مطالب مرتبط:
جمع آوری امضا برای طرح تحقیق و تفحص از نهاد ریاست جمهوری + محورهای اصلی
مشارکت پایین در انتخابات ریاست جمهوری، نظام را با بحران های بین المللی روبرو خواهد کرد
رقابت نزدیک ترامپ و بایدن در مهمترین انتخابات تاریخ ریاست جمهوری امریکا
سازش عربستان سعودی با تل آویو پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا؛ ترامپ یا بایدن؟
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 آبان 1399 ساعت 18:502020-10-26سياسي

15 تبصره ی جدید در طرح اصلاح شده قانون انتخابات ریاست جمهوری چه می گوید؟


براساس طرح 12 ماده ای نمایندگان برای اصلاح قانون فعلی انتخابات ریاست جمهوری، 6 ماده اصلاح، یک ماده حذف و 5 ماده جدید در نظر گرفته شده است که مجموعا شامل 15 تبصره جدید خواهد بود.

- 6- مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور.

ماده 35- داوطلبان ریاست جمهوری باید واجد شرایط اختصاصی و عمومی ذیل باشند:الف) شرایط اختصاصی داوطلبان ریاست جمهوری به شرح ذیل است:1.

رجال مذهبی و سیاسی2.

ایرانی الاصل و تابع ایران3.

مدیر و مدبر4.

حسن سابقه، امانت و تقوا5.

مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشورب) داوطلبان ریاست جمهوری جهت احراز شرایط اختصاصی موضوع بند الف باید واجد شرایط عمومی ذیل باشند:1.

داشتن مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی ارشد یا معادل آن مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و یا مرکز مدیریت حوزه های علمیه2.

حداقل سن 45 سال تمام و حداکثر سن 70 سال تمام در هنگام ثبت نام3.

برخورداری از سلامت و توانایی جسمی و روانی کافی، جهت ایفای مسئولیت ریاست جمهوری4.

داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم قانونی5.

عدم محکومیت به جرائم اقتصادی و انتخاباتی، جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، اقدام بر ضدنظام جمهوری اسلامی ایران، ارتداد، خیانت در امانت و جرائم علیه عفت عمومی6.

عدم محکومیت کیفری مؤثر و عدم محرومیت از حقوق اجتماعی7.

نداشتن سوء سابقه امنیتی و عدم وابستگی به گروه های غیرقانونی8.

عدم مؤثربودن درتحکیم رژیم سابق و وابستگی به آن9.

عدم سابقه استعمال یا اعتیاد به مواد مخدر و روان گردان10.

سابقه تصدی حداقل مجموعاً 8 سال در مناصب ذیل:الف- مقام سیاسی موضوع بندهای الف تا ج ماده (71) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 1386/7/8ب- معاون رؤسای قوای سه گانهپ- دبیر شورای عالی امنیت ملی یا دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظامت- رییس کل بانک مرکزیث- رییس دیوان محاسبات کشورج - استاندار استانهای بالای دو میلیون نفر جمعیتچ- شهردار شهرهای بالای سه میلیون نفر جمعیتح- رییس سازمان ها و نهادهای دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی در سطح ملیخ- فرماندهان عالی نیروهای مسلح با جایگاه سرلشگری و بالاترد- رییس دانشگاه آزاد اسلامی در سطح کشورتبصره 1- تشخیص و احراز شرایط نامزدهای ریاست جمهوری در چارچوب نظر تفسیری شورای نگهبان در خصوص تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجال سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری موضوع بند 5-10 سیاست های کلی انتخابات ، برعهده شورای نگهبان می باشد.

تبصره 2- وزارت کشور صرفاً در صورتی اقدام به ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری می نماید که مطابق تشریفات مقرر در ماده (55)، واجد شرایط مقرر در اجزای 1 ، 2 ، 4 ، 5 ، 6 و 10 بند (ب) این ماده بوده و مدارک مثبته در این خصوص را به هنگام ثبت نام ارائه نمایند.

تبصره 3- داوطلبان ریاست جمهوری موظفند به هنگام ثبت نام، سوابق قابل ارزیابی در خصوص تصدی مسئولیت ها و مدیریت های محوله را ارائه دهندطراحان طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در ماده 2 طرح مذکور یک ماده به عنوان ماده (35) مکرر1 به قانون انتخابات ریاست جمهوری الحاق کردند تا براساس آن معیارهای رجال مذهبی و سیاسی مشخص شود.

