مطالب مرتبط:
عرضه خودرو در بورس منتفی شد
عرضه خودرو در بورس منتفی شد
عرضه خودرو در بورس منتفی شد
عرضه خودرو در بورس منتفی شد
جدیدترین قیمت خودرو های سایپا و ایران خودرو پس از صدور سومین مجوز افزایش قیمت/ نرخ فروش دلار کاهش یافت/ عرضه روزانه 70 میلیون دلار اسکناس در بازار/ تاثیر پیروزی غیرمنتظره ترامپ بر بورس چیست؟
-16 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 8 آبان 1399 ساعت 17:402020-10-29اقتصادي

عرضه خودرو در بورس منتفی شد


عرضه خودرو در بورس منتفی شد طبق آخرین اخبار، ظاهرا کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بند مربوط به «عرضه خودروهای داخلی در بورس کالا» به دلیل هزینه های اجتماعی احتمالی آن مخالفت کرده است.

- طبق آخرین اخبار، ظاهرا کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بند مربوط به عرضه خودروهای داخلی در بورس کالا به دلیل هزینه های اجتماعی احتمالی آن مخالفت کرده است.

طرح مجلس شورای اسلامی با نام تحول صنعت و بازار خودرو در حالی قرار بود چندی دیگر با محوریت عرضه خودروهای داخلی در بورس کالا به رای گذاشته شود که خبر می رسد کمیسیون صنایع و معادن با این بند مخالفت کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز نو، طرح مورد نظر ابتدا در کمیته خودرو مجلس شورای اسلامی تدوین و نمایندگان با دعوت از خودروسازان و کارشناسان و مسوولان دولتی، در جریان نظرات و ایده های آنها قرار گرفتند.

با این حال، طبق آخرین اخبار، ظاهرا کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بند مربوط به عرضه خودروهای داخلی در بورس کالا به دلیل هزینه های اجتماعی احتمالی آن مخالفت کرده است.

با روی کار آمدن مجلس شورای اسلامی یازدهم اردیبهشت امسال، برخی از نمایندگان خبر از تدوین طرحی در راستای تحول صنعت و بازار خودرو کشور دادند.

این طرح که چند هفته پیش با امضای بیش از 40 نماینده به هیات رییسه مجلس ارجاع شد، بالغ بر 20 بند را در خود جای داده بود، اما محور اصلی و به نوعی مهم ترین بند آن، به همین عرضه خودروهای داخلی در بورس کالا مربوط می شد.

طبق این بند، خودروسازان ملزم بودند تمام محصولات سواری خود را از طریق بورس کالا عرضه کنند تا نرخ فروش در بستر نظام عرضه و تقاضای بورس کشف شود.

از طراحی این بند اما دو هدف اصلی دنبال می شد؛ یکی خروج تولیدکنندگان (شامل خودروسازان و قطعه سازان) از زیاندهی و دیگری شفاف سازی قیمت و حذف بازار سیاه خودرو.

ایده طراحان بند موردنظر در واقع این بود که با عرضه خودروهای داخلی در بورس کالا، به نوعی نرخ گذاری دستوری تعدیل و خودروسازان بتوانند محصولات خود را متناسب با هزینه های تولید بفروشند و از این مسیر، دلالی و واسطه گری در بازار را هم به سمت صفر شدن ببرند.

در حال حاضر ادعای خودروسازان بزرگ کشور این است که شورای رقابت (مرجع تعیین قیمت خودروهای داخلی) گاهی نرخ هایی پایین تر از قیمت تمام شده و هزینه تولید خودروهای داخلی را اعمال می کند و از همین رو آنها زیان می دهند.

هرچند خودروسازان در این سال ها بسیار تلاش کردند تا دولت را به آزادسازی قیمت خودرو یا نرخ گذاری در حاشیه بازار راضی کنند و ایده آل شان چنین روش هایی است، با این حال پس از مطرح شدن عرضه خودرو در بورس، از آن استقبال کردند.

