مطالب مرتبط:
پیش بینی کارشناسان از آینده بازار خودرو | حباب قیمت خودروها تخلیه می شود؟
پیش بینی کارشناسان از آینده بازار خودرو؛ قیمت ها کاهش می یابد یا گرانتر خواهد شد؟
آینده بازار خودرو؛ قیمت ها کاهشی می شود یا افزایشی
پیش بینی کارشناسان از آینده بازار خودرو
یک پیش بینی مثبت از آینده قیمت خودرو
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 16:052020-10-24اقتصادي

پیش بینی آینده بازار خودرو؛ حباب قیمت ها تخلیه می شود؟


بازار خودرو ماه هاست که در التهاب به سر می برد.

در حالی که در عمل معاملات در رکود کامل فرو رفته و خریداری وجود ندارد، اما در مقابل فروشندگان نرخ های نجومی برای خودرو های خود اعلام می کردند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز نو :درحالی که تحلیل های کارشناسانه از بازار ارز حاکی از روند کاهشی نرخ ها طی هفته های آینده است، با توجه به تاثیر مستقیم آن بر سایر بازارها، کارشناسان پیش بینی می کنند با تخلیه حباب قیمتی و نزول شدید قیمت ها در بازار خودرو مواجه باشیم.

بازار خودرو ماه هاست که در التهاب به سر می برد.

در حالی که در عمل معاملات در رکود کامل فرو رفته و خریداری وجود ندارد، اما در مقابل فروشندگان نرخ های نجومی برای خودرو های خود اعلام می کردند.

قیمت هایی که اغلب در سایت ها و فضای مجازی و گاه با هماهنگی دلالان اعلام می شد، هیچ گاه مورد تایید کارشناسان و فعالان واقعی بازار نبود و آن را جولان واسطه ها به طمع کسب سود بیشتر در آشفته بازار خودرویی تعبیر می کردند.

عامل اصلی که هر چه بیشتر به این آشفتگی دامن زده بود، رشد نرخ ارز بود.

فضای روانی حاکم بر بازار متاثر از افزایش قیمت دلار تا اندازه ای بود که حتی خودرو های وطنی با درصد داخلی سازی بالا نیز همگام با آن رشد قیمتی را تجربه کردند، تا آنجایی که پراید به عنوان خودروی کف بازار تا بیش از 160 میلیون تومان هم قیمت خورد.

وعده خودرویی وزیر صمتاین بازار، اما در روز های گذشته، وضعیت متفاوت از ماه های قبل را تجربه می کند و همگام با کاهشی شدن نرخ ارز، به شدت در حال نزول است.

نزولی که به تدریج نرخ سریعی به خود گرفت و حتی طی یک روز شاهد افت 10 تا 200 میلیون تومانی در برخی خودرو های داخلی و خارجی بودیم.

از افزایش عرضه ارز در بانک مرکزی، سیاست های کنترلی دولت و پیش بینی های کارشناسان و حتی مردم کف بازار از تحولات مثبت سیاست خارجی، به عنوان عوامل اصلی نزولی شدن نرخ دلار در روز های گذشته یاد می شود.

اما اینکه این کاهش تا چه اندازه می تواند بر نزولی شدن نرخ ها در بازار خودرو تاثیرگذار باشد، دست مایه این گزارش قرار گرفته که در ادامه می خوانید.

افت کند قیمت ها و تشدید رکوددر این پیوند، امیرحسن کاکایی استاد دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت در گفتگو با ایرنا افزود: تغییرات هفته های آینده در فضای سیاسی بین الملل، نمی تواند آن طور که عامه مردم فکر می کنند، بر اقتصاد کشورمان تاثیرگذار باشد.

وی گفت: در خوشبینانه ترین حالت نرخ دلار در حدود 20 هزار تومان خواهد ایستاد و نمی توان به یک باره انتظار افت شدید قیمتی داشت.

کاکایی تاکیدکرد: به نظر می رسد نظام اقتصادی کشور متشکل از مردم، مسوولان و شرکت های بزرگ و کوچک و غیره، این روز ها به گونه ای هوشمند و منسجم عمل می کنند.

وی ادامه داد: مردم ما در سال های گذشته یاد گرفته اند که در یک تورم دورقمی زندگی کنند و در دو سال اخیر این تورم به سه رقمی هم نزدیک شده است، بنابراین با توجه به تجربه یاد شده، در مقابل، عکس این شرایط هم مقاومت خواهند کرد.

