موضوعات داغ: - تيم فوتبال استقلال - يحيي گل محمدي - فوتبال استقلال - شجاع خليل زاده - استقلال تهران - هزينه خانوار - رهبر انقلاب - حقوق بازنشستگان - باشگاه پرسپوليس - تيم فوتبال استقلال تهران - نماز خواندن - زگيل - ارز مجازي - آندرا پيرلو - فروريختن ديوار برلين - مركز توسعه تجارت الكترونيكي - شهرداري شيراز - سپاه انقلاب - شركت برق منطقه اي خراسان - صبحانه ورزشي - معاون رييس قوه قضاييه - معاون امور عمراني - تيم هوادار

مطالب مرتبط:
شهید فتحی شقاقی؛ جان عزیزی که بر سر جهاد گذاشته شد
جنبش جهاد اسلامی؛ نهضتی که «فتحی شقاقی» آغاز کرد
زاهدی: ترامپ و بایدن از قدرت انقلاب اسلامی می ترسند
نامگذاری سالن دفاع دانشگاه آزاد اسلامی رشت به نام شهید مدافع حرم
جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی، امروز سوم آبان ماه
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 14:252020-10-24بين الملل

شهید فتحی شقاقی از جنس انقلاب اسلامی


ایرنا – کشور فلسطین پس از اشغال توسط صهیونیست ها، افراد و گروه های مبارز بسیاری به خود دیده که در این میان دکتر "فتحی شقاقی" یکی از فرماندهان طراز اول جبهه مقاومت اسلامی ضدصهیونیستی بشمار می رود؛ - تهران – ایرنا – کشور فلسطین پس از اشغال توسط صهیونیست ها، افراد و گروه های مبارز بسیاری به خود دیده که در این میان دکتر "فتحی شقاقی" یکی از فرماندهان طراز اول جبهه مقاومت اسلامی ضدصهیونیستی بشمار می رود؛ فرماندهی که در طول دوران مبارزاتش حماسه های زیادی در مبارزه با رژیم صهیونیستی خلق کرد و همین ها، جاودانگی نام او را در تاریخ فلسطین سبب شده است .

با تاسیس رژیم نامشروع صهیونیستی در سرزمین اشغالی فلسطین در سال 1948میلادی (1327 شمسی)، مقطع مهمی نه تنها در غرب آسیا، بلکه نقطه سیاهی در سراسر جهان پدیدار شد و نه تنها مردم فلسطین و منطقه، بلکه از آن زمان مردم جهان شاهد اقدامات ضدانسانی و تروریستی بودند که با پدیده صهیونیسم پا به عرصه جهان گذاشت.

با تاسیس رژیم جعلی صهیونیستی در سال 1948، جنبش های فلسطینی با رویکردهای مختلف همچون ناسیونالیسم و اسلامی نیز برای مقابله با این رژیم وارد میدان شدند که اولین جنبش مقاومت فلسطینی ضدصهیونیستی در این سرزمین جنبش فتح بود که در دهه1950 پا به عرصه میدان گذارد؛ برخی از اعضای اولیه فتح، سران مؤثر اخوان المسلمین بودند و بعدها رهبری فتح را یاسر عرفات بعهده گرفت.

پس از جنبش فتح، سازمان آزادیبخش فلسطین یا همان ساف در سال 1964 بوسیله سران عرب در کنفرانس اتحادیه عرب بوجود آمد.

یکسال قبل از این تاریخ، سران کشورهای عرب در کنفرانس خود تصمیم گرفته بودند تا گروهی را که نماینده تمام مردم فلسطین باشد و تحت نظارت رسمی اعراب فعالیت نماید، بوجود آورند.

اعراب که ترس داشتند با ناکامی بین المللی مواجهه گردند و از صحنه بازی خاورمیانه خارج شوند، به فکر بسط و توسعه نفوذ سیاسی خود بر گروههای فلسطینی افتادند و از همین رو سازمان ساف را ایجاد کردند.

رهبری ساف را طی سال های 1964 تا 1969 احمد شقیری و یحیی عوده به عهده داشتند.

