مطالب مرتبط:
محمدرضا احمدی به فوتبال برتر اضافه شد/ بازخوانی تغییر ایدئولوژی منافقین در تلویزیون
بازخوانی تغییر ایدئولوژی سازمان مجاهدین خلق در برنامه «سرچشمه»
بازخوانی تغییر ایدئولوژی منافقین در یک برنامه تلویزیونی
روایتی از تغییر ایدئولوژی سازمان مجاهدین خلق در برنامه «سر چشمه»
پایان یک ایدئولوژی دیگر
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 9 آبان 1399 ساعت 02:402020-10-29سياسي

پایان یک ایدئولوژی دیگر


پایان یک ایدئولوژی دیگر عصرایران: در پایانِ یک سمینارِ مجازی اخیرِ مجمع جهانی اقتصاد (داوس) پیرامونِ فن آوری­های جدید در اقتصاد بین ­الملل، - عصرایران: در پایانِ یک سمینارِ مجازی اخیرِ مجمع جهانی اقتصاد (داوس) پیرامونِ فن آوری­های جدید در اقتصاد بین ­الملل، به وضوح روشن بود که منطقِ یک ایدئولوژی دیگر منسوخ شده است.

این ایدئولوژی که با قرائت­های مختلف از مبارزه با امپریالیسم از اواخر قرن نوزدهم آغاز شد هم اکنون فقط در سه کشور تبلور دارد (کوبا، بلاروس، کره شمالی).

چینی­ها در دهه 1960 متوجه شدند که سخنرانی­های آتشین در مجامعِ جهانِ سومی و غیرمتعهدها، سطح فقر و محرومیت مردم چین را نمی­کاهد بلکه باید از طریقِ کار و رقابت، با منظومه جهانی تعامل کنند تا سهم اقتصادی و در نتیجه سیاسی بدست آورند.

چینی­ها با توانِ مالی و مازادی (Surplus) که جمع کردند، ثروتمند و مدرن شدند و در عین حال کنفوسیوسی ماندند تا آنجا که در سه دهه، 500 مرکز آموزشِ کنفوسیوس در جهان تأسیس کرده و تنها در آمریکا، ده هزار نفر استادِ چینی، زبان چینی تدریس می­کنند.

این تحولاتِ امروزی از زمانِ خود مائو و با مدیریتِ تئوریک و سیاسی جُوئن لای Zhou Enlai)) طی سالهای 1968 تا 1976 آغاز شد.

به عبارتی، برای مبارزه با فقر در داخل و کسب سهم قدرت سیاسی در منظومه جهانی، خودِ رفیق مائو قبول کرد مائوزدایی شود ولی با پیچیدگی­های روانی و فرهنگی چینی­ها، خود را خیلی آلوده نکرد و مسئولیت تغییر را به نفر دوم هرمِ قدرت یعنی جُوئن لای تفویض نمود.

چین اززمان انقلاب (1949) تا 1970 که وارد نظام جهانی شد، 6 معاهده امضا کرده بود.

اما از 1970 تا 2019 برای پیشرفت و توسعه خود، 268 معاهده امضا کرده و از طریقِ چند جانبه گرایی به قدرت و ثروت رسیده است.

30 درصد گازهای گلخانه ­ای در جهان ناشی از فعالیتِ صنایع سنگین است.

دولتهای سوئد و هند با همکاری داوس گروهی را برای به صفر رساندن انتشار کَربُن تشکیل داده ­اند که بعد از حدود یکسال، 23 دولت و شرکت در آن عضویت دارند و از دستاوردهای فن­آوری و مدیریتی یکدیگر می­ آموزند.

ایرباس به عنوان یک تولیدکننده اروپایی با حدود 12000 عرضه کننده قطعات (Supply chains) همکاری می­کند.

نکته بسیار حائزِ اهمیت در این رابطه اینست که 40 درصد از این عرضه کنندگان غیرغربی هستند.

قاعدتاً غرور غربی- اروپایی در صنعت و سیاست نباید اجازه می­داد که چنین تعاملی با عرضه­ کنندگان جهان سومی تحقق پیدا کند اما عرضه­ کنندگان قطعات ایرباس در اثر تعامل و یادگیری و بهبود کیفیت تا آنجا پیش رفته ­اند که از 35 کشور تأمین کننده قطعات، 24 کشور از آسیا و آمریکای لاتین هستند.

