مطالب مرتبط:
آخوندی: فقر تا مرحله ای پیش رفته که ممکن است امنیت را تهدید کند/ تورم محصول عملکرد دولت روحانی نیست
تعجّب اساتید سوربن از رابطه گرم دولت روحانی با فرانسه / ازغدی: دولتمردان در ملاقات با فرانسوی ها از خنده ریسه می روند!
واریز 27 هزار میلیارد تومان به «حساب خاص» رییس جمهور/ سه خزانه دولت روحانی به جای یک خزانه!
حجاریان پیام داد که همه تان را به دریا می ریزیم!/ اشتباه استراتژیک دولت روحانی/ تصور اصلاح طلبان درباره شورای نگهبان درست نیست
روحانی دو قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 آبان 1399 ساعت 18:352020-10-26سياسي

دولت روحانی؛ کیسه بوکس مخالفان، نماد سرخوردگی حامیان!


نزدیک شدن به هسته سخت قدرت هم کارگشا نبوده است.

دولت روحانی اگرچه دیگر شباهت چندانی به آن چه مردم روزی به آن رأی دادند ندارد، ولی باز هم در میان بحران های فزاینده، - " ـ حامد سیاسی راد: عباس عبدی پیش تر در پاسخ به سخنان حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در رابطه با طرحی که او مطرح کرده است گفته بود: یک چیزی که در برخورد اصولگرایان جالب است این است که خودشان اگر این پیشنهاد ها را بگویند خیلی هم خوب است و مسئله ای هم نیست و همه هم باید تابع باشند، ولی ما که می گوییم سریع ناراحت می شوند.

عین استعفای رییس جمهوری است.

خودشان می گویند که یا استعفا بده یا می اندازیمت کنار.

ما که می گوییم استعفا بده یا اصلاً بیاندازیدش کنار می گویند نه! این چه حرفی است! اصلاً استقلال رأی در بین اصولگرایان وجود ندارد و چیز تعجب آوری است.

عبدی، اما تنها پیشنهاد دهنده استعفا نبود! عبدی چه گفت؟ پیش از انتخابات مجلس یازدهم در اسفند سال گذشته بود که عباس عبدی، تحلیلگر و فعال سیاسی اصلاح طلب، در یادداشتی در روزنامه اعتماد پیشنهاد استعفای حسن روحانی از سمت ریاست جمهوری را طرح کرد و بعد در گفت وگویی با هفته نامه صدا این ایده را تشریح کرد.

او معتقد بود که روحانی امکان حل مشکلات را ندارد، لذا بهتر است برود و برای کم شدن هزینه های انتخاباتی نظام بهتر است انتخابات ریاست جمهوری و مجلس هم زمان و در اسفند 98 برگزار شود.

این اظهارات عبدی واکنش های بسیاری را برانگیخت، چه در میان اصولگرایان، چه در میان اصلاح طلبان و چه در بین حامیان دولت.

اصولگرایان، عبدی و اصلاح طلبان را مسئولیت ناپذیر می دانستند و معتقد بودند که این سخنان نشان از فرار عبدی و اصلاح طلبان از بار مسئولیت دولت ناکارآمد روحانی است.

عبدی در پاسخ گفت که این عقلانی نیست برای این که امثال من ثابت کنیم مسئولیت پذیریم؛ هزینه بیشتر بر کشور تحمیل شود!بسیاری از اصلاح طلبان، اما معتقد بودند که استعفای روحانی چاره کار نیست و این مشابه همان طرح خروج از حاکمیت و عبور از خاتمی است که عبدی در دور دوم دولت سید محمد خاتمی مطرح می کرد.

برای مثال، محمدصادق جوادی حصار در پاسخ به عبدی گفت که عبور از روحانی ایرادی ندارد، اما عبدی باید بگوید که جایگزینش چیست.

در این میان عده ای هم از طرح عباس عبدی حمایت کردند.

احمد زیدآبادی و عبدالله ناصری از این افراد بودند.

