مطالب مرتبط:
بافت قدیم بوشهر؛ سمفونی رنگ و نور + گزارش
رنگ پاییز بر رخسار طبیعت کلاردشت
درباره سرنوشت ستاره های سرخابی که رنگ عوض کردند
درباره سرنوشت ستاره های سرخابی که رنگ عوض کردند
دلیل تغییر رنگ برگ درختان در فصل پاییز چیست؟
-221 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 9 آبان 1399 ساعت 11:552020-10-30پزشكي

رنگ ها از لحاظ روانشناسی چه معنایی دارند؟


در روانشناسی نوین، «رنگ» و رنگ ها از معیار های سنجش شخصیت به شمار می آیند؛ چرا که هر یک از آن ها تأثیر خاص روحی و جسمی را در یک فرد باقی گذارده و رنگ نشانگر وضعیت روانی و جسمی وی می باشد.

- در روانشناسی نوین، رنگ و رنگ ها از معیار های سنجش شخصیت به شمار می آیند؛ چرا که هر یک از آن ها تأثیر خاص روحی و جسمی را در یک فرد باقی گذارده و رنگ نشانگر وضعیت روانی و جسمی وی می باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازبهار نیوز، آیا وقتی در یک اتاق با رنگ زرد هستید، احساس اضطرب می کنید؟ آیا رنگ آبی باعث آرامش و آسودگی شما می شود؟ هنرمندان و طراحان داخلی از مدت ها پیش اعتقاد داشتند که رنگ می تواند به طرز چشمگیری بر خلق و خو، احساسات و روان انسان تأثیر بگذارد.

پابلو پیکاسو ، یکی از برترین و تأثیرگذارترین هنرمندان سده 20 میلادی، در یک اظهار نظری می گوید: رنگ ها، مانند اشکال، تابعی از تغییر در عواطف انسان هستند .

در روانشناسی نوین، رنگ و رنگ ها از معیار های سنجش شخصیت به شمار می آیند؛ چرا که هر یک از آن ها تأثیر خاص روحی و جسمی را در یک فرد باقی گذارده و رنگ نشانگر وضعیت روانی و جسمی وی می باشد.

این موضوع با توجه به پیشرفت های دو دانش فیزیولوژی و روانشناسی به اثبات رسیده است.

ناگفته پیداست که انسان از روزگاران بسیار دور تاکنون تحت نفوذ و تأثیر رنگ های پیرامون خود بوده است و در صد سال اخیر که صنعت رنگ سازی به نقطه اوج تحول خود رسیده است، تأثیر مزبور دو چندان شده و در همه ارکان زندگی روحی ما رخنه کرده است.

رنگ ابزاری ارتباطی قدرتمند است که می تواند برای نشان دادن عمل، تأثیر خلق و خو و حتی تأثیر بر واکنش های فیزیولوژیکی مورد استفاده قرار گیرد.

برخی از رنگ ها با افزایش فشار خون، افزایش متابولیسم و فشار چشم همراه است؛ بنابراین همیشه این پرسش مطرح است که رنگ ها دقیقاً چگونه در این زمینه عمل می کنند؟ و چگونه بر خلق و خو و رفتار انسان تأثیر می گذارند؟ وبسایت علمی verywellmind تلاش کرده است تا پاسخی برای این پرسش ها بیابد.

روانشناسی رنگ ها چیست؟ در سال 1666 میلادی، دانشمند انگلیسی ایزاک نیوتن کشف کرد که وقتی نور سفید خالص از یک منشور عبور می کند، به همه رنگ های قابل مشاهده تقسیم می شود.

نیوتن همچنین دریافت که هر رنگ از طول موج واحد تشکیل شده است و دیگر نمی توان آن را به سایر رنگ ها تجزیه کرد.

آزمایش های بعدی نشان داد که می توان از نور برای ایجاد رنگ های دیگر نیز استفاده کرد.

به عنوان مثال، رنگ قرمزی که با نور زرد ترکیب شود، رنگ نارنجی را پدید می آورد.

برخی از رنگ ها، مانند سبز و سرخابی نیز هنگام مخلوط شدن، یکدیگر را خنثی می کنند و منجر به ایجاد نور سفید می شوند.

اگر تا به حال نقاشی کرده اید، پس حتماً متوجه شده اید که چگونه می توان رنگ های خاصی را برای ایجاد سایر رنگ ها مخلوط کرد.

اندرو الیوت و مارکوس مایر ، دو محقق سرشناس در زمینه رنگ ها می گویند: با توجه به شیوع و کاربرد گسترده رنگ ها، انتظار می رود که مقوله روانشناسی رنگ ها توسعه چشمگیر و مثبتی بیابد.

اما جای تعجب است که تا به امروز مطالعات تئوری و تجربی اندکی در مورد تأثیر رنگ بر عملکرد روانشناختی انجام شده است.

