موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - بهترين بيمارستان - نساجي مازندران - فينال ليگ قهرمانان - ايران خودرو - تيم فوتبال فولاد خوزستان - توافق هسته اي - نقشه سه بعدي - تيم استقلال - استقلالي ها - راكتور - دانشجويان دكتري - موسسه تحقيقات علوم شيلاتي كشور - پارك علم و فناوري خليج فارس - شهر نمين - معره النعمان - سهام فيس بوك - شهرك صنعتي نوبران - مجمع خيرين سلامت - مريم مجتهدزاده - بليزارد - امامزاده اسماعيل - محمد علي پورمختار

مطالب مرتبط:
حل بحران قره باغ، محور دیدار عراقچی و سرگیی ریابکوف در مسکو
مذاکره دوم عراقچی در مسکو در باره قره باغ آغاز شد
عراقچی برای حل مناقشه قره باغ وارد مسکو شد
تداوم درگیری بر سر قره باغ
رایزنی عراقچی با معاون وزیر خارجه روسیه در مورد مناقشه قره باغ
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 8 آبان 1399 ساعت 18:002020-10-29سياسي

حضور گروه های تروریستی در قره باغ منجر به گسترش بحران می شود


ایرنا- پژوهشگر مهمان در بنیاد علم و سیاست برلین و عضو شورای علمی موسسه مطالعاتی اوراسیا گفت: انتقال عناصر تروریستی به منطقه قره باغ تهدید خیلی جدی تری را برای کشورهای منطقه ایجاد می کند و در نهایت ممکن است منجر به استمرار بحران شود.

- " تهران-ایرنا- پژوهشگر مهمان در بنیاد علم و سیاست برلین و عضو شورای علمی موسسه مطالعاتی اوراسیا گفت: انتقال عناصر تروریستی به منطقه قره باغ تهدید خیلی جدی تری را برای کشورهای منطقه ایجاد می کند و در نهایت ممکن است منجر به استمرار بحران شود.

نزدیک به یک ماه ازآغاز درگیری ها در منطقه قره باغ می گذرد.

در روزهای آغاز درگیری ها بسیاری بر این باور بودند که همانند دفعات قبل درگیری بین باکو و ایروان طولانی نخواهد بود اما گذشت چند هفته از درگیری ها هرگونه خوش بینی نسبت به پایان تنش ها را کاهش داد.

نقش آفرینی بازیگران خارجی از سویی و عدم ایفای نقش جدی تر از سوی برخی دیگر از بازیگران، از مولفه هایی بوده که در این دور از درگیری ها درباره آن بحث و تبادل نظر می شود.

در همین زمینه با حمید رضا عزیزی پژوهشگر مهمان در بنیاد علم و سیاست برلین و عضو شورای علمی موسسه مطالعاتی اوراسیا گفت و گو کرده ایم.

نحوه مواجهه روسیه ترکیه، آمریکا و شورای امنیت با این مناقشه از محورهای این گفت و گو است.

حضور نیروهای نیابتی و احتمال تصاعد بحران قره باغ و ضرورتهای نقش آفرینی ایران در دیگر موضوعاتی است که در این گفت و گو به آن پرداخته شده است.

ایرنا: تنش و درگیری میان باکو و ایروان بر سر منطقه قره باغ در مقایسه با دوره های قبل گستردگی و شدت بیشتری یافته است ارزیابی شما از این اتفاق چیست و چه چشم اندازی برای این مناقشه می بینید؟ عزیزی: چند عامل باعث طولانی شدن مناقشه در این مقطع شده است؛ یکی از مهمترین عوامل، تغییر در توان نظامی کشورهای طرف درگیر است.

یکی از مسائلی که باعث شد در سال 94 جمهوری آذربایجان با وجود اینکه بخش های زیادی از خاک این کشور غیر از قره باغ در اشغال ارمنستان بود، این بود که ارمنستان به لحاظ نظامی بر جمهوری آذربایجان برتری داشت.

موضوع دیگر حمایت کامل روسیه از ارمنستان درآن مقطع بود.

در عین حال ملاحظات اقتصادی را هم باید مد نظر قرار داد.

جمهوری آذربایجان به عنوان یک کشور نفتی نیاز به سرمایه گذاری در حوزه های انرژی داشت و ادامه درگیری ها به نفع این کشور نبود.

همین ملاحظات ناشی از سرمایه گذاری در حوزه انرژی باعث شد خود باکو تمایلی به باز کردن این پرونده و رفتن به سمت بازپس گیری مناطق نداشته باشد.

