مطالب مرتبط:
حرکات اصلاحی، نوشداروی ناهنجاری های جسمانی
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 10:102020-10-24پزشكي

حرکات اصلاحی، نوشداروی ناهنجاری های جسمانی


دکترای بیومکانیک ورزشی در چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه در حرکات اصلاحی می توان، علت ها را شناسایی، رفع و از بروز ناهنجاری های بعد جلوگیری و یا آن ها را به تعویق انداخت، - ایسنا/چهارمحال و بختیاری دکترای بیومکانیک ورزشی در چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه در حرکات اصلاحی می توان، علت ها را شناسایی، رفع و از بروز ناهنجاری های بعد جلوگیری و یا آن ها را به تعویق انداخت، گفت: بسیاری از اوقات ناهنجاری های عملکردی و کارکردی با تمرین و اصلاح رفع می شود.

بنفشه محمدی در گفت وگو با ایسنا ناهنجاری های جسمانی را هر تغییر شکلی در وضعیت طبیعی بدن عنوان و اظهار کرد: وقتی که فرد اندام سالم داشته باشد، حین ایستادن احساس فشار یا درد نمی کند، نقاط شاخص بدنی، استخوان ها و مفاصل بدون ساییدگی و به درستی قرار گرفته اند، فشار روی رباط ها حداقل بوده و احتمال آسیب دیدگی کمتر وجود دارد، عضلات آنقدر قوی هستند که فرد را در شکل بهینه ای قرار داده و سبب می شوند فرد دیرتر خسته شده و انرژی کمتری را صرف انجام کار کرده و بهره وری وی بالا رود.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد با بیان اینکه اگر فرد حالت طبیعی جسمانی را نداشته باشد دچار ناهنجاری اسکلتی-عضلانی می شود و در نتیجه نیاز به انجام حرکات اصلاحی دارد، ادامه داد: برای افرادی که وضعیت بدنی طبیعی داشته اما احتمال ضعف عضلانی در بدن وجود دارد دستورات پیشگیری مانع ایجاد ناهنجاری جسمانی است.

محمدی دسته دیگر را دارای ناهنجاری های اسکلتی-عضلانی خفیف خواند و افزود: این افراد شاید خود اطلاعی از وضعیت بدن خود ندارند به این نحو که مثلا شانه ها، گردن یا کمر دارای قوس های غیر طبیعی بوده و این مسئله آنان را در معرض آسیب قرار داده و پس از مدت کوتاهی دردهایی را احساس کند که وی را نیازمند حرکات اصلاحی کند.

این دکترای بیومکانیک ورزشی اختلالات دسته سوم افراد را شدیدتر مطرح و تصریح کرد: در این دسته از افراد دردهای ایجادشده فرد را کلافه و راهی مراجعه به پزشک می کند، اگر اختلالات ساختاری باشد درمان ها موثر نبوده و نیازمند جراحی است، اگر اختلالات کارکردی باشد، بر بافت های نرم مانند رباط ها اثر گذاشته و باعث ضعف عملکردی شود، از طریق حرکات اصلاحی رفع می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد با بیان اینکه هر تغییری در دستگاه اسکلتی-عضلانی باعث ناراحتی، خستگی و درد در فرد می شود، اظهار کرد: کوتاهی عضلات و یا ضعف در آن ها می تواند سبب ناهنجاری در دستگاه اسکلتی شود، دلیل آن هم می تواند متعدد باشد که یکی از آن ها عادت های حرکتی نامناسب فرد است.

وی افزود: فرد ممکن است در وضعیت شغلی در یک حالت خاصی نشسته یا حرکت کند و آن حالت را تکرار کند، مثلا ایستادن هایی که پی درپی است و فرد چندین ساعت و بدون هیچ گونه استراحتی روی پا ایستاده و فشاری روی مچ پا می آید، فرد وزنه هایی زیاد را برداشته و حمل می کند و یا دانش آموزانی که کیف یا کوله پشتی را با وزن زیاد متحمل می شوند، در مجموع این ایستادن ها و وضعیت های نامناسب، ناهنجاری های اسکلتی-عضلانی را به دنبال خواهد داشت.

