مطالب مرتبط:
سیاست آمریکا بعد از انتخابات در قبال ایران چیست؟
پمپئو: رسانه ها ی ایران انتخابات آمریکا را تضعیف می کنند
میریوسفی: ایران هیچ دخالتی در انتخابات آمریکا ندارد
ایران از زیرساخت های رسانه ای خود برای دخالت در انتخابات آمریکا استفاده می کند
تکرار ادعای دخالت ایران در انتخابات آمریکا
-16 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 10:352020-10-24بين الملل

رویکرد اروپا بعد از انتخابات آمریکا در قبال ایران چگونه خواهد بود؟


باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد؛ رویکرد اروپا بعد از انتخابات آمریکا در قبال ایران چگونه خواهد بود؟ باید دید که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چه تاثیری در رویکرد اروپا در قبال ایران می گذارد.

- " باید دید که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چه تاثیری در رویکرد اروپا در قبال ایران می گذارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان"، دیگر زمان زیادی به انتخابات آمریکا باقی نمانده است؛ دونالد ترامپ و جو بایدن دو نامزد دموکرات و جمهوری خواه این انتخابات هستند، که گرچه در ظاهر سیاست متفاوتی نسبت به هم دارند، اما شواهد نشان می دهد که در مسائل کلان هر دو نامزد حزب دموکرات و جمهوری خواه سیاست واحدی را در مقابل ایران دارند.

در دوران ریاست جمهوری ترامپ تغییرات زیادی در سیاست این کشور اعمال شد که انتقادهای زیادی حتی از سوی هم پیمانان این کشور به همراه داشته است و بسیاری از هم پیمانان این کشور به آن پشت کردند، لذا شکافی در روابط به وجود آمد، اما اگر بخواهیم تفاوتی برای حزب جمهوری خواه با دموکرات ها اشاره کنیم؛ دستکش مخملی است که دموکرات ها بر دست های چدنی خود می پوشند!  اتحادیه اروپا که رفیق قدیمی آمریکا بود با سیاست های یکجانبه ترامپ از جمله اعمال تحریم ها و خروج از برجام نسبت به رابطه با این کشور سرد شد، حال که کمتر از دو هفته تا انتخابات آمریکا زمان باقی است، باید منتظر ماند و دید که سیاست اروپا در قبال آمریکا چطور می شود، البته علاوه بر این باید منتظر رویکرد اروپا بعد از انتخابات آمریکا در قبال ایران باشیم، آیا اروپایی ها می توانند فشار های آمریکا را تحمل کنند و همچنان از نظر سیاسی طرف ایران بیایستند یا همراه آمریکا جهت فشار مضاعف به ایران برای توافق جدید جامع خواهند شد؟ برخی از کارشناسان بر این باورند که نتیجه انتخابات آمریکا هر چه باشد، به احتمال قوی اروپا در کنار آمریکا قرار خواهد گرفت.

این همکاری در صورت پیروزی ترامپ بیشتر جنبه اکراهی و در صورت پیروزی بایدن مشتاقانه خواهد بود.

برای بررسی این فرضیه ابتدا باید به روابط میان اروپا و آمریکا و از سوی دیگر اروپا و ایران توجه شود.

روابط میان اروپا و آمریکا موسوم به روابط فرا آتلانتیکی قدمت بیش از هفتاد سال دارد.

اگر چه اروپایی ها همواره سعی داشته اند وابستگی امنیتی شان به آمریکا را کاهش دهند، اما در تمامی سال های بعد از جنگ جهانی دوم عجزشان در تامین نیاز های امنیتی بدون حضور آمریکا مشهود بود.

از سوی دیگر تبادلات تجاری میان دو سوی آتلانتیک با رقمی بیش از یک تریلیون دلار، اقتصاد اروپا را به سختی به آمریکا پیوند داده است.

این حجم تجارت که اغلب توازن آن به نفع اروپاست یکی از عوامل عمده رونق اقتصادی و عدم گرایش کشور های اروپایی به سوی حمایت گرایی و سیاست های فقیر کردن همسایه بوده است.

روی دیگر این معادله روابط میان اروپا و جمهوری اسلامی ایران است؛ باید دید که انتخابات آمریکا چه تاثیری در رویکرد آنها می گذارد.