در این میان، اما صحبت های سعید حجاریان در رابطه با استعفای روحانی بیش از بقیه حائز اهمیت بود.

حجاریان شرایط فعلی را پیش بینی کرده بود.

پیش از انتخابات سال 94 و در شرایطی که دولت روحانی در اوج اقتدار و محبوبیت خود بود، حجاریان با بیان این که در شرایط فعلی پیشبرد پروژه اصلاحات امکان پذیر نیست و باید به پروژه نرمالیزاسیون دل بست، پیش بینی کرده بود که احتمال اینکه آقای روحانی شکست بخورد وجود دارد (مفروض را هم شکست توافق برجام و هوا شدن همه دستاورد های برجام دانسته بود) و آن زمان است که با بحران در بحران مواجه خواهیم شد.

حجاریان از منظر تعارض درونی نظام به موضوع استعفای روحانی پرداخت.

او گفت که حاکمیت دوگانه، وجود و کارکرد پارلمان را محل پرسش قرار داده است و شاید با استعفای رییس جمهوری و برگزاری هم زمان دو انتخابات و همسو شدن این دو نهاد، به سمت حاکمیت یکپارچه برویم تا بلکه تعارضات کمرنگ شود.

ده ماه بعد از طرح اولیه بحث استعفای روحانی، عباس عبدی گذار از نظام ریاستی به نظام پارلمانی را به عنوان جایگزین مطرح کرد و بازیابی جایگاه نخست وزیری را راه کار دانست.

این اولین بار نبود که صحبت از احیای جایگاه نخست وزیری به میان می آمد.

سال 90 و بعد از فروکش کردن ماه ها اعتراض گسترده به نتایج انتخابات ریاست جمهوری بود که رهبری در بیاناتی از امکان احیای پست نخست وزیری سخن گفتند.

در آن زمان، برخی از اصولگرایان از این بیانات دفاع کردند، ولی اصلاح طلبان نقادانه با آن مواجه شدند.

اما وقتی حدود 9 سال بعد از آن، عباس عبدی از لزوم احیای جایگاه نخست وزیری و تغییر ساختار سیاسی را داد، این بار این اصولگرایان بودند که به این سخنان نقد داشتند.

سعید حجاریان، باز هم در واکنش به پیشنهاد عباس عبدی مطلبی نوشت و این بار با بیانی طنازانه راه کاری برای خروج از بن بست انتخابات عنوان کرد و گفت که شورای نگهبان با انتخاب تنها یک کاندیدا، کار ملت را آسان کند و مردم هم بیایند و به همان یک نفر رأی دهند!کمی بعد، اما این بار بحث پارلمانی شدن ساختار اداری کشور، توسط امیرحسین قاضی زاده هاشمی، نایب رییس مجلس و از حامیان طرح اصلاح قانون انتخابات طرح شد.

او گفت: لازم است در کشور مدتی طولانی نظام پارلمانی حاکم شود، زیرا مجلس اکنون نمی تواند از ابزار سؤال و استیضاح برای پاسخگو کردن دولت استفاده کند.

بسته بودن دست مجلس در استفاده از ابزار استیضاح، اما پیش و پس از این سخنان قاضی زاده هاشمی مطرح شده بود.

در واقع یکی دیگر از ابزار های پیش بینی شده در قانون اساسی برای پایان دادن به عمر دولت پیش از پایان دوره چهار ساله اش استیضاح رییس جمهوری است.

حالا بسیاری از نمایندگان به شکل ضمنی از ناتوانی مجلس در برابر قدرت یا قدرت های خارج از مجلس برای به استیضاح کشاندن رییس جمهوری گلایه کرده اند.

به نظر می رسد کلیت نظام موافق تقابل قوه مقننه و قوه مجریه و کنار گذاشته شدن دولت نیست.

در آخرین مورد، سخنان حسن روحانی در رابطه با صلح امام حسن (ع) که مستقیماً به بحث مذاکره با آمریکا مرتبط بود، از طرف برخی چهره های اصولگرای رادیکال مجلس با واکنش شدید روبرو شد.