اغلب کار هایی که تاکنون انجام شده نیز بیشتر به دنبال دغدغه های کاربردی صورت گرفته و نه دقت های علمی به دنبال عدم تحقیق کلی در این زمینه، مفهوم روانشناسی رنگ به موضوع داغ زمینه هایی همچون بازاریابی، هنر، طراحی و سایر فعالیت هایی این چنینی تبدیل شده است.

با این حال اگر چه بخش عمده ای از شواهد موجود در چنین زمینه هایی در حال ظهور است، اما محققان و متخصصان چند اکتشاف و مشاهدات مهم راجع به روانشناسی رنگ و تأثیر آن بر خلق و خو، احساسات و رفتار ها انجام داده اند.

به عنوان مثال، در حالی که از رنگ سفید در بسیاری از کشور های غربی برای نشان دادن پاکی و بی گناهی استفاده می شود، در برخی از کشور های شرقی به عنوان نمادی از عزاداری دیده می شود.

راهنمای جامع روانشناسی رنگ ها روی هم رفته روانشناسی رنگ به معنی مطالعه تأثیرگذاری رنگ های موجود در محیط بر ذهن و حالات روحی افراد است.

البته این علم، یک شاخه جداگانه از روانشناسی نیست بلکه در میان زیرمجموعه های مختلف روانشناسی، می تواند بخشی از روانشناسی شناختی باشد.

با وجودی که اثر رنگ ها تا حدودی ذهنی است و در مورد اشخاص مختلف با جنسیت، سن و فرهنگ مختلف فرق می کند، امّا بیشتر رنگ ها دارای معنی و تاثیر یگانه ای در سراسر جهان هستند.

برای مثال رنگ هایی که در طیف قرمز قرار دارند به عنوان رنگ های گرم شناخته می شوند که این طیف دامنه اش از احساسات گرم و صمیمانه تا احساس خشم و عصبانیت متغیر است.

روانشناسی رنگ ها و مطالعه رنگ ها به عنوان عواملی که بر رفتار و واکنش های افراد تاثیر می گذارند، اهمیت و جذابیت فراوانی دارد تا حدی که بعضی اوقات از تست روانشناسی رنگ ها برای شخصیت شناسی از روی رنگ مورد علاقه استفاده می شود.

البته تست رنگ شخصیت جوابی قطعی درباره شخصیت افراد به شما نمی دهد، اما می تواند در شناخت بهتر برخی از ابعاد شخصیت مفید باشد.

چرا روانشناسی رنگ ها مهم است؟ اهمیت روانشناسی رنگ ها از این منظر است که می توان از رنگ ها به عنوان عامل کمکی در درمان بیماری های مختلف، ایجاد تغییرات مثبت در فکر، ذهن و جسم، تنظیم اهداف شغلی با کاهش استرس شغلی و ارتقاء مهارت های ارتباطی استفاده کرد.

روانشناسی رنگ همچنین به شکلی گسترده در بازاریابی و مسائل تجاری استفاده می شود.

بسیاری از بازاریابان، رنگ را به عنوان بخش مهمی از بازاریابی می شناسند، زیرا از رنگ می توان برای نفوذ بر مصرف کنندگان از طریق کالا ها و خدمات استفاده کرد.

به همین دلیل است که شرکت ها هنگام تصمیم گیری درباره لوگوی برند خود، با توجه به زمینه کسب و کارشان و یا معنا و مفهومی که می خواهند به جوامع هدف برسانند، از یک ترکیب رنگی خاص استفاده می کنند.

اثرات روانشناختی رنگ ها چرا رنگ نیرویی قدرتمند در زندگی ما است؟ چه تأثیراتی می تواند بر بدن و ذهن ما داشته باشد؟ اگرچه برداشت از رنگ تا حدودی ذهنی است، اما برخی از جلوه های رنگی وجود دارند که معنای جهانی دارند.

رنگ هایی در طیف رنگ قرمز، به عنوان رنگ های گرم شناخته شده اند که شامل قرمز، نارنجی و زرد می شوند.

این رنگ های گرم می توانند احساساتی شامل احساس گرما و آسایش تا احساس خشم و خصومت نشان دهند.

رنگ هایی که در طیف آبی وجود دارد به عنوان رنگ های خنک شناخته می شوند و شامل رنگ های آبی، بنفش و سبز می شوند.

این رنگ ها اغلب به عنوان آرام توصیف می شوند، اما می توانند احساس غم و بی تفاوتی را به ذهن بسپارند.

اما انسان ها چگونه به رنگ های مختلف پاسخ می دهند؟ در ادامه می توانید برخی از این تأثیرات را در رنگ های مختلف مشاهده کنید: سیاه اثرات مثبت: پیچیدگی، زرق و برق، امنیت، ایمنی، کاراییاثرات منفی: سرکوب، سردی، تهدید، سنگینیرنگ سیاه کاملا جذب کننده است.

پیامد های روانشناسی رنگ سیاه قابل توجه است.

