مطالب مرتبط:
بارش پراکنده باران در سواحل دریای خزر
دریای خزر نسبتاً مواج / صیادان با احتیاط به صید بروند
دریای خزر امروز مواج و متلاطم است / کاهش دما در نوار شرقی کشور
هواشناسی ایران 99/8/7| آخر هفته بارانی برای سواحل دریای خزر/کاهش 7 درجه ای دما در برخی مناطق کشور
مجلس مصمم است طرح تامین کالای اساسی را تصویب کند، دولت لجبازی می کند!
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 7 آبان 1399 ساعت 09:452020-10-28سياسي

تصویب لایحه موافقتنامه بین دولت های ساحلی دریای خزر در زمینه حمل و نقل


نمایندگان مجلس شورای اسلامی با لایحه موافقتنامه بین دولت های ساحلی دریای خزر در زمینه حمل و نقل موافقت کرده و آن را به تصویب رساندند.

- نمایندگان مجلس شورای اسلامی با لایحه موافقتنامه بین دولت های ساحلی دریای خزر در زمینه حمل و نقل موافقت کرده و آن را به تصویب رساندند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس گزارش کمیسیون عمران در خصوص لایحه موافقتنامه بین دولت های ساحلی دریای خزر در زمینه حمل و نقل را بررسی کرده و در نهایت با آن موافقت کردند.

متن کامل این لایحه موافقتنامه به شرح زیر است: ماده واحده: موافقتنامه بین دولت های ساحلی دریای خزر در زمینه حمل و نقل مشتمل بر یک مقدمه و (12) ماده به شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می شود.

بر اساس تبصره ماده واحده: در اجرای این موافقتنامه و اصلاحات بعدی آن رعایت اصول هفتاد و هفتم (77) و یکصدو سی و نهم (139) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران الزامی است.

­دولت های جمهوری آذربایجان، جمهوری اسلامی ایران، جمهوری قزاقستان، فدراسیون روسیه و ترکمنستان که از این پس طرفهای متعاهد خوانده می شوند، با تمایل به توسعه همه جانبه روابط دوستانه، حسن همجواری بین کشورهای ساحلی خزر و مردمان آنها، با تأکید بر اهمیت همکاری میان دولتهای ساحلی خزر در حوزه حمل و نقل برای توسعه روابط تجاری- اقتصادی، در تلاش برای تشریک مساعی و سازماندهی همکاری تنگاتنگ و متقابلاً سودمند میان دولتهای ساحلی خزر در ایجاد و توسعه دالان های حمل و نقل بین المللی، با شناخت اهمیت توسعه زیر ساخت حمل و نقل، بهینه سازی بیشتر کیفیت خدمات حمل ونقل و ایجاد شرایط مساعد برای فعالیت همه شیوه های حمل و نقل که مسافر وکالا را بین دولتهای طرفهای متعاهد انتقال می دهند و برای گذر(ترانزیت) از قلمروهایشان، با در نظر داشتن اهمیت حمل و نقل چند وجهی برای بهبود بازدهی زنجیره های حمل و نقل، با در نظر گرفتن معاهده های دوجانبه و چندجانبه مربوط به حمل و نقل منعقده بین دولتهای ساحلی خزر که از جمله مبتنی بر موازین و اصول عموماً شناخته شده حقوق بین الملل می باشد، به شرح زیر توافق کرده اند: ماده 1 طرفهای متعاهد بر مبنای اصول برابری و منافع متقابل، در زمینه حمل و نقل در منطقه دریای خزر طبق این موافقتنامه ، ترتیبات انجام شده بین دولتهای ساحلی دریای خزر و موازین بین المللی عموماً پذیرفته شده و نیز قوانین شان همکاری خواهند کرد.

ماده 2 هدف از این موافقتنامه ارتقای همکاری بین طرفهای متعاهد در شکل دادن و توسعه منطقه دریای خزر به عنوان یک کانون اصلی حمل و نقل بین المللی و پشتیبانی با زیرساخت کاملاً توسعه یافته و سطح بالای تعامل آنها در حوزه عملیات حمل و نقل بین المللی می باشد.

