مطالب مرتبط:
رحمانی فضلی: پدافند غیرعامل در کشور غریب است
رحمانی فضلی: پدافند غیرعامل در کشور غریب است
رحمانی فضلی: پدافند غیرعامل در کشور غریب است
رحمانی فضلی: پدافند غیرعامل در کشور غریب است
رحمانی فضلی: نیازمند طرحی جامع برای پدافند غیرعامل هستیم
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 آبان 1399 ساعت 19:102020-10-26سياسي

رحمانی فضلی: پدافند غیرعامل در کشور غریب است


وزیر کشور با تاکید بر اینکه توجه به موضوع پدافندغیرعامل در همه کشورها ضروری است، گفت: پدافند غیرعامل در کشور غریب است.

- دیدارنیوز - عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست مشترک کمیته پدافندغیرعامل وزارت کشور و شوراهای پدافندغیرعامل استانها با تاکید بر اینکه ضرورت موضوع پدافندغیرعامل در همه کشورها مطرح است، اظهار کرد: هیچ کشوری نیست که موضوع پدافند غیرعامل را نداشته باشد و درباره آن کار نکند.

دفاع از حاکمیت، قدرت، امنیت ملی در همه کشورها اصل است و این موضوع در همه قوانین بین المللی پذیرفته شده است.

ما نیز به عنوان یکی از حاکمیت های ملی جهانی وظیفه داریم که کشورمان را در برابر هرنوع اقدام و عملی که منافع ما را به خطر می اندازد، آماده و مجهز کنیم و به قول مقام معظم رهبری کشور خود را مصون نگه داریم.

وزیر کشور افزود: پدافند غیرعامل جزو واجبات حاکمیتی است و هر چقدر ما در این عرصه، در عمل کوتاهی یا سهل انگاری کنیم یا نادیده بگیریم، در قبال خسارت های بسیار زیادی که در غیاب این برنامه ریزی ها به ما وارد خواهد شد، نمی توانیم در درگاه خداوند متعال و ملت عزیز ایران، شهدا و امام پاسخگو باشیم.

رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه نباید موضوع پدافند غیرعامل را صرفاً به عنوان یک موضوع رسمی و یک وظیفه سازمانی تلقی کنیم، گفت: هر چند پدافند غیر عامل بخشی از وظایف سازمانی و رسمی ما است، ولی این موضوع باید به عنوان یک مسئله حیاتی مد نظر همه مدیران باشد و در همه امور و همه موقعیت ها، به عنوان یک شاخص مهم، عملاً مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: باید مدیران بخش های مختلف را به گونه ای آموزش دهیم که در هر اقدام اعم از خرد و کلان، و اعم از اینکه در مرکز کشور است یا در مناطق مرزی، موضوع پدافند غیرعامل به طور جدی در نظر گرفته شود.

وزیر کشور با اشاره به تصور ناقصی از پدافند غیرعامل که این مسأله، صرفاً مربوط به نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی و نیروهای مشابه، قلمداد می شود، تصریح کرد: همه ملت ایران، رکن اساسی قدرت ملی هستند و به همین میزان، باید اهمیت و محوریت همه آحاد و اقشار ملت ایران در پدافند غیرعامل تعریف، جانمایی و بر اساس آن مسئولیت ها واگذار شود، همچنین آموزش های لازم و مباحث ترویجی برای فرهنگ سازی عمومی پیش بینی شود.

رحمانی فضلی افزود: همه ما که به عنوان بخشی از حاکمیت، مسئولیت پدافند غیرعامل را بر عهده داریم، وظیفه سازماندهی، آماده سازی، آموزش، مهیا کردن شرایط و مقتضیات داریم اما نقش اصلی را همه مردم باید ایفا کنند و باید این را به عنوان یک اصل بدانیم و پیگیری کنیم.

وزیر کشور به هماهنگی و همکاری همه بخشها و سطوح مختلف جامعه از جمله حوزه های حاکمیتی و مردم در موضوع پدافند غیرعامل اشاره کرد و گفت: این موضوع باید مانند مدیریت بحران که عموماً جلوه بسیار زیبایی از هماهنگی و همکاری ها در آن متجلی است، تبدیل شود.

