مطالب مرتبط:
بستری 590 بیمار کرونایی در بیمارستان های قم/ 9نفر فوت کردند
97 بیمار کرونایی در بیمارستان های قم پذیرش شدند
سیاهترین روزهای فارس/بیمارستان های فارس در آستانه وضعیت قرمز
867 بیمار کرونایی در بیمارستان های البرز بستری هستند
تغذیه باید در روزهای کرونایی چطور باشد؟
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 10 آبان 1399 ساعت 06:352020-10-31پزشكي

شرایط جذب و فعالیت همیاران سلامت در بیمارستان ها طی روزهای کرونایی


بیش از 8 ماه از شیوع کرونا در کشور گذشته و طی این مدت بیمارستان ها و کادر درمان بی وقفه در جهت مقابله با این بیماری و ارایه خدمت به بیماران ایثارگرانه فعالیت می کنند، - در این میان یکی از الزامات بیمارستان ها برای تسریع بهبود بیماران بستری، ارایه خدمات مراقبتی،حمایتی و عاطفی از بیماران در کنار خدمات درمانی تخصصی است؛ وظایفی که در شرایط عادی از سوی همراهان بیمار ایفا شده و در روزهای کرونایی خلاء آن کاملا محسوس است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، با توجه به ممنوعیت حضور همراهان بیمار در بخش های کرونایی، این همراهی و حمایت خالصانه از سوی نیروهای مردمی داوطلب و جهادگر و در قالب طرح "همیار سلامت" در برخی از بیمارستان های تهران ارایه می شود، در این رابطه رضا عفتیان مسوول عملیات قرارگاه جهادگران سلامت نرجس خاتون به عنوان یکی از فعال ترین قرارگاه ها در طرح جهادگرانه همیار سلامت در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اجرای این طرح از نیمه اسفند ماه سال گذشته، اظهار کرد: به دنبال شیوع بیماری کووید 19 در کشور و نیاز بالای بیمارستان ها و کادر درمان به کمک های جهادی و داوطالبانه، طرح همیار سلامت با هدف کمک رسانی به جامعه پزشکی و پرستاری، کمک در ایجاد روحیه مثبت و حمایت عاطفی بیماران بستری و یاری رسانی در امور شخصی، حمایتی و مراقبتی بیمار در حوزه امور غیرتخصصی در این قرارگاه آغاز به کار کرد.

وی با بیان اینکه مجوزهای لازم از وزارت بهداشت در این خصوص گرفته شده است و اجرای این طرح نیز تحت نظارت نمایندگان بیمارستان صورت انجام می شود، ادامه داد: به دلیل ممنوعیت ورود همراه بیمار به بخش های کرونایی و از طرف دیگر اثرگذاری یاری رسانی در امور شخصی، حمایتی و مراقبتی مبتلا در تسریع و بهبود سیکل درمان، طرح همیار سلامت اجرا شد.

شرایط جسمی و سنی داوطلبان وی با بیان اینکه بر اساس این طرح نیروهای داوطلب برای ارایه خدمت در بیمارستان ها جذب و به بیمارستان های متقاضی معرفی می شوند، گفت: نیروهای داوطلب باید شرایط سنی و جسمی لازم برای جذب در قالب این طرح را داشته باشند.

بر این اساس حداقل سن 18 و حداکثر بین 45 تا 50 سال تعیین شده است.

عفتیان با بیان اینکه نیروهای داوطلب می توانند از طریق سایت قرارگاه به نشانی jsalamat.

ir برای ثبت نام اقدام کنند، گفت: تقریبا هفته ای یک بار از ثبت نام کنندگان برای شرکت در جلسه آموزشی و توجیهی دعوت به عمل می آید و در صورت داشتن شرایط لازم به بیمارستان ها معرفی می شوند.

وی با بیان اینکه طی جلسه آموزشی داوطلبان نسبت به ماهیت کار و جنس فعالیت و همچنین نحوه حفاظت فردی توجیه می شوند، بیان کرد: داوطلبان طرح همیار سلامت نیاز به تخصص خاصی ندارند، چراکه همان کاری را انجام خواهند داد که یک همراه برای بیمار انجام می دهد.