ماده 3 به منظور اجرای این موافقتنامه، دولتهای متعاهد باید: 1 - توسعه بیشتر خدمات حمل ونقل دریایی، جاده ای، ریلی، هوایی و چندوجهی بین دولتهای طرفهای متعاهد و عبور گذری(ترانزیتی) بر مبنای تضمین شرایط مساوی و متقابلاً سودمند دسترسی متصدیان حمل و نقل و فرستندگان بار به تسهیلات زیرساختی حمل و نقل و استفاده از آنها برای بارگیری و تخلیه بار، سوار و پیاده کردن مسافر، انجام عملیات تجاری منظم و استفاده از خدمات را تسهیل کنند؛ 2 - تدابیری برای تسهیل توسعه نقل و انتقال بار میان دولتهای ساحلی دریای خزر و همچنین جذب بیشتر نقل و انتقال بار عبوری، از جمله نقل و انتقالی که از طریق پایانه های حمل و نقل می گذرد به صورت مشترک توسعه داده و اجراء کنند؛ 3 - توسعه نقل و انتقال مسافر به ویژه عملیات منظم و همچنین خدمات کشتیرانی و دریاگردی بین المللی را تسهیل کنند؛ 4 - در خصوص مسائل تضمین ایمنی و امنیت مسافران و کالاهای حمل و نقل شده بین دولتهای ساحلی دریای خزر و از طریق قلمرو آنها، همکاری کنند؛ 5 - برقراری تماس بین متصدیان حمل و نقل و فرستندگان کالا، توسعه ترتیبات تعرفه ای جذاب از جمله در چهارچوب دالان های حمل و نقل بین المللی و هماهنگ سازی نرخهای بلند مدت و سراسری برای افزایش حجم حمل نقل بار را تسهیل کنند؛ 6 - راجع به آموزش و ارتقای مهارت های متخصصان حرفه ای حمل و نقل همکاری کنند؛ 7 - به کارگیری و به روزرسانی روشهای موجود اعلام قبلی در خصوص محموله های وارده، اعم از دوجانبه یا گذری(ترانزیتی) را تسهیل کنند؛ 8 - در ایجاد مراکز حمل و نقل و پشتیبانی در مسیرهای کلیدی نقل و انتقال مسافر و بار مساعدت به عمل آورند؛ 9 - توسعه دالان های بین المللی حمل و نقل را که از قلمرو دولتهای طرفهای متعاهد عبور می کنند، ارتقاء دهند و ساماندهی نقل وانتقال از طریق دالان های مزبور و نیز مشارکت در طرحهای مشترک احداث و بهبود زیرساخت آنها را تسهیل کنند؛ 10 - اقداماتی را برای تضمین نگهداری صحیح زیرساخت دالانهای بین المللی حمل و نقل در قلمرو دولتهای خود توسعه داده و اجراء کنند؛ 11 – طرحهای(پروژه های) مربوط به توسعه ، نوسازی و یکپارچه سازی زیرساخت حمل و نقل در منطقه را ترویج و سرمایه گذاری در آنها را تشویق کنند؛ 12 - مطابق با قوانین دولتهای خود و توافقات منعقدشده، ساده سازی تشریفات صدور روادید ، اداری، گمرکی و سایر روندهای نظارتی(کنترلی) در انجام عملیات حمل ونقل بین المللی را تسهیل کنند؛ 13 - بهبود کیفیت و قابلیت دسترسی خدمات حمل و نقل بر اساس استانداردهای عموماً شناخته شده بین المللی را تسهیل کنند؛ 14 - در حوزه های تحقیقات علمی، استفاده از دستاوردهای علمی و فناوری های پیشرفته در زمینه حمل و نقل و توسعه سامانه های هوشمند حمل و نقل همکاری کنند؛ 15 - در زمینه کاهش تأثیرات منفی حمل و نقل بر محیط زیست همکاری کنند.

ماده 4 1 - طرفهای متعاهد در چهارچوب نشستهای منظم وزرای حمل و نقل دولتهای ساحلی خزر که به صورت نوبتی معمولاً به ترتیب الفبای انگلیسی در قلمرو دولتهای طرفهای متعاهد در ظرف زمانی توافق شده از طریق مجاری دیپلماتیک برگزار می شود، مسایل مربوط به اجرای این موافقتنامه را بررسی خواهند کرد.

2 - در چهارچوب چنین نشست ‎هایی طرفهای متعاهد می توانند حسب ضرورت، گروههای کاری مشترک را برای بررسی مسائل خاص همکاری پنج جانبه خود در زمینه حمل و نقل تشکیل دهند.

3 - طرفهای متعاهد در اجرای این موافقتنامه می توانند موافقتنامه های بین المللی در خصوص مسائل خاص همکاری در زمینه حمل و نقل در منطقه دریای خزر را منعقد کنند.