ولی در بیش از دو دهه گذشته اتفاقات جدیدی افتاده است؛ نخست اینکه جمهوری آذربایجان به واسطه همان درآمدهای نفتی در وضعیت بهتری نسبت به ارمنستان قرار گرفته است.

ارمنستان از نظر اقتصادی منابع زیرزمینی و زیرساخت اقتصادی خوبی ندارد.

این کشور هم از جانب ترکیه هم جمهوری آذربایجان در محاصره است و روزنه های دسترسی آن به خارج محدودتر بوده است.

همه اینها ارمنستان را به لحاظ اقتصادی و نظامی در موقعیت ضعیف تری قرار می دهد.

مساله دیگر اینکه در این مدت جمهوری آذربایجان به لحاظ نظامی همکاری های زیادی با طرف های دیگر از جمله اسراییل و ترکیه آغاز کرده است.

از سوی دیگر روسیه هم در سال های اخیر در پرونده های مختلف به خصوص در موضوعات اقتصادی و کریدور شمال-جنوب و بقیه مسائل با جمهوری آذربایجان هم همکاری هایی داشته است.

هر چند روسیه با ارمنستان در قالب سازمان پیمان امنیت دسته جمعی" (CSTO) همکاری داشته است.

ولی همکاری های آن با آذربایجان هم گسترش یافته است.

یکی از محاسبات باکو این بوده که در این شرایط روسیه در ورود احتمالی به جنگ ملاحظه بیشتری خواهد کرد که تحولات اخیر نشان داد این محاسبات اشتباه هم نبوده است.

عامل دیگر ورود جدی ترکیه به این بحران است.

ترکیه در یک دهه اخیر سیاست مشکلات صفر با همسایگان را دنبال می کرد اما در شرایط فعلی یک نوع سیاست خارجی فعال و تهاجمی در مناطق مختلف از مدیترانه، قفقاز و شمال آفریقا در پیش گرفته است و در این بحران هم حمایت بی قید و شرطی از باکو داشته است.

همه اینها باعث شده باکو نه تنها با عزم بیشتری به سمت خاتمه بحران فریز شده به نفع خود ورود کند بلکه آن را ادامه هم بدهد.

کما اینکه می بینید طرح آتش بسی هم که مطرح می شود، قبول نمی شود و باکو تاکید دارد تا آزادی کامل سرزمین های خود پیش خواهد رفت.

همین موضوع چشم انداز دستیابی به راه حل سیاسی را خیلی دشوار کرده است.

دست کم آذربایجان به کمتر از این که اگر نه خود قره باغ بلکه بقیه مناطق از جمله مناطقی که نیروهای ارمنی در دهه 80 و 90 تصرف کردند را آزاد نکند، تن به آتش بس و راه حل سیاسی نمی دهد اگر هم بدهد موقت خواهد بود.

ایرنا: برخی از ناظران مسائل بین الملل معتقد بودند که روسیه در نهایت در این مناقشه وارد خواهد شد.

نقش آفرینی های اخیر روسیه برای آتش بس در قره باغ را چگونه دیدید و اساساً روسیه چقدر جدی بود.

آیا امکان مداخله مستقیم روسیه در منازعه قره باغ دیده می شود؟ عزیزی: آقای پوتین در نشست اخیر والدای صراحتاً اشاره کرد که ما با هر دو طرف منازعه روابط نزدیکی داریم و این را هم گفت که در حال حاضر بیش از دو میلیون هم آذری و هم ارمنی در روسیه حضور دارند و هیچ صحبتی از مداخله مستقیم به نفع یکی از طرف ها نکرد و تمام صحبت هایش تاکید مجدد بر راه حل سیاسی بود.

پیوندهای اقتصادی نزدیک تری که بین روسیه و جمهوری آذربایجان طی دهه 90 تا الان برقرار شده، روس ها را محتاط تر کرده است.

از سوی دیگر درست است که روسیه نگرانی جدی دارد نسبت به اینکه ترکیه در حوزه "خارج نزدیک" توسعه و نفوذ داشته باشد.

اما از طرف دیگر سو می دانید که روسیه و ترکیه در سوریه هم در دو جبهه مخالف قرار داشتند اما در آنجا سازوکاری به نام روند آستانه با حضور ایران تشکیل دادند و باهم کار می کنند.

علاوه بر اینها در سال های اخیر همکاری های دیگری بین روسیه و ترکیه شکل گرفته همانند فروش اس400.

اینها هم روسیه را نسبت به روابط با ترکیه محتاط کرده است.