دلیل استقبال خودروسازان از طرح موردنظر این بود که آنها دیگر مجبور نبودند برخی محصولات شان را با قیمتی کمتر از هزینه تولید بفروشند و به تبع آن زیان کنند.

از سوی دیگر اما طرح عرضه خودرو در بورس، حذف دلالی و واسطه گری در بازار خودرو را نیز دنبال می کرد.

طبق این طرح، خودروهای داخلی با قیمتی پایه به بورس کالا عرضه می شدند اما نرخ نهایی در بستر نظام عرضه و تقاضا کشف و ملاک فروش قرار می گرفت.

پیش بینی شده بود که ما به التفاوت قیمت کشف شده و نرخ پایه خودروها، به حساب دولت واریز و صرف مسائلی مانند بهبود حمل و نقل عمومی و البته پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان خودرو شود.

طرح عرضه خودرو در بورس کالا اگرچه موافقان زیادی داشت و خودروسازان و وزارت صمت نیز نظر مساعدی روی آن داشتند، با این حال گویا کمیسیون صنایع مجلس به دلیل هزینه های اجتماعی احتمالی، خط قرمز روی آن کشیده است.

در واقع مجلسی ها بیم آن را دارند که پس از عرضه خودروهای داخلی در بورس کالا، انفجار قیمتی رخ بدهد و این موضوع زمینه ساز نارضایتی اجتماعی شود.

بدون شک با توجه به اینکه قیمتگذاری در بورس کالا از نظام عرضه و تقاضا پیگیری می کند، رفتن خودرو به بورس سبب رشد نرخ کارخانه ای خودروها خواهد شد، بنابراین شهروندان بیشتری توان خرید خود را از دست خواهند داد.

از همین رو مجلسی ها که نمی خواهند چنین اتفاقی در کارنامه کاری آنها ثبت شود، با قیمت گذاری خودرو در بورس مخالفت و خواستار حذف این بند از طرح تحول شده اند.

این در حالی است که با کنار گذاشتن بند موردنظر، طرح تحول صنعت و بازار خودرو جذابیت اصلی خود را از دست خواهد داد، ضمن آنکه اگر راهکار دیگری ارائه نشود، سیاست خسارت بار نرخ گذاری دستوری کماکان ادامه می یابد.

هرچند نگرانی مجلسی ها بابت انفجار قیمت کارخانه ای خودرو ها پس از عرضه به بورس، قابل درک است، اما بسیاری از کارشناسان معتقدند بالاخره یک روز باید این داروی تلخ را خورد، دارویی که می تواند زمینه ساز درمان دردهای کهنه صنعت و بازار خودرو باشد.

به اعتقاد کارشناسان و البته فعالان خودروسازی، نرخ گذاری دستوری در این سال ها خسارات زیادی را به بار آورده، که زیان انباشته 40 هزار میلیارد تومانی ایران خودرو و سایپا تا پایان شهریور امسال، تنها یک قلم آن است.

این سیاست علاوه بر زیانده کردن خودروسازان، توان قطعه سازها را هم گرفته و نه تنها تولید، بلکه کیفیت را نیز نزولی کرده است.

علاوه بر اینها، با توجه به بروز اختلاف بسیار زیاد بین نرخ کارخانه و بازار خودروها، دلالی و واسطه گری اوج گرفته و خودرو که ذاتا کالایی مصرفی به حساب می آید، در قالب ناجی ارزش پول بروز کرده است.

رشد قیمت کارخانه ای خودروهای داخلی در صورت عرضه در بورس، اتفاقی قطعی است که تبعات منفی خاص خود را به دنبال دارد، با این حال کارشناسان آن را گذرا می دانند و معتقدند پس از رفع شوک های اولیه، اثرات مثبت بروز پیدا خواهد کرد.

بهبود اوضاع مالی صنایع خودرو و قطعه و به تبع آن، رشد تولید و عرضه از جمله اتفاقاتی هستند که انتظار می رود پس از گذر از شوک های ابتدایی، رخ بدهند.

