مطالب مرتبط:
مطالعه قرآن و سیره نبوی نیاز امروز مسلمانان است/ تقابل علم و دین در بحران کرونا
مطالعه قرآن و سیره نبوی نیاز امروز مسلمانان است
عمل به قرآن و سیره نبوی نیاز امروز مسلمانان است
ضرورت کمک به ضعفا در بحران کرونا فارغ از دین و مذهب آنها
بحران کرونا تغییراتی اساسی در ساختار جوامع انسانی به وجود می آورد/فرصت طلایی مسلمانان برای همگرایی
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 8 آبان 1399 ساعت 17:252020-10-29سياسي

مطالعه قرآن و سیره نبوی نیاز امروز مسلمانان است/ دفع توهم تقابل علم و دین در بحران کرونا


سخنرانان شرکت کننده در سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با تأکید بر اجرای برنامه‎های مربوط به میلاد پیامبر(ص) بیان کردند: ما همزمان با زنده نگه داشتن این مناسبت، - " سخنرانان شرکت کننده در سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با تأکید بر اجرای برنامه‎های مربوط به میلاد پیامبر(ص) بیان کردند: ما همزمان با زنده نگه داشتن این مناسبت، باید عمل به سیره نبوی را در دستور کار خود قرار داده و مسلمانان را به مطالعه سیره نبوی تشویق کنیم تا در کنار قرآن کریم آن را خوانده و بدان عمل کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا؛ شیخ عبدالعزیز بن جنید ، مفتی سلطنت برونیی دارالسلام، علامه سید شیخ شمس الدین شرف الدین ، مفتی دیار یمن و محمد گورمز رییس سابق سازمان دیانت ترکیه، قبله ایاز رییس شورای ایدئولوژیک پاکستان رییس موسسه اندیشه اسلام، شیخ عکرمه صبری ، خطیب مسجد الاقصی و جونگ پینگ ما ، دبیر کل انجمن اسلامی چین در مراسم افتتاحیه سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی که امروز پنجشنبه هشتم آبان ماه به صورت مجازی برگزار شد، سخنرانی کردند.

مفتی برونیی: کرونا را قضا و قدر الهی بدانیم مفتی برونیی دارالسلام در خصوص تجارب برونیی دارالسلام در زمینه مبارزه با ویروس کووید 19 گفت: گسترش این پاندمی مخوف و ترسناک، یک فاجعه شدید به حساب می آید؛ اما با این وجود، ما از آن رو که مسلمانیم باید این موضوع را قضا و قدری از سوی خداوند عزوجل بدانیم.

عبدالعزیز بن جنید افزود: اقدامات مختلفی برای ممانعت از هجوم این ویروس و جلوگیری از مبتلا شدن مردم صورت پذیرفته است.

ما دستورات تمامی مقامات ذیربط و در رأس آنها مقامات بهداشت و درمان از جمله استفاده از ماسک، ضد عفونی دست و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را به اجرا در آوردیم.

همه این اقدامات، مسائلی است که در سراسر جهان به اجرا درآمده است.

اکنون زمان آن رسیده است که منتظر تولید واکسن این بیماری باشیم و کشورهای بسیاری در این زمینه مشغول به فعالیت هستند.

مفتی سلطنت برونیی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه دولت برونیی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در این کشور گفت: علاوه بر پایبندی تمام به استفاده کامل از تمام امکانات، برونیی دارالسلام خود را نسبت به اجرای دستورات قرآنی و نبوی برای قدرتمند ساختن خود در این زمینه متعهد می داند.

ما اطمینان کامل داریم که قرآن کریم برای ما شفا و رحمت است؛ در کنار آن، در حدیث شریف پیامبر (ص) آمده است که قضا و قدر را تنها دعا دفع می کند.

از این رو، علاوه بر اقدامات پیشگیرانه، دستورات شرعی از جمله ذکرها و دعاهای مخصوص نیز در خانه ها، مساجد و دیگر اماکن خوانده شده وعلاوه بر آن، این دعاها در رسانه ها به ویژه رسانه های صوتی و تصویری مانند رادیو و تلویزیون نیز پخش می شوند و این اقدام تا به امروز ادامه دارد.