قانون فعلی انتخابات ریاست جمهوریطرح مجلس برای اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوریچنین موضوعی در قانون فعلی وجود نداشته استالف) معیارهای رجال مذهبی:1.

اعتقاد و التزام عملی به ولایت مطلقه فقیه2.

ثبات و استواری در اعتقاد و التزام به عقاید، احکام و اخلاق اسلامی از جمله انجام واجبات و تقید به ترک محرمات و اشتهار به آن3.

بهره مندی از اطلاعات لازم در حوزه اعتقادات و اصول دین و مذهب در حد اثبات حقانیت دین اسلام و مذهب تشیّع4.

احساس مسئولیت نسبت به امور دینی مردم و ترویج ارزش های دینی و انقلابی در جامعه، از جمله اعتقاد عملی به انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر و بزرگداشت شعائر دینی5.

صداقت در گفتار و عدالت در رفتار با بررسی سوابق از جمله در گزارش های مرتبط با سمت ها و مسئولیت ها و ارائه آمارهای مرتبطب) معیارهای رجال سیاسی:1.

بهره مندی از اطلاعات لازم و قدرت تحلیل در خصوص مبانی شکل گیری نهضت امام خمینی (ره) و نظام اسلامی و استمرار آن2.

تعهد و التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی ایران، انقلاب اسلامی و قانون اساسی و همچنین درک و آشنایی نسبت به اصول این قانون و حدود صلاحیت ها و جایگاه قوای سه گانه و سایر نهادهای اساسی نظیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس خبرگان رهبری، شوراها و نیروهای مسلح3.

داشتن مواضع روشن و عملکرد شفاف راجع به جریانهای غربگرا و واگرا و طرفداران نظام سلطه در کشور و تهدیدات و فتنه های بعد از انقلاب اسلامی4.

شناخت و آگاهی عمیق نسبت به امور داخلی، منطقه ای و بین المللی و نیز قدرت تحلیل مسائل جاری و آتی مبتنی بر مبانی و معیارهای انقلابی از قبیل حفظ استقلال همه جانبه و تمامیت ارضی کشور، عدم تعهد و گرایش به قدرت های سلطه گر، حمایت از مبارزه حق طلبانه مستضعفین در برابر مستکبرین و دفاع از حقوق همه مسلمانان5.

سابقه تلاش همه جانبه در تأمین و حفظ حقوق شهروندی و آزادی های قانونی و مشروع، وحدت ملی و تقویت آن، مصالح نظام اسلامی، منافع ملی و ترجیح آن بر منافع شخصی، گروهی، قومی و حزبیتبصره-أخذ یا داشتن تابعیت و یا اقامت دائم از کشورهای بیگانه توسط داوطلب، والدین، همسر و فرزندان از مصادیق عدم التزام و تعهد به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران تلقی می شود.

طراحان طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و همچنین اعضای کمیسیون شوراها و امورداخلی در ماده 4 طرح مذکور یک ماده به عنوان ماده (35) مکرر3 به قانون انتخابات ریاست جمهوری الحاق کردند تا براساس آن معیارهای مدیر و مدبربودن داوطلبان ریاست جمهوری مشخص شود.

قانون فعلی انتخابات ریاست جمهوریطرح مجلس برای اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوریچنین موضوعی در قانون فعلی وجود نداشته استالف) معیارهای مدیر:1.

تجربه، کفایت، لیاقت، کارآمدی و آشنایی با موضوعات کلان مدیریتی مربوط به صلاحیت ها و مسئولیت های رییس جمهور از جمله مدیریت کلان امنیت کشور، مالی و بودجه ای، اداری و نیروی انسانی، سیاسی، اقتصادی و تقنینی2.

داشتن سوابق پیگیری اجرای عدالت و مبارزه در برابر فقر و فساد و تبعیض3.

اعتقاد راسخ به قانون گرایی و پایبندی به قوانین و مقررات به همراه نظم پذیری و انضباط در عملکرد4.

شایسته گزینی و داشتن روحیه کار گروهی و جهادی و توانایی کادرسازی و هماهنگی و کارآمدسازی ساختارها به همراه بهسازی آن ها5.