با رشد تولید و عرضه اما می توان به کاهش قیمت نیز امیدوار بود، ضمن آنکه دیگر فضایی برای دلالی و واسطه گری نیز باقی نخواهد ماند.

گذشته از اینها البته بهبود کیفی هم انتظار می رود، زیرا وقتی خودروسازان از زیان خارج شده و مجبور نباشند محصولات خود را زیر هزینه تولید بفروشند و پول قطعه سازان را سر وقت بدهند، دیگر دلیلی برای تولید محصولات بی کیفیت نیست.

طرح های جایگزین احتمالی اما با توجه به مخالفت کمیسیون صنایع مجلس با عرضه خودروهای داخلی در بورس کالا، احتمال دارد وزارت صمت طرح های جایگزین نرخ گذاری دستوری را با جدیت بیشتری دنبال کند.

مواضع اخیر مسوولان صمت نشان می دهد آنها چندان میلی به ادامه نرخ گذاری دستوری ندارند و حتی شنیده می شود علیرضا رزم حسینی سکاندار این وزارتخانه نیز به دنبال اخذ مجوز تعیین قیمت خودروهای داخلی در حاشیه بازار است.

بر این اساس، گفته می شود وزارت صمت قصد دارد طرح قیمت گذاری خودرو در حاشیه بازار را در شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه مطرح کرده و مجوز آن را بگیرد.

اگر این طرح تصویب شود، خودروسازان می توانند محصولات خود را نزدیک به نرخ بازار قیمت گذاری کنند، که طبعا در مقایسه با طرح عرضه خودرو به بورس، جذابیت بیشتری برای آنها دارد.

طرح مورد نظر البته با مخالفت نمایندگان مجلس مواجه شده، ضمن آنکه پیش تر نیز تصویب شد، اما وزارت صمت (در دوران سکانداری رضا رحمانی) جسارت اجرای آن را نداشت.

در کنار این طرح اما گزینه دیگری نیز برای قیمت گذاری خودروهای داخلی مطرح شده و آن، واگذاری قیمت محصولات کم تیراژ به خودروسازان است.

گفته می شود که قرار است اختیار تعیین قیمت محصولات کم تیراژ به هیات مدیره خودروسازان واگذار و سایر خودروها را همچنان شورای رقابت قیمت گذاری کند.

طرح موردنظر البته تا امروز رسما تایید نشده، هرچند تکذیبه ای نیز از سوی وزارت صمت به دنبال نداشته است.


کلید واژه ها: کمیسیون صنایع و معادن - کمیسیون صنایع و معادن مجلس - کمیسیون صنایع - صنایع و معادن - خودروهای داخلی - خودرو - مجلس شورای اسلامی - کمیسیون - بورس کالا - شورای اسلامی - بورس - صنایع - مجلس - معادن - عرضه - مخالفت - داخلی - مربوط - آخرین - اجتماعی - کالا - اسلامی - بازار خودرو - هزینه - شورای - خودروسازان - کارشناسان - نمایندگان - گزارش روز - قرار