حسن لاسجردی کارشناس مسائل بین الملل در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره رویکرد اروپا بعد از انتخابات آمریکا در قبال ایران معتقد است که رویکرد اروپا بر چند پایه مستقر است، نکته اول دولت آمریکاست که باید منتظر نتایج آن باشیم، اگر ترامپ موفق شود به طور حتم روابط اروپا و واشنگتن کمی مستحکم تر می شود، چراکه دور دوم با تثبیت ترامپ اروپا باید تصمیم بگیرد که با آمریکا کنار بیاید یا خیر، با توجه به فضای حوزه آتلانتیک به نظر می رسد که اروپایی ها در مجموع مخالفت هایی را با واشنگتن انجام دهند، اما در نهایت سیاست هایشان در راستای همراهی و همگرایی با آمریکا باشد.

اروپا به کدام سمت و سو می رود؟ محمد حسین خانلرخانی کارشناس روابط بین الملل دانشگاه تهران و کارشناس مسائل آمریکا با تاکید بر اینکه از زمانی که ترامپ در سال 2016 به قدرت رسید، شاهد شکل گیری تلاطم های جدی در روابط میان اروپا و آمریکا موسوم به روابط فرا آتلانتیک هستیم.

اگر چه بسیاری از مبانی انتقادات دولت ترامپ از رویکرد اروپایی ها ریشه در دولت اوباما دارد، اما این انتقادات در دوره ترامپ شدت گرفت به طوری که اکنون شاهد شکاف های گسترده فیمابین هستیم.

او همچنین گفت که پیوند های جدی که روابط دو سوی آتلانتیک را در سال های گذشته تقویت می کرد شامل همکاری های نهادینه امنیتی، روابط پیچیده و در هم تنیده اقتصادی و درک مشترک از تهدید در دولت ترامپ صدمه دیده است.

انتقاد شدید ترامپ و دولت اش از ناتو به عنوان بنیان مشترک امنیتی در پیوند با پیگیری سیاست های حمایت گرایانه و انتقاد از توازن منفی تجاری با اروپا و همینطور روابط خاص میان ترامپ و پوتین هر سه عنصر تقویت کننده روابط اروپا و آمریکا را تحت تاثیر قرار داده است.

خانلری بر این باور است که از جمله نقاط جدی شکاف میان اروپا و آمریکا در موضوع بحث هسته ای ایران و خروج ترامپ از برجام است.

از اردیبهشت ماه 1397 که رسما آمریکا از برجام خارج شد و موضوع گیری کشور های اروپایی در مقابل آن تا طرح اخیر آمریکا در شورای امنیت مبنی بر بازگشت تمامی تحریم ها علیه ایران، همگی نشان از تضاد رویکرد طرفین در این حوزه دارد، البته اگرچه اروپا بعد از خروج آمریکا نتوانسته است در قبال تحریم های ثانویه، حمایت جدی از ایران انجام دهد، اما در موضع گیری های سیاسی اغلب در تضاد با آمریکا عمل کرده است.

همین موضع گیری ها اگرچه نتوانسته تاثیر تحریم ها را کاهش دهد، اما مشروعیت آن ها را زیر سوال برده است.

به همین دلیل اروپایی ها از سوی آمریکا تحت فشار هستند.

کارشناس روابط بین الملل دانشگاه تهران در ادامه می گوید که پومپئو وزیر خارجه آمریکا در بحث عدم همراهی اروپایی ها با فرایند مکانیسم ماشه ضمن انتقاد از رویکرد اروپا در عدم همکاری با آمریکا در فشار علیه ایران گفت: آن ها می دانند که ما حق داریم.

، اما حمایت نکردند.

آن ها در توافق هسته ای احمقانه با ایران گیر افتاده اند.

اروپایی ها در جهت حمایت از تروریست ها هستند.

حیدرعلی مسعودی کارشناس مسائل اروپا در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در این باره گفت که کشور های اروپایی در 2 سال گذشته مانند ایران سیاست صبر و انتظار را دنبال می کنند و آن نقطه عطفی که برای اروپایی ها اهمیت دارد، انتخابات ریاست جمهوری است، ماندن ترامپ در قدرت یا نماندنش تغییر معناداری در سیاست خارجی اروپا ایجاد خواهد کرد، چراکه اروپا خود را یک قدرت هنجاری در عرصه بین المللی تلقی می کند و توجه اروپایی ها به تدوین سیاست خارجی شان به اصول، روابط و مسائل چند جانبه بین المللی است.

