مطالب مرتبط:
موافقت نمایندگان با اصلاح لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز
رصد دائمی نقاط حادثه خیز ریلی با 400 دوربین/ کشف کالا و ارز قاچاق به ارزش تقریبی 40 میلیارد ریال
پلیس کردستان بیش از 12 میلیارد ریال کالا و ارز قاچاق کشف کرد
رصد دائمی نقاط حادثه خیز ریلی در 12 استان کشور توسط 400 دوربین/ کشف کالا و ارز قاچاق به ارزش تقریبی 40 میلیارد ریال در6 ماه سال جاری
لایحه بودجه 1400 با اصلاح ساختار تقدیم مجلس می شود
-201 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 آبان 1399 ساعت 18:502020-10-26اقتصادي

نمایندگان لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز را اصلاح کردند


نمایندگان در صحن مجلس لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز را اصلاح کردند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرداغ به نقل از ایلنا، نمایندگان در جلسه علنی امروز (دوشنبه، 5 آبان) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به منظور تامین نظر شورای نگهبان به صحن آمده است، با اصلاح موادی موافقت کردند.

متن مواد اصلاحی به شرح ذیل است: ماده واحده- قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز- مصوب 1392- به شرح زیر اصلاح می شود: 1- در بند (ح) ماده (1) عبارت و سایر هزینه هایی که به آن کالا تا محل کشف تعلق می گیرد حذف و عبارت نرخ ارز جایگزین عبارت بالاترین نرخ ارز اعلامی می شود.

2- در بند (خ) ماده (1) عبارت هزینه حمل و نقل و حذف می شود.

3- در بند (د) ماده (1) واژه های بالاترین و اعلامی حذف می شوند.

4- بند (ز) ماده (1) حذف می شود.

5- در بند (ژ) ماده (1) بعد از عبارت پروانه کران بری (کابوتاژ) عبارت کارنه تیر و کارنه دو پاساژ اضافه می شود.

6- در صدر ماده (2) بعد از عبارت قانون امور گمرکی مصوب 22/8/1390 عبارت و اصلاحات بعدی آن اضافه می شود.

7- در بند (الف) ماده (2) عبارت به ترتیب مقرر در قانون امور گمرکی جایگزین عبارت در مهلت مقرر در صورت ممنوع یا مشروط بودن صادرات قطعی آن کالا می شود.

8- به انتهای بند (ب) ماده (2) عبارت اعم از رویه عبور داخلی و خارجی اضافه می شود.

9- بند (پ) ماده (2) به شرح زیر اصلاح می شود: پ- ترخیص کالا از گمرک با ارائه مجوزهای جعلی 10- بند (ث) ماده (2) حذف می شود.

11- در بند(خ) ماده (2) عبارت دولت و بدون مجوزهای لازم از حذف می شود.

12- متن زیر به عنوان تبصره (1) به ماده (3) الحاق و عنوان تبصره فعلی به تبصره (2) اصلاح می شود: تبصره1- نصاب رسمیت و اتخاذ تصمیم در جلسات ستاد و نحوه تشکیل و اداره جلسات و نیز شرح وظایف تفصیلی دبیرخانه ستاد در آیین نامه اجرایی قانون تعیین می شود.

13- در ماده (5) بعد از عبارت مبادله کالا و ارز عبارت از قبیل سامانه شناسایی و مبارزه با کالای قاچاق اضافه و تبصره های (3) و (4) آن حذف می شوند.

14- درصدر ماده (6) عبارت سامانه های مذکور در ماده (5) جایگزین عبارت سامانه مذکور در تبصره (3) ماده (5) می شود.

15- بند (د) ماده (6) حذف می شود.

16- تبصره (1) ماده (7) حذف می شود.

17- تبصره (2) ماده (7) به شرح زیر اصلاح می شود: تبصره2- عرضه و فروش ارز، باید طبق ضوابط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صورت گیرد و با متخلفین مطابق قانون رفتار می شود.

18- تبصره (2) ماده (11) حذف می شود.

19- ماده (15) حذف می شود.