امت مسلمان مورد آزمایش الهی قرار گرفته است علامه سید شیخ شمس الدین شرف الدین، مفتی دیار یمن هم در سخنانی گفت: امروز امت اسلامی در حال گذر از شرایط بسیار حساسی است و با هجمه های مکرر دشمنان روبه روست.

امروز بیش از پیش نیاز داریم که به پیامبر اکرم تمسک جوییم تا با این هجمه ها از جمله انتشار تصاویر کاریکاتوری و انتساب گزافه های باطل به پیامبر مقابله کنیم.

لذا در چنین شرایطی ما باید بیش از پیش به دنبال وحدت بوده و آنگونه که شایسته این امت است در صحنه حاضر شویم که دشمنان ببینند این امت، امت واحد بوده و علی رغم اختلاف نظرها هرگز امتی چند دسته نیست، چون همگی به خداوند و رسول اکرم، به یک کتاب و به سنت های رسول اکرم و روز قیامت ایمان دارند و همه رو به سوی یک قبله نماز می خوانند.

علامه شرف الدین با بیان اینکه امروز ما باید از گذشته برای آنچه پیرامونمان می گذرد، درس بگیریم و از آموزه های رسول اکرم برای تحکیم پیوند برادری و محبت، وحدت و تحقق عزت و کرامت بهره جوییم، گفت: اکنون که با این هجمه ها روبه رو هستیم باید عزم خود را جزم کنیم و با پیروی از سنت رسول اکرم(ص)، به حکمت و شجاعت آراسته گردیم، چون برای مقابله با هجمه دشمنان راهی جز وحدت و دعوت مسلمانان به جهاد فی سبیل الله نیست.

خداوند به پیامبر در شرایطی که واقعا کمترین تجهیزات و امکانات را در اختیار داشت کمک کرد و به او گفت: وکفی بربک نصیرا.

و این چنین بود که کسانی که به امکانات خود می نازیدند، مجبور شدند دوباره خود را تجهیز کنند.

وی با اشاره به خطرات کنونی حاکم بر جوامع انسانی گفت: ما اکنون با خطرات زیادی مواجه هستیم.

به عنوان مثال یکی از بحران های کنونی ویروس کرونا است.

ظهور ویروس نشان دهنده دو مسئله است.

یکی آنکه عقوبتی الهی در برابر کارهایی است که مردم مرتکب می شوند، چون خداوند متعال نیز فرموده است اگر به مصیبتی دچار شدید بدون شک آن مصیبت از سوی خود شماست.

پس آیات قرآن نیز نشان می دهند که این مساله عقوبتی برای کارهای خود ماست و ما باید به خود رجوع کنیم و ببینیم که در کجا با سنت پیامبر و کتاب خدا مخالفت کرده ایم.

مثلا در حال حاضر ربا در کشورهای اسلامی معمول شده است در حالی که در دین حرام اعلام شده است.

علاوه بر این، رشوه، بی حجابی، نفاق و غیره نیز وجود دارد.

پس باید در این شرایط اعمال خود را کنکاش کرده و توبه کرده و مردم را به رجوع به سنن رسول اکرم و کتاب خدا دعوت کنیم.

علامه شرف الدین افزود: احتمال دوم، آزمایش الهی است.

گاهی انسان اعمال صالح انجام می دهد و جامعه نیز جامعه صالحی است؛ اما همانطور که پیش از این نیز انبیای الهی که البته بسیار صالح تر از ما بودند، مورد آزمایش قرار گرفته اند، شاید ما هم با آزمایش الهی مواجه هستیم.

در شرایط آزمایش الهی نیز بر ماست که با صبر و حمد و تسبیح خداوند این آزمایش را پشت سر نهیم و به پروتکل های بهداشتی پایبند باشیم.

ما تا زمانی که دارو یا واکسنی برای این ویروس کشف شود، باید با توبه و رجوع به خداوند متعال امید خروج از آن را داشته باشیم؛ چرا که خداوند بهترین وسیله برای درمان هر دردی است.

و در این میان استغفار و توبه درمان این درد است.

تقابل علم و دین در بحران کرونا در ادامه محمد گورمز رییس سابق سازمان دیانت ترکیه گفت: بدون شک ما در شرایط سختی به سر می بریم و این شرایط سخت، شامل حال تمام نقاط جهان و ملت های آن شده است؛ لذا ناگزیر شاهد تغییراتی اساسی در ساختار جوامع انسانی خواهیم بود.