از سال 1969 تا 1974 مرحله دیگری در تاریخ "ساف" بچشم می خورد که در آن نخبگان فلسطینی پس از شکست ارتش های عربی در سال های 1948 و 1956 و 1967 از رژیم صهیونیستی، عزم استقلال کردند و رهبری ساف را نپذیرفتند.

هیچ یک از گروه های یاد شده فلسطینی تفکر اسلامی را سرلوحه مبارزاتی خود قرار ندادند و عموما براساس تفکرات ناسیونالیستی با رژیم صهیونیستی مبارزه می کردند تا این که در 14 دسامبر 1987 حرکت مقاومت اسلامی فلسطین یا همان جنبش حماس که دیدگاه اسلامی باصطلاح متعادل داشت به دست تعدادی از سران گروه "اخوان المسلمین" فلسطین در نوار غزه که "احمد یاسین" از شناخته ترین آنها بود، تأسیس شد.

تأسیس حماس تقریبا همزمان با آغاز انتفاضه اول فلسطین معروف به "انتفاضه سنگ" در 9 دسامبر 1987 بود.

حماس در سال 1992 شاخه نظامی خود به نام گردان های "القسام" را تأسیس کرد.

شاخه نظامی حماس قبل از تأسیس القسام با عنوان "المجاهدون الفلسطینیون" به فرماندهی "صلاح شحاده" فعالیت می کرد.

** جنبش جهاد اسلامی فلسطین با پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره)، تحول عمیقی در جریان ضدصهیونیستی فلسطین روی داد و گروهی از جوانان مومن فلسطین به پیروی از انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) با تشکیل جنبش جهاد اسلامی راه جدیدی را در مبارزه با رژیم صهیونیستی پایه گذاری کردند.

جنبش "جهاد اسلامی" فلسطین در سال 1980 توسط دکتر "فتحی شقاقی" در مصر بنیانگذاری شد و اعضای آن را ابتدا جوانان دانشجویان فلسطینی در مصر تشکیل می دادند.

خود شقاقی از اعضای جنبش اخوان المسلمین بود و تا زمان شهادت نیز عضوی از آن باقی ماند.

وی بعلت سطحی نگری، عدم توجه جدی به مسأله فلسطین، عدم یک متدولوژی صحیح نسبت به اسلام اخوان، جنبش جهاد را پایه گذاری کرد.

فتحی شقاقی که در سال 1974 برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی وارد دانشگاه "الزقازیق" مصر شده بود، موفق گردید دکترای طب اطفال را از این دانشگاه دریافت کند.

حضور وی در مصر را می توان از پربارترین و مهم ترین مراحل سیاسی و فکری زندگی وی به شمار آورد؛ دوره ای که از سال 1974 تا 1981 ـ یعنی تاریخ اخراج او از مصر ـ به درازا کشید.

در دانشگاه الزقازیق بود که نطفه یک جنبش واقع گرای اسلامی منعقد گردید و نخستین هسته های این سازمان متشکل از برخی دانشجویان جوان فلسطینی این دانشگاه به رهبری فتحی شقاقی شکل گرفت و بعدها این هسته به قلب فلسطین انتقال یافت و هسته اولیه سازمان جهاد اسلامی در داخل فلسطین ایجاد شد.

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران کتابی از سوی فتحی شقاقی با عنوان "خمینی ، راه حل اسلامی و جایگزین" نشر یافت که اولین کتاب نشر یافته در سطح جهان در مورد پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) به زبان عربی بود.

به گفته محمد ابو جهاد (از رهبران جنبش جهاد اسلامی ) این کتاب ـ که در یک طرف آن عکس امام خمینی (ره) قرار داشت که در نوفل لوشاتو زیر درخت سیب نشسته بود و در طرف دیگر، عکس شاه مخلوع قرار داشت که سرش شکافته شده بود ـ همان شب اول چاپ ، تیراژ ده هزار جلدی آن تمام شد و بار دیگر به زیر چاپ رفت .

دستگاه امنیتی مصر به جرم چاپ این کتاب ، در سال 1979 میلادی حکم بازداشت دکتر شقاقی را صادر کرد و او را چند ماه به زندان "القلعه" انداخت و شکنجه نمود (روزنامه رسالت ، شماره 5937).