20- ماده (20) به شرح زیر اصلاح می شود: ماده20- وسایل نقلیه مورد استفاده در حمل ارز یا کالای قاچاق موضوع ماده (18) اعم از آبی، زمینی و هوایی که متعلق به مرتکب بوده یا توسط مالک عامداً برای حمل کالای قاچاق در اختیار مرتکب قرار گرفته باشد یا با علم مالک، برای حمل کالای قاچاق مورد استفاده قرار گرفته باشد و ارزش آن بیش از یک میلیارد ریال باشد، ضبط می شود، مشروط بر اینکه ارزش وسیله نقلیه از پنج برابر قیمت کالای قاچاق بیشتر نباشد و در صورت مازاد بودن وسیله نقلیه به نسبت پنج برابر قیمت کالای قاچاق حمل شده ضبط می شود و چنانچه ارزش کالا کمتر از مبلغ مذکور باشد و مرتکب حداقل دوبار به این منظور محکومیت قطعی یابد، وسیله نقلیه مذکور ضبط می شود.

در صورتی که مرتکب بدون اطلاع مالک از وسیله نقلیه استفاده کرده باشد، از سه تا پنج برابر ارزش کالای قاچاق حمل شده به جزای نقدی وی افزوده می شود.

تبصره 1- وسایل نقلیه حامل کالای قاچاق موضوع ماده (18) که متعلق به مرتکب بوده یا توسط مالک عامداً برای حمل کالای قاچاق در اختیار مرتکب قرار گرفته یا با علم وی برای حمل کالای قاچاق مورد استفاده قرار گرفته باشد چنانچه مشمول موارد ضبط ماده(20) نشود توقیف شده و در صورتی که محکومٌ علیه ظرف مدت دوماه از تاریخ صدور حکم قطعی، جزای نقدی مورد حکم را نپردازد، از محل فروش آنها برداشت و مابقی به مالک مسترد می شود.

تبصره 2- بارگنج (کانتینر) جزء وسیله نقلیه محسوب نمی شود.

تبصره3- وسایل نقلیه متعلق به دولت، وزارتخانه ها، شرکتها و مؤسسات دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی از شمول ضبط موضوع این ماده خارج است و در مورد اشخاص خارجی تابع رفتار متقابل است.

تبصره4- به وسایل نقلیه عمومی حامل مسافر یا بار در صورت استفاده برای قاچاق با أخذ مدارک وسیله نقلیه و راننده، اجازه ادامه مسیر داده می شود و پس از رسیدن به مقصد با حکم مرجع قضایی توقیف می شوند.

در صورت نداشتن بار یا مسافر وسیله نقلیه توقیف و در صورتی که محکومٌ علیه ظرف مدت دوماه از تاریخ ابلاغ حکم قطعی، جریمه نقدی مورد حکم را نپردازد، از محل فروش وسیله نقلیه برداشت و مابقی به مالک مسترد می گردد.

تبصره 5- نصاب ریالی مقرر در این ماده هر سه سال یک بار با لحاظ شرایط از جمله نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی توسط هیأت وزیران تغییر می یابد.

تبصره 6- در صورتی که وسیله نقلیه بلاصاحب یا صاحب آن، متواری و یا مجهول المالک باشد، عین وسیله نقلیه به نهاد مأذون از سوی ولی فقیه تحویل می شود و یا با هماهنگی و أخذ مجوز فروش از نهاد مأذون کالای مزبور توسط سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی به فروش می رسد و وجوه حاصل از آن به حساب نهاد مأذون از سوی ولی فقیه واریز می شود.

21- در صدر ماده (37) و تبصره (1) آن واژه یگان قبل از عبارت حفاظت گمرکهای کشور اضافه می شود.

22- تبصره (2) ماده (37) به شرح زیر اصلاح می شود: تبصره2- نحوه حمل و به کارگیری سلاح نیروی یگان حفاظت گمرکهای کشور و سازمان بنادر و دریانوردی تابع قانون به کارگیری سلاح توسط مأمورین نیروهای مسلح در موارد ضروری مصوب 1373 خواهد بود.

23- متن زیر به عنوان تبصره (3) به ماده (37) الحاق می شود: تبصره 3- نیروهای یگان گارد و انتظامات سازمان بنادر و دریانوردی ایران برای حفاظت از بنادر و محوطه های بندری (به غیر از امور اجرایی مبارزه با قاچاق کالا و ارز که در حیطه وظایف یگان حفاظت گمرکهای کشور می باشد) ضابط قضایی محسوب می شوند.

24- در تبصره (1) ماده (41) عبارت مراجع ذی صلاح جایگزین عبارت مراجع قضایی می شود.

25- در ماده (53) و بند (6) ماده (69) واژه آبی جایگزین واژه دریایی می شود.

26- در ماده (53) عبارت و وسایل نقلیه موضوع ماده (56) این قانون حذف می شود.

27- در ماده (54) عبارت حکم این ماده شامل کالاهایی که فروش آنها قانوناً جایز نیست، نمی گردد حذف می شود.

