مطالب مرتبط:
روایت لیلاز از همسان سازی حقوق بازنشستگان | چگونه می توان ثبات سیاسی کشور را برای 15 سال تضمین کرد؟
اختصاصی تسنیم| اعضای جدید شورای مرکزی جبهه پایداری مشخص شدند+ اسامی
فیلم| روایت تبدیل زمین های بایر به زمین کشاورزی با دست های پربرکت پیرمرد ایلامی
گزارش| قصه پرغصه این روزهای کشاورزان / افزایش سرسام آور قیمت انواع نهاده های کشاورزی / وزیر جهاد کشاورزی کجاست؟
گزارش| تغییر ساعت نظارت بازرسان اتاق اصناف زنجان/ دلالان بعد از ساعت کاری بازرسان در بازار جولان می دهند
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 10:302020-10-24سياسي

گزارش| روایت تسنیم از یک وقف زندگی ساز / وقتی وقف و بهداشت بر ترنج زندگی گره می خورند


بیماستان منتصریه در خیابان امام خمینی 25 مشهد هم برای خودش داستان جالبی دارد.

داستانی از جنس وقف در حوزه بهداشت و درمان.

- از مشهدمقدس، وقف همواره سرچشمه حسنات بسیاری است و آیات و روایات نیز موید این مسئله هستند؛ در این میان اما بعضی از موقوفات برای خود یک روایت و حکایت خاص دارند؛ حکایتی که عمدتا برای مردم نیز آشنا است و یا اگر آشنا نباشد وقتی قصه آن را برایشان تعریف کنی آنها نیز بسیار با آن روایت همذات پنداری می کنند.

بیمارستان منتصریه در خیابان امام خمینی 25 مشهد هم برای خودش داستان جالبی دارد.

داستانی از جنس وقف در حوزه بهداشت و درمان.

اصل داستان چیست؟مرحوم حاج محمد حسن میرزای منتصرالملک در زمان حیات املاک موسوم به جعفر آبادکاشمر، همت آباد، محولات، مستعلی و فتح آباد در جلگه رخ را به همسر خود بانو رابعه خانم احترام السلطنه قهرمان مصالحه کرده و از وی می خواهد که با فروش قسمتی از املاک فوق نسبت به احداث بیمارستانی در مشهد اقدام کند و قسمتی دیگر از املاک مورد مصالحه را برای اداره و تامین هزینه های بیمارستان مذکور وقف کند و این گونه است که داستان منتصریه در دهه 1300 شمسی در مشهد کلید می خورد و پس از احداث مدیریت و نظارت بیمارستان به آستان قدس رضوی سپرده می شود.

قدم زنی در یک محدوده تاریخیاگر در محدوده خیابان امام خمینی(ره) مشهدمقدس قدم بزنید با آثار تاریخی متعدد و البته بافتی که هنوز رنگ و بوی سنتی می دهد روبرو می شوید؛ مشهدی ها از این خیابان خاطرات فراوانی دارند؛ از نوستالژی هایی که رنگ و بوی مبارزات انقلابی می دهد تا پاساژ موسوم به جنت و باغ ملی که هر کدام تداعی گر خاطراتی خاص هستند.

اما در همین راسته، بیمارستانی قدیمی نیز وجود دارد که عملکرد درخشان آن در زمینه پیوند اعضا نه تنها در ایران بلکه در منطقه و حتی سطح بین المللی نیز زبانزد است.

سخن از بیمارستان منتصریه است؛ بیمارستانی قدیمی که در سال 1335 طی کمیسیونی تصمیم بر تخریب کلی و بازسازی ساختمان گرفته می شود و همان زمان با صرف قریب به یک میلیون تومان از محل درآمد مزارع جعفرآباد و همت آباد مشهد و کمک آستان قدس رضوی ساختمان جدیدی طبق اصول فنی و مهندسی طراحی و در سال 1343 به بهره برداری می رسد.

بیمارستانی که موقوفه است و البته اینک مدیریت آن در اختیار علوم پزشکی مشهد است اما همچنان موقوفه باقی مانده و جمعیت کثیری از بیماران از عواید و خدمات این موقوفه برخوردار می شوند.

