مطالب مرتبط:
درخواست فاطمه معتمدآریا برای حفاظت از بازیگران در پاندمی کرونا
چطور از سالمندان در برابر کرونا مراقبت کنیم؟
فوت قاضی حداد بر اثر کرونا تایید شد
«کریم اکبری مبارکه» بر اثر کرونا درگذشت
بازیگر نقش ابن ملجم بر اثر کرونا درگذشت
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 9 آبان 1399 ساعت 14:102020-10-30پزشكي

در پاندمی کرونا، سرپناه مناسب برای سالمندان کجاست؟


همان طور که می دانیم، بیشترین میزان مرگ ومیر ناشی از کووید-19 در جهان و ایران، در سالمندان بالای 65 سال بوده است.

اخیرا دو مقاله منتشر شده در ژورنال Lancet healthy longevity به بحث در مورد عوامل موثر بر افزایش مرگ و میر سالمندان در پاندمی کروناویروس پرداخته اند.

- مقاله اصلی یک مطالعه هم گروهی مشاهده ای مبتنی بر جمعیت در سوئد است که مرگ و میر ناشی از کووید-19 در سالمندان بالای 70 سال و عوامل خطر مرتبط با آن را طی موج اول اپیدمی از ماه مارس تا مه، با استفاده از داده های جمعیتی بیش از 200 هزار نفر سالمند ساکن استکهلم بررسی کرده است.

اگرچه این مطالعه مربوط به سوئد است اما نتایج کاربردی فراوانی دارد که حتی در شرایط کشور ما نیز می تواند کمک کننده باشد.

عوامل خطری که در این مطالعه با افزایش مرگ و میر سالمندان همراه بوده اند عبارتند از: 1- زندگی در خانه سالمندان؛ این سالمندان بیشترین نرخ افزایش مرگ و میر را داشته اند.

2- زندگی با سایر بزرگسالان با سن کمتر از 66 سال که در سن کار و فعالیت می باشند و یا وجود حداقل یک کودک زیر 16 سال در منزل؛ خطر مرگ ناشی از کووید-19 در این سالمندان در مقایسه با سالمندانی که با افراد بالاتر از 66 سال زندگی می کرده اند 60 درصد بالاتر بوده است (مثلا زندگی با همسر سالمند در مقایسه با زندگی با فرزندان با مرگ و میر کمتری همراه بوده است).

3- تنها زندگی کردن فرد سالمند؛ این سالمندان مرگ و میری مشابه سالمندانی داشتند که با افراد جوانتر زندگی می کردند.

علت این موضوع، عدم وجود حمایت اجتماعی برای انجام خرید دارو یا مایحتاج روزانه است که باعث می شود این سالمندان در خارج از منزل و موقع خرید نتوانند فاصله فیزیکی را با دیگران رعایت کنند.

4- سکونت سالمند در محله های شلوغ و پرجمعیت؛ در این گروه در مقایسه با کسانی که در این شرایط نبودند، خطر مرگ ناشی از کووید-19، به میزان 70 درصد بالاتر بود.

5- سکونت سالمند در خانه های شلوغ و پرازدحام؛ خطر مرگ ناشی از کووید-19 در این گروه دو برابر سالمندانی بود که در خانه های با حداقل جمعیت زندگی می کردند.

نویسندگان اینگونه نتیجه گیری کرده اند که تماس با بزرگسالان در سن کار و فعالیت چه در منزل، خانه سالمندان (تماس با مراقبین و یا ملاقات کنندگان) و یا در محلات شلوغ و پرتراکم، با مرگ و میر بیشتر در سالمندان بالای 70 سال ارتباط مستقل دارد.

اگرچه از ابتدای اپیدمی مشخص شد که سالمندان ساکن در خانه های سالمندان در خطر بالایی از مرگ و میر کووید-19 هستند، اما این مطالعه تصویر نگران کننده ای از خطراتی که کروناویروس برای سالمندان ساکن در منازل و محلات مختلف دارد ترسیم کرده است.

در واقع، بدون رعایت اصول فاصله گذاری فیزیکی توسط سایر گروه های سنی و افراد جوان تر، انتظار نمی رود که پناه گرفتن سالمندان در خانه ها برای آنها حفاظت کننده باشد.

