مطالب مرتبط:
ماجرای ترور یک نماینده مجلس /مخالفت مدرس با جمهوری رضاخانی
تصادف زنجیره ای در چابهار | چند نماینده مجلس مصدوم شدند
سانحه برای چند نماینده مجلس در چابهار
جدال لفظی تند مشاور روحانی و یک نماینده مجلس
تصادف 2 نماینده مجلس تکذیب شد
-201 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 8 آبان 1399 ساعت 17:302020-10-29اقتصادي

تعیین مهلت از بهارستان برای پاستور! / موج گرانی ها در گفت و گو با دو نماینده مجلس


از ابتدای پاییز موج تازه ای از گرانی ها کلید خورده است.

موجی که در آن می توان سیاهه بالا بلندی را دید؛ از گوجه و پیاز تا انواع لوازم بهداشتی، - تعیین مهلت از بهارستان برای پاستور! / موج گرانی ها در گفت و گو با دو نماینده مجلس " روزنامه اینترنتی فراز نوشت: از ابتدای پاییز موج تازه ای از گرانی ها کلید خورده است.

موجی که در آن می توان سیاهه بالا بلندی را دید؛ از گوجه و پیاز تا انواع لوازم بهداشتی، انواع گوشت قرمز، مرغ، ماهی و محصولات پروتیینی.

همچنین اخیراً هم روغن خوراکی کمیاب شده و زمزمه گرانی اش پیچیده است.

اما در این میان جدای از اقدامات ستاد تنظیم بازار و دولت که وعده هایشان هنوز هیچ خروجی نیافته است، وعده های قوه تقنینی نیز جالب توجه است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرداغ" به نقل از روزنامه اینترنتی فراز، از ابتدای پاییز موج تازه ای از گرانی ها کلید خورده است.

موجی که در آن می توان سیاهه بالا بلندی را دید؛ از گوجه و پیاز تا انواع لوازم بهداشتی، انواع گوشت قرمز، مرغ، ماهی و محصولات پروتیینی.

همچنین اخیراً هم روغن خوراکی کمیاب شده و زمزمه گرانی اش پیچیده است.

اما در این میان جدای از اقدامات ستاد تنظیم بازار و دولت که وعده هایشان هنوز هیچ خروجی نیافته است، وعده های قوه تقنینی نیز جالب توجه است.

مجلس چندیست که در رابطه با وضعیت آشفته بازار و گرانی هایی که هر از چندی شک جدیدی به جیب خالی مردم وارد می کند، در حال خودنمایی است.

از یک سو محمدباقر قالیباف رییس این قوه، شبانه وزرای اقتصادی دولت را فرامی خواند، کمیسیون های اقتصادی اش هم هر از چندی وزرا یا مقامات وزارت خانه های اقتصادی دولت را فرامی خوانند و در انتهای جلسه هایشان خطاب به مردم می گویند صبور باشید، نمایندگانتان در تلاش اند و انشاالله درست می شود.

بی خیال وعده ها، گرانی به ایستگاه انواع گوشت رسید موج گرانی ها اما انگار گوشه چشمی هم به این وعده ها و اقدامات بی نتیجه دو قوه ندارد و در آخرین نمونه، گوشت را نصیب قرار داده است.

حدوداً 10 روز است که از گوشه و کنار کشور خبرهایی از گرانی انواع گوشت و محصولات پروتیینی می رسد.

بر اساس آخرین گزارش ها در روز چهارشنبه، گوشت قرمز در قصابی ها تا 50 درصد و در فروشگاه های زنجیره ای تا 35 درصد نسبت به حدود 2 هفته گذشته افزایش قیمت داشته و مرغ هم که مدتی است برای بسیاری از هم وطنان جایگزین گوشت گران قرمز شده و همین دو ماه پیش پس از کش وقوس های فراوان مقرر شد باقیمت کیلویی 15 هزار تومان به دست مردم برسد، روز گذشته در حدود 24600 تومان به دست مردم رسیده است.

این ایستگاه جدید گرانی البته گوشه ای از روند فرسایشی گرانی هایی است که سبب شده تا خرج مردم روزبه روز فربه تر از دخل نحیفشان شود.