مسعودی همچنین می گوید که در صورت پیروز شدن بایدن در انتخابات آمریکا و عمل به وعده های انتخاباتی اش یعنی برگرداندن ریل سیاست خارجی آمریکا به مسیر همگرایی در عرصه بین المللی، اروپایی ها با رویکرد واشنگتن همراه تر خواهند شد و در رابطه با مسائل عمده بین المللی مانند مسئله چین، ایران و بحث های محیط زیستی اروپایی ها هم نزدیکی بیشتری با آمریکا خواهند داشت و آن ائتلاف قدیمی دوباره مستحکم تر خواهد شد، با توجه به تجربه ای که ما از بایدن سراغ داریم و سابقه ای که در دولت اوباما داشت، احتمالا رویکرد های همکاری جویانه بین آمریکا و اروپا در رابطه با همه مسائل بین المللی به ویژه ایران پدید می آید.

ترامپ یا بایدن؛ چه تاثیری در حال اروپا دارد؟ حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل در گفت وگو باشگاه خبرنگاران جوان، گفت که در صورت پیروزی ترامپ برای 4 سال دیگر قطعا شکاف بین اروپا و ترامپ و کاخ سفید تشدید خواهد شد، همچنان که در طول 4 سال گذشته این اختلافات بین اتحادیه اروپا و آمریکا بر سر مسائل مختلف جهانی و به ویژه در مورد برجام اختلاف تشدید شد و شکاف افزایش پیدا کرد، اما با توجه به اینکه جو بایدن ادبیات ملایم تری برخوردار دارد، قطعا اروپا احساس نزدیکی بیشتری به او خواهد داشت، در واقع بایدن از توانمندی بالایی برای اجماع سازی در مسائل مختلف برخوردار است.

او همچنین گفت که اتحادیه اروپا اکنون خود را آماده می کند تا بعد از پیروزی بایدن سیاست های کلان خود را تعریف کند، چراکه ترامپ در گذشته رفتاری را اتخاذ کرد که موجب دلگیری هم پیمانانش در اتحادیه اروپا شد، به همین دلیل اروپا به شدت نگران پیروزی مجدد ترامپ است، ولی اگر بایدن رییس جمهور واشنگتن شود، سیاست های اروپا به آمریکا نزدیک می شود، اما در مورد برجام قطعا اروپا سیاست ثابتی دارد.

علی بیگدلی کارشناس مسائل اروپا در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره رویکرد اروپا بعد از انتخابات آمریکا در قبال ایران، گفت که در صورت پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا، اروپا به دلیل ترس و نگرانی از تحریم های واشنگتن سیاست فعلی خود را در قبال ایران ادامه خواهد داد و در صورت پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا، به این دلیل که گفته است حاضر به برگشت به برجام است و مذاکرات جدیدی را با ایران آغاز کند دیگر توافق هسته ای شکل جدیدتری پیدا می کند و وضعیت بایدن هم شاید زیاد مطلوب ایران نباشد، چراکه فشار ها را خیلی زیادتر می کند، مسئولیت ها و تعهدات کشور ما افزایش پیدا می کند و از الان نمی توانیم بگوییم چه اتفاقی می افتد.

لاسجردی کارشناس مسائل بین الملل در این باره می گوید که اگر جو بایدن رییس جمهور آمریکا شود، باید منتظر سیاست های بایدن باشیم، اما معمولا دموکرات ها با اروپا ملاحظه و همراهی بیشتری خواهند کرد.

اگر بخواهیم بین ترامپ و بایدن قضاوت کنیم به طور حتم همکاری و همراهی اروپا با بایدن بیشتر خواهد بود، البته تغییر و تحولاتی در اروپا در حال شکل گیری است، بعضا روسای جمهور و دولت ها تغییر خواهند کرد و در عین حال موضوع برگزیت باعث شد که تزلزل در بحث اتحادیه به وجود بیاید که خود این موضوع هم می تواند یکی از نکات خیلی مهم در تاثیر گذاری همگرایی و یک دستی اروپا باشد.

این کارشناس مسائل بین الملل همچنین گفت که دورنمای همکاری اروپا و آمریکا به شخص رییس جمهور بعدی و تغییر و تحولاتی که در جغرافیای شخصیت ها و سکان داران اروپا پیش می آید مرتبط است.

