مطالب مرتبط:
اجرای بیمه تمام خطر برای دام های سنگین
تعلل دولت عراق در اجرای مصوبه اخراج نظامیان آمریکایی
سلامت، معیشت و امنیت؛ مأموریت های اصلی دولت / واحدهای کم تولید شناسایی شوند
خدمات صندوق بیمه روستایی و عشایری به 70هزار خانواده
اجرای طرح نسخه الکترونیکی بیمه سلامت در مراکز میناب
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 7 آبان 1399 ساعت 07:152020-10-28سياسي

ناامیدیِ جمعی از کارکرد صندوق بیمه بیکاری/ کوتاهی همه جانبه دولت ها در شناسایی بیکاران و اجرای اصل 29


تعهدات حاکمیت به بیکاران، کارگران، افراد کم درآمد و… در قالب پرداخت مقرری بیکاری باید منضبط و چارچوب دار شود؛ در غیر این صورت نمی توان امیدی به اصلاح ساختار یا ایجاد ساختارهای جدید داشت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، اینکه چه تعداد از جمعت کشور بر اثر اعمال سیاست های فاصله گذاری اجتماعی از اسفند تا ماه های ابتدای سال 99 بیکار شده اند، در هاله ای از ابهام قرار دارد؛ مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی از بیکاری 2 تا 6 میلیون نفر طبق چند سناریو و علی ربیعی، سخنگوی دولت هم از بیکاری حدود 3 میلیون شاغل غیررسمی خبر داده بودند؛ اما زمانی که خروجی این آمارها در قالب گزارش های رسمی منتشر شد، شاهد تقلیل آمار بیکاران بودیم.

بر این اساس، ارزیابی اولیه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که با ارزیابی مجلس و بخش های دیگر دولت تا حد زیادی متفاوت است، و در حال حاضر به عنوان ارزیابی مورد توافق تمام دستگاه ها پذیرفته شده است، این بود که به احتمال فراوان 1.

5 میلیون نفر بر اثر شیوع سراسری کرونا و تعطیلی کسب و کارها بیکار شوند؛ اما آمار رسمی به کمتر از این رقم تقلیل یافت.

ارقام درج شده بر روی سامانه جامع روابط کار نشان می دهد که از اسفند ماه تا ماه های پس از آن، به تدریج 850 هزار نفر درخواست برقراری بیمه بیکاری را داشتند؛ اما 750 هزار نفر واجد شرایط ارزیابی شده اند.

در ادبیات روابط کار، که برگرفته از قوانینی چون قانون کار و قانون بیمه بیکاری و ضمائم آن ها است، منظور از واجدان شرایط بیمه بیکاری، افرادی است که بیمه شده ی یک کارگاه، با کد کارگاهی مشخص هستند.

کارفرما از بابت اشتغال این افراد 23 درصد حقوق و دستمزد را با عنوان حق بیمه سهم کارفرما به سازمان تامین اجتماعی می پردازد؛ 7 درصد دیگر هم سهم کارگر است.

در نتیجه برای متقاضی بیمه بیکاری 30 درصد حقوق و دستمزد به عنوان حق بیمه به حساب سازمان واریز می شود.

اصلاح قانون بیمه بیکاری با این اوصاف، گیرنده مقرری بیکاری، مشترک صندوق بیمه بیکاری محسوب می شود.

در این شرایط، دور از نظر نیست که تعداد زیادی از افرادی که از ناحیه قدرت گیری ویروس کرونا، بیکار شده اند، به دلیل علم به این قانون، درست در زمانی که به دلیل بیکاری به شدت نیازمند دریافت مقرری بودند، از ثبت نام برای دریافت مقرری بیکاری انصراف دادند.

