مطالب مرتبط:
سرمایه گذار بخش خصوصی آماده احیای ایران پوپلین در گیلان/ آیا رؤیای احیای صنعت نساجی در گیلان محقق می شود؟
تحریم چند شخص و شرکت فعال در بخش پتروشیمی ایران از سوی آمریکا
آمریکا چندین فرد و شرکت فعال در بخش پتروشیمی ایران را تحریم کرد
استاندار گیلان از تاتارستان برای سرمایه گذاری دعوت کرد
بالاترین خیانت ناامید کردن مردم است/سرمایه گزاری 19 هزار میلیاردی در بخش آب و برق تهران
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 8 آبان 1399 ساعت 23:052020-10-29اقتصادي

سرمایه گذار بخش خصوصی آماده احیای ایران پوپلین/ آیا رؤیای احیای صنعت نساجی در گیلان محقق می شود؟


- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از رشت، استان گیلان به دلیل شرایط جغرافیایی و آب و هوایی در دهه 40 و 50 مأمن ایجاد کارخانه های نساجی در منطقه بود تا جایی که در همین دو دهه کارخانه های بسیاری ازجمله مجموعه کارخانه پوشش، ریسندگی خاور، فرش گیلان، کنف کار گیلان، ایران برک و ایران پوپلین آغاز به کار کرد.

گیلان زمانی قطب تولید پیله و نساجی بود همین امر سبب شد استان گیلان به قطب تولید پیله ابریشم در کشور تبدیل شده و درگذشته 50 درصد از پیله کشور در گیلان تولید می شده است.

تولید پنج هزار و 700 تن پیله ابریشم درگذشته گواه از ظرفیت بسیار زیاد استان گیلان در تولید این محصول می داد ولی متأسفانه این آمار در سال 70 به 850 تن رسیده  و این آمار در سال 96 از 850 تن به 136 تن کاهش یافت و همچنین نکته قابل توجه میزان اراضی توستان از 20 هزار هکتار به 13 هزار تن بوده است.

کارشناسان دلایل مختلفی را ازجمله نوع مدیریت وجود شرکت های هلدینگی زیرمجموعه بانک ها، واگذاری های باری به هر جهت، فقدان نظارت درست و همراهی خیانت گونه برخی از مدیران برای تعطیلی و یا نیمه تعطیل شدن کارخانه های گیلان به ویژه در حوزه نساجی را عامل این وضعیت نابسامان دانسته اند.

نکته ای بسیار عجیب و قابل تأمل این است که از زمان اجرای اصل 44 و خصوصی سازی در طی 17 سال گذشته بیش از 44 واحد بزرگ استان به دلیل اجرای نادرست، تعطیل و قریب 30 هزار نیروی کار در گیلان بیکار شدند.

در این شرایط و در سال جهش تولید" باید واحدهای راکد و نیمه راکد استان فعال شده و به چرخه تولید بازگردانده شوند و این همان نکته ای است که همه دلوسوزان استان به دنبال آن هستند.

به همین منظور امروز یک گروه سرمایه گذاری برای بررسی و احیا دو کارخانه نساجی از کارخانه های پوشش و ایران پوپلین، بازدید به عمل آورده و از جزییات مشکلات این کارخانه ها آگاه شدند که بسیار می تواند در صورت مساعدت مقامات استانی برای صنعت نساجی گیلان مثمر ثمر واقع شود.

یکی از آن کارخانه های فعال در حوزه نساجی که این سرمایه گذار از آن بازدید به عمل آورد، کارخانه پوشش بوده که ید بسیار طولایی در صنعت نساجی، ریسندگی و پارچه بافی و نخ ریسی داشته است.

ماجرای برهنه شدن پوشش ماجرای پوشش از تحصن کارگران این کارخانه بعد ازکارافتادن دستگاه های تهویه و گرمایشی این کارخانه آغاز و با بارش برف سنگین بهمن سال 83، بیش از 18 هکتار از سقف سالن های کارخانه به طور کامل و نیمه کامل فروریخت و تخریب شد.

عدم کارآمدی بخش خصوصی، بعد از واگذاری این کارخانه و پرداخت تنها یک پیش قسط از قرارداد متعهد شده، این کارخانه به شرکت آتیه دماوند (شرکت های زیرمجموعه بانک صنعت معدن) بازگشت و در سال 85 با حکم صادره از شورای تأمین استان گیلان، مبنی بر خلعید بخش خصوصی از آن، کارخانجات پوشش به شرکت آتیه سازان دماوند واگذار شد.