این عضو هیات علمی دانشگاه از دیگر دلایل منجر به ناهنجاری های اسکلتی-عضلانی را لاغرشدن دانست و اضافه کرد: از بین رفتن حجم عضلانی به دنبال خود، فقر حرکتی را ایجاد می کند و وضعیت سلامت اسکلت بدن را به مخاطره می اندازد.

محمدی گفت: نامتوازن بودن قدرت عضلانی بدن خود نیز سبب ناهنجاری اسکلتی می شود، در برخی از مشاغل خاص صرفا بخشی از بدن تقویت شده و بخشی دیگر ضعیف می شود و یا به عنوان مثال گرفتن خودکار با یک دست، آن دست را تقویت کرده و خودبه خود توان دست دیگر ضعیف می شود.

این دکترای بیومکانیک ورزشی دانشگاه شهرکرد ادامه داد: گاهی به خاطر یک بیماری ضعف استقامت و در نتیجه خستگی پدید می آید و یا با افزایش سن انعطاف بدن کاسته می شود البته وراثت، آمادگی عمومی بدن و حتی جنسیت ( انعطاف بدنی بانوان قوی تر است) در این مورد دخیل است، این دو مورد نیز سفتی و سختی عضله و در نتیجه ناهنجاری اسکلتی عضلانی را به همراه دارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه فرزندان نیاز به تحرک داشته اما در روزهای کرونایی مجبور بوده در منزل بمانند، بیان کرد: این مسئله سبب می شود کودکان تحرک لازم را نداشته و فقر حرکتی برایشان ایجاد شود.

این دکترای بیومکانیک ورزشی با بیان اینکه اختلالات دستگاه اسکلتی- عضلانی در بسیاری از مشاغل رو به رشد بوده و افراد را تهدید می کند، یادآور شد: در تحقیقات برآورد شده است که 60 تا 90 درصد افراد بزرگسال در طول زندگی خود حداقل یک بار دچار مشکلات اسکلتی-عضلانی و به ویژه کمردرد می شوند و برآورد هزینه آن برای کشورها حدود 45 تا 54 میلیارد دلار در سال است.

وی با تاکید بر اینکه در حرکات اصلاحی می توان، علت ها را شناسایی، رفع و از بروز ناهنجاری های بعد جلوگیری و یا آن ها را به تعویق انداخت، بیان کرد: بسیاری از اوقات ناهنجاری های عملکردی و کارکردی با تمرین و اصلاح رفع می شود اگر این اختلالات کارکردی حل نشود ممکن است به اختلالات ساختاری و تحلیل عضلات تبدیل شود، به عنوان مثال کمردردی که ساده بوده راحت با حرکات اصلاحی درمان می شود و ذکر این نکته لازم است که 90 درصد از کمردردها با این حرکات از بین می رود.

محمدی درخصوص زمان شروع انجام حرکات اصلاحی توضیح داد: زمانی انجام حرکات اصلاحی را در سنین بالا موثر می دانستند، اما در پژوهش ها ثابت شد حرکات اصلاحی بسیار بهتر است که از ابتدای سنین نوجوانی آغاز شود، این حرکات تمرینی بوده و می تواند کششی و تقویتی باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد در ادامه ستون فقرات را یکی از پیچیده ترین ساختارهای اسکلتی- عضلانی مطرح و اضافه کرد: این ستون باعث ثبات بدن در حرکت می شود، در این ساختار قوس های گردن، پشتی کمر و دنبالچه وجود دارد که به عملکرد بهتر این سیستم کمک می کند.

این دکترای بیومکانیک ورزشی افزود: یکی از مهم ترین این قوس ها که در معرض آسیب بیشتری است قوس کمر بوده و هر تغییری در این قوس ها مشکلاتی مانند ایجاد درد، کاهش بازدهی و خستگی را برای فرد به همراه دارد، قوس کمری بیش از حد که در بسیاری از افراد مشاهده می شود حاصل ناکارآمدی عضلانی نظیر ضعف عضلات شکمی و کوتاهی عضلات بوده و در نتیجه منجر به کمردرد می شود.

محمدی گفت: انجام ورزش یا حرکات اصلاحی، درمان غیر دارویی بوده و برای دردهای بدنی استفاده شود، بهتر است که تمرینات ورزشی همراه با برنامه اجرا شود تا اینکه وضعیت طبیعی بدن به حالت قبل برگردد.

