مطالب مرتبط:
رشد 284 درصدی خریدهای اینترنتی به علت شیوع کرونا
رشد 52 درصدی تعداد کسب وکارهای اینترنتی در یک سال اخیر
افزایش مرگ و میر ناشی از مصرف متانول با شیوع کرونا در کشور
آخرین تحولات مربوط به شیوع کرونا در جهان
واکنش تند امیر قلعه نویی به وضعیت بحرانی شیوع کرونا+عکس
-44 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 15:152020-10-24اقتصادي

رشد 284 درصدی خریدهای اینترنتی پس از شیوع کرونا


مدیر پروژه پایش تجارت الکترونیک ایران با اشاره به رشد کسب وکارهای اینترنتی به دلیل شیوع ویروس کرونا، گفت: در نیمه نخست امسال، میزان تراکنش های خرید اینترنتی از نظر ارزش 284 درصد و از نظر تعداد، - 52 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال رشد کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه خبری بانکداری الکترونیک، بیش از 10 ماه است که ویروس جدیدی زندگی هر روزه بشر را تحت تاثیر قرار داده است، ویروسی که با نام کویید 19 یا همان کرونای نام آشنا، نخست سر از چین بر آورد و بعد در تمام جهان شکل حیات مردم را تغییر داد.

این تغییرات نه تنها در بخش های روزمره زندگی انسان تاثیر گذاشت بلکه اقتصاد جهان را نیز با تحولات عظیمی همراه کرد، تجارت را محدود و توجه به کسب وکارهای نوین را افزایش داد، البته این ویروس با وجود اینکه برخی از مشاغل را به ورطه نابودی کشاند، جان تازه ای در برخی فعالیت ها دمید.

بر اساس گزارش های جهانی با شیوع ویروس کرونا حجم خرده فروشی در بسیاری از کشورها کاهش یافته و در عین حال حجم تجارت الکترونیکی روند روبه رو به رشدی را تجربه کرده است و ایران نیز از تاثیرپذیری کرونا بر اقتصاد خود مستثنی نبود و شیوع این ویروس توانست موجبات رشد تجارت الکترونیک را در کشور فراهم کند تا متقاضیان بدون نیاز به حضور فیزیکی در مراکز خرید، اقدام به تهیه محصولات مورد نیاز خود کنند.

تجارت الکترونیک طی سال های اخیر در ایران رشد شتابانی را تجربه کرد و در پی آن با افزایش استفاده از اینترنت و فضای مجازی، مشاغل آنلاین راه خود را به اقتصاد کشور باز کردند، پس از شیوع این بیماری و افزایش هر روزه بیماران و مرگ و میر ناشی از کرونا، کسب و کارهای اینترنتی به طور چشمگیر و فزاینده ای مورد توجه قرار گرفتند.

بر همین اساس فرانک ابوالمعصوم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه حجم اسمی گردش مالی تجارت الکترونیکی در سال 98 حدود 423 هزار میلیارد تومان بود، اظهار داشت: این رقم در مقایسه با سال 97، رشد 103 درصدی داشت که معادل 17 درصد از تولید ناخالص کشور محسوب می شود.

وی با بیان اینکه ارقام نشان دهنده رشد کسب وکارهای اینترنتی، نقش موثر تجارت الکترونیک در اقتصاد کشور را نشان می دهد، تصریح کرد: بعد از شیوع کرونا از اسفندماه سال 98 در ایران، تراکنش های اینترنتی رشد چشمگیری را رقم زدند و در بازه زمانی اسفند تا اردیبهشت ماه تعداد تراکنش های خرید اینترنتی نسبت به مدت مشابه در سال قبل از آن به طور میانگین افزایش 28.

3 درصدی را تجربه کرد.

رشد 400 درصدی مبلغ تراکنش های خرید اینترنتی در تیرماه مدیر پروژه پایش تجارت الکترونیکی ایران با بیان اینکه مقایسه مبالغ خریدهای اینترنتی در طی شیوع کرونا با مدت زمان مشابه در سال 98، رشد قابل توجهی را نشان می دهد، اظهار داشت: مبلغ تراکنش ها در ماه فروردین با رشد 227 درصدی از 12 هزار و 166 میلیارد تومان در سال 98 به بیش از 39 هزار و 770 میلیارد تومان در سال جاری رسیده است که این میزان در اردیبهشت ماه با رشد 327 درصدی از 18 هزار و 596 میلیارد تومان، به 79 هزار و 478 میلیارد تومان دست یافته است.