البته این همه در شرایطی رخ می دهد که حدود سه هفته قبل و در نیمه مهرماه، رییس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به وزارتخانه های صمت، جهاد کشاورزی، اطلاعات، دادگستری و تعزیرات دستور داد با هماهنگی یکدیگر نظام توزیع و نظارت بر قیمت کالاها را اجرا و در یک وضعیت نظام مند با تأمین کالاهای اساسی مردم، قیمت کالاها را به ویژه در مورد اقلامی که با ارز ترجیحی تأمین شده اند، به شکل دقیق کنترل و مدیریت کنند.

از سوی دیگر وزارت صمت و زیرمجموعه هایش چون ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از مصرف کنندگان نیز مدام از نظارت ها سخن می گویند.

این ها همه البته تا به اینجای کار نه تنها خروجی ملموسی نداشته است بلکه روند افزایش قیمت ها در بخش های گوناگون خود مویید بی نتیجه بودنشان است.

نمایش های ساکنان ساختمان هرمی بهارستان از سوی دیگر در این وانفسای گرانی انواع اقلام و جیب خالی اکثر مردم که با جیب خالی دولت هم زمانی پیداکرده است، مجلسی ها نیز تلاش دارند تا میدان داری کنند.

رسانه ای ترین اقدام بهارستان نشینان نیز تا به اینجا جلسه ای شبانه ای است که 27 مهرماه رییس مجلس با وزرای اقتصادی دولت گذاشت و در آن ضرورت اتخاذ سیاست گذاری مناسب پولی، مالی و تجاری به منظور مدیریت نرخ ارز و تأمین ارز کالاهای اساسی تا پایان سال موردبررسی قرار گرفت.

جلسه ای که علیرغم گفته محمدباقر قالیباف که بنا شد هر ده روز یک بار تکرار شود، روز گذشته برگزار نشد و نتایجش هم هنوز به صورت ملموس دیده نمی شود.

از سوی دیگر کمیسیون های اقتصادی مجلس و بسیاری از نمایندگان مدعی هستند که در چنین وانفسایی بی عمل نیستند و می گویند هر آنچه از دستشان می آید انجام می دهند تا در برابر بر این موج گرانی ها و جیب خالی بسیاری از مردم سدی بنا کنند.

در رابطه با موج جدید گرانی ها که جدیداً به ایستگاه گوشت رسیده و اقداماتی که کمیسیون اقتصادی در این رابطه در دست انجام دارد از با نائب رییس کمیسیون اقتصادی پرسیدیم که در پاسخی کوتاه به فراز، گفت: ما در کمیسیون اقتصادی بیشتر بر موضوع نرخ ارز و موارد کلان این چنینی متمرکز هستیم و معتقدیم به این سبب که بخش قابل توجهی از افزایش قیمت ها به افزایش نرخ ارز برمی گردد باید مقدم بر هر چیز برای این موضوع چاره اندیشی کرد.

او همچنین خاطرنشان کرد: گرانی ها در بخش های مختلف به صورت بخشی از سوی کمیسیون های مربوطه در حال بررسی است.

مردم در برابر مشکلات سعه صدر باشند پس از او به سراغ کاظم موسوی نائب رییس دوم کمیسیون اقتصادی رفتیم و با او نیز همین پرسش ها را در میان گذاشتیم که به فراز، گفت: روز سه شنبه در کمیسیون اقتصادی میزبان وزیر صمت و رییس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بودیم.

موضوع این نشست نیز در رابطه با موضوع گرانی های اخیر و بررسی وضعیت کالاهای اساسی بود.

خرجی مباحثی که مطرح شد و تصمیماتی که اتخاذ شد بسیار خوب بود و بر این اساس انشا الله به زودی شاهد کاهش آلام و مشکلات مردم در رابطه با گرانی های اخیر باشیم.

او افزود: در این جلسه از جانب مسئولان اجرایی برای کنترل جریان بازار قول هایی داده شد و ما هم امیدوار هستیم که این قول ها اجرایی شود، فقط انتظار دارم تا مردم نیز باحوصله و سعه صدر با این شرایط و مشکلات روبرو شوند تا انشاالله در آینده ای نزدیک شاهد گشایش هایی باشیم.