علی اصغر عنابستانی، نماینده سبزوار، روحانی را وقیح خواند و بر او اُف کرد! ذوالنور هم روحانی را به اعدام تهدید کرد و سپس از تهیه طرح استیضاح رییس جمهوری خبر داد.

کمی بعد، اما رهبری صراحتاً در سخنانشان در جلسه دیدار با مسئولین ستاد ملی کرونا، هتک حرمت رییس جمهوری و مقامات بالای نظام را حرام دانستند و این گونه، به صراحت از دولت در برابر مخالفین دفاع کردند.

پیش از دفاع رهبری از دولت، این حسین شریعتمداری بود که هفته گذشته در سرمقاله خود کیهان، مثل همیشه در رابطه با راه کار هایی سیاسی که این بار به نظر باب میلش نبوده است، سناریو پردازی کرده و آن را پروژه دشمن و آمریکا خواند.

راهبرد اصولگرایان تندرو در مورد دولت حسن روحانی شریعتمداری از توطئه ای به نام دولت بی سر (HEADLESS GOVERNMENT) که توسط آمریکایی ها برای ایران، عراق و لبنان برنامه ریزی شده است نوشت.

او هدف از این پروژه را حذف رییس جمهور در راستای ایجاد هرج ومرج و تنش آفرینی و برهم زدن ثبات و امنیت دانست.

سردبیر کیهان در این یادداشت، استعفای سعد حریری که به گفته کیهان خود عامل دشمن و همسو با این طرح بود، از نخست وزیری لبنان را آغاز پروژه دولت بی سر در لبنان دانست، که البته موفق نبود و حریری که خود عامل این پروژه بود، مجدداً نخست وزیر شد! در عراق هم با استعفای عادل عبدالمهدی، نخست وزیر به گفته کیهان مؤمن و متعهد، این پروژه در این کشور هم کلید خورد، منتها هوشیاری مردم و علما و سیاسیون اجازه نداد که این توطئه پیش برود و آمریکا در هر دو کشور شکست خورد و حالا تنها امیدش برای پیاده سازی توطئه دولت بی سر، ایران است! بعد از این تبیین بود که ابتدا به سراغ اصلاح طلبانی که بحث پیشنهاد استعفای رییس جمهور را مطرح می کنند رفت و آن ها را وطن فروش و عامل آمریکا و وابسته به دشمن دانست و سپس رو به مجلسیانی که به دنبال استیضاح رییس جمهور هستند کرد و گفت که ای امیدآفرینان متعهد و انقلابی مجلس! اگرچه دولت بی لیاقت و بی کفایت است، اما مبادا حاصل کارتان ناخواسته به حساب دشمن ریخته شود!در واقع کیهان از توطئه خطرناکی می گوید که به راحتی در دو کشور همیشه بی ثبات مثل عراق و لبنان خنثی شده است و آن را خطرناک برای ایران می داند و در حالی با کنار رفتن یا کنار گذاشته شدن دولت مخالفت می کند که همزمان نمی تواند نظر ناخوشایند خود نسبت به دولت را با تندترین الفاظ ابراز ننماید.

این رویکرد روزنامه کیهان احتمالا دیدگاه و استراتژی طیف تندرو اصولگرایان را نسبت به دولت روحانی نشان می دهد.

دیدگاهی که دولت روحانی را به عنوان حائلی بین خود و جامعه می خواهند.

حائلی که باید بار ناکارآمدی ها را بر دوش بکشد و سیپل انتقادات شدید گروه های مختلف اجتماعی باشد و همزمان فشارهای شدید سیاسی را هم از سوی اصولگرایان تحمل کند.

در عین حال این حائل نباید از میان برداشته شود تا مبادا اصولگرایان تندرو با مطالبات گروه های اجتماعی تنها بماند و مواجه شود.

