مطالب مرتبط:
سمنان در تکاپوی جهش تولید و توسعه طلای روغنی
جهش تولید در دوران تحریم و کرونا
با تحقق جهش تولید به سلطه بیگانگان پایان دهیم
قزوین رتبه هشتم کشور در پرداخت تسهیلات جهش تولید را دارد
دولت روحانی اعتقادی به کنترل ارز و حمایت از تولید داخلی ندارد
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 10:202020-10-24اقتصادي

جهش تولید زیتون در سمنان


زیتون از جمله محصولات راهبردی به شمار می رود که می تواند در حل مشکلات اقتصادی، بهبود معیشت کشاورزان و کاهش مصرف آب نقش آفرین باشد، اما توسعه کشت زیتون و ترغیب کشاورزان به این نوع کشت در کنار اطلاع رسانی، - افزایش برداشت و توسعه باغ های زیتون، خودکفایی کشور در تامین روغن مصرفی داخل و بی نیازی از واردات مواد اولیه این نوع روغن را رقم می زند که در این زمینه سمنان از استان های پیشرو به شمار می رود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران به نقل از ایرنا، زیتون از جمله محصولات مهم روغنی به شمار می رود که در سال های اخیر مورد توجه جدی مسوولان قرار گرفته اما هنوز جایگاه خود را در زمینه بهبود الگوی کشت در بین کشاورزان پیدا نکرده است و باید بیش از پیش در این زمینه اطلاع رسانی شود.

فواید زیتون و روغن زیتون در جهان اثبات شده و شناخته شده است و بر کسی پوشیده نیست که توسعه کشت زیتون می تواند برای کشور ارز آوری داشته باشد و در عین حال کشور در زمینه تامین مواد اولیه تولید روغن خود کفا کند.

زیتون یکی از پرکشت ترین میوه های جهان است و کشورهای مدیترانه ای بیشترین تولید این محصول یعنی نزدیک به 95 درصد تولید جهانی را به خود اختصاص داده اند.

به گفته متخصصان، زیتون حاوی میزان زیادی روغن غیراشباع مونو، آنتی اکسیدان و مواد شیمیایی گیاهی است که باعث کاهش کلسترول و خطر ابتلا به سرطان می شود.

در گذشته زیتون نه تنها نشانی از صلح بلکه نمایان گر ثروت و وفور کشور بود و حتی به دلیل اهمیتش خداوند در قرآن مجید نیز بر آن قسم یاد کرده است و با توجه به فواید پزشکی این محصول، می توان برای ارتقای سلامت جامعه به توسعه این محصول راهبردی تمرکز کرد.

از جمله چالش های پیش روی کشاورزان در توسعه کشت زیتون فقر دانش است و اطلاع رسانی، آموزش و آگاهی بخشی به کشاورزان می تواند زمینه ساز توسعه کشت باشد.

وجود دلالان در بازار زیتون از دیگر چالش های پیش روی کشاورزان است که کمک و نگاه حمایتی ویژه به این بخش می تواند دست دلالان را کوتاه و کشاورزان را به توسعه کشت زیتون دلگرم کند.

تصمیم گیری از سوی مدیریت کلان برای خرید تضمینی زیتون به عنوان محصول راهبردی در خودکفایی کشور در تامین مواد اولیه روغن نقشی مهم در ترغیب کشاورزان به توسعه کشت زیتون دارد.

زیتون محصول راهبردی در انتظار خرید تضمینی به اعتقاد کشاورزانی که در زمینه کشت زیتون فعالیت دارند دولت بسته های حمایتی خوبی را برای این بخش درنظر گرفته است، اما به دلیل اینکه حمایت ها به موقع به دست کشاورز نمی رسد عملا کارایی ندارد و باید کمک ها و حمایت در زمان مناسب خود انجام شود.

نماینده استان سمنان در شورای ملی زیتون و عضو هیات رییسه اتحادیه زیتون استان زیتون را محصولی دارای ارزش افزوده بالا می داند و معتقد است فقط لازم است کشاورز برای کشت زیتون عشق، عمل و علم را همراه داشته باشد.

غلامرضا شهسوار ابراز داشت: اگر فردی اراده کار داشته باشد کشت زیتون می تواند به بهبود معیشت و اشتغالزایی او کمک کند.

این عضو شورای ملی زیتون در اتاق ایران بیان کرد: در کشور درختان سه هزار ساله زیتون داریم که نشان از قدمت کشت زیتون در ایران دارد و توسعه کشت این میوه ارزشمند می تواند به جهش تولید و خودکفایی کشور در واردات مواد اولیه تولید روغن کمک کند.