این نماینده مجلس یازدهم همچنین به تصویب کلیات یارانه معیشتی جدید نیز اشاره کرد و گفت: یارانه 45 هزار 500 تومانی دیگر کارایی خود را ازدست داده و برای آنکه به دهک های کم برخوردار جامعه ازلحاظ معیشتی یاری برسانیم کلیات طرحی را مصوب کردیم که بر مبنایان برای 20 میلیون خانوار به ازای هر نفر 120 هزار تومان و برای 40 میلیون خانوار به ازای هر نفر 60 هزار تومان ماهانه یارانه کمک معیشتی داده شود.

او در انتها گفت: با این طرح سالانه 30 هزار میلیارد تومان به عنوان یارانه کمک معیشتی پرداخت می شود تا کمکی در هزینه های اقشار کم برخوردار باشد.

مهلت دوهفته ای برای حل مشکل نهاده ها و کاهش قیمت گوشت محمدجواد عسکری نایب رییس کمیسیون کشاورزی دیگر نماینده ای است که در رابطه با موج گرانی های جدید به خصوص گرانی اخیر گوشت، به فراز می گوید: طی هفته های اخیر جلساتی را با مسئولان محترم وزارت کشاورزی داشتیم و در این جلسات خوشبختانه ایرادات در بحث نهاده های دامی را در حال احصا هستیم و انشاالله امیدواریم به زودی اتفاقات خوبی را شاهد باشیم.

او می افزاید: ما مشکلاتی در حوزه نهاده های دامی داشته و داریم که این مشکلات برگرفته از سوء مدیریت است.

برای اینکه این سو مدیریت رفع شود در حال تلاش هستیم تا تمرکززدایی از وزارت صمت صورت گیرد و بر همین اساس اخیراً شاهد توافقی میان وزیر کشاورزی و وزیر صمت بودیم که تمام اختیارات واردات نهاده ها در اختیار وزارت کشاورزی قرار گیرد و از صفرتا صد این موضوع دیگر با وزارت جهاد کشاورزی باشد.

این نماینده مجلس یازدهم در پاسخ به این پرسش که فکر می کند چه زمان قیمت گوشت و دیگر محصولات پروتیینی کاهش یابد نیز می گوید: این اتفاق به زودی محقق خواهد شد.

در حال حاضر نهاده های دامی به اندازه کافی واردشده و در بندرگاه است.

فقط برای ترخیص آن ها باید یک سازوکار عملیاتی ترسیم شود تا بازارگاه (گمرک) ایراداتش برطرف شود و انشاالله آنچه واردشده در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد.

در این صورت به سرعت شاهد این خواهیم بود که محصولی که به دست مصرف کننده می رسد با نرخ منطقی داشته باشد.

عسکری در انتها و در پاسخ به این پرسش که کاهش قیمت هایی که انتظاران را دارد تا چه اندازه خواهد بود نیز به فراز می گوید: با اقداماتی که در دست انجام است قیمت ها به زودی به سطح قیمت ها در ماه های گذشته بازخواهد گشت.

ما حتی سازوکار لازم را پیشنهاد دادیم و دستگاه های متولی نیز پذیرفته اند و تنها منتظر اجرای بی کم وکاست اقدامات لازم در این فرایند از سوی دستگاه اجرایی هستیم.

فرایندی که برای انجام آن به دستگاه های اجرایی دو هفته زمان داده ایم.


کلید واژه ها: گرانی - نماینده مجلس - بهارستان - انواع - ستاد تنظیم بازار - پاییز - گفت و گو - نماینده - روزنامه - کلید - تنظیم بازار - روغن خوراکی - لوازم - بلندی - مهلت - گوجه - مجلس - توان - پیاز - وعده - اقدامات - محصولات - خوراکی - گزارش - کمیاب - تنظیم - بازار - گوشت - ستاد - ماهی

آخرین اخبار سرویس:
رشد عالی نماد فولاد در بورس

ریزش 1.2 میلیون تومانی قیمت سکه!