وی همچنین با بیان اینکه در خردادماه مبلغ تراکنش های اینترنتی 204 درصد رشد نسبت به سال گذشته را تجربه کرد و از 19 هزار و 306 میلیارد تومان در سال گذشته به بیش از 58 هزار و 689 میلیارد تومان در سال 99 رسید، خاطرنشان کرد: در تیرماه شاهد رشد 400 درصدی در مبلغ تراکنش های اینترنتی بودیم که از 21 هزار و 473 میلیارد تومان در سال 98 به بیش 107 هزار و 471 میلیارد تومان در سال جاری رسیده است.

ابوالمعصوم تاکید کرد: مردادماه، رشد 321 درصدی مبلغ تراکنش های اینترنتی را داشتیم که 21 هزار و 638 میلیارد تومان در سال 98 را به بیش از 91 هزار و 191 میلیارد تومان در سال جاری به ثبت رساند و در آخرین ماه تابستان با رشدی 203 درصدی از 23 هزار و 401 میلیارد تومان به 70 هزار و 923 میلیارد تومان رسید.

به گفته وی، در مجموع مبلغ تراکنش های اینترنتی در 6 ماهه نخست سال جاری با وجود سایه شیوع ویروس کرونا، رشدی 284 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرد و از 116 هزار و 583 میلیارد تومان در سال 98 به 447 هزار و 525 میلیارد تومان در سال جاری رسید.

افزایش 52 درصدی در تعداد تراکنش های اینترنتی ابوالمعصوم با بیان اینکه تعداد تراکنش های اینترنتی نشان دهنده افزایش عرضه و تقاضا در زمینه تجارت الکترونیک است، اظهار داشت: در آمار فروردین ماه سال گذشته حدود 67 میلیون تراکنش به ثبت رسیده است که با رشد 30 درصدی، این تعداد از 87 میلیون تراکنش فراتر رفته است؛ همچنین در اردیبهشت ماه نیز با رشد 51 درصدی، تعداد تراکنش های اینترنتی از 82 میلیون در سال 98 به 124 میلیون در سال جاری رسیده است.

وی با اشاره به رشد 48 درصدی تعداد تراکنش های اینترنتی در خردادماه با ثبت عدد 80 میلیون در سال گذشته و 119 میلیون در سال جاری، خاطرنشان کرد: همچنین در تیرماه سال گذشته 86 میلیون تراکنش اینترنتی انجام شده است که این عدد با رشد 64 درصدی رقم 140 میلیون را در سال جاری پشت سر گذاشته است.

به گفته وی، مردادماه سال 98، بیش از 89 میلیون تراکنش اینترنتی به ثبت رسیده است که در سال جاری این تعداد با رشد 68 درصدی رقم 149 میلیون را نشان می دهد و در ششمین ماه سال نیز تعداد تراکنش ها از 98 میلیون در سال 98 به بیش 143 میلیون در سال جاری رسید که رشد 46 درصدی را تجربه کرده است.

ابوالمعصوم تاکید کرد: در 6 ماهه نخست امسال تعداد تراکنش های اینترنتی 765 میلیون بود که این عدد در مدت مشابه سال قبل، 504 میلیون تراکنش را تجربه کرده بود و بر همین اساس در نیمه نخست سال جاری رشد تراکنش های اینترنتی 52 درصد ثبت شده است.

275 درصد افزایش و 97 درصد کاهش در تراکنش های مشاغل اینترنتی مدیر پروژه پایش تجارت الکترونیکی ایران با بیان اینکه تحولات کسب و کارهای اینترنتی در برخی فعالیت های کالا و خدمات با افزایش فروش و جذب منابع انسانی مواجه شده است، تصریح کرد: در خرید بلیت و رویداد آنلاین 275 درصد، عرضه کالا و مواد غذایی 121 درصد، عرضه لوازم دیجیتال 32 درصد و مشاوره پزشکی 22 درصد، رشد تقاضا را شاهد بودیم.

وی با اشاره به اینکه برخی مشاغل نیز با کاهش فروش و در نهایت تعدیل منابع انسانی همراه بودند، اظهار داشت: حوزه گردشگری 97 درصد، حوزه خدماتی 86 درصد، سفارش آنلاین غذا 60 درصد، تبلیغات آنلاین 55 درصد و تاکسی آنلاین 51 درصد، با کاهش تقاضا مواجه شدند.

بررسی آمار و ارقام مرتبط با تراکنش های خرید اینترنتی و تغییرات میزان تقاضا در کالا و خدمات طی دوران شیوع کرونا نشان می دهد که پتانسیل تجارت الکترونیکی در کشور وجود دارد و مزایای خرید از راه دور می تواند تا حد زیادی ابزار موثری در جهت تامین مایحتاج مردم به صورت امن باشد.