این نتایج نشانگر ناکافی بودن توصیه به ماندن سالمندان در خانه هایی است که به خصوص افرادی از چندین نسل مختلف مانند عروس و داماد، فرزندان و نوه ها، بدون رعایت اصول پیشگیرانه، در آن خانه زندگی می کنند و یا رفت وآمد مداوم دارند.

همین طور که با بهبود اقدامات و استفاده از تجهیزات پیشگیرانه، انتظار می رود مرگ و میر در خانه های سالمندان رو به کاهش بگذارد، وضعیت سالمندان در خانوارهای چند نسلی ساکن در یک منزل، نیاز به بررسی موشکافانه تری دارد.

اگرچه فرد سالمند در چنین منازلی، حمایت عاطفی و جسمی قابل توجهی از افراد خانواده و مراقبین جوان تر از خود دریافت می کند، اما در عین حال ممکن است خطر قابل توجهی از نظر مواجهه با کروناویروس برای وی ایجاد شود.

تنها گذاشتن سالمندان بدون تامین لوازم و امکانات مورد نیاز جهت آسایش آنها نیز راه حل خوبی نیست و با افزایش مرگ و میر همراه است.

کمترین مرگ و میر در سالمندانی دیده شد که با سالمندی دیگر، مثلا همسر خود، زندگی می کردند.

یک محدودیت این مطالعه عدم بررسی میزان مرگ و میر در سالمندان ساکن در خانوارهای دارای کودک (مثلا نوه ها) هست.

اگرچه به نظر می رسد زندگی با کودکان نیز خطر بالایی برای سالمندان از نظر مواجهه با کروناویروس داشته است اما برای این نتیجه گیری نیاز به مطالعات بیشتری وجود دارد.

انجام تست های بیشتر، بیماریابی فعال، شستشوی دست ها و استفاده از ماسک در بیرون از منزل از جمله اقدامات اثرگذار در کاهش آلودگی و انتشار عفونت هستند، اما بعید است که چنین اقداماتی از انتقال بیماری در درون خانوارها و بین کسانی که زیر یک سقف زندگی می کنند جلوگیری کند.

بنابراین، با تداوم پاندمی، برای محافظت از سالمندان، به اقدامات پیشگیرانه بهتری در سطح خانوار نیازمندیم.

آنچه مسلم است اینکه در نهایت و با در دسترس قرار گرفتن واکسن مناسب و اثربخش، بهترین اقدام این است که سالمندان و افراد هم خانه آنها جزء اولین دریافت کنندگان واکسن باشند.

اما تا آن زمان، فقط با تدوین و پیاده سازی یک راهبرد جامع بهداشت عمومی، می توان بار غیرمتعارف مرگ ومیر سالمندان در این اپیدمی را کاهش داد.

به خصوص کنترل بیماری و کاهش انتقال آن در سطح جامعه، اصلی ترین رویکرد ریشه ای برای کاهش بیماری و مرگ و میر در سالمندان است.

اما با توجه به نتایج این مطالعه، می توان برای حفاظت از سالمندان در ایران و بالاخص استان بوشهر به موارد زیر اشاره کرد: 1- بسیاری از سالمندان در ایران در کنار فرزندان خود؛ پسر و عروس، دختر و داماد و نوه ها زندگی می کنند.

این خانوارهای چندنسلی که در استان بوشهر فراوانی قابل توجهی به خصوص در مناطق روستایی دارند در حال حاضر که انتقال بیماری در سطح جامعه در سطح بالایی است از کانون های عمده انتقال بیماری به سالمندان به شمار می آیند.

2- حتی در مورد سالمندانی که تنها و یا با همسر خود نیز زندگی می کنند، احتمال اینکه فرزندان همراه با نوه ها به منزل آنها رفت و آمد کنند وجود دارد.

3- سالمندانی که تنها زندگی می کنند مجبورند برای خرید مایحتاج روزانه و دارو در مکان هایی خارج از منزل حضور یابند که شاید رعایت فاصله گذاری فیزیکی در این مکان ها برای ایشان چندان آسان نباشد.