انسان تاکنون این شرایط را تجربه نکرده بود و اکنون وقت آن رسیده که از حوادث پیشی بگیریم و خود را برای مقابله با آن مجهز گردانیم؛ نه اینکه منتظر عکس العمل در مقابل آن بمانیم .

گورمز با اشاره به اینکه باید سنت های الهی در جهان هستی را درک کنیم و از آن برای فهم گذشته و حال و آینده بهره بجوییم، گفت: وقتی به تاریخ بیماری های فراگیر می نگریم، می بینیم که این بیماری های واگیردار وقوع سلسله اتفاقاتی را تسریع بخشیده و سوالات زیادی را در زمینه های مختلف فکری و فرهنگی ایجاد کرده­ اند.

حتی گاهی به برخی افکار قدیمی پایان داده و مولد افکار و فرهنگ های جدید بوده اند.

وی ادامه داد: 30 سال پیش از تولد پیامبر اکرم، طاعون فراگیر شد.

یعنی در سال 540 میلادی، این طاعون تمام دنیا را فراگرفت و باعث شد دو امپراطوری بزرگ آن زمان یعنی روم و ساسانی به زوال گراییده و دلیل مهمی برای فراهم شدن مقدمات آغاز فتوحات اسلامی شکل بگیرد.

در قرن 14 بین سال های 1347 و 1352 میلادی، طاعونی که بعدها مرگ سیاه نام گرفت، اروپا را فرا گرفت و در اثر آن چهل درصد از مردم اروپا جان باختند و در نهایت، سال های تاریک قرون وسطی به پایان رسید.

مدت کوتاهی بعد واکسن کشف شد و به خرافات کلیسا در خصوص طاعون پایان داد.

گورمز ضمن بیان مثال های فوق، افزود: منطق سلیم و شرع حکیم بر ما واجب می کند که بعد از تجربیات گذشته و حال، به آینده بنگریم و با ترسیم الگوهای مشابه، برای آینده برنامه ریزی کرده و استراتژی های لازم برای آینده دین و تدین را طراحی کرده و آن را در اختیار تمام عالمان دینی، مبلغین و طلبه علوم دینی قرار دهیم تا آنان آمادگی خود را برای آینده کسب کنند.

وی در ادامه به زمینه های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و آموزشی بحران جاری برای جوامع اشاره کرد و گفت: ممکن است مسائل اجتماعی بروز پیدا کرده و بر دین و تدین تأثیر بگذارد.

از منظر سیاسی هم در حال حاضر کشورها به سمت نظام های جامع تر و دیکتاتوری می روند تا به ادعای خودشان از جوامع حفاظت کنند.

در زمینه اقتصادی هم برخی گزارشات حاکی از آن است که اقتصاد جهانی کوچک تر شده و در سال های آینده به 70 درصد حجم کنونی خواهد رسید و این یکی از اثرات مستقیم بحران کنونی است.

لذا انتظار می رود که اقتصاد جهانی به دنبال راه حل های جدیدی باشد که برخی از آن بر طبقات ضعیف، فقیر و متوسط تاثیرمنفی بگذارد.

با این اوصاف ما به عنوان دانشمند و عالم به این متغیرات چه واکنشی نشان خواهیم داد.

چگونه باید در فقه اقتصاد اثر بگذاریم تا محیطی برای حفظ سرمایه و حق فقیر و تلاش جهادگر فراهم شود.

به گفته وی در زمینه آموزشی هم آمدن ویروس کرونا باعث شد که شرایط منفی حاصل از آن به طور کلی بر نظام آموزشی، معلم و متعلم مسلط شود.

ویروس کرونا تبعات منفی محیط زیستی هم دارد و مانع از انجام وظایف انسانی برای محافظت از محیط زیست می شود.

از سوی دیگر شیوع این ویروس باعث شده تا برخی جنگی را میان علم و دین به پا کنند این در حالی است که این مسئله ناشی از فهم غلط از دین و درک نادرست از علم است.

دین هرگز برای مداوای ویروس ها یا انجام عمل جراحی نیامده است و علم نیز هرگز برای علاج دردهای روحی انسان اختراع نشده است.

این بحران، فرصتی طلایی برای مسلمانان است تا بار دیگر ماهیت روابط علوم دینی با علوم طبیعی را تشریح کنند.

