مطالب مرتبط:
نمایندگان مجلس به طرح الزام دولت به پرداخت یارانه تامین کالاهای اساسی رای دادند
یارانه جدید به چه کسانی تعلق می گیرد؟ | زمان پرداخت یارانه جدید اعلام شد
نماینده تبریز در مجلس: منابع طرح پرداخت یارانه کالاهای اساسی پیش بینی شده است
طرح یک فوریتی تامین کالا های اساسی در دستور کار هفته آتی مجلس
اما و اگرهای طرح پرداخت یارانه کالاهای اساسی
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 8 آبان 1399 ساعت 18:002020-10-29سياسي

رونمایی از چهارمین یارانه توسط مجلس | یک گام تا پرداخت یارانه تأمین کالا


پس از بحث و گفت وگوهای فراوان میان دولت و مجلس و کارشناسان، نمایندگان مجلس دیروز صبح به کلیات طرح الزام دولت به پرداخت یارانه تأمین کالاهای اساسی رأی دادند تا در صورت طی مراحل قانونی و کسب نظر موافق شورای نگهبان به قانون تبدیل شود.

- رونمایی از چهارمین یارانه توسط مجلس یک گام تا پرداخت یارانه تأمین کالا" پس از بحث و گفت وگوهای فراوان میان دولت و مجلس و کارشناسان، نمایندگان مجلس دیروز صبح به کلیات طرح الزام دولت به پرداخت یارانه تأمین کالاهای اساسی رأی دادند تا در صورت طی مراحل قانونی و کسب نظر موافق شورای نگهبان به قانون تبدیل شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از ایران، با توجه به اینکه کلیات این طرح پیش از این در جلسه هشتم مهرماه مجلس به تصویب رسیده بود در صورت تأیید این طرح از سوی شورای نگهبان و تبدیل آن به قانون، برای اجرا به دولت ابلاغ می شود.

براساس این طرح که 215 نفر از 249 نماینده حاضر درمجلس به آن رأی مثبت داده اند، دولت مکلف است به منظور تأمین بخشی از نیازهای معیشتی خانوارهای کشور بویژه خانوارهای کم برخوردار از ابتدای شش ماهه دوم سال 1399 به صورت ماهانه، نسبت به تأمین و پرداخت یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی شده در طرح معیشت خانوار (موضوع ردیف(31) جدول تبصره 14 قانون بودجه سال 1399 کل کشور) به تعداد حداقل 60 میلیون نفر، از طریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار به مبلغ 120 هزار تومان برای هر یک از افراد سه دهک اول از جمله افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی، رزمندگان معسر و افراد با درآمد کمتر از حداقل حقوق و دستمزد و مبلغ 60 هزار تومان برای هر یک از افراد سایر دهک ها اقدام کند.

بر پایه نظر مجلسی ها، این اعتبار صرفاً برای تأمین کالای اساسی و ضروری در نظر گرفته شده و وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی موظفند امکان تخفیف در خرید این کالاها را برای مشمولان فراهم کند.

تأمین منابع از فروش اوراق طبق بند الف ماده واحده این طرح، منابع مورد نیاز برای اجرای این بند به میزان 30 هزار میلیارد تومان از محل فروش اموال، حق الامتیاز و واگذاری سهام دولت و حقوق مالکانه ناشی از آن در چارچوب قانون توسط وزارت اقتصاد و دارایی تأمین می شود.

منابع حاصله به صورت صددرصد تخصیص یافته و در اختیار سازمان هدفمندی یارانه برای انجام تکالیف این قانون قرار می گیرد.

نمایندگان مجلس در بند ب این طرح هم آورده اند درصورت عدم تکافوی منابع حاصله دولت مکلف است از منابع اعتبار موجود و افزایش تنخواه گردان خزانه کسری منابع را جبران کرده و با منابع حاصل از فروش مذکور جایگزین کند.