به خاطر همین هم روسیه سعی دارد تا جایی که ممکن است از مداخله مستقیم یا حداقل آشکار در این بحران به نفع ارمنستان خودداری کند.

کما اینکه آقای پوتین اشاره کرد که پیمانی که با ارمنستان داریم، شامل قره باغ نمی شود.

جمهوری آذربایجان هم تا الان محتاط بوده که مناقشه به سمتی کشیده نشود که خاک ارمنستان هدف قرار بگیرد تا نهایتا روسیه ناچار به ورود به این ماجرا شود.

ایرنا: آیا ممکن است روس ها مداخله خود در این منازعه را به تغییرات سیاسی در ارمنستان پیوند بزنند؟ عزیزی: من اعتقادی ندارم که روسیه نقش آفرینی خود در مناقشه را به تغییرات سیاسی در ارمنستان گره بزند.

زمانی که آخرین دور تحولات سیاسی در ارمنستان به روی کار آمدن آقای پاشینیان منجر شد، خیلی ها می گفتند که پاشینیان ممکن است رویکرد ضد روسی یا حداقل واگرا نسبت به روسیه در پیش بگیرد.

مباحثی هم در قالب ابتکارات نزدیکتر با اروپا مطرح شد.

اما در عمل پاشینیان نشان داد که اوضاع به این شکل نیست.

چرا که شریان حیاتی ارمنستان به سه کشور ایران، گرجستان و روسیه محدود است و ارمنستان پیوستگی جغرافیایی هم با اتحادیه اروپا ندارد.

برای ارمنستان ریسک بالایی دارد که سیاست واگرایانه نسبت به روسیه در پیش بگیرد.

البته بعضی ها این ایده را مطرح می کنند که شاید سستی و تعلل روسیه در حمایت جدی از ارمنستان در مراحل اولیه به خاطر این بوده که به ارمنستان نشان بدهد که شما به ما نیاز دارید و موقعیت خود را به ارمنستان یادآور شود.

اگر هم چنین رویکردی در روسیه وجود داشته باشد- که من نسبت به آن مطمئن نیستم- چیزی نیست که در بلندمدت قابلیت استمرار داشته باشد.

در صورتی که خاک ارمنستان درگیر شود، به هر حال روسیه در قالب پیمان امنیت دسته جمعی چاره ای جز مداخله به این مسئله ندارد.

پیمان CSTO که بین روسیه و همسایگانش منعقد شده، مانند ناتو نیست.

درست است که در ناتو هم عدم توازن جدی بین آمریکا و کشورهای دیگر وجود دارد اما در سازمان پیمان امنیت دسته جمعی، روسیه در قبال تهدیدات امنیتی اعضا بعنوان تضمین گر امنیتی عمل می کند و اگر اتفاقی بیفتد روسیه اعتبار خود را به عنوان یک تضمین گر امنیتی از دست خواهد داد.

بنابراین اگر کار به آن مرحله کشیده شود، روسیه چاره ای جز مداخله جدی تر نخواهد داشت.

ایرنا: ارزیابی شما از عملکرد سازوکار مینسک طی سه دهه اخیر چیست آیا این مجموعه واقعاً در مناقشه قره باغ بی طرف بود.

در صورت باز پس گیری اراضی اشغالی این گروه چگونه ایفای نقش خواهد کرد.

اگر سازوکار مینسک قابلیت و نقش آفرینی ندارد چه کشورها و قدرت هایی قابلیت ایفای نقش در این مناقشه را دارند؟ عزیزی: سازوکار مینسک مربوط به دهه نود بود و طرح هایی هم که در آن زمان ارائه شد، خیلی جوابگو نبود و در نهایت هم نقش اصلی را در پایان دادن به این بحران روسیه ایفا کرد.

در شرایط فعلی هم فکر نمی کنم اعضای گروه مینسک با توجه به شرایط سیاسی که در کشورهای فرانسه و آمریکا وجود دارد، این پتانسیل را داشته باشند.

البته آقای مکرون صحبت هایی کرده و آمریکا هم از وزرای خارجه دو کشور دعوت کرده است که گفت و گوهایی بکنند.

اما اینها درگیر مشکلات دیگری هستند.

فرانسه در شرق مدیترانه با ترکیه درگیر هست.

برای آمریکای ترامپ هم حداقل در حال حاضر قفقاز اولویت ندارد.

بنابراین من اراده سیاسی لازم را در دو کشور نمی بینم که به سمتی بروند که راه حل جدی و مهم تر از آن راه حل قابل اجرا و قابل قبول برای طرفین داشته باشند.