البته برخی کالا و خدمات فعال در حوزه تجارت الکترونیکی با وجود شیوع کرونا با کاهش تقاضا مواجه هستند اما افزایش در تعداد تراکنش های خرید اینترنتی در این دوران نشان دهنده این است که گرایش افراد به تامین مایحتاج خود به صورت اینترنتی افزایش داشته است بنابراین می توان از این پتانسیل جهت تشویق کسب و کارهای سنتی برای ورود به این فضا و استفاده از بستر آنلاین برای ارائه محصولات و خدمات استفاده کرد.

منبع: ایرنا
کلید واژه ها: ویروس - الکترونیک - خریدهای اینترنتی - وکارهای اینترنتی - کرونا - تجارت الکترونیک - خرید اینترنتی - شیوع - جهان - درصد - اقتصاد جهان - پایگاه خبری - گزارش - تغییر - زندگی - تجارت - بانکداری - نخست - خرید - تغییرات - کویید 19 - فعالیت - افزایش - نابودی - اقتصاد - پایگاه - تراکنش - جهانی - پروژه - ایران

آخرین اخبار سرویس:
صعود دلار در معاملات جهانی

مولدسازی دارایی ها؛درآمدی پایدار برای کاهش کسری بودجه

رتبه نخست فارس در حمل فرآورده های نفتی؛ روغن موتور با نرخ دولتی بین ناوگان حمل و نقل جاده ای شیراز توزیع می شود

بانک امانات تجهیزات پزشکی در شهرهای قزوین راه اندازی می شود

18 هزار هکتار از شالیزارهای استان گیلان ترمیم و نوسازی شد

افزایش جزیی قیمت برخی محصولات داخلی/ بازگشت پراید به مرز 100میلیون تومان

آخرین وضعیت از تولید و صادرات فولادسازان

خاوازی: بازار مرغ را کنترل کردیم

حال ناخوش گردشگری مازندران در روزهای کرونایی

ارزش سهام عدالت و دارایکم +جزییات

بازار مسکن یک پله دیگر افت کرد +جزییات قیمت ها

ورود ملخ های صحرایی از کویت به کشور

دو درس عبرت برای بورس بازان

پاسخ به 68 پرسش مهم پیرامون سهام عدالت و آزادسازی آن

 کرونا در ترکیه؛ شمار مبتلایان از 500 هزار نفر فراتر رفت

واریز مازاد هزینه های حج تمتع 98 به حساب حجاج

عربستان رسماً واردات گوشت از ترکیه را تحریم کرد

برنامه ریزی برای آمادگی انتقال واکسن کرونا به کشور

صدور بیش از 107 هزار قبض رایگان در کهگیلویه و بویراحمد

کیفیت خودروهای سنگین از سواری ها جلو زد

سه چراغ مهم در خودرو

بهار بورس در زمستان بازارها

چگونگی دریافت مزایای مستمر و غیرمستمر کارگران از کارفرمایان

جمعه سیاه، روز اوج فیشینگ/کلاه برداری با سیم کارت های بدون هویت

پرداخت الکترونیکی حقوق 2.5 میلیون کارمند دولت

فیلم| تهیه و توزیع 700 بسته حمایتی و بهداشتی در آمل

این راه را ادامه بدهید!

رشد اقتصادی قابل توجه ترکیه

شکایت تجار به گوش دولت رسید

سناریوهای ارزی بودجه 1400

رشد اقتصادی قابل توجه ترکیه

نقش سامانه جامع تجارت در مقابله با قاچاق کالا/ ذخیره 70 درصد اطلاعات تجارت خارجی در سامانه جامع

حمایت از تولید نباید صرفاً به بیمه و مالیات مربوط شود

فرار جوانان از خانه نشینی کرونایی به «اتاق های فرار» غیرمجاز

انفجار و آتش سوزی در میادین بزرگ نفتی امارات

قیمت مصوب مرغ در استان سمنان 20400 تومان اعلام شد/ مردم تخلفات را اعلام کنند

چرا بانک ها تعطیل نمی شوند؟

مفهوم انتقال قهری سهام در بورس

پرداخت وام خرید تجهیزات کمک آموزشی به دانشجویان

در توزیع نهاده های دام و طیور انحراف وجود دارد؛ دستگاه های مسئول پاسخگو باشند

جهش تولید سیمان در کشور با همت متخصصان ایرانی

در توزیع نهاده های دام و طیور انحراف وجود دارد؛ دستگاه های مسئول پاسخگو باشند

باورهای غلط و انگ اجتماعی

صادرات انار ارتباطی به گرانی ندارد

پیش دریافت 10 درصدی خرید ورق فولادی در بورس کالا ابلاغ شد

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در پیروزی

طرح، «هر ایرانی، 20 لیتر بنزین» به سرانجام می رسد؟

دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی در انهدام شبکه نفوذ درنگ نکنند/ روز های وحشت تل آویو از انتقام ایران