وی اضافه کرد: شورای ملی زیتون در یک دهه قبل کار خود را با 10 عضو شروع کرد که اتفاقا سه عضو آن از استان سمنان بود و اکنون این شورا 800 عضو دارد و افزایش عضو در شورا نشان از ترغیب و علاقه مندی برای توسعه کشت زیتون در کشور دارد.

شهسواری تصریح کرد: در اوایل توسعه کشت زیتون در کشور مردم اطلاع کمی از فواید آن و روغن زیتون آن داشتند به طوری که سرانه مصرف در کشور به ازای هر یک نفر 60 گرم بود در حالی که در کشورهای اروپایی سرانه مصرف 2 کیلوگرم بود، اما اکنون با تلاش ها و اطلاع رسانی سرانه مصرف زیتون در کشور به 900 گرم به ازای هر یک نفر رسیده است.

وی یادآور شد: سرانه مصرف زیتون در کشور افزایش یافت و اکنون برای اینکه زیتون جایگاه واقعی خود را در سفره خانوارها پیدا کند باید بیش از پیش در زمینه آگاهی بخشی تلاش کرد.

وی خاطرنشان کرد: ترغیب کشاورزان به توسعه کشت زیتون با در نظر گرفتن بسته های حمایتی در کنار آگاهی بخشی به جامعه مساله مهمی است که نباید مورد غفلت قرار بگیرد.

شهسواری اظهار داشت: در زمان حاضر دلالان و وجود واسطه عرصه فعالیت را برای زیتون کاران تنگ کرده است و انتظار می رود دولت با درنظر گرفتن رویکرد خرید تضمینی زیتون به عنوان محصول راهبردی برای تولید روغن به کشاورزان در کوتاه شدن دست دلال و توسعه کشت زیتون کمک کنند.

عضو هیات رییسه اتحادیه زیتون استان سمنان خاطرنشان کرد: توجه کمتر به کشت مکانیزه در کشت زیتون مساله مهمی است که باید در بین کشاورزان اطلاع رسانی شود چرا که مکانیزاسیون بخش زیادی از مشکلات کشاورزان را کم می کند.

وی با بیان اینکه منجیل و رودبار جزو سردمداران کشور در تولید زیتون هستند که هنوز هم در این مناطق کشت سنتی به چشم می ‎خورد، افزود: توجه به مکانیزه کردن در کشاورزی از ضایعات می کاهد.

وی ادامه داد: دانش همراه عمل نقشی مهم در موفقیت در توسعه زیتون دارد و باید این مهم تقویت شود و به عنوان مثال هرس به موقع درخت زیتون نقشی مهم در افزایش باردهی دارد و باید کشاورز از نحوه و زمان هرس آگاهی داشته باشد.

شهسورای ابراز داشت: استحصال روغن از زیتون باید زمانی انجام شود که گوشت میوه زیتون مانند پوستش تیره شود، اما برخی به دلیل فقر دانش و نداشتن اطلاع کافی با برداشت نا به هنگام زیتون به خود خسارت وارد می کنند چرا که وقتی زیتون به خوبی رسیده نشود روغن استحصالی از کیفیت مرغوب برخوردار نخواهد بود و در نتیجه مشتری خود را از دست می دهد.

این عضو شورای ملی زیتون در اتاق ایران گفت: روغن زیتون در صورتی که در دمای 20 تا 22 درجه سانتی گراد و در جای تاریک نگهداری شود ماندگاری دارد.

وی اضافه کرد: استان سمنان در زمینه تولید زیتون در رده چهارم کشوری قرار دارد، اما پیش بینی می شود با افزایش برداشت محصول رتبه استان به جایگاه سوم ارتقا یابد و البته استان در زمینه عملکرد تولید زیتون در واحد سطح جزو استان های برتر کشور است.

این عضو شورای ملی زیتون در اتاق ایران اضافه کرد: از زیتون تولیدی استان به دلیل نوع شرایط آب و هوایی، روغن مرغوب تری استحصال می شود چرا که در نواحی شرجی درخت زیتون در رشد میوه کمک می کند و روغن استحصالی از زیتون این مناطق به دلیل اینکه که غذاگیری از ریشه هست غلیظ تر است.

استان سمنان جزو استان های برتر از لحاظ عملکرد در واحد سطح مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: امسال برداشت 12 هزار تن زیتون از بیش از پنج هزار هکتار باغ های استان پیش بینی می شود.

مهدی قراییان در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: وسعت باغ های زیتون استان سمنان پنج هزار و 500هکتار است که از این وسعت چهارهزار و 350 هکتار بارور و بقیه نهال است.