دولت می تواند به جای فروش و واگذاری اموال و سهام موضوع این قانون تا سقف منابع مذکور از منابع اعتباری موجود یا جابه جایی سایر اعتبارات مشروط به عدم آسیب به هزینه های ضروری و حقوق مردم یا افزایش تنخواه گردان خزانه استفاده کند.

این درحالی است که رییس جمهوری و مسئولان دولتی و بسیاری از کارشناسان نسبت به آثار تورمی اجرای چنین طرح هایی هشدار داده اند.

براساس قانون نمایندگان مجلس موظفند تا در طرح های پیشنهادی خود بار مالی جدیدی به دولت تحمیل نکنند.

برهمین اساس در شرایطی که به طور معمول مصارف هدفمندی باید در سقف و از محل منابع آن باشد، نمایندگان مجلس تأمین منابع آن را به محلی خارج از هدفمندی ارجاع داده اند و براساس طرح آنها دولت باید برای تأمین 30 هزار میلیارد تومانی که نیاز است اوراق بفروشد.

این درحالی است که دولت در بودجه سال جاری به دلیل اعمال تحریم های بی سابقه و افت شدید درآمدهای نفتی، برای جبران کسری بودجه اقدام به انتشار اوراق کرده است.

در قانون بودجه دولت مجوز انتشار 90 هزار میلیارد تومان اوراق را داشت که با مجوز شورای عالی هماهنگی اقتصادی امکان فروش 150 هزار میلیارد تومان دیگر فراهم شد که مجموع آن به 240 هزار میلیارد تومان می رسد.

اما بسیاری از نمایندگان مجلس درخصوص روش دولت برای جبران کسری بودجه هشدار می دادند و آن را موکول کردن بدهی به دولت آینده ارزیابی می کردند.

اما حال با این طرح 30 هزار میلیارد تومان دیگر به این رقم افزوده می شود و درواقع دولت باید 270 هزار میلیارد تومان اوراق به فروش برساند که در شرایط امروز اقتصاد اجرایی شدن آن با اما و اگر همراه است.

از سوی دیگر بانک مرکزی به عنوان مسئول مهار تورم نیز همواره دربرابر تزریق منابع مالی جدید که بار تورمی به همراه دارد، مقاومت کرده است.

تولد چهارمین یارانه با طرح ها و شرایط پیش آمده در اقتصاد ایران هم اکنون دولت سه نوع یارانه به صورت ماهانه پرداخت می کند.

درکنار یارانه نقدی ناشی از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها سال هاست که حدود 78 میلیون ایرانی ماهانه 45 هزار و 500 تومان دریافت می کنند.

پس از افزایش قیمت بنزین درآبان سال گذشته نیز دولت برای جبران فشار تورمی احتمالی به مردم منابع حاصل از آن را میان 60 میلیون ایرانی به صورت ماهانه توزیع می کند.

پس از شیوع کرونا نیز یارانه ای با عنوان یارانه کرونا از 200 تا 600 هزار تومان میان حدود 3 میلیون نفر توزیع می شود و در صورت قانون شدن طرح جدید مجلس یارانه چهارمی باید میان 60 میلیون ایرانی به صورت ماهانه پرداخت شود.

این در شرایطی است که پرداخت 60 تا 120 هزار تومان درماه تأثیر چندانی در معیشت مردم ندارد درحالی که آثار تورمی آن نه تنها می تواند تأثیر اندک همین یارانه را از بین ببرد بلکه درکوتاه مدت به سرنوشت یارانه نقدی دچار می شود که هم اکنون ارزش آن زیر 10 هزار تومان برآورد می شود.

جرم انگاری برای مسئولان دولت نمایندگان تدوین کننده، در بند ج طرح خود در یکی از روش های کم سابقه برای مسئولان دولتی که از اجرای این حکم سرپیچی کنند، جرم انگاری کرده اند.

براساس این بند استنکاف از اجرای احکام این قانون از سوی مسئولین دولتی و دستگاه های مربوطه مستوجب مجازات مندرج در ماده 576 قانون مجازات اسلامی تعزیرات و مجازات های بازدارنده است.