این رنگ موانع محافظتی ایجاد می کند، زیرا که تمام انرژی هایی را که به سوی شما می آید جذب می کند و شخصیت شما را پنهان می کند.

سیاه در اصل عدم وجود نور است، چرا که هیچ طول موجی منعکس نمی شود و بنابراین می تواند تهدید کننده باشد؛ بسیاری از مردم از رنگ تیره می ترسند.

اما از لحاظ مثبت نگری به صورت مطلق ارتباط برقرار می کند.

این ارتباط پیچیدگی و برتری بی نظیری را به همراه دارد و به ویژه با رنگ سفید خوب عمل می کند.

سیاه ادراک سنگینی و جدیت را ایجاد می کند.

سفید اثرات مثبت: بهداشت، بی باری، وضوح، خلوص، پاکی سادگی، پیچیدگی، بهره وریاثرات منفی: ناباروری، سردی، موانع، عدم دوستیدرست همانطور که سیاه جذب کننده است، سفید بازتابنده کامل است.

در واقع، این نیروی کامل طیف سفید را در چشم ما نشان می دهد.

از این رو، موانع ایجاد می کند، اما موانع آن متفاوت از جنبه رنگ سیاه است.

سفید از لحاظ روانشناسی رنگ بیانگر خلوص است.

مفهوم ناپایداری نیز می تواند جنبه منفی آن باشد.

از لحاظ بصری، سفید، یک درک فزاینده از فضا را می دهد.

اثر منفی سفید در رنگ های گرم باعث می شود که آن ها به نظر برسند و احساس خوبی ایجاد کنند.

قرمز اثرات مثبت: قدرت جسمانی، قدرت، گرما، انرژی، بقا، تحریک، مردانگی، هیجاناثرات منفی: اختلال، تجاوز، تاثیر منفی بصری، فشارقرمز طولانی ترین طول موج را دارد و به همین دلیل است که توجه ما را جلب می کند.

دلیلی که از این رنگ در چراغ های راهنمایی در سراسر جهان استفاده می شود نیز همین خاصیت جلب توجه است.

اثر رنگ قرمز فیزیکی است؛ به این معنی که احساسات را تحریک می کند و نبض افراد را افزایش می دهد.

این رنگ مربوط به اصل مردانگی است و می تواند غریزه مبارزه یا پرواز را فعال کند.

قرمز از لحاظ روانشناسی رنگ قدرت است.

قرمزِ خالص، ساده ترین رنگ و بدون ظرافت؛ تحریک کننده و پر جنب و جوش و بسیار دوستانه است.

در عین حال، آن را می توان به عنوان رنگی تهاجمی نیز محسوب کرد.

آبی اثرات مثبت: هوش، ارتباطات، اعتماد، کارایی، آرامش، وظیفه، منطق، خنکی، انعکاس، آرامشاثرات منفی: سردی، بی اعتمادی، عدم احساس، عدم دوستیآبی رنگ ذهن است و اساسا آرامش بخش است.

این رنگ به لحاظ ذهنی تأثیر به سزایی دارد و تاثیر آن با واکنش فیزیکی که ما به رنگ قرمز داریم متفاوت است.

آبیِ پررنگ تفکر ما را تحریک می کند و آبیِ کم رنگ، ذهن و تمرکز را آرام می کند.

به نظر می رسد اشیاء آبی به اندازه قرمز به ما نزدیک نیستند.

رنگ آبی رنگ جهان است.

با این حال، آن را در روانشناسی رنگ، می توان به عنوان رنگی سرد، بی ثبات و غیر دوستانه هم شناخت.

سبز اثرات مثبت: هماهنگی، تعادل، استراحت، عشق جهانی، آرامش، اطمینان، تعادل، صلحاثرات منفی: خستگی، رکود، خالی از انرژی، بی نظمیسبز رنگ تعادل است و بدان معنی است که هر چیزی سر جای خودش است و نیازی به تنظیم و تغییر نیست.

هنگامی که به جهان نگاه می کنیم، می بینیم که حاوی مقدار زیادی رنگ سبز است، این نشان دهنده حضور آب و قحطی کم است، بنابراین ما با رنگ سبز، به سطح بالایی از اطمینان می رسیم.

از منظر منفی، این رنگ می تواند رکود را نشان دهد.

زرد اثرات مثبت: خوش بینی، اعتماد به نفس، عزت نفس، قدرت احساسی، دوستی، خلاقیتاثرات منفی: غیر منطقی بودن، ترس، شکنندگی احساسی، افسردگی، اضطراب، خودکشیطول موج زرد نسبتا طولانی و اساسا تحریک کننده است.

در این حالت این رنگ محرک احساس است، بنابراین زرد قوی ترین رنگ از نظر روانی است.

زرد، روحیه ما و اعتماد به نفس ما را افزایش می دهد؛ این رنگ اعتماد به نفس و خوش بینی را بالا می برد.

اما استفاده بیش از حد از آن می تواند باعث کاهش عزت نفس، ایجاد ترس و اضطراب شود.