این امر بسیاری را از کارکرد صندوق بیمه بیکاری ناامید کرد؛ تا جایی که امروز صحبت از اصلاح قانون بیمه بیکاری است؛ آنهم با 2 هدف: افزایش مدت پرداخت مقرری بیکاری و فراگیر شدن حمایت های آن؛ به این معنی که حتی افرادی که مشترک صندوق بیمه بیکاری نیستند هم زیر پوشش قرار گیرند؛ البته موضوع تنها به این افراد محدود نمی شود؛ چراکه بخشی از بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی هم از پوشش بیمه بیکاری خارج هستند.

به گفته مهدی شکوری، مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی، در حال حاضر 14 میلیون بیمه شده داریم که 7 میلیون آن ها شامل بیمه بیکاری نمی شوند.

ضرورت بازنگری در قانون بیمه بیکاری، موضوعی است که به جهت اهمیت ابعاد برنامه های رفاهی در شرایط افزایش نرخ تورم نقطه به نقطه مهرماه سال جاری به بیش از 40 درصد و افزایش 7 درصدی تورم در همین ماه و خروج 2 میلیون نفر از بازار کار در بهار 99، در جلسه 4 آبان ستاد ملی مقابله با کرونا، که با حضوری مقام معظم رهبری برگزار شد، مورد تاکید قرار گرفت.

رهبری در این جلسه بیان داشتند: افرادی در این قضیه کرونا بیکار می شوند که بعضی از این ها بیمه بیکاری هم ندارند.

اینجا تأمین اجتماعی وظیفه دارد که در این زمینه وارد بشود.

البته این هم از آن جاهایی است که خیرین می توانند کمک کنند و این از افضل قربات و افضل نفقات است .

تکالیف جدید سازمان تامین اجتماعی 1 روز بعد، یعنی 5 آبان، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور فوری تشکیل کمیته ای ویژه را در این وزارتخانه برای پیگیری دستورات معظم له صادر کرد .

در دستور محمد شریعتمداری 4 تکلیف به صورت مشخص برای سازمان تامین اجتماعی تعریف شده است: بیمه آسان و سریع بیکاران دارای کد تامین اجتماعی، برآورد نیازهای مالی احتمالی و ارائه راهکار تامین آن به موازات اقدام فوری، پیشنهاد مناسب برای شناسایی دقیق تر بیکاران صاحب کار غیررسمی که اطلاعی از آن ها در سازمان های بیمه گر (مثل تامین اجتماعی) وجود ندارد، اما مورد تاکید رهبر انقلاب است و برآورد منابع مورد نیاز برای اجرا و پیشنهاد به فوریت و به موازات به ستاد ملی کرونا .

تکالیف دولت در اصل 29 قانون اساسی به صورت کلی، شناسایی تمامی بیکاران خارج از پوشش بیمه، برقراری بیمه بیکاری برای تمام بیمه شدگان تامین اجتماعی، تامین منابع مالی پایدار برای صندوق بیمه بیکاری از اصولی هستند، که می توان نشان آن ها را در اصل 29 قانون اساسی جست: برخورداری از تأمین اجتماعی از نظر بازنشستگی، بیکاری، پیری، از کارافتادگی، بی سرپرستی، در راه ماندگی، حوادث و سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت های پزشکی به صورت بیمه و غیره حقی است همگانی.

دولت مکلّف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم، خدمات و حمایت های مالی فوق را برای یک یک افراد کشور تأمین کند.

با این حال همه دولت ها در مقام مجریان اصل 29 قانون اساسی، تامین منابع برخورداری آحاد جامعه از تامین اجتماعی را به دست فراموشی سپردند و تامین اجتماعی صرفا در نهادی به نام سازمان تامین اجتماعی متبلور شد؛ نهادی درآمد و هزینه ای که تنها در ازای دریافت اشتراک (حق بیمه) به اعضا خدمات می دهد و نه چیزی بیشتر.

بنابراین سازمان تامین اجتماعی جزیی از اصل 29 است و نه تمام آن؛ این اصل قانونی به مراتب جامع تر است و حتی کمیته تشکیل شده در وزارت کار هم بخشی از اجرای این اصل را نمایندگی می کند؛ هرچند از این پس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است که تکلیف خود را با تامین پوشش بیمه بیکاری روشن کند.