28- متن زیر به انتهای ماده (59) اضافه می شود: چنانچه حین عملیات کشف و تعقیب و گریز مأمورین ذی صلاح، با ایجاد هرگونه مانع فیزیکی و استفاده از وسایلی از جمله وسایل دودزا مشکلاتی برای کشف قاچاق توسط مأمورین ایجاد شود پس از احراز قاچاق با حکم مرجع قضایی، مرتکب یا مرتکبین اقدامات فوق نیز مشمول مجازات مندرج در این ماده خواهند بود.

29- در ماده (67) عبارت در صورتی که نماینده قانونی شخص حقوقی به نام یا در راستای منافع شخص حقوقی مرتکب جرمی شود مرجع صدور حکم علاوه بر مجازات شخص حقیقی جایگزین عبارت اگر قاچاق توسط شخص حقوقی ارتکاب یابد، مرجع صدور حکم می شود.

30- در تبصره ماده (68) عبارت یا قبل از ورود از طریق قرائن و اماراتی حرکت به مقصد ایران احراز شود و یا اقدامات فوق با همکاری شناورهای ایرانی انجام حذف می شود.

31- متن زیر به عنوان بند (7) به جزء (الف) ماده (69) افزوده می شود: 7- کارت پیله وری 32- ماده (76) حذف می شود.

33- ماده (77) و تبصره آن به شرح زیر اصلاح و یک تبصره به عنوان تبصره (2) به آن الحاق می شود: ماده77- از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون، قانون مجازات مرتکبین قاچاق مصوب 29/12/1312 با اصلاحات بعدی، قانون نحوه تعزیرات حکومتی راجع به قاچاق کالا و ارز مصوب 12/2/1374 مجمع تشخیص مصلحت نظام، قانون راجع به جلوگیری از عمل قاچاق توسط وسایل نقلیه موتوری دریایی مصوب 9/8/1336، مواد (35) و (36) قانون تأسیس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی مصوب24/10/1370، ماده (62) قانون نظام صنفی مصوب 24/12/1382، تبصره ماده (3)، ماده (8) و بند (ب) ماده (9) قانون ممنوعیت به کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره مصوب 23/11/1373، بند (د) ماده (22) قانون حفاظت از منابع آبزی جمهوری اسلامی ایران مصوب 14/6/1374، تبصره (1) ماده (3) قانون الحاق یک تبصره به ماده (1) و اصلاح ماده (3) قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و خوردنی و آشامیدنی مصوب 10/12/1379، بندهای (1)، (2) و (4) ماده (12) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 5/8/1384، نسخ می شود.

تبصره 1- کلیه مبالغ حاصل از اجرای این قانون از قبیل وجوه ناشی از فروش کالا و ارز قاچاق، وسایل ضبطی و جریمه های وصولی به حساب ویژه ای نزد خزانه داری کل کشور واریز می شود.

از وجوه واریزی متناسب با تکالیف دستگاههای ذی ربط و تأثیر در امر مبارزه با قاچاق و برنامه های ارائه شده و نیز برای تأمین هزینه های آزمایش، حمل و نقل، نگهداری و انهدام کالاهای قاچاق کشف شده، مطابق آیین نامه ای که به پیشنهاد ستاد و وزارت دادگستری تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد، هزینه می شود.

نحوه تعیین و پرداخت حق الکشف دستگاههای ذی ربط، نحوه محاسبه هزینه نگهداری و سایر هزینه های مترتبه به پیشنهاد ستاد به تصویب هیأت وزیران می رسد.

مصرف و اختصاص وجوه در غیر از موارد موضوع این ماده، تصرف غیرقانونی در اموال دولتی محسوب و مرتکب به مجازات مقرر در قانون مجازات اسلامی محکوم می شود.

تبصره 2- کارمزد فروش کالاهای قاچاق مطابق ماده (9) قانون تأسیس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی و اساسنامه آن مصوب 1370 تعیین و وجوه حاصل از فروش پس از کسر کارمزد فروش و هزینه های مربوط به حساب تمرکز وجوه حاصل از فروش و جریمه ها نزد خزانه داری کل کشور واریز و در مواردی که کالاهای قاچاق مطابق قانون مزبور منهدم، مسترد و یا واگذار می شوند، هزینه های قانونی مترتب براساس قیمت تمام شده از محل حساب مذکور تأمین می شود.