این استاد دانشگاه بیان داشت: به طور مثال اگر خودرویی امروز 600 میلیون تومان در بازار قیمت خورده، حال اگر بخواهد به نصف کاهش یابد در مقابل آن مقاومت می کنند.

آخرین قیمت ها در بازار خودرو؛ پراید یک کانال ریزش کردوی پیش بینی کرد: در هفته های پیش رو حباب قیمتی کالا ها به خصوص خودرو ها و به ویژه خودرو های خارجی تخلیه می شود، اما در مجموع همه چیز متناسب با نرخ روز دلار تعیین قیمت خواهد شد.

کاکایی گفت: به طور مثال پراید با قیمت های امروز یک خودروی پنج هزار دلاری محسوب می شود، در حالی که کویید به عنوان یکی از ارزان ترین خودرو های حال حاضر جهان (در بازار هند) حدود هفت هزار و 500 دلار قیمت دارد، اما حتی امکانات پراید از جمله کولر و کیسه هوا را ندارد، بنابراین نمی توان انتظار داشت پراید به قیمت 50 تا 60 میلیون تومان بازگردد.

وی تاکید کرد: اتفاق دیگری که در این شرایط پیش بینی می شود، رکود شدید است، یعنی مردم انتظار دارند قیمت ها ریزش داشته باشد و به همین دلیل از خرید دست می کشند، همه این مسائل سبب می شود تا پیش بینی رفتار اقتصادی ایرانیان دشوار باشد.

استاد دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت به سال 94 اشاره کرد، زمانی که هنوز برجام تصویب نشده بود، اما متاثر از فضای روانی حاکم بر جامعه تولید رونق گرفته و قیمت ها متعادل بود.

وی ادامه داد: در عین حال کمپین نخریدن خودروی صفر کیلومتر هم راه افتاده بود، همچنین به دلیل حضور پر رنگ چینی ها و فرانسوی ها، تنوع خودرو در بازار زیاد شده بود، در این شرایط مردم امیدوار به بهبود بیشتر شرایط بودند و از خرید دست برداشتند.

کاکایی تاکیدکرد: افت کند قیمت ها و رکود شدیدتر از شرایط فعلی در ماه های آینده در کشور پیش بینی می شود، اما در عین حال با توجه به ضربه خوردن شدید زیرساخت های اقتصادی باید منتظر ماند و دید دولت مردان چه خواهند کرد و صنعتگران و تولیدکنندگان چگونه واکنش نشان خواهند داد؟ پیش بینی افت قیمت خودرو های خارجینایب رییس اتحادیه نمایشگاه داران خودروی پایتخت نیز معتقد است: اگر دلار تا مرز 18 تا 20 هزار تومان ریزش کند، قیمت کاذب خودرو های خارجی دست کم تا 40 درصد فرو خواهد ریخت.

نعمت الله کاشانی افزود: قیمت ها در بازار خودرو به ویژه خودرو های خارجی، حبابی و غیرواقعی شده و افراد به دلخواه خود قیمت می دهند.

وی، به کاهش قیمت ها از ابتدای هفته جاری اشاره کرد و گفت: ریزش 10 تا 15 میلیونی قیمت خودرو های داخلی، افت تا 50 میلیون تومانی خودرو های مونتاژی و کاهش بیش از 200 میلیون تومانی قیمت خودرو های خارجی که از ابتدای هفته جاری آغاز شده بود، در روز های پایانی هفته با شدت بیشتر ادامه یافت.

کاشانی خاطرنشان کرد: کاهش ها متناسب با فروریختن قیمت دلار اتفاق افتاد، به طوری که در اواخر هفته هیچ فروشنده ای حتی حاضر به اعلام قیمت نبود.

وی تاکید کرد: در چنین فضایی، به خریداران هم توصیه می شود خرید خود را به تعویق بیاندازند، هرچند حدود سه ماه است که در عمل بازار قفل بوده و در رکود کامل است.

این مقام صنفی پیش بینی کرد: با کاهش بیشتر نرخ ارز که کارشناسان اقتصادی معتقدند تا حدود 18 تا 20 هزار تومان اتفاق خواهد افتاد، شاهد تخلیه حباب قیمت ها در بازار خودرو باشیم.