مشکل داغ شدن لپ تاپ خود را به آسانی با این راهکارها رفع کنید

آخرین موجودی کالاهای اساسی /54 شناور به بنادر رسیدند

85 درصد محدودیت های کرونایی در شهرستان گناوه رعایت شده است

هماهنگی بین دستگاه های دولتی منجر به رشد بازار سرمایه شده است

حل مشکل کسری بودجه

آخرین موجودی کالاهای اساسی/ 54 شناور به بنادر رسیدند

85 درصد محدودیت های کرونایی در شهرستان گناوه رعایت شده است

طرز تهیه ژله یلدایی چند رنگ و لایه ای انار و تخم شربتی؛ مخصوص یلدا 99

شهرهای قرمز در مدت محدودیت های کرونایی به 37 شهر کاهش یافته است

آخرین موجودی کالاهای اساسی/ 54 شناور به بنادر رسیدند

تقاضای 29 سازمان کنترل تسلیحاتی برای توقف فروش سلاح به امارات

صف مرغ دولتی در هیاهوی کرونا!

مسافرت های هوایی تا 2024 به سطح قبل از کرونا باز نمی گردد

کرونا در تهران تا حدی رو به کاهش / کنترل مراجعین ادارات با کارت ملی هنوز اجرایی نشده است

آخرین موجودی کالاهای اساسی/ 54 شناور به بنادر رسید

ادامه تعطیلی های کرونایی شنبه مشخص می شود/ 38 شهر قرمز هستند

قیمت انواع کوییک در بازار خودرو

خدمات دولتی فقط با کارت ملی | از کی اجرا می شود؟

کرونا در تهران تا حدی رو به کاهش / کنترل مراجعین ادارات با کارت ملی هنوز اجرایی نشده است

حال بورس بهتر شد/ پیامدهای لغو معافیت های مالیاتی/ مافیای قدرت پشت پرده واردات خودرو

ادامه تعطیلی های کرونایی شنبه مشخص می شود/ 38 شهر قرمز هستند

آخرین موجودی کالاهای اساسی/ 54 شناور به بنادر رسید

بازار مسکن یک پله دیگر افت کرد +جزییات قیمت ها

نهاده های دامی با ارز 4200 تومانی به دست تولیدکننده نمی رسد

مصرف مرغ در استان سمنان روزانه 30 تن است/قیمت مصوب 20400تومان

قطعه بندی مرغ بهانه ای برای گران فروشی !

تبدیل وضع 38 شهرستان از قرمز به نارنجی از روز چهارشنبه

همدلانه ها به روستای روستا فرات شهرستان دامغان رسید

امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام وام یک میلیون تومانی کرونا

گوشت قرمز در بازار امروز کیلویی چند؟ (99/09/10) + قیمت

کارایی 100 درصدی یک واکسن کرونا!

تعطیلی ادارات بندرامام در روز سه شنبه

گزارش اکونومیست از شهرهایی با بالاترین هزینه ها؛ گران مثل تهران

نکات مهمی که سهامداران عدالت باید بدانند

کارایی 100 درصدی یک واکسن کرونا!

مصرف مرغ در استان سمنان روزانه 30 تن است/قیمت مصوب 20400تومان

آغاز برداشت وش پنبه در شهرستان آرادان

تعطیلی ادارات بندرامام در روز سه شنبه

ایجاد شبکه دفع آبهای سطحی اهواز خارج از توان شهرداری/آبگرفتگی منازل 15 درصد سال گذشته

بازار مسکن یک پله دیگر افت کرد +جزییات قیمتها

ضرورت بهینه سازی مصرف گاز در کشور/ طرح رایگان شدن گاز کم مصرف ها به کجا رسید؟

اولین پرواز برای واردات واکسن کرونا کی انجام می شود؟

نرخ تورم استان ها چقدر است/ ایلام رکورد دار بالاترین تورم ماهانه + نمودار

اتمام روز خوب بورس+ سه نماد تاثیر گذار

گزارش تحلیلی-تفسیری «وبملت»

ورود شهرداری ها به حوزه ساخت مسکن؛ رونق یا چالش

خواب سنگین دولت و کابوس افزایش قیمت مسکن؛ گرانی نتیجه بی توجهی به انبوه سازی

آغاز تولید 600 هزار اصله نهال در نهالستان شهید عموزاده در سال 99

اولین پرواز برای واردات واکسن کرونا کی انجام می شود؟

ایجاد شبکه دفع آبهای سطحی اهواز خارج از توان شهرداری/آبگرفتگی منازل 15 درصد سال گذشته

تسهیلات 5000 میلیارد ریالی بانک صنعت و معدن به واحدهای صنعتی و تولیدی استان

هنرمندانی که دست فروشی می کنند!

رشد 284 درصدی خریدهای اینترنتی پس از شیوع کرونا

رشد 284 درصدی خریدهای اینترنتی پس از شیوع کرونا