طبق ماده 576 قانون مجازات اسلامی، چنانچه هر یک از صاحب منصبان و مستخدمین و مأمورین دولتی و شهرداری ها در هر رتبه و مقامی که باشند از مقام خود سوء استفاده نموده و از اجرای اوامر کتبی دولتی یا اجرای قوانین مملکتی و یا اجرای احکام یا اوامر مقامات قضایی یا هرگونه امری که از طرف مقامات قانونی صادر شده باشد جلوگیری نمایند به انفصال از خدمات دولتی از یک تا پنج سال محکوم خواهند شد.

2 هفته زمان برای تدوین آیین نامه یکی دیگر از ویژگی های طرح مجلس سرعت آنها در مهیا کردن بسترهای اجرای آن است.

درحالی که به طور معمول برای تدوین و تصویب آیین نامه های اجرایی که جزییات بسیاری دارد سه ماه زمان تعیین می شود، دراین طرح تنها دو هفته زمان درنظر گرفته شده است.

براساس بند د طرح، آیین نامه اجرایی این قانون مشتمل بر مبلغ یارانه سرانه، مشمولین و مصادیق کالاهای اساسی به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه کشور و بانک مرکزی حداکثر ظرف دو هفته پس از تصویب این قانون تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

دستگاه های اجرایی ذیربط مکلفند گزارش عملکرد این قانون را هر دو ماه یکبار به کمیسیون های برنامه و بودجه و محاسبات و اجتماعی مجلس شورای اسلامی ارائه کنند.


کلید واژه ها: پرداخت یارانه - تأمین کالاهای اساسی - یارانه - شورای نگهبان - مجلس - نمایندگان مجلس - کالاهای اساسی - قانون - پرداخت - مراحل قانونی - دولت و مجلس - دولت - نگهبان - نمایندگان - کالا - کلیات - شورای - رونمایی - صورت - قانونی - اساسی - توسط - میان - آنلاین - همشهری - مهرماه - تصویب - گزارش - ابلاغ - اجرا

آخرین اخبار سرویس:
گروه جهادی علمداران خدمت

محدودیت ها کماکان ادامه خواهد داشت/شرایط بسیار شکننده و وضعیت شهرها ناپایدار است/ بجز یک شهرستان تمام شهرستانهای استان از وضعیت قرمز خارج شده اند

گروه جهادی علمداران خدمت

لیگ پلی استیشن در زندان رجایی شهر

کرونا هنوز در حال گرفتن جان مردم است، لغو محدودیت ها صحیح نیست

باران و برف به داد بوی نامطبوع تهران می رسد؟

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران: کاهش محدودیت ها تصمیم مناسبی نیست

قرارگاه «حاج قاسم» نقطه عطفی برای هم افزایی خدمت رسانی است

معافیت مالیاتی مناطق اقتصادی می تواند تا 35سال ادامه یابد/ پیگیری مجلس برای تسهیل فعالیت در مناطق آزاد

چرا باید حوزه سلامت در شهرداری تهران یک نهاد مستقل باشد؟

از فراخوان وزارت کشور تا تمدید محدودیت های کرونایی در رفت و آمد

کرونا هنوز درحال گرفتن جان مردم است، لغو محدودیتها صحیح نیست

دانش و فناوری هسته ای مورد قهر و خشم دشمنان ملت ایران است

شهادت «دکتر فخری زاده» ماهیت برخی ها را روشن کرد/ «خویشتن داری» یعنی بنشین تا بیشتر تو را بزنند!

آموزش حل منازعه؛ راهکاری که فراموش شده است

انتظار از رییس جمهور حقوق دان عمل به قانون است

(تصاویر) آیا ریشه کروات ها ایرانی است؟!