ضمن اینکه هیئت دولت نیز طی مصوبه ای کارخانه را به بخش دولتی اعاده کرده بود، شرکت آتیه سازان نیز در آن زمان مطالبات 9 ماه کارگران کارخانجات صنایع پوشش را تسویه و هشت میلیارد تومان بدهی تأمین اجتماعی را تقسیط و پرداخت کرد.

داستان به همین جا ختم نشد و با بازگشت همان بخش خصوصی، در سال 91 به دلیل پرداخت نشدن حق بیمه کارگران به تأمین اجتماعی، پرداخت نشدن مطالبات کارگران و تخریب صنعت نساجی، مشکل کارخانه روزبه روز بیشتر شده و گره ای بر کلاف سردرگم این کارخانه پر سابقه، افزوده می شد .

به طوری که امروز در جریان بازدید سرمایه گذار یکی از مدیران شرکت آتیه دماوند در حضور سرمایه گذار گفت که بعد از برف سال 83 بخشی از سقف سوله های این کارخانه فرو ریخت و بعدازاین اتفاق این کارخانه به مزایده گذاشته شد و دو نفر از یک شرکت خصوصی این کارخانه را خریداری کردند.

وی می گوید برآورد اولیه برای فروش کارخانه پوشش 30 میلیارد تومان و آن هم در سال 83 قیمت گذاری شد ولی فرد خریدار کارخانه فقط قسط اول خود به مبلغ 500 میلیون تومان را واریز کرده و پس از آن به بهانه فروریختن سقف کارخانه پوشش 700 کانتینر جنس از آن برده و بسیاری از ماشین آلات را از بین برد.

او می گوید "این شرکت خصوصی در سال 90 به پشتوانه یک مدرک باقی مانده از قبل، طی حکمی دوباره به کارخانه برگشته و مدیران منتصب ما را با ضرب وجرح از کارخانه بیرون کرده و مجدد بیش از 400 کانتینر اموال شرکت را خارج کردند، حدوداً تا الآن بیش از هزار و 100 کانتینر جنس کارخانه را بیرون برده که معادل 107 میلیارد تومان ماشین آلاتی که دیگر گیرمان نمی آید را تا سال 91 از شهر خارج کردند"   سرمایه گذار متقاضی: در پوشش جنایت رخ داد پس از صحبت های یکی از مدیران شرکت آتیه دماوند، مدیرعامل شرکت یادآوران تجارت متقاضی سرمایه گذاری که  از بخش های مختلف کارخانه تقریباً مخروبه پوشش بازدید به عمل آورد و در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: تقریباً از کارخانه پوشش به جز یک سوله فعال ریسندگی فقط یک اسم باقی مانده و این کارخانه توسط مالک خصوصی قبلی به یک خرابه بزرگ تبدیل شده که جای بسیار تأسف دارد.

حسین قنبری می گوید که کارخانه پوشش به دلیل نزدیکی به دریا، فرودگاه سردار جنگل رشت و منطقه آزاد انزلی دارای ظرفیت بسیار خوبی بوده و در صورت ساخت دوباره و نوسازی دستگاه های ریسندگی می توان نخ های مرغوب را دنیا صادر و برای دو هزار و 500 نفر در استان ایجاد اشتغال کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت یادآوران تجارت اتفاقی که در کارخانه پوشش افتاده یک جنایت بوده و افراد بسیاری را از کار بیکار کرده و عملاً این کارخانه ورشکسته بوده و فقط از آن یک زمین باقی مانده است.

قنبری با تقدیر از همراهی دستگاه قضا برای احقاق حقوق گیلان در حوزه صنعتگفت که مدیران استانی که همواره ادعای حمایت از بخش خصوصی را دارند تاکنون هیچ کمکی به ما به عنوان یک سرمایه گذار نکرده و عزم لازم برای حل مشکل کارخانه های گیلان وجود ندارد.

ماجرای از پا افتادن ایران پوپلین یکی دیگر از کارخانه های نساجی گیلان که درگذشته کارگران بسیاری را در خود جای داده بود کارخانه ایران پوپلین است، این کارخانه یکی از همین کارخانه های نیمه تعطیل است که در سال 1353 تأسیس و متعاقب آن قسمت های مختلف ازجمله ریسندگی، بافندگی، رنگرزی و چاپ راه اندازی شد.

