مطالب مرتبط:
آیت الله رییسی دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان را ابلاغ کرد
دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن ابلاغ شد
دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان ابلاغ شد
ابلاغ دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن
دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن ابلاغ شد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 10:252020-10-24سياسي

آیت الله رییسی دستورالعمل «نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان» را ابلاغ کرد


دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن، در 12 ماده از سوی رییس قوه قضاییه ابلاغ شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، در اجرای بند های دوم و سوم اصل یکصد و پنجاه و ششم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، سیاست های کلی نظام، قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور با اصلاحات و الحاقات بعدی و وظیفه قانونی قوه قضاییه در حفظ حقوق عامه و نظارت بر حسن اجرای قوانین و با توجه به احکام مقرر در مواد 90، 91 و 92 قانون مدیریت خدمات کشوری، مصوب 1386 که مدیران و سرپرستان بلافصل در دستگاه های اجرایی را مسئول نظارت، کنترل و حفظ روابط سالم کارمندان خود در انجام وظایف محوله و موظف به رعایت قانون و اجتناب از هرگونه رفتار ناقض قانون اعم از فعل یا ترک فعل می داند و با لحاظ این که ترک وظایف قانونی مدیران و اهمال و سهل انگاری در اجرای قانون و عدم اعلام جرایم و تخلفات ارتکابی در حوزه تحت تصدی، موجب مسئولیت قانونی آنان است، دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن به شرح مواد آتی است.

ماده 1 ـ واژگان اصلی به کار رفته در این آیین نامه به شرح زیر می باشد: الف ـ سازمان: سازمان بازرسی کل کشور.

ب ـ قانون: قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور با اصلاحات و الحاقات بعدی.

پ ـ قانون آیین دادرسی کیفری: قانون آیین دادرسی کیفری، مصوب 1392 با اصلاحات و الحاقات بعدی.

ت : دستورالعمل: دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه مصوب 3/11/1397.

ث ـ دادستان/دادستانها: دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ها و قضاتی که وظایف دادستان را در دادگاه بخش برعهده دارند.

ماده 2 ـ در اجرای قانون، سازمان اقدامات زیر را معمول می دارد: الف ـ فراهم آوردن زمینه پیشگیری از وقوع جرم و تخلف و سوء جریان احتمالی، در اجرای بند ج ماده 11 قانون، با انجام اقداماتی از قبیل اطلاع رسانی و آگاهی بخشی و تعامل با مسؤولان دستگاه های اجرایی و ارائه گزارش های نظارتی هشدار دهنده و به هنگام.

ب ـ اعلام به مراجع قضایی ذی ربط و پیگیری تا حصول نتیجه در اجرای تبصره ماده 10 قانون، در صورتی که پیشنهاد های سازمان برای جلوگیری از وقوع جرم، تکرار تخلف یا سوء جریان امور باشد و عدم اجرای آن ها موجب انجام عمل غیرقانونی شود و مسؤول مربوطه از انجام آن استنکاف نماید.

پ ـ رسیدگی به صورت فوق العاده و ایفای وظیفه قانونی، در صورت مواجهه با ترک وظایف مذکور در بند های الف و ب ماده 3 این دستورالعمل، در صورتی که ترک وظایف قانونی واجد جنبه مجرمانه بوده و یا تخلف تلقی شود و اعلام به مراجع ذیربط در اسرع وقت و پیگیری تا حصول نتیجه.

ت ـ اعلام موارد تخلف و نارسایی ها و سوء جریانات اداری و مالی ناشی از ترک فعل به هریک از مقامات مذکور در بند ج ماده 2 قانون و پیگیری تا حصول نتیجه، و در صورت اقتضا، فراهم نمودن تمهیدات لازم جهت جلوگیری از تخلف و اقدام قانونی در صورت تکرار برابر تبصره ماده 10 قانون.

ث- تذکر به دستگاه اجرایی در صورت عدم اقدام به موقع جهت اقامه دعوی در مراجع قضایی در موارد تضییع حقوق عامه و منافع بیت المال و اعلام نتیجه و گزارش اقدامات انجام شده به دادستان کل کشور.

ج ـ اعلام به دادستان مربوط جهت درخواست جبران خسارت از دادگاه صالح بدون پرداخت هزینه دادرسی در اجرای تبصره یک ماده 2 قانون، در صورتی که دستگاه اجرایی ظرف مدت متعارف اقدام لازم جهت اقامه دعوی به عمل نیاورد و در نتیجه بر اموال دولتی یا حقوق عمومی خسارت وارد شود و یا موجب تضییع آن ها شود؛ ضمناً مطالبه خسارات وارده در هر زمان که کشف شود، قابل مطالبه است و گذشت زمان موجب رفع مسئولیت و مرور زمان نمی شود.