ساده زیستی و پرهیز از اشرافی گری از جمله دقت و حساسیت نسبت به استفاده از بیت المال و حفظ آن6.

حساسیت نسبت به فساد و برخورد با تخلفات و انحرافات پس از آگاهی نسبت به آنها به ویژه در رابطه با فساد و تخلفاتِ نزدیکان و وابستگان و برخورد بدون اغماض با آن ها7.

مشورت پذیری و نقدپذیری در انجام وظایف و مسئولیتها و مسئولیت پذیری و پاسخگویی نسبت به اقدامات و عملکرد خودب) معیارهای مدبر:1.

توانایی شناسایی به موقع مسائل و ضرورت های مورد نیاز کشور و اولویت بندی امور و توانایی برنامه ریزی جهت آینده کشور2.

توانایی پیش بینی آسیب ها، تهدیدها، مزیت ها و فرصت ها و توان اتخاذ راهکارهای مناسب و تصمیم های حساس، کلان و ضروریدر طرح مجلسی ها برای اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری دو ماده به عنوان ماده (35) مکرر 4 و 5 به قانون انتخابات ریاست جمهوری الحاق شده است که داوطلبان ریاست جمهوری را موظف می کنند در هنگام ثبت نام، برنامه و خط مشی دولت خود را به صورت مکتوب ارائه داده و همچنین 5 مشاور خود در حوزه های فرهنگی-اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی ، بین المللی و امنیتی - دفاعی را معرفی کنند.

قانون فعلی انتخابات ریاست جمهوریطرح مجلس برای اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوریچنین موضوعی در قانون فعلی وجود نداشته استماده (35) مکرر 4- در راستای احراز شرایط مقرر در اصل 115 قانون اساسی و نیز توانایی اجرای اصل 134 قانون اساسی مبنی بر مسئولیت رییس جمهور در تعیین برنامه و خط مشی دولت، داوطلبان ریاست جمهوری موظفند به هنگام ثبت نام، برنامه مکتوب خود را در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ارائه نمایند.

برنامه مزبور باید به نحوی تنظیم شود که از لحاظ کمی و کیفی قابل ارزیابی باشد.

ماده (35) مکرر 5-داوطلبان ریاست جمهوری موظفند برای هریک از حوزه های فرهنگی-اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی ، بین المللی و امنیتی - دفاعی هرکدام حداقل 1 نفر (مجموعا 5 نفر) به عنوان مشاور به هنگام ثبت نام معرفی نمایند.

درصورت درخواست داوطلبان ریاست جمهوری، ارزیابی برنامه ی آنها از طریق مصاحبه با مشاوران موضوع این ماده توسط شورای نگهبان انجام می پذیرد.

تبصره 1- معرفی مشاوران باید منضم به رضایت نامه کتبی افراد معرفی شده باشد و هر فرد صرفاً برای یکی از نامزدها می تواند به عنوان مشاور معرفی شود.

تبصره2- درصورت معرفی داوطلب از سوی احزاب ملی یا جبهه های سیاسی موضوع قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی، داوطلب از معرفی مشاورین موضوع این ماده معاف خواهد بود.

نمایندگان همچنین در ماده 7 طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری پیشنهاد اصلاح ماده 37 قانون فعلی انتخابات ریاست جمهوری را مطرح کردند.

قانون فعلی انتخابات ریاست جمهوریطرح مجلس برای اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوریماده 37- کلیه افرادی که مسئولیت مستقیم در امر انتخابات ریاست جمهوری به صورت اجرا و یا نظارت دارند، درصورتی می توانند داوطلب شوند که قبل از ثبت نام از سمت خود استعفا نموده و در آن سمت شاغل نباشند.

ماده 37- کلیه افرادی که به طور مستقیم در امر اجرا و یا نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری مسئولیت دارند، درصورتی می توانند داوطلب انتخابات شوند که حداقل سه ماه پیش از ثبت نام از سمت خود استعفا نموده و در آن سمت شاغل نباشند.

چنانچه هیأت های اجرایی و نظارت پیش از مهلت مذکور تشکیل نشده باشند، عدم عضویت در هیأت های مزبور ملاک و شرط ثبت نام می باشد.