آخرین اخبار سرویس:
سرد و گرم چشیده های بازار می گویند؛ مراقب رکب حقوقی ها باشید

اخطار استاندار کهگیلویه و بویراحمد به مدیران /رعایت 96 درصدی محدودیت ها در استان

بهره مندی 219 روستای استان کرمانشاه از نعمت گاز طبیعی تا پایان سال

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 8 آذر 99

تعدیل انتظارات تورمی در بازار مسکن به سرعت اتفاق نمی افتد

244 هزار مشترک مشمول برق امید در مازندران شناسایی شده است

وام ازدواج افزایشی در سال 1400 ندارد

رشد 18 هزار واحدی شاخص بورس در 8 آذرماه

اجرای طرح کاداستر در 35 هزار هکتار از اراضی ملی شهرستان مهدیشهر

قیمت نفت طی هفته گذشته 8 درصد افزایش یافت

خودنمایی اثربخشی محدودیت های کرونایی در استان مرکزی

دیگنیتی مانند سایر محصولات بهمن از کیفیت بالایی برخوردار است

زندگی میلیاردها نفر از مردم جهان تحت تاثیر کمبود آب

امهال شش ماهه حق بیمه سهم کارفرمایی کسب و کارهای حوزه گردشگری در فارس

منتظر کاهش قیمت مرغ باشید

مزایا،معایب و قیمت انواع ارتودنسی نامریی

جزییات تعطیلی ادارات استان تهران تشریح شد

لزوم نام نویسی در سامانه سجام برای انتخاب کنندگان روش غیر مستقیم در سهام عدالت

ابتلای بیش از 27 هزار نفر به کرونا و مرگ 510 بیمار در روسیه

برداشت 20 هزار تن برنج از شالیزار های شادگان

سود عجیب باشگاه بارسلونا با کاهش حقوق

مرحله نهم فروش فوق العاده ایران خودرو اعلام شد +جدول

آغاز ثبت نام نهمین فروش فوق العاده ایران خودرو از فردا

سود عجیب باشگاه بارسلونا با کاهش حقوق

راه اندازی نمایشگاه مجازی در البرز برای جبران خلاء حضور هیئت های تجاری

بازنگری طرح جامع مسکن با تکیه بر اقتصاد غیرنفتی

انقباض اقتصاد روسیه احتمالا بیش از 4 درصد است

بازده بورس در یک سال آینده چگونه خواهد بود؟/ شرایط برای تصمیم بزرگ حذف دامنه نوسان مهیاست

جدول افزایش حقوق بازنشستگان سال 99/ سبد هزینه خانوار 10 میلیونی شد

اچ دی(HD) سازی 12 شبکه تلویزیونی در رسانه ملی

ماجرای تکراری نوسان گیران و دارایکم: صندوق ETF بانکی باز هم نزولی شد

اجرای 9 برنامه محوری توسط سازمان جنگل ها در سال جهش تولید

جدول قرعه کشی محصولات سایپا

پیش بینی رشد انفجاریِ اقتصاد ایران با لغو تحریم ها

افزایش 67 درصدی کشفیات قاچاق توسط پلیس مرزبانی کردستان

چرخش در شریک اصلی تجاری/ عراق جای چین را گرفت

«بایا» از ایده اولیه تا راه اندازی

آغاز عملیات ردیابی و پایش ملخ صحرایی در خوزستان

پذیرش سهام عدالت به عنوان ضمانت تسهیلات قرض الحسنه زنان سرپرست خانوار

پرواز 7 درصدی قیمت طلای سیاه در هفته گذشته

مسافران اتوبوس های بین شهری 43 درصد کم شد / جزییات پرتکل های بهداشتی در اتوبوس ها و سواری کرایه ها

قرعه کشی محصولات سایپا برگزار شد

ایجاد اکوسیستم ها نیاز امروز ایران

قیمت مرغ کاهش می یابد

پنجمین نشست ملی «راه آبادی» در شیراز برگزار می شود

خبری خوش برای سرمایه گذاران بورس/رشد 23 هزار واحدی شاخص در اولین روز هفته

تشدید نظارت ها بر بازار یزد با ورود بسیج

توافق بارسلونا با بازیکنانش برای کاهش 122 میلیون یورویی دستمزدشان

کاهش آمار مبتلایان و بستری کرونا در قائم شهر

استقرار مدل تعالی منابع انسانی(34000) تجربه ای ارزشمند در فولاد سنگان

پیاده رو تنها محل عبور نیست

قیمت مرغ این هفته کاهش می یابد

بپیوند، در اولین روز هفته کام سهامداران خود را شیرین کرد

استخدام مدیر فروش نمایندگی ها (ASM) در شرکت پخش اطلس دینا در خراسان رضوی

6 دلیل سقوط بیت کوین تا مرز 17000 دلار

نقش درگاه واحد سامانه جامع تجارت در فرآیند ثبت سفارش

سود شستا چه شد؟

157 معدن دیگر به چرخه تولید و بهره برداری بازگشتند

موسسه اعتباری کوثر در بانک سپه ادغام شد

باغ حکیم فضای سبز عمومی می شود | احداث دو مجموعه مسکونی خدماتی جدید در جنوب تهران

4800 تُن بذر گندم در جنوب کرمان بوجاری شد

زنی که 500 گربه و سگ در خانه دارد!