نکته مهم دیگر که در استان بوشهر قابل توجه می باشد حضور سالمندان در مراسم عزاداری سنتی، بزرگداشت درگذشتگان و آیین های مذهبی محلی و خانگی به عنوان بخشی از ارتباطات اجتماعی سالمندان است که همراه با خطر بالایی از نظر انتقال کروناویروس می باشد.

به نظر می رسد زمان زیادی تا در دسترس قرار گرفتن واکسن کروناویروس در ایران مانده باشد؛ بنابراین تنها روش در دسترس فعلی، تلاش بیشتر برای رعایت فاصله گذاری فیزیکی با سالمندان است؛ بهتر است خرید مایحتاج و دارو برای سالمندانی که تنها زندگی می کنند توسط افراد و آشنایان جوانتر انجام شود ولی باید خریدها را با رعایت فاصله فیزیکی و به خصوص پوشیدن ماسک توسط هر دو طرف تحویل سالمند دهیم.

البته به نظر می رسد در استان بوشهر و در مناطق روستایی و محلات قدیمی تر شهر، عدم شرکت سالمند در مراسم عزاداری و مذهبی محلی اهمیت بیشتری دارد؛ به خصوص که فراوانی بیماری های زمینه ای نظیر دیابت و فشارخون بالا که خطر مرگ ناشی از کووید-19 را افزایش می دهد، در سالمندان استان بوشهر قابل توجه است.

سر زدن به پدر و مادر و سالمندان نمی تواند با روش های قبل از اپیدمی کروناویروس ادامه یابد.

ملاقات های کوتاه تر، با رعایت فاصله حداقل دو متری و استفاده از ماسک توسط سالمندان و همه افراد فامیل، برقراری تهویه مناسب منزل با باز گذاشتن درب ها و پنجره ها در زمانی که اعضای خانواده برای دیدار با پدر و مادر در منزل آنان حضور می یابند، با کاهش خطر انتقال همراه خواهد بود؛ اگرچه در صورت فراهم بودن شرایط در خانواده، حتی الامکان بهتر است تماس ها و احوالپرسی از افراد سالمند خانواده، غیر حضوری، به صورت صوتی و تصویری باشد.

بغل کردن و بوسیدن نوه ها و فرزندان توسط سالمندان، در عین سادگی و زیبایی از جمله رفتارهای پرخطر برای انتقال بیماری محسوب می شوند؛ کما اینکه بوده است مواردی از انتقال کرونا به پدربزرگ و مادربزرگ توسط بوسه های شیرین آنها بر گونه نوه شان.

آموزش اختصاصی در مورد اهمیت کاهش مراودات با دیگران و رعایت فاصله فیزیکی به سالمندانی که در محلات شلوغ زندگی می کنند و در طول روز با همسایگان زیادی رفت و آمد می کنند و یا سالمندان ساکن در مناطق روستایی که طبق فرهنگ منطقه معاشرت فراوانی با سایر همسایگان و دوستان دارند، اهمیت فراوانی دارد.

اما در مورد سالمندانی که در منازل شلوغ در کنار افرادی در گروه های سنی مختلف زندگی می کنند و بخصوص در شرایطی که مساحت منزل و تعداد اتاق ها متناسب با تعداد افراد خانوار نیست، شرایط بغرنج تر است.

به هر حال شکی نیست که در این شرایط و تا فراهم شدن واکسن موثر، تغییر در شیوه زندگی و تامین شرایط مناسب تر برای زندگی سالمندان همراه با رعایت فاصله فیزیکی، کاهش مراوده با دیگران و بهبود تهویه محیط زندگی الزامی است.

طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی، بهتر است در چنین منازلی اتاق یا فضای جداگانه ای در نظر گرفته شود که در صورت ابتلای یکی از افراد جوان تر به کووید-19، بیمار از سایر افراد خانواده و از جمله فرد سالمند جدا شود.

