلهای بهداشتی ادامه دهند.

وی ادامه داد: در دوم اردیبهشت ماه امسال دستورالعمل پذیرش با شرایط جدید با توجه به وضعیت ویروس کرونا اعلام شد و کمپ ها موظف شدند شرایط بهداشتی را رعایت و از سیستم های تهویه مطبوع استفاده کنند.

معاون امور پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: علاوه براین به همه کمپ ها اعلام شد که تعداد پذیرش شوندگان را به 50 درصد ظرفیت کاهش دهند و با رعایت سیستم قرنطینه در هر مرکز اقدام به پذیرش افراد جدید کنند.

وی با بیان اینکه تمام کسانی که به این کمپ ها مراجعه می کنند با شرایط پاک از اعتیاد ترخیص می شوند افزود: از آن جا که ارتباط همکاران ما بعد از خروج این افراد از کمپ قطع می شود، اطلاعی از بازگشت احتمالی آنان به اعتیاد نداریم.

تنهاطلب ادامه داد: میانگین آمار بین المللی در ارتباط با ترک اعتیاد به صورت خوشبینانه بازگشت بین 20 تا 25 درصداین افراد به آغوش خانواده است.

افزایش کمپ های فاقدمجوز مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی هم در این زمینه با تایید وضعیت خاص پیش آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا در فعالیت کمپهای ترک اعتیاد استان گفت: اعتیاد و ابتلای به آن متوقف نشده است اما وقفه ایجاد شده در فعالیت کمپ های مجاز و ازسرگیری فعالیت آنها با نصف ظرفیت از خرداد ماه موجب تسهیل شرایط برای فعالیت کمپ های فاقد مجوز شده است.

حمیدرضا پوریوسف افزود: با توجه به آسیبها و عوارضی که اعتیاد برای فرد و خانواده دارد با خروج از شوک اولیه شیوع بیماری کووید19 دوباره خانواده ها و افراد به سوی ترک و درمان اعتیاد رفته و در چنین شرایطی پذیرش کمپهای مجاز متفاوت از گذشته است در حالی که شمار افراد متقاضی و مراجعه کنندگان با توجه به وقفه ایجاد شده، بیشتر شده است.

وی با بیان اینکه طی ماههای اخیر با همراهی نیروی انتظامی اقدام به شناسایی و پلمب کمپ های فاقد مجوز کرده ایم، ادامه داد: هنوز در این زمینه راه درازی داریم اما اقدامات در حال انجام است.

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی گفت: پررنگ شدن فعالیت کمپ های فاقد مجوز در شرایطی صورت گرفته که خانواده ها با مراجعه به کمپهای مجاز این مراکز را فاقد ظرفیت پذیرش افراد جدید می بینند اما کمپ های فاقد مجوز با آغوش باز و بدون رعایت هیچ اصل، قاعده و پروتکل بهداشتی اقدام به پذیرش می نمایند.

وی افزود: علاوه بر این برخی کمپهای مجاز نیز به سوی تخلف از دستورالعمل رفته و با پذیرش بیش از 50 درصد ظرفیت اعلام شده موجب شدند بازرسان بهزیستی اقدام به برخورد مقتضی با آنان نمایند.

پوریوسف ادامه داد: 107 کمپ ترک اعتیاد در این استان مجوز فعالیت دارند و پیش بینی می شود بیش از 50 کمپ فاقد مجوز در مشهد فعالیت داشته باشند که تعداد بسیار محسوب می شود.

وی گفت: کمپهای فاقد مجوز به دلیل برخوردار نبودن از زیرساختهای اصولی اولیه و نبود نظارت بر عملکردشان از شرایط ناسالم، کاربرد شیوه ها و روشهای غیراصولی و در نتیجه عدم رعایت بهداشت و پروتکلهای بهداشتی برخوردارند و دچار چالشها و نواقص فراوان هستند که تهدید سلامتی معتادان و جامعه را در بر دارند.

