مطالب مرتبط:
لرستان| مشکل دسترسی دانش آموزان مناطق محروم به شبکه شاد باید برطرف شود/ بهره برداری از سایت مخابراتی اسلام آباد بروجرد
آموزش و پرورش: 250هزار دانش آموز اتباع از شبکه شاد جاماندند/ با چالش جدی عدالت آموزشی مواجهیم
250 هزار دانش آموز اتباع از شبکه شاد جاماندند/ با چالش جدی عدالت آموزشی مواجهیم
250 هزار دانش آموز اتباع از شبکه شاد جاماندند/از لحاظ فرصت برابر آموزش با چالش جدی روبه رو هستیم
عدم دسترسی 3.5 میلیون دانش آموز به اپلیکیشن «شاد»
-65 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 13:202020-10-24اجتماعي

نیمی از دانش آموزان اتباع به شبکه شاد دسترسی ندارند


رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش بیان کرد نیمی از دانش آموزان اتباع به شبکه شاد دسترسی ندارند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری موج، غلامرضا کریمی" رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع عدالت آموزشی در تعطیلی مدارس اظهار کرد: در طول تاریخ بزرگترین چالش جوامع ایجاد عدالت بود و یکی از مسئله سازترین موضوعات در دستور کار بشر ایجاد عدالت است و دستیابی به عدالت بسیار دشوار است.

وی افزود: عدالت آموزشی یعنی فرصت برابر در اختیار همه قرار بگیرد در بحث عدالت آموزشی دو نکته مهم است، نخست عدالت ساختاری و کالبدی است تا همه بتوانند وارد مدرسه شوند و دوم عدالت آموزشی محتوایی است تا فرصت مناسب فراهم کنیم که در این بخش با چالش مواجه هستیم هم اکنون 264 میلیون دانش آموز در سن 6 تا 17 سال از رفتن به مدرسه محروم هستند.

54 درصد دانش آموزان جهان به دوره متوسطه نمی رسند رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور" وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه 17 افرادی که وارد دوره ابتدایی می شوند به پایان این دوره نمی رسند و 54 درصد به دوره متوسطه نمی رسند، گفت: یعنی نیمی از افرادی که در دوره ابتدایی وارد مدرسه می شوند دیپلم نمی گیرند.

کریمی ادامه داد: به لحاظ کالبدی و ساختاری و محتوایی برای دستیابی به آموزش با مشکل مواجه هستیم یکی از مصادیق جابجایی در بین طبقات اجتماعی بحث آموزش است یعنی فردی از طبقه پایین به طبقات بالای جامعه می رسد، تحرک اجتماعی از طریق سواد و آموزش انجام می شود.

66 درصد کشورهای دنیا فرصت آموزشی برابر فراهم می کنند وی درباره عدالت جنسیتی متذکر شد: پرچالش ترین بحث در عدالت آموزشی موضوع عدالت جنسیتی است.

دو نظر در این زمینه وجود دارد نخست بین جنسیت تفاوت وجود دارد و جنس دختر و پسر به لحاظ خصوصیات فیزیولوژی متفاوت هستند، جنسیت بستگی به فرهنگ دارد و فرهنگ نحوه نگاه به جنسیت را مشخص می کند مثلا در یک جامعه می گویند دختر نباید درس بخواند.

66 درصد کشورهای دنیا، شانس برابر تحصیل برای دختر و پسر را فراهم می کنند و در بسیاری از کشورها حتی کشورهای اسلامی مانند افغانستان یا در آفریقا یا حتی برخی مناطق ایران می گویند دخترها نباید به مدرسه بروند.

رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: عدالت آموزشی جنسیتی یعنی فرصت برابر همه مردم فارغ از جنسیت برای دسترسی به آموزش.

به لحاظ شاخص های کالبدی در ایران عدالت جنسیتی نمره 18 می گیرد و تفاوت مشهودی بین دختران و پسران برای ثبت نام در مدارس وجود ندارد و در برخی موارد مانند دوره متوسطه و کنکور دختران جلوتر هستند چون برخی پسران به سراغ بازار کار می روند اما به لحاظ محتوایی دچار چالش هستیم یعنی وجود کلیشه های جنسیتی و این تفکر که پسران امکان موفقیت بیشتری دارند و این موارد جامعه شناختی بوده و در اختیار دولت ها نیست.

تفاوت عدالت جنسیتی در سند تحول و 2030 کریمی درباره تفاوت عدالت آموزشی جنسیتی در سند تحول و سند 2030 عنوان کرد: سند تحول مبتنی بر دین اسلام و 2030 مبتنی بر مبنای عرف و تجربه بشر است.

