مطالب مرتبط:
علائم یک سندروم زنانه شایع را بشناسیم
10 روش برای آرامش ذهن و توقف هجوم افکار
آیا دیوید فینچر فصل سوم سریال «شکارچی ذهن» را هم می سازد؟
چطور فصل دوم سریال «شکارچی ذهن» شمایل قاتلین واقعی را بازسازی کرده است؟
ال کلاسیکو با پروتکل های بهداشتی کرونایی؛ نبرد ستاره های معمولی/ نگاهی به مطبوعات اسپانیا
-16 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 15:302020-10-24سياسي

ذهن های کُند، اما معمولی/ دیرآموزان را بشناسیم


ذهن های کُند، اما معمولی/ دیرآموزان را بشناسیم دیرآموزان کمی پایین تر از افراد عادی هستند، اما در عین حال آن قدر توانمندی دارند که در گروه دیگر قرار نمی گیرند.

- دیرآموزان کمی پایین تر از افراد عادی هستند، اما در عین حال آن قدر توانمندی دارند که در گروه دیگر قرار نمی گیرند.

به گزارش سایت قطره و به نقل از، دلایل این وضعیت شناخته شده نیست، دیرآموزان از نظر ظاهری، تفاوتی با افراد عادی ندارند و در نتیجه از روی شکل ظاهری نمی توان آن ها را شناخت، از آن جایی که شناخت کمی درباره این افراد در اجتماع وجود دارد تا امروز از قابلیت ها و توانمندی های آن ها کمتر استفاده شده و البته خانواده های آن ها نیز حمایت کمی دریافت می کنند.

شناسایی کودکان دیرآموز به ویژه در سال های پیش از دبستان کار آسانی نیست، ممکن است آن ها تفاوت چشمگیری با همسالانشان نداشته باشند و والدین تنها متوجه کُندی آن ها در کسب برخی مهارت ها شوند، با افزایش سن و ورود به مدرسه، تفاوت های این کودکان بیشتر به چشم می آید.

کودکان دیرآموز چه کسانی هستند؟ مریم کاووسی، روانشناس بالینی با بیان این که کودک دیرآموز توانایی یادگیری مهارت های تحصیلی ضروری را دارد اما میزان و عمق یادگیری اش نسبت به متوسط همسالانش کمتر است، اظهار کرد: این کودکان دارای بهره هوشی بین 70 تا 85 هستند و به علت رشد ذهنی کم، قادر به فراگیری مطالب و حل مسائل، همانند افراد عادی و هم سن و سال های خود عمل نمی کنند.

او با اشاره به این که در واقع نمرات آزمون هوش کودکان دیرآموز بالاتر از آن است که این کودکان را در ردیف کودکان عقب مانده ذهنی قرار بدهیم و پایین تر از آن است که آن ها را با گروه کودکان دارای توانایی یادگیری نرمال مقایسه کنیم، افزود: به طور کلی خانواده ها در تشخیص و شناسایی کودکان دیرآموز با مشکلاتی مواجه هستند، به این دلیل که آن ها معمولاً در ظاهر مشکلی ندارند.

کاووسی اظهار کرد: این کودکان در بسیاری از موقعیت ها رضایت بخش عمل می کنند و تشخیص این امر بیشتر مواقع تا رفتن به مدرسه به طول می انجامد، هر چند با ورود این کودکان به مدرسه، تشخیص این مسأله ممکن است.

او ادامه داد: می توان این کودکان را در کلاس درس با ویژگی هایی مثل ناتوانی در درک مفاهیم انتزاعی، محدود بودن دامنه معلومات عمومی، محدود بودن خزانه لغت نسبت به سایر همسن و سال ها، کند بودن روند یادگیری نسبت به سایر کودکان، مشکلات اساسی در خواندن و فهم کتاب های درسی، نداشتن اعتماد به نفس و نداشتن توجه و تمرکز کافی تشخیص داد.

این روانشناس با اشاره به این که ظرفیت و دامنه حافظه کوتاه مدت این کودکان کمتر است، افزود: تفکر آن ها بیشتر عینی، ملموس و انعطاف ناپذیر است و کمتر قادر به بازگشت پذیری هستند.