ماده 5 هر طرف متعاهد باید هزینه های خود مربوط به اجرای این موافقتنامه را متقبل شود مگر آن که طرفهای متعاهد به گونه دیگری توافق کنند.

ماده 6 مفاد این موافقتنامه بر حقوق و تعهدات ناشی از سایر معاهده های بین المللی که طرفهای متعاهد در آنها عضویت دارند، اثری نمی گذارد.

ماده 7 هیچ چیز در این موافقتنامه نباید به عنوان پیش تعیین کننده نتیجه مذاکرات در مورد وضعیت حقوقی دریای خزر تفسیر شود.

ماده 8 اعمال هیچ گونه حق شرطی بر این موافقتنامه مجاز نیست.

ماده 9 هرگونه اختلافات مربوط به تفسیر یا اجرای مفاد این موافقتنامه از طریق رایزنی و مذاکرات بین طرفهای متعاهد حل و فصل خواهد شد.

ماده 10 1 - مفاد این موافقتنامه با رضایت متقابل طرفهای متعاهد می تواند اصلاح یا تکمیل شود.

2 - اصلاحیه ها و مکملهای این موافقتنامه جزء لاینفک آن می باشند و باید به صورت سندهای الحاقی(پروتکل های) جداگانه ای تنظیم شوند که مطابق ماده (12 ) این موافقتنامه لازم الاجراء خواهند شد.

ماده 11 جمهوری قزاقستان امین این موافقتنامه می باشد.

ماده 12 1 - این موافقتنامه در سی امین روز پس از تاریخ دریافت آخرین اطلاعیه کتبی توسط امین مبنی بر تکمیل تشریفات داخلی که برای لازمالاجراء شدن آن توسط طرفهای متعاهد ضروری است، لازم الاجرا می شود.

2 - این موافقتنامه برای مدت نامحدود منعقد می گردد .

هر یک از طرفهای متعاهد می تواند با اعلام قصد خود به امین از این موافقتنامه خارج شود .

این موافقتنامه برای آن طرف متعاهد به مدت دوازده ماه از تاریخ دریافت چنین اطلاعیه ای توسط امین لازمالاجراء باقی خواهد ماند.

این موافقتنامه در شهر آکتائو در تاریخ 21 مرداد ماه 1397 هجری شمسی برابر با12 آگوست 2018 میلادی در یک نسخه اصلی به زبانهای آذربایجانی، فارسی، قزاقی، روسی، ترکمنی و انگلیسی، منعقد شد .

همه متون از اعتبار یکسان برخوردار می باشند.

در صورت بروز اختلاف، طرفهای متعاهد باید به متن انگلیسی مراجعه کنند.

نسخه اصلی این موافقتنامه نزد امین تودیع خواهد شد، که وی باید نسخه های مصدق آن را برای طرفهای متعاهد ارسال کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی - دریای خزر - نمایندگان مجلس - حمل و نقل - شورای اسلامی - نمایندگان - ساحلی - لایحه - تصویب - دولت - اسلامی - مجلس - شورای - کمیسیون عمران - گزارش کمیسیون - ماده - گزارش - جلسه علنی - اصلاحات - کمیسیون - مبادله - عمران - اسناد - رعایت - بررسی - پیوست - امروز - بعدی - داده - علنی

آخرین اخبار سرویس:
طلسم حضور بانوان تهرانی در آتش نشانی شکسته شد

واکنش سخنگوی دولت به شلاق خوردن یک کارگر

استخدام کارمند اداری خانم و آقا در یک شرکت مهندسی در تهران

واکنش علی ربیعی به خبر شلاق خوردن یک کارگر

امام جمعه اسالم: خجالت آور است که مجبوریم در تریبون نمازجمعه از قیمت مرغ و تخم مرغ بگوییم/ درخواست امام جمعه رشت از قوه قضاییه

واکنش اخیر رهبر انقلاب به یاوه گویی های اروپایی ها درباره قدرت موشکی ایران!+ فیلم