عباس عبدی در توضیح چرایی طرح مجدد بحث استعفای روحانی و انضمام آن به پیشنهاد احیا جایگاه نخست وزیری می گوید: با آغاز به کار مجلس جدید، وضعیت روحانی برای آنان مثل استخوانی شده که در گلو گیر کرده، نه می توانند آن را قورت دهند و اگر قورت هم دهند نمی توانند هضم کنند و نه می توانند آن را بالا بیاورند.

به همین دلیل مدعی شدند که او را تحمل می کنند، ولی این تحمل از روی ناچاری است و نه اختیار.

به همین علت در تیر ماه یادداشتی نوشتم که تحمل لازم نیست استیضاحش کنید ، ولی اجازه این کار را نیز ندارند یا توانش را ندارند.

تا اینجا و آنچه که به دعوای جناح حاکم و دولت برمی گردد، برای مردم اهمیتی ندارد، ولی مشکل اینجاست که دود این وضعیت به چشم مردم می رود.

نیازی به توضیح جزییات این ادعا و وضعیت نیست.

طی ده ماه گذشته هیچ مشکلی حل نشده که بر مشکلات اضافه هم شده است.

در این ده ماه کدام چشم اندازی تیره بود که تیره تر نشده است.

بنابراین عاقلانه نیست که این وضع ادامه یابد.

عبدی سپس طرح استعفای روحانی را به بحث مذاکرات با آمریکا ربط داد و گفت: این روز ها اخبار جسته وگریخته ای از گفتگو های رسمی یا غیررسمی میان نمایندگان ایران و کاخ سفید مطرح می شود.

اگرچه براساس شواهد و تحلیل شخصی خودم به این اخبار اطمینانی ندارم، ولی در هر صورت این مسیری است که دیر یا زود باید برگزید و مهم ترین عاملی که می تواند بر آن مؤثر باشد، انتخابات امریکا و ویژگی صاحبان قدرت در ایران است.

اگر در ایران تغییری رخ ندهد، به سود ایران نیست و چه بسا از دو حالت دیگر نیز بدتر باشد.


کلید واژه ها: استعفا - مدیر مسئول روزنامه کیهان - دولت روحانی - اصولگرایان - حسین شریعتمداری - پیشنهاد - روزنامه کیهان - عبدی - روحانی - رییس جمهوری - شریعتمداری - عباس عبدی - کنار - میان - دولت - استقلال - روزنامه - جمهوری - برخورد - نزدیک - سیاسی - شباهت - بحران - سخنان - دهنده - رابطه - کیهان - مدیر - عباس - هسته

آخرین اخبار سرویس:
کنترل اپیدمی کووید 19 با اجرای طرح هر خانه یک پایگاه سلامت

رییس فراکسیون بدر نسبت به دور زدن مصوبه خروج آمریکا از عراق هشدار داد

ترامپ: شاهد فاسدترین انتخابات در تاریخ آمریکا بودیم

حزب الله اتهامات بی اساس درباره بندر بیروت را پیگیری قضایی می کند

اطلاعیه شهرداری اصفهان برای فعالیت کارکنان از 15 آذرماه

بیانات اخیر رهبر انقلاب درباره معیشت افرادی که کارمند رسمی نیستند و بیمه ندارند

ملتی که معتقد به مهدویت است هیچ گاه احساس ضعف نمی کند

5 هزار مربی قرآن آموزش و پرورش تعیین تکلیف شوند

طرح سوال از وزیر دفاع در مورد پرداخت حقوق ⁧سربازان

قالیباف و برجام؛ نان 96 به نرخ 99

حدیث روز | دوستان خود را چگونه موعظه کنیم؟

ظریف: اروپا و آمریکا به برجام برگردند، مصوبه مجلس اجرایی نمی شود

چه مشاغلی در تهران از شنبه حق فعالیت دارند؟/ توضیحات استاندار

وزیر بهداشت ایران:تحریم، دارو و اقلام پزشکی را هدف گرفته است

شرح و تفسیر خطبه 155 نهج البلاغه

وزیر بهداشت ایران:تحریم، دارو و اقلام پزشکی را هدف گرفته است

گشت و گذاری در زندگی حضرت ابراهیم (ع)