تورم خودرو، تبلور ناکارآمدی مدیریت امرالله امینی ، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی نیز در گفتگو با ایرنا درخصوص چشم انداز آینده دلار و خودرو در بازار افزود: با توجه به مسائل سیاسی بین المللی پیش رو، در صورت مثبت بودن سیگنال ها برای کشورمان، کاهش دلار به مرز 18 تا 20 هزار تومان محتمل است.

به گفته وی، با توجه به شرایط تورمی حاکم بر اقتصاد، انتظار کاهش بیش از این مقادیر دور از ذهن است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: با این اتفاق، قیمت همه کالا های با وابستگی مستقیم یا غیرمستقیم به دلار کاهش خواهد یافت، اما نمی توان از موضوع چسبندگی قیمت ها غافل ماند، یعنی قیمت ها در مقابل این کاهش مقاومت می کنند.

وی با بیان اینکه در صنعت خودروسازی بخشی از بالا رفتن قیمت ها در ماه های گذشته ارتباطی به دلار نداشته، ادامه داد: تورم خودرو تبلور ناکارآمدی مدیریت و تصمیم گیری های مسوولان و سیاست های متناقض است، این در حالی است که در سال 79 گفته می شد پراید وابستگی به دلار ندارد و این روز ها مسوولان دم از وابستگی آن می زنند.

امینی تاکید کرد: اگر وابستگی ارزی پراید را 15 درصد در نظر بگیریم، گرانی 85 درصد دیگر آن محصول ناکارآمدی سیستم، دلال بازی افراد و حتی شرکت های خودروساز است.

وی ادامه داد: تا زمانی که تغییرات مدیریتی خودروسازان را شاهد نبوده، حقوق بالای پرسنل با بهره وری پایین آن ها کاهش نیابد و برنامه های آینده شان شفاف و مشخص نشود، نمی توان امید چندانی به بهبود قیمت خودرو ها داشت.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: پژوهش ها نشان می دهد بهره وری نیروی انسانی خودروسازان داخلی از اواخر دهه 70 تاکنون کمتر از 50 درصد است.

وی اضافه کرد: تجربه کشور هایی نظیر چین که در سال های گذشته به یکی از بازیگران بزرگ صنعت خودرو در سطح جهان تبدیل شده اند، حاکی از تولید با مقیاس و تیراژ بالاست که هزینه های تولیدشان را به شدت کاهش داده است، اما این موضوع در خودروسازان ایرانی رعایت نمی شود.

امینی گفت: قیمت پراید به عنوان شاخص خودرو های داخلی در حالی رکورد ها را جابه جا کرده که حباب زیادی دارد، زیرا خودروسازان سال هاست بابت آن هزینه طراحی پرداخت نمی کنند، هزینه های نیروی انسانی تولید تغییر آن چنانی نداشته و فقط قیمت مواد اولیه آن رشد داشته است.

آنچه اکنون در بازار خودرو شاهد آن هستیم، نزولی شدن شدید قیمت هاست.

باید در ادامه منتظر بود و دید پیش بینی های کارشناسان درخصوص نرخ ارز به عنوان عامل تعیین کننده قیمت ها در بازار تا چه اندازه رنگ واقعیت به خود می گیرد و بازار خودرو متشکل از عرضه کنندگان و تقاضاکنندگان در کش و قوس با این موضوع، چگونه واکنش نشان خواهد داد.

در این میان سیاست های دولتمردان و اتخاذ تصمیمات کارشناسانه می تواند هرچه بیشتر از التهابات موجود در راستای رسانیدن خودرو به دست متقاضیان واقعی بکاهد.


کلید واژه ها: بازار خودرو - بازار - خودرو - کارشناسان - قیمت ها - حباب قیمت - نرخ ها - قیمت - اعلام - پیش بینی - خریداری - معاملات - التهاب - تخلیه - آینده - فضای مجازی - بازار ارز - گزارش روز - رفته - بینی - حباب - رکود - هماهنگی - مستقیم - دلالان - فعالان - گزارش - تحلیل - جولان - واسطه

آخرین اخبار سرویس:
جزییات فعالیت شعب و کارکنان بانک ها

آمار کرونا جهان 8 آذر؛ 10818 فوتی و 613 هزار ابتلای جدید

کاهش 75 درصدی تردددر محورهای مواصلاتی ایلام

تحقق 43 درصد بودجه شهرداری بویین میاندشت

2 طرح گردشگری در قزوین احیا و راه اندازی می شود

چند بدیم واکسینه شیم؟ / هر کدام از واکسن ها چه نکاتی و چقدر هزینه دارند؟

از «اولتیماتوم روسیه به ایران» تا «ممنوعیت فروش دلار به ایران توسط بانک مرکزی عراق»