در چارچوب فعلی کشورهایی که می توانند ایفای نقش کنند، بیشتر روسیه، ایران و ترکیه هستند.

بعضی کارشناسان هم توصیه می کنند که سازوکاری مانند آنچه درباره سوریه شکل گرفت، درباره قره باغ هم با حضور سه کشور شکل بگیرد.

روسیه بیشتر در حمایت از ارمنستان می تواند ایفای نقش کند، ایران مخصوصاً در این دوره از درگیری ها سعی کرده بی طرفی خود را حفظ کند و ترکیه در قالب حمایت تمام قد از آذربایجان ظاهر شده است.

این فرمت به صورت بالقوه می تواند جوابگو باشد اما یکسری مسائل پیرامون قضیه وجود دارد که در عمل آن را دشوار می کند.

ایرنا: آیا ممکن است شورای امنیت سازمان ملل در نهایت در مناقشه قره باغ مداخله کند و آیا در صورت مداخله کماکان قطعنامه های قبلی را مبنا قرار خواهد داد یا ممکن است از آن قطعنامه ها عدول کند؟ عزیزی: اینکه شورای امنیت بخواهد به شکل قطعنامه جدید یا هر چیز دیگری باشد اشکال مختلف می تواند داشته باشد همان اصلی که درباره موضوع ترکیه اشاره کردم اگر قطعنامه شورای امنیت به شکلی باشد که ساز و کار جدیدی را تعریف کند برای حل مناقشه دوباره با مخالفت روسیه مواجه خواهد شد.

به صورت کلی می توان گفت حداقل در شرایط فعلی و تا جایی که شرایط میدانی ایجاب نکند، روسیه تمایلی به اینکه بازیگران جدیدی را به صورت عملی وارد این فرآیند بکند البته در قالب گروه مینسک هم نهایتاً خود روسیه بود که نقش اصلی را ایفا کرد.

اگر اقدام احتمالی شورای امنیت به شکلی باشد که ساز و کار جدیدی را تعریف کند احتمال مخالفت روسیه با آن هست ولی فکر می کنم نهایتاً در قالب همان ساز و کارهایی که قبلاً تعریف شده در گروه مینسک و قطعنامه های قبلی یابد به فعالیت بکند.

اینکه بخواهد به شکل جدی تر ورود بکند.

این درگیری ها اگر گسترش پیدا کند شاید خود روسیه ابتکاری را مطرح می کند و باید در شرایط فعلی فکر نمی کنم ابتکار جدیدی شورای امنیت داشته باشد.

ایرنا: چه ملاحظاتی در این زمینه وجود دارد؟ عزیزی: مهمترین ملاحظات عدم تمایل روسیه است که چنین امتیازی به ترکیه بدهد تا ترکیه در حوزه خارج نزدیک روسیه به عنوان یک میانجی گر و بازیگر سیاسی با نفوذ ایفای نقش کند.

در سوریه معادلات به شکلی بود که با توجه به نفوذ ترکیه روی اپوزیسیون سوریه، سازوکار سه جانبه آستانه فرمت کارآمد و مورد قبولی بود، اما در مورد قره باغ روسیه ملاحظات جدی دارد.

این اعتقاد وجود دارد که یکی از دلایل اصلی که ترکیه به این شکل از آذربایجان حمایت کرد، این بود که خود را به عنوان یک بازیگر فعال در قفقاز جنوبی به روسیه بقبولاند.

در عین حال مقامات روسیه در این مدت به صورت مستقیم و غیرمستقیم حضور ترکیه را در مذاکرات صلح رد کردند.

ترکیه به نظر می رسد تا زمانی که حضورش به رسمیت شناخته نشود، تلاش هایش برای روشن نگه داشتن آتش منازعه ادامه خواهد یافت.

ایران نسبت به این مساله آگاه بوده که روسیه نقش آفرینی بازیگران دیگر در حوزه پیرامونی را نمی پذیرد به همین خاطر هم به جز اینکه پیشنهاد میانجیگری داده و در این دوره از درگیری ها هشدار داده که امنیت کشور به خطر نیفتد اما فراتر از این سعی کرده خود را درگیر نکند.

البته الان با توجه به سطح روابطی که ایران و روسیه وجود دارد، روسیه نسبت به دهه 90 دید بازتری نسبت به حضور ایران در روند سیاسی دارد ولی روسیه نگرانی های جدی و منطقی نسبت به ترکیه دارد و عدم پذیرش ترکیه به لاینحل ماندن این بحران منجر شده است.