کلید واژه ها: قاچاق کالا و ارز - قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز - مبارزه با قاچاق - قاچاق کالا - اصلاح - نمایندگان - مبارزه - ماده - تامین نظر شورای نگهبان - کالا - قاچاق - مجلس شورای اسلامی - بالاترین - لایحه - نرخ ارز - شورای نگهبان - شورای اسلامی - هزینه - شورای - قانون - جلسه علنی - مواد - مجلس - حمل و نقل - جایگزین - نگهبان - اسلامی - تامین - گزارش - بررسی

آخرین اخبار سرویس:
همراهی مردم استان با محدودیت های کرونایی + فیلم

وزارت کار: به تمام سرپرست خانوار به تعداد اعضای خانوارشان تا پایان سال 100 هزار تومان پرداخت می شود

کاهش 70 درصدی فوتی های کرونا در رباط کریم

توضیحات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره تسهیلات جدید کرونایی

بورس فردا هم منفی است

کاهش تا 70 درصدی تردد های درون شهری / چند پیشنهاد معیشتی به ستاد ملی کرونا

کاهش 70 درصدی فوتی های کرونا در رباط کریم

اعلام نرخ دلار نیمایی امروز چهارم آذر ماه

استخدام بازاریاب تلفنی در دانش بنیان پارس بافت گلستان(تعاونی) در یزد

آخرین قیمت ها در بازار خودرو/ پراید از مرز صد میلیون تومانی عقب نشست

استخدام حسابدار مالی در شرکت آگاه ارقام ماهان در اصفهان

استخدام بازاریاب تلفنی در دانش بنیان پارس بافت گلستان(تعاونی) در اصفهان

پرنسس مگان جزو برترین های مد سال 2020

توزیع مرغ یارانه ای؛ کمک به معیشت مردم یا وصل زنجیره شیوع ویروس کرونا در کردستان+ تصاویر

توضیحات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره تسهیلات جدید کرونایی

اجرای طرح یکسان سازی مستمری های صندوق بیمه اجتماعی در قزوین + فیلم

علت گرانی روزافزون گوشت مرغ چیست؟

ترخیص بیش از یکصدهزار تن شکر خام در بندر امام خمینی(ره)

قیمت روز پروفیل در بازار (4 آذر) + جدول

با انتخاب درست نبشی کشی و شاسی کشی را به صرفه اجرا کنید

استخدام بازاریاب تلفنی در خراسان جنوبی

7 دلیل اصلی کاهش قیمت ارز

بیانیه خانه مطبوعات کیش در راستای مقابله کمیسیون نجومی املاک

مزایای کشت مستقیم

پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 5 آذر 99 / بازار با عرضه استارت می خورد

کاهش 70درصدی تردد در جاده های شمال استان اردبیل

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز 99/09/04

زنگ هشدار برای بازنگری در قیمت خرید دولتی گندم با افزایش 9 دلاری قیمت در بازارهای جهانی

آزادسازی 40 هزار مترمربع اراضی کشاورزی در شهریار/ زمینی که به 98 تکه تقسیم شده بود

اسامی سهام شرکت های بورسی با بالاترین و پایین ترین سود امروز سه شنبه 4 آذر 99

بهره برداری از دو طرح بسیج سازندگی در آران وبیدگل

علت التهاب بازار فولاد چیست؟

پرنسس های انگلیس، برترین های مد سال 2020

موثرترین اقدامات برای پیشگیری از کرونا

توضیحات مهم روحانی درباره خرید و تولید واکسن کرونا

ضوابط جدید صدور چک از 22 آذر اعلام شد

هشدار: تولید واکسن های مختلف علیه ویروس کرونا خطرناک است

50 سری جهیزیه در انتظار نوعروسان نیازمند چهارمحالی

پرداخت خسارت در بیمه شخص ثالث به ساعت خاصی از شبانه روز محدود نیست

مبلغ تمام شده بلیت مترو 15هزار تومان است

معاون وزیر صمت: کاهش ارزش پول ملی بهترین مُشوق صادرکنندگان است

پشت پرده ماجرای توقیف کالاهای «بوش» چیست؟

3 هزار تُن کالا از طریق فرودگاه اصفهان صادر شد

قیمت کاذب مسکن فرو می ریزد

زمان واریز بسته معیشتی 100هزار تومانی

هوآوی به لطف سری Huawei Watch بیشترین سهم بازار از محصولات پوشیدنی را در اختیار دارد