به نظر می رسد رابطه اروپا و آمریکا با دیگر بازیگران خاورمیانه و خاور دور به طور حتم بیشتر از دیگر مناطق خواهد بود.

سیاست اروپا در قبل ایران بعد از انتخابات آمریکا چیست؟ اخیر در بحث های مختلفی مانند فعالسازی مکانیسم ماشه از سوی دولت ترامپ علیه ایران، شاهد بودیم که اروپا با آن ها همراهی نکرد، برخی از کارشناسان این موضوع را حمایت اروپا از ایران و پشت کردن به دولت آمریکا تلقی می کنند، اما برخی دیگر نظر عکس دارند؛ هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل در این باره تاکید می کند که سیاست اروپا در مورد ایران به سیاست حداکثری فشار و منع تهران از خروج از برجام است، اروپا تلاش دارد از رهگذر همکاری با ایران در حوزه برجام مانع خروج ایران از این توافقنامه شود، در واقع بایدن هم همین سیاست را دارد و بعد از پیروزی بایدن احتمال بازگشت آمریکا به برجام بسیار زیاد است.

علی بیگدلی کارشناس مسائل اروپا هم در این زمینه می گوید که مخالفت اروپا با ترامپ در این چند وقت اخیر به دلیل حمایت از ایران نبود، بلکه به اختلافاتی که بین خودشان وجود دارد، بر می گردد، چراکه اروپا نمی خواهد اجازه دهد آمریکا رهبری دنیا را به عهده بگیرد، با روش های متکبرانه ای که ترامپ در پیش گرفته است، اتحادیه اروپا تلاش می کند خود را به عنوان یک قدرت مستقل از آمریکا مطرح کند و این موضوع به معنای حمایت از ایران نیست، علاوه بر این اروپا برای بقای خود خواهان حفظ برجام است و مطلقا برای حمایت از ایران نیست.

لاسجردی کارشناس مسائل بین الملل هم در مورد بی مهری های اخیر اروپا نسبت به آمریکا گفت که همراه نبودن اروپا در آستانه انتخابات آمریکا با ترامپ، یک موضوع حیثیتی است، چراکه اروپایی ها خودشان فضای برجام را مدیریت کردند و به نوعی برجام ماحصل تحولات دیپلماتیک و تحرکات اروپایی است، به همین جهت وقتی موضوع مهم برجام به عنوان محصول دیپلماسی در اروپا مورد نقض و چالش قرار می گیرد یعنی آن ها در برابر آمریکا ایستاده اند.

همچنین خروج آمریکا در برجام و تحریم های ترامپ در قبال ایران بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد، لذا اروپایی ها با درک این موضوع در مقابل آمریکا ایستاده اند، به دلیل اینکه اروپایی ها باید 4 سال با واشنگتن کار کنند، در فضای جدید انتخاب احتمالی ترامپ نزدیکی بیشتری با آمریکا خواهند داشت.

در نهایت از دید خانلری کارشناس مسائل آمریکا، دیپلماسی از نگاه دولت دونالد ترامپ ابزاری جهت پیشبرد منافع خودمحورانه و در قالب دیپلماسی اجبار مفهوم می یابد، اما از دید دموکرات ها دیپلماسی ابزاری برای ایجاد اشتراک و همکاری در قالب قدرت هوشمند به حساب می آید.

بر این اساس انتظار می رود با وجود اشتراک دیدگاه میان اروپایی ها و دموکرات ها در آمریکا به ویژه تهدید ایران همکاری فیمابین جهت گسترش حوزه موضوعی مذاکره با ایران و تغییر در بند های مورد انتقاد غرب در برجام بیشتر خواهد شد.

گزارش از فاطمه زهرا نصراللهی انتهای پیام/
کلید واژه ها: انتخابات ریاست جمهوری آمریکا - انتخابات - انتخابات آمریکا - انتخابات ریاست جمهوری - ریاست جمهوری آمریکا - ریاست جمهوری - باشگاه خبرنگاران - آمریکا - جمهوری - ایران - خبرنگار - اروپا - سیاست - خبرنگاران - دوران ریاست جمهوری - ریاست - دموکرات - باشگاه - دونالد ترامپ - حزب دموکرات - سیاست خارجی - گزارش - نامزد - ترامپ - جوان - جو بایدن - تغییرات - دونالد - بایدن - سیاسی