در حدی فرصت همکاری و تعامل در جهان افزایش یافته که در مجموع، ایرباس 80 درصد از قطعاتِ مورد نیاز خود را از طریق برون سپاری (Outsourcing) تهیه می­کند.

ویتنام کشوری است که بخوبی در دهه 1990 این واقعیت جهانی را تشخیص داد، غرور بی­جای خود را کنار گذاشت، وارد عرصه دادُ و ستدِ جهانی شد، رقابت کرد و هم اکنون شرکتهای بزرگی مانند سامسونگ، مایکروسافت، نوکیا، تویوتا و هوندا، این کشور را مهم­ترین پایگاه تولیدی خود قرار داده­اند.

در فرایند تولید این شرکتها، بومی ها بسیار می آموزند.

طی ده سال از 2007 تا 2017، ویتنام 300 میلیارد دلار سرمایه ­گذاری خارجی جذب کرد.

آیا ویتنام برای تولید ثروت و بهره­ برداری از مازاد، انتخاب دیگری جز ورود در صحنه رقابت جهانی داشت؟ آیا ویتنامی­ها می­توانستند در سال 2020 با همان منطقِ سال 1200 زندگی کنند که هر خانواده­ ای از چند کیلومتری منزل خود خارج نمی­شد و صرفاً با قدری تولید کشاورزی بقا داشت؟ آیا ویتنام می توانست درگیری تاریخی خود را با چین، ژاپن، کره، آمریکا و فرانسه ادامه دهد؟ ویتنام سال 1996 تقاضای عضویت در سازمانِ تجارت جهانی (WTO) داد و سال 2007 پس از 11 سال عضو شد.

شاید برای تبیین بحثِ منسوخ شدنِ اندیشه مبارزه با جهان، آنچه در آن 11 سال اتفاق افتاد بسیار حائز اهمیت باشد.

مسئولین و دانشگاهیان ویتنام که این نویسنده فرصت گفت و گوی با آنها را داشته، مکرّر بیان می­داشتند که اقتصاد و نظامِ تصمیم سازی ویتنام چندین گرفتاری جدی داشت: فساد، خویشاوند سالاری، ناکارآمدی و هدر دادن منابع تولید.

در طول 11 سال مذاکره WTO با ویتنام، مقامات این کشور باید به 1500 سئوال حقوقی، نهادی، ساختاری، مالی و تصمیم­سازی در ویتنام پاسخ می­دادند.

هر چند مشکلات اقتصادی فوق با درصدی در عموم نظام­های اقتصادی وجود دارد اما به اذعان مقامات و دانشگاهیان ویتنامی، ورود در اقتصاد جهانی و تعامل مستقیم با صدها شرکت و تولیدکننده بزرگ، باعث دو تحولِ عمده در این کشور شد: شفافیت مالی و رقابت شدید تولید کننده داخلی با خارجی.

با بهبود وضع اقتصادی و علاقمندی شهروندان به کار و فعالیت و فرهنگ و کشورشان در اثر ثبات اقتصادی، جریانِ مبارزه با امپریالیسم در حاکمیتِ ویتنام به تدریج جان باخت و گروه تعامل با جهان در عمل اثبات کرد که تعامل به ثبات اقتصادی و حتی سیاسی می­ انجامد.

طی ده سال، تولید ناخالص ویتنام از 115 میلیارد دلار به 261 میلیارد (2019) ارتقاء یافته است.

کشوری که 97 میلیون نفر جمعیت و 311211 کیلومتر مربع مساحت دارد، تنها با آمریکا از اول 2020 تا اوت 2020، 56 میلیارد دلار تجارت داشته است (49 میلیارد صادرات به آمریکا و 7 میلیارد واردات از آمریکا).

در سمینارِ مجازی داوس، رؤسای دولت از پنج قاره جهان یک دغدغه مشترک داشتند: در منظومه جهانی به شدت بهم تنیده، چگونه می­توان بیشتر آموخت، رقابت کرد و مازاد و ثروت برای مردم تولید کرد؟ در این راستا، چرا این سه کشور (کوبا، بلاروس، کره شمالی) با بقیه متفاوت هستند؟ هر چند می­توان دلایل مختلفی را تبیین کرد ولی کانونِ اصلی را شاید در ساختاری باید جستجو کرد که اِلیت­های اجرایی و فکری در آن زیست می­کنند.