نمی دانستم موقوفه استبا یکی از شهروندان مشهدی که اوقات ظهر پاییزی و البته کرونایی مشهد را تنها در باغ ملی مشهد می گذراند همکلام می شوم.

وقتی آدرس بیمارستان منتصریه را از وی می پرسم خیلی سریع به پشت سرش(خیابان امام خمینی 25) اشاره می کند و آن را نشان می دهد.

جالب است که حتی عملکرد دقیق بیمارستان را نیز می داند و آگاه است که بیمارستان در زمینه پیوند اعضا فعالیت می کند اما در مورد موقوفه بودن آن اطلاعی نداشته و به واسطه این گفت وگو از آن آگاه می شود.

این شهروند مشهدی می گوید: خب اگر وقف به این قبیل مسائل انتقال پیدا کند عواید بیشتری نصیب بخش خاصی از جامعه می شود که خیر دنیا و آخرت در آن نهفته است.

این شهروند مشهدی حدود 70 سال دارد و خیلی خوب وضعیت قدیم این بیمارستان را بخاطر دارد و می گوید: منتصریه جزو قدیمی ترین بیمارستان های مشهد است که هنوز هم سرپاست و ادامه فعالیت می دهد؛ قبل از انقلاب اسلامی نیز فعال بود و البته در تمامی حوزه های درمانی خدمات ارائه می کرد.

نگاه از درونبا یکی از بیماران بیمارستان منتصریه که در محوطه بیرونی بیمارستان در انتظار است نیز همکلام می شوم؛ وی که اصالتا اهل مه ولات است به خوبی خاندان قهرمان یکی از واقفان مهم بیمارستان منتصریه را که مربوط به دیار خودش است می شناسد و می گوید: قدیم رسم بر این بود که افرادی که اصطلاحا دستشان به دهانشان می رسید معمولا ملک و املاک شخصی زیادی برای خودشان نگاه نمی داشتند و بخش عمده آن را وقف می کردند.

این مراجعه کننده به بیمارستان منتصریه مشهد می گوید: کاملا نسبت به این مسئله که منتصریه موقوفه است اشراف دارم و به طرز عجیبی این مسئله البته به صورت ناخودآگاه به من قوت قلب می دهد که این محل وقفی را برای درمان و پیوند عضو به مادرم انتخاب کرده ام.

وی خاطرنشان می کند: تا جایی که می دانم منتصریه قبل از انقلاب نیز بیمارستان خوشنامی در مشهد بوده و اینکه حوزه ای تخصصی یعنی پیوند اعضا را برای خود انتخاب کرده سبب شده تا میزان سردرگمی مراجعه کنندگان در این زمینه اندک شود.

همجوار با جنتهمجواری با بازار خوشنام جنت مشهد نیز یکی از مزایایی است که بیمارستان منتصریه دارد و البته شاید بهتر بتوان عنوان کرد که این حسن تصادف بیشتر به سود بازار جنت است تا بیمارستان.

با یکی از قدیمی های بازار جنت که در این بازار تاریخی مشهد دارای حجره خیاطی است همکلام می شوم.

رنگ و بوی حجره اش که حدود 20 پله بالاتر از سطح زمین است بیانگر این است که قدیمی بازار است؛ رنگ و روی رفته چرخ خیاطی ها نیز خود موید دیگری برای این مسئله است.

وی نیز در این زمینه می گوید: وضعیت سابق و فعلی بیمارستان با یکدیگر قابل قیاس نیست؛ هرچند که در گذشته نیز بیمارستان منشا خیر و خدمت بوده اما این روزها فقط در زمینه پیوند اعضا خدمات ارائه می کند.

این شهروند مشهدی عنوان می کند: به واسطه اینکه سالهاست این مسیر را تردد می کنم شاهد هستم که اتباع اروپایی و عربی بسیار زیادی به این بیمارستان رفت و آمد می کنند.

وی بسیار خوشحال است که یک نهاد وقفی توانسته خدماتی در سطح بین المللی در حوزه بهداشت و درمان ارائه کند و بیان می کند: بهرحال اینها برندهای مشهد در حوزه بهداشت و درمان هستند و مشهد را در زمینه گردشگری سلامت شاخص کرده اند.