همچنین وی به دلیل دیگر فعالیت های اسلامی ـ سیاسی خود تحت پیگرد دولت مردان مصر قرار گرفت و سرانجام به جرم بنیان گذاری جنبش جهاد اسلامی در سال 1980 دوباره به زندان افتاد و پس از تحمل چند ماه زندان از خاک مصر اخراج و در سال 1981 وارد سرزمین فلسطین شد.

شعار جنبش جهاد اسلامی "اسلام – جهاد – فلسطین" است که اولی "نقطه آغاز"، دومی جهاد " وسیله" و سومین بند شعار یعنی آزادسازی فلسطین "هدف" می باشد.

این جنبش ابتداء در مصر به جذب و گزینش دانشجویان و تأثیر فکری و معنوی بر آنان از طریق آموزش های خاص اکتفا می کرد.

که برنامه های آموزشی آن با اخوان تفاوت عمده داشت.

جنبش جهاد اسلامی از افکار و تجربیات امام خمینی (ره)، سید جمال الدین اسدآبادی، محمد عبده، رشید رضا، حسن البنّا، سیدقطب، محمد غزالی، مالک بن نبی، توفیق الطیب، محمد باقر صدر، علی شریعتی، حسن ترابی، غنوشی و دیگر اعضای برجسته جنبش اسلام گرا استفاده کرد.

سران این جنبش پس از مصر و با ورود به فلسطین، در مدارس، دانشگاها با برگزاری نماز جماعت و احیای شب های قدر افکار خود را برای مردم فلسطین پخش کردند.

مجله "المختار الاسلامی و المسلم المعاصر" یکی از رسانه های بیان ایده جنبش جهاد اسلامی بود که بین مردم فلسطین توزیع می شد.

دکتر فتحی شقاقی هنگام بازگشت از مصر به نوار غزه، در سال 1981، جزوه ای به نام "المنهج" را به عنوان بهترین راهکار اجرای برنامه های اسلام معاصر در سرزمین فلسطین و سایر بلاد اسلامی منتشر کرد.

شقاقی در این جزوه، برنامه های پی درپی و مرحله به مرحله استعمارگران برای یورش به کشورهای اسلامی و غارت منابع طبیعی و محو هویت فرهنگی و اصالت مسلمانان را مورد بررسی قرار داد.

بنیان گذار جنبش جهاد اسلامی در این جزوه، به اهداف و چگونگی یورش غرب به جهان اسلام و تحمیل رژیم صهیونیستی در خاورمیانه اشاره و تاکید نموده که انقلاب صنعتی اروپا هنگام یورش نظامی استعمارگران غربی به سرزمین های اسلامی به پیشرفت های علمی بزرگی دست یافته، اما در عین حال کینه توزی صلیبی گرایانه نسبت به جهان اسلام هرگز از ذهن و فکر سرمداران غرب مسیحی بیرون نرفته است.

"غرب تجاوزگر برای تحقق اهداف خود و در جهان اسلام با لشکرکشی و توسل به خشونت و اقدامات تروریستی به اعماق سرزمین های مسلمانان پیش رفت.

اشغال نظامی، اعمال نفوذ سیاسی و در دست گرفتن کلید اقتصادی، ابزارهایی هستند که در زمینه تحکیم سلطه استعمارگران نقش تعیین کننده دارد.

" دکتر فتحی شقاقی خط جنبش و جبهه ای که مقابل رژیم صهیونیستی قرار دارد را بطور شفاف و صریح این گونه بیان می کند که: "حرکت اسلامی – جهادی پیشتاز امت است که مراحل سخت استقامت، مقاومت و جهاد مداوم آن را به سوی پیروزی رهنمون می شود.

به دلیل یکپارچگی عناصر طرح امپریالیستی و وحدت دشمن، وحدت حرکت اسلامی یا وحدت گروههای جهادی دست کم به عنوان هسته مرحله نخست، علاوه بر اینکه یک وظیفه شرعی است، یک ضرورت واقع بینانه با اهمیت بسیار بالا در راستای شروع رویارویی همه جانبه تلقی می گردد.

" "بنابراین سازمان جهاد اسلامی، به مبارزه مسلحانه به عنوان استراتژی کار سیاسی ایمان دارد و مهمترین عملیات شهادت طلبانه جهادی را، گروه طارق و ناصرحسن در سال 1986 به نام عملیات باب المغاربه انجام دادند.

