مطالب مرتبط:
ماجرای ترور یک نماینده مجلس /مخالفت مدرس با جمهوری رضاخانی
تصادف زنجیره ای در چابهار | چند نماینده مجلس مصدوم شدند
سانحه برای چند نماینده مجلس در چابهار
جدال لفظی تند مشاور روحانی و یک نماینده مجلس
تصادف 2 نماینده مجلس تکذیب شد
-201 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 8 آبان 1399 ساعت 17:302020-10-29اقتصادي

تعیین مهلت از بهارستان برای پاستور! / موج گرانی ها در گفت و گو با دو نماینده مجلس


از ابتدای پاییز موج تازه ای از گرانی ها کلید خورده است.

موجی که در آن می توان سیاهه بالا بلندی را دید؛ از گوجه و پیاز تا انواع لوازم بهداشتی، - تعیین مهلت از بهارستان برای پاستور! / موج گرانی ها در گفت و گو با دو نماینده مجلس " روزنامه اینترنتی فراز نوشت: از ابتدای پاییز موج تازه ای از گرانی ها کلید خورده است.

موجی که در آن می توان سیاهه بالا بلندی را دید؛ از گوجه و پیاز تا انواع لوازم بهداشتی، انواع گوشت قرمز، مرغ، ماهی و محصولات پروتیینی.

همچنین اخیراً هم روغن خوراکی کمیاب شده و زمزمه گرانی اش پیچیده است.

اما در این میان جدای از اقدامات ستاد تنظیم بازار و دولت که وعده هایشان هنوز هیچ خروجی نیافته است، وعده های قوه تقنینی نیز جالب توجه است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرداغ" به نقل از روزنامه اینترنتی فراز، از ابتدای پاییز موج تازه ای از گرانی ها کلید خورده است.

موجی که در آن می توان سیاهه بالا بلندی را دید؛ از گوجه و پیاز تا انواع لوازم بهداشتی، انواع گوشت قرمز، مرغ، ماهی و محصولات پروتیینی.

همچنین اخیراً هم روغن خوراکی کمیاب شده و زمزمه گرانی اش پیچیده است.

اما در این میان جدای از اقدامات ستاد تنظیم بازار و دولت که وعده هایشان هنوز هیچ خروجی نیافته است، وعده های قوه تقنینی نیز جالب توجه است.

مجلس چندیست که در رابطه با وضعیت آشفته بازار و گرانی هایی که هر از چندی شک جدیدی به جیب خالی مردم وارد می کند، در حال خودنمایی است.

از یک سو محمدباقر قالیباف رییس این قوه، شبانه وزرای اقتصادی دولت را فرامی خواند، کمیسیون های اقتصادی اش هم هر از چندی وزرا یا مقامات وزارت خانه های اقتصادی دولت را فرامی خوانند و در انتهای جلسه هایشان خطاب به مردم می گویند صبور باشید، نمایندگانتان در تلاش اند و انشاالله درست می شود.

بی خیال وعده ها، گرانی به ایستگاه انواع گوشت رسید موج گرانی ها اما انگار گوشه چشمی هم به این وعده ها و اقدامات بی نتیجه دو قوه ندارد و در آخرین نمونه، گوشت را نصیب قرار داده است.

حدوداً 10 روز است که از گوشه و کنار کشور خبرهایی از گرانی انواع گوشت و محصولات پروتیینی می رسد.

بر اساس آخرین گزارش ها در روز چهارشنبه، گوشت قرمز در قصابی ها تا 50 درصد و در فروشگاه های زنجیره ای تا 35 درصد نسبت به حدود 2 هفته گذشته افزایش قیمت داشته و مرغ هم که مدتی است برای بسیاری از هم وطنان جایگزین گوشت گران قرمز شده و همین دو ماه پیش پس از کش وقوس های فراوان مقرر شد باقیمت کیلویی 15 هزار تومان به دست مردم برسد، روز گذشته در حدود 24600 تومان به دست مردم رسیده است.

این ایستگاه جدید گرانی البته گوشه ای از روند فرسایشی گرانی هایی است که سبب شده تا خرج مردم روزبه روز فربه تر از دخل نحیفشان شود.