ما معتقدیم باید برنامه هایی را تدوین کنیم که تفاوت بین زن و مرد را نشان دهد حتی تفاوت مثبت مثلاً برای حجاب و عفاف برنامه داریم در حالی که سند 2030 می گوید هرگونه تفاوت بین زن و مرد تبعیض است.

در سند تحول تفاوت های ذاتی و نه شأن و منزلت برای برنامه ریزی آموزشی لحاظ می شود تا بتوان عقب ماندگی های تاریخی که نسبت به دختران وجود دارد را جبران کرد یعنی در حوزه بهداشت، آموزش، کارآفرینی و اقتصادی مشکلاتی برای دختران وجود دارد و در حوزه بهداشت در مناطق محروم به برخی مسائل مربوط به دختران دسترسی ندارند و در این قالب دولت امتیازات ویژه برای این کار در نظر می گیرد.

وی درباره شرایط سایر کشورها در بحث عدالت عنوان کرد: برخی کشورها در سیاست گذاری به گونه ای عمل کردند که تعداد بیشتری از افراد تحت پوشش قرار بگیرند ما جزو معدود کشورهای دنیا هستیم که سرویس مدارس نداریم چون وقتی انقلاب شد تلاش کردیم مدرسه را در نزدیک ترین محل سکونت افراد ایجاد کنیم و 116 هزار مدرسه که دولت اداره می کند توان را برای ارائه آموزش های با کیفیت کم رنگ کرده است در کشورهای مختلف مدارسی با 24 هزار دانش آموز داریم اما در کشور ما حداکثر تعداد دانش آموزان یک مدرسه 1500 نفر است نوع نگاهی که از ابتدا بر این قضیه حاکم بود عدالت جویانه صرف بود.

در تامین فرصت های برابر آموزش حال خوبی نداریم رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: ایران در منطقه خاورمیانه جزو کشورهای رده بالا است که به لحاظ سطح پوشش وضعیتمان خوب است و توجه به آموزش خوب بوده اما به لحاظ فرصت های برابر آموزشی دچار چالش های جدی هستیم چون در یک طرف مدارسی را داریم که هزینه های بالا برای آموزش انجام می دهند و در یک طرف مدارس دولتی را داریم که با روند کاهشی بودجه مواجه هستند.

چالش مدارس دولتی با مدارس سمپاد و غیر دولتی وی افزود: 12.

2 درصد دانش آموزان در مدارس غیر دولتی درس می خوانند و چالش از آنجا شروع شد که در مدارس غیردولتی و سمپاد آموزش با کیفیت تری ارائه و فرصت های یادگیری برای دانش آموزان بیشتر فراهم شد این به منزله آن نیست نگاه مساوات جویانه داشته باشیم و کیفیت آموزشی این مدارس را پایین بیاوریم بلکه دولت باید بر روی مدارس دولتی متمرکز شود.

رتبه های برتر کنکور در اختیار مدارس خاص قرار گرفتند و چالش این است که بودجه مدارس دولتی کاهش یافته، امکان فراهم کردن معلم با کیفیت نیست و تراکم دانش آموزان در کلاس درس افزایش یافته است.

کریمی ادامه داد: هم اکنون تراکم استاندارد دانش آموز در کلاس درس 20 تا 22 نفر است اما 62 درصد مدارس کشور تراکم دانش آموزان آنها بالای 26 نفر است.

آموزش و پرورش باید چه کار کند، وقتی بودجه و امکانات محدود است و در کلاس 40 یا 46 نفره طبیعی است که کیفیت آموزش پایین می آید.

رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: ایران به لحاظ عدالت جنسیتی و عدالت آموزشی در رده بالای منطقه خاورمیانه قرار دارد.

نیمی از دانش آموزان اتباع به شبکه شاد دسترسی ندارند وی در پاسخ به این پرسش که این موضوع را بر چه اساسی اعلام می کنید آن هم وقتی 3.

5 میلیون دانش آموز به شبکه شاد" دسترسی ندارند، گفت: 4 مدل برای آموزش وجود دارد، آموزش تلویزیونی، بسته های آموزشی، آموزش حضوری در مناطق روستایی و کم جمعیت و 3.

5 میلیون دانش آموز به آموزش دسترسی دارند و هیچ دانش آموزی کاملا از گردونه آموزش خارج نشده است.

رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش در واکنش به افزایش بودجه وزارتخانه تصریح کرد: بودجه آموزش و پرورش 20 هزار میلیارد تومان هم افزایش پیدا کند چالش ها حل نمی شود البته بحث تامین معلم با کیفیت و کاهش تراکم دانش آموز در کلاس های درس افزایش بودجه حل می شود اما بحث مشارکت مهم است در تمام نظامهای آموزشی با کیفیت در دنیا مشارکت فعال در امور مدرسه وجود دارد.