وقف کارسازیکی از مراجعه کنندگان به ساختمان قدیم دادگستری مشهد که در محدوده خیابان مدرس در حوالی بیمارستان منتصریه و خیابان امام خمینی(ره) قرار دارد فرد دیگری است که برای گفت وگو در مورد منتصریه انتخاب می کنم.

وقتی نام بیمارستان منتصریه را می آورم ابتدا بیمارستان امام رضا(ع) به ذهنش متبادر می شود و تصور می کند شاید نام قدیم بیمارستان امام رضا(ع) است اما زمانی که عنوان می کنم این بیمارستان صرفا در حوزه پیوند اعضا فعالیت دارد کاملا منتصریه برایش تداعی می شود و حتی آدرس آن را نیز با دست به من نشان می دهد.

این شهروند مشهدی می گوید: منتصریه نامش در مشهد با پیوند اعضا به خوشنامی گره خورده است.

وی که تازه از موقوفه بودن این نهاد آگاه شده است با لبخندی بر لب می گوید: چقدر خوب است که می توان وقف را به حوزه های کارساز و کارگشایی مثل بهداشت و درمان رهنمون کرد.

این شهروند ادامه می دهد: افراد زیادی در مشهد معمولا به دنبال آدرس این بیمارستان هستند.

خداوند روح و روان واقفان این بیمارستان را شاد کند زیرا زمینه ساز این مسئله شده اند که امروز زندگی های زیادی مجددا احیا شود.

وقف در وقفبا یکی از پرسنل بیمارستان نیز که نمی خواهد نامش عنوان شود همکلام می شوم می گوید: اینجا به نوعی وقف مضاعف است یعنی وقف در وقف صورت می گیرد.

وقتی از وی در مورد سازوکار این مسئله می پرسم می گوید: ببینید منتصریه به صورت تخصصی در حوزه پیوند اعضا فعالیت می کند و اتباع زیادی از کشورهایی اروپایی نیز حتی وقتی از کارکرد بیمارستان در این زمینه آگاه می شوند به مشهد سفر کرده و از خدمات درمانی بیمارستان برخوردار می شوند.

وی ادامه می دهد: از سوی دیگر بخش زیادی از افرادی که دچار مرگ مغزی می شوند و ادامه حیات آنها مقدور نیست به این بیمارستان معرفی می شوند و بسیار برایم پیش آمده که وقتی برای خانواده متوفی مرگ مغزی عملکرد بیمارستان و وقفی بودن آن را تشریح کرده ایم آنها نیز بیشتر راغب شده اند تا اعضای بدن متوفی مرگ مغزی خود را اهدا کنند.

وی خاطرنشان می کند: با همین رویه وقفی، منتصریه تاکنون توانسته بیماران نیازمند بسیار زیادی را بار دیگر به زندگی بازگرداند.

برکت جاری استبا یکی دیگر از مراجعه کنندگان به بخش پذیرش بیمارستان که همکلام می شوم کاملا به موقوفه بودن این نهاد آگاه است و البته اذعان می کند این مسئله را به تازگی و بر اثر تکرر مراجعه به بیمارستان و خواندن سردر آن متوجه شده است.

وی می گوید: مطمئن هستم خدمت و فعالیت در حوزه موقوفات در زندگی واقفان این بنای ماندگار اثرگذار بوده است.

شاید ثروت زیادی هم نداشته باشند، اما قطعا برکت آن بسیار است.

انتهای پیام/281/ش
کلید واژه ها: خیابان امام خمینی - داستان - امام خمینی - بهداشت - روایت - داستانی - خیابان - آباد - مشهد - خمینی - زندگی - آشنا - حوزه - امام - فتح آباد - موقوفات - روایات - احترام - قهرمان - سرچشمه - خورند - تسنیم - املاک - بانو - جعفر - همسر - آیات - حیات - زمان - محمد

آخرین اخبار سرویس:
رأی دیوان عدالت دلیل حذف تعیین سقف 7 برابری حقوق بازنشستگان

دشمنان بدانند انتقام شختی در انتظار آنها است

محور پر تصادف خوی ایواوغلی تکمیل می شود

طرح غربالگری محله ای کرونا در ایلام اجرا می شود

نامه پرستاران به رییس جمهور درباره مشکلات و مطالبات

بسیج سازندگی 2887 طرح طی هفته بسیج در سراسر کشور اجرا کرد

پیام تسلیت مدیرعامل بانک ملت به مناسبت شهادت دکتر محسن فخری زاده

فیلم | طواف پیکر شهید فخری زاده در حرم مطهر حضرت معصومه (س)