وی ادامه داد: عملکرد برداشت زیتون در باغ های استان سمنان در حدود یک تن و 900 کیلوگرم در هر هکتار است که از لحاظ عملکرد در واحد سطح، جزو استان های برتر کشور است.

وی بیان کرد: باغ های زیتون استان سمنان در اثر سرمازدگی سال 95 دچار آسیب شدید شد، اما اکنون بعد از گذشت چند سال این باغ ها دوباره به حالت طبیعی باردهی خود بازگشته و پیش بینی می شود سال آینده میزان برداشت زیتون از امسال نیز بیشتر شود.

قراییان یادآور شد: بیشترین وسعت باغ های زیتون مربوط به شهرستان های گرمسار، آرادان و سمنان است و 60 درصد زیتون های برداشت شده از باغ های استان سمنان روغن کشی می شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: هشت کارگاه روغن کشی زیتون در استان سمنان وجود دارد که براساس میزان تولید جواب گو است.

وی تصریح کرد: ظرفیت هشت کارگاه فرآوری زیتون در استان سمنان روغن کشی 2 هزار و 200 کیلوگرم در ساعت است.

قراییان خاطرنشان کرد: افزایش برداشت و توسعه باغ های زیتون موجب خودکفایی کشور و تامین روغن مصرف داخلی می شود و امسال نزدیک به 200 هکتار به وسعت باغ های زیتون در استان سمنان افزوده شد.

وی اظهار داشت: بیشتر درختان زیتون کاشته شده در استان سمنان از رقم زیتون زرد و روغنی است که میزان میوه بر روی هر درخت در استان سمنان از میزان میوه بر روی درختان در استان های دیگر بیشتر است.

وی ادامه داد: رقم آربکین به عنوان رقم مقاوم به سرما و زودبازده در برخی مناطق استان سمنان کاشت می شود که در صورت عملکرد مطلوب کاشت این رقم نیز در استان افزایش خواهد یافت.

قراییان اظهار داشت: رقم آربکین در صورت سرمازدگی از سال دوم دوباره به بار می نشیند و که این موضوع مزیت این رقم به شمار می رود.

زیتون سازگار با شرایط آب و هوای سمنان مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان افزود: کم آب بر بودن و مقاومت در برابر شرایط سخت مانند شوری آب، دیگر ویژگی این رقم زیتون به شمار می رود.

وی اضافه کرد: برخی افراد به اشتباه بر این باورند درخت زیتون رطوبت هوا را می گیرد و مناسب آب و هوای سمنان نیست، اما باید این افراد بدانند جذب آب از برگ درخت زیتون انجام نمی شود.

وی بیان کرد: رطوبت به برگ تمام درختان از جمله درخت زیتون طراوت می بخشد، اما برگ زیتون رطوبت هوا را نمی گیرد.

وی افزود: با توجه به سازگاری درخت زیتون با آب و هوای استان نقشی مهم در جلوگیری از فرسایش بادی دارد و تبخیر سطحی را کاهش می دهد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: توسعه و کاشت درخت زیتون در افزایش بهره وری آب نقشی مهم دارد و جزو الگوی کشت استان سمنان محسوب می شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: 15 تا 20 درصد باغ های زیتون استان به روش مکانیزه آبیاری می شود.

وی ادامه داد: درختان زیتون بسته به نوع خاک در هشت تا 12 بار در سال نیاز به آبیاری به روش قطره ای دارد.

وی اضافه کرد: جهادکشاورزی استان سمنان به منظور ترغیب کشاورزان به توسعه باغ های زیتون کلاس های آموزشی برگزار می کند و برای طرح های آزمایشی کمک هزینه پرداخت می کند.

قراییان اظهار داشت: در استان سمنان باغ های زیتون معمولا در خاک های سنگلاخی و آهکی کاشته می شود که در این شرایط استفاده از کود شیمیایی و کود آلی برای تقویت درخت و افزایش باردهی امری ضروری است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: هرس به موقع و اصولی و تغذیه درخت زیتون 2 اصل مهم افزایش باردهی و سودآوری در باغ های زیتون است و کشاورزان کمتر به این مقوله مهم می پردازند.