ایرنا: در هفته های اخیر خبرهایی از حضور نیروهای نیابتی در بحران قره باغ مطرح می شود و هر دو طرف یکدیگر را متهم می کنند که نیروهای مزدور خارجی را وارد این بحران کرده اند آیا خبر مستند و موثقی در این زمینه وجود دارد.

این اتفاق چه پیامدهایی ممکن است برای منطقه داشته باشد؟ عزیزی: حضور نیروهای نیابتی در منازعه قره باغ بحث جدی است.

در این زمینه نه فقط گزارش هایی به نقل از منابع مطلع منتشر شده، بلکه گزارش های موثق و فیلم هایی از حضور شبه نظامیان سوری و عناصر وابسته به ارتش آزاد سوریه تحت حمایت ترکیه در منطقه قره باغ منتشر شده است.

به بعضی گروه های افراطی سوری که اینها در هماهنگی با ترکیه عمل می کنند.

و به نظر می رسد حضور عناصر سوری در قره باغ در حمایت از آذربایجان امروزه ثابت شده هست.

اگر اشتباه نکنم آقای باگدانف صحبتی کرد که عناصر سوری و لیبیایی در این منطقه حضور دارند.

در مورد عناصری لیبیایی من شخصاً ندیدم ولی در مورد حضور عناصر سیاسی سوری بحث های جدی مطرح است.

از طرف مقابل صحبت هایی در مورد حضور کردهای ایزدی در حمایت از ارمنستان هست که به نظر می رسد این گزارش ها هم درست باشد.

ولی از نظر تعداد این نیروها و سازماندهی آنها متفاوت هستند و عناصر سوریه که در قره باغ اعزام شدند و فعال هستند به نظر می رسد به لحاظ سازماندهی و تشکیلات در فضای جدی تری قرار داشته باشند.

حضور نیروهای نیابیتی از چند جنبه می تواند مساله ساز باشد اول اینکه برای کشورهای پیرامونی منطقه قره باغ یا همسایگان ارمنستان و جمهوری آذربایجان یک چالش است.

مشخصاً برای روسیه و ایران که در سوریه و در فاصله بسیار دور از مرزهای خودشان حضور یافتند که یکی از اهداف اصلی آنها اهداف امنیتی بود برای مبارزه با نیروهای افراطی و تروریستی تندرو.

حالا انتقال این عناصر به نزدیکی مرزهای این دو کشور تهدید خیلی جدی تری را ایجاد می کند و این فاکتوری است که در نهایت ممکن است منجر به استمرار بحران شود.

حضور این نیروها در نزدیکی مرزهای ایران و روسیه اگر بخصوص تهدید امنیتی جدی و مستقیم و ثابت شده از جانب این گروه ها علیه یکی از این دو کشور انجام بگیرد امکان ورود جدی این دو کشور دست کم برای مبارزه جدی با عناصر افراطی وجود دارد و این می تواند بحران را به طور کامل از کنترل خارج کرده و ابعاد گسترده تری به آن بدهد.

موضوع دیگر این است که گروه های افراط گرا در جمهوری آذربایجان که اکثریت جمعیت آن شیعه هستند انتقال اینها بعداً چه رخ خواهد داد اگر حضور آنها استمرار یابد.

درست است که الان به عنوان یک ابزار نظامی ممکن است برای جمهوری آذربایجان کارآمد باشد ولی در بلند مدت می تواند باعث درگیری هایی در سطح محلی شود و منجر به بروز درگیری های بین این گروه ها و مردم خود جمهوری آذربایجان شود و ابعاد جدیدی به بحران بدهد و آن را از کنترل خارج شود و یک تهدید امنیتی جدی برای جمهوری آذربایجان است.

ایرنا: طی یکی دو هفته اخیر شاهد پرتاب راکت هایی در مناطق مرزی به سمت ایران بوده ایم احتمال سرریز بحران قره باغ به سمت ایران چقدر است.

ایران چه اقداماتی را باید در دستور کار قرار دهد.

گفته می شود ایران باید یک منطقه به عنوان منطقه حائل اعلام کند ارزیابی شما از این پیشنهاد چیست؟ عزیزی: واقعیت این است که جدی تر می شود اگر بحران ادامه یابد و گسترش پیدا کند این می تواند تهدید بیش از گذشته هم باشد.