چرا بیمه بیکاری قسمتِ برخی کارگران نمی شود؟ / نادیده گرفتن اصل 29 در قانون بیمه بیکاری/ نظام چند لایه تامین اجتماعی در حد لفاظی است

پیش بینی آینده بورس و سناریوهای محتمل این بازار

حمایت از طرح های تولیدی در ایلام

نقدی بر رفتار مردم در قبال بازار مرغ/ مسئولان فقط وعده نظارت می دهند

13 سال انتظار برای تحویل گرفتن کلید خانه

دلال ها جلوی عرضه انار را گرفتند

تردد های شبانه در بوشهر 95 درصد کاهش یافته است/ نیرو های بومی در اولویت اشتغال در صنایع پارس جنوبی باشند

حجم آب ذخیره شده در سد کوچری 144 میلیون متر مکعب است

جزییات فعالیت شعب و کارکنان بانک ها / مردم خدمات بانکی را غیرحضوری دریافت کنند

13 هزار تن بذر اصلاح شده غلات در خراسان شمالی توزیع شد

آغاز هفته دوم محدودیت های کرونایی از امروز/ ادارات دولتی کرمانشاه تعطیل شد

فروش 50 میلیارد تومانی طرح های فصلی کتاب؛ مرهمی بر زخم بازار نشر

آخرین وضعیت ساماندهی سهام عدالت

جزییات تعطیلی ادارات در مازندران

دو ایستگاه جدید سنجش کیفی هوا در خراسان جنوبی به بهره برداری رسید

استخدام بازاریاب و سرپرست فروش در صنایع غذایی بهروز نیک در مازندران

مهم ترین رویدادهای خبری هفته گذشته اصفهان

قیمت خودرو های سایپا امروز شنبه 8 آذر 99 +جدول

قیمت خودرو های ایران خودرو امروز شنبه 8 آذر 99 +جدول

دلال ها جلوی عرضه انار را گرفتند/ خرید باغ 5 هزار، فروش در شهرها 14 هزار تومان

خرید و فروش خودرو در فضای مجازی غیرقانونی است

شکار و استفاده از گوشت پرندگان وحشی ممنوع!

مهم ترین رویدادهای خبری هفته گذشته اصفهان

تنها منطقه ای که تا پایان قرن جمعیتی چشمگیر خواهد داشت!

افزایش 70 میلیون متر مکعبی ذخایر سد های کرمانشاه

ایجاد 4هزار و 985 فرصت شغلی در استان سمنان

آغاز بازارگردانی 7 شرکت فرابورسی

استخدام 8 عنوان شغلی در مازیار صنعت بابل در مازندران

استخدام کارشناس املاک آقا در بزرگترین دپارتمان املاک در خوزستان

پای لنگ نظارت ها بر بازار کالا های اساسی/ 10 مصوبه مالیاتی برای حمایت از صنوف

پیش بینی کارشناسان بورسی از وضعیت امروز بازار سرمایه در 8 آذر 99

اتوبوسرانی دیگر درآمدزا نیست/ تمایل بخش خصوصی برای خروج یا فروش اتوبوس ها

چای کیسه ای را به این دلیل مهم ننوشید

استخدام انباردار در شرکت تجارت گستر آریسا در البرز

کاهش 23 درصدی فوتی های رانندگی در مازندران

95 درصدی مشهدیها به محدودیتهای کرونایی پایبند بوده اند

قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت طلا امروز شنبه 8 آذر 99 +جدول