البته این همه در شرایطی رخ می دهد که حدود سه هفته قبل و در نیمه مهرماه، رییس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به وزارتخانه های صمت، جهاد کشاورزی، اطلاعات، دادگستری و تعزیرات دستور داد با هماهنگی یکدیگر نظام توزیع و نظارت بر قیمت کالاها را اجرا و در یک وضعیت نظام مند با تأمین کالاهای اساسی مردم، قیمت کالاها را به ویژه در مورد اقلامی که با ارز ترجیحی تأمین شده اند، به شکل دقیق کنترل و مدیریت کنند.

از سوی دیگر وزارت صمت و زیرمجموعه هایش چون ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از مصرف کنندگان نیز مدام از نظارت ها سخن می گویند.

این ها همه البته تا به اینجای کار نه تنها خروجی ملموسی نداشته است بلکه روند افزایش قیمت ها در بخش های گوناگون خود مویید بی نتیجه بودنشان است.

نمایش های ساکنان ساختمان هرمی بهارستان از سوی دیگر در این وانفسای گرانی انواع اقلام و جیب خالی اکثر مردم که با جیب خالی دولت هم زمانی پیداکرده است، مجلسی ها نیز تلاش دارند تا میدان داری کنند.

رسانه ای ترین اقدام بهارستان نشینان نیز تا به اینجا جلسه ای شبانه ای است که 27 مهرماه رییس مجلس با وزرای اقتصادی دولت گذاشت و در آن ضرورت اتخاذ سیاست گذاری مناسب پولی، مالی و تجاری به منظور مدیریت نرخ ارز و تأمین ارز کالاهای اساسی تا پایان سال موردبررسی قرار گرفت.

جلسه ای که علیرغم گفته محمدباقر قالیباف که بنا شد هر ده روز یک بار تکرار شود، روز گذشته برگزار نشد و نتایجش هم هنوز به صورت ملموس دیده نمی شود.

از سوی دیگر کمیسیون های اقتصادی مجلس و بسیاری از نمایندگان مدعی هستند که در چنین وانفسایی بی عمل نیستند و می گویند هر آنچه از دستشان می آید انجام می دهند تا در برابر بر این موج گرانی ها و جیب خالی بسیاری از مردم سدی بنا کنند.

در رابطه با موج جدید گرانی ها که جدیداً به ایستگاه گوشت رسیده و اقداماتی که کمیسیون اقتصادی در این رابطه در دست انجام دارد از با نائب رییس کمیسیون اقتصادی پرسیدیم که در پاسخی کوتاه به فراز، گفت: ما در کمیسیون اقتصادی بیشتر بر موضوع نرخ ارز و موارد کلان این چنینی متمرکز هستیم و معتقدیم به این سبب که بخش قابل توجهی از افزایش قیمت ها به افزایش نرخ ارز برمی گردد باید مقدم بر هر چیز برای این موضوع چاره اندیشی کرد.

او همچنین خاطرنشان کرد: گرانی ها در بخش های مختلف به صورت بخشی از سوی کمیسیون های مربوطه در حال بررسی است.

مردم در برابر مشکلات سعه صدر باشند پس از او به سراغ کاظم موسوی نائب رییس دوم کمیسیون اقتصادی رفتیم و با او نیز همین پرسش ها را در میان گذاشتیم که به فراز، گفت: روز سه شنبه در کمیسیون اقتصادی میزبان وزیر صمت و رییس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بودیم.

موضوع این نشست نیز در رابطه با موضوع گرانی های اخیر و بررسی وضعیت کالاهای اساسی بود.

خرجی مباحثی که مطرح شد و تصمیماتی که اتخاذ شد بسیار خوب بود و بر این اساس انشا الله به زودی شاهد کاهش آلام و مشکلات مردم در رابطه با گرانی های اخیر باشیم.

او افزود: در این جلسه از جانب مسئولان اجرایی برای کنترل جریان بازار قول هایی داده شد و ما هم امیدوار هستیم که این قول ها اجرایی شود، فقط انتظار دارم تا مردم نیز باحوصله و سعه صدر با این شرایط و مشکلات روبرو شوند تا انشاالله در آینده ای نزدیک شاهد گشایش هایی باشیم.