حکمرانی در جهان امروز عمدتاً به موضوع تصمیم ­سازی برمی­گردد کما اینکه سنگاپور با مشورت و تعامل، اقتصادی پویا ایجاد کرده است.

اینکه چگونه و با کدام اطلاعات و در چه فضاهایی، تصمیم گرفته می­شود کلیدی است و ماهیتِ حکومت، حداقل درآسیا جنبه ثانوی دارد.

طبق بررسی Economist، در سال 2019 از میان 167 کشوری که مطالعه شده ­اند، تنها 22 کشور دموکراسی پیشرفته قلمداد شدند.

در مطالعه اکونومیست، بسیاری از کشورهای غربی هنوز نتوانسته اند نمره دموکراسی پیشرفته را اخذ کنند.

اکثریت کشورهای جهان، اقتدارگرا محسوب می­شوند.

اما آنچه که اقتدارگرایی بعضی کشورها را از دیگران متمایز می­کند، اقتدارگرایی فردی در مقامِ مقایسه با اقتدارگرایی سازمان یافته حزبی و تشکیلاتی است.

هنگامی که به کره شمالی یا کوبا یا بلاروس توجه می­کنیم تنها به یک فرد فکر می­کنیم اما در اقتدارگرایی چینی، ویتنامی، سنگاپوری، اندونزیایی و دهها کشور جهان سومی، به تشکیلاتِ گسترده ای برمی­خوریم که در آن دیالوگ­های درون حاکمیتی وجود دارد، گردشِ اطلاعاتِ جدید جریان دارد و فراکسیون­های درون حاکمیتی نه تنها رسمیت دارند بلکه به درجه­ ای از مصالح ملی می­ اندیشند.

حرکت از اقتدارگرایی فردی به اقتدارگرایی بوروکراتیک و تشکیلاتی، خود گامی درجهتِ بهبود حکمرانی و تصمیم ­سازی­های بالنسبه معقول­تراست.

برزیل، آرژانتین و مکزیک چنین مسیری را طی کرده­ اند و وضع عمومی مدنی، اقتصادی و بین­ المللی آنها نسبت به دهه 1980 به مراتب بهتر است.

اروپا نیز دو قرن اقتدارگرایی فردی (Absolutism) را تجربه کرد که با انقلاب فرانسه در سال 1789 به مرحله دیگری از حکمرانی و طرح تدریجی رقابت و تفکیک قوا روی آورد.

دموکراسی راه و روشی سخت و طولانی است و درآن، رقابتِ علنی و آزادِ تشکل­ها اعم از سیاسی، اقتصادی و مدنی وجود دارد.

نمی شود به بام دموکراسی یک باره پرید کما اینکه نمی شود اول طبقه پنجم یک ساختمان را ساخت.

فونداسیون و دوام دموکراسی تابعِ ثباتِ اقتصادی و توزیع عادلانه منابع و فرصتها است.

رُشد و ثبات اقتصادی هم بدون تعامل جهانی امکان پذیر نیست.

یاد گیری و تمرین دمکراتیک از کار سازمان یافته جهانی دراقتصاد آغاز می شود.

فقر تئوریک در میانِ الیت های سه کشوراز شناخت منظومه جهانی، باعث شده تا در سعی و خطا و تکرار اشتباهها، هم چنان دور خود بچرخند.

تجربه به خصوص کره شمالی نشان می دهد که جهل، حد و مرزی ندارد و زندگی و فکرِ خارج از مدارهای بین المللی، ذهن را اُکسیده می کند.

چرا اقتدارگرایی فردی با منطقِ منظومه فعلی جهانی ما ناسازگار است؟ و چرا این سیستم نمی­تواند با جهان، تعامل و همکاری کند؟ چون مصالح، فرصتها، مناسبات و تهدیدات متوجه یک تشکیلات نیست بلکه متوجه یک گروهِ بسیار کوچک است (Oligarchy).

در این نوع حکمرانی، هر موضوعی با نسبت به جمع الیگارکیک محاسبه می­شود.

کلیت یک جامعه و کشور در بهترین تخمین­ها در مراتب بعدی قرار می­گیرد.

تعامل با جهان امروز به یک سیستمِ پیشرفته تصمیم ­سازی در تمام عرصه ­های بانکی، صنعتی، نرم­افزاری، آموزشی و بخش­های خدمات مانند حمل و نقل و سوخت نیازدارد.