هفته وحدت؛ فرصت تجدید عهد مسلمانان قبله ایاز رییس شورای ایدئولوژیک پاکستان در سخنانی در مراسم افتتاحیه سی و چهارمین کنفرانس وحدت با بیان اینکه ظرفیت ها و امکانات مادی و معنوی کشورهای اسلامی با یکدیگر متفاوت است، گفت: با توجه به شرایط بحرانی جاری و بروز مصیبت های ناشی از بیماری کرونا باید بین کشورهای اسلامی یک هدف واحد و اتحاد شکل گیرد تا آنها از امکانات یکدیگر استفاده کنند.

این در حالی است که برخی از کشورها دارای تکنولوژی پیشرفته، برخی دارای پول زیاد و برخی هم دارای نیروی انسانی قابل ملاحظه هستند و می توان با در نظر گرفتن همه این مؤلفه ها، منطقه خاورمیانه را به عنوان نماد کشورهای اسلامی و الگویی از جامعه پیشرفته و متحد اسلامی معرفی کرد.

قبله ایاز در عین حال به اختلافاتی اشاره کرد که بر کشورهای اسلامی سایه انداخته است و گفت: اختلافات موجود، صرفا سیاسی هستند و از دیدگاه هایی نشئت می گیرند که برای قدرت، اقتدار، امکانات و یا برای تصرف اراضی با هم درگیر هستند.

این مسئله برای سیاستمداران اولویت دارد و اگر مسلمانان اولویت اصلی خود را درک کنند، به این نتیجه خواهند رسید که اگر ما یکدیگر را تقویت کنیم، هم قوی خواهیم شد و هم می توانیم رشد کنیم.

وی ادامه داد: دیدگاه های تکفیری کاملا با روح اسلام منافات دارد، ما نباید دیگران را کافر خطاب کنیم، بلکه وظیفه داریم که دیگران را به حوزه اسلام جذب کنیم، گذشتگان ما هم همیشه همین فتوی را دادہ اند.

قبله ایاز افزود: ما یک منشور اخلاقی را به نام پیام پاکستان آماده کردیم و در این منشور دیدگاه های تکفیری رد شده است و گفته شده که هیچ فردی یا گروهی مجاز به پیروی از این دیدگاه نیست.

وی با اشاره به نقش ایران و نظریات امام خمینی(ره) در حمایت از همه مسلمانان گفت: تلاش و کوشش برای حمایت از مستضعفان جهان، شعار امام بود و ایشان طبق این شعار عمل می کردند و طبق همین موضع سعی کردند که اگر مسلمانان با هم اختلافات جزیی هم داشته باشند، از آنها صرف نظر کرده و به سوی وحدت کلمه حرکت کنند.

همه ما باید این شعار را درک و از فرصت کنونی استفاده بهینه کنیم.

وی ادامه داد: به تازگی فتوایی از طرف آیت الله سیستانی آمده است که بر شیعیان واجب است که مقدسات اهل سنت را محترم بشمارند، این یک فتوای عظیم است و می تواند اساس همگرایی بین شیعیان و اهل سنت باشد و اختلافات گذشته را دور کند.

دکتر ایاز در ادامه به هفته وحدت اشاره کرد و گفت: تعیین هفته وحدت کار درستی بود و از منظر نزدیک تر کردن دیدگاه های مسلمانان خیلی اهمیت دارد.

با شدت گرفتن خشونت جریان های تکفیری، علمای شیعه و سنی با این دیدگاه های خشونت آمیز مخالفت کردند.

وی با اشاره به در پیش بودن میلاد پیامبر (ص) ابراز امیدواری کرد که هفته وحدت، فرصتی برای تجدید عهد مسلمانان باشد و پیامی که به دیگران داده می شود، پیام حسن تعامل و رابطه حسنه باشد.

توهین به پیامبر(ص) توهین به تمامی انبیاست شیخ عکرمه صبری ، خطیب مسجد الاقصی و رییس هیئت عالی اسلامی فلسطین هم طی سخنانی ضمن تبریکمیلاد با سعادت پیامبر اسلام (ص) گفت: خدای متعال رسالت فراگیر خود را بر دوش پیامبر اسلام (ص) گذاشت و در این باره در قرآن کریم می فرماید: ما ارسلناک الا رحمه للعالمین .