وظایف همیاران سلامت در بیمارستان ها مسوول عملیات قرارگاه جهادگران سلامت نرجس خاتون با اشاره به برخی از وظایف همیاران در بیمارستان، گفت: کمک در ایجاد روحیه مثبت و حمایت عاطفی مبتلایان با انس و همدردی با آن ها، یاری رسانی در امور شخصی، حمایتی و مراقبتی مبتلا در حوزه امور غیرتخصصی مثل غذا دادن و کمک در قدم زدن بیمار، کمک رسانی معنوی به خانواده مبتلایان و اطلاع رسانی وضعیت آن ها به خانواده ها در صورت صلاحدید مجموعه پزشکی، همراهی و کمک به تیم های خدماتی نظافتی بیمارستان ها در پاک سازی و ضدعفونی سازی محیط بیمارستان، توزیع اقلام غذایی آماده شده و دیگر نیازهای سخت افزاری بیمارستان ها برخی از خدماتی است که داوطلبان ارایه می کنند.

عفتیان با اشاره به حمایت های صورت گرفته از داوطلبان طرح همیار سلامت، اظهار کرد: داوطلبان از پشتیبانی های حقوقی و حمایتی برخوردار می شوند.

همچنین از سوی بیمارستان محل ارایه خدمت تحت پوشش بیمه مسئولیت و خدمات درمانی قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تنها در تهران و به دنبال عقد قرارداد با دانشگاه های علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی فعالیت می کنیم، ادامه داد: حضور همیار سلامت در بیمارستان تحت نظارت کادر درمانی صورت می گیرد و همچنین با پوشیدن لباس های مخصوص اعم از گان، ماسک های چندلایه، طلق محافظ صورت و دستکش، راه های ابتلای ویروس به بدن بسته می شود، لذا با رعایت نکات بهداشتی و ایمنی و ارایه آموزش های لازم، نگرانی خاصی در خصوص ابتلای داوطلبان وجود ندارد.

عفتیان با بیان اینکه از ابتدای همه گیری و در هر سه پیک بیماری، داوطلبان به بیمارستان های متقاضی معرفی شده اند، گفت: طی هر پیک در بازه های زمانی 20 تا 30 روزه در بیمارستان ها حضور داشته ایم، البته در پیک اول بیماری به دلیل تعطیلی ها و اطلاع رسانی های رسانه ای، جهادگران بیشتری داوطلب بودند و ما نیز بیمارستان های بیشتری را پوشش می دادیم.

وی در این رابطه اضافه کرد: در پیک اول با حدود 700 جهادگر، 11 بیمارستان و 4 نقاهتگاه تهران؛ در پیک دوم با 200 داوطلب حدود 5 بیمارستان و در پیک سوم با 170 داوطلب 4 بیمارستان را پوشش داده ایم که البته در صورت افزایش تعداد داوطلبان بیمارستان های بیشتری را ساپورت می کنیم.

نیاز شدید بیمارستان ها به همیاران سلامت وی با بیان اینکه هم اکنون و در شرایط کنونی یکی از نیازهای اصلی بیمارستان ها، حضور داوطلبان همیار سلامت برای خدمت رسانی به بیماران و کاهش بار تحمیلی بر کادر درمان است، ادامه داد: قرارگاه نرجس خاتون یک نهاد کاملا مردمی بوده و جهادگران و اعضای آن نیز از بین اقشار مختلف جامعه و از جایگاه های اجتماعی مختلف داوطلب می شوند.

عفتیان با اشاره به نوع فعالیت این قرارگاه، عنوان کرد: در پیک اول کرونا به دلیل نیاز آن زمان، در موضوعاتی همچون تولید مواد ضدعفونی، تهیه ماسک و گان پزشکی نیز فعالیت می کردیم، ولی هم اکنون در دو بحث مهم همیار سلامت و فعالیت های رسانه ای و آگاه سازی اقدام می کنیم.