 این واحد تولیدی متعلق به شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی از زیرمجموعه های هلدینگی بانک ملی است که مساحت آن 250 هزار مترمربع و دارای 116 هزار مترمربع زیربنا است که در سال 1369 سهام آن در بورس اوراق بهادار تهران عرضه و در سال 1387 به دلیل آنچه زیان ده بودن شرکت عنوان شد از بورس خارج شد.

مهم ترین مشکلاتی کارگران این کارخانه در بازدید سرمایه گذار از شرکت بیان کردند دستگاه های مستهلک، نبود برخی قطعات، نبود سرمایه در گردش و مواد اولیه و همچنین مدیریت نادرست بوده است.

  دستگاه قضا نبود ما اینجا حضور نداشتیم به همین منظور امروز مدیران شرکت یادآوران تجارت به عنوان یک سرمایه گذار از این قطب نساجی در گیلان بازدید به عمل آوردند.

حسین قنبری پس از بازدید از کارخانه ایران پوپلین می گوید این کارخانه را می توان با تجهیز تجهیزات و نوسازی آنان از این شرایط اسف بار خارج کرد زیرا ایران پوپلین به راحتی می تواند برای سه هزار نفر در استان اشتغال زایی ایجاد کرده و رونق اقتصادی را به این کارخانه برگرداند.

شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی که یکی از شرکت های زیرمجموعه بانک ملی محسوب می شود بر اساس قانون موظف بود تا در پایان مهرماه کارخانه ایران پوپلین را به مزایده بگذارد ولی با توجه به اعلام آمادگی برخی از شرکت های مورد تأیید دستگاه های نظارتی و اعلام آمادگی برای در اختیار قرار دادن تضامین حداکثری، نکته حائز اهمیت در شروط مندرج در قرارداد اجاره ای است که شرکت توسعه ملی این اجاره نامه را به گونه ای تنظیم کرده که مسیر شناسایی اهلیت سنجی به سمت موافقت گزینه های این شرکت برود.

در همین خصوص مدیرعامل شرکت یادآوران تجارت می گوید اگر اکنون قوه قضاییه به  مسئله واگذاری ها ورود نمی کرد واگذاری به بخش خصوصی وجود خارجی نداشته و تمامی این کارها با زد و بندهای سیاسی اتفاق می افتاد که نتیجه اش نابودی کارخانه پوشش، ابریشم و هپکو اراک بوده است.

همکاری با بخش خصوصی نیست/3000 نیرو در انتظار تصمیم میدران بانک قنبری از متولیان صنعت و معدن استان گلگی دارد و معتقد است وقتی شرکت یادآوران تجارت به عنوان یک سرمایه گذار خوش نام وارد استان گیلان شد انتظار  برخورد بهتری را داشتیم ولی غیر از قوه قضاییه هیچ نهاد دیگری با ما همکاری نکردند.

آمادگی کامل برای احیای ایران پوپلین با تضامین مدنظر استان داریم وی با اعلام آمادگی برای تضامین مورد نیاز استان می گوید اگر بخش تجهیز و نوسازی تجهیزات در ایران پوپلین انجام شود برای سه هزار نفر در استان اشتغال ثابت ایجادشده و شرکت یادآوران تجارت این آمادگی را دارد تا تمامی بخش های ایران پوپلین را در اختیار گرفته و به تجهیز و نوسازی آن کمک کند لذا تنها راه تحقق این امر توجه مدیران استانی به بخش خصوصی است.

 
کلید واژه ها: گیلان - استان گیلان - تولید - پیله ابریشم - کارخانه - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - قطب تولید - پیله - نساجی - استان - ایران - خبرگزاری فارس - ابریشم - هزار - صنعت نساجی - آب و هوایی - بخش خصوصی - کشور - خبرگزاری - آمار - توستان - گزارش - منطقه - شرایط - خصوصی - هوایی - محصول - ظرفیت - اراضی - زمانی

آخرین اخبار سرویس:
ضرورت فرآوری سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

جزییات محدودیت های کرونایی در استان اصفهان از روز شنبه(15آذر 99)

کارخانه کنسرو تن ماهی رفیع کنارک به مدار تولید برگشت

محکومیت عرضه کننده خارج از شبکه 260 کیسه کود شیمیایی یارانه ای در کهگیلویه و بویراحمد