پیامبر(ص) رحمتی الهی هستند که برای تمام بشریت نه فقط برای عرب زبان ها و مسلمانان، فرستاده شده اند و هدیه ای الهی و رحمتی برای تمام بشریت هستند.

در نتیجه مسلمانان باید این مناسبت عطر انگیز را به منظور اقتدا به پیامبر عالیقدر اسلام(ص) زنده نگه دارند.

وی افزود: ما همزمان با زنده نگه داشتن این مناسبت، باید سیره نبوی را در دستور کار خود قرار داده و مسلمانان را به مطالعه سیره نبوی تشویق کنیم تا در کنار قرآن کریم آن را خوانده و بدان عمل کنند.

عکرمه صبری در ادامه تأکید کرد: ما در حالی ولادت با سعادت نبی اکرم (ص) را گرامی می داریم که غرب حمله ای وحشیانه را علیه اسلام به راه انداخته و این بدان معنا است که غرب از گذشته تاکنون در حال مسموم کردن جوامع است، به ویژه فرانسه که تاریخی سیاه دارد.

وی ادامه داد: فرانسه و کل غرب تلاش می کنند که با انتشار کاریکاتورهای موهن از قدر و منزلت پیامبر گرامی اسلام (ص) بکاهند و هدف آنها استهزاء و به سخره گرفتن بوده و این مسئله آزار دهنده است؛ چرا که این اقدام با آزادی عبادت و آزادی اندیشه و بیان در تعارض و تناقض است.

خطیب مسجدالاقصی تأکید کرد: ما مسلمانان، اقدامات غرب را در خصوص انتشار این کاریکاتورهای موهن محکوم می کنیم.

این اقدامات به معنی سرشکستگی و تنزل اخلاقی و حماقتی است که غرب علیه دین بزرگ اسلام به آن دست می زند.

ما تأکید می کنیم که دین ما دین تسامح است و نبوت تمامی انبیا و پیامبران را به رسمیت می شناسد.

از این رو توهین به رسول گرامی اسلام (ص) توهین به تمامی انبیا و پیامبران است.

چرا که همه آنها یک نور واحد هستند که همان نبوتی است که خداوند متعال به آنها عطا فرموده است.

وی تصریح کرد: ما بار دیگر تأکید می کنیم که همه ما بر این میثاق استواریم که اصول و ثوابت خود را در فلسطین حفظ کنیم.

ما در این میثاق دوشادوش یکدیگر باقی خواهیم بود.

زیرا تمام مسلمانان یک جسم و بنیان واحد هستند، همانگونه که رسول خدا (ص) بر آن تأکید دارند.

وی در پایان با گرامیداشت یاد مرحوم آیت الله محمد علی تسخیری که در کنفرانس وحدت امسال حضور ندارند، از خداوند متعال رحمت واسعه را برای ایشان مسئلت کرد.

کمک مسلمانان چین برای مهار کرونا جونگ پینگ ما ، دبیر کل انجمن اسلامی چین نیز در افتتاحیه کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی ضمن قدردانی از هیئت رییسه و شرکت کنندگان در این وبینار اظهار کرد: سال 2020 سال عجیبی برای تاریخ بشر به حساب می آید؛ همه گیری ویروس کووید-19 تمام بشریت را در آزمایشی سخت قرار داده است، باید گفت کشور چین نخستین کشوری بود که در معرض این ویروس قرار گرفت و همچنین توانست آن را مهار کند، البته ما نباید از تلاش های خطیر مسلمانان چین که یکی از عوامل مهم موفقیت در پیشگیری و مهار این ویروس منحوس به حساب می آیند، چشم پوشی کنیم.

وی افزود: انجمن اسلامی چین نیروهای مسلمان را از سراسر کشور بسیج کرد تا به مقابله با ویروس کرونا بپردازند، تصمیمات و اقدامات دولت مرکزی در پیشگیری و مهار همه گیری این ویروس منحوس، خیلی سریع از سوی مسلمانان سراسر کشور مورد پذیرش قرار گرفت و باعث شد مساجد موقتاً بسته شوند و هرگونه تجمع یا اجرای مناسک دینی به طور موقت تعلیق شد.