چ ـ هشدار لازم به مقامات ذی ربط در مواردی که عدم انجام وظایف قانونی دستگاه ها احتمال بروز خطر یا حادثه یا ورود خسارت به منابع عمومی در اثر عدم رعایت موازین و مقررات و نظامات دولتی شود و پیگیری تا حصول نتیجه، برابر مقررات قانونی، مانند ماده 55 قانون شهرداری با اصلاحات و الحاقات بعدی، تبصره 4 ماده 2 و ماده 46 قانون توزیع عادلانه آب، تبصره 3 ماده 6 قانون هوای پاک مصوب 1396، ماده 15 قانون حفاظت از خاک مصوب 1398، ماده 21 قانون مدیریت بحران کشور مصوب 1398، تبصره 2 ماده 2 قانون مجازات اخلالگران نظام اقتصادی کشور مصوب 1369، ماده 3 قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم مصوب 1394، ماده 7 قانون مبارزه با پولشویی مصوب 1386 با اصلاحات بعدی، ماده 38 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 1392، ماده 52 قانون بازار اوراق بهادار مصوب 1384، ماده 49 قانون توسعه و تقویت نظام استاندارد مصوب 1396، ماده 27 قانون حمایت از اطفال و نوجوانان مصوب 1399 و ماده 19 قانون رسیدگی به تخلفات اداری.

مواد قانونی مربوط به این بند پیوست دستورالعمل می باشد.

ماده 3 ـ در اجرای ماده 22 قانون آیین دادرسی کیفری، مواد 598 و 606 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) و دستورالعمل، دادستان ها در سراسر کشور مکلف اند به منظور صیانت از حقوق عامه، تدابیر زیر را جهت حفظ حقوق عمومی و پیشگیری و مقابله با ترک وظایف قانونی اتخاذ کنند: الف- در صورتی که ترک وظایف قانونی مدیران، مسؤولان و رؤسای دستگاه های اجرایی و اهمال در انجام وظیفه و عدم نظارت بر کارکنان موجب تضییع حقوق عمومی یا ایراد صدمه یا خسارت بر اموال عمومی یا منابع بیت المال و یا حقوق اساسی ملت، مانند حق سلامت یا امنیت عمومی و دیگر حقوق مصرح در قانون اساسی ناظر بر حقوق عامه شود و یا مضر به سلامت و امنیت مردم شود و یا این قبیل اقدامات سبب بروز یا توسعه خسارت و صدمات گردد و دارای وصف مجرمانه باشد، در اسرع وقت نسبت به تعقیب موضوع، جمع آوری ادله و نظارت بر تحقیقات اقدام لازم را به عمل آورند و مراتب را به دادستان کل جهت پیگیری اعلام نمایند.

ب- در مواردی که تصمیمات اداری مدیران و مسؤولان یا ترک فعل یا تأخیر ناموجه آنان در اقدامات فوری امدادی یا نحوه مدیریت سوانح و بلایای طبیعی به گونه ای باشد که زمینه ساز وقوع خسارت به منابع و اموال عمومی یا سلامت شهروندان شود، ضمن اعلام مراتب به سازمان با انجام اقدامات پیشگیرانه از قبیل تذکر و اخطار و یا تعقیب از حقوق عامه مردم صیانت کنند.

ماده 4 ـ دیوان عدالت اداری اقدامات زیر را معمول می دارد: الف ـ در اجرای ماده 121 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، مصوب 1392 و در راستای انجام وظایف قانونی خود در بررسی انطباق تصمیمات و اقدامات دستگاه های اجرایی با قوانین و مقررات، مسؤولیت ناشی از ترک فعل و تخلف در اثر عدم انجام وظایف قانونی دستگاه های اجرایی را مد نظر قرار داده و چنانچه ترک فعل مدیران دستگاه های اجرایی دارای وصف مجرمانه یا متضمن تضییع حقوق عمومی یا خسارت به اموال یا منافع عمومی باشد، حسب مورد مراتب را جهت اقدام قانونی به دادستان کل کشور یا سازمان یا دیوان محاسبات اعلام کند.

ب ـ در اجرای ماده 30 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب 1392، طرف شکایت در دیوان عدالت اداری موظف است ظرف مهلت مقرر نسبت به ارسال پاسخ اقدام کند.