روش های جلوگیری از هک شدن سیستم امنیتی خودرو توسط سارقان

قالیباف: با گرانی ها آشنا هستم

پرداخت 108 فقره تسهیلات به معلولان اردستان و چند خبر از شمال اصفهان

حمایت همه جانبه مدیرعامل شرکت مس از افزایش سطح مدیریت بحران در استان

اوپک پلاس تولید نفت را کاهش می دهد

جزییات پرداخت وام یک میلیونی کرونا

قیمت طلا، سکه و دلار امروز جمعه 99/09/14 + تغییرات

محکومیت عرضه کننده خارج از شبکه 260 کیسه کود شیمیایی یارانه ای در کهگیلویه و بویراحمد

کدام مشاغل در پایتخت از شنبه مجاز به فعالیت هستند؟

کارخانه کنسرو تن ماهی رفیع کنارک به مدار تولید برگشت

فعالیت 27 صندوق زنان روستایی در قم/نبود بازارچه دائمی مشاغل خانگی

قیمت خودرو در آخرین روز هفته/ سمند 191 میلیون تومانی شد

کدام مشاغل در پایتخت از شنبه مجاز به فعالیت هستند؟

با دو میلیارد چه خودرویی می توان خرید؟ +جدول

افتتاح فاز یک هزار و یک شهر در بهار 1400

امروز صرافان دلار را به چه قیمتی خریدند؟

توزیع روغن خوراکی در بازار رودسر

مقابله با گران فروشی تخم مرغ در خراسان رضوی | نظارت ها تشدید می شود

حامل های انرژی سال آینده گران می شوند؟/بیمه کرونایی برای اصناف متضرر از محدودیت ها

زنگنه: کاهش تولید اعضای اوپک پلاس در ماه ژانویه به 7.2 میلیون بشکه می رسد

رییس اتاق اصناف تهران: فعالیت گروه یک و 2 شغلی از شنبه در پایتخت مجاز شد

پرداخت تسهیلات کرونا به باشگاه های ورزشی لرستان

بیش از 6 تن مواد غذایی غیر قابل مصرف در مهاباد معدوم شد

یکی از مشکلات کشور ما مصرف بی رویه است

جزییات محدودیت های جدید کرونا در یزد اعلام شد

ارزش سهام عدالت یک میلیونی و 500 هزار تومانی در سامانه استعلام| امروز پنجشنبه 13 آذر

فعالیت 27 صندوق زنان روستایی در قم/نبود بازارچه دائمی مشاغل خانگی

ارزش صندوق etf دارا یکم امروز پنجشنبه 13 آذر

دومین دادگاه رییس سابق سازمان خصوصی سازی+ ویدیو

سهم مواد غذایی در سبد مردم در حال کاهش است

خبر مشروح 20 پنجشنبه 13 آذر 99

حفر چاه آب در محدوده مناطق مسکونی کردستان ممنوع است

روزانه 30 تن مرغ منجمد باقیمت 15 هزار تومان در قم توزیع می شود

قالیباف: مردم در زمینه گرانی ها گلایمند هستند

بهترین سایت های ایرانی معتبر برای خرید و فروش بیت کوین

کدام میوه ها بیشتر در سبد خرید تهرانی هاست؟

اوپک پلاس تصمیم عاقلانه ای گرفت

اجماع اوپک پلاس بر سر تسهیل 500 هزار بشکه ای توافق کاهش تولید در ژانویه 2021

اراضی دیم پلدختر در انتظار افتتاح ایستگاههای پمپاژ آب

پرداخت سود سهام بورسی الکترونیکی شد

روزانه 30 تن مرغ منجمد باقیمت 15 هزار تومان در قم توزیع می شود

کسری بودجه و ضعف نظارت؛ دو عامل اصلی نابسامانی بازار است

قیمت طلا قیمت سکه قیمت ارز قیمت دلار امروز پنجشنبه 13 آذر 99 + جدول

بخت خرید جدید استقلال باز می شود؟

کسری بودجه و ضعف نظارت؛ دو عامل اصلی نابسامانی بازار

توافق اوپک پلاس بر سر افزایش تدریجی تولید نفت در سال 2021 + فیلم

توافق وزیران نفت گروه اوپک پلاس با افزایش تولید نفت

صرافان دلار را به قیمتی خریدند؟

هشدار وزیر اسبق صمت: دولت روحانی بودجه خطرناکی بسته تا دولت بعد را ساقط کند/ بانک مرکزی آب به آسیاب تحریم ریخت!