بنفش اثرات مثبت: آگاهی معنوی، مهارت، بینایی، لوکس بودن، اعتبار، حقیقت، کیفیتاثرات منفی: برون گرا، انحطاط، سرکوب، نادیده گرفتنکوتاه ترین طول موج برای رنگ بنفش است که اغلب به عنوان رنگ ارغوانی توصیف می شود.

این رنگ آگاهی را به سطح بالایی از ذهن، حتی به حوزه ارزش های معنوی می رساند.

این رنگ بسیار درونگرا است و تفکر عمیق یا مراقبه را تشویق می کند و معمولا بهترین کیفیت ممکن را در اختیار قرار می دهد.

آخرین طول موج قابل مشاهده قبل از اشعه ماوراء بنفش، دارای ارتباط با زمان و فضا و کیهان است.

استفاده بیش از حد از بنفش می تواند درونگرایی را بیش از حد افزایش دهد.

خاکستری اثرات مثبت: بی طرفی روانیاثرات منفی: عدم اطمینان، رطوبت، افسردگی، خواب زمستانی، کمبود انرژیخاکستری خالص تنها رنگی است که خواص روانشناسی رنگ مستقیمی ندارد.

با این حال، کاملا سرکوبگر است و زمانی که جهان خاکستری می شود، ما به طور غریزی شرایط را برای آماده شدن برای خواب زمستانی آماده می کنیم.

به غیر از تن دقیق، خاکستری اثر متفاوتی روی رنگ های دیگر مورد استفاده دارد.

استفاده از خاکستری معمولا عدم اطمینان و ترس از قرار گرفتن در معرض دید را نشان می دهد.

نارنجی اثرات مثبت: راحتی، گرما، امنیت، حساسیت، اشتیاق، فراوانی، سرگرم کنندهاثرات منفی: محرومیت، سرخوردگی، ناامیدی، عدم بلوغاز آنجا که نارنجی ترکیبی از قرمز و زرد است، رنگ تحریک کننده ای است و در واقع ترکیبی از بخش فیزیکی و عاطفی است.

این تمرکز ما بر مسائل فیزیکی غذا، گرما، پناهگاه و .

و حساسیت را افزایش می دهد.

این رنگ از نظر روانشناسی سرگرم کننده است.

اما اثر منفی آن می تواند بر روی محرومیت تمرکز کند، این به احتمال زیاد زمانی است که نارنجی گرم با رنگ سیاه استفاده می شود.

به همین ترتیب، استفاده بیش از حد از رنگ نارنجی، بیهودگی و فقدان ارزش های فکری را به دنبال دارد.

صورتی اثرات مثبت: آرامش فیزیکی، پرورش، گرما، زنانه بودن، عشق، جنسیت، بقااثرات منفی: مهار، ترس احساسی، تخریب، ضعف فیزیکیاین رنگ به صورت ته مایه ای از رنگ قرمز، از لحاظ جسمی ما را تحت تاثیر قرار می دهد، اما این تاثیر به این شکل است که ما را آرام می کند، نه تحریک.

صورتی از لحاظ روانشناسی رنگ، یک رنگ قدرتمند و روان شناختی است.

این رنگ نشان دهنده اصل زنانگی و بقای گونه است؛ این رنگ پرورش دهنده و تسکین دهنده جسم است.

استفاده بیش از حد از رنگ صورتی از لحاظ فیزیکی می تواند تا حدی مخرب و سست کننده باشد.

کاربرد روانشناسی رنگ ها در درمان بیماران چندین فرهنگ باستانی، از جمله مصری ها و چینی ها، کروموتراپی یا استفاده از رنگ ها برای درمان بیمارن را به کار گرفته اند.

گاهی اوقات از کروتراپی به عنوان نور درمانی یا رنگ شناسی نیز یاد می شود.

امروزه از رنگ شناسی به عنوان یک درمان جامع یا جایگزین استفاده می شود.

در ادامه نمونه هایی از کاربرد رنگ ها در درمان را می توان ملاحظه کرد: از رنگ قرمز برای تحریک بدن و ذهن و افزایش گردش خون استفاده می شود.

تصور می شود که رنگ زرد باعث تحریک اعصاب و پاکسازی بدن می شود.

از رنگ نارنجی برای بهبود ریه ها و افزایش سطح انرژی استفاده می شود.

اعتقاد بر این است که رنگ آبی باعث تسکین بیماری ها و درمان درد می شود.

تصور می شود رنگ نیلی، مشکلات پوستی را کاهش می دهد.

تحقیقات جدید درباره روانشناسی رنگ ها بیشتر روانشناسان، رنگ درمانی را با شک و تردید می نگرند و خاطرنشان می کنند که تأثیرات فرضی رنگ بر درمان افراد، اغلب به شدت اغراق آمیز است چرا که رنگ ها در فرهنگ های مختلف، دارای معانی مختلفی نیز هستند.