رحمانی فضلی در ادامه با اشاره به تجربه مدیریت بحران های طبیعی در دوره حضور در وزارت کشور، و تجلی زیبای هماهنگی ها و همکاری ها در مواجهه با این بحران ها در حوادثی مانند سیل و زلزله افزود: در این حوادث، خصوصا در زلزله کرمانشاه و سیل 98 هرچند با یک موضوع تلخ مواجه بودیم، اما نوع همکاری هایی که بوجود آمد، از خودگذشتگی ها و ایثار همه نیروها به ویژه نیروهای نظامی وانتظامی بسیار زیبا بود.

و چنانچه همین الگو در موضوع پدافند غیرعامل نمود پیدا کند، می توانیم صحنه های زیبایی از هماهنگی و همکاری با همه مردم را شاهد باشیم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه موضوع پدافندغیرعامل برای عموم مردم غریب است، اظهار کرد: به دلیل اینکه در سیل، زلزله یا حوادث طبیعی حس عینی یا دریافت واقعی از موضوع صورت می گیرد و پیوند آن با منافع، جان و مال مردم که درخطر هستند، ملموس است، زمینه ارتباط موضوع با افکار عمومی و مردم فراهم است، اما موضوع پدافندغیرعامل غریب است و جز موضوعات و مسائل عینی نیست، در حالیکه اگر در نتیجه بی توجهی به آن، مشکلی بوجود بیاید، چندبرابر یک حادثه طبیعی خسارات خواهد داشت.

لذا وظیفه دستگاههای اطلاع رسانی و آموزشی است که موضوع پدافند غیر عامل را برای مردم عینی، واقعی، ملموس و محسوس کنند.

به طور مثال در کتابهای درسی حتما باید فصولی در این زمینه داشته باشیم.

همچنین فیلمها و سریالها و برنامه های مستقلی در تلویزیون در این موضوع تولید و پخش شود.

وزیر کشور در همین زمینه، با تاکید بر اینکه موضوع پدافند غیرعامل عمدتاً بر پیش بینی و پیشگیری استوار است، افزود: شاید نتوان از حوادث طبیعی چون سیل و زلزله پیشگیری کرد؛ چرا که پیش بینی و پیشگیری در حوادث طبیعی همچنان دشوار است، اما در موضوع پدافندغیرعامل می توان پیشگیری و پیش بینی را در حدود تجربیات، علم و دانشی که در اختیار داریم انجام دهیم و نباید از آن غافل باشیم.

وی در ادامه با بیان اینکه در بحث پدافندغیرعامل حق نداریم، هیچ یک از موضوعات مرتبط را فاقد اهمیت تلقی کنیم، گفت: اگر اتفاقی مانند همین بیماری کرونا رخ دهد یا مسائل زیستی که یکی از نگرانی های همیشگی است، اتفاق بیفتد؛ شاید چنین موضوعاتی در بادی امر به ظاهر کوچک یا غیر مؤثر بر کشور ما تلقی شوند، اما اثرات بسیار بسیار مخربی می توانند داشته باشند؛ لذا نباید موضوعات در این عرصه را کوچک بشماریم و باید برای همه موضوعات پیش بینی و پیشگیری لازم را داشته باشیم.

وزیر کشور بر جلوگیری از موازی کاری ها و تداخل امور در بحث پدافندغیرعامل تاکید کرد و گفت: در قانونی که در مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری و تصویب است، باید به این موضوع دقت شود که از تداخل ها و موازی کاری ها جلوگیری شود، چراکه انرژی و وقت زیادی نداریم وموضوعات بسیار زیاد و پراکنده است.

لذا در موارد لازم همه یکی می شویم و برای صرفه جویی و تأثیر گذاری لازم، باید از تداخل و موازی کاری جلوگیری شود.

رحمانی فضلی به آموزشهای تخصصی حوزه پدافندِغیرعامل اشاره کرد و افزود: بر اساس گزارش هایی که ارائه شد، کار در این زمینه خوب پیش می رود، گرچه این روند دیر شروع شده اما سرعت کار قابل قبول است و در عین حال تسریع در آن مناسب خواهد بود.