طراحان طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و همچنین اعضای کمیسیون شوراها و امورداخلی در ماده 8 طرح مذکور ماده 55 قانون انتخابات ریاست جمهوری را به شرح زیر اصلاح کردند:قانون فعلی انتخابات ریاست جمهوریطرح مجلس برای اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوریماده 55 - داوطلبان ریاست جمهوری یا نمایندگان تام الاختیار آن ها که کتباً معرفی شده باشند، باید ظرف پنج روز از تاریخ انتشار دستور شروع انتخابات به وزارت کشور مراجعه نموده و پرسش نامه اعلام داوطلبی را پس از دریافت و تکمیل، همراه با چهار برگ تصویر کلیه صفحات شناسنامه و دوازده قطعه عکس 4*6 از آخرین عکس خود را که در همان سال گرفته باشند، به وزارت کشور تسلیم و رسید دریافت دارند.

تبصره - هریک از داوطلبان ریاست جمهوری درصورت تمایل به انصراف از داوطلبی باید شخصاً و یا از طریق نماینده تام الاختیار خود و به صورت کتبی انصراف خود را به وزارت کشور اعلام نمایند.

ماده 55 -وزارت کشور موظف است از طریق سامانه الکترونیکی، امکان ثبت نام نامزدهای انتخابات و دسترسی همزمان شورای نگهبان به اطلاعات ثبت نام داوطلبان را فراهم نماید.

داوطلبان ریاست جمهوری باید ظرف مدت هفت روز کاری از تاریخ انتشار دستور شروع انتخابات به وسیله ی وزارت کشور با مراجعه به سامانه الکترونیکی مذکور که از سوی وزارت کشور راه اندازی شده است، ضمن تکمیل پرسشنامه ی مخصوص اعلام داوطلبی، علاوه بر مدارک شناسایی و هویتی خود، مدارک و گواهی های مربوط به اجزای 1 ، 2 ، 4 ، 5 ، 6 و 10 بند (ب) ماده (35) این قانون و سایر سوابق، مستندات و گواهی نامه های مربوط به مواد (35) مکرر 1 الی (35) مکرر 5، را در سامانه مزبور بارگذاری کنند و با أخذ شناسه رهگیری، ظرف مهلت مزبور شخصاً و یا از طریق نماینده رسمی خود جهت تأیید نهایی ثبت نام به وزارت کشور مراجعه نمایند.

در غیر این صورت از ثبت نام آن ها خودداری می شود.

وزارت کشور موظف است قبل از صدور دستور شروع انتخابات درخصوص نحوه اجرای حکم این ماده از طریق رسانه های عمومی اطلاع رسانی کند.

تبصره1-دستگاه ها و مراجع ذی صلاح جهت صدور گواهی و مدارک موضوع این ماده موظفند با اعلام وزارت کشور و حداقل از دوماه پیش از صدور دستور شروع انتخابات، حسب درخواست متقاضیان حداکثر ظرف مهلت ده روز از تاریخ تقاضا گواهی و مدارک مزبور را صادر کنند و به درخواست کننده تحویل دهند و در بانک اطلاعاتی خود جهت پاسخ به استعلام شوای نگهبان ثبت نمایند.

تبصره2-وزارت کشور مکلف است با دریافت مدارک، اسناد و سوابق مذکور، به افراد مراجعه کننده جهت ثبت نام، رسید ارائه نماید و همزمان با تأیید نهایی ثبت نام داوطلبان، روزانه اطلاعات ثبت نام و تصویری از کلیه مدارک دریافتی واصل شده را به صورت کامل به شورای نگهبان تحویل دهد و در پایان مهلت ثبت نام، فهرست کامل افراد ثبت نام شده را به شورای مزبور ارسال نماید.

تبصره 3- پرسشنامه اعلام داوطلبی باید حاوی اطلاعات شخصی و خانوادگی، سوابق علمی، شغلی، سیاسی، قضایی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی باشد.

تبصره 4-عدم تکمیل پرسشنامه ی مخصوص اعلام داوطلبی و بارگذاری اولیه مدارک، سوابق و گواهی نامه های مربوطه و یا مراجعه ننمودن به وزارت کشور در موعد مقرر جهت تأیید نهایی ثبت نام، به منزله عدم ثبت نام است.