او با اشاره به این که نگرش کودکان دیرآموز به مدرسه و تحصیل معمولاً منفی است، اظهار کرد: تعداد غیبت های آنان بیشتر است و در بسیاری از موارد از سوی معلم و همکلاسان خود طرد می شوند، این نگرش منفی نسبت به کودکان دیرآموز در کلاس های سوم تا پنجم بیشتر است شاید به این دلیل که آن ها مشکلات سازگاری بیشتری دارند.

کاووسی با بیان این که گاهی این دانش آموزان تعارض های اجتماعی خود را به شکل پرخاشگری نشان می دهند چرا که در هنگام مواجهه با بحران های بین فردی و شخصی، ساز و کارهای ناکارآمدی برای مقابله در پیش می گیرند، عنوان کرد: دیرآموزان انگیزه تحصیلی بالایی ندارند و همین امر باعث درماندگی و ناامیدی و پایین آمدن عزت نفس آن ها در مدرسه است.

این روانشناس با اشاره به این که تجربه شکست مکرر در کلاس، فقدان هدف برای آینده، نگرش منفی همکلاسان و روش های نادرست آموزش انگیزه تحصیلی این کودکان را به شدت کاهش می دهد، عنوان کرد: آن ها از مشکلات رفتاری خود آگاه نیستند و نمی توانند عواطف خود را به طور مناسب ابراز کنند.

عدم تمرکز و توجه مشکل اصلی کودکان دیرآموز روح اله عباسی، روانشناس اظهار کرد: از لحاظ روانشناسی کودکان دیرآموز در میزان عمق یادگیری و تحصیل خود دچار مشکل هستند اما باید آن ها را از کودکان عقب مانده ذهنی مجزا بدانیم.

او با اشاره به این که کودکان دیرآموز در عمق مطالب که بیشتر حافظه کوتاه مدتشان را درگیر کرده دچار ضعف هستند، عنوان کرد: مطالب از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت انتقال می یابند که این کودکان در این بخش دچار اختلال هستند.

عباسی با بیان این که ضریب هوشی این کودکان بین 70 تا 85 درصد متغیر است، افزود: کودکان دیرآموز آمادگی یادگیری مطالب کلی را دارند و در همه موارد دیرآموز نیستند، برخی از آن ها بیشتر در ریاضی و املاء دچار مشکل هستند یعنی مطالب کلی را به خوبی فرا می گیرند اما در جزییات مقداری مشکل دارند.

این روانشناس تأکید کرد: علاوه بر ضعف حافظه کوتاه مدت، مشکل اصلی این کودکان عدم توجه و تمرکز است، آن ها به اندازه کافی تمرکز ندارند.

او با اشاره به دلایل ابتلای کودکان به دیرآموزی، اظهار کرد: یکی از دلایل این امر می تواند عوامل ژنتیکی، دوره بارداری مادر و آزاد نگذاشتن کودک در دوره 7 سال اول زندگی است که بتوانند بازی کنند و از طریق آن تمرکز و توجه را فرا گرفته و تمرین کنند.

عباسی با بیان این که متأسفانه بیشتر مهدها و پیش دبستانی های ما علمی و تخصصی عمل نمی کنند، عنوان کرد: در بیشتر این مراکز با آموزش زبان های مختلف به کودکان زمان و فرصت بازی کردن که باعث توجه و تمرکز بیشتر در آن ها می شود را می گیرد که به نظر من کار کاملاً اشتباهی است.

این روانشناس با اشاره به این که در زندگی کودکان سه دوره هفت ساله داریم، افزود: هفت سال اول مخصوص بازی، هفت سال دوم مخصوص آموزش و هفت سال سوم نیز مخصوص متعلقات عزت و حُرمت نفس است که از طریق آن به کودک بها می دهیم که بتواند در جامعه زندگی کند، که این اصول در جامعه ما کمتر رعایت می شود.

او عنوان کرد: مواردی که باعث تشدید این ضعف می شود نوع نگرش عاطفی و احساساتی دیگران از جمله والدین به آن ها است، انگ هایی که به این افراد زده می شود و برخوردها در نوع مناسبی قرار ندارد.