ظریف: درباره برجام مذاکره نخواهیم کرد؛ تمام غرب باید خفه شود

کاسبی 200 میلیون دلاری ترامپ از ادعای تقلب در انتخابات

آموزش حل منازعه؛ راهکاری که فراموش شده است

آموزش حل منازعه؛ راهکاری که فراموش شد

جایگاه دوم خراسان رضوی در ارسال مرسوله های پستی به سراسر کشور

معجزه مصرف زیتون در درمان بعضی از بیماری ها

واکنش ائمه جمعه به ترور شهید محسن فخری زاده/در اختلاف سلیقه، قانون گرایی محور وحدت باشد

تصاویر منتشر نشده از شهید محسن فخری زاده

چهارمین شهید مدافع سلامت کردستان آسمانی شد

نباید نوک حملات و انتقادها به سمت نظام اطلاعاتی روانه شود/سربازان گمنام امام زمان(عج) موفقیت های زیادی را در گذشته رقم زدند

پاییز رنگارنگ ایران

تشدید معضل گرانی در شرایط کرونایی/ پاسخی محکم به ترور دانشمندان داده شود

صهیونیسم جهانی با توسعه بین المللی انقلاب اسلامی مخالف است

جوانان ایرانی راه شهید فخری زاده را ادامه می دهند

عده ای در کشور با پز روشنفکری در زمین بیگانگان بازی می کنند

اردوی جهادی علمداران خدمت در کرج برگزار شد

اردوی جهادی علمداران خدمت در کرج برگزار شد

تجاوز جوبایدن به 2 زن

از خشم ترامپ تا آتش سوزی جنگل های کالیفرنیا

آزادی 4 زندانی مرودشت با تلاش گروه جهادی انصارالمهدی

آیت الله علم الهدی:شهادت شهید فخری زاده، ماهیت برخی جریان های سیاسی را روشن کرد/ «خویشتنداری»، یعنی بنشین تا بیشتر تو را بزنند!

مراسم بزرگداشت شهید «فخری زاده» یکشنبه برگزار می شود

پیکر حجت الاسلام جعفرالهادی در حرم حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد

عزم راسخ برای اجرای کامل طرح شهید سلیمانی

بازدید استاندار مازندران از باغ 33 هکتاری رامسر

امام جمعه رشت: ترور شهید فخری زاده شرارت آمریکا، اروپا و صهیونیست ها را به افراد غافل نشان داد

رسیدگی الکترونیکی به استعلامات در سامانه جامع تجارت

پیام تبریک رییس هلال احمر به مناسبت روز جهانی «داوطلب»

آغاز عملیات اجرایی ساخت بخش دیالیز در مروست

مجازات عاملان شهادت شهید فخری زاده خواسته به حق مردم است

کرونا هنوز درحال گرفتن جان مردم است، لغو محدودیتها صحیح نیست

شرایط ازدواج دختر باکره بدون اجازه پدر

رقم سنگینی که ستاد انتخاباتی ترامپ به جیب زد

کرونا 28 نفر دیگر در فارس را قربانی کرد

رسیدگی الکترونیکی به استعلامات در سامانه جامع تجارت

واکنش ائمه جمعه به ترور شهید محسن فخری زاده/در اختلاف سلیقه، قانون گرایی محور وحدت باشد

پیام تبریک رییس هلال احمر به مناسبت روز جهانی «داوطلب»

اهدای 110 بسته میوه به بیماران کرونایی

شهادت شهید فخری زاده، ماهیت برخی جریان های سیاسی را روشن کرد/ «خویشتنداری»، یعنی بنشین تا بیشتر تو را بزنند!