البته استراتژی جنگ چریکی جهاد به هدفهای نظامی محدود نبوده، بلکه بر متعدد بودن محورهای عملیاتی استوار است، به طوریکه به تمامی بخش های دولتی گسترش می یابد.

البته این امر به منظور تحلیل بردن نیروی دشمن و واداشتن آن به نبرد درازمدت و پراکنده ساختن نیروی دفاعی است.

" نقطه شروع نبرد جنبش جهاد اسلامی، در مقابل رژیم صهیونیستی نبرد "الشجاعیه" 1987بود که یک افسر امنیتی صهیونیسم توسط نیروهای این جنبش به هلاکت رسید.

جنبش جهاد اسلامی عقیده دارد که مقاومت در برابر صهیونیسم یک اولویت است و هیچ چیز نمی تواند جایگزین آن شود، بنابراین باید در متن حوادث و میان صحنه حاضر بود و رو در روی دشمن جنگید.

الگوی مبارزاتی جهاد اسلامی در سرزمین مقدس فلسطین در وجود شیخ "عزالدین قسام" تبلور یافته است که او در مرکز فلسطین زیست و همانجا در مقابل رژیم غاصب اسراییل ایستاد و در آن مرز و بوم به شهادت رسید.

بر خلاف گروه ها و دیگر جنبش های فلسطینی، جنبش جهاد اسلامی به دولت و کشوری وابستگی مالی و سیاسی ندارد و تنها از طریق دریافت کمک حق عضویت اعضاء و اهدایی سایر افراد عضو، ثروتمندان طرفدار این نگرش و شماری از مؤسسات خیریه منابع مالی خود را تأمین می کند.

جنبش جهاد اسلامی خود را با جنبش حماس متحد می داند و معتقد است که، اعتقادات مذهبی و واقعیت های کشور و دشمن مشترک اینها را بهم نزدیک می کند.

اتحاد مهم و اصلی خودش را با حماس در مبارزه و اقدامات عملی علیه رژیم اشغالگر قدس می داند، نه یکی شدن تشکیلات.

جهاد اسلامی با ساف که دولت خودگردان باشد، میانه استراتژیک ندارد، زیرا معتقدند که ساف در مقابل صهیونیسم فاقد برنامه می باشد، حال آنکه جنبش جهاد اسلامی دارای برنامه عملی مفید است، به علاوه این جنبش با سازمان فتح نیز ارتباط تاکتیکی ندارد.

این جنبش جمهوری اسلامی ایران را شریک استراتژیک خود در مقابل رژیم صهیونیستی و آمریکا می داند و در طول بیش از چهار دهه عمر انقلاب اسلامی،همواره با ایران روابط دوستانه و مکتبی داشته است.


کلید واژه ها: صهیونیست - صهیونیستی - جبهه مقاومت اسلامی - فلسطین - مقاومت اسلامی - جبهه مقاومت - اسلامی - فرماندهان - اشغال - رژیم صهیونیستی - انقلاب اسلامی - مقاومت - فتحی - رژیم نامشروع - یکی از - ایرنا - افراد - توسط - کشور - گروه - فرماندهی - رژیم - جهان - جبهه - میان - مردم - دکتر - اقدامات - نامشروع - مبارزه

آخرین اخبار سرویس:
ونزوئلا به رغم تحریم های آمریکا صادرات نفت به چین را از سر گرفت

نقش مخرب واشنگتن در فتنه و آشوب در مناطق جنوبی عراق

ممنوعیت مکالمات تلفن همراه در پروازها

وال استریت ژورنال: بن سلمان از معامله منصرف شد و نتانیاهو دست خالی از عربستان بازگشت

آمریکا بدون هیچ شرمی هر منطقه ای را به عنوان پایگاه علیه ایران استفاده می کند

حل اختلاف با دوحه، هدیه ریاض برای رییس جمهوری منتخب آمریکا

بن سلمان از معامله منصرف شد و نتانیاهو دست خالی از عربستان بازگشت

پادشاه عربستان از سفر محرمانه نتانیاهو مطلع نبود

افزایش اختلاف طبقاتی در آمریکا

تاسیسات حیاتی عربستان در تیررس حملات ما

انصارالله یمن:تاسیسات حیاتی عربستان در تیررس حملات ما قرار دارند

بیانیه اتحادیه اروپا در واکنش به ترور شهید فخری زاده

انتشار تصاویر سخنرانی نتانیاهو در به کار بردن نام شهید فخری زاده در رسانه های کرواسی 