با این حال، تحقیقات موجود نشان داده است که رنگ می تواند افراد را به طرق شگفت آور مختلفی متأثر کند.

پس از آزمایش معروف دوشارخ در زمینه شناخت شخصیت انسان از طریق لکه های رنگین جوهر، آزمایش لوشر جدیدترین نظریه ای است که در این مورد ارائه گردیده است.

بار علمی آزمایش مزبور علاوه بر استفاده در موارد روانکاوی و روانشناسی، در سیستم های استخدامی نیز بکار گرفته می شود.

در روانشناسی نوین رنگ و رنگ ها از معیار های سنجش شخصیت به شمار می آیند؛ چرا که هر یک از آن ها تأثیر خاص روحی و جسمی را در یک فرد باقی گذارده و رنگ نشانگر وضعیت روانی و جسمی وی می باشد.

این موضوع با توجه به پیشرفت های دو دانش فیزیولوژی و روانشناسی به اثبات رسیده است.

یک مطالعه نشان داده است که قرص های دارویی با رنگ گرم نسبت به قرص های دارویی با رنگ خنک، موثرتر بودند.

همچنین در مطالعه دیگری ثابت شد که چراغ های روشنایی معابر با رنگ آبی، منجر به کاهش محسوس جرم و جنایت شده است.

قرمز باعث می شود افراد با سرعت و نیروی بیشتری واکنش نشان دهند، چیزی که طبق گفته محققان ممکن است در طول فعالیت های ورزشی بسیار مفید باشد.

لباس های فرم سیاه احتمالاً باعث می شود که دانش آموزان بیشتر مورد تنبیه قرار گیرند.

این مطالعه همچنین نشان داد که دانش اموزانی که از لباس های ورزشی سیاه رنگ استفاده کرده بود، کمتر از دانش آموزان دیگر در مسابقات موفق بوده اند.

رنگ می تواند بر عملکرد انسان تأثیر بگذارد همچنین مطالعات نشان داده اند که رنگ های خاص می توانند در عملکرد تأثیر بگذارند.

هیچ کس دوست ندارد که یک تست درجه بندی شده را که با جوهر قرمز پوشانده شده است ببیند، اما یک مطالعه نشان داد که دیدن رنگ قرمز قبل از امتحان در واقع به عملکرد فرد در آزمون آسیب می رساند.

در حالی که رنگ قرمز اغلب به عنوان تهدیدآمیز، برانگیخته یا هیجان انگیز توصیف می شود، بسیاری از مطالعات قبلی در مورد تأثیر رنگ قرمز تا حد زیادی بی نتیجه بوده اند.

با این حال، این مطالعه نشان داد که قرار گرفتن دانش آموزان در معرض رنگ قرمز قبل از امتحان، تأثیر منفی بر عملکرد آن ها در آزمون دارد.

در این آزمایش که در شش مرحله به انجام رسید، داشجویان و دانش آموزانی در کشور ایالات متحده در معرض یک آزمون پنج دقیقه ای قرار گرفتند.

این افراد در گروه های جداگانه با افرادی با لباس های به رنگ سبز، سیاه و قرمز همراه شدند.

افرادی که با رنگ قرمز همراه بودند اغلب عملکرد مناسبی در آزمون از خود نشان نمی دادند.

روانشناسی و انتخاب رنگ در هنگام خرید روانشناسی رنگ نشان می دهد که رنگ های مختلف می توانند طیف گسترده ای از تأثیرات، از تقویت روحیه تا ایجاد اضطراب را به دنبال داشته باشند.

اما آیا رنگ کالا هایی که خریداری می کنید می تواند در مورد شخصیت شما چیزی بگوید؟ به عنوان مثال، آیا رنگ اتومبیل شما می تواند به نوعی مربوط به برخی از ویژگی های شخصیتی اساسی و یا شخصیت های عجیب و غریب فرد باشد؟ ترجیحات رنگی شما در خرید اقلام ممکن است چیز هایی درباره نوع تصویری که شما ممکن است در حال طراحی آن باشید، بگوید.

در واقع اولویت های انتخاب رنگ در خرید، از لباسی که می پوشیم گرفته تا اتومبیلی که رانندگی می کنیم، گاهی می تواند نشانگر تلاش ما در ساختن تصویری از خود باشد که دوست داریم دیگران انگونه ما را ببینند و درک کنند.

عوامل دیگری مانند سن و جنس نیز می توانند در انتخاب رنگ به هنگام خرید تأثیر بگذارد.

سفید: همانطور که بسیاری از افراد و کارشناسان اعتقاد دارند، رنگ سفید می تواند احساس پاکی و تمیزی ایجاد کند.

این رنگ اغلب برای نشان دادن حس جوانی و مدرنیته استفاده می شود.

مشکی: برخی افراد غالباً رنگ سیاه را به عنوان یک رنگ قدرتمند توصیف می کنند که ممکن است به همین دلیل سیاه محبوب ترین رنگ برای وسایل نقلیه لوکس باشد.