این نماینده مجلس یازدهم همچنین به تصویب کلیات یارانه معیشتی جدید نیز اشاره کرد و گفت: یارانه 45 هزار 500 تومانی دیگر کارایی خود را ازدست داده و برای آنکه به دهک های کم برخوردار جامعه ازلحاظ معیشتی یاری برسانیم کلیات طرحی را مصوب کردیم که بر مبنایان برای 20 میلیون خانوار به ازای هر نفر 120 هزار تومان و برای 40 میلیون خانوار به ازای هر نفر 60 هزار تومان ماهانه یارانه کمک معیشتی داده شود.

او در انتها گفت: با این طرح سالانه 30 هزار میلیارد تومان به عنوان یارانه کمک معیشتی پرداخت می شود تا کمکی در هزینه های اقشار کم برخوردار باشد.

مهلت دوهفته ای برای حل مشکل نهاده ها و کاهش قیمت گوشت محمدجواد عسکری نایب رییس کمیسیون کشاورزی دیگر نماینده ای است که در رابطه با موج گرانی های جدید به خصوص گرانی اخیر گوشت، به فراز می گوید: طی هفته های اخیر جلساتی را با مسئولان محترم وزارت کشاورزی داشتیم و در این جلسات خوشبختانه ایرادات در بحث نهاده های دامی را در حال احصا هستیم و انشاالله امیدواریم به زودی اتفاقات خوبی را شاهد باشیم.

او می افزاید: ما مشکلاتی در حوزه نهاده های دامی داشته و داریم که این مشکلات برگرفته از سوء مدیریت است.

برای اینکه این سو مدیریت رفع شود در حال تلاش هستیم تا تمرکززدایی از وزارت صمت صورت گیرد و بر همین اساس اخیراً شاهد توافقی میان وزیر کشاورزی و وزیر صمت بودیم که تمام اختیارات واردات نهاده ها در اختیار وزارت کشاورزی قرار گیرد و از صفرتا صد این موضوع دیگر با وزارت جهاد کشاورزی باشد.

این نماینده مجلس یازدهم در پاسخ به این پرسش که فکر می کند چه زمان قیمت گوشت و دیگر محصولات پروتیینی کاهش یابد نیز می گوید: این اتفاق به زودی محقق خواهد شد.

در حال حاضر نهاده های دامی به اندازه کافی واردشده و در بندرگاه است.

فقط برای ترخیص آن ها باید یک سازوکار عملیاتی ترسیم شود تا بازارگاه (گمرک) ایراداتش برطرف شود و انشاالله آنچه واردشده در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد.

در این صورت به سرعت شاهد این خواهیم بود که محصولی که به دست مصرف کننده می رسد با نرخ منطقی داشته باشد.

عسکری در انتها و در پاسخ به این پرسش که کاهش قیمت هایی که انتظاران را دارد تا چه اندازه خواهد بود نیز به فراز می گوید: با اقداماتی که در دست انجام است قیمت ها به زودی به سطح قیمت ها در ماه های گذشته بازخواهد گشت.

ما حتی سازوکار لازم را پیشنهاد دادیم و دستگاه های متولی نیز پذیرفته اند و تنها منتظر اجرای بی کم وکاست اقدامات لازم در این فرایند از سوی دستگاه اجرایی هستیم.

فرایندی که برای انجام آن به دستگاه های اجرایی دو هفته زمان داده ایم.