به هر شکل، در سال های گذشته کوتاهی همه جانبه ای در شناسایی نیازمندان بیمه بیکاری صورت گرفته است؛ تا جایی که مدیران تازه پس از 4 دهه در این مورد آستین همت بالازده اند.

به نظر می رسد که انتشار خبر آغاز اصلاح قانون بیمه بیکاری که ابتدا توسط حاتم شاکرمی، معاون روابط کار و جبران خدمت وزارت کار، اعلان شد، با الزامات برقراری همگانی پوشش بیمه بیکاری قابل توجیه باشد؛ البته گروهی به نقش دولت ها در تحقق مقوله کلیدی بیمه بیکاری جامع خوشبین نیستند.

کوتاهی تاریخی دولت ها نسبت به تامین اجتماعی به عقیده ی ناصر چمنی، نماینده کانون عالی انجمن های صنفی کارگری در شورای عالی کار، دولت ها در سال های گذشته به تعهدات بیمه ای خود در بزرگترین نهاد بیمه ای کشور، پایبند نبودند؛ به نحوی که حجم بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی امروز به بیش از 300 هزار میلیارد تومان رسیده است.

این بدهی به بیش از 20 تعهد انباشته دولت در مورد پرداخت حق بیمه قالیبافان، خادمان مساجد، رانندگان، بیمه کارگران باربر، فعالان صنایع دستی، کارگران ساختمانی و… به سازمان تامین اجتماعی برمی گردد.

متعهد نبودن دولت های وقت به این تعهدات، تنها ریشه در دولت های یازدهم و دوازدهم ندارد و در دولت های گذشته هم می توان مصداق آن را یافت.

برای نمونه اسفند سال 88، سیدمحمد علی موسوی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اعلان پشت کردن دولت دهم به سازمان تامین اجتماعی گفت: در بودجه سال آینده سهمی برای دولت در پوشش بیمه ای رانندگان و خادمان مساجد در نظر گرفته نشده است و به همین دلیل سازمان تامین اجتماعی می بایست از بودجه در اختیار خود نسبت به پوشش بیمه ای این اقشار اقدام کند.

در مورد دیگری هم که حاکی از بی توجهی تاریخی دولت ها به تعهداتشان در سازمان تامین اجتماعی است، آنها سهم 3 درصدی خود از بیمه کارگران را که الزام ماده 28 قانون تامین اجتماعی است، پرداخت نکرده اند؛ تا جایی که هیات دولت در سال 62 مجبور شد که پرداخت بدهی انباشته دولت از محل ماده 28 را که به سال های 59 و 60 بازمی گشت، به قانون تبدیل کند، تا دولت وقت آن را نه به شکل نقد که به شکل اوراق قرضه به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند.

به گفته چمنی؛ دولت ها سال هاست که به سهم 3 درصدی خود از حق بیمه ها بی اعتنا هستند.

وی با اشاره به اقدام دولت برای تشکیل کمیته ویژه پیگیری دستورات رهبری، گفت: اینکه دستور مقام معظم رهبری در مورد فراگیر شدن بیمه بیکاری هرچه سریعتر محقق شود، بسیار واجب است و دولت نمی بایست در این مورد کوتاهی کند؛ اما دولت اگر با اصلاح قانون بیمه بیکاری یا تصویب قانونی جدید بخواهد این تکلیف را اجرا کند، دولت آینده و دولت های بعد از آن، باید پایبندی خود را تضمین کنند؛ نه اینکه مانند گذشته یک به یک تعهداتشان را به سازمان تامین اجتماعی از نظر پنهان کنند؛ چراکه این تعهد است و نمی توان آن را با تردستی به گردن دیگران انداخت.

تعهدات کشورهای دیگر به بیکاران رییس کانون عالی انجمن های صنفی کارگری با بیان اینکه در تمام کشورهایی که بخشی از اشتغالشان را بر اثر کرونا از دست داده اند، دولت ها به کمک بیکاران آمدند، گفت: دولت ها مبالغ مشخصی را متعهد شدند و به دست بیکاران و افرادی که شرکت ها قادر به پرداخت حقوق شان نبودند، رساندند.