مسوول عملیات قرارگاه جهادگران سلامت نرجس خاتون در خاتمه با اشاره به نیاز شدید این روزهای بیمارستان ها به ارایه خدمات جهادی، عنوان کرد: وضعیت و شرایط امروز نسبت به ماه های ابتدایی بسیار متفاوت است، حجم بالای بیماران بستری در کنار خستگی و فرسودگی کادر درمان شرایط دشواری را برای بیمارستان ها ایجاد کرده، لذا افراد متقاضی و داوطلب می توانند با مراجعه به سایت قرارگاه به نشانی jsalamat.

ir و یا برقراری تماس با معاونت درمان دانشگاه های علوم پزشکی در این کار خیر جهادی سهیم شوند.

شرایط جذب داوطلبان همیار سلامت و پرستار در بیمارستان های کرونایی همچنین مهناز نیک پیما -کارشناس مدیریت پرستاری معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به اجرای طرح همیاران سلامت در بیمارستان های تابعه دانشگاه به ایسنا، گفت: با توجه به نیاز بیمارستان ها و کادر درمان به کمک در امر مراقبت های اولیه و حمایت از بیماران کرونایی بستری در بیمارستان ها، فراخوان برای جذب نیروهای داوطلب جهادگر در قالب طرح همیاران سلامت از طریق سایت معاونت درمان منتشر شد.

وی با بیان اینکه نیروهای داوطلب به دنبال هماهنگی معاونت درمان دانشگاه با قرارگاه نرجس خاتون، برای جذب و آموزش به این قرارگاه معرفی می شوند، گفت: داوطلبان در صورت داشتن شرایط سنی و جسمی لازم برای ارایه خدمت و همچنین پس از دریافت آموزش های لازم در قرارگاه نرجس خاتون به بیمارستان ها معرفی شده و در امور غیرتخصصی مراقبت و حمایت از بیماران همچون غذا دادن، لباس پوشیدن، قدم زدن، حمایت های روحی و عاطفی و غیره کمک و همراهی می کنند.

وی همچنین مطرح کرد: با هدف پیشگیری از مشکلات احتمالی، هماهنگی لازم با بیمارستان های محل خدمت نیروهای داوطلب انجام شده تا وسایل حفاظت فردی در اختیار این افراد قرار داده شود و لازم به ذکر است که درصورت ابتلای نیروی جهادگر به بیماری، بیمارستان محل خدمت موظف به ارایه خدمات درمانی به آنهاست.

نیک پیما همچنین با اشاره به فراخوان جذب فارغ التحصیلان پرستاری داوطلب در بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز اظهار کرد: مدیریت پرستاری دانشگاه نسبت به جذب فارغ التحصیلان پرستاری داوطلب در قالب استمرار طرح به مدت 30 ماه در بیمارستان ها و مراکز تحت پوشش دانشگاه اقدام می کند.

وی ادامه داد: بر این اساس، پرستاران داوطلب که گواهی پایان دوره طرح یا معافیت از طرح دارند، می توانند با مراجعه به سامانه رشد وزارت بهداشت به آدرس tarhreg.

behdasht.

gov.

ir و ثبت درخواست خود به صورت استمرار طرح، کد رهگیری دریافت کنند.

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین آمادگی جذب دانشجویان رشته پرستاری واجد شرایط را بر اساس "آیین نامه بکارگیری دانشجویان گروه پرستاری در بالین" در مراکز تابعه دارد.

کارشناس مدیریت پرستاری معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خاتمه عنوان کرد: داوطلبان ارایه خدمت در طرح همیار سلامت (همراه بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان ها) و همچنین دانشجویان و فارغ التحصیلان پرستاری داوطلب می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 66761071 و 66761132 تماس بگیرند.

انتهای پیام ایسنا- گلاره کاویان
کلید واژه ها: بیمار - بیمارستان ها - بیمارستان - کرونایی - بیماران - کرونا - جهادگران - سلامت - قرارگاه - فعال - فعالیت - خدمات درمانی - یکی از - شرایط - حمایت - خدمات - درمان - ممنوعیت - مقابله - همراهی - درمانی - داوطلب - بیماری - عملیات - تهران - گزارش - تخصصی - مسوول - مردمی - گذشته