درصورت نقص در سامانه مزبور به گونه ای که امکان ثبت نام اولیه در موعد مقرر وجود نداشته باشد، ثبت نام به صورت حضوری در وزارت کشور صورت می گیرد.

تبصره 5- داوطلبان درصورت اعتراض نسبت به فرآیند ثبت نام، می توانند تا بیست و چهار ساعت پس از پایان مهلت ثبت نام از طریق سامانه و یا حضوری نزد شورای نگهبان اعتراض نمایند.

شورای نگهبان مکلف است ظرف مهلت چهل و هشت ساعت نظر خود را اعلام نماید.

در صورتی که شورای نگهبان اعتراض داوطلب را وارد تشخیص دهد، وزارت کشور مکلف به ثبت نام معترض مطابق نظر شورای نگهبان می باشد.

شورای نگهبان مکلف است امکان ثبت شکایات و اعتراضات داوطلبان و پاسخ دهی به آن ها را به صورت الکترونیکی یا حضوری و با ارائه شناسه رهگیری فراهم آورد.

تبصره 6- هریک از نامزدهای ریاست جمهوری در صورت تمایل به انصراف از داوطلبی باید حداقل تا بیست و چهار ساعت پیش از پایان مهلت مجاز تبلیغات، شخصاً یا از طریق نماینده رسمی خود و به صورت کتبی انصراف خود را به وزارت کشور اعلام نماید.

همچنین طراحان طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و اعضای کمیسیون شوراها و امور داخلی در ماده 9 طرح مذکور ماده 56 قانون انتخابات ریاست جمهوری را به شرح زیر اصلاح کردند:قانون فعلی انتخابات ریاست جمهوریطرح مجلس برای اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوریماده 56: وزارت کشور پس از پایان مهلت قبول داوطلبی، بلافاصله مدارک داوطلبان را به دبیرخانه شورای نگهبان تسلیم می دارد.

ماده 56- درصورت کشف و اثبات ارائه مدارک غیرواقعی یا جعلی موضوع اجزای 1 ، 2 ، 4 ، 5 ، 6 و 10 بند (ب) ماده (35) این قانون پس از ثبت نام و پیش از اعلام اسامی نامزدهای تأیید صلاحیت شده، ثبت نام داوطلب کان لم یکن تلقی می شود و در صورتی که چنین موضوعی ناظر به نامزدهای تأیید صلاحیت شده کشف شود، صلاحیت وی مطابق ماده (58) قانون مورد بررسی مجدد قرار می گیرد.

در صورتی که ارائه مدارک غیرواقعی و یا جعلی نامزد پس از برگزاری انتخابات و قبل از تنفیذ حکم وی ثابت شود، مراتب جهت اتخاذ تصمیم برای مقام رهبری ارسال می شود.

تبصره- هرگاه عمل داوطلب موضوع این ماده عنوان مجرمانه داشته باشد، مطابق قوانین و مقررات کیفری مورد پیگرد قرار می گیرد.

مجلسی ها همچنین در ماده 10 طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری پیشنهاد اصلاح ماده 57 قانون فعلی انتخابات ریاست جمهوری را مطرح کردند.

قانون فعلی انتخابات ریاست جمهوریطرح مجلس برای اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوریماده 57- شورای نگهبان ظرف پنج روز از تاریخ وصول مدارک داوطلبان به صلاحیت آنان، رسیدگی و نظر خود را صورت جلسه نموده و یک نسخه از آن را به وزارت کشور ارسال می دارد.

تبصره- در موارد ضرورت بنا به تشخیص شورای نگهبان، مدت مذکور در این ماده حداکثر تا 5 روز دیگر تمدید و به وزارت کشور اعلام می گردد.

ماده (57) قانون به شرح ذیل اصلاح و تبصره آن ابقاء می شود:ماده 57 –شورای نگهبان ظرف پانزده روز پس از پایان مهلت ثبت نام به صلاحیت داوطلبان رسیدگی و نظر خود را صورتجلسه می نماید و یک نسخه از آن را به وزارت کشور ارسال می کند.

نتیجه بررسی صلاحیت داوطلبان توسط سخنگوی شورای نگهبان به اطلاع عموم می رسد.