روایتی تصویری از برگزاری مجازی امتحانات شفاهی مدارس علمیه استان ایلام

غلامعلی رجایی: پرگویی و سخنگویی یکی از آفات موجود در بین مسئولین است

انتشار فراخوان ثبت خاطرات مردمی درباره شهید سپهبد قاسم سلیمانی

محدودیت های کرونایی جاده های مازندران را تا 65 درصد خلوت کرد

تعطیلی کارخانه رولزرویس در انگلیس

غلامعلی رجایی: پرگویی و سخنگویی یکی از آفات موجود در بین مسئولین است

همکاری کسبه شهرستان زهک در مقابله با انتشار ویروس کرونا

اجرای طرح «فدک» در راستای اشتغال زایی بانوان بسیجی در بوشهر

پیام تبریک نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه به مناسبت روز نیروی دریایی

نیک بین: 80درصد نمایندگان با شعار شفافیت به مجلس آمدند

تلاش معلمان کرمانی برای کمک به دانش آموزان بی بضاعت در روزهای کرونایی/ وقتی سرطان هم مانع حضور معلم در کلاس درس نشد

تصاویر/ دیدار فرمانده سپاه شهرستان دشتی با خانواده شهیدان کردوان علیا و سفلی و زیارت

اصلاح قانون شرایط کاندیداها در انتخابات شورا باعث کارایی بیشتر می شود

حجت الاسلام راستگو ممنوع التصویر شده بود؟

مالیات بر خانه های خالی در ایستگاه آخر

اظهارات کلانتری درباره امام(ره) ناشی از بی اطلاعی یا کج فهمی است

همکاری کسبه شهرستان زهک بر مقابله با انتشار ویروس کرونا

وضعیت تعطیلی ادارات استان کرمان ساعت 21 امشب اعلام می شود

کوه و کوره ای تاریخی در ساوجبلاغ/ روایت تاریخ آهک پزی کنار بنای چندقرنی یک امامزاده

برگزاری گردهمایی خادمیاران رضوی به صورت مجازی در یزد

آیت الله امامی کاشانی: مشکلات مردم ناشی از نادانی و سستی مسئولان مربوطه است

طرح جامع «اخلاق اداری از نگاه امیرالمومنین(ع)» تدوین و اجرا شود

عراقچی جزییات تبادل زندانیان ایرانی و استرالیایی را توضیح داد

استفاده از ظرفیت های کشور، راه بی اثر کردن تحریم

فراخوان وزارت کشور برای ارائه پیشنهادهایی برای انتخابات 1400

بدون تعامل سازنده مجلس و دولت گشایشی صورت نمی گیرد

واکنش اخیر رهبر انقلاب به یاوه گویی های اروپایی ها درباره قدرت موشکی ایران!+ فیلم

واکنش علی ربیعی به خبر شلاق خوردن یک کارگر

هشدار عضو موتلفه درباره لشکرکشی در آستانه انتخابات 1400

استاد پیشکسوت حوزه علمیه ماکو تجلیل شد + عکس

برنامه ایجاد نظام متمرکز تأمین اجتماعی تقدیم رییس جمهوری می شود

واکنش علی ربیعی به خبر شلاق خوردن یک کارگر

کیومرث نیازآذری توسط حفاظت اطلاعات قوه قضاییه دستگیر شد

تحرک جسمی و تغذیه، عناصر لازمه سلامتی در دوران خانه ماندن

بررسی انتخاب تیم بایدن و سفر نتانیاهو/ جبهه بندی جدید در رابطه با ایران در راه است؟

153 بیمار جدید کووید 19 در کرمانشاه شناسایی شدند

تصاویر | رونق صید و صیادی در سواحل مکران

امامان جمعه : دستگاه قضا با عوامل گرانی برخورد کند

حجت الاسلام راستگو در تلویزیون ممنوع التصویر شد؟

استخدام کارشناس فروش و کارشناس بازرگانی در تهران

نخستین نشست مجازی شورای تجاری تاجیکستان و اوکراین

کارخانه ایران پوپلین را احیا می کنم/پرداخت همه معوقات در روزهای آتی

بنیاد مستضعفان 50 هزار بسته معیشتی در سیستان وبلوچستان توزیع کرد

دو تصویر از جنگ یمن

بازدید نماینده مردم زنجان در مجلس از دفتر استانی خبرگزاری تسنیم + تصاویر

جزییات نحوه فعالیت ادارات اسلامشهر فردا اعلام می شود

آدرسی انحرافی برای دولت جوان انقلابی

دبیرخانه پایتختی نهج البلاغه کاشان در خارج از کشور راه اندازی شود

حقیقت توبه نصوح و چگونگی قرار گرفتن در مسیر حق

دادستان تهران: گزارشی از تخلفات مؤسسات متخلف بورسی نداشتیم

اقدامات شهرداری در حوزه HSE کافی نیست

آغاز مراسم اختتامیه شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت

گزارشی از تخلفات موسسات متخلف بورسی ارائه نشده است

مسئولان در عمر باقی مانده از دولت، غفلت های گذشته را جبران کنند

8 ایرانی در مقابل 6 زندانی خارجی در ایران آزاد شدند

واکنش سخنگوی دولت به خبر شلاق خوردن یک کارگر

مجلس فرانسه قانون منع تبعیض زبانی را تصویب کرد

گذشتی از جنس عشایر مغان| رضایت اولیای دم به خاطر شهید «حاج قاسم سلیمانی»