آخرین اخبار سرویس:
«پوتین» و «پاشینیان» پیرامون قره باغ تلفنی گفتگو کردند

کشته شدن یک مامور سیا در سومالی

عراق: کُردهای سوریه از ورود تروریست ها به عراق جلوگیری نمی کنند

عراق: کُردهای سوریه از ورود تروریست ها به عراق جلوگیری نمی کنند

تئاتری که نباید مناسبتی باشد

لیبرمن: حماس موشک های کروز در اختیار دارد

اروپا، برجام و ضرورت اجرای تعهدات به جای لفاظی ها

عملیات مروارید؛ وقتی اشباح ایرانی روی سر ناوچه های بعثی خراب می شوند

اروپا، برجام و ضرورت اجرای تعهدات به جای لفاظی ها

طرح تعطیلی سراسری پیست های اسکی را در اتحادیه اروپا

استخدام برنامه نویس C# Backend در تهران

درخواست ونزوئلا برای اتحاد 29 کشور علیه تحریم های آمریکا

آنروا: دیگر پولی برای کمک به آوارگان فلسطینی نداریم

1 کشته در اثر تیراندازی در ایالت نوادا

ترامپ: مجمع برگزینندگان به بایدن رای دهدکاخ سفید را ترک می کنم

کابینه بایدن می خواهد «دموکراسی نژادی» را به تصویر بکشد/ شاهد سنتزی از اوباما و ترامپ در کاخ سفید خواهیم بود