این تهدیدات دو جنبه دارد یکی هم این بحثی که پرتاب راکت ها و گلوله ها به داخل مرزهای ایران یا نفوذ پهپادها به هر دو طرف یا عمدتاً پهپاد جمهوری آذربایجان که ساخت اسراییل هستند به داخل خاک ایران است.

یک تهدید امنیتی مستقیم از طرف خود کشورهای درگیر است.

بحث دیگر حضور گروه های افراط گرا است با توجه به اینکه ایران سال ها با این گروه ها در سوریه جنگیده است اینها انگیزه کافی برای اینکه بخواهند اقدامی علیه امنیت ایران انجام بدهند، را دارند.

ایران سطح آماده باش خود را در مناطق مرزی بالا برده است ولی این تهدیدی است که به مرزهای شمالی ما منتقل شده و بحث خیلی جدی است.

ایران تا الان به دلایل مختلف سعی کرده است از سطح هشدار فراتر نرود.

به هر حال به لحاظ حقوقی ایران هیچ وقت قره باغ را به عنوان یک حکومت مستقل به رسمیت نشناخته و به لحاظ حقوق بین الملل هم ادعای ارمنستان مبنی بر این که بخواهد به استناد حق تعیین سرنوشت در این مناطق همه پرسی انجام شود را نمی پذیرد و همانطور که مقامات ما اشاره کردند که مناطق اشغالی باید تخلیه شود این موضع اصولی ایران از ابتدا تا الان بوده است.

این باعث می شود ایران نخواهد در این بحران به نفع ارمنستان مداخله ای انجام دهد.

بحث پیوندهای قومیتی بین جمهوری آذربایجان و آذری های ایران موضوع مهم دیگری است که باید مد نظر قرار بگیرد.

کما اینکه در هفته های اخیر یک سری اعتراضاتی شکل گرفت به دلایلی که به نظر من دلایل روشنی متقن و محکم نبود که ادعا می شد برای ارمنستان سلاح می فرستد و به همان دلایلی که اشاره کردم منطقی نیست و ایران این کار را انجام نمی دهد ولی مداخله ایران در این بحران می تواند از داخل مسائل امنیتی را برای کشور ایجاد کند و ایران تمایل ندارد در این بحران مداخله داشته باشد.

ولی اگر این بحث ادامه پیدا کند همانطور که سطح تهدیدات ایران بالاتر می رود به خصوص از جانب دو عامل؛ یکی از جانب گروه های تکفیری تروریستی و یکی بحث پهپادهای اسراییلی اینها دو عاملی است که خیلی برای ایران جدی است.

اگر این ها ادامه پیدا کند، احتمال این که ایران بخواهد اقدامات جدی تری انجام دهند، وجود دارد.

به لحاظ منطقه حائل فکر می کنم که از دستور کار خارج شده است به خاطر اینکه جمهوری آذربایجان اعلام کرد که کنترل نوار مرزی ایران با منطقه قره باغ در سرزمین های اشغالی را در اختیار گرفته است.

الان به نوعی مسوولیت با جمهوری آذربایجان است به خاطر اینکه بر اساس ادعای خودشان تا کیلومترها در عمق مرزهای سرزمینی در اختیار آذربایجان است و بعد از این توجیهی برای ادامه مشکلات امنیتی برای ایران وجود ندارد و ایران این موضوع را برای مقامات آذری روشن کرده و خواهد کرد.

بنابراین با توجه به اینکه کنترل آن مناطق دست آذربایجان است، صحبت از منطقه حائل بلاموضوع است.

اگر از دو جنبه این تهدیدات جدی تری متوجه ایران شود ممکن است دست کم به صورت هدفمند ایران ورود کرده و واکنش نشان بدهد.


کلید واژه ها: منطقه قره باغ - عناصر تروریستی - قره باغ - کشورهای منطقه - منطقه - درگیری - تروریستی - گروه های تروریستی - بحران - پژوهشگر - اوراسیا - انتقال - تهدید - سیاست - موسسه - بنیاد - شورای - مهمان - برلین - بازیگران - علمی - خوش بینی - طولانی - ایروان - نزدیک - خارجی - پایان - بینی - گروه - کاهش

آخرین اخبار سرویس:
نماینده نیشابور: جهانگیری منفصل از خدمت است

کارگران هنوز مشغول حفر چاهند!

مجلس راه تعامل عزتمندانه با دنیا را هموار کرد

شبکه ای که مطالبه گر نباشد هویت ندارد

حجت الاسلام ابوترابی فرد: دانش و فناوری هسته ای مورد قهر و خشم دشمنان ملت ایران است

رونمایی از کتاب «لغت نامه تفسیری قرآن کریم» در حرم مطهر حضرت معصومه(س)

روایتی ازایثار بسیجیان، از دیروز تا امروز

کارگران هنوز مشغول حفر چاهند!