اما شاید جداسازی معکوس راه حل مناسبتری در استان بوشهر باشد؛ در این روش پیشنهاد می شود در صورتی که در خانوارهای دارای سالمند، فرد دیگری (علامت دار یا بدون علامت) از نظر کروناویروس مثبت شود و یا حتی تماس مشکوک با افراد مبتلا داشته باشد یا علایم مشکوک به کووید-19 بدون انجام تست داشته باشد، فرد سالمند را در اتاق یا فضای جداگانه از سایرین جدا کنیم و تنها افراد غیرمشکوک خانواده خدمات لازم را به وی ارائه دهند.

در مواردی که در منزل، حتی امکان تامین اتاق یا فضای جداگانه ای برای فرد بیمار وجود ندارد، باید با کمک مراجع محلی نظیر شهرداری، دهیاری و یا مراجع بهداشتی نظیر مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، مکانی مناسب و امن برای جداسازی فرد بیمار از دیگر اعضای خانواده و از جمله سالمندان فراهم شود.

همچنین شناسایی سالمندان منطقه و تامین وسایل حفاظت شخصی برای سالمندان و مراقبین آنها در خانوارهای چندنسلی و با ازدحام بالا توسط مراجع مسئول منطقه، توصیه شده است.

شاید بهتر باشد در چنین خانوارهایی فقط یک نفر از اعضای خانوار و ترجیحا کسی که مراوده کمتری با سایرین و به خصوص افراد خارج از منزل دارد خدمات لازم را به سالمند ارائه دهد و در زمان خدمت رسانی نیز دو طرف ترجیحا از وسایل حفاظت شخصی نظیر ماسک استفاده کنند.

همچنین تامین تهویه مناسب با اقدامات ساده نظیر بازگذاشتن درب ها و پنجره ها و نصب و روشن گذاشتن هواکش های پنجره ای در این منازل ضروری است.

نکته آخر اینکه، هیچکدام از موارد ذکر شده نباید منجر به قطع ارتباطات اجتماعی سالمند یا ترک فعالیت بدنی توسط وی بشود.

علاوه بر حفظ ارتباط اجتماعی با فامیل و آشنایان با روش های ایمن ذکر شده، حداقل سی دقیقه قدم زدن ساده در پارک ها و طبیعت در ساعات خلوت و مناسب روز، به شرط دوری از شلوغی و ازدحام، توصیه می شود.

*نیلوفر معتمد، دانشیار پزشکی اجتماعی بوشهر *سعید کشمیری، رییس دانشگاه علوم پزشکی و دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر منابع: 1.

https://www.

thelancet.

com/journals/lanhl/article/PIIS2666-7568(20)30035-0/fulltext.

doi.

org/10.

1016/S2666-7568(20)30035-0 2.

https://www.

thelancet.

com/journals/lanhl/article/PIIS2666-7568(20)30016-7/fulltext.

doi.

org/10.

1016/S2666-7568(20)30016-7 3.

https://www.

who.

int/news-room/q-a-detail/coronavirus-disease-covid-19-risks-and-safety-for-older-people 4.

https://www.

nytimes.

com/2020/03/14/health/coronavirus-elderly-protection.

html 5.

http://outeaknewstoday.

com/older-people-living-with-or-in-close-contact-with-people-of-working-age-may-be-at-higher-risk-of-covid-19-mortality-in-stockholm-sweden-study-39193/ انتهای پیام
کلید واژه ها: سالمندان - سالمند - مرگ و میر - مطالعه - افزایش - پاندمی کروناویروس - عوامل - بیشترین - پاندمی - کروناویروس - جمعیت - مقاله - عوامل موثر - سوئد - ماه مارس - فراوانی - کاربردی - استکهلم - استفاده - سرپناه - اپیدمی - منتشر - شرایط - مناسب - زندگی - مرتبط - همراه - بررسی - میزان - مربوط

آخرین اخبار سرویس:
معدوم سازی لاشه یک نفر شتر در نهبندان

تست کرونا از بیش از 97 هزار بیمار زنجانی گرفته شد

ابتکار زوج جهرمی مدافع سلامت برای برگزاری مراسم ازدواج

عزم جدی البرزی ها برای غلبه بر کرونا

خطرات حمام برای بیماران کرونایی

10 نکته کلیدی درباره نگهداری بیماران کرونایی در خانه/آیا اطرافیان بیمار باید تست بدهند؟