طراحان طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در ماده 11 طرح مذکور پیشنهاد اصلاح ماده (59) قانون را به شرح ذیل مطرح کردند:قانون فعلی انتخابات ریاست جمهوریطرح مجلس برای اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوریماده 59- کاندیدا ها می توانند اسناد و مدارک مثبِت صلاحیت خود را ضمیمه اعلام داوطلبی نمایند و یا در مدت زمان رسیدگی به صلاحیت داوطلبان به شورای نگهبان تقدیم نمایند.

ماده 59-اعضای شورای نگهبان از سه ماه پیش از ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری به تدریج از داوطلبانی که واجد شرایط ماده (35) این قانون می باشند و به نحوی داوطلبی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام نموده اند، دعوت به عمل آورده تا سوابق داوطلبان و برنامه های آینده آنها را برای اداره امور کشور و احراز شرایط مندرج در اصول 115 و 121 قانون اساسی بررسی نمایند.

داوطلبان باید ضمن ارائه مدرک مربوط به شرایط مندرج در ماده مذکور، پرسشنامه مخصوص اعلام داوطلبی را تکمیل و تحویل شورای نگهبان نمایند.

تبصره 1-وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات کشور و سایر مراجع ذی صلاح مکلفند ظرف مهلت پانزده روز مدارک و سوابق مربوط به داوطلبان ریاست جمهوری را با درخواست اداره انتخابات شورا یا هریک از اعضای شورای نگهبان به صورت کامل تحویل نمایند.

تخلف از اجرای حکم این ماده توسط هر یک از مقامات یا کارکنان دستگاه های ذکر شده مستوجب یکی از مجازات های تعزیری درجه 5 موضوع ماده (19) قانون مجازات اسلامی مصوب 1392/2/11است.

تبصره 2- داوطلبان میتوانند در هنگام ثبت نام تأییدیه احزاب ملی و یا جبهه های سیاسی موضوع قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی را در سامانه الکترونیکی انتخابات در هنگام ثبت نام بارگذاری و ضمیمه ی اعلام داوطلبی خود نمایند و یا در مدت زمان رسیدگی به صلاحیت داوطلبان به شورای نگهبان ارائه نمایند.

طراحان طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و همچنین اعضای کمیسیون شوراها و امورداخلی در ماده 12 طرح مذکور ماده 60 قانون انتخابات ریاست جمهوری را حذف کردند.

قانون فعلی انتخابات ریاست جمهوریطرح مجلس برای اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوریماده 60- وزارت کشور موظف است پس از وصول نظریه شورای نگهبان اسامی نامزد های ریاست جمهوری را با استفاده از وسایل ارتباط جمعی ظرف مدت دو روز به اطلاع مردم سراسر کشور برساند.


کلید واژه ها: ریاست جمهوری - جمهوری - انتخابات ریاست جمهوری - جمهوری اسلامی ایران - وزارت علوم، تحقیقات و فناوری - قانون انتخابات ریاست جمهوری - ریاست - جمهوری اسلامی - داوطلبان - اختصاصی - شرایط - ماده - ایران - وزارت بهداشت و درمان - درمان و آموزش پزشکی - انتخابات - اصلاح - قانون انتخابات - بهداشت و درمان - کارشناسی ارشد - مذهب - اسلامی - جدید - وزارت بهداشت - آموزش پزشکی - مدرک تحصیلی - عمومی - وزارت - قانون - نمایندگان