این گفته چمنی ناظر بر اقدامات کشورهایی مانند هلند است که 90 درصد حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان بیکار را در دوران قرنطینه و برقراری محدودیت های اجتماعی پرداخت کردند.

در نمونه ای دیگر بریتانیا، نظام جدیدی را برای کمک به کارگران بیکار و خانواده های کم درآمد پیاده کرده است؛ البته دولت این کشور در گام اول 80 درصد حقوق کارگران بیکار را پرداخت کرد و در گام های بعدی دستمزد کارگرانی که ساعت کارشان به دلیل آثار اقتصادی شیوع کرونا کاهش یافته است را افزایش داد؛ همچنین کمک به مشاغلی که تعطیل شده اند را تا 3 هزار پوند در ماه افزایش می دهد.

برخی دولت ها مانند کانادا و امریکا هم رقم ثابتی را به تمام خانواده ها یا صرفا خانواده های کم درآمد پرداخت کرده اند تا آن ها در دوران برقراری محدودیت ها نگران خانه نشینی و از دست دادن درآمدهای خود نباشند.

برای نمونه کانادا معادل 1400 دلار آمریکا را تا چهار ماه به افرادی پرداخت کرد که شغل خود را از دست داده اند.

آمریکا هم 1200 دلار به خانواده هایی که درآمدشان کمتر از 99 هزار دلار در سال است، پرداخت کرد که این شامل 90 درصد خانواده هاست.

صندوق بیمه بیکاری نیازمند کمک دولت چمنی با اشاره به این کمک ها، گفت: قاعدتا آنچه که با عنوان کمک به کارگران بیکار و کارگرانی که ساعت کارشان کاهش یافته در جریان است، خارج از رابطه بیمه پردازی به یک صندوق خاص قرار دارد.

برای همین نوعی کمک محسوب می شود تا پرداخت بیمه بیکاری.

در ایران هم اگر چنین کمک هایی به صورت پایدار برقرار شوند، خارج از قوانین بیمه ای قرار می گیرد؛ اما افزایش سقف حمایت از بیکاران بیمه شده کاملا در راستای قوانین بیمه ای است.

بنابراین دو مورد اخیر از هم جداست؛ اولی را دولت باید متعهد شود دومی را سازمان تامین اجتماعی؛ اما مورد دوم هم بدون کمک بودجه ای دولت محقق نمی شود.

به اعتقاد نماینده کانون عالی انجمن های صنفی کارگری در شورای عالی کار، دولت باید تمام کمک های خود در این موارد را در بودجه سنواتی لحاظ کند و با توجه به خاص بودن این ردیف، کسری منابع آن را از محل فروش دارایی ها، استقراض از صندوق توسعه ملی، انتشار اوراق و… تامین کند.

بی اعتنایی به نظام تامین اجتماعی چند لایه به گفته چمنی؛ شناسایی بیکاران و نیازمندان به مقرری بیکاری، هم معضل کمی برای دولت نیست؛ چراکه بسیاری از افراد در مشاغل غیررسمی اشتغال پاره وقت دارند و چون بیمه نیستند، بیکاری آن ها در هیچ کجا ثبت نمی شود.

این کنشگر صنفی البته ضرورت ایجاد پوشش بیمه بیکاری را برای تمام مردم رد نمی کند؛ اما آن را به وجود نظام تامین اجتماعی چند لایه گره می زند: در نظام تامین اجتماعی چند لایه تعریف می شود که هر فرد در چه سطحی از درآمد قرار دارد و بعد بر اساس سطح درآمدی از خدماتی مانند حداقل درآمد پایه، بیمه پایه و مکمل برای برخورداری از پوشش هزینه های درمان، حقوق بیکاری، بازنشستگی و… بهره مند می شود؛ اما این نظام بیمه ای-رفاهی با وجود انجام مطالعه بر روی آن مورد بی اعتنایی قرار گرفته است.