مردم اغلب این رنگ را به عنوان رنگی قدرتمند، اسرارآمیز و حتی شرور توصیف می کنند.

نقره ای: این سومین رنگ محبوب برای وسایل نقلیه است و با حس نوآوری و مدرنیته مرتبط است.

محصولات با تکنولوژی بالا اغلب نقره ای هستند، بنابراین این رنگ اغلب با چیز هایی جدید، مدرن و براق مرتبط است.

قرمز: آیا رویای یک وسیله نقلیه قرمز را دارید؟ قرمز رنگی جسورانه و جلب توجه ایجاد می کند، بنابراین ترجیح دادن چنین رنگی برای خودرو ممکن است به معنای این باشد که می خواهید تصویری از قدرت، عمل و اطمینان را طراحی کنید.

آبی: مردم اغلب رنگ آبی را به عنوان رنگ پایداری و ایمنی توصیف می کنند.

رانندگی با اتومبیل آبی یا SUV ممکن است نشانگر اطمینان و اعتماد به نفس شما باشد.

زرد: به گفته کارشناسان، رانندگی وسیله نقلیه زرد ممکن است به این معنی باشد که شما به طور کلی یک فرد خوشحال هستید و شاید کمی بیشتر از یک فرد معمولی متمایل به ریسک کردن باشید.

خاکستری: کارشناسان پیشنهاد می کنند افرادی که اتومبیل های خاکستری را رانندگی می کنند، علاقه ای به چیز های سخت و بادوام ندارند و در عوض چیز های ظریف تر را ترجیح می دهند.

البته نباید فراموش کرد که انتخاب های رنگی ما اغلب تحت تأثیر عواملی از جمله قیمت، محدودیت ها و سایر نگرانی های عملی است.

به عبارت دیگر اگر چه شخصیت خریدار می تواند نقش مهمی در انتخاب رنگ داشته باشد، اما خریداران اغلب به شدت تحت تأثیر عواملی مانند قیمت و محدودیت های دیگر قرار می گیرند.

برای مثال خرید خودروی سفید رنگ ممکن است بیشتر از آنکه دغدغه هایی همچون نشان دادن جوانی و مدرن بودن را در پشت سر داشته باشد، به محدودیت هایی همچون وضعیت اقلیمی و یا قیمت مربوط باشد.

در واقع افرادی که در آب و هوای گرم زندگی می کنند معمولاً وسایل نقلیه با رنگ سبک را نسبت به وسایل تاریک ترجیح می دهند.

همچنین اولویت های رنگ نیز می توانند در طول زمان تغییر کنند.

برای مثال ممکن است فرد در دوران جوان علاقه زیادی به رنگ های روشن داشته باشد چرا که دوست دارد خود را در معرض دید و توجه قرار دهد، اما با بالا رفتن سن همین فرد احتمالاً گرایش به رنگ های سنتی پیدا کند.

روانشناسی رنگ ها تا چه حدودی معتبر است؟ علاقه به موضوع روانشناسی رنگ در حال رشد است، اما تعداد زیادی از سوالات در این خصوص هنوز بی پاسخ مانده است.

آیا می توان از رنگ برای افزایش بهره وری کارگران یا ایمنی در محل کار استفاده کرد؟ چه رنگ هایی در رفتار مصرف کننده تأثیر دارد؟ آیا انواع خاصی از شخصیت ها، رنگ های خاصی را ترجیح می دهند؟ همانطور که محققان همچنان به تحقیق در مورد چنین سؤالاتی می پردازند، ممکن است به زودی اطلاعات بیشتری درباره تأثیرات متفاوت رنگ بر روانشناسی انسان کسب کنیم.

با این همه زنا اوکانر ، عضو هیئت علمی گروه معماری، طراحی و برنامه ریزی دانشگاه سیدنی، نشان می دهد که مردم باید نسبت به بسیاری از ادعا هایی که درباره روانشناسی رنگ می بینند، احتیاط کنند.

اوکانر توضیح می دهد که: بسیاری از این ادعا ها از لحاظ پشتیبانی تجربی و علمی، فاقد استدلال هستند و نقص های اساسی را نشان می دهند.

اما نگرانی بزرگتر این است که چنین برداشت های ناقصی ممکن است به عنوان واقعیت علمی ارائه شوند.

علاوه بر این، چنین ادعا هایی اغلب به تحقیقات منسوخ شده و قدیمی، بدون مراجعه به یافته های تحقیقاتی جدید متکی هستند .

رنگ می تواند نقش مهمی در انتقال اطلاعات، ایجاد روحیه خاص و حتی تأثیرگذاری بر تصمیماتی که افراد می گیرند، داشته باشد.

ترجیحات رنگی افراد همچنین روی اشیاء انتخاب شده، لباس هایی که می پوشند و نحوه تزیین محیط آن ها نیز تأثیر می گذارد.