هم چنین، تعاملِ این شبکه به روش­ها و رویه­ های استاندارد و برنامه ­ریزی شده احتیاج دارد (Standard Operating Procedures) .

آقای رئول کاسترو و اطرافیان او در کوبا نمی­توانند به صورت بسته، این شبکه را کنترل کنند بلکه این شبکه در یک قالب کلان بین­ المللی باید عمل کند.

آقای الکساندرلوکاشنکو رییس جمهور بلاروس که اخیراً برای بارِ ششم با 80.

1%آرا انتخاب شد، پسر ده ساله ای دارد که با خود اسلحه حمل می کند.

در سیستم مدیریتی او، اگر دانش آموزان زیاد پرسش داشته باشند گزارش می شوند.

فضای پروپاگندا، ترس و کنترل حتی در نام غذا هم دیده میشود: .

Tankoburger شاید ریشه بحرانِ این سه کشور، در فقرِ اندیشه و تعریف یک سویه از زندگی است.

تعامل با منظومه جهانی، اندیشه ها را صیقل می دهد و خودخواهی رنگ می بازد.

کارِ با جهان مسئولیت هم به دنبال می آورد.

تحققِ کارآمدی محلی نیست بلکه جهانی است.

ابعادِ زندگی و مدیریت امروز بسیار گسترده تراز سال 1200 یا 1300 میلادی است و چالش­هایی که انسان و جامعه امروزی با آن روبروست شاید درهیچ بعدی قابل مقایسه با آن دوران نباشد.

از منظر اندیشه­ ای، احتمالاً بتوان مطرح کرد که این بحث به ماهیت یک نظام سیاسی کمتر مربوط می­شود بلکه اصل موضوع، روش حکمرانی و نظام تصمیم ­سازی در یک کشور است.

ویتنام دموکراسی را نپذیرفته است ولی اطلاعات دقیق، گردش اطلاعات، انتخابهای متعدد در تصمیم ­سازی، بحث و جدل پیرامون انتخابهای گوناگون و یادگیری از محیط بین­ المللی را حداقل در مسایل اقتصادی پذیرفته است.

رهبران نهضت­های آزادی بخش آفریقا که به تدریج طی دهه 1950 به قدرت رسیدند و بازی کردن جامعه کره شمالی قابل مقایسه است.

تنها راهِ اثبات شده تولیدِ ثروت به معنای توانایی و مازاد (Surplus)، ارتباط و یادگیری جهانی است.

در این رابطه، متونِ بسیار غنی مربوط به مبادله (Trade)، ادله فراوان تاریخی عرضه می­کند.

منابعِ قدرت و ثروت در جهانِ امروز بسیار متکثر شده ­اند و کشورهای کوچک و بزرگ فرصت دارند تا در این بازار متنوع و بزرگ، توانایی ­های خود را به نمایش بگذارند.

بدون ثروت و مازاد نه فرهنگِ بومی حفظ می­شود و نه امنیت ملی تأمین می­گردد.

ایدئولوژی عدمِ تعامل مجبور می­شود امنیت الیگارشی را بر تولید ثروت اولویت دهد.

ثروت و مازاد، ثبات سیاسی نیز به همراه می­ آورد.

در مقابل، ایدئولوژی عدمِ تعامل، سیاست و زندگی را سینوسی و بی ثبات می­کند.

دکتر محمود سریع القلم (استاد علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی و پژوهشگر توسعه
کلید واژه ها: ایدئولوژی - مجمع جهانی اقتصاد - اقتصاد - پایان - جهانی - دیگر - فقر و محرومیت - امپریالیسم - مجازی - قرن نوزدهم - مالی - مجمع - جدید - مردم چین - محرومیت - ثروتمند - اقتصادی - مبارزه - منظومه - مختلف - سیاسی - تعامل - مدرن - کشور - روشن - مردم

آخرین اخبار سرویس:
ادامه محدودیت های کرونایی در خوزستان/ مشاغل گروه یک و 2 اجازه فعالیت دارند

قانون اقدام راهبردی مجلس، مطابق با قانون اساسی است

غربی ها فکر متوقف ساختن پیشرفت ایران را از ذهن خود بیرون کنند

مطالبه گری و انعکاس صدای مردم رسالت صداوسیمای مرکز آبادان

بورل:کسانی هستند که منافع شان در برقرار نماندن برجام است/ایرانی ها حق دارند حس کنند به آن ها خیانت شده است

بهبود حال آیت الله مصباح یزدی نسبت به روزهای گذشته

استفاده از «مانکن زنده» این بار در کرمانشاه/ اینجا کرمانشاه است یا تل آویو+عکس!