روایت فارس از وضعیت بیماری ایدز در کردستان/ علت ها و راهکارهای کاهش شیوع HIV

نظارت جدی در تهران بر اجرای محدودیت های کرونایی ادامه دارد

ثبت بیشترین فوتی های کرونا در ترکیه

این میوه ها به جلوگیری از چاقی کمک می کنند

کرونا جان 9 نفر دیگر را در کرمانشاه گرفت

لزوم حفظ سلامت دانشگاهیان در استمرار شیوع کرونا

نظارت جدی در تهران بر اجرای محدودیت های کرونایی ادامه دارد

چگونه وسایل چدنی را تمیز کنیم؟

واردات انسولین با چند برابر قیمت واقعی

ساخت واکسنی موثر برای درمان همزمان 3 سرطان مرگبار

روشی برای نابود کردن سه سوته کرونا از روی سطوح

استمرار آمار کاهش بستری های کرونایی در کرمانشاه/ 738 بیمار بستری هستند

برترین دانشگاه های علوم پزشکی در رتبه بندی آموزش معرفی شدند

مرگ بیش از 273 هزار آمریکایی مبتلا به کرونا

نقش کلیدی «بینی» در انتقال و تشدید کرونا/ تازه ترین تحقیقات کرونایی چه می گوید؟

شناسایی 38 هزار بیمار کرونایی جدید در هند

حمیده عباسعلی روز جمعه به ایران بازمی گردد

افزایش بیماران کرونایی در بیمارستانهای آمریکا

خواص چای برای سلامتی بیشتر است یا قهوه؟ 

بستری 15 بیمار مبتلا به کرونا در شاهرود/ تعداد بستری های کرونایی به 141 نفر رسید

از عادت کندن مو در کودکان چه می دانید؟

درباره کرونا،اشتباه بهار را تکرار نکنیم

نکات ایمنی ضدعفونی کردن تلفن همراه در زمان شیوع کرونا

بیماران ام .اس زنجان مشکل دارو ندارند

بانک اطلاعاتی مناطق پرخطر شیوع آنفلوآنزای پرندگان در کرمان تهیه شد

خوش مزه کردن سبزیجات در رژیم لاغری با چند پیشنهاد ساده!

یک متخصص: «ماسک» واکسن پارچه ای است

رژیم غذایی دیابتی ها؛ 11 خوراکی ممنوعه

گیاهخواران بیشتر مراقب استخوان هایشان باشند

عباس عبدی: اشتباه بهار را درباره کرونا تکرار نکنیم

چطور در مترو و اتوبوس کرونا نگیریم؟ +فیلم

خطر ابتلا به کرونا در افراد دیابتی/ چند درصد ایرانی ها دیابت دارند؟

بیماران ام .اس زنجان مشکل دارو ندارند

تظاهرات پرشکان و پرستاران در اسپانیا

نکات ایمنی ضدعفونی کردن تلفن همراه در زمان شیوع کرونا

یک کارشناس: «ماسک» واکسن پارچه ای است

هندی ها با مشارکت نوواواکس یک میلیارد دوز واکسن تولید می کنند

شاهد روند نزولی ابتلا به کرونا در اکثر استان ها هستیم

کمبود این ویتامین را در تمامی سنین جدی بگیرید/ نقش مهم ویتامین «دی» در تقویت سیستم ایمنی بدن

خطرات حمام رفتن برای بیماران کرونایی

بیمارستان 17 شهریور مشهد رتبه اول کاهش سزارینهای نخست را کسب کرد

توصیه های پژوهشگران دانشگاه «جانز هاپکینز» برای پیشگیری از انتقال کروناویروس

علائم عجیبی که نشان می دهند در معرض بیماری های قلبی هستید

تعمیرات لوازم منزل را به استادکار آن بسپارید

تعمیرات لوازم منزل را به استادکار آن بسپارید

درمان خلط گلو با روش های خانگی

کمبود این ویتامین را در تمام سنین جدی بگیرید/ نقش مهم ویتامین «دی» در تقویت سیستم ایمنی بدن