خروج 10 درصد کمپهای مجاز از دایره خدمات معاون امور پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی گفت: در اعلام دستورالعمل جدید حدود 90 درصد کمپهای مجاز موفق به انجام دستورالعمل و اجرایی کردن آن شدند و 10 درصد و حتی بیشتر نتوانستند خود را با شرایط جدید وفق دهند و به همین دلیل به صورت موقت تعطیل شدند.

وی با بیان اینکه از مجموع 107 کمپ مجاز در استان 84 مرکز موفق به اجرای دستورالعمل جدید فعالیت در دوران شیوع ویروس کرونا شده اند، افزود: این تعداد با توجه به پذیرش 50 درصد ظرفیت خود از خرداد ماه تاکنون اقدام به پذیرش هزار و 241 معتاد متقاضی درمان و ترک اعتیاد کرده اند که نصف ظرفیت رسمی آنهاست.

تنهاطلب ادامه داد: با توجه به فعالیت کمپ های فاقد مجوز، در صورت مراجعه به مراکز مجاز و نداشتن ظرفیت برای پذیرش، افراد و خانواده ها به مراکز و کمپهای فاقد مجوز مراجعه می کنند که این امر می تواند علاوه بر آسیبهای سلامتی برای معتادان موجب مشکلات دیگری نیز بشود که باید فکری به حال آن کرد.

بازدید آنلاین از فعالیت کمپ ها وی با بیان اینکه هرگونه فعالیت و خدمات رسانی از طریق مراکز دارای مجوز از بهزیستی تحت نظارت دقیق و اصولی قرار دارد گفت: با توجه به شیوع بیماری کووید 19 و ضرورت نظارت بهزیستی بر مراکز، نظارت تصویری و آنلاین از تمامی مراکز زیرپوشش انجام می شود.

معاون بهزیستی خراسان رضوی افزود: علاوه بر این با هدف جلوگیری از هرگونه تخلف و خطای بازرسی، انجام بازدیدهای میدانی نیز بدون اطلاع قبلی هر 45 روز تا 2 ماه توسط کارشناسان نظارتی بهزیستی و مرکز بهداشت از هر کمپ انجام می شود.

وی با بیان اینکه طی حدود پنج ماه گذشته دستکم 2 بازدید میدانی از این مراکز انجام شده است ادامه داد: در مجموع سه کمپ به دلیل تخلفات آیین نامه ای و عدم انجام اقدامات لازم برای تمدید پروانه، لغو مجوز شدند.

تنهاطلب گفت: در برخورد با تخلف، اغماض و چشم پوشی صورت نمی گیرد و با روند قانونی صدور تذکر، اخطار و در نهایت لغو مجوز با متخلفان برخورد می گردد.


کلید واژه ها: اعتیاد - شیوع ویروس کرونا - ترک اعتیاد - خدمات رسانی - ویروس کرونا - اعتیاد به مواد مخدر - کرونا - فاقد - زنجیره - فعالیت - انتقال - مجوز - سلامت عمومی - ویروس - پذیرش - مضاعف - سلامت - تهدید - رسانی - خدمات - کنترل - ضرورت - سلامت جسم - مواد مخدر - کنار - شیوع - دیگر - جنبه - اجتماعی - آسیب ها

آخرین اخبار سرویس:
علائمی که نشان دهنده رشد شدید ویروس کرونا در بدن است

فوتی های کرونا در استان مرکزی به 1203 نفر رسید

ابداع الگوریتم پیش بینی نیاز به بستری شدن بیماران کرونا

تهیه بسته حمایتی مالیاتی از مشاغل آسیب دیده از کرونا

قند خون بالا می تواند به مرگ افراد غیردیابتی مبتلا به کرونا منجر شود

حمله مینو محرز به عطاری ها: باید جمع شوند، آبروی طب سنتی را برده اند | گیاهانی که در عطاری است، چیست؟ | ماجرای بیماری که با هومیوپاتی کور شد