آخرین اخبار سرویس:
موافقت با جذب 30 هزار نیروی کادر درمان

کرونا کی تمام می شود؟

تمدید اعتبار شش میلیون دفترچه بیمه سلامت تا فروردین 1400

5 نوزاد در رباط کریم و گلستان متولد شدند

آمار کرونا در قم تا 10 آذر/ حال 75 بیمار وخیم است

آمار بستری در فارس کاهش یافت/ کرونا همچنان در کمین است

فوت 20 نفر از نیروهای بهداشت و درمان ترکیه

اقداماتی که باعث سرطان سینه می شود

کار نیک گروههای جهادی در بیمارستان های زرند

کرونا کی تمام می شود؟

هشدار برای کسانی که صدای قلب شان را می شنوند

38 بیمار جدید کرونایی در زنجان شناسایی شد

این مواد غذایی از شما در برابر سرطان محافظت می کنند

184 بیمار جدید کرونایی در سیستان و بلوچستان شناسایی شد/ فوت 8 نفر

وزیر بهداشت: پیک زمستانه کرونا پیش رو است

سلامت مورد نظر عرفان و حکمت، در محدوده پزشکی درک نمی شود / تبیین نسبت سلامتی و سلام

فوت 9 کرمانشاهی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا / آمار جانباختگان به هزار و 260 نفر رسید

آنچه علم درباره وزن ایده آل می گوید

آمار کرونا همدان 10 آذر؛ 9 فوتی و 42 ابتلای جدید

وزیر بهداشت: پیک زمستانه کرونا پیش رو است

وزیر بهداشت: پیک زمستانه کرونا پیش رو است

آخرین آمار کرونا در ایران، 10 آذر 99: شناسایی 13321 بیمار جدید در کشور / فوت 371 نفر در شبانه روز گذشته / مجموع جانباختگان به 48246 نفر رسید / مجموع مبتلایان به 962070 نفر افزایش یافت

وزیر بهداشت با اشاره به پیک اخیر بیماری کرونا در کشور و با بیان اینکه طوفان سهمگینی بود و خوشبختانه در اکثر استان ها داریم به تعادل جدید بازمی گردیم، گفت: مردم به تله قدیمی عادی انگاری شرایط نروند و با تصور اینکه شرایط بهتر شده، ما را از اجرای دقیق پروتکلها دور نکنند.

دو هزار و 145 واحد صنفی تهیه و توزیع مواد غذایی متخلف پلمب شدند

مجوزهای بی مورد ترددهاضبط شود/ در مواجهه با ویروس کرونامردم به موقع به مراکز درمانی مراجعه کنند

حال 75 بیمار مبتلا به کرونا وخیم است/ادامه روند نزولی بستری بیماران در قم

صدور مجوز استخدام 30 هزار پرستار

اگر نمی ترسید این دختر را نگاه کنید؟! +18

دفترچه های بیمه درمانی حذف می شوند

وقتی معده فلج می شود

عکس عجیب از دو خواهری که غذا نخوردند که بزرگ نشوند، اما حالا...

نوبخت موافقت کرد؛ 30 هزار نفر در وزارت بهداشت استخدام می شوند | اولویت های استخدام

مجوزهای بی مورد ترددهاضبط شود/ در مواجهه با ویروس کرونامردم به موقع به مراکز درمانی مراجعه کنند

شرق استان سمنان از وضعیت قرمز کرونا خارج شد

کاهش نسبی آمار بستری در فارس/کرونا همچنان در کمین است

تعداد موارد مثبت ابتلا به کرونا در خراسان شمالی به کمتر از 50 درصد رسید

عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی در برخی از مطب های اسفراین

خورشت بروکلی خوشمزه و مقوی + طرز تهیه

منتظرپیک زمستانه کروناهستیم

دوش گرفتن برای بیماران کووید19 ممنوع

دوش گرفتن برای بیماران کووید19 ممنوع

یکی دیگر از عوارض ابتلا به ویروس کرونا مشخص شد

شرق سمنان از وضعیت قرمز کرونا خارج شد

کشف یک واکسن موثر برای درمان همزمان 3 سرطان مرگبار/ تضمین سلامت بدن با مصرف موز

تاکید مقامات پاکستانی بر رعایت مقررات بهداشتی

علت بیرون زدگی دیسک کمر

نگرانی تازه در دوران کرونا | وضعیت ابتلای ورزشکاران به کووید19

خبرنگاران کرونا را روایت می کنند

عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی در برخی از مطب های اسفراین