تجمع اعتراض آمیز جوانان یزدی برگزار شد / شعار دانشجویان: مذاکره مجدد پاسخ ترور مجدد نیست! + عکس

هشدار معترضان تایلندی درباره احتمال وقوع کودتا

پنج نیروی شورای انتقالی جنوب یمن کشته شدند

میدل ایست آی: بن سلمان بدترین دورانش از زمان رسیدن به قدرت را تجربه می کند

بازتاب ترور شهید فخری زاده در رسانه های آلمان

واکنش وزارت خارجه آلمان به ترور شهید فخری زاده

آلمان: ترور دانشمند هسته ای ایران اوضاع منطقه را بدتر می کند

خطیب زاده: ناامنی امروز افغانستان، میراث شوم حمله نظامی آمریکا است

عقب نشینی ولیعهد سعودی و دست خالی نتانیاهو طی دیدار دو طرف

سخنگوی گوترش: مانع تنش در منطقه شوید

شگفت زدگی کارشناسان خارجی از نقش جنگل کاری های چین در کاهش جهانی کربن

انتشار تصاویر سخنرانی نتانیاهو در به کار بردن نام شهید فخری زاده در رسانه های کرواسی

سخنگوی گوترش: از اقدام منجر به تشدید تنش در منطقه جلوگیری شود

آلمان خواستار خویشتنداری طرف ها پس از ترور دانشمند ایرانی شد

مسؤولان عراقی سطح آمادگی امنیتی خود را برای انتخابات زودهنگام بالا می برند

وال استریت ژورنال: عربستان از معامله منصرف شد و نخست وزیر اسراییل دست خالی بازگشت

کرونا در اروپا| از وخامت اوضاع بیمارستان های برلین تا مرگ های بالای روزانه

قاری مصری؛ حائز رتبه دوم مسابقات استعدادیابی قطر

میدل ایست آی: محمد بن سلمان پس از انتخابات آمریکا شرایط پرتنشی دارد

عکس منتخب هفته 1 تا 7 آذر 99

دفاتر دیپلماتیک اسراییل به حالت آماده باش درآمدند

وقتی صبر استراتژیک، چشم اسفندیار امنیت ملی ایران شده است

اردوغان: امسال علاوه بر کرونا با ویروس اسلام هراسی نیز روبه رو شدیم

وال استریت ژورنال: بن سلمان از معامله منصرف شد و نتانیاهو دست خالی از عربستان بازگشت

ترور پنجمین دانشمند هسته ای اثبات می کند غرب قابل اعتماد نیست

در پاسخ به جنایت ترور «محسن فخری زاده» کنار ایران هستیم

آلمان در واکنش به ترور شهید «فخری زاده»: خویشتندار باشید!

واکنش آلمان به ترور دانشمند هسته ای ایران

ترور دانشمند ایرانی اقدامی مجرمانه است

آلمان خواستار خویشتنداری طرف ها پس از ترور دانشمند ایرانی شد

ترور دانشمند هسته ای ایران نتیجه نشست پمپئو، نتانیاهو و بن سلمان بود

سناتور آمریکایی:ترور فخریزاده، آمریکا و اسراییل را امن تر نمی کند

واکنش آلمان به ترور شهید فخری زاده

انتقاد گلوبال تایمز از سکوت کشورهای غربی درباره ترور شهیدفخری زاده

سخنگوی گوترش: از اقدام منجر به تشدید تنش در منطقه جلوگیری شود

هدف از ترور فخری زاده ضربه زدن به برجام است

دستور آمریکا به بانک آلمانی برای توقف فعالیت در روسیه

ادای احترام عجیب به مارادونا

827 نقر قربانی یک روزه کرونا در ایتالیا

وال استریت ژورنال: بن سلمان از معامله منصرف شد و نتانیاهو دست خالی از عربستان بازگشت