کلید واژه ها: زیتون - کشاورزان - اطلاع رسانی - واردات مواد اولیه - روغن - توسعه - محصولات - کشور - کاهش مصرف آب - اطلاع - سمنان - رسانی - بهبود - روغن زیتون - مواد اولیه - الگوی کشت - کاهش مصرف - حل مشکلات - خودکفایی - مصرف - مسوولان - راهبردی - مصرف آب - مشکلات - واردات - برداشت - افزایش - جماران - تامین - تولید

آخرین اخبار سرویس:
آغاز کشت خاکشیر دیم در مرودشت

نهالکاری و مدیریت روان آب ها نسخه ای برای مهار ریزگردها

چرخ تنظیم ستاد فقط برای کنترل قیمت ها می چرخد

تداوم تخصیص ارز 4200 تومانی کالاهای اساسی در بودجه سال آینده

نقش جدید ایران در اوپک

ابهام بانک مرکزی برطرف شد

کشت غلات پاییزه در 11 هزار هکتار از اراضی اردل

ابهام بانک مرکزی برطرف شد

چرا مسلمانان هند به دنبال لیبرالیسم هستند؟

7 میلیون جوجه ریزی در مرغداری های چهارمحال و بختیاری

درخواست تولیدکنندگان از وزیر صنعت برای جلوگیری از ترخیص لوازم خانگی بوش

رکود، بیکاری و تورم بی سابقه کشور را فرا گرفته است/ اصلا روی بایدن حساب نکنید

کاهش قیمت مرغ تا 10 روز آینده

قطب دامپروری کشور در معرض انقراض/ کمبود نهاده ها معضل اصلی است

همکاری های پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران با صنعت نفت توسعه می یابد

اختصاص 2500 سهمیه مشاغل خانگی در خوزستان

درخواست تولیدکنندگان از وزیر صنعت برای جلوگیری از ترخیص لوازم خانگی بوش

دیدار و گفت وگوی سفیر ایران در صنعاء و وزیر کشاورزی یمن

اختصاص 2500 سهمیه مشاغل خانگی در خوزستان

روند کاهشی قیمت خودرو در بازار ادامه خواهد داشت؟

کاهش قیمت دلار ادامه می یابد؟

افزایش سقف سرمایه گذاری در صندوق، شرایط بورس را بهبود می بخشد

عوام فریبی به روش فروشگاه های زنجیره ای؛ چرا مسئولان سکوت می کنند؟

کابوس نتانیاهو و بن سلمان از احیای برجام /فرافکنی جایگزین احیای برجام /بازگشت تیم برجام /پیشخوان

توسعه متوازن صنایع پایین دستی صنعت فولاد گام مهمی برای تحقق اقتصاد مقاومتی است

هشدار پلیس درباره کلاهبرداریِ کرونایی

تمام واکسن های کشف شده و موثر کرونا؛ واکسن ها کی به بازار می رسند؟

جزییات رقم صادرات ایران به شرق اروپا

پیش بینی عاقبت طرح قرنطینه دو هفته ای در اردبیل

اغنیا در حاشیه امن مالیاتی/ حذف لبنیات از سفره اقشار کم درآمد/ بنگاه های کوچک بازندگان بزرگ بحران کرونا

21.3 میلیون نفر در سامانه سجام بورس ثبت نام کردند

/پیگیری پروژه/ تعطیلی چهارخطه رومشکان

از پرداخت نکردن بیمه بیکاری کرونا تا افزایش قیمت بلیط هواپیما

ورود رییس دادگستری چاروسا به تعطیلی بازار/ بازداشت چند کارمند در جهت تجمع های بی مورد که سلامت مردم را به خطر انداخت

54 مجموعه تاریخی از 25 استان در لیست مزایده

نقش دوگانه اوراق سلف نفتی در بودجه 1400

دومین روز ثبت نام طرح فروش مشارکت در تولید پنج محصول ایران خودرو امروز سه شنبه 4 آذر 99/ لینک سایت و نحوه ثبت نام + تارا ایران خودرو

کرونا صنایع دستی را در سراشیبی قرار داد

آرامش داخلی و بیرونی ضامن تحقق بودجه

10 تن اقلام و کالاهای اساسی احتکاری در رشت کشف شد

تامین کالاهای اساسی در اولویت بخش اقتصادی استان است

کرونا صنایع دستی را در سراشیبی قرار داد

آثار برق رایگان برتعرفه گذاری صحیح /برق امید اثر بلند مدت ندارد

تغییرات عجیب در قیمت مرغ

قیمت مرغ 20 هزار و 400 تومان است/ برخورد با گرانفروشان مرغ

فیلم توزیع مرغ فاسد در نسیم شهر مغرضانه است

جهاد کشاورزی موظف به تامین مرغ مورد نیاز استان زنجان به قیمت مصوب است

وعده برخورد با گران فروشانِ مرغ

/پیگیری پروژه/ تعطیلی چهارخطه رومشکان

حواشی تازه کالاهای ممنوعه «بوش»/ ادامه واردات تا یک ماه پیش!