ریشه گرانی مرغ چیست؟

ریشه گرانی این روزهای مرغ چیست؟

امسال خبری از صف های متراکم برای زایمان های لاکچری نیست

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در منطقه ظفر

چگونه خودروی دست دوم بخریم؟

ریشه گرانی مرغ به مهرماه باز می گردد

ریشه گرانی مرغ چیست؟

اسلامی: تکمیل مترو پرند مشکل امنیتی ندارد

لرستانی ها 5 میلیارد تومان صدقه پرداخت کردند

سالمندان بیشترین جانباختگان حوادث رانندگی در بزرگراه ها

معافیت مالیاتی حقوق کارمندان چقدر است؟ +جزییات

ساخت مسکن، بدون پول نفت

ریشه گرانی مرغ به مهرماه باز می گردد

دولت شرایط ورود صنایع کوچک به فرابورس را تسهیل کند

استفاده از 34 خدمت شهرسازی+ یک کلیک در اصفهان نما

لرستانی ها 5 میلیارد تومان صدقه پرداخت کردند

برگشت خوردن 740 «بی ام و» از چین

کمک 95 میلیاردی مردم به کمیته امداد لرستان

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

وضعیت مجوز تولید 4 قلم فرآورده گیاهی ضد کرونایی

تصمیم تعجب آور هلال احمر گلستان و کاهش زمان فعالیت داروخانه گرگان/ ورود به موقع استاندار برای جلوگیری از این تصمیم

5 محصول در نهمین فروش فوق العاده ایران خودرو

اظهار نارضایتی فرماندار از کمبود امکانات و تجهیزات دستگاه های امدادی دلفان

کاهش آمار روزانه کرونایی ها در دورود

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز 99/09/08

قیمت جهانی طلا امروز 99/09/08

از افزایش قیمت خودرو توسط سایپا تا وضعیت بازار مسکن

سهمیه اعزام دانشجو کاهش پیدا کرده است

آموزش نحوه تکمیل سابقه بیمه به صورت غیرحضوری

کاهش آمار روزانه کرونایی ها در دورود

رونمایی محدود از ارز دیجیتال فیس بوک از سال آینده میلادی

اظهار نارضایتی فرماندار از کمبود امکانات و تجهیزات دستگاه های امدادی دلفان

بازار سرمایه با دنده دو به سمت صعود/ احتمال ورود شاخص کل به کانال یک میلیون 400 هزار واحدی

سازمان دامپزشکی: کشتار زیاد شد/ قیمت مرغ به زودی سقوط آزاد می کند!

افزایش قاچاق سیگار تک رقمی شد!

وزیر کشور: استفاده از کارت ملی برای اخذ خدمات الزامی است/ ادارات تعطیل نمی شوند

کرونا دارید به اداره نروید؛ کارت ملی تان چک می شود | محدودیت های کرونایی فقط برای دو درصد ایرانی هاست!

دلایل تداوم رشد بورس/ زیان سهامداران جبران می شود

دلایل تداوم رشد بورس/ یکشنبه بورس به کدام سمت می رود؟

افزایش 29 درصدی در میزان فروش «پاکشو»

2.9 میلیون تُن محصول کشاورزی در لرستان تولید می شود

پیش بینی رشد انفجاریِ اقتصاد ایران با لغو تحریم ها

افزایش قاچاق سیگار تک رقمی شد!

اوضاع به کام شرکت های چینی!

اقتصاد ایران هم ردیف فرانسه و لهستان در مواجهه با کرونا

ایران خودرو در نهمین فروش فوق العاده خود، 5 محصول عرضه می کند

ساخت مسکن، بدون پول نفت

برگشت خوردن 740 بی ام و از چین

2000 کامیون معطل در گمرک ترخیص شود

ایران خودرو در نهمین فروش فوق العاده خود، 5 محصول عرضه می کند

تذکر به رزم حسینی بر لزوم تولید انبوه تراکتور در کشور

اقتصاد ایران هم ردیف فرانسه و لهستان در مواجهه با کرونا

وزیر کشور: استفاده از کارت ملی برای اخذ خدمات الزامی است/ ادارات تعطیل نمی شوند

2.9 میلیون تُن محصول کشاورزی در لرستان تولید می شود/ برنامه ریزی برای توسعه صادرات

اوضاع به کام شرکت های چینی!