افراد غالباً اشیاء را با رنگ هایی انتخاب می کنند که حالت ها و احساسات خاصی را به وجود می آورد، مانند انتخاب رنگ خودرو که به نظر اسپرت، آینده نگر، براق یا قابل اعتماد است.

از رنگ های اتاق نیز می توان برای بیرون کشیدن خلق و خوی خاص استفاده کرد، مانند نقاشی اتاق خواب با رنگ سبز ملایم برای ایجاد روحیه ای آرام.

کارشناسان دریافته اند، در حالی که رنگ می تواند در نحوه احساس و عمل ما تأثیر داشته باشد، این تأثیرات در معرض عوامل شخصی، فرهنگی و موقعیتی قرار دارد؛ بنابراین برای به دست آوردن درک بهتری از روانشناسی رنگ، تحقیقات علمی بیشتری باید صورت گیرد.

برچسب ها: جمعه 9 آبان 1399 - 12:55 تعداد بازدید: 6 تعداد نظرات: 0
کلید واژه ها: روانشناسی - روان - هنرمندان - جسمی - پابلو پیکاسو - معیار - روانی - احساس - انسان - وضعیت - شخصیت - سنجش - روحی - باقی - احساسات - رنگ زرد - رنگ آبی - پیکاسو - طراحان - برترین - اعتقاد - یکی از - گزارش - داخلی - تغییر - آرامش - اتاق - بهار - نظری

آخرین اخبار سرویس:
بیمار 99 ساله اهل کرواسی کرونا را شکست داد

آمار بیماران کرونایی خراسان رضوی 30 درصد کاهش یافت

زمین گیر شدن کرونا در آذربایجان شرقی

طرح حاج قاسم سلیمانی در دزفول رونمایی شد

تعداد بیماران بدحال هنوز در تهران بالاست

بیش از 2 هزار قصرشیرینی در طرح شهید سلیمانی غربالگری شدند

دسترسی آسان به خدمات بهداشتی در منزل

بیمار 99 ساله اهل کرواسی کرونا را شکست داد

عضو شورای عالی نظام پزشکی: فریب شیب ملایم کاهش کرونا را نخوریم

71 هزار بازرسی بهداشتی در ایلام انجام شد

توصیه های استفاده از ماسک توسط سازمان جهانی بهداشت

بیمارستان ها را با دوربین مدار بسته کنترل می کنیم/ چه داروهایی برای بیماران کرونا استفاده می شود

آغاز واکسیناسیون کرونا در مسکو

خواص«بابونه» را بشناسیم/ رفع سردرد و ضد التهاب

بیمارستانی در دزفول که امیدبخش بیماران سرطانی شد

کمبود انسولین تا حدودی رفع شده است

استخدام فروشنده در شرکت الیت دارو در اردبیل

چین 2 واکسن کرونای جدید توسعه داد

دورهمی های خانوادگی بیشترین نگرانی را برای ما ایجاد کرده است

نظارت و پایش بهداشتی در مناطق آبگرفته ماهشهر

آمار کرونا اصفهان 15 آذر؛ 31 فوتی و 305 ابتلای جدید

داوطلبان سلامت؛ حلقه ارتباط بین نظام سلامت و جامعه

305 بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد/فوت 43 نفر

واریز هزینه خرید دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی و خانگی به حساب وزارت بهداشت

توزیع 10 هزار عدد ماسک در مناطق محروم شهرستان آران و بیدگل

ماجرای واریز 50 میلیاردی بنیاد مستضعفان به حساب وزارت بهداشت چه بود؟

305 بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد/فوت 43 نفر

نیاز 22 مرکز درمانی هرمزگان به خون

علائم رایج که خبر از کلسترول بالای خون می دهد

چین 2 واکسن کرونای جدید توسعه داد

جزییات تازه از بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی

با دستمال کاغذی این وسایل را تمیز نکنید

آمار کرونای اصفهان 15 آذر؛ 31 فوتی و 305 ابتلای جدید

11 کرمانشاهی دیگر براثر ویروس کرونا 19 جان باختند

فوت 9 بیمار کرونایی در اردبیل/ 77 بیمار بدحال تحت مراقبت هستند

درمان سردرد های میگرنی با تزریق بوتاکس

پروتکل های بهداشتی برای پیشگیری از کرونا

وقتی علیه خودمان با کرونا همدست می شویم

زمان برگزاری آزمون زبان وزارت بهداشت به تعویق افتاد/آزمون اول دی ماه برگزار می شود

تزریق سرم در منزل شما

تزریق سرم در منزل شما

تجهیزات بیمارستان مراوه تپه در حال تکمیل است

کاهش 30 درصدی آمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های خراسان رضوی