کلید واژه ها: گرانی - نماینده مجلس - بهارستان - انواع - ستاد تنظیم بازار - پاییز - گفت و گو - نماینده - روزنامه - کلید - تنظیم بازار - روغن خوراکی - لوازم - بلندی - مهلت - گوجه - مجلس - توان - پیاز - وعده - اقدامات - محصولات - خوراکی - گزارش - کمیاب - تنظیم - بازار - گوشت - ستاد - ماهی

آخرین اخبار سرویس:
طرح مجلس برای ساماندهی تولید و بازار خودرو

رهن و اجاره آپارتمان در هروی چقدر است؟

اقتصاد روی ریل خوش بینی/توسعه گردشگری در بستر طبیعت/کامبک دوباره بازار خودروهای داخلی

ناشناخته ماندن مرکز رشد کبودراهنگ

اتحادیه ها در نظارت و ارزیابی فعالیت های واحدهای شیلاتی ورود کنند

تولید 350 هزار تن محصولات باغی در استان سمنان

دلار 4200 تومانی 14 برابر مبلغ یارانه رانت می آورد

اختصاص هزینه مراسم ختم برای آزادی 3 زندانی

کاهش 70 درصدی تردد در جاده های تایباد

پس از ده ماه شیوع کرونا - آرامستان بهشت معصومه قم

عیدی امسال کارگران اعلام شد + جزییات

150 هزار ریال هزینه برای طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه

تغییر علامت بازدهی دلار و سکه

هوآوی همچنان در رتبه دوم جهانی فروش گوشی هوشمند

تی آنتی باکتریال، مناسب برای محیط های خانگی و بیمارستانی

بهره برداری از سه طرح مهم گازرسانی

سهم 30 درصدی دولت تدبیر و امید در ایجاد اشتغال قشم

بازار قدیمی ماهی فروشان بندرعباس بازارچه صنایع دستی می شود

ترامپ قانون ضد دوپینگ رودچنکو را امضا کرد

(فیلم) بازار مرغ به زودی آرام می شود

تکمیل تصفیه خانه شهرک صنعتی اردبیل نیازمند 200 میلیارد ریال اعتبار است

شرایطی ایجاد شود که بیمه در ذهن مردم به عنوان یک پناهگاه امن و پشتیبان نهادینه گردد

افزایش تمایل به خرید پوشاک ایرانی/تولیدی پوشاک عمده و فعالی در استان کرمان نداریم

تشدید نظارت بر واحدهای صنفی در گلستان

افزایش پرداخت زکات مستحبی در آذربایجان شرقی

سال 99 واردات و صادرات قزوین هر دو منفی شد

بساط زنده فروشی مرغ در کرمانشاه جمع می شود؟

مشکلی در تأمین مواد اولیه کارخانجات روغن، نداریم

پیش بینی قیمت سکه در اولین روز بازگشایی بازارها

شرایط جدید فروش مدیران خودرو امروز 15 آذر 99 + قیمت روز خودرو های ام وی ام / قیمت خودرو چری امروز شنبه 15 آذر 99

سنگین ترین صف های خرید و فروش سهام در 15 آذر

تولید نیروگاه طرشت 32 درصد افزایش یافت

120 هزار تن مواد اولیه خام روغن به کشور وارد شد

افزایش 59 درصدی تولید در ایران خودرو

متخلفان اوپک پلاس تا مارس 2021 فرصت جبران دارند

سهام عدالتی ها فریب نخورند

اینفوگرافیک | 66 میلیون و 231 هزار نفر؛ جدیدترین آمار مبتلایان به کرونا در جهان | آخرین وضعیت ایران

رشد قابل قبول سهم لرستان از بودجه 1400

قیمت ارز دولتی 15 آذر 99/ نرخ 47 ارز عمده اعلام شد

آخرین قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 15 آذر 99

سهام عدالتی ها فریب نخورند!

برداشت ذرت علوفه ای از مزارع کشاورزی شهرستان بمپور

بازار خودرو به آرامش می رسد+ جزییات

«گرانی» بازار میوه را به هم ریخت؛ صادرات عامل افزایش قیمت ها

از گله مندی وضعیت اینترنت تا مشکل اسناد مالکیت اراضی

صدور اظهار نامه صادراتی یک میلیون و 63 هزار تن کالا

(فیلم) واریز وام یک میلیون تومانی معیشتی

واریز وام یک میلیونی به نخستین گروه یارانه بگیران بدون درآمد ثابت

افزایش 7 درصدی پروازهای عبوری از آسمان ایران

قیمت روز گوشی موبایل 1399/09/15

افزون بر پنج هزار تن ذرت علوفه ای سیلو شد

افزایش تمایل به خرید پوشاک ایرانی/تولیدی پوشاک عمده و فعالی در استان کرمان نداریم