سفیر ایران و رییس مجلس عالی نخجوان بر گسترش همکاری ها تاکید کردند

نامه ایران به سازمان جهانی بهداشت درباره ترور شهید فخری زاده

2 هزار عدد بذر بلوط در ارتفاعات مهاباد کاشته شد

چند چشم انداز از دریاچه بایکال

کارگران هنوز مشغول کارند...

سفیر ایران و رییس مجلس عالی نخجوان بر کسترش همکاری ها تاکید کردند

ادعای یک نماینده مجلس علیه جهانگیری

2 هزار عدد بذر بلوط در ارتفاعات مهاباد کاشته شد

فائزه هاشمی: اصلاح طلبان اعتقاد واقعی به دموکراسی ندارند

دیدار سفیر ایران با رییس مجلس عالی نخجوان

اعلام آمادگی 900 گروه جهادی برای طرح سلامت محله محور

دیدار سفیر ایران با رییس مجلس عالی نخجوان

واکنش عباس عبدی به مصوبه ضدبرجامی مجلس؛ اگر این مجازات برای عدم اجرای همه قوانین بود آن وقت بیشتر آقایان بویژه دوستان شان در حبس بودند

جزییات محدودیت های جدید در خوزستان

انتشار تصاویری منتشر نشده از شهید فخری زاده برای نخستین بار+ فیلم

استاندار کرمان: ایجاد مزاحمت برای طرح های اقتصادی را برنمی تابیم

کنایه هاشمی طبا به قالیباف و مصوبه مجلس: کشور را گاز انبری محاصره کردند

قرارگاه «حاج قاسم» نقطه عطفی برای هم افزایی خدمت رسانی است

قالیباف، 3 سال پیش در مناظرات انتخاباتی درباره برجام چه گفته بود؟

رای 85 درصدی مردم نامیبیا به آدولف هیتلر!

مراسم یادبود جان باختگان جنگ قره باغ

توزیع روزانه 5 هزار پرس غذا در بندر امام خمینی/ اعزام تیم متخصص پزشکی به شهرستان + تصاویر

آیت الله درّی نجف آبادی: فاصله گیری از اقتصاد نفتی باید اولویت نخست بودجه سال 1400 کشور باشد

انتشار هرگونه محتوا در فضای مجازی مسئولیت حقوقی برای ناشر در پی دارد

دور همی های کرونایی در حاشیه پل خواجوی اصفهان

بازگشایی محدود مساجد و اماکن زیارتی تهران از فردا

امامان جمعه: جوانان غیور ایرانی راه شهید فخری زاده را ادامه می دهند

محدودیت های جدید کرونایی در استان یزد اعلام شد

انتخابات مجلس ملی کویت فردا کلید می خورد

اساس پیشرفت و توسعه، بها دادن به تحقیق و پژوهش است

کرونا هنوز در حال گرفتن جان مردم است، لغو محدودیت ها صحیح نیست

آیت الله نورمفیدی: اراده بکنیم تا کجا آباد را موشک باران می کنیم/ اگر اشکالی در کشور وجود دارد، متوجه همه است

مشارکت 20 استارتاپ ایرانی در «جیتکس 2020»

پاسخی محکم به تروردانشمندان داده شود/تشدیدگرانیها درشرایط کرونایی

اشاره نشریه دفتر رهبر انقلاب به مصوبه برجامی مجلس

پیام تسلیت آیت الله سبحانی در پی رحلت حجت الاسلام جعفر الهادی

کنایه هاشمی طبا به قالیباف درباره محاصره گاز انبری

اساس پیشرفت و توسعه، بها دادن به تحقیق و پژوهش است

گروه جهادی علمداران خدمت

محدودیت ها کماکان ادامه خواهد داشت/شرایط بسیار شکننده و وضعیت شهرها ناپایدار است/ بجز یک شهرستان تمام شهرستانهای استان از وضعیت قرمز خارج شده اند

گروه جهادی علمداران خدمت

لیگ پلی استیشن در زندان رجایی شهر

کرونا هنوز در حال گرفتن جان مردم است، لغو محدودیت ها صحیح نیست

باران و برف به داد بوی نامطبوع تهران می رسد؟

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران: کاهش محدودیت ها تصمیم مناسبی نیست