95 درصدی مشهدیها به محدودیتهای کرونایی پایبند بوده اند

استخدام کارشناس بازرگانی در سرو پایدار ایرانیان در تهران

امروز و فردا؛عملیات بازارگردانی 7 شرکت فرابورسی

روزنامه میرر| بانک لمپارد

موادمخدر جدید یا شکل جدید موادمخدر؟

استخدام بازاریاب جهت فروش محصولات بهداشتی در گیلان

استخدام مدیر فروش در شرکت بیمه سامان در فارس

استخدام کارشناس تولید محتوا در دهکده جهانی دانش و مهارت در تهران

استخدام کارشناس تولید محتوا در خانه بازرگانی بابا جانی در تهران

وضعیت محور های مواصلاتی در 8 آذر/کاهش 16.5 درصدی تردد در محور های برون شهری

میزان مصرف گوشت مرغ در خراسان شمالی کاهش یافته است

توجه به زیرساخت های مرز پیشین موجب توسعه و اشتغال مرزنشینان می شود

بخشش اجاره های مستاجران یک مرکز خرید در همدان

آرد برای 200 روستای فاقد نانوایی در زنجان توزیع شد

نماد سرمایه گذاری استان فارس دوشنبه در بورس بازگشایی می شود

گنج پنهان در دل گون زارهای چهارمحال و بختیاری

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در منطقه جنوبی پرتقاضا

3 سناریو درباره رقابت بورس با بازارهای موازی / چشم انداز بورس چگونه خواهد بود؟

استخدام نیرو جهت کار مالیاتی در دفتر مالیاتی - گیلان

آرد برای 200 روستای فاقد نانوایی در زنجان توزیع شد

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در پونک

هفته ای دیگر حوصله کنید/ آمار مبتلایان کاهش می یابد

آغاز بازارگردانی 7 شرکت فرابورسی؛ امروز و فردا

واحدهای تولیدی پنج شهرستان استان مرکزی حقوق معوق ندارند

مهمترین خبرهای استان سمنان در هفته گذشته

استخدام ماشین کار cnc در شرکت سایدون صنعت آریا در همدان

تاثیر تعطیلی ادارات در کاهش کرونا نیازمند تعامل مردم است

استخدام کارشناس تولید محتوا در شرکت شهرآهن گیتی گستر نوین در تهران

احتمال کاهش تولید شیر در گیلان

پیشرفت فیزیکی باند دوم جاده سه راهی صحرا –رضی به 56 درصد رسید

استخدام کارشناس فروش در شرکت فن آوران صنعت برق توس در خراسان رضوی

افزایش 80 درصدی ترانزیت خروجی به سمت افغانستان

کاهش 7 درصدی مصرف گاز فشرده CNG در خراسان شمالی

12 واحد تولیدی جدید در خراسان رضوی مجوز فعالیت گرفتند

کارنامه ده روزه کرونا در 8 کشور

مردم باید واقعیت ها را در مورد قیمت بلیت مترو بدانند/هزینه های شهرداری 2 برابر شده است

استخدام کارشناس برق قدرت و ابزار دقیق در گواه صنعت شرق در خراسان رضوی

ماجرای عجیبی که20 سال بعد از قتل برای قاتل افتاد

استخدام انباردار در شرکت تجارت گستر آریسا در البرز و تهران

شتاب بخشی طرح های توسعه ای نیازمند مشارکت بانک هاست

مشکلی به نام عدم آشنایی با اصول اولیه ذبح در ایلام

استخدام کارشناس مدیریت محتوا، برنامه نویس وب، کارشناس گرافیک و طراحی

استخدام کارشناس فروش و مهندس کامپیوتر در رایانه گستر راد اصفهان

عضو ستاد کرونا: تلفات کرونا با تداوم محدودیت ها به زیر 50 درصد در دی ماه می رسد

استخدام کارشناس فروش در شرکت عایق پلاست در سعادت آباد

استخدام مسئول فنی (رشته صنایع غذایی) در شرکت پارس کرون در تهران

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت وزارت کار، بیمه و مزایا در تهران

ناهنجاری های اخلاقی، خطرناک ترین ویروس در فضای مجازی

هزینه رهن و اجاره آپارتمان در پونک چقدر است؟

بوگاتی شیرون مدل 2021 را ببینید

توزیع مرغ گرم در فروشگاه های زنجیره ای از امروز

هفته ای دیگر حوصله کنید/ آمار مبتلایان کاهش می یابد

استخدام مسئول دفتر با مزایا در یک شرکت معتبر رنگ و رزین در تهران

استخدام حسابدار ارشد با حقوق ثابت، مزایا و بیمه در تهران

استخدام کارگر ساده آقا با حقوق ثابت و بیمه در شرکت دلاور صنعت کیان در تهران

افزایش سرقت قطعات خودرو های لوکس

پیش بینی آینده بازار خودرو؛ حباب قیمت ها تخلیه می شود؟

پیش بینی آینده بازار خودرو؛ حباب قیمت ها تخلیه می شود؟