قیمت مرغ 20 هزار و 400 تومان است

آخرین قیمت ها در بازار خودرو/ پراید از مرز صد میلیون تومانی عقب نشست

استخدام کنترلر هزینه های تولیدی - Factory Controller در اصفهان

جدیدترین قیمت پراید سه شنبه 4 آذر 99

آخرین قیمت طلا، دلار و سکه امروز 99/09/04

اجرای ضوابط جدید صدور چک از 22 آذرماه | اطلاعات چک حتما در سامانه صیاد ثبت شود

گزارش پُر و پیمان قرارگاه امام رضا(ع) از عملکردشان در مناطق محروم چهارمحال و بختیاری

125هزار شکر خام از بندر امام خمینی (ره) ترخیص شد

استخدام 10 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر تولیدی در البرز

قیمت مرغ سر به فلک کشید + قیمت

پذیرش 13 هزار معتاد متجاهر/ افزایش دو برابری پذیرش معتادان بی سرپناه

استخدام کارشناس فروش آقا در شرکت شودر در یزد

پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث به ساعت خاصی از شبانه روز محدود نیست

در رادیو ایران 20 بشنوید: این که ماسک نیست، پرده توری است

پیشتازی زنجان در صدور اسناد مالکیت واحدهای روستایی

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت معتبر در اصفهان

125هزار شکر خام از بندر امام خمینی (ره) ترخیص شد

پرداخت 120 هزار تومان به 60 میلیون ایرانی از 25 آذر

نحوه دریافت وام یک میلیون تومانی کرونا + فیلم

عرضه گوشت مرغ در آذربایجان شرقی فقط از کشتارگاه ها/ تا 5 روز آتی قیمت مرغ کاهش می یابد

استخدام کارشناس فروش آقا با حقوق ثابت و پورسانت در اصفهان

تمهیدات لازم برای تأمین گندم بذری در خوزستان پیش بینی شده است

برای رهایی از شر کرونا در زمستان پنجره ها را باز بگذارید

پای مرغ به مراجع قضایی باز شد

کشف 60 هزار لیتر سوخت قاچاق در جنوب تهران

حمیده سپاسی، مدیر امور حقوقی و وصول مطالبات بانک صادرات ایران شد

یک مسئول: مردم انار نخورند، مشکلی ایجاد نمی شود/ هویج هم گران و کمیاب شد

3 هزار تُن کالا از طریق فرودگاه اصفهان صادر شد

پرواز قیمت مرغ ...

آخرین قیمت ها در بازار خودرو/ پراید از مرز صد میلیون تومانی عقب نشست

50 سری جهیزیه در انتظار نوعروسان نیازمند چهارمحالی

آخرین قیمت ها در بازار خودرو/ پراید از مرز صد میلیون تومانی عقب نشست

پیش ‎فروش نفت عراق با هدف مقابله با تنگنای مالی کلید خورد

تشدید بازرسی ها از بازار در جای جای کهگیلویه و بویراحمد

عرضه گوشت مرغ در آذربایجان شرقی فقط از کشتارگاه ها/ تا 5 روز آتی قیمت مرغ کاهش می یابد

اصناف متخلف پلمپ شدند

تاکید شهردار تبریز بر تسریع در اجرای پروژه های عمرانی

رکورد ارزانی وام مسکن شکسته شد

آزادسازی واردات؛ حلقه مفقوده شکوفایی صنعت خودرو

تصاویر| ازدحام جمعیت در صف دریافت مرغ!

توزیع 400 سبد کالا بین کارگران در قاینات

معاون وزیر صمت: کاهش ارزش پول ملی بهترین مُشوق صادرکنندگان است

افزایش شدید قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی+ جدول

معاون وزیر صمت: کاهش ارزش پول ملی بهترین مُشوق صادرکنندگان است

کشف انبار مواد خوراکی و بهداشتی در مرودشت

استخدام بازاریاب تلفنی در دانش بنیان پارس بافت گلستان(تعاونی) در هرمزگان

اختصاص 7500 میلیارد تومان برای تعاونی های مسکن کارگری

تمهیدات لازم برای تأمین گندم بذری در خوزستان پیش بینی شده است

کاهش تخصیص ارز4200تومانی

قیمت احتمالی ایران خودرو تارا اعلام شد

ارز11هزارتومانی ونفت40دلاری

کرونا، دهها بانک روسی را در آستانه ورشکستگی قرار داد

تعطیلات چقدر تاثیر گذار است

عکس| گوشی Mate 40 Pro سریع ترین و سبزترین پرچم دار هوآوی است

نمایندگان لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز را اصلاح کردند

نمایندگان لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز را اصلاح کردند