عباسی بیان کرد: اولین عامل درمان، قبول و پذیرش والدین مبنی بر دیرآموز بودن کودکان است که در این صورت 30 درصد راه درمان طی شده است و مرحله دوم صبر و حوصله والدین است چرا که لازم است با صبر و حوصله مطالب را بهتر برای فرزندانمان جا بیندازیم.

ضرورت آموزش یک حرفه به کودکان دیرآموز زیبا لشنی، مشاور خانواده در امور تحصیلی، با اشاره به ضرورت اهمیت دادن به مقوله کار آینده کودکان دیرآموز، اظهار کرد: معمولاً برخی افراد بدون در نظر گرفتن محدودیت توانایی های ذهنی این گروه از دانش آموزان آنان را سرزنش و با دیگران مقایسه می کنند که چنین برخوردهایی موجبات شکست و دلزدگی بیشتر آنان را نسبت به تحصیل، فراهم می کند.

او با اشاره به یأس و نااُمیدی ناشی از شکست در مدرسه بیان کرد: گاه این دانش آموزان با عدم اعتماد و اطمینان بر این باورند که من به درد هیچ کاری نمی خورم بنابراین در برخورد با چنین دانش آموزانی باید محدودیت ذهنی آنان را در نظر گرفت تا با آموزش یک حرفه، متناسب با توانایی ها و نیازهای خود شغل آینده خویش را پایه ریزی کنند.

لشنی در تبیین نقش معلمان کودکان دیرآموز گفت: کودکان دیرآموز به وقت و انگیز ه بیشتر نیاز دارند و بر این اساس بهترین معلم کسی است که نقاط ضعف آنها را یافته و تشویقشان کند تا در زندگی بر ضعف ها و ناتوانیشان غلبه کنند.

این مشاور خانواده بر برخورد با دانش آموزان دیرآموز به دور از نگاه منفی و تعصب تاکید کرد و گفت: برای رسیدن به اهدافمان لازم به آموزش خانواده و جامعه است و اگر یک کودک دیرآموز درست آموزش نبیند، نشان دهنده ناکارآمد بودن روش آموزشی است.

او به نقش والدین در آموزش این کودکان اشاره کرد و افزود: والدین به عنوان معلمان طولانی مدت کودک بین خانه و مدرسه هستند که بهترین کمک را به دانش آموزان خواهند کرد.

آنچه در رابطه با کودکان دیرآموز باید توجه داشت این است که همواره باید به آن ها توجه داشته باشد و آن ها را با دیگر افراد معمولی مقایسه نکنیم، چرا که این کار از نظر روحی آن ها را تحت فشار زیادی قرار خواهد داد و عواقبی گاه جبران نشدنی در پیش دارد.

منبع: ایسنا انتهای پیام/ح
کلید واژه ها: توانمندی - افراد - توان - شناخت - عادی - تفاوت - قرار - گروه - دیگر - خانواده - شناسایی - استفاده - والدین - قابلیت - کودکان - گزارش - حمایت - مهارت - وضعیت - امروز - ویژه

آخرین اخبار سرویس:
تعبیر خواب ضیاع ، معنی دیدن اموال و دارایی و از دست دادن اموال در خواب چیست

وزارتخانه ها ملزم به ارائه گزارش عملکرد سالانه هستند

تعبیر خواب مار از نظر یوسف نبی ، از نظر امام صادق و قرآن و مار سیاه ابن سیرین

ترامپ رسما دستور آغاز روند انتقال قدرت به دولت بایدن را صادر کرد

تعبیر خواب مهمانی رفتن و برنج خوردن ، معنی مهمانی رفتن و برنج خوردن در خواب

وکیل ترامپ: کار را به دادگاه عالی می کشانیم

آغاز بررسی سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه در کمیسیون های مجمع تشخیص مصلحت