حمایت های پایدار بودجه ای از بیکاران تاکید چمنی بر این موارد از این جهت اهمیت دارد که تعهدات حاکمیت به بیکاران، کارگران، افراد کم درآمد و… در قالب پرداخت مقرری بیکاری باید منضبط و چارچوب دار شود؛ در غیر این صورت نمی توان امیدی به اصلاح ساختار یا ایجاد ساختارهای جدید در پیوند با مسئولیت های صندوق بیمه بیکاری یا دیگر صندوق های حمایتی داشت.

در اینجا مقوله اقتصادی بودجه ریزی اجتماعی بسیار اهمیت می یابد که در ایران ذیل فصل رفاهی بودجه تقلیل یافته و از معنا تهی شده است.

باید دید که دولت دوازدهم و دولت های بعدی چگونه تعهدات حاکمیتی مندرج در اصل 29 قانون اساسی را زنده می کنند.

اگر گام های ابتدایی از سر نگرانی از کسری بودجه یا نبود یک اراده فراگیر لرزان لرزان برداشته نشوند، می توان به حمایت های پایدار بودجه ای از بیکاران و افراد که در تنگنای معیشتی قرار گرفته اند دل بست.

گزارش: پیام عابدی
کلید واژه ها: بیکار - مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی - وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی - بیکاری - بیکاران - فاصله گذاری اجتماعی - مرکز پژوهش های مجلس - مجلس شورای اسلامی - اجتماعی - ارزیابی - میلیون - ساختار - دولت - رفاه اجتماعی - آمار بیکاران - شورای اسلامی - اصلاح ساختار - سخنگوی دولت - گزارش - امیدی - مجلس - رسمی - آمار - خبرنگار - شناسایی - متفاوت - سناریو - تعهدات - اسلامی - کارکرد

آخرین اخبار سرویس:
رییس جمهور عضو هیأت تجدید نظر شورای رقابت را منصوب کرد

ایجاد پایگاه ملی ایرانیان با اتصالِ پایگاه های مختلف اطلاعاتی به یکدیگر از جمله پیشنهادهای کارشناسان برای کاهش مشکلات مردم است + موشن گراف

نقش درخشان مردم گرگان در تاریخ انقلاب

قاضی زاده هاشمی عضو ستاد ملی مقابله با کرونا شد

قاضی زاده هاشمی عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا شد

خبر خوب/ خرید کفش برای کودکان مناطق محروم نیشابور توسط یک طلبه بسیجی

بسیج، مایه خیر و برکت است / وحدت و همدلی، رمز نجات کشور

یادداشت| اجرای کامل مصوبات ستاد ملی مقابه با کرونا در کیش

راهکارهای اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری مورد بحث و بررسی قرار گرفت

خطیب زاده: سند راهبردی ایران و افغانستان به زودی امضا می شود

خدمت رسانی بسیجیان در محلات کم برخوردار/ «کاروان آوای خدمت» در ملایر

درخواست پل رایان از ترامپ برای پذیرش نتایج انتخابات

تمهیدات جدید سازمان تامین اجتماعی برای جلوگیری از شیوع کرونا

صدور شناسنامه در تاریخ 99/09/09 فقط در همان روز انجام می شود؟

توصیه سازمان جهانی بهداشت به پرهیز از اجتماعات خانوادگی

تبادل نظر هیات وزیران درباره راهکارهای اجرای رهنمودهای رهبر انقلاب

تاجزاده رییس جمهور نظامی باعث انفجار بزرگ می شود / زیدآبادی: رییس جمهور نظامی برای کشور مفید است

در حوزه سیاست خارجی تصمیم رهبری فصل الخطاب است/برخی نگرانند انتخابات آمریکا معادلات آنها را به هم بریزد