2000 کامیون معطل در گمرک ترخیص شود

برگشت خوردن 740 بی ام و از چین

ساخت مسکن، بدون پول نفت

دلار در قعر هفت ماهه

وزیر کشور: استفاده از کارت ملی برای اخذ خدمات در دستگاه های دولتی الزامی است

حباب قیمت مسکن در آستانه تخلیه/ جبران زیان خودروسازی از جیب مردم/ رشد تقاضای طلای سیاه در بازار

دلار در قعر هفت ماهه

رونمایی محدود از ارز دیجیتال فیس بوک از سال آینده میلادی

ناکارآمدی مدل تخصیص ارز 4200 تومانی به دارو

آخرین اخبار از واگذاری 2 درصد سهام شستا به بازنشستگان

ساخت هر کیلومتر مترو 1000 میلیارد تومان هزینه دارد/هزینه هر رام قطار 168 میلیارد

قیمت روز گوشی موبایل در 9 آذر

اختصاص سهمیه جدید روغن به مازندران

جغد شوم طلاق همچنان در حال اوجگیری در آسمان کروناست

تورم بازار قدرت خرید را از مردم گرفته است

«شلاق» مادر در 9/9/99!

بخش کشاورزی بهترین جایگزین نفت/ راهکار توسعه صادرات غیر نفتی چیست؟

نرم افزار های مدیریت شبکه های برق بومی شد

جریمه یک میلیون تومانی برای 1377 راننده متخلف

صورت حساب سهام عدالت 8 آذر 99 | ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

با کرونا به ادارات نروید، کارت ملی تان چک می شود! | محدودیت های کرونایی فقط برای دو درصد ایرانی هاست!

مراقب پیک جدید کرونا در زمستان باشید

قیمت گوشی هواوی 9 آذر 99 | قیمت گوشی های هواوی امروز یکشنبه 99/9/9

افزایش زمان عمر نسوز گاززدایی توسط فولادساز اصفهانی

قیمت گوشی سامسونگ 9 آذر 99 | قیمت گوشی های سامسونگ امروز یکشنبه 99/9/9

نگرانی از خشک شدن خلیج گرگان با ادامه پسروی آب خزر/ سامانه منسجمی باید شکل گیرد

قیمت خودرو سایپا 9 آذر 99 | قیمت پراید امروز یکشنبه 99/9/9 | قیمت محصولات سایپا

فارس من| چرا هزینه ثبت نام آزمون دکتری گران شد؟

شلاق مادر در 9/9/99!

قیمت خودرو ایران خودرو 9 آذر 99 | قیمت محصولات ایران خودرو امروز یکشنبه 99/9/9

تورم بازار قدرت خرید را از مردم گرفته است

قیمت دلار 9 آذر 99 | قیمت روز دلار 99/9/9 | نرخ ارز امروز یکشنبه 9 آذر 99

تولید گهر زمین تا پایان آبان چقدر شد؟

شورولت ترکس 2021؛ شاسی بلند ریز نقش 21 هزار دلاری! (+عکس)

«کجا تحریم را بی اثر کردیم؟»|نبرد 10ساله با تحریم و مدیرانِ خودباخته/چطور ایران تنها تولیدکننده ریل پیشرفته در خاورمیانه شد؟

مراقبت پیک جدید کرونا در زمستان باشید

اعلام دلایل تداوم رشد بورس/ زیان سه ماه اخیر سهامداران جبران می شود

قیمت سکه 9 آذر 99 | قیمت روز سکه 99/9/9 | قیمت سکه امروز یکشنبه 9 آذر 99

توافق بارسلونا با بازیکنانش برای کاهش 122 میلیون یورویی دستمزدشان

رعایت 85 درصدی دستورالعمل های مقابله با کرونا

ریسکهای اصلی اقتصاد دنیا در سال 2021 کدامند؟

نقش دولت در بورس؛ از صیانت تا دخالت/ روایت چرخشهای عجیب سبز و قرمز شاخص

ریزش عجیب و بی سابقه قیمت خودرو های خارجی

تعیین مهلت از بهارستان برای پاستور! / موج گرانی ها در گفت و گو با دو نماینده مجلس

تعیین مهلت از بهارستان برای پاستور! / موج گرانی ها در گفت و گو با دو نماینده مجلس