بخش زیادی از جامعه می گویند وقتی دانش آموز را به مدرسه فرستادیم دیگر کاری با آن نداریم اما اولیا باید در امور مدرسه مشارکت داشته باشند و این صرفاً بحث پول نیست.

وی درباره دسترسی دانش آموزان اتباع خارجی به شبکه شاد گفت: از 500 هزار دانش آموز اتباع خارجی 250 هزار نفر ابزار لازم برای اتصال به شاد را ندارند و از سازمان های بین المللی درخواست کمک کردیم که 30 هزار موبایل توسط کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در حال تامین است.


کلید واژه ها: عدالت آموزشی - عدالت - وزارت آموزش و پرورش - مدارس خارج از کشور - آموزش - دانش آموز - آموزشی - آموزش و پرورش - دانش آموزان - بین الملل - برنامه تلویزیونی - شبکه شاد - مدارس - دسترسی - دانش - تعطیلی مدارس - اتباع - موضوع - مدرسه - وزارت - پرورش - دستور کار - کشور - شبکه - رییس - فرصت - بزرگترین - خبرگزاری - چالش - غلامرضا

آخرین اخبار سرویس:
احتمال ایجاد اختلال در پرواز های فرودگاه اردبیل

دوره های آموزشی هلال احمر، باعث نجات جان نوزاد دو ماهه شد

مشکلات دانش آموزان «سرخک سنجابی» برای دسترسی به اینترنت + فیلم

سرد تر شدن هوا از فردا/بارندگی در اغلب شهرها از 16 آذر

استخدام مهندس عمران آقا جهت سرپرستی کارگاه در تهران

استخدام برنامه نویس #C در شرکت آریان شبکه هیراد در خراسان رضوی

شبکه جمع آوری آبهای سطحی راه مقابله با سیلاب شهری

دانلود فیلم کلاس علوم و فنون ادبی 2 پایه یازدهم رشته ادبیات و علوم انسانی مورخ 14 آذر

یک سال حبس برای مخدوش کنندگان پلاک خودرو

سرنوشت عجیب خانواده ای که مجبور به خوردن کفش های چرمی خود بودند! + تصاویر

اعلام ویژه برنامه های کانون پرورشی فکری استان تهران برای نوجوانان

روستاییان زنجان مراقب گرگ ها باشند

دانش آموزان و معلمان مدارس به جشنواره طناب زنی دعوت شدند

دانلود فیلم کلاس فارسی 2 پایه یازدهم کلیه رشته ها مورخ 14 آذر

شهر باستانی حریره جاذبه گردشگری کیش

احتمال آب گرفتگی در برخی استانها بر اثر بارندگی روزهای آینده/تشدید بارش ها در استان های جنوبی

آهوان منطقه حفاظت شده باشگل تاکستان با پخش علوفه تغذیه شدند

مردم حیات وحش آسیب دیده و سرمازده را به ما گزارش دهند/هوای میهمانان ناخواسته خود را داشته باشیم

لزوم توجه به مناسب سازی اماکن برای معلولان

یک سال حبس در انتظار مخدوش کنندگان پلاک خودرو

بارش باران در محورهای شمالی کشور

اعتراض معنادار جوان خوزستانی به فرماندار

آلودگی هوای تهران برای چهارمین روز پیاپی

ورود سامانه بارشی جدید از فردابه استان اصفهان

آخرین وضعیت جوی و ترافیکی جاده های کشور/بارش باران در محورهای 4 استان

90 گونه پرنده مهاجر در هرمزگان درحال زمستان گذرانی هستند

بارش پراکنده باران در تهران پیش بینی می شود

ترافیک سنگین در محور تهران-فشم/بارش باران در جاده های 4 استان

استخدام مهندس مکانیک سیالات آقا در البرز

استخدام ویزیتور با پورسانت عالی و مزایا در شرکت گلستان در قزوین

یک سال حبس در انتظار مخدوش کنندگان پلاک خودرو

مدارس گلستان هفته آینده هم تعطیل است/ فعالیت های آموزشی مجازی است

از آموزش به طلاب برای مبارزه با کرونا تا بررسی مشکلات واحد تولید قارچ در ایوانکی

دانلود فیلم کلاس علوم و فنون ادبی 3 پایه دوازدهم رشته ادبیات و علوم انسانی مورخ 14 آذر