در صورت عدم پاسخگویی به موقع دستگاه های اجرایی و نهاد های مشمول قانون مذکور، ضمن اعمال تبصره ماده 30 قانون فوق الذکر مراتب را به عالی ترین مقام دستگاه مربوط و دادستان کل کشور و مراجع نظارتی ذی ربط اعلام می کند.

پ ـ در صورت استنکاف دستگاه های موضوع ماده 39 قانون مذکور از اجرای دستور موقت یا احکام صادره، دیوان عدالت اداری حسب مورد وفق ماده 112 قانون فوق الذکر اقدام و در راستای اطلاع رسانی در خصوص عملکرد دستگاه ها در خودداری از اجرای دستورات یا احکام دیوان عدالت اداری، مراتب را به دادستان شهرستان اعلام می کند.

ماده 5 ـ دادستان کل کشور با همکاری سازمان و افراد صاحب نظر مصادیق وظایف و اختیارات قانونی دستگاه ها در حوزه حقوق عامه که از اهمیت زیادی برخوردار است را احصا و در اختیار دادستان ها قرار دهد.

ماده 6 ـ در صورتی که بازرسان کار یا کارشناسان بهداشت، موضوع ماده 105 قانون کار، مصوب 1369 در بازرسی از کارگاه ها احتمال بروز خطر یا حادثه را در اثر عدم رعایت موازین و مقررات اطلاع دهند، با اعلام مقام مسئول، دادستان به قید فوریت و خارج از نوبت قرار تعطیل و لاک و مهر صادر می کند.

تبصره ـ دادستان ها در راستای حفظ حقوق عمومی و پیشگیری از حوادث و سوانح در کارگاه ها با پیگیری و صدور دستورات لازم به ادارات کار و بهداشت در شهرستان ها، اعلام نمایند به نحو مستمر و مؤثر وظیفه بازرسی از کارگاه ها را انجام و در صورت بروز سوانح، نسبت به تعقیب مسئولان دستگاه های مذکور که بروز سانحه ناشی از اهمال و ترک فعل آنان است اقدام مقتضی را معمول نمایند.

ماده 7 ـ رؤسای کل دادگستری استان ها مفاد این دستورالعمل را به واحد ها و دستگاه های اجرایی استان ها ابلاغ و نتایج تشکیل پرونده های مرتبط با موضوع این دستورالعمل را هر سه ماه یک بار به دادستان کل کشور گزارش نمایند.

تبصره ـ مفاد این دستورالعمل شامل رؤساء و سرپرستان واحد های ستادی و سازمان ها و مراکز تابعه قوه قضاییه و واحد های قضایی از حیث امور اداری نیز می شود.

ماده 8 ـ دادستان های نظامی در حوزه وظایف ذاتی خود بر اساس قوانین و مقررات و دستورالعمل، مسؤولیت ناشی از ترک فعل و مسامحه و سهل انگاری در اجرای قانون را مورد توجه قرار می دهند.

ماده 9 ـ در اجرای این دستورالعمل، اقدامات دادستان ها و دیگر مراجع و مقامات قضایی باید به گونه ای باشد که موجب اختلال در تصمیمات و وظایف مدیریتی دستگاه های اجرایی در چارچوب قوانین و مقررات نشود.

ماده 10 ـ در صورتی که مدیران دستگاه های اجرایی در راستای وظایف مرتبط با این دستورالعمل فعالیت های چشمگیری داشته باشند، پیگیری های لازم جهت تشویق ایشان از طریق مراجع ذ ی ربط به عمل می آید.

ماده 11 ـ نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل بر عهده معاون اول قوه قضاییه و رییس سازمان بازرسی کل کشور است و هر 4 ماه یک بار گزارش اقدامات انجام شده را به اطلاع رییس قوه قضاییه می رساند.

ماده 12 ـ این دستورالعمل در 12 ماده و 2 تبصره در تاریخ 1399/7/30 به تصویب رییس قوه قضاییه رسید و از تاریخ تصویب لازم الاجرا است.