آخرین اخبار سرویس:
2 کتاب از خاطرات رزمندگان جهرمی دفاع مقدس کتاب منتشر شد

«زن ها، شیرها، روباه ها»؛ زنانگی و مطالعات جنسیت به قلم ناصر فکوهی

سه گانه سیاست خارجی ایران بعد از ترور اخیر

جنایات استکبار، چهره کریه تروریسم را نمایان کرد

ترور شهید فخری زاده بی پاسخ نخواهد ماند / وضعیت کرونا در قم همچنان قرمز است

با استانداردهای دوگانه، تروریسم دامن قدرت های بزرگ را هم می گیرد

آنهایی که به دروغ می گفتند صنعت هسته ای نابود شده گزارش آژانس را بخوانند

لحظه ورود پیکر مطهر شهید فخری زاده به فرودگاه مشهد / فیلم

امام جمعه مهریز: راه شهید فخری زاده ادامه می یابد

بالاترین عمل درنزد خداوند چیست؟

شهید فخری زاده، افتخار شهر قم

شاخص های ماندگار مکتب شهید سلیمانی تبیین شود

تندروهامی خواهند ایران را از برجام خارج کنند؛جعبه پاندورا باردیگرباز شده؟

«زن ها، شیرها، روباه ها»؛ زنانگی و مطالعات جنسیت به قلم ناصر فکوهی

ظواف پیکر مطهر دانشمند هسته ای در حرم رضوی

واکنش صریح سازمان انرژی اتمی به ادعای نماینده دلواپس درباره ترور شهید فخری زاده

500 بسته معیشتی بین خانوارهای مبتلا به کرونا پاوه توزیع شد

سمپاد، یادگاری که مرحوم اژه ای برای فرزندان ایران به جا گذاشت

بسیج دانشجویی البرز پنج مرحله کمک مومنانه اجرا می کند

آب بازی یک خرس سیاه

بازدید حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم از پاسگاه مرزی پلدشت + عکس

شهید داوود زرینی: عزیزان خود را برای سفر ابدی آماده کنید

واکنش ایران به حکم 20سال حبس اسد الله اسدی

ببینید کرونا هم توی تهران کم آورد!

قصوری در ترور شهید فخری زاده متوجه نیروهای امنیتی نیست/پاسخ ما باید هوشمندانه و غافلگیرانه باشد

دفاع جان بولتون از اقدام تروریستی و شهادت دانشمند هسته ای ایران

بسیج دانشجویی البرز پنج مرحله کمک مومنانه اجرا می کند

نخبگان شهید

تلاش برای خروج داوطلبانه ایران از NPT

دیاکو حسینی: ترور شهید فخری زاده، ترور دیپلماسی آینده بود

ببینید | پاسخ به مهم ترین سوال روز؛ آیا میزان حفاظت از دانشمندان هسته ای کافی است؟

سروده شاعر یزدی در سوگ دانشمند شهید

جوانان ایرانی ادامه دهنده راه شهید فخری زاده هستند

بررسی طرح عملیاتی کمیته تنفسی در بیمارستان ها/آموزش پرستاران ICU

نهادهای اطلاعاتی و سازمان های امنیتی! این پرسش، پاسخ می خواهد

واکنش دفتر رییس جمهور در واکنش به ادعای دیدار آمانو با شهید فخری زاده

فولاد سنگان معین اقتصادی برتر شد

آیت الله حافظ ریاض نجفی: دکتر کلب صادق نقوی رهبر برجسته اجتماعی بود

صهیونیست ها در زمان مناسب پاسخ لازم را دریافت می کنند / جنگ روانی دشمن برای تحریک احساسات

بازرسان آژانس با شهید فخری زاده مصاحبه کرده بودند؟

انگلیس: در پی یافتن حقیقت پیرامون حادثه دانشمند ایرانی هستیم

ترور کردن یعنی دشمن نمی خواهد مذاکره ای باشد/ بدون نفوذی ها، ترور شهید فخری زاده امکان نداشت/ نفوذی ها بیشتر در لباس دوست وارد می شوند

آنها 12 نفر بودند: محافظ شهید فخری زاده که بود؟

نمایندگی جامعه المصطفی در پاکستان درگذشت دکتر کلب صادق نقوی را تسلیت گفت

تحلیل پیام رهبرانقلاب به مناسبت شهادت شهید فخری زاده: راهبرد ایشان با پیام دیگر مسئولان متفاوت است

امروز آخرین مهلت ثبت نام کنکور دکتری 1400 است

پاسخ صریح به ادعای دروغ نماینده دلواپس درباره شهید فخری زاده

پیام تسلیت آیت الله سیستانی درپی درگذشت دکتر سید کلب صادق نقوی

امروز آخرین مهلت ثبت نام کنکور دکتری 1400 است

ترور دانشمندان مصداق فتنه گری دشمن است / بصیرت؛ نیاز امروز جامعه

دکتر کلب صادق نقوی سرمایه امت اسلامی بود

هزارتویی برای رونق ادبیات نوجوان/ دعوت برای قلم فرسایی نویسندگان جوان در حوزه کودک

سازمان انرژی اتمی: ادعای ملاقات شهید محسن فخری زاده با آمانو کذب است

پوستر قابل تامل هنرمند لبنانی درپی شهادت شهید فخری زاده

آیت الله اعرافی: منتظر مواضع قاطع و انقلابی مسئولان درباره ترور شهید فخری زاده هستیم