واکسیناسیون کرونا در روسیه آغاز شد

آخرین آمار کرونا در اردبیل| بستری شدن 67 بیمار جدید/ 3 شهرستان در وضعیت قرمز

داروی متفورمین چه تاثیری در کاهش خطر مرگ بیماران کرونایی دارد؟ 

علامتی مهم و جدید در تشخیص کرونا که نادیده گرفته شده

واکسن کرونا توزیع می شود؛ اما نه برای «همه»

ویروس کرونا در بسته بندی های مواد غذایی از بین می رود

سی ان ان: زمستان مرگبار آمریکا تازه آغاز شده

آغاز واکسیناسیون کرونا در مسکو

گلایه «رضا صادقی» از رعایت نکردن محدودیت های کرونایی/ عکس

بیماری های پنهانی که سبب افزایش وزن در خانم ها می شوند

با خواص و فواید میوه موز بیشتر آشنا شوید

بهبودیافتگان کرونایی همچنان باید از ماسک استفاده کنند

طرز تهیه بیسکویت زنجبیلی ؛ تقویت کننده سیستم ایمنی

ابلاغ مصوبات جدید سی و یکمین جلسه شورای سلامت کیش

ببینید | کرونا از کجا آمد؟

طرز تهیه قارچ برگر؛ با سیر فراوان

روحانی: وظیفه مسئولین برای اجرای پروتکل های بهداشتی بیشتر از مردم است/ از 160 منطقه قرمز به 64 منطقه قرمز رسیدیم

آغاز واکسیناسیون کرونا در مسکو

اولین مدافع سلامت جهرم، آسمانی شد

دلایل ریختن آب دهان در خواب

چین 2 واکسن کرونای جدید توسعه داد

اولین شهید مدافع سلامت جهرم، آسمانی شد

برای انجام تست رایگان HIV به کجا مراجعه کنیم؟

بیمارستان 64تختخوابی مراوه تپه تا پایان سال به بهره برداری می رسد

باورهای غلط در مورد کرونا

اولین شهید مدافع سلامت جهرم، آسمانی شد

گلایه «رضا صادقی» از رعایت نکردن محدودیت های کرونایی/ عکس

بخش های مراقبت ویژه همچنان پر از بیماران کرونایی است

تاثیر افزایش آزمایش کرونا بر کاهش انتقال بیماری

کاهش محسوس آمارمرگ ومیر کرونا درالبرز

موفقیت پژوهشگران دانشگاه اصفهان در تولید کووید شیر

خدمات برخط بیمه های چهارمحال و بختیاری در دروان کرونا

کاهش محسوس تعداد جانباختگان کرونا در البرز/ 5 فوتی طی 24ساعت

اگر 40 ساله شده اید، این مطلب را حتما بخوانید

برای رفع و پیشگیری از ترک های پوستی چه کنیم؟

سهمیه کنکور به ما بدهید | 18 بار اقدام به خودکشی یکی از دختران شین آباد | پرتره هایی 8 سال پس از جهنم | درمان دختران از یک سال پیش متوقف شده

این زن اولین ژنرال افغانستان است +عکس

فیلم | ویروس چموش در چنگ کهگیلویه و بویراحمد/مردم گل کاشتند+جزییات

کاهش محسوس تعداد جانباختگان کرونا در البرز/ 5 جان باخته طی 24ساعت

داروی متفورمین چه تاثیری در کاهش مرگ بیماران کرونایی دارد؟ 

خط مقدم ویروس کرونا

دورهمی های خانوادگی و فاجعه گسترش کرونا

گلایه حریرچی از سلبریتی ها / سهم بالای دورهمی ها در انتقال کرونا

تا آخر این مبارزه ایستاده ایم

بهبودی 13 هزار مبتلای به کرونا در کردستان/80 درصد مبتلایان به این ویروس درمان می شوند

خوزستان چقدر از رعایت پروتکل ها عقب است؟

تا آخر این مبارزه ایستاده ایم

شیرینی شب یلدا را با دورهمی های کرونایی تلخ نکنیم

هشدار عضو ستاد کرونا در رفع یکباره محدودیت ها: به هیچ عنوان عجولانه رفتار نکنیم/ احتمال تکرار تجربه تلخ اردیبهشت ماه/ تا رسیدن به تولید واکسن داخلی برای افراد محدود در معرض خطر واکسن کرونا وارد خواهد شد

7 مزیت شگفت انگیز روغن زیتون

کاهش تعداد مرگ ومیر کرونایی در البرز

تخت های ICU تالش پُر شد/ وضعیت همچنان قرمز است

سهم بالای دورهمی ها از انتقال کرونا/ گلایه از سکوت سلبریتی ها

واکسن 192 هزار تومانی آنفلوآنزا به چه کسانی داده می شود؟

آزمون زبان وزارت بهداشت «MHLE» به تعویق افتاد

سهم مشارکت مردم در تامین سلامت جامعه 75 درصد است

ارائه یک هدف مولکولی برای درمان فیبروز ریه

رنگ ها از لحاظ روانشناسی چه معنایی دارند؟

رنگ ها از لحاظ روانشناسی چه معنایی دارند؟