وقف مشارکتی قرآنی در یزد آغاز شد

مجلس با شجاعت، ملت را از ذلت برجام رها کند

رزمایش احسان/ توزیع 400 بسته بهداشتی در حاجی آباد

سفیر ایران در یونسکو خواستار محکوم کردن ترور دانشمند ایرانی شد

توزیع 10 هزار بسته معیشتی بین نیازمندان خوزستان

موج همدلی و ایثار به همت بانوان جهادی

توزیع 10 هزار بسته معیشتی بین نیازمندان خوزستان

زاخارووا: تلاش برای تضعیف انتخابات ونزوئلا، حفظ بی ثباتی است

تلاش مجلس برای حذف دخالت دولت در تعیین دستمزد کارگران

749 میلیارد تومان سرمایه گذاری در پروژه های اقتصاد مقاومتی جنوب استان کرمان انجام شد

یونسکو ترور فخری زاده را محکوم کند

خاوازی: برای تامین نهاده های دامی و دانه های روغنی به خارج وابسته ایم

عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در دیدار دو پاپ + عکس

ترور شخصیت ها اراده دانشمندان ایرانی برای پیشرفت را قوی تر می کند

هشدار؛ دوچرخه های عمومی هوشمند عامل انتقال کرونا هستند

بندر امامی ها خواهان ورود قوه قضاییه و سازمان بازرسی کشور جهت شناسایی و مجازات مقصران آب گرفتگی این شهر شدند

واعظی: موضع ما نسبت به امریکا با روی کار آمدن بایدن تغییر نمی کند

پایان کابوس 8 ساله قاتل کرمانی

جزییات محدودیت های کرونایی جدید اعلام شد

انسجام اجتماعی نیاز ضروری جامعه امروز ماست

محمدرضا عیوضی، خواننده پاپ، کرونا گرفت

پیکر آیت الله الهادی در حرم حضرت معصومه(س) آرام گرفت

شهرستان قرمز در استان خوزستان نداریم/ محدودیت های ترافیکی اهواز همچنان ادامه دارد

لایروبی بندر آستارا برای پهلوگیری کشتی های بزرگ آغاز شد

تأکید بر ممنوعیت فعالیت سیاسی نیروهای آستان های مطهر در همایش کربلا

هیچ کس حق ممانعت و انکار مجازات تروریست ها را ندارد

عکس، آتش، خون

هاشمی طبا: اگر رییس جمهور بودم طرح مجلس را عملیاتی نمی کردم/ مجازات و زندانی شدن را به جان می خریدم

سفیر ایران در یونسکو خواستار محکوم کردن ترور دانشمند ایرانی

محدودیت ها در کرمانشاه کماکان ادامه خواهد داشت

ازدواج اینترنتی زیر سقف های پوشالی

پاسخ رضا نصری به جلیلی: خروج از پروتکل الحاقی دقیقا چه »هزینه ای« برای دشمن دارد؟

در کنکور سراسری 1400 اتفاق جدیدی نخواهد افتاد

مراکز اداری حقوق کارگران را به موقع پرداخت کنند تا دچار مشکلات معیشتی نشوند

ترور شخصیت ها اراده دانشمندان ایرانی برای پیشرفت را قوی تر می کند

دولت برای مهار آب های سطحی هدفمند عمل کند

ترور دانشمندان هسته ای نتیجه زبونی دشمنان ملت ایران

پیروزی آدولف هیتلر در انتخابات نامیبیا + عکس

برنامه های شهرداری تهران در «هفته کار داوطلبانه» اعلام شد

اعطای احکام جدید شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی کرمان

واکنش عباس عبدی به مصوبه ضدبرجامی مجلس؛ اگر این مجازات برای عدم اجرای همه قوانین بود آن وقت بیشتر آقایان بویژه دوستان شان در حبس بودند

لایروبی بندر آستارا برای پهلوگیری کشتی های بزرگ آغاز شد

مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان خلبانی هواپیمای «اف 4» برگزار شد

امام جمعه یاسوج: گرانی بی حساب و کتاب توجیه ندارد/ دنبال دست های پشت پرده باشید

فعالیت کتابفروشی ها از فردا چگونه است؟

توصیه کرونایی «حمید گودرزی»