بعلاوه با توجه به مراحل در پیش روی تدوین برنامه هفتم، باید تلاش کنیم تا با همکاری مجلس ردپاهای مناسبی را در قانون ببینیم و این موضوع را تقویت کنیم.

وزیر کشور در همین زمینه خاطر نشان کرد: استانداری ها، فرمانداریها و بخشداریها و وزارت کشور آمادگی لازم دارند تا هرنوع همکاری برای پیشبرد امور داشته باشند.

تاکنون نیز اینچنین بوده است و از گزارشهایی که از استانداران و سازمان پدافندغیرعامل داشتیم، شاهد این مسئله هستیم که وضعیت بسیار خوب بوده است.

رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه باید طرح جامع پدافندِ غیرعامل داشته باشیم، گفت: تدوین پیوست های پدافندی در پروژه های اصلی و مهم کشور ضروری است.

این موضوع هم باید با جدیت دنبال شود و همچنان که در سیاست های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری پیش بینی شده اسـت، باید در قانون هم دیده شود تا طرحهای عملیاتی در این زمینه داشته باشیم و همه موظف باشند تا در هر نوع طرح و پروژه ای که نیازمند توجه به ویژگیهایی پدافندی است، این موضوع را اعمال کنند.

وزیر کشور در پایان ضمن قدردانی از سردار سرلشکر باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح و همچنین تشکر از سردار جلالی رییس سازمان پدافند غیر عامل گفت: هماهنگی بسیار خوبی میان وزارت کشور با نیروهای انتظامی و نظامی در بخش های مختلف از جمله شوراهای تامین، مدیریت بحران ها و خصوصا در بحث بیماری کرونا در سراسر کشور داریم.

نیروهای نظامی همیشه یار و یاور ما بوده اند و هیچگونه عدم همکاری یا اختلاف در هیچ سطح ازسطوح حاکمیتی و مدیریتی نداشتیم.

همیشه فعالیتها با هماهنگی کامل و هم افزایی و همدلی بوده است.


کلید واژه ها: پدافند غیرعامل - پدافند - کشور - رحمانی فضلی - موضوع - عبدالرضا رحمانی فضلی - کشورها - حاکمیت - وزیر کشور - قوانین بین المللی - مقام معظم رهبری - رحمانی - بین المللی - وزارت کشور - امنیت ملی - غریب - فضلی - عبدالرضا - وزیر - کشورمان - استانها - قوانین - یکی از - ضروری - جهانی - کشوری - برابر - اقدام - کمیته - مشترک

آخرین اخبار سرویس:
آستان قدس رضوی باید الگویی در پاسخگویی و تعامل با مردم باشد

تصاویر روحانی، قالیباف و رییسی در جلسه شورایعالی اقتصادی با حضور رهبر انقلاب

امیرعبداللهیان هفته بسیج را با خاطره ای از سردار سلیمانی گرامی داشت

تعبیر خواب مارمولک در غذا ، ترسیدن و دیدن مارمولک زیاد در خانه حضرت یوسف

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام کرد: پیشنهاد شناور شدن ساعت حضور و کاهش تعداد کارمندان در جلسه امروز

همتی: بانک مرکزی به عنوان یکی از ارکان پیشبرد مطالبات رهبر انقلاب، تمام تلاش خود را به کار خواهد بست