سید ابراهیم رییسی
کلید واژه ها: قانون - کارمندان - قانونی - مدیران - وظایف - دستورالعمل - سازمان بازرسی کل کشور - قوه قضاییه - دستگاه های اجرایی - قضایی - رییس قوه قضاییه - جمهوری اسلامی - سازمان بازرسی - مقابله - رعایت قانون - قانون اساسی - نظارت - ابلاغ - سهل انگاری - حقوق عامه - کشور - رییس - خبرگزاری - خبرنگار - اصلاحات - پیشگیری - ترک فعل - دستگاه - قوانین - اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
برای دادخواهی ترور شهید فخری زاده از همه ظرفیت ها بهره خواهیم گرفت

پلیمراریاساسول معتبرترین شرکت ایران شد

جهانگیری در اجلاس شورای نخست وزیران شانگهای سخنرانی می کند

درگذشت نماینده اسبق دلیجان و محلات در مجلس

طرح خاتمه اجرای پروتکل الحاقی فردا درفراکسیون انقلاب بررسی می شود

خبرخوب بیمه ای برای بازنشستگان نفت

رییس کمیته هسته ای مجلس: اجازه نمی دهیم بال قدرت هسته ای ایران بیشتر از این زخمی شود

لحظات 99/9/9 را به نام و یاد امام جواد (ع) مزیّن کنیم

طواف دانشمند شهید فخری زاده بر گرد ضریح کریمه اهل بیت(ع)

رییس دانشگاه ادیان و مذاهب: شهید فخری زاده یکی از چهره های مخلص و کمترشناخته شده ایران در عرصه علوم شناختی بود

رکوردفروش پتروشیمی شازندشکسته شد

ببینید | پشت پرده درخواست برای محدود شدن بازرسی ها از تاسیسات هسته ای کشور چیست؟

فرمانده انتظامی استان قم با آیت الله سعیدی دیدار کرد

تیپ جوان پسند فلور نظری در لاهیجان +عکس

فعالیت های فرهنگی در بافت به بهانه کرونا تعطیل نشود

رییس تبیان افغانستان: شهید فخری زاده خار چشم اسراییل بود

اطلاعیه سپاه درباره حساب کاربری فرماندهان سپاه در فضای مجازی

لغوحالت فوق العاده درپتروشیمی ساسول

خریداری 17 دستگاه ماشین آلات راهداری گیلان

از اون آدمایی که می شه رو کمکشون حساب کرد

رسانه ها و شبکه های اجتماعی در بحران کرونا چه تاثیری بر صنعت گردشگری دارند؟

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی: سرنخ های محکمی از ترور فخری زاده به دست آمده است 

پخش زنده مراسم بزرگداشت شهید محسن فخری زاده بصورت مجازی

بیانیه 50 تشکل بسیج دانشجویی فارس در پی شهادت دانشمند هسته ای کشور

فرماندهان سپاه هیچگونه صفحه و کانال رسمی در شبکه های اجتماعی ندارند

پاسخ به 86 درصد درخواست های دسترسی آزاد به اطلاعات

شهید برجام/ آقایان! بیدار شوید؛ بهترین های مان را گرفتند و هنوز خوابید!

راه اندازی ایستگاه مستقل آتش نشانی در شهرک صنعتی سیمین دشت

انتقاد بخشدار پلدختر از مدیرکل راهداری لرستان/ مشترک موردنظر پاسخگوی مشکلات نیست

مجلس بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته ای را منع کند

نرمش و پیشنهاد مذاکره، مانع انتقام ترور دانشمند هسته ای از دشمن نشود

تجمع دانشجویان بسیجی بجنورد در واکنش به ترور دانشمند هسته ای/ نظارت های مشکوک آژانس متوقف شود

طرح خاتمه اجرای پروتکل الحاقی فردا در فراکسیون انقلاب بررسی می شود

نرمش و پیشنهاد مذاکره، مانعی برای انتقام ترور دانشمند هسته ای نشود

مجتهدزاده: نمی گذارند کار کنید کاندیدا نشوید

محکومیت شل به پرداخت خسارت الودگی نفتی

نامه 30 سینماگر ایرانی درباره ترور ناجوانمردانه شهید فخری زاده/ خطاب به تویی که نمی شناختمت+اسامی امضا کنندگان

معلم خیر خوزستانی در تهران تقدیر شد

افزایش سرمایه پتروشیمی نوری تصویب شد

حضور پیکر مطهر شهید فخری زاده در حرم حضرت امام خمینی(ره)

بادبه واردپمپ بنزین نشوید!