تعبیر خواب عنکبوت امام صادق ، و کشتن عنکبوت حضرت یوسف و ابن سیرین

سوءپیشینه چیست و در چه جرایمی ثبت می شود؟

تعبیر خواب میوه هلو ، در بارداری حضرت یوسف و خوردن هلو امام صادق

ترامپ رسما دستور آغاز روند انتقال قدرت به دولت بایدن را صادر کرد

تعبیر خواب حبوبات ، آش رشته امام صادق و لپه خیس شده در خواب

روند انتقال قدرت به بایدن رسما کلید خورد/ ترامپ: در راستای منافع کشور دستور آغاز روند را دادم

تعبیر خواب دوست ، دوستان اشنا و دوست پسر قدیمی برهنه و بوسیدن ابن سیرین

نحوه فعالیت مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان درمحدودیتهای کرونایی

شورای انتخاباتی میشیگان پیروزی بایدن را تأیید کرد

نحوه ضدعفونی لباس مبتلایان به کرونا

انتقاد پروانه سلحشوری از تمسخر زنان با اشاره به گاف اخیر قالیباف!

توقف اجرای پروتکل الحاقی در صورت ادامه بی تعهدی طرف های برجام

تعبیر خواب توالت و مدفوع ؛ معنی دیدن توالت و مدفوع در خواب های ما چیست

سفیر ایران با وزیر کشاورزی یمن دیدار کرد

پس لرزه های ادعای جنجالی احمدی نژاد

نحوه فعالیت مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان درمحدودیتهای کرونایی

استایل جدید «سیما تیرانداز»/ عکس

حسین دهقان، نخستین نامزد رسمی انتخابات 1400

شایعه chr(034)اهدای عضو کرونایی هاchr(034) و کودکانی که در لیستِ انتظار، جان می دهند

ندیمی: کاهش سیاست های ترامپ به نفع ایران است

استایل جدید «سیما تیرانداز»/ عکس

عمق بخشی به انقلاب اسلامی؛ مهمترین کارکرد پایگاه های بسیج

شایعه اهدای عضو کرونایی ها و کودکانی که در لیستِ انتظار، جان می دهند

تعبیر خواب حامله بودن ، دیگران و خودمان و دختر از نظر حضرت یوسف و امام صادق

چرا پوتین به جو بایدن تبریک نگفت؟

ترامپ شکست خود در برابر بایدن را اعلام کرد

انتقاد نماینده ایران از تحریم های یکجانبه و تاثیرات آن در مقابله با کرونا

استقلال تنها با نابودی اشغالگران و آزادی از دیکته های آمریکایی کامل می شود

دولت انگلیس نیروی ملی سایبری تأسیس کرد

انتقاد سفیر ایران ازتحریم های یکجانبه در مقابله با همه گیری کرونا

انتقاد سفیر ایران ازتحریم های یکجانبه در مقابله با همه گیری کرونا

این شعرها «مهدوی» نیستند!

فقه پویا درمکتب اهل بیت

وحشت آفرین آمریکایی ها از موشک های آماده به شلیک ایران

تاکید فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان بر تشکیل قرارگاه فرهنگی و رسانه ای  

تعبیر خواب آسمان ، ابری و آبی رنگ و تاریک و نوشته و نورافشانی در آسمان

«یاوران سلامت» بیمارستان های کردستان را تحت پوشش قرار می دهند

فارس من| پیگیری روند اجرای قانون تسری فوق العاده خاص کارکنان زندان ها

راهکار های یک عضو کمیسیون بهداشت درمورد کرونا

تعبیر خواب دیدن لانه خفاش ، معنی دیدن و خراب کردن لانه خفاش در خواب چیست

احکام جدید بودجه ای از سوی دولت اعمال نشود، مجلس راساً اقدام می کند

واکنش فعال اصولگرا به توییت سردار سعید محمد

عناوین روزنامه های سیاسی 4 آذر 99/ توطئه مثلث سیاه در دیدارهای شبانه +تصاویر

تشدید مجازات فرزند کشی با افزایش سطح آگاهی های عمومی توام باشد

تعبیر خواب داغ کردن ، و سوراخ شدن اعضای بدن و گرما و تاول سوختگی

ترامپ 70 بار ادعای تقلب در انتخابات کرد

این شعرها «مهدوی» نیستند!