افزایش اختلاف طبقاتی در آمریکا

همراه داشتن کارت ملی برای مراجعه به ادارات و حمل و نقل عمومی الزامی شد

آلمان خواستار خویشتنداری طرف ها پس از ترور دانشمند ایرانی شد

جنبش امل لبنان: شهادت «فخری زاده» بر قدرت ایران برای مقابله با دشمنان می افزاید

خطیب زاده: برای تامین امنیت نیازی به چکمه پوشان آمریکا ندارد

موضع اتحادیه اروپا درباره ترور دانشمند ایرانی

افزایش آرای بایدن پس از بازشماری آراء در میلواکی

چهل ودومین مسابقه قرآنی «فهم نور» در یزد منتشر شد

عراق|جمعیت علمای اهل سنت: ترور دانشمند ایرانی کار موساد اسراییل است

مقام انگلیسی: محدودیت کرونایی تمدید نشود، بیمارستان ها پر می شود

آلمان خواستار خویشتنداری طرف ها پس از ترور دانشمند ایرانی شد

اتحادیه اروپا: ترور دانشمند ایرانی اقدامی مجرمانه است

سوریه خواستار بازگشت پناهجویان به کشور شد

انجمن ضد اسلام هراسی در فرانسه منحل شد

کره ماه هم غارت می شود!

تحلیل کارشناس عراقی از پشت پرده ترور شهید فخری زاده

نمونه خاک یک سیارک هفته آینده به زمین می رسد

اتحادیه اروپا: ترور دانشمند ایرانی عملی مجرمانه است

واکنش های خارجی به ترور شهید فخری زاده

ایالات متحده آمریکا در تلاش برای از بین بردن جایگاه نفتی ونزوئلا

پادشاه عربستان از سفر نتانیاهو به عربستان خبر نداشت!

یدیعوت احارانوت: ترور محسن فخری زاده هم راستا با ترورهای قبلی دانشمندان هسته ای ایران بود

وزارت خارجه سوریه: پناهجویان در لبنان به کشور بازگردند

اعتراض به تعطیلی موزه های اروپا

آلمان: ترور دانشمند ایرانی اوضاع منطقه را پیچیده تر می کند

الزهار: هدف از ترور شهید فخری زاده تضعیف ایران بود

محمودعباس راهی مصر و اردن می شود

لباس مجلسی مشکی کتایون ریاحی در یک مهمانی +عکس

پیشنهاد بایدن برای تصدی سفارت آمریکا در انگلیس، سیندی مک کین است

کارشناس نظامی صهیونیست: ایرانی ها توانمندی پاسخ به ترور را دارند/ جلسه رییس ستاد ارتش اسراییل با روسای سابق

ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیکی در آلمان تصویب شد

نماینده عراقی: آمریکا عامل اصلی ناآرامی های اخیر در جنوب عراق است

مسئول امنیت انتخابات آمریکا حرف های ترامپ را خنده دار دانست

راه اندازی تاکسی هوایی در کره جنوبی + عکس

خطیب زاده: آمریکا از هر منطقه ای به عنوان پایگاه علیه ایران استفاده می کند

نخستین سخنان مسئول امنیت انتخابات آمریکا پس از برکناری

اعتراض به تعطیلی موزه های اروپا

اعتراض آهنگین 2 اسطوره موسیقی به قرنطینه

مازندران در دومین هفته حیاتی برای مهار کرونا

پیام تحریک آمیز «دابوویتز» برای افزایش فشار حداکثری بر ایران

حیرت دانشمندان از حیوانات جدیدی که در تاریکی می درخشند

قتل هدفمند ایرانی ها منجر به صلح نمی شود

پیام تحریک آمیز مدیر موسسه دفاع از دموکراسی ها برای افزایش فشار حداکثری بر ایران

سفر رییس تشکیلات خودگردان فلسطین به اردن و مصر

ترور دانشمند ایرانی اقدامی مجرمانه است

بستری شدن 90 هزار بیمار کرونایی در بیمارستان های آمریکا

آلمان: ترور دانشمند ایرانی موجب پیچیده تر شدن خاورمیانه خواهد شد

شهید فتحی شقاقی از جنس انقلاب اسلامی

شهید فتحی شقاقی از جنس انقلاب اسلامی