خشکی بینی از علائم اولیه عفونت کووید19 است

خشکی بینی از علائم اولیه عفونت کووید19 است

جزییاتی جدید درباره حذف دفترچه های تامین اجتماعی

درمان سرماخوردگی با داروی گیاهی

رایزنی برای جلوگیری از تعطیلی 7 درمانگاه گیاه پزشکی آستارا

تجمع دانشجویان همدان در محکومیت ترور دانشمند هسته ای

افزایش 3 برابری انجام تست های کرونا در استان ایلام

اقداماتی که باعث سرطان سینه می شود

چه عواملی باعث میگرن میشود و درمان آن چیست؟

با مصرف این میوه سلامت بدن خود را تضمین کنید

کهیر، جوش و ریزش مو؛ عوارض جدید ابتلا به کرونا

نخستین علامت ابتلا به نقرس چیست؟

محققان امیرکبیر موفق به بررسی جریان خون در عروق برای ساخت رگ های مصنوعی شدند

خواص این میوه زمستانی برای بدن

بی تحرکیِ خطرناک در بحران کرونا/ چند توصیه ورزشی برای این دوران

نکات کلیدی تهویه فضا های بسته و کاهش انتقال کرونا

بهترین برندهای معتبر تصفیه آب خانگی تایوانی +جدیدترین دستگاه 2021

غربالگری سه هزار و 315 تن از ابتدای آذرماه در گیلانغرب

دفترچه های بیمه درمانی به طور کامل حذف می شوند

علائم جدید و باورنکردنی از ویروس کرونا

توزیع بیش از 7 هزار ماسک در بافق

بانوان شاغل در مراکز درمانی در خط اول مقابله با کرونا قرار دارند

41درصد جمعیت شهرستان اردبیل در قالب طرح شهید سلیمانی غربالگری شد

نظارت 43 تیم محله محور بر پروتکل های بهداشتی در پارس آباد

تست رایگان کرونا از شهروندان شمال شرق تهران

دفترچه های بیمه درمانی به طور کامل حذف می شوند

ثبت 9 فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه

ثبت 9 فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه

دفترچه های بیمه درمانی به طور کامل حذف می شوند

موافقت نوبخت با جذب 30 هزار نیروی انسانی واحدهای بهداشتی

371فوتی جدیدکرونادرکشور/13321بیماردیگرشناسایی شدند

همیاران سلامت؛ یاری گران فرهنگی کادر درمان کشور

خروج شهرستان های استان سمنان از وضعیت قرمز؛ مشارکت مردم در اجرای محدودیت ها موفقیت آمیز بود

آمار ابتلا به کرونا در فارس به بیش از 146هزار نفر رسید

بیماران کرونایی حمام نروند!

همه چیز درباره پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان ریه

طرح غربالگری محلات توسط حافظان سلامت - اصفهان

دفترچه های بیمه درمانی به طور کامل حذف می شوند

روند افزایشی شیوع کرونا در گلستان

دانستنی هایی درباره کاهش حافظه که شما را متعجب می کند

سالمندان در صدر مرگ های کرونایی/ کاهش کرونا با اجرای محدودیت ها

تعداد موارد مثبت ابتلا به کرونا در خراسان شمالی به کمتر از 50 درصد رسید

واکسیناسیون کرونا در برخی کشورها از ماه آینده آغاز می شود

آخرین آمار کرونا در ایران| فوت 371 نفر در 24 ساعت گذشته

162 مازندرانی به کرونا مبتلا شدند

شناسایی 162 بیمار کرونایی تازه مبتلا در مازندران

تازه ترین وضعیت سزارین ­ها در تاریخ 99/9/9 | نُه زادگان اشرافی

توصیه پزشکی به ورزشکاران کرونایی/ردپای مافیا در مکمل های ورزشی

وگان ها بیشتر در معرض شکستگی استخوان هستند

فناوری های پوشیدنی به کمک مقابله با ویروس کرونا می آیند

ریزش مو از عوارض ابتلا به کروناست

شرایط جذب و فعالیت همیاران سلامت در بیمارستان ها طی روزهای کرونایی

شرایط جذب و فعالیت همیاران سلامت در بیمارستان ها طی روزهای کرونایی