قاضی زاده هاشمی عضو ستاد ملی مقابله با کرونا شد

92 فوتی کرونا در تهران طی روز گذشته/مراجعه 151 کرونا مثبت به فرودگاه

عکس نوشته برای تبریک تولد اسم علی اکبر

پیشنهاد سلحشوری برای کاندیداتوری فائزه هاشمی برای انتخابات 1400

قاضی زاده هاشمی عضو ستاد ملی مقابله با کرونا شد

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: افزایش درصد غنی سازی هسته ای در دستور کار مجلس/ نیروگاه اراک احیا می شود

استخدام حسابدار کارگاهی در پایاب کوثر در اردبیل

پیشنهاد سلحشوری برای کاندیداتوری فائزه هاشمی برای انتخابات 1400

بسیج به صحنه آمده تا با پیامدهای معیشتی و اقتصادی ناشی از کرونا مقابله کند

قاضی زاده هاشمی عضو ستاد ملی مقابله با کرونا شد

محل کار شاهرخ استخری +عکس

تبادل نظر هیات وزیران درباره راهکارهای اجرای رهنمودهای رهبر انقلاب

بررسی دولت درباره راهکارهای اجرای رهنمودهای امام خامنه ای

آینده نگری در مورد تخته وایت برد

تولید روزانه 17 میلیون ماسک در کارگاههای بسیج اصناف

رییسی: با روحیه بسیجی بسیاری از مشکلات به راحتی قابل حل است

فرمانده سپاه استان کرمان: 1000 فقره جهیزیه به زوج های نیازمند تا پایان سال اعطا می شود

در مکتب بسیج، دل در گرو کدخدا داشتن مفهومی ندارد

سمنان| دشمن به دنبال تضعیف بسیج است/توزیع 200 هزار بسته معیشتی در هفته بسیج در بین نیازمندان

حاشیه سازی و تضعیف وزارت بهداشت به مصلحت کشور نیست

مشارکت و همت مردم و مسوولان تا ریشه کنی بیماری کرونا ادامه دارد

پیام تبریک رییس قوه قضاییه به مناسبت فرا رسیدن هفته بسیج

برگزاری بیش از 50 ویژه برنامه به مناسبت هفته بسیج در طارم

روایت فرمانده کل سپاه از واقعیت تصمیم دشمن درباره جنگ نظامی | لباس جهاد از تن ما بیرون نخواهد آمد

جانباز 60 درصد اردبیلی به همرزمان شهیدش پیوست

بحث و بررسی پیرامون راهکارهای اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری، در جلسه امروز دولت

همه محلات پایتخت تا پایان 1400 صاحب بوستان می شوند

بسیج آماده فداکاری برای اتصال این نهضت خونین به انقلاب جهانی مهدوی (عج) است

سردار حاجی زاده فرا رسیدن هفته بسیج را تبریک گفت

فشار تعطیلات به زیرزمین

نقش مؤثر بسیج در مقابله با شبیخون فرهنگی ستودنی است

توجه ویژه به مرمت و احیای خانه نیما یوشیج

برگزاری نشست سهام عدالت استان با حضور مشاوران اجرایی کشور

29 واحدمسکونی مددجویان کمیته امداد امام در شادگان تحویل شد

محل اقامت علی اصغر کیهانی پدر صنعت نوین بتن ایران در شمال تهران پلاک کوبی شد

آیین رونمایی از طرح های خدمات رسانی بسیج

مسئولان رزمایش کمک مومنانه فرماندهان جهاد اقتصادی هستند

ایران پیشنهاد تدوین 4 استاندارد بین المللی جدید در حوزه فناوری نانو را در ایزو مطرح کرد

همراهی و پیشقدم بودن مردم در کمک های مومنانه جای تقدیر دارد

استخدام نقشه بردار از تهران و هرمزگان جهت کار در بندرعباس

حدادیان دعای ندبه این هفته را در حرم حضرت معصومه (س) می خواند

متن درباره داشتن دوست خوب

تصاویر| ترامپ در مراسم شکرگزاری در کاخ سفید

ظریف عصبانی شد، محسن رضایی استارت زد!