بخش جانبازان و معلولین فدراسیون ترای اتلون آغاز به کار کرد

فال قهوه شب یلدا

استاد پیشکسوت حوزه علمیه درگذشت

استاندار آذربایجان غربی فوت پدر شهید میلانی را تسلیت گفت

رییس جدید کمیته ای در کنگره آمریکا خواستار بازگشت به برجام شد

رییس جدید کمیته کنگره آمریکا خواستار بازگشت به برجام شد

قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها یک اولتیماتوم به کشورهای غربی است

ترامپ تقلب در انتخابات را بی سابقه توصیف کرد

انتقاد امام جمعه لواسانات از کم کاری ادارات دولتی

مردم ولایی آبسرد در محل عروج شهید «فخری زاده» شمع روشن کردند

قالیباف به روحانی: هول نشده ایم /می خواهیم با خاطره خوش با دولت خداحافظی کنیم /مصوبه هسته ای مجلس دخالت در کار دولت نیست

پیکر استاد پیشکسوت حوزه فردا در قم تشییع می شود

توزیع بیش از 1000 بسته معیشتی به مناسبت سومین سالگرد شهید ییلاقی

انتشار نخستین تصویر سه بعدی از کهکشان راه شیری

جوبایدن رسوا شد / تجاوز به 2 زن

تابوشکنی نجات یافتگان اسیدپاشی به «هنر ششم» رسید/ تسلیم «اسید» نمی شویم

پیروزی آدولف هیتلر در انتخابات نامیبیا

تابوشکنی نجات یافتگان اسیدپاشی به «هنر ششم» رسید/ تسلیم «اسید» نمی شویم

صدور حکم تعلیق برای 10 نفر از متهمان پرونده شهرداری زنجان

مسابقه کتابخوانی مجازی چله در کهگیلویه و بویراحمد

مسیر علم و دانش با شهادت دانشمندان هسته ای تعطیل نمی شود

در چه مواردی دیه از صندوق بیت المال پرداخت می شود؟

روح قانون اساسی مبتنی بر وجود حق اعتراض شهروندان است

چه کسی اجازه مصاحبه دانشمندان ایرانی با آژانس اتمی را داد؟

بیش از 4 هزار مبتلای جدید در جمهوری آذربایجان

اتحادیه اروپا: منافع خیلی ها در گرو برقرار نماندن برجام است/ ایرانی ها حق دارند فکر کنند به آنها خیانت شده است

برگزاری شب شهید محسن فخری زاده

محمدرضا عیوضی به کرونا مبتلا شد

نوزاد 2 ماهه آبدانانی در غسالخانه زنده شد

تکذیب شایعات مربوط به وضعیت آیت الله مصباح یزدی

شهردار شیراز عضو هیات مدیره انجمن کلانشهرهای جهان شد

عضو هیئت رییسه مجلس: نباید فریب لبخند دشمنان را بخوریم

امارات مدعی حمایت از ملت فلسطین شد

مأموریت سازمان تبلیغات در پهنه فرهنگ کشور است

حزب پیشرو اصلاحات همگام با جریان اصلاحات وارد عرصه انتخابات خواهد شد

صنایع نفت و گاز در تامین اعتبارات فرهنگی استان بوشهر مشارکت کنند

نماز جمعه در استان بوشهر برگزار نمی شود

جزییات بودجه1400 آموزش و پرورش از اداره مدارس تا تامین سرانه دانش آموزی

شایعه برخورد شدید با تعدادی از افاغنه در ایران

صنایع نفت و گاز در تامین اعتبارات فرهنگی استان بوشهر مشارکت کنند

حزب پیشرو اصلاحات همگام با جریان اصلاحات وارد عرصه انتخابات خواهد شد

درد دل های دانشجویانِ خارجی حاضر در ایران در روزگار ویروسی

جلوگیری از ورود گوش و چشم ترامپ به ساختمان دادگستری

اعتیاد؛ عصایی که مصرف کننده مواد مخدر به آن تکیه می کند

چالشی در فلسفه علم از منظر پاسدارشهید محسن فخری زاده (3)