چگونه ریه های خود را قوی کنیم؟

بازداشت صاحب قهوه خانه متخلف در پاتاوه/ برخورد قاطع دادستانی دنا با متخلفان کرونایی

ابتلای قطعی 461 نفر به کرونا طی شبانه روز گذشته در یزد/فوت 21 نفر

تصاویر | انسانیت هنوز زنده است؛ اهدای خون در روزهای کرونایی

ابتلای قطعی 461 نفر به کرونا طی شبانه روز گذشته در یزد/فوت 21 نفر

چرا آنزیم های کبد بالا میروند؟

مهمانی ها همچنان عامل اصلی شیوع کرونا در ایران

ابتلای قطعی 461 نفر به کرونا در شبانه روز گذشته/فوت 21 نفر

بسته جدید مالیاتی برای حمایت از مشاغل آسیب دیده کرونایی

کرونای قاتل؛ جان 6 هم استانی دیگر را گرفت

بازدید شبانه مسوولان ورامین از نحوه اجرای محدودیت های کرونایی

ابتلای بیش از 5 هزار و هفتصد نفر به کرونا ویروس در مهاباد

فیروزکوه نارنجی شد

کاهش 10 درصد بستری های کرونا در آذربایجان شرقی

پژوهشگران اسپانیایی: قند خون بالا می تواند به مرگ افراد غیردیابتی مبتلا به کرونا منجر شود

اولین واکنش ملک زاده به اظهارات وزیر بهداشت و حامیانش

از اقدام ایران برای 18میلیون دز واکسن تا واکنش ملک زاده به اعترافات

بازدید شبانه مسوولان ورامین از نحوه اجرای محدودیت های کرونایی

فیروزکوه نارنجی شد

فیروزکوه نارنجی شد

افسران و سربازان هوانیروز در صف اهدای خون

اخبار کوتاه شهرستان های جنوب استان اصفهان

مضرات و فواید گردو که از آنها بی خبرید

اخبار کوتاه شهرستان های جنوب استان اصفهان

قرنطینه کرونا در هتل بیمارستان های لاکچری تهران/عکس

زعفران برای این افراد ممنوع است!

خواص جوز هندی ؛ و نحوه مصرف و طبع و خواص دمنوش جوز هندی

چهار بیمار خوش حال کرونایی در بیمارستان کیش

کرونا جان 18 نفر دیگر را در کرمانشاه گرفت

استفاده از ظرفیت 6 مدرسه برای اجرای طرح شهید سلیمانی در کرمانشاه

13 درد شکم را جدی بگیرید

تهیه بسته حمایتی مالیاتی از مشاغل آسیب دیده از کرونا

کرونا در هتل بیمارستان های لاکچری تهران+عکس

اهدای 200 سبد غذایی به نیازمندان شهرضایی

نصب 40 دستگاه اتوماتیک ضدعفونی دست در شهرداری

قرنطینه کرونا در هتل بیمارستان های لاکچری تهران

آخرین خبر از وضعیت پرویز پورحسینی در بیمارستان

استفاده از ظرفیت 6 مدرسه برای اجرای طرح شهید سلیمانی در کرمانشاه

پرهیز از مصرف زیاد ویتامین D/ رژیم غذایی مفید برای کودکان اوتیسمی

این خوراکی ها را دشمن قلب بدانید

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز:مباحثی مانند موش آزمایشگاهی شدن بیماران، مطرح نیست!