فردا در «مهاباد» اردستان عزای عمومی اعلام شد

اوج ارادت زوج خوزستانی به حاج قاسم در 99/9/9 با پیوند شهدایی+فیلم

تسلیت شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اصفهان در پی ترور شهید محسن فخری زاده

اوج ارادت زوج خوزستانی به حاج قاسم در 99/9/9 با پیوند شهدایی

روند تحقیقات مربوط به ترور فرماندهان پیروزی در بغداد ادامه دارد

محسن رضایی به دولت روحانی: اجرای پروتکل الحاقی متوقف و دسترسی بازرسان آژانس محدود شود

کتاب «زایو» به چاپ هجدهم رسید

جایی که کودکان به رسمیت شناخته می شوند

آغاز طرح جهادی جواد الائمه(ع) بیمه کوثر

«طرح میثاق خدمت»؛ میثاقی میان نمایندگان مجلس برای حل مشکلات مردم

متن کامل طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها

زندگینامه: اسماعیل قاآنی (1336-)

تبدیل پی دی اف PDF به ورد WORD+راهکار ساده

دشمنان بدانند انتقام شختی در انتظار آنها است

تاکید رییس جمهور بر ارتقای تعامل دولت با مجلس

عکسی از شهید فخری زاده در محافل علمی

همکاری خواننده پاپ با پسرش برای اولین بار

جزییاتی جدید از شیوه عملیات ترور شهید فخری زاده

محور پر تصادف خوی - ایواوغلی تکمیل می شود

عکس/ تجمع امت انقلابی تبریز در اعتراض به ترور شهید محسن فخری زاده

ثبت اشیاء تاریخی زنجان در جام

گزینه های ترامپ پس از کاخ سفید

ببنید و فقط بخندید

تصاویر/ نشست اعضای «یاوران سلامت» حوزه علمیه کردستان

نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان: مردم قوه قضاییه را پناهگاه خود می دانند

آخرین وضعیت محافظ شهید فخری زاده بعد از ترور آبسرد

طرح جهادی جواد الائمه(ع) بیمه کوثر

خبر برادر محافظ شهید محسن فخری زاده از زنده بودن برادرش: جراحی او موفقیت آمیز بود

عهد دانشجویان برای ادامه راه شهید دکتر فخری زاده + فیلم

روحانی دستور پی گیری لازم برای مقابله با اقدامات ناامن کننده را صادر کرد

میراث فرهنگی در خطر تخریب و نابودی

الگوی جامع ارزشیابی کیفیت آموزشی طراحی می شود

دورکاری ادارات در شهرستان بهارستان

جمع آوری 80 معتاد در سطح اسلامشهر

ترور فخری زاده حمله ای تروریستی با هدف تحریک تهران بود

سزارین نابهنگام زمینه ساز افزایش خطای پزشکی است

کمال خرازی: پاسخ قاطعی به عاملان شهادت فخری زاده خواهیم داد

بازتاب ترور شهید فخری زاده در روزنامه های امروز دنیا

دستگاه های اجرایی با پیمانکاران کم کار برخورد قانونی کنند

حناچی به دلیل بوی بد تهران تذکر گرفت

سزارین نابهنگام زمینه ساز افزایش خطای پزشکی است

حناچی به دلیل بوی بد تهران تذکر گرفت

توزیع 500 پرس غذای گرم از موقوفات امامزاده باقر(ع) کرمانشاه

زن ها، شیرها، روباه ها؛ زنانگی به روایت فکوهی

پرونده اکبر طبری در دیوان عالی کشور به کجا رسید؟

فعالیت مجدد ایستگاه هواشناسی در شهر آب پخش

اجرای پروژهای زیرساخت بدون پرداخت یک ریال ازمنابع دولتی/شرکت پروژه ها به داد دولت میرسند؟

تسلیت ظریف در پی درگذشت حجت الاسلام شهیدی

دل نوشته جمعی از سینماگران خطاب به شهید محسن فخری زاده

صفحات مجازی منتسب به فرماندهان سپاه جعلی است

تفاهم نامه آموزش سواد رسانه ای در خراسان جنوبی امضا شد

وداع با پیکر مطهر شهید محسن فخری زاده در حرم امام خمینی(س)