رسانه و شبکه های اجتماعی در بحران کرونا چه تاثیری بر صنعت گردشگری دارند؟

رتبه نخست پالایش نفت تهران درحوزه محیط زیست

شیوخ و عشایر آبادان و خرمشهر: محکومیت ترور شهید فخری زاده

خبرهای رییس جمهوری را در «گزارش جمهور» ایرنا بخوانید

مولوی عبدالحمید ترور دکتر فخری زاده را محکوم کرد

برگزاری تجمع مردمی و دانشجویان آذربایجان شرقی در پی ترور شهید فخری زاده + عکس

معلم خیر خوزستانی در تهران تقدیر شد

درگذشت همرزم شهید صیاد شیرازی در دهدشت

خدمت صادقانه به خانواده شهدا برگ زرین کارنامه مرحوم شهیدی است

سپاه: صفحات مجازی فرماندهان سپاه جعلی است

پیشبری فقه فعال امام(ره) با ایجاد رشته های تخصصی فقهی

قطع زنجیره کرونا با رعایت پروتکل های بهداشتی

راه علمی شهید فخری زاده را مصمم تر ادامه می دهیم

معرفی نامزدهای جایزه ادبی جلال آل احمد

خریداری 17 دستگاه ماشین آلات راهداری

ترامپ چندین تن از مشاوران ارشد دفاعی را از پنتاگون کنار گذاشته است

قالیباف: قفل صنعت هسته ای باز خواهد شد

وزیر خارجه عمان: تروریسم در هر شکلی غیرقابل قبول است

راه مجازات عاملین ترور شهید فخری زاده، انتقام سخت است

آغاز فعالیت لایه نگاری، تعیین عرصه و حریم تپه الله قلی لیلان

فرماندهان سپاه هیچگونه صفحه و کانال رسمی در شبکه های اجتماعی ندارند

مروری بر زندگی نامه و سوابق مرحوم حجت الاسلام والمسلمین شهیدی محلاتی

شهداء دعا داشتند؛ ادعا نداشتند

خرازی: پاسخ ایران به شهادت فخری زاده حساب شده و قاطع خواهد بود

دست های پنهان عامل ترور شهید فخری زاده مشخص است

ساخت بزرگترین بوستان دوستدار کودک در منطقه 9 تهران

راه علمی شهید فخری زاده را مصمم تر ادامه می دهیم

صادرات گازنروژکاهش می یابد

آخرین وضعیت جسمی محافظ شهید فخری زاده در بیمارستان

آمادگی بیش از 4 هزار تخت واحد های اقامتی مشهد

منابع درآمد دولت در بودجه سال آینده باید واقعی و قابل تحقق باشد

آزمایش انسانی واکسن کرونای شهید «فخری زاده»

6 خطا و خطر بزرگ در ایده روحانی درباره واکنش به ترور شهید فخری زاده

مصباح: در اجرای حدود الهی جای رأفت نیست

فیلم| حرف های مردم درباره «همین آقایی که دیروز شهید شد»

ظاهر متفاوت کامران تفتی در «بازگشته»+عکس

فرماندهان سپاه هیچگونه صفحه و کانال در شبکه های اجتماعی ندارند

همکاری مناسب مردم بویژه صنوف در پیشوا

خریداری 17 دستگاه ماشین آلات راهداری گیلان

صفحات مجازی فرماندهان سپاه جعلی است

هدف از ترور دانشمندان کُند کردن حرکت علمی ایران است

16 نکته کاربردی برای تغییر پوشش همسرمان

فرماندهان سپاه صفحه و کانال رسمی در شبکه های اجتماعی ندارند

نامزدهای جشنواره «راویان حماسه» معرفی شدند

شهردار گناباد برکنار شد

آغاز فعالیت لایه نگاری، تعیین عرصه و حریم تپه الله قلی لیلان

مناطق محروم شهر جزو دغدغه های اصلی شورای شهر هستند

ترور شهید فخری زاده مصداق بارز تروریسم دولتی است

چرا دشمن دوباره به طمع افتاده است؟

حجت الاسلام شهیدی عمر خود را متعهدانه برای پیشبرد اهداف انقلاب تقدیم کرد

استخدام تدوینگر در شرکت سپهر سخن دانا در البرز

معرفی نامزدهای جایزه ادبی جلال آل احمد

تصاویر| وضعیت اهواز، پس از باران

مروری بر تاریخچه ترور در ایران

راه مجازات عاملین ترور شهید فخری زاده، انتقام سخت است

ستون فلزی وسط بیابان از کجا آمده است؟ کار آدم فضایی ها یا شوخی یک هنرمند؟!

پرونده اکبر طبری در دیوان عالی کشور به کجا رسید؟ | وکیل طبری: از اعلام شعبه رسیدگی کننده امتناع می کنند

لاکچری بازی به تاریخ ازدواج هم رسید/ ثبت رکورد ازدواج در 99/9/9

طرح جهادی جواد الائمه(ع) بیمه کوثر

آیت الله رییسی دستورالعمل «نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان» را ابلاغ کرد

آیت الله رییسی دستورالعمل «نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان» را ابلاغ کرد