برگزاری مسابقه «مشاغل خانگی برتر» برای طلاب و مبلغان لرستان

هدف طرح شهید سلیمانی پیشگیری و بیماریابی است

هرجا بسیج و فرهنگ بسیجی ورود پیدا کرده، کارها به آسانی حل شده است

معاهده منعِ تسلیحات هسته ای لازم الاجرا می شود

مدافعان سلامت دماوند تجلیل شدند

دست روی دست گذاشتن، تحریم ها را موثر می کند

مدافعان سلامت دماوند تجلیل شدند

تعطیلی اصناف ورامین پس از ساعت 18

وقف منزل مسکونی آیت الله یزدی به حوزه علمیه

دیدار با خانواده شهید مجیدرهبر در رودسر

تشکیل قرارگاه طرح شهید سلیمانی در کرمانشاه

دیدار اعضای هییت رییسه دانشکده علوم پزشکی با فرمانده ناحیه مقاومت بسیج آبادان

خاطره امیرعبداللهیان از سردار سلیمانی

پاک آیین: عادی سازی روابط با اسراییل عاملی برای وحدت جهان اسلام است

تعلیق کمیسیون های پزشکی

زیدآبادی: ظریف حرف های بی اساس زیاد زد

زیدآبادی: ظریف حرف های بی اساس زیاد زد

سازمان ثبت احوال کشور:محدودیتی برای ثبت تاریخ تولد با تاریخ 9/9/ 99 نداریم

بایدن: لفاظی های ساخته شده برای دیوسازی از هم را کنار بگذاریم

آستان قدس رضوی باید الگویی در پاسخگویی و تعامل با مردم باشد

نسخه مصباحی مقدم برای مشکلات اقتصادی

تشکیل جلسه ویژه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در حضور رهبر انقلاب/ بررسی بودجه سال آینده در هیأت دولت در نوبت صبح و عصر/ آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ اعلام رسمی کاندیداتوری سردار حسین دهقان برای انتخابات ریاست جمهوری

در جمع خبرنگاران مطرح شد؛ هشدار رییس پلیس فتا غرب تهران در خصوص کلاهبرداری های «جمعه سیاه»

نقش تعامل مثبت والدین با کودکان در تربیت آنها

« با قصه و غصه کرونا » جزوه کرونایی یک پزشک برای مردم

چند پیشنهاد معیشتی به ستاد ملی کرونا

کتاب ابزار توانمندسازی و توسعه مدیران فعلی و آینده

انتخابات شورای مرکزی و هیئت نظارت جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان مشهد برگزار شد

تعبیر خواب خیار ابن سیرین ، حضرت یوسف و امام صادق و منوچهر مطیعی

بازدید الهام علی اف و همسرش از آغ دام+ عکس

تعبیر خواب جوجه اردک سیاه ، معنی دیدن جوجه اردک سیاه در خواب چیست

پاسخ ملک زاده به انتقادها: به من تهمت می زنند

آقای علی عسکری! بیش از این با خودتان و مردم شوخی نکنید

نتیجه اعمال محدودیت ها در ستاد کرونا خراسان جنوبی بررسی شد

تلاش کارشناسان حقوقی بیمه کوثر عامل تسریع در اجرای احکام قضایی

خبر خوش برای افرادی که می خواهند تاریخ تولد فرزندشان رند باشد

نایب رییس مجلس: ای کاش نظام مهندسی مقررات ملی را اجرا می کرد

نشست تخصصی طب سنتی در پنجمین کنگره بین المللی یوسرن برگزار شد

قانون مالیات بر ارزش افزوده از اول آبان 99 منقضی شد

تغییرات در هیات مدیره ی شرکت مخابرات ایران؛ دهناد و مهدوی جایگزین سعیدی و شهسواری شدند

تعبیر خواب خیانت حضرت یوسف ، امام صادق و ابن سیرین و منوچهر مطیعی

تعبیر خواب اسلحه ، حضرت یوسف و تفنگ بادی و کلاشینکف برای زن باردار و لیزری

جزییات سفر فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا به خراسان شمالی اعلام شد

آقای علی عسکری! بیش از این با خودتان و مردم شوخی نکنید

عضو شورای شهر تهران برای 1400 نامزد می شود؟

نوادا پیروزی بایدن را تأیید کرد

انتخاب «پدرام پاک آیین» به عنوان نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات

مهم ترین خبر های جامعه که در 4 آذرماه رخ داد

نتیجه اعمال محدودیت ها در ستاد کرونای خراسان جنوبی بررسی شد

عضو شورای شهر تهران برای 1400 نامزد می شود؟

جو بایدن: انتخابات به پایان رسیده است

نماینده اصفهان: آمریکا، کشور جهان سومی شده!