وی با بیان اینکه متولیان مساجد تمامی اقدامات پیشگیرانه و رعایت پروتکل های بهداشتی را همواره از طریق اینترنت به مسلمانان آموزش می دهند گفت: با استفاده از این ابزار توانستیم در مدیریت این جنگ همه گیر موفق باشیم.

دبیرکل انجمن اسلامی چین با بیان اینکه اشتیاق و وجدان آگاه مسلمانان برای نیکوکاری به مردم در برابر بلای کرونا بسیار قابل توجه است، گفت: باید بدانیم که ما تنها یک بار زندگی می کنیم و اگر آن را هدر دهیم فرصت دوباره ای برای زیستن نخواهیم داشت بنابراین باید به حیات بشری، ارزش های انسانی و کرامت انسانی اهتمام بورزیم و همه این ها در سایه همکاری، همدلی و وحدت بین مسلمانان شکل می گیرد.

پینگ در پایان گفت: همه کشورها در جنگ پیشگیری و مبارزه با شیوع ویروس همه گیر کرونا سهیم هستند، باید بدانیم که، جامعه ای با آینده ای مشترک برای بشریت نیازمند آنست که تمام انسان هایی که بر روی کره خاکی زندگی می کنند در خوشی و غم یکدیگر شریک باشند؛ حمایت و یاری کشورهای مسلمان باعث شد تا مردم چین از حسن نیت کشورهای اسلامی مطلع شوند و گرمای این محبت را حس کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی - کنفرانس بین المللی - سیره نبوی - وحدت اسلامی - بین المللی - مسلمانان - سخنرانان - کنفرانس - تقابل علم و دین - مطالعه - رییس - اسلامی - سیره - بحران کرونا - میلاد - مربوط - عبدالعزیز - شرف الدین - دستور کار - شمس الدین - قرآن کریم - علم و دین - شرکت - بیان - زنده - وحدت - قرآن - مفتی - پاکستان - اندیشه

آخرین اخبار سرویس:
دلجویی امام جمعه شهرکرد از خانواده های شهدای مدافع سلامت و امنیت

اجرای طرح «شهید سلیمانی» در راستای کمک به نیازمندان

مطهری: انتقام از نتانیاهو و قصاص ترامپ را به زمان مناسب موکول کنیم

ربیعی: متجاوز قطعا تنبیه خواهد شد، اما نه در زمین بازی که او تعریف می کند

حفاظت از منابع طبیعی تعطیل بردار نیست

جزییات ترور شهید فخری زاده

ترور دانشمندان، نشانه ناتوانی استکبار در رویارویی با نظام مقدس جمهوری اسلامی است

آغاز روند کاهشی کرونا در کشور / الزام به ارائه کارت ملی برای اخذ خدمات

لزوم پیگیری ترور شهید فخری زاده از طریق محاکم حقوقی بین المللی

جایی که مردم نباشند، اصولگرایان پیروز میدان هستند / خاتمی مانند قبل تاثیرگذار است

تجمع مردم مشهدمقدس در محکومیت ترور شهید فخری زاده/با مسببان ترور برخورد قاطعانه کنید

حفاظت و حراست از تمامیت مرزی مهمترین رسالت دریابانی

از مطالبات فرهنگیان تا محاکمه معاون رییس جمهور؛ روایت مهم ترین پیگیری مطالبات شما در فارس من

ترور وحشیانه دانشمند هسته ای در اسرع وقت پاسخ داده شود

ترور شخصیت های برجسته علمی مانع پیشرفت ایران نخواهد شد

ترور شهیدی فخری زاده نشان به بن بست رسیدن استکبار است

ببینید | ابعاد شخصیت علمی و هسته ای شهید «فخری زاده» از زبان صالحی

آقمشهد؛ موقوفه یا انفال؟

فرزندان ایتام و محسنین گیلان به 51 هزار حامی جدید نیاز دارند

ربیعی: متجاوز قطعا تنبیه خواهد شد، اما نه در زمین بازی که او تعریف می کند

پیام تسلیت رادیو قرآن به مناسبت شهادت دکتر محسن فخری زاده

کیهان: معاون روحانی نفوذی است و باید محاکمه شود

پیام رییس مجلس خبرگان رهبری در پی شهادت فخری زاده

تعبیر خواب جوراب ابن سیرین ، حضرت یوسف و امام صادق و منوچهر مطیعی

ربیعی: متجاوز قطعا تنبیه خواهد شد، اما نه در زمین بازی که او تعریف می کند

با صبر انقلابی، انتقام سختی می گیریم و در دام ترامپ و نتانیاهو نمی افتیم/ نگذارید امنیت ملی کشور خدشه دار شود/ با تکرار حرکات تروریستی دسترسی ناظران آژانس را قطع کنید