اُفت 6 هزار واحدی شاخص کل بورس

35 درصد نهادهای عمومی ساوه نیازمند مناسب سازی فضا برای معلولان هستند

فروش محصولات چری با اقساط 60 ماهه

اعتراض و گلایه بعد از فروکش کردن آب در سربندر

افزایش سرمایه 162 درصدی شرکت فولاد خوزستان

حذف غرامت هواپیمای اوکراینی

سهام عدالتی ها فریب نخورند

بساط زنده فروشی مرغ در کرمانشاه جمع می شود؟

واریز وام یک میلیون تومانی کرونا ادامه دارد؟

واردات خودرو هنوز آزاد نشده است

178 نماد در صف حمایت صندوق تثبیت بورس

70 درصد مقرری بگیران بیمه بیکاری کارگران دارای قرارداد موقت هستند

ادامه سیر صعودی کرونا در آمریکا؛ روزهای وخیم تر در راه است

سال 99 واردات و صادرات قزوین هر دو منفی شد

تحولات جدید در بازار مسکن

(فیلم) افزایش 59 درصدی تولید ایران خودرو

افزایش 59 درصدی تولیدات ایران خودرو از ابتدای سال 99

178 نماد در صف حمایت صندوق تثبیت بازار سرمایه

آخرین وضعیت واریز پول اوراق مشارکت مترو | مشکلات شهرداری با تامین اجتماعی حل شد

50 دستگاه آبگرمکن خورشیدی در مناطق جنگلی سردشت راه اندازی شد

واریز پول اوراق مشارکت مترو با شرط و شروط

افزایش قیمت سکه در پی رشد طلای جهانی/ شاخص 1.5 میلیونی خواهد شد؟

اینفانتینو: جام جهانی باشگاه ها 2022 بهترین تورنمنت باشگاهی در جهان خواهد شد

منع تردد شبانه در مشهد

از کشاورزی تا ساخت تجهیزات پیشرفته پزشکی/ دنیای پرمشغله ی یک کارآفرین

دریافت تسهیلات معیشتی، دست مایه ای برای کلاهبرداران

تلاش پوتین برای افزایش فرزندآوری با پرداخت 400 میلیارد روبل به والدین در یک سال!

چشم انداز جهانی صنعت فلزات در سال 2020

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت اورست مدرن پارس در فارس

مهمترین خبرهای استان سمنان در هفته گذشته

امکان پرداخت قبوض با رمز پویا در سامانه 2000

آغاز معامله واحدهای پالایشی یکم با نیم ساعت تاخیر

مردم به فکر خروج از صندوق های ETF نباشند

افت 7 هزار واحدی شاخص بورس

استخدام کارشناس امور اداری و بازرگانی در یک شرکت معتبر در اهواز

روند افزایشی ابتلا به کرونا در شهرستان سرخس متوقف شد

روند افزایشی ابتلا به کرونا در شهرستان سرخس متوقف شد

نیسان دیزل 250 میلیون تومان شد /جدول قیمت ها

رشد 59 درصدی تولیدات ایران خودرو از ابتدای سال 99

خودرو نخرید! ارزان می شود

در کدام مناطق کشور امروز باران می بارد؟

سامانه ایزی تریدر کارگزاری مفید از دسترس خارج شد/ پشتیبانی ضعیف مفید ادامه دارد

واکنش معاون حقوقی سازمان بورس به گزارش نایب رییس مجلس

یارانه پنهان 1400 هزار میلیارد تومانی لایحه بودجه 1400/ یارانه ها 3 برابر می شود؟

ادامه روند صعودی بازار سرمایه

تغییر علامت بازدهی سکه و دلار

شکاف عمیق آپارتمان های نوساز و قدیمی

استخدام سرپرست فروش در شرکت روغن مایع خوراکی بیسفود در البرز

تعیین مهلت از بهارستان برای پاستور! / موج گرانی ها در گفت و گو با دو نماینده مجلس

تعیین مهلت از بهارستان برای پاستور! / موج گرانی ها در گفت و گو با دو نماینده مجلس