تقدیر امام جمعه قلعه رییسی از اقدامات رییس دادگستری چاروسا جهت نظارت مستقیم بر بازار

مسئولان با شجاعت غفلت های گذشته را جبران کنند

واکنش رهبر انقلاب به یاوه گویی اروپایی ها درباره قدرت موشکی ایران

ببینید | واکنش اخیر رهبر انقلاب به یاوه گویی های اروپایی ها درباره قدرت موشکی ایران!

آیت الله حسینی بوشهری: برای گشایش معیشت مردم چشم به بیرون کشور داشتن انتظار بیهوده ای است

عضو هیئت رییسه مجلس: با ابزارهای نظارتی اظهارات اخیر کلانتری را پیگیری می کنیم

ویژگی های شخصیتی سردار سلیمانی

امام جمعه رشت: مسببان بی ثباتی اقتصادی باید محاکمه شوند

ترافیک دیپلماسی دو همسایه/ مرحله جدید روابط ایران و افغانستان کلید خورد

انتقاد انجمن مامایی از تصمیم ثبت احوال/ امکان تأخیر در تولد وجود ندارد

استخدام مدیر منطقه(امور نمایندگی های شهرستان) با مزایا در تهران

پیام تسلیت رییس رسانه ملی به مناسبت درگذشت پرویز پورحسینی

حاجی دلیگانی: با ابزارهای نظارتی اظهارات اخیر کلانتری را پیگیری می کنیم

استخدام مدیر مالی و رییس بودجه و گزارشات در قزوین

اصلاح قانون شرایط کاندیداها در انتخابات شورا باعث کارایی بیشتر می شود

450 بسته معیشتی در لواسان بزرگ توزیع شد

تشکیل کمیته ردیابی متهمان پرونده ترور سردار سلیمانی در دادسرای تهران

تلاش معلمان کرمانی برای کمک به دانش آموزان بی بضاعت در روزهای کرونایی/ وقتی سرطان هم مانع حضور معلم در کلاس درس نشد

تصاویر| تاریک دره همدان سفیدپوش شد

افتتاح پتروشیمی لردگان توسط رییس جمهور به صورت ویدیو کنفرانس

میز ترامپ سوژه شد!

پیام تبریک نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه به مناسبت روز نیروی دریایی

از سال 88 مرحوم راستگو در تلویزیون ممنوع التصویر شد!

450 بسته معیشتی در لواسان بزرگ توزیع شد

امنیت مجتمع های نفتی درسواحل مکران به عهده نیروی دریایی خواهد بود

جلسات علنی صحن شورای شهر تهران تعطیل نیست

نقش موثر وزارت خارجه برای بازگرداندن مطالبات ارزی کشور

وزارت دفاع: صنعت دفاعی، نیروی دریایی ارتش را به امکانات روز دنیا مجهز می کند

انتقاد سردار سنایی راد از طرفداران برجام و مذاکره با آمریکا

عکس/ افتتاح پتروشیمی لردگان توسط رییس جمهور به صورت ویدیو کنفرانس

مستند نبرد ناشناخته روی آنتن شبکه یک

در شورای فرهنگ عمومی شهرستان بندرلنگه مطرح شد: تأکید بر برخورد قانونی نیروی انتظامی با سگ گردانی

ائتلاف جناح های رقیب در انتخابات ریاست جمهوری آینده، به جمهوریت نظام آسیب می زند

امام جمعه اهواز: تحریم ها نعمتی برای رسیدن به خودکفایی هستند

حمایت مجلس از شرکت های خلاق

کیومرث نیازآذری دستگیر شد

تصویب لایحه موافقتنامه بین دولت های ساحلی دریای خزر در زمینه حمل و نقل

تصویب لایحه موافقتنامه بین دولت های ساحلی دریای خزر در زمینه حمل و نقل