اشتغال آفرینی جمعیت و سالمندی را ساماندهی می کند

قالیباف : با گرانی ها آشنا هستیم

زنگنه ازتوافق اوپک پلاس برای رسیدن به قیمت های منصفانه گفت

اشتغال آفرینی جمعیت و سالمندی را ساماندهی می کند

فعالیت گروه های شغلی یک و دو از 15 آذر در تبریز مجاز است

توافق اوپک پلاس برای افزایش 500 هزار بشکه ای

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز پنجشنبه 13 آذر 99

خدمات ستاد اجرایی فرمان امام در روز معلولان؛ اعطای جهیزیه، بسته های معیشتی و بهداشتی و ویلچر

نقض محدودیت کرونایی 61 واحد صنفی گرگان را به تعطیلی کشاند

قیمت گوشت قرمز 5 هزار تومان ارزان شد

جذب 1380تن روغن مواد اولیه واحدهای صنعتی و صنفی سیستان وبلوچستان

تصویب افزایش تولید نفت در نشست وزیران اوپک پلاس

سهم اردبیل از واگذاری مسکن به خانواده های چندمعلولی کم است

دولت از نقل و انتقال خودرو چقدر درآمد دارد؟

کدام مشاغل در پایتخت از شنبه مجاز به فعالیت هستند؟

آینده قیمت دلار چگونه خواهد بود؟

رهن و اجاره آپارتمان در امیریه چقدر؟

تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی اصفهان در دستور کار قرار گیرد

کاهش قیمت تا تعیین خسارت خودرو و تلاطم اقتصادی

«نمایشگاه بی پایان چین – آ سه آن»؛ گواه عزم چین در اجرای سیاست درهای باز

زنگنه ازتوافق اوپک پلاس برای رسیدن به قیمت های منصفانه گفت

نقض محدودیت کرونایی 61 واحد صنفی گرگان را به تعطیلی کشاند

10 درصد بیماران کرونایی نیشابور قرنطینه را رعایت می کنند

کشتارهای غیر مجاز دام باید در ایلام ساماندهی شود

بازار سهام بیش از 22 درصد رشد کرده / شاخص کل از مرز 1/5 میلیون واحدی عبور می کند!

جذب 1380تن روغن مواد اولیه واحدهای صنعتی و صنفی سیستان وبلوچستان

سیر نزولی قیمت گوشت مرغ در سیستان و بلوچستان

پروژه خط 400 کیلوولت زاهدان_بم از مهم ترین پروژه های افتتاح شده در سیستان و بلوچستان است

اجماع اوپک پلاس بر کاهش تدریجی تولید نفت از ژانویه 2021

از شنبه 15 آذر ماه صنوف گروه های شغلی 1 و 2 در ایلام مجاز به فعالیت هستند

محدودیت تردد شبانه خودرو های پلاک شخصی در قم تمدید شد

بازدید رییس کل دادگستری از یک کارخانه تولیدی در بندرعباس

کاهش تولید نفت در ماه ژانویه به 7.2 میلیون بشکه می رسد

پرداخت بیش از 10 میلیارد تومان تسهیلات کرونایی در آستارا

سیر نزولی قیمت گوشت مرغ در سیستان و بلوچستان

اوپک پلاس تصمیم عاقلانه ای گرفت

توافق اوپک پلاس بر سر افزایش تدریجی تولید نفت

پروژه خط 400 کیلوولت زاهدان_بم از مهم ترین پروژه های افتتاح شده در سیستان و بلوچستان است

دنده معکوس قیمت سکه و طلا /زلزله قیمتی در بازار سکه و طلا

102 هزار عدد کنسرو احتکاری در نظرآباد کشف شد

مرغ های زنده قم ممنوع الخروج شدند

فعالیت مشاغل گروه های 1 و 2 در شهرهای وضعیت نارنجی تهران مجاز است

اعلام جزییات محدودیت های کرونایی که از شنبه در کشور اجرا می شود

شاخص بورس به سد سخت مقاومتی نرسید

سند توسعه 35 روستای شاهرود تهیه و تدوین شده است

تولید به نام بانوان

اجماع اوپک پلاس بر سر تداوم کاهش عرضه

سرمایه گذار بخش خصوصی آماده احیای ایران پوپلین/ آیا رؤیای احیای صنعت نساجی در گیلان محقق می شود؟

سرمایه گذار بخش خصوصی آماده احیای ایران پوپلین/ آیا رؤیای احیای صنعت نساجی در گیلان محقق می شود؟