تشدید مجازات فرزند کشی با افزایش سطح آگاهی های عمومی توام باشد

توزیع 18هزار بسته معیشتی در محلات

غوغای زمانه از مهر و ارج روحانیان وارسته کارآمد نمی کاهد

پنج نشانه مومن در کلام امام حسن عسکری (ع)

واکنش به اظهارات وزیر عربستان | ایران مختار است با هر کشوری می خواهد مذاکره کند

آماده سازی شیعه برای عصر غیبت از میان حصارها

طرز تهیه خورش انار و بادمجان و خوراک انار و بادمجان؛ غذا های تهرانی شب یلدا

متن کامل دعا روز چهار شنبه + صوت و ترجمه

پیام تبریک فرمانده ارشد ارتش فارس به مناسبت هفته بسیج

آشنایی بیشتر با صدر، چمران و لبنان

پرواز پروانه ها

»بلینکن«، گزینه اصلی وزارت خارجه »بایدن«

دیدگاه های راهبردی در مقابل امریکای بایدن

چند توصیه کرونایی برای پیشگیری از ابتلای خانوادگی

مسیر ترانزیت را باز بگذاریم اروپا و امریکا را مواد مخدر فرا می گیرد

طرح | قضاوت ممنوع

تعبیر خواب درخت گردو از حضرت یوسف ، امام صادق و ابن سیرین چیدن با پوست چوبی

اشتباهات تاریخی اصلاح طلبان تندرو و دولتی ها درباره مذاکره

عرفان بدون فقه، انحرافی است / آرمان گرایی موجب ایجاد توقعات غیرمنطقی نشود

پس لرزه ادعای احتمال حمله نظامی آمریکا به ایران در روزهای پایانی ترامپ

تعبیر خواب گل سفید ، معنی دیدن گل سفید در خواب های ما چیست

جو بایدن پیروز انتخابات در ایالت میشیگان شد

شهدای مدافع سلامت، در راه نجات جان همنوعان، از هیچ کوششی فروگذاری نمی کنند

گنجینه ماندگار(3)|پارک موقوفه «اعتمادیه» همدان مدفن کدام شخصیت تاریخی است؟

اعتراض به عملکرد وزارت نیرو در تخصیص آب به لرستان/ مبلغی: از حقمان کوتاه نمی آییم

نظارت نقطه به نقطه امام جمعه و رییس دادگستری بر بازار قلعه رییسی/انصاری پور: مماشاتی در کار نیست

تأیید رسمی پیروزی بایدن در ایالت میشیگان

نکاتی در رابطه با استفاده از دستمال توالت که باید رعایت شود

جنگ نرم شیوه جدید و مؤثر استکبار جهانی در پیشبرد اهداف شیطانی است

رضا فتحی مقدم «تای چی» هنری از شرق دور در جوار خلیج فارس

انتخابات آمریکا| ایالت میشیگان برد جو بایدن را تأیید کرد

نوشتاری در فقدان محمدحسن راستگو

راهکارهای یک عضو کمیسیون بهداشت برای مقابله با کرونا

حضور امامان محله در شهرها و  روستاها سبب کاهش آسیب ها می شود

نخبه توپخانه ای سپاه را بیشتر بشناسید

خدمت بی منت طلاب به بیماران کرونایی/اینجا طلاب یاری گر کادر درمان شده اند

علی ابک محدودیت تردد در سمنان

شورای انتخاباتی میشیگان پیروزی بایدن را تأیید کرد

204 راننده مختلف در شهرستان رباط کریم جریمه شدند

قالیباف: تحریم ها، پایه های اقتصاد ایران را محکم تر کرد

راهکارهای یک عضو کمیسیون بهداشت برای مقابله با کرونا

والدگری چیست؟

بسیج پشتوانه محکم نظام و انقلاب اسلامی است

204 راننده مختلف در شهرستان رباط کریم جریمه شدند

پیام های تسلیت در پی شهادت معاون سابق سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی

300 بسته کمک معیشتی بین نیازمندان تربت حیدریه توزیع شد

ذهن های کُند، اما معمولی/ دیرآموزان را بشناسیم

ذهن های کُند، اما معمولی/ دیرآموزان را بشناسیم