جزییات تازه از مرگ جوان 37 ساله در کلینیک زیبایی مشهد

تدوین آیین نامه هیات علمی وابسته در وزارت بهداشت/ تعیین نقاط سرآمدی دانشگاه های علوم پزشکی

آخرین آمار جهانی کرونا امروز دوشنبه 10 آذر 99

وقتی معده فلج می شود

قرنطینه در شهر شبهای روشن

کمک خیر سلامت به بیمارستان مهاباد

مکمل ها و ایمنی در برابر کووید-19

مکمل ها و ایمنی در برابر کووید-19

تاثیر محدودیت ها؛ 40 روز دیگر سراغ بگیرید! | بیماریابی زودرس و قرنطینه افراد مشکوک چگونه اتفاق می افتد؟

فرماندار: تعداد مبتلایان به کرونا در عنبرآباد کاهش یافت

خطرات «حمام رفتن» برای بیماران کرونایی!

رعایت محدودیت ها از سوی تمامی صنوف تهران در هفته نخست

فرماندار: تعداد مبتلایان به کرونا در عنبرآباد کاهش یافت

کوکوی نودل و طرز تهیه آن

چگونه با افزایش هورمون سیری در بدنمان وزن کم کنیم؟

افزایش بیماران کرونایی در بیمارستانهای آمریکا

شرایط جدید پذیرش بیماران تحت پوشش تامین اجتماعی اعلام شد

خیر سلامت 500 میلیون ریال به بیمارستان مهاباد اهدا کرد

بهترین نوشیدنی برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2

واکسن کرونا عوارض جانبی دارد؟/ بهبودیافتگان کرونا نیز باید واکسن دریافت کنند

کرونا، شش خانواده دیگر در کهگیلویه و بویراحمد را داغدار کرد

تکرار پدیده دژاوو نشانه چیست؟

محدودیت ها توانسته سیکل بیماری کرونا را بشکند

ادعای عجیب چین درباره منشا بیماری کووید 19

توصیه های پژوهشگران دانشگاه «جانز هاپکینز» برای پیشگیری از انتقال کروناویروس

معضل کمبود اکسیژن در جنوب استان کرمان تا حدود زیادی رفع شده است

کلروکین و هیدروکسی کلروکین برای درمان کرونا استفاده نشود

عوامل بزهکاری در کودکان را بشناسیم

توصیه های پژوهشگران دانشگاه جانز هاپکینز برای پیشگیری از انتقال کروناویروس

خطرات حمام رفتن برای بیماران کرونایی!

هزینه درمان در منزل، درد ناک تر از کرونا

خواص بی نظیر خوراکی های خشک شده برای بدن

29 کانون اخلاق در دانشگاه های علوم پزشکی فعالیت می کنند

اگر گیاه خوار هستید این خطر را هم به جان بخرید

یزد، قطب درمان ناباروری کشور

عبدی: در مدیریت کرونا، اشتباه بهار را تکرار نکنیم

29 کانون اخلاق در دانشگاه های علوم پزشکی فعالیت می کنند

دلیل انتقال بیماران کرونایی بیمارستان پیرانشهر به ارومیه چه بود؟

محدودیت ها توانسته سیکل کرونا را بشکند/علائم بیماری در سالمندان و میانسالان

عوامل بزهکاری در کودکان را بشناسیم

144کرونایی در بیمارستان های استان بوشهر بستری هستند

کلروکین و هیدروکسی کلروکین برای درمان کرونا استفاده نشود

تزریق 67 میلیون دُز واکسن علیه بیماری های طیور

پیک جدید اپیدمی در پنج استان کشور/روند با ثبات شیوع کرونا در اصفهان

حریرچی به مجری سیما: برو با بچه ات عروسی بگیر! +فیلم

نکات کلیدی تهویه فضاهای بسته و کاهش انتقال کرونا

معضل کمبود اکسیژن در جنوب استان کرمان تا حدود زیادی رفع شده است

در پاندمی کرونا، سرپناه مناسب برای سالمندان کجاست؟

در پاندمی کرونا، سرپناه مناسب برای سالمندان کجاست؟