عرضه 650 تن گوشت مرغ گرم در میادین و فروشگاه های زنجیره ای

احتمال پخش «گیسو» از 1400

قیمت مرغ از هفته جاری سقوط می کند

ساز و کار حمایت جبرانی معیشت خانوارها چیست؟

گزارش بورس 8 آذر 99/ شاخص چقدر صعود کرد؟

مشمولین سهام عدالت با روش غیر مستقیم در سامانه سجام ثبت نام کنند

صادرات قاچاق و چمدانی محصولات چاپی به افغانستان/ صنعت چاپ و قصه پرغصه متولی نداشتن

راهنمای دریافت غیرحضوری کد بورسی

حقوقی ها چه نقشی در سقوط بازار بورس داشتند؟

زمین وزارت دفاع 99/9/9 در بورس کالا عرضه می شود

فارس من| رقم 50 میلیونی وام ازدواج در لایحه بودجه 1400 ثابت ماند

افزایش 21 هزار واحدی شاخص بورس

محصولات باغی استان مرکزی در معرض سرمازدگی؛ مسئولان: آمادگی کامل داریم

قرعه کشی محصولات سایپا برگزار شد

سامانه اطلاعات قیمت مسکن در کل کشور به زودی رونمایی می شود

فروش ویژه لوازم خانگی امرسان با همکاری واسپاری ملت

ثبت نام فروش فوری ایران خودرو امروز 8 آذر 99 / لینک سایت و نحوه ثبت نام + خبر خوش برای متقاضیان خودرو ایران خودرو

سنگین ترین صف های خرید و فروش در بورس امروز/ فلزات اساسی کم اقبال ترین گروه در دقایق ابتدایی بازار

سود شستا چه شد؟

480 معدن راکد خراسان رضوی به مزایده گذاشته می شود

جلوگیری از قاچاق با اجرای طرح رجیستری تلفن های همراه مسافران در مبادی ورودی

شاخص بورس در جریان معاملات امروز 8 آذر 99/ شاخص کل بورس سبزپوش شد

تمرین های مناسب پس از بهبودی مبتلایان به کرونا

100هزار قطعه مرغ تولیدی شهرستان فارسان آماده توزیع است

زنجانی ها خریدار سهام بودند

سرسرباز، شیلنگ آباد دزفول

تعطیلات یک هفته ای دستگاه های دولتی تهران ابلاغ شد

کاهش 4000 تومانی قیمت گوشت مرغ در بازار یزد

دلارهمچنان در کانال 24 هزار تومانی

نهضت عملیات لایروبی رودخانه های جنوب استان با حمایت شرکت گل گهر

حدود سه هزار هکتار از اراضی سیستان وبلوچستان به آبیاری نوین مجهزشد

فیلم| جزییات قیمت کود شیمیایی برای کشاورزان

اهداف توسعه کشاورزی در خلخال محقق شد

کلید اصلی بازگرداندن ارزش پول ملی

اسامی سهام بورس با بالاترین و پایین ترین رشد قیمت امروز 99/09/08

سهم استان سمنان در طرح توسعه مشاغل خانگی 1300 نفر است

استاندار: آمار مبتلایان به کرونا در همدان کاهشی است

تدبیر دولت برای وضعیت معییشت حقوق بگیران چیست؟

عرضه خودرو در بورس منتفی شد

عرضه خودرو در بورس منتفی شد