مردم هوای میهمانان ناخوانده را داشته باشند

ناپایداری های جوی در استان بوشهر شنبه و یکشنبه تشدید می شود

آموزش صنایع دستی به 298معلول خراسان جنوبی

ثبت رکورد دیگری از گرمای زمین در 2020

نحوه فعالیت مدارس تهران از 15 آذر

عابر پیاده در چه تصادفاتی مقصر شناخته می شود؟

کنترل روند پیشرفت کرونا در آذربایجان شرقی

نصب چراغ های دکوراتیو در معابر آمل

صدور هشدار زرد از سوی مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین

اعلام چگونگی فعالیت مدارس تهران از شنبه

پلاک خودروهایتان را مخدوش نکنید؛ یک سال حبس در انتظار خاطیان

استخدام باریستا (بار سرد و گرم) در یک کافه البرز

استخدام کارمند اداری با مزایا در سعادت آباد

استخدام تکنسین فنی ماشین آلات و کارشناس دامپروری در قزوین

پلاک خودروهایتان را مخدوش نکنید؛ یک سال در انتظار خاطیان

نسخه جدید سامانه جامع خدمات مهندسان در تبریز راه اندازی شد

وضعیت فعالیت ادارات و مدارس آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در هفته آتی

هفته آینده آموزش در مدارس غیرحضوری است؟

وضعیت فعالیت ادارات و مدارس آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در هفته آتی

احتمال بارش برف و کاهش محسوس دما در گیلان

عکس/ پاییز رنگارنگ ایران

نسخه جدید سامانه جامع خدمات مهندسان در تبریز راه اندازی شد

ایستگاه هواشناسی خودکار در حیران آستارا راه اندازی می شود

644 نفر در استان سمنان آموزش های مهارتی در محیط کار واقعی فرا گرفتند

توزیع 30 هزار ماسک از محل اجرای نیات موقوفات آذربایجان غربی

ثبت رکورد دیگری از گرمای زمین در 2020

دمای خوزستان کاهش می یابد

استخدام مهندس عمران آقا با مزایای مناسب در تهران

644 نفر در استان سمنان آموزش های مهارتی در محیط کار واقعی فرا گرفتند

استخدام رفو گر حرفه ای از آذربایجان شرقی جهت کار در کرج

ثبت رکورد دیگری از گرمای زمین در 2020

استخدام مدیر مددکاری در یک خیریه معتبر در تهران

دیوار نقاشی شده در جنگل های آمازون +عکس

اعلام چگونگی فعالیت نیروهای اداری مدارس پایتخت از شنبه

پاییز رنگارنگ ایران

اعلام چگونگی فعالیت نیروهای اداری مدارس پایتخت از شنبه

راهبران آموزشی آماده کمک به دانش آموزان زنجانی جا مانده از آموزش هستند

آلودگی هوای تهران برای چهارمین روز پیاپی

آموزش صنایع دستی به 298 معلول خراسان جنوبی

پیش بینی افزایش ابر و وزش باد در چهارمحال و بختیاری

دمای خوزستان کاهش می یابد

بارش باران در جاده های 4 استان

بارش باران در جاده های 4 استان

بارش برف، مه گرفتگی و وزش باد در آذربایجان غربی

اجرای 2 طرح مراقبتی و توانبخشی معلولان در لامرد

هواشناسی اصفهان: باران و برف در راه است

بارش باران و برف در اکثر مناطق کشور طی سه روز آینده

احداث اولین مدرسه اوتیسم در سنندج

دادگستری آذربایجان شرقی بر ساماندهی زباله های چرمشهر تبریز تاکید کرد

وجود 26 مدرسه خاص جسمی حرکتی در کشور

دادگستری آذربایجان شرقی بر ساماندهی زباله های چرمشهر تبریز تاکید کرد

اشتغال هزار و 100 مددجوی جامعه هدف بهزیستی

تلاش نیروهای شهرداری برای جلوگیری از یخ زدگی معابر در فیروزکوه

روستاییان زنجان مراقب جولان و حمله گرگ ها در فصل سرد باشند

طرز تهیه کیک لمینگتون

استخدام کارشناس اتاق عمل در آدرین طب پژوهان در آذربایجان شرقی

روستاییان زنجانی خطر حمله گرگ را در فصل سرما جدی بگیرند

استخدام حسابدار و منشی در شرکت ماکان پروتیین تکین در تهران

استخدام کارگر ماهر آقا با حقوق ثابت، بیمه و پاداش در البرز

بارش ها فردا و پس فردا در بوشهر شدت می گیرد/ دمای هوا از یکشنبه کاهش می یابد

ابتلای حتی یک دانش آموز هم به اعتیاد زیاد است

توزیع یکهزار وعده غذای متبرک حضرت رضا(ع) بین معلولان مشهدی

هوای تهران همچنان آلوده است

ترافیک پُرحجم در مسیر تفرجگاه های مشهد

هشدار هواشناسی درباره فعالیت سامانه بارشی در خراسان جنوبی

78 درصد دانش آموزان الیگودرز به شاد دسترسی دارند

نیمی از دانش آموزان اتباع به شبکه شاد دسترسی ندارند

نیمی از دانش آموزان اتباع به شبکه شاد دسترسی ندارند