نماینده سبزوار: روحانی نازک نارنجی شده!

شکایت عربستان از انصارالله یمن به شورای امنیت

نمایندگان انقلابی بالاخره واکسن کرونا هست یا نه!

حسین الله کرم: روی کار آمدن بایدن موجب امید کاذب در اصلاح طلبان شده است

استخدام جوشکار co2 جهت شرکت ماشین سازی متین مغناطیس اصفهان

امروزه هجمه های دشمن متمرکز بر زندان و زندانیان است/ بسیج می تواند با سازمان زندان ها همکاری کند

شرط واقعی شدن حقوق کارگران

خاطره امیرعبداللهیان از سردار سلیمانی

اعلام ضوابط جدید اجرایی صدور و نقل و انتقال چک

سه طرح بسیج شاهرود افتتاح شد

هشت سفارش امام حسن عسکری (ع) به شیعیان

خبر 20 سه شنبه 4 آذر

آغاز اردوی تیم سابر از روز شنبه

افتتاح خانه محروم در فلاورجان

توسعه شمال شهر قزوین تا 5 سال آینده

تعبیر خواب پرتقال خوردن ، معنای خوردن پرتقال شیرین و ترش در خواب ما چیست

دانشمندان جوان ایرانی واکسن ملی کرونا را به زودی تولید می کنند

ویدئو | تکلیف چک های برگشتی کسبه در تعطیلات دوهفته ای چیست؟ | پاسخ دکتر زالی را بشنوید

پلاسخارت: آیت الله سیستانی بر اهمیت رای دادن آزادانه در انتخابات تاکید کرد

توسلی؛ چهره صمیمی و متعادل علوم اجتماعی

توسلی؛ چهره صمیمی و متعادل علوم اجتماعی

خانواده شیر سر وعده شکاری لذیذ! + عکس

استخدام کارشناس حقوقی در مجموعه وکیل تلفنی در خراسان جنوبی

شعر در مورد جشن دندونی | بهترین شعر در مورد جشن دندونی

استخدام اپراتور دستگاه و گرافیست در یک شرکت نساجی در اصفهان

نماینده گوترش:آیت الله سیستانی بر انتخابات سالم و شفاف تاکید دارند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: امکان افزایش غنی سازی و طراحی راکتور را داریم

نماینده گوترش:آیت الله سیستانی بر انتخابات سالم و شفاف تاکید دارند

گزارش اینستاگرامی همتی درباره جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی

راه حل های مصباحی مقدم برای مشکلات اقتصادی کشور

ستاد کرونا برای مراسم ها دستورالعمل تدوین کند

ویدئو | ثبت تاریخ 99,9,9 در شناسنامه حتی برای متولدین 5 و 6 آذر!

آقای علی عسکری، بیش از این با خودتان و مردم شوخی نکنید

حسینی: دیپلماسی وحدت در مقابل دیپلماسی تفرقه افکنانه داعش و گروه های تکفیری است

بسیج دانشجویی قم 15 هزار عضو دارد

پس از دستگیری سیدمهدی هاشمی، نماینده آیت الله منتظری در لبنان، سفر مک فارلین به تهران را به مجله ی «الشراع» لو داد

نایب رییس مجلس: دانشمندان جوان ایرانی واکسن ملی کرونا را به زودی تولید می کنند

هیچ وابستگی در حوزه تأمین تجهیزات دریایی نداریم

حاشیه های انتخابات 1400/ آخرین تحلیل ها و اخبار: مشخص شدن اولین کاندیدای دولت سیزدهم/ مخالفان و موافقان ورود نظامیان به انتخابات چه گفتند؟

ادامه جلسات فوق العاده هیات دولت برای بررسی لایحه بودجه

15 هزار دانشجو عضو بسیج دانشجویی قم هستند

وزیر دفاع ترکیه: عملیات ایرینی از ابتدا اقدامی مفلوج و نادرست بود

رحمانی فضلی: پدافند غیرعامل در کشور غریب است

رحمانی فضلی: پدافند غیرعامل در کشور غریب است