امام جمعه بوشهر: جهاد علمی در دستور کار نخبگان در عرصه های خودکفایی قرار گیرد

برنامه های شهرداری تهران در «هفته کار داوطلبانه» اعلام شد

مشروح 13، جمعه 14 آذر 99

علت تأخیر در انتخابات هیئت مدیره اتحادیه قرآنی یزد

دو گمانه در باره رویکرد دولت جدید امریکا به برجام

اگر دستور جدیدی صادر نشود، منع تردد در مسیر وادی رحمت تبریز رفع می شود

قدم های بانوی جوان با حمایت کمیته امداد امیدبخش شد؛ تحقق رؤیاها در یک روستا

امام جمعه بهمن؛ حفاظت از افکار عمومی در برابر تروریسم مجازی ضروری است

معیشت مردم نباید گرفتار سیاسی کاری شود

جوانان غیور ایرانی پرچم علمی شهید فخری زاده را بالا نگه می دارند

مراکز اداری حقوق کارگران را به موقع پرداخت کنند تا دچار مشکلات معیشتی نشوند

بسیاری از ارزش های انسانی و معنوی در دنیا رنگ باخته است

ترور شخصیت ها نشانه ضعف دشمن در برابر قدرت ایران است

ورود دادستانی ایلام به ماجرای زنده شدن نوزاد آبدانانی /  مهلت 48 ساعته به پزشک برای روشن شدن ماجرا

برای پیوستن دوباره به برجام تلاش می کنیم

لزوم پرداخت به موقع حقوق کارگران/ تأخیر در پرداخت ظلم است

جوانان غیور ایرانی پرچم علمی شهید فخری زاده را بالا نگه می دارند

برنامه امتحانات دیماه 99 طلاب سطوح عالی حوزه علمیه قم اعلام شد + جدول

واکنش دادستان ایلام به گزارش «تسنیم»؛ مسئله کوتاهی در درمان و صدور گواهی فوت نوزاد 2ماهه فوراً رسیدگی می شود

تولد تا شهادت «حاج قاسم» کتاب شد

بازگشت آدولف هیتلر (+عکس)

لزوم پرداخت بموقع حقوق کارگران/ تاخیر در پرداخت ظلم است

مصدق یک انقلابی لیبرال بود! | فیلم

14 آذرماه و مهمترین خبرهای کرونایی استان ها

بازگشایی محدود مساجد و اماکن زیارتی از فردا

بازگشایی مشروط و محدود مساجد و اماکن زیارتی

اگر دستور جدیدی صادر نشود، منع تردد در مسیر وادی رحمت تبریز رفع می شود

14 آذرماه و مهمترین خبرهای کرونایی استان ها

هماهنگی بین بخشی و مشارکت جامعه، راهبرد اصلی برنامه شهر سالم سهند است

سازمان ملل جرثومه جهانی و بلا برای ملت هاست

لزوم پرداخت بموقع حقوق کارگران/ تاخیر در پرداخت ظلم است

آخرین مصوبات ستاد مقابله با کرونای خمینی شهر

ترور شخصیت ها نشانه ضعف دشمن در برابر قدرت ایران است

مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان خلبانی هواپیمای «اف 4» برگزار شد

فخری زاده قطب حرکت دانشمندان در عرصه دفاعی بود/ دانشمندان ما معتقد به جهاد علمی هستند

تسلیت مجمع نمایندگان طلاب و فضلای لرستان به امام جمعه خرم آباد

هماهنگی بین بخشی و مشارکت جامعه، راهبرد اصلی برنامه شهر سالم سهند است

اگر موضوع ترور حاج قاسم سهل گرفته شود، این آغاز خطر بزرگی است

سردار سنایی راد: مسلماً ترور شهید فخری زاده بدون پاسخ نمی ماند

ونزوئلا از ناظران بین المللی استقبال کرد

شهادت؛ ختم مجاهدت های شهید فخری زاده

رأفت اسلامی یکی از ارکان عدالت در دستگاه قضایی است

مشارکت 20 استارتاپ ایرانی در جیتکس 2020

ونزوئلا از ناظران بین المللی استقبال کرد

کرج، شهر همه می شود؟

خواب دشمنان، تعبیر نمی شود

پیکر استاد پیشکسوت حوزه علمیه قم در خانه ابدی اش آرام گرفت

پایان یک ایدئولوژی دیگر

پایان یک ایدئولوژی دیگر