رقابت کهنه کار و تازه وارد در انتخابات 1400؟

ویدئو / از واکنش ها به ترور دانشمند ایرانی تا اظهارنظر انتخاباتی تازه ترامپ

واکاویِ صحنه ترور شهید فخری زاده

چرایی افزایش قیمت مرغ از زبان یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس

ترور شهدای عرصه جهاد علمی، عزم جوانان انقلابی را راسخ تر می کند

مرکز غربالگری سرطان شهرستان بروجرد به بهره برداری می رسد

ویدئو / از واکنش ها به ترور دانشمند ایرانی تا اظهارنظر انتخاباتی تازه ترامپ

جزییات جدید از ترور فخری زاده و گذرگاه های منطقه آبسرد

«ج.ا»: مشغول بگومگو بودید، دشمن عزادارمان کرد

سعید محمد به نفع قالیباف کنار می رود؟

تحلیل روزنامه اعتماد از پیام اخیر رهبر انقلاب

مراسم تشییع پیکر شهید فخری زاده دوشنبه برگزار می شود

مارادونا پیراهنش را برای مردم ایران امضا کرد اما آن را به احمدی نژاد دادند!

اسراییل؛ در تیررس انتقام سخت و عواقب ترور دانشمند ایرانی

نخستین واکنش های خانواده شهید فخری زاده؛ روایت لحظه ترور | چه کسی آخرین لحظات کنار شهید بود؟

نماینده مهریز در مجلس: ترور شهید فخری زاده اوج کینه دشمن است

ارائه خدمات به مشترکان برق مازندران از امروز غیرحضوری می شود

کیهان: وقت آن رسیده که به بندر حیفا حمله کنیم

نماینده مجلس: ترور شهید فخری زاده اوج کینه دشمن است

تندروها می خواهند ایران را از برجام خارج کنند؛آیا جعبه پاندورا بار دیگر باز شده است؟

اندر احوالات دلگیر «آزاده صمدی»/ عکس

سخنگوی دولت: نهاد های امنیتی را تضعیف نکنید

ارائه خدمات به مشترکان برق مازندران از امروز غیرحضوری می شود

محمود احمدی نژاد منتظر اقدام رمال ها و جنیان بود

سعید محمد، پیگیر کاندیداتوری برای 1400 است

واکنش معنادار مهدی ترابی به شهادت دانشمند ایرانی + سند

معمای ترور سیاه | جزییات جدید صحنه ترور شهید فخری زاده و گذرگاه های منطقه آبسرد

صوت منتشر نشده شهید فخری زاده درباره حاج قاسم

باید در زمان مناسب و با شیوه مناسب پاسخ ترور شهید فخری زاده را بدهیم

واکنش معنادار مهدی ترابی به شهادت دانشمند ایرانی + سند

خون شهید فخری زاده باعث رونق گرفتن علم در کشور می شود/ بیش از هر زمانی به انسجام ملی نیازمندیم

از شبکه شاد برای آموزش سلامت استفاده خواهد شد

شاکی کارگر شلاق خورده مشخص شد

طواف پیکر شهید فخری زاده در مشهد

ترور و مذاکره دو روی یک سکه

اهداف فراتر از ترورِ دانشمند هسته ای ایران

چگونه یک دادگاه علنی، غیر علنی می شود؟

ببینید: نتانیاهو درباره شهید فخری زاده چه گفته بود؟

ترور و مذاکره دو روی یک سکه

سعیدمحمد به نفع قالیباف کنار می رود؟

اندر احوالات دلگیر «آزاده صمدی»/ عکس

روایت سردار سنایی راد از تفاوت بایدن و ترامپ و پپسی کولا و کوکاکولا!

رییسی در دیدار با خانواده شهید فخری زاده چه گفت؟

سمنان در دومین روز از هفته دوم اجرای محدودیت های کرونایی

تبعات شوک وارده به لابی عبری عربی

15 تبصره ی جدید در طرح اصلاح شده قانون انتخابات ریاست جمهوری چه می گوید؟

15 تبصره ی جدید در طرح اصلاح شده قانون انتخابات ریاست جمهوری چه می گوید؟