تبیین ابعاد اسلامی و استکبارستیزانه نهضت میرزاکوچک خان مغفول مانده است

مطهری: انتقام از نتانیاهو و قصاص ترامپ را به زمان مناسب موکول کنیم

واکنش میثم مطیعی به ترور شهید فخری زاده/ ساعت صفر انتقام در پیش است

خون شهید فخـری زاده؛ کفر و استکبار را فروخواهد ریخت

کاریکاتور/ فاجعه کرونایی 99/9/9

شهادت مظلومانه دکتر فخری زاده نشان روشن ناتوانی دشمنان است

مسجدی ها برای شهید فخری زاده ختم مجازی می گیرند

دستگاه های اجرایی استان سمنان به طور مطلق تعطیل نیستند

روحانی: به موقع پاسخ ترور شهید فخری زاده را می دهیم / این ترور نشان می دهد که دشمنان ما در هفته های پراضطرابی هستند؛ احساس می کنند دوران فشار آنها کم می شود و شرایط جهانی تغییر می کند

روحانی: به موقع پاسخ ترور شهید فخری زاده را می دهیم / این ترور نشان می دهد که دشمنان ما در هفته های پراضطرابی هستند؛ احساس می کنند دوران فشار آنها کم می شود و شرایط جهانی تغییر می کند

از امروز همراه داشتن کارت ملی الزامی است

پیام تسلیت آیت الله نوری همدانی

تعظیلی 4 روزه خدمات کنسولی وزارت امور خارجه

لیست زمین خواری ها در سایه ناکارآمدی های مسئولان و ارائه رانت های خاص بلند و مطول است

واکنش میثم مطیعی به ترور شهید فخری زاده/ ساعت صفر انتقام در پیش است

ربیعی: متجاوز تنبیه خواهد شد اما نه در زمین بازی که او تعریف کند

داماد و پدرش در سیریک بازداشت شدند

عمویی خبر داد: بررسی ابعاد ترور شهید فخری زاده در جلسه امشب کمیسیون امنیت ملی

بُکشید مارا، ملت ما بیدار تر می‎شود

شبکه های انتقال و فوق توزیع برق گیلان از پایداری کامل برخوردارند

اهدای خون 6281 نفر از ماموران یگان ویژه

فیلم/ اظهارات روحانی در مورد پاسخ به ترور شهید فخری زاده

تجمع مردمی در مقابل مجلس برای مطالبه پاسخ قاطع به ترور شهید فخری زاده| پخش زنده از ایران پرس

پنجمین نامه پرستاران به رییس جمهوری/ اعتراض مدافعان سلامت به کمبود نیرو

وزیر دفاع: در عرصه های مختلف شاهد ابتکارات، خلاقیت ها و حضور با برکت شهید فخری زاده هستیم

تجمع دانشجویان بسیجی دانشگاه های استان هرمزگان در محکومیت ترور شهید فخری زاده + تصاویر

وزیر اقتصاد در پی شهادت مظلومانه سردار سرتیپ پاسدار دکتر محسن فخری زاده پیام تسلیتی صادر کرد

اولین تصویر از خانواده شهید فخری زاده /روایت وزیر دفاع از دیدار با خانواده دانشمند ترور شده