استاندار مازندران خواستار تسریع در احیای باغ 33 هکتاری رامسر شد

مراسم بزرگداشت شهید «فخری زاده» یکشنبه برگزار می شود

شهرداری، استانداری و آبفا خوزستان به تعهدات خود در آبگرفتگی عمل نکردند

مسئولان در پیگیری و حل مشکلات مردم، کوتاهی نکنند

باران و برف به داد بوی نامطبوع تهران می رسد

مراسم هفتمین روز شهادت شهید فخری زاده در مسکو برگزار شد

فعالیت محدود مساجد تهران از فردا

پیام تبریک رییس هلال احمر به مناسبت روز جهانی «داوطلب»

استاندار مازندران خواستار تسریع در احیای باغ 33 هکتاری رامسر شد

انتقام شهید فخری زاده مطالبه به حق مردم است

کرونا هنوز درحال گرفتن جان مردم است، لغو محدودیتها صحیح نیست

فراخوان مقاله بزرگداشت قاضی پیشکسوت دیوان عدالت اداری

سهم 6 هزار و 800 میلیارد تومانی بوشهر از بودجه عمومی کشور

استخدام طراح قالب پلاستیک و مدل ساز در محدوده اتحاد تهران

برگزاری مراسم بزرگداشت شهید فخری زاده در روز یکشنبه

آغاز مرحله دوم امدادرسانی ستاد اجرایی فرمان امام به سیل زدگان خوزستانی

مراسم بزرگداشت شهید «فخری زاده» یکشنبه برگزار می شود

شرایطی ایجاد شود که بیمه در ذهن مردم به عنوان یک پناهگاه امن و پشتیبان نهادینه شود

جمع آوری 1100 لاشه پرنده مبتلا به آنفلوآنزا از میقان/تزریق اعتبار برای مدیریت بیماری

وقتی حکم محکومیت جهانگیری اجرا نمی شود، او هم قانون را به تمسخر می گیرد

ادعا های عجیب و غریب مرتاض ها+ عکس

انتقام شهید فخری زاده مطالبه به حق مردم است/ قوی شدن یعنی پایان تمام مشکلات

انسجام اجتماعی نیاز ضروری جامعه است

زندگینامه آیت الله سید کاظم نورمفیدی

چطور می توانیم به سلامت از دنیا عبور کنیم؟

مدالی که شهید بابایی به ما داد/ ماجرای احترام نظامی به شهاب حسینی

برنامه های روز دانشجو در فارس تشریح شد

ترور ناجوانمردانه شهید فخری زاده ذلت دشمنان رانشان داد

54 هزار بسته بهداشتی از محل درآمد موقوفات بین مردم استان زنجان توزیع شد

ترور ناجوانمردانه شهید فخری زاده ذلت دشمنان رانشان داد

جوانان غیور ایرانی راه شهید فخری زاده را ادامه می دهند

تصاویری جالب از حجاب زمستانی زنان ژاپنی در قدیم

کرونا جان محمدرضا کریمی نسب مدافع سلامت کردستان را گرفت

آیت الله نورمفیدی: اگر اشکالی در کشور وجود دارد، متوجه همه است / اراده بکنیم تا کجا آباد را می توانیم موشک باران کنیم

تقدیر رییس بیمارستان رازی اهواز از زحمات طلاب جهادی

جمع آوری 1100 لاشه پرنده مبتلا به آنفلوآنزا از میقان/تزریق اعتبار برای مدیریت بیماری

خطر جدی برای درآمدهای شهرداری ها با بندهایی از لایحه مالیات بر ارزش افزوده

آمادگی سوتلانا تیخانوفسکایا برای رهبری بلاروس در دوران انتقال

پیکر حجت الاسلام جعفر الهادی در قم تشییع شد

مراسم بزرگداشت شهید «فخری زاده» یکشنبه برگزار می شود

انتقاد از انفعال دولت آلمان در واکنش به ترور دانشمند ایران

انتقاد از کاهش اختیارات شوراها در تصویب لایحه مالیات بر ارزش افزوده

طرح ساخت بوستان 6 هکتاری در محله اسلام آباد بندرعباس

مرگ ژیسکاردستن؛ بازخوانی داستان «گوادلوپ»

رونمایی از چهارمین یارانه توسط مجلس | یک گام تا پرداخت یارانه تأمین کالا

رونمایی از چهارمین یارانه توسط مجلس | یک گام تا پرداخت یارانه تأمین کالا