لازارینی: دیگر پولی برای آنروا باقی نمانده است

ترامپ: مجمع برگزینندگان به بایدن رای دهدکاخ سفید را ترک می کنم

فرانسوی ها با همه گیری کرونا دچار فقر شده اند

قانونگذار آلمانی: رفتار آمریکا در پروژه نورداستریم مافیاگونه است

سرپرست وزارت دفاع آمریکا با وزیر دفاع قطر دیدار کرد

سرپرست وزارت دفاع آمریکا با وزیر دفاع قطر دیدار کرد

دیدار سرپرست وزارت دفاع آمریکا با وزیر دفاع قطر

سازمان ملل: اوضاع انسانی در یمن در حال وخیم شدن است

تصویب قطعنامه علیه ترکیه در پارلمان اروپا

دیدار سرپرست وزارت دفاع آمریکا با وزیر دفاع قطر

کشف مکانیسم جدیدی برای کنترل درد

غم و اندوه مهران رنجبر پس از درگذشت مارادونا /عکس

پیام یمن برای عربستان؛ جده، ریاض و اهداف استراتژیک در تیررس موشک های بالستیک

محکومیت یک امام جماعت در فرانسه به 18 ماه حبس

ونزوئلا خواستار تشکیل اتحاد جهانی علیه تحریم های آمریکا شد

ونزوئلا خواستار تشکیل اتحاد جهانی علیه تحریم های آمریکا شد

حماس: جنبش فتح از آشتی ملی برای ادامه خودکامگی سیاسی اش استفاده می کند

بورسها در آمریکا و اروپا ریزش کردند

قانونگذار آلمانی: رفتار آمریکا در پروژه نورداستریم مثل مافیا است

کارنامه سیاه قاره سبزه| سیاست اروپا باج گیری است نه مذاکرات سازنده

پیت سیاه هلندی در حال خارج شدن از صحنه است

خلاصه بازی تاتنهام 4 لودوگورتس 0

بورسها در آمریکا و اروپا ریزش کردند

گفت وگوی «پدرسون» و «بن فرحان» درباره سوریه

تصاویری از آزمایش سامانه جدید موشکی ضد بالستیک روسیه

آژانس کمک رسانی ملل متحد با کمبود منابع مالی روبروست

آمریکا پرتاب بمب هسته ای با جنگنده اف-35 را تمرین کرد

مرگ 60 هزار آمریکایی تا سه هفته آینده بر اثر کرونا

آژانس کمک رسانی ملل متحد با کمبود منابع مالی روبروست

شنیده شدن صدای انفجار در مرکز بغداد

مارادونا به خاک سپرده شد

مخالفت دادگاه فرانسه با تعویق محاکمه سارکوزی

مارادونا به خاک سپرده شد

ترامپ: امکان تغییر نتیجه انتخابات وجود دارد

ونزوئلا خواستار تشکیل ائتلاف بین المللی ضد تحریم های آمریکا شد

ترامپ:همه جهان به فرایند انتخابات ما می خندند

ترامپ ظاهرا شکست را پذیرفت| واکسن کرونا از هفته آینده در آمریکا توزیع می شود

نشست عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر درباره سوریه

ترامپ:همه جهان به فرایند انتخابات ما می خندند

عکس روز| بچه رییس

پیام فرمانده پایگاه هوایی بوشهر به مناسبت 7 آذر

عکس روز| کلاس آنلاین

روسیه قاتل ناوهای هواپیمابر را آزمایش کرد

ترامپ: مجمع گزینندگان به بایدن رای بدهد کاخ سفید را ترک می کنم

ترامپ: کل دنیا به انتخابات آمریکا می خندد/ اگر مجمع گزینندگان بایدن را انتخاب کند، کاخ سفید را ترک خواهم کرد

لزوم قانونمندی سامانه های تدوین شناسنامه افراد در آمریکا

ترامپ ظاهرا شکست را پذیرفت

ترامپ: مجمع گزینندگان به بایدن رای بدهد کاخ سفید را ترک می کنم

انگلیس با بدترین بحران اقتصادی 300 سال اخیر روبروست

ونزوئلا خواستار اتحاد کشورها علیه تحریم های آمریکا شد

ترامپ: تمام دنیا به روند انتخاباتی آمریکا می خندد

لیبرمن: حماس موشک های کروز در اختیار دارد

الاخرس: از حزب الله و نصرالله آموختم که با رژیم اشغالگر مذاکره نکنم

نشست عربستان، مصر، امارات و بحرین با محوریت سوریه

ترامپ: تحویل واکسن کرونا از هفته آینده آغاز می شود

ترامپ: اگر مجمع گزینندگان به بایدن رأی بدهد کاخ سفید را ترک می کنم

ترامپ: تحویل واکسن کرونا از هفته آینده آغاز می شود

آزامایش موشک روسی با 8 برابر سرعت صوت

خودم به سفر می روم! مردم شما نروید!

مصر، عربستان، امارات و اردن درباره سوریه تشکیل جلسه دادند

مصر، عربستان، امارات و اردن درباره سوریه تشکیل جلسه دادند

ترامپ: تحویل واکسن کرونا از هفته آینده آغاز می شود

اعمال خشونت علیه زنان، مشکلی فراگیر در جهان

حشد شعبی حمله داعش به جنوب سامراء را دفع کرد

آزمایش موفقیت آمیز سامانه جدید موشکی ضد بالستیک روسیه

سوپرگل از راه دور وینکس به لودوگورتس

راه های مقابله با خشونت خانگی علیه زنان

بیانیه حزب الله لبنان در پی درگذشت رییس حزب الامه سودان

نشست عربستان، مصر، امارات و بحرین با محوریت سوریه

مذاکره احتمالی ایران و آمریکا چرا مراحل و شروطی دارد؟

وزرای خارجه مصر و عراق درباره تحولات سوریه و لیبی گفتگو کردند

عراق: آمدن جو بایدن تغییر اساسی در تقابل ایران و آمریکا ایجاد نمی کند

گل استثنایی و بی نظیر هری وینکس برای تاتنهام+ویدئو

انفجار در پایتخت عراق

عراق: نیروهای هم پیمان آمریکا در سوریه مانع نفوذ تروریست ها نمی شوند

تحلیلگر صهیونیست: اسراییل نمایندگی دیپلماتیک در ریاض افتتاح می کند

عکس| آشوب و توقف وداع با دیگو مارادونا

دیدار سرپرست وزارت دفاع آمریکا با مقامات نظامی و دفاعی قطر در دوحه

حزب الله لبنان درگذشت رییس حزب امت سودان را تسلیت گفت

حزب الله لبنان درگذشت رییس حزب امت سودان را تسلیت گفت

تلاش گسترده برای سیرکردن شکم میلیون ها آمریکایی گرسنه

نخست وزیر پیشین سودان بر اثر کرونا درگذشت

حس و حال امیر آقایی از وطن +عکس

وزیر خارجه عراق: با آمدن بایدن انتظار تغییر اساسی در تقابل میان ایران و آمریکا نمی رود

رویکرد اروپا بعد از انتخابات آمریکا در قبال ایران چگونه خواهد بود؟

رویکرد اروپا بعد از انتخابات آمریکا در قبال ایران چگونه خواهد بود؟