حاج قاسم خطاب به شهید فخری زاده: من نوکر شما هستم، من را شفاعت کن

2600 نفر از خدمات ناظران سلامت در استان سمنان بهره مند شدند

شبکه های انتقال و فوق توزیع برق گیلان از پایداری کامل برخوردارند

آفریقای جنوبی ترور شهید فخری زاده را قویا محکوم کرد

شهروندان قزوینی خواستار برخورد با عاملان ترور شهید فخری زاده شدند

خدمات کنسولی از فردا تعطیل است

شهادت دانشمندان در اراده پژوهشگران خللی وارد نمی کند

امام جمعه قزوین:برخی مسئولان در حال پرکردن جیب خود هستند

9 هزارو 700 بسته معیشتی بین نیازمندان گچساران توزیع شد

فولاد سنگان، رتبه اول معین اقتصادی استان در عملکردهای اجتماعی

تبیین ابعاد اسلامی و استکبارستیزانه نهضت میرزاکوچک جنگلی مغفول مانده است

برگزاری تجمع اعتراضی دانشجویان لاهیجان در محکومیت ترور دانشمند هسته ای

انتشار فراخوان مسابقات ملی دفاع سه دقیقه ای در چهارمحال وبختیاری

کشف بیش از 4 هزار رأس گوسفند قاچاق در شهرستان های بوانات و آباده استان فارس در راستای مبارزه با قاچاق دام

جامعه اسلامی مهندسین: مباشرین و قاتلین شهید فخری زاده باید شناسایی و محاکمه شوند

تعبیر خواب قرآن خواندن ، دیگری با صوت با غلط توسط مرده برای میت و کودک و سوره یس

باید انتقام خون به ناحق ریخته شده را از جنایتکاران گرفت

مسیر حرکت انقلاب با ترور چهره های برجسته متوقف نخواهد شد

«سلسه نشست های ایمان و چالش های عصر جدید» با حضور رییس مرکز توسعه حل اختلاف برگزار می شود

فرمانده قدس سپاه: مرگ اسراییل نزدیک است

آموزش حفظ و قرائت قرآن با برگزاری دوره های مجازی در کرج

ائتلاف 14 فوریه بحرین: در پاسخ به جنایت ترور «محسن فخری زاده» کنار ایران هستیم

پیام تسلیت مدیرعامل بانک مسکن در پی شهادت سردار دکتر حاج محسن فخری زاده

پیام صالحی در پی ترور شهید فخری زاده:او طراح پدافند هسته ای بود

ربیعی: متجاوز قطعا تنبیه خواهد شد، اما نه در زمین بازی که او تعریف می کند

مدیریت جزیره ای باعث سرکشی برخی بانک ها شده است

دشمنان به دنبال برهم زدن آرامش روانی جامعه و ایجاد سردرگمی در استراتژی ایران هستند

مراکز جمع آوری ضایعات شهر تربت حیدریه مهر و موم می شود

لغو برگزاری آزمون پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت کانون های وکلای دادگستری

سردار دل ها به روایت قلاویزان

پیام رهبر انقلاب در پی شهادت فخری زاده

سنگ قبر ویترین ابدی

الزام همراه داشتن کارت ملی برای مراجعه به ادارات و حمل و نقل عمومی

در هفته های پایانی دولت ترامپ، تنش به اوج می رسد

استخدام نقشه بردار در یک شرکت معتبر در هرمزگان

فرمانده نیروی دریایی ارتش در نشست خبری: ناوشکن دنا نیمه نخست دی ماه به نداجا الحاق می شود/ ناو موشک انداز زره؛ جدیدترین دستاورد ارتش

دو دستور صریح رهبرانقلاب درپی شهادت دانشمند ممتاز هسته ای/ عاملان و آمران ترور شهید فخری زاده مجازات شوند

ابلاغیه استانداری تهران درباره نحوه حضور کارمندان در ادارات

آیت الله العظمی نوری همدانی : مسئولان راه را برای کسانی که دل در گرو غرب دارند ببندند

صالحی: همکاری های خوبی در پدافند هسته ای با شهید فخری زاده داشتیم

نیک روش: خون شهید فخری زاده مسیر اعتلای ایران را روشن خواهد کرد

بیانیه سپاه زنجان درپی شهادت محسن فخری زاده

مقام روس: ترور فخری زاده کار دشمنان پیشرفت علمی ایران است

علی مطهری: انتقام از نتانیاهو و قصاص ترامپ را به زمان مناسب موکول کنیم

پیام تسلیت آیت الله ناصری درپی شهادت دانشمند هسته ای، محسن فخری زاده

شهادت دانشمندان هسته ای اراده ملت ایران را منسجم می کند

مطالعه قرآن و سیره نبوی نیاز امروز مسلمانان است/ دفع توهم تقابل علم و دین در بحران کرونا

مطالعه قرآن و سیره نبوی نیاز امروز مسلمانان است/ دفع توهم تقابل علم و دین در بحران کرونا