چگونگی شرکت در جشنواره دختران امروز در شبکه شاد

تعمیرات موبایل در محل

ابتلای مجدد استاندار سمنان به کرونا/ قرنطینه خانگی و حضور مجازی در جلسات

توضیحات ثبت احوال درباره صدور شناسنامه در تاریخ 99/09/09

تهیه لیستی از هتل ها و مهمانسرا ها برای قرنطینه بیماران کرونایی

معاون پارلمانی رییس جمهور: روحانی از نماینده ای شکایت نکرده است

در لایحه بودجه 1400 اعتبار ویژه ای برای مناطق محروم در نظر گرفته شود

واعظی: به دولت جدید آمریکا خوشبین نیستیم/ از رفتن ترامپ خوشحالیم

ماجرای قطعی آب خیابان مهدوی ارومیه چه بود؟ پیگیری خبرنگار فارس جواب داد

استقبال از کریسمس در جهان کرونایی + عکس

بازدید عضو شورای اسلامی شهر تهران از روند احداث ساختمان خانه شهر

با یارانه 45 هزار تومانی نهایتاً می توان 20 عدد گوجه خرید

دستور عجیب بیمه مرکزی به شرکت های بیمه ای: به دنیای اقتصاد رپرتاژ آگهی بدهید! +سند

بیش از 50 عنوان برنامه در طارم برگزار می شود

کتابی که رهبر انقلاب آن را معرف روحیه بسیجی خواندند

حقوق خانواده جانباختگان هواپیمای اوکراینی از صندوق توسعه ملی جبران خواهد شد

70 درصد مشکلات اقتصادی کشور ربطی به تحریم ندارد

ورود پلاک غیربومی به قم تقریبا صفر است/استقبال مجازی از 6 شهید گمنام

اجرای طرح شهید سردار سلیمانی با هدف مهار بیماری کرونا در صحنه

فرصت حضور دانش بنیان ها در بازار دائمی دارو افغانستان فراهم شد

سپاه تا پایان کرونا در کنار مردم خواهد بود

فیلم| دردی چندین ساله که به همت بسیج 70 روزه درمان شد

میرتاج الدینی: دولت باید در ریل تعیین شده از سوی مجلس حرکت کند

مصداق های پیوند دین و علم برای جوانان مشخص شود

لزوم استفاده از فضای مجازی برای ارائه خدمات در کانون های خدمت رضوی

4850 تذکر و 250 جریمه در طرح محدودسازی ترددها در کهگیلویه و بویراحمد

جزییات سریال حضرت معصومه(س) در ویژه برنامه همسایه تشریح می شود

استخدام کارشناس برنامه ریزی عملیات در گروه غذایی سولیکو (کاله) در تهران

پیروزی بایدن در انتخابات «مینه سوتا» تایید شد

شناسایی و آنالیز مواد با استفاده از نور

مشکلات کشور ناشی از عدم توجه به روحیه بسیجی و جهادی است

تعمیرات موبایل در محل

فرمانده سپاه هرمزگان در گفت وگو با تسنیم : برای بانوی بندرعباسی خانه می سازیم/با تامین زمین از سوی دولت پروژه آغاز می شود + فیلم

جنگ نظامی از برنامه های دشمن خارج شده است

فرصت حضور دانش بنیان ها در بازار دائمی دارو افغانستان فراهم شد

اخطار یک نماینده مجلس به دولتمردان/ عزت کشور را فدای لبخند جان کری کردید

هر کارمند بسیجی، یک حامی

مراتب اعمال قدرت از سوی دشمنان اسلام بررسی شد

ناامیدیِ جمعی از کارکرد صندوق بیمه بیکاری/ کوتاهی همه جانبه دولت ها در شناسایی بیکاران و اجرای اصل 29

ناامیدیِ جمعی از کارکرد صندوق بیمه بیکاری/ کوتاهی همه جانبه دولت ها در شناسایی بیکاران و اجرای اصل 29