خوراکی هایی که دشمن قلب هستند

نایاب شدن نوش دارو در دوران کرونا

7 دارو و درمان طبیعی برای احتقان سینوس

بلیت قطار به مسافران مبتلا به کرونا فروخته نمی شود | مبتلایان چگونه شناسایی می شوند؟

لیست مراکز غربالگری کرونا در تهران +آدرس

اثرات مثبت ویتامین D3 در مقابله با کرونا

فوتی های کرونا در استان مرکزی به 1203 نفر رسید/شناسایی 222 مورد جدید

مباحثی مانند موش آزمایشگاهی شدن بیماران، مطرح نیست/هر گونه صف کشیدن برای خرید، ممنوع

طرح شهید قاسم سلیمانی تمرکز بر پیشگیری و مراقبت در منزل است

تهیه بسته حمایتی مالیاتی از مشاغل آسیب دیده از کرونا

رتبه اول یزد در مرگ و میر کرونایی در کشور

کیت های تشخیص سریع کرونا به قزوین رسید + فیلم

ارائه خدمات توانبخشی برای بهبود یافتگان کرونا

ویروس کرونا تنها 4 درصد کودکان را آلوده می کند

آیا کرونا رفتار ما را تغییر می دهد؟

خواص خاکشیر در لاغری ؛ برای لاغر شدن و کاهش وزن خاکشیر بخورید

خطر گیاهخواری برای سلامت استخوان ها

199 مبتلای جدید کرونا در استان سمنان شناسایی شد

ابتلا استاندار سمنان به بیماری کرونا

افزایش جانباختگان کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد

کتاب «تنفس ممنوع» شرح روزهای سخت کرونایی در یاسوج به قلم دکتر جاودان سیرت

آمار کرونا یزد 4 آذر؛ 21 فوتی و 461 ابتلای جدید

قرنطینه کرونا در هتل بیمارستان های لاکچری تهران

شیب قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد صعودی است/ تشخیص آنفلوآنزا و کرونا چالش بزرگ کادر درمان

پیشگیری از کرونا با استفاده از 2 ماسک بیشتر است؟

استخدام دستیار پزشک زیبایی خانم با حقوق، مزایا و بیمه در تهران

ایمنی و اثربخشی داروهای گیاهی

اثر بخشی 91/4درصدی واکسن روسی بعد از گذشت 28 روز از تزریق دوز اول

ناقلان بدون علامت کرونا را بشناسیم

خشونت جلوه ای از مردانگی نیست / انواع خشونت علیه زنان

نخبه بسیجی کاشف داروی ضدسرطان قید آمریکا را زد

افزایش دو برابری مراکز درمانی طرف قرارداد بنیاد شهید

آخرین آمار کرونا در قزوین/ 10 فوتی و 266 بیمار جدید کرونایی

راه اندازی قرارگاه جهادگران سلامت در آذربایجان شرقی

آیا شیرکاکائو، مواد مغذی شیر ساده را دارد؟

بستری 408 بیمار مبتلا به کرونا در سمنان/ شمار مبتلایان به 17 هزار و 340 نفر رسید

اینفوگرافیک / روند کرونا در ایران، از 4 آبان تا 4 آذر

چرازنان کارگرموردتعرض جنسی قرارمی گیرند؟/خشونت علیه243میلیون زن درسال جاری!

اجرای طرح قرارگاه محله ای جهاد، سلامت و بهداشت در ساوه

در روزهای آلودگی هوا چه بخوریم

عصاره گیاهی در کاهش اضطراب

بیمارستان مهدی شهر هرچه زودتر تکمیل شود

روش عجیب انجام فعالیت های ورزشی در باشگاه های بدنسازی (فیلم)

رفع بوی بد عرق زیر بغل با چند راه خانگی

همه چیز در مورد قرص پروپرانولول

اجرای طرح قرارگاه محله ای جهاد، سلامت و بهداشت در ساوه

افزایش جانباختگان کرونا در استان همدان به 1190 نفر

توزیع 4 هزار بسته معیشتی بین آسیب دیدگان از کرونا

افراد بدون علامت بیشترین انتقال دهندگان ویروس کرونا

ماسک ها مانع ابتلا به کرونا نمی شوند؟

7 دارو و درمان طبیعی برای احتقان سینوس

واکسن کروناکی به ایرانی هامیرسد

بهترین واکسن کرونا

میدان داری کمپ های فاقد مجوز ترک اعتیاد در سایه کرونا

میدان داری کمپ های فاقد مجوز ترک اعتیاد در سایه کرونا