فیلم توزیع مرغ فاسد در نسیم شهر مغرضانه است

مجتمع تجاری در بلوار پیامبر اعظم(ص) احداث می شود

پیش بینی افزایش صادرات محصولات کشاورزی امریکا در سال 2021

آخرین جزییات از ساخت واکسن کرونا

مرغ پرچم دار گرانی ها در بازار؛ تولیدکننده و مصرف کننده هردو ناراضی!

دریافت وام یک میلیون تومانی به خانوارهای بدون درآمد ثابث

قیمت مرغ بالاتر از 20 هزار و 400 تومان گرانفروشی و تخلف است

پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی از صندوق توسعه

بازدید شبانه استاندار از سطح شهر کرمانشاه

محدودیت های کرونایی در صورت همکاری نکردن مردم تمدید می شود

قیمت مرغ بالاتر از 20 هزار و 400 تومان گرانفروشی و تخلف است

اجرای طرح توسعه شبکه مخابرات در شهرستان مه‍ر

نرخ بیکاری بهار 99 اعلام شد

محدودیت های کرونایی در صورت همکاری نکردن مردم تمدید می شود

هرگز فنرهای خودرو را نبرید!

پتروشیمی لردگان بعد از 12 سال انتظار افتتاح می شود

کشت بیش از 5/5 میلیون انواع گل های زیبای فصلی در کیش

واکسن کرونا تا پایان سال در دسترس همگان است

کاهش تولید و گرانی، نتیجه خدشه به زنجیره تولید

هشدار پلیس دربار کلاهبرداری از متقاضیان وام های کرونا

با 14میلیون چه تبلتی می توان خرید؟ +جدول

قیمت طلا 4 آذر 99 | قیمت روز طلا 99/9/4 | قیمت طلا امروز سه شنبه 4 آذر 99

قیمت گوشی هواوی 4 آذر 99 | قیمت گوشی های هواوی امروز سه شنبه 99/9/4

قیمت خودرو ایران خودرو 4 آذر 99 | قیمت محصولات ایران خودرو امروز سه شنبه 99/9/4

سازمان تعزیرات حکومتی: قیمت مرغ 20 هزار و 400 تومان است / با گران فروشان برخورد می شود

قیمت گوشی سامسونگ 4 آذر 99 | قیمت گوشی های سامسونگ امروز سه شنبه 99/9/4

تفکیک سهامداران عدالت استان تهران و البرز/ سرمایه گذاری استان البرز در انتظار مجوز ثبت

قیمت دلار 4 آذر 99 | قیمت روز دلار 99/9/4 | نرخ ارز امروز سه شنبه 4 آذر 99

سومین واکسن کرونا موثر شناخته شد

خبری خوش برای حل مشکل مسکن موسی کمالی/ پول رهن خانه جور شد

قیمت خودرو سایپا 4 آذر 99 | قیمت پراید امروز سه شنبه 99/9/4 | قیمت محصولات سایپا

ممنوعیت فعالیت نهادهای پولی غیرمجاز

حداکثر نرخ هر کیلو طلای سرخ 13 میلیون تومان

دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار

قیمت سکه 4 آذر 99 | قیمت روز سکه 99/9/4 | قیمت سکه امروز سه شنبه 4 آذر 99

دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار/ افزایش شدید قیمت نهاده های دامی

نحوه محاسبه مالیات بر درآمد پزشکان و کارکنان

تخصیص بیش از20 میلیاردتومان اعتبار به پروژه های آبخیزداری گیلان

شناسایی 45 واحد متخلف مرغداری در استان تهران/ قیمت مرغ هفته آینده متعادل خواهد شد

منصوری و داغ ترین شاسی بلند آئودی/ لباسی از فیبرکربن و یک نسخه آتشین برای پیشرانه (+عکس)

شیراز، خلوت ترین شب های خود را می گذراند

هلکت ردآی 2021؛ بهترین نسخه چارجر با چشمان قرمز! (+عکس)

قیمت انواع موتورسیکلت در سوم آذر

وعده وزارت صمت برای تعادل قیمت مرغ تا هفته آینده

وجود فساد و رانت در واردات و صادرات محصولات کشاورزی

سیستم نوبت دهی تلفنی مشتریان بانک رفاه کارگران آغاز به کار کرد

رفع مشکلات آبگرفتگی با اجرای عملیات لوله گذاری

ممنوعیت ارائه خدمات مسافری به افراد مشکوک به کرونا

وعده تعزیرات برخورد با گران فروشانِ مرغ

قیمت مرغ در سراشیبی

جهش تولید زیتون در سمنان

جهش تولید زیتون در سمنان