در جلسه غیرعلنی مجلس در مورد ترور شهید فخری زاده چه گذشت؟

گفتگو با دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشور

برای انتقام گیری سردار دلها و شهید فخری زاده صف بسته ایم

عهد دانشجویان برای ادامه راه شهید دکتر فخری زاده

رفع محدودیت زوج و فرد برای دفاتر ثبت ازدواج در 99.9.9

دستور رییس جمهور در پی ترور شهید فخری زاده

یادداشت/ ضرورت بازنگری جدی به چگونگی وقف و اداره موقوفات در جامعه ایران

مرحوم حجت الاسلام شهیدی نمادی از خدمت برای جامعه ایثارگری بود

ترور فخری زاده حمله ای تروریستی با هدف تحریک تهران بود

حداقل سیلی ایران به آمران ترور فخری زاده، توقف داوطلبانه پروتکل الحاقی است

تاریخ برای هیچ تروریستی هورا نمی کشد

ثبت شرکت فوری و ارزان در نیک پارس

پیام تسلیت مدیرعامل بانک ملت به مناسبت شهادت دکتر محسن فخری زاده

مرحوم حجت الاسلام شهیدی نمادی از خدمت برای جامعه ایثارگری بود

قالیباف: قفل هایی که به صنعت هسته ای زده شده بود باز خواهد شد

بررسی کارنامه شهدای دانشمند ترور در شبکه چهار سیما

بهره برداری از «شبکه های اچ دی سیما» رسما آغاز شد

مشکلات اقتصادی فرصت تحریف واقعیت نظام اسلامی را مهیا کرده است

ترور شهید «فخری زاده» منفعتی برای دشمن نخواهد داشت

الگوی جامع ارزشیابی کیفیت آموزشی طراحی می شود

تفاهم نامه آموزش تخصصی سواد رسانه ای در خراسان جنوبی امضا شد

روابط و دیپلماسی فرهنگی ایران و اتیوپی بررسی شد

آیا واکسن های تولیدی توان ریشه کنی کرونا را دارند؟

آغاز زندگی زوج جوان کرمانی در تاریخ 99.9.9 از جوار مزار حاج قاسم + تصاویر

پیام تسلیت وزیر اقتصاد درپی شهادت مظلومانه دکتر محسن فخری زاده

همسر شهید هسته ای مهمان امشب «دست در دست» می شود

10 داده اطلاعاتی در مورد ترور محسن فخری زاده/ ادعای یکی از فعالان گروه تروریستی الاحوازیه

کتاب معرفی شهدای فرهنگی استان قم به زودی تدوین می شود

برگزاری دوره های مجازی «صوت الحسن» از سوی مهد قرآن اصفهان

شهادت دانشمند ایرانی سند مظلومیت مردم ایران

دل نوشته جمعی از سینماگران خطاب به شهید محسن فخری زاده

سینماگران خطاب به شهید فخری زاده: کاش به قدر بدخواهان می شناختیمت

واکنش ها در پاکستان به ترور شهید فخری زاده

دانشجویان اصفهان در محکومیت ترور دانشمند هسته ای تجمع کردند

مشکلات اقتصادی فرصت تحریف واقعیت نظام اسلامی را مهیا کرده است

بیانیه «انجمن صنفی مدیران رسانه» در محکومیت ترور دانشمند هسته ای شهید «محسن فخری زاده»

تفاهم نامه سازمان فضای مجازی بسیج با تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی

ترور شهید «فخری زاده» منفعتی برای دشمن نخواهد داشت

سخنگوی شورای تهران از عدم احداث یادمان شهید سردار سلیمانی گلایه کرد

کارآمدی باید با اهداف سنجیده شود / مشکلات اقتصادی ارتباطی به کارآمدی فقه ندارد

گزارش| روایت تسنیم از یک وقف زندگی ساز / وقتی وقف و بهداشت بر ترنج زندگی گره می خورند

گزارش| روایت تسنیم از یک وقف زندگی ساز / وقتی وقف و بهداشت بر ترنج زندگی گره می خورند