موشک قائم تا پهپاد عمود پرواز پِلیکان، جدیدترین تسلیحات نیروی دریایی ارتش

وزارت آموزش و پرورش رتبه بندی معلمان را عملیاتی کند

گزارش تسنیم از سکونتگاه هایی که در طرح شهید سلیمانی در قم فراموش شدند

رییس مجلس:نمایندگان مردم نباید دغدغه ای به جز دغدغه مردم داشته باشند

حاشیه نشینی در حاشیه| روایتی از محرومیت در کوی گلستان سبزوار/اینجا منطقه فراموش شده است

جهاد ادامه دارد/ ماجرای جوان جهادگر همدانی و بازسازی بقاع متبرکه همدان با استفاده از ظرفیت های مردمی

حاجی بابایی: توسعه عدالت برای همه اقشار جامعه از مهمترین آرمان های مجلس است

برای بررسی لایحه تجارت باید کمیسیون مشترک در مجلس تشکیل شود

سازمان همکاری شانگهای ترور شهید فخری زاده را محکوم کرد

واکنش به توهین عجیب یک نمانده به روحانی | ادبتان که هویدا بود ...

اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای که گذشت...

خط حزب الله 265 با عنوان «مجازات قطعی است» منتشر شد

مزد جهاد در راه خدا کمتر از شهادت نیست/ شهید فخری زاده ها با شهادت تکثیر می شوند

اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای که گذشت...

سازمان همکاری شانگهای ترور شهید فخری زاده را محکوم کرد

کمیته فرهنگی ستاد مقابله با کرونا تشکیل شود/ فعالیت روحانیت محدود به مسجد و محراب نیست

روایت رییس مجلس از کارگرانی که نان نسیه از نانوایی می خرند

سازمان همکاری شانگهای ترور شهید فخری زاده را محکوم کرد

سیل و کرونا فرقی ندارد، طلاب جهادی اهواز پایِ کار مردم هستند

نظرسنجی عجیب زائری درباره آمار فوتی های کرونا

تصویری متفاوت از رهبر انقلاب | مجازات قطعی است ...

رد شکایت ترامپ توسط دیوان عالی ویسکانسین

نظرهای اصلاح ساختار بودجه را می پذیریم

شرط ظریف برای دولت احتمالی بایدن

ناگفته هایی از زندگی پرویز پورحسینی به روایت رضا بابک

ایران: آژانس ترور شهید فخری زاده را محکوم کند

آبرامز: پاسخ ایران قبل از رسیدن بایدن به قدرت بعید است

توییت ظریف خطاب به دولت بایدن

زنده شدن نوزاد 2ماهه روی سنگ غسالخانه!

طرز تهیه ژله هندوانه ای برای شب یلدا

یارانه ها قطع نمی شود اما هدفمند می شود/ 60 درصد مشکلات ناشی از سوء مدیریت است/ 7 سال منتظریم کاری انجام شود

27 نفر در یک روستا پس از مراسم عروسی و عزا کرونا گرفتند

60 درصد مشکلات ناشی از سوء مدیریت است/ یارانه ها قطع نمی شود، اما هدفمند می شود/ 7 سال منتظریم کاری انجام شود

دغدغه شهید فخری زاده در پیوند فلسفه اسلامی با علوم تجربی

رحیمی جهان آبادی: حادثه ترور شهید فخری زاده به دعوای داخلی تبدیل نشود

شهید فخری زاده و احیای فلسفه اسلامی از طریق پیوند با علوم تجربی

ادعا های عجیب و غریب مرتاض ها

خطیب زاده: مقامات افغانستان در نشر اخبار دقت بیشتری داشته باشند

دولت روحانی؛ کیسه بوکس مخالفان، نماد سرخوردگی حامیان!

دولت روحانی؛ کیسه بوکس مخالفان، نماد سرخوردگی حامیان!