قرارگاه «حاج قاسم» نقطه عطفی برای هم افزایی خدمت رسانی است

معافیت مالیاتی مناطق اقتصادی می تواند تا 35سال ادامه یابد/ پیگیری مجلس برای تسهیل فعالیت در مناطق آزاد

چرا باید حوزه سلامت در شهرداری تهران یک نهاد مستقل باشد؟

از فراخوان وزارت کشور تا تمدید محدودیت های کرونایی در رفت و آمد

کرونا هنوز درحال گرفتن جان مردم است، لغو محدودیتها صحیح نیست

دانش و فناوری هسته ای مورد قهر و خشم دشمنان ملت ایران است

شهادت «دکتر فخری زاده» ماهیت برخی ها را روشن کرد/ «خویشتن داری» یعنی بنشین تا بیشتر تو را بزنند!

آموزش حل منازعه؛ راهکاری که فراموش شده است

انتظار از رییس جمهور حقوق دان عمل به قانون است

(تصاویر) آیا ریشه کروات ها ایرانی است؟!

ظریف: درباره برجام مذاکره نخواهیم کرد؛ تمام غرب باید خفه شود

کاسبی 200 میلیون دلاری ترامپ از ادعای تقلب در انتخابات

آموزش حل منازعه؛ راهکاری که فراموش شده است

آموزش حل منازعه؛ راهکاری که فراموش شد

جایگاه دوم خراسان رضوی در ارسال مرسوله های پستی به سراسر کشور

معجزه مصرف زیتون در درمان بعضی از بیماری ها

واکنش ائمه جمعه به ترور شهید محسن فخری زاده/در اختلاف سلیقه، قانون گرایی محور وحدت باشد

تصاویر منتشر نشده از شهید محسن فخری زاده

چهارمین شهید مدافع سلامت کردستان آسمانی شد

نباید نوک حملات و انتقادها به سمت نظام اطلاعاتی روانه شود/سربازان گمنام امام زمان(عج) موفقیت های زیادی را در گذشته رقم زدند

پاییز رنگارنگ ایران

تشدید معضل گرانی در شرایط کرونایی/ پاسخی محکم به ترور دانشمندان داده شود

صهیونیسم جهانی با توسعه بین المللی انقلاب اسلامی مخالف است

جوانان ایرانی راه شهید فخری زاده را ادامه می دهند

عده ای در کشور با پز روشنفکری در زمین بیگانگان بازی می کنند

اردوی جهادی علمداران خدمت در کرج برگزار شد

اردوی جهادی علمداران خدمت در کرج برگزار شد

تجاوز جوبایدن به 2 زن

از خشم ترامپ تا آتش سوزی جنگل های کالیفرنیا

آزادی 4 زندانی مرودشت با تلاش گروه جهادی انصارالمهدی

آیت الله علم الهدی:شهادت شهید فخری زاده، ماهیت برخی جریان های سیاسی را روشن کرد/ «خویشتنداری»، یعنی بنشین تا بیشتر تو را بزنند!

مراسم بزرگداشت شهید «فخری زاده» یکشنبه برگزار می شود

پیکر حجت الاسلام جعفرالهادی در حرم حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد

عزم راسخ برای اجرای کامل طرح شهید سلیمانی

بازدید استاندار مازندران از باغ 33 هکتاری رامسر

امام جمعه رشت: ترور شهید فخری زاده شرارت آمریکا، اروپا و صهیونیست ها را به افراد غافل نشان داد

رسیدگی الکترونیکی به استعلامات در سامانه جامع تجارت

پیام تبریک رییس هلال احمر به مناسبت روز جهانی «داوطلب»

آغاز عملیات اجرایی ساخت بخش دیالیز در مروست

مجازات عاملان شهادت شهید فخری زاده خواسته به حق مردم است

کرونا هنوز درحال گرفتن جان مردم است، لغو محدودیتها صحیح نیست

شرایط ازدواج دختر باکره بدون اجازه پدر

رقم سنگینی که ستاد انتخاباتی ترامپ به جیب زد

کرونا 28 نفر دیگر در فارس را قربانی کرد

رسیدگی الکترونیکی به استعلامات در سامانه جامع تجارت

واکنش ائمه جمعه به ترور شهید محسن فخری زاده/در اختلاف سلیقه، قانون گرایی محور وحدت باشد

پیام تبریک رییس هلال احمر به مناسبت روز جهانی «داوطلب»

حضور گروه های تروریستی در قره باغ منجر به گسترش بحران می شود

حضور گروه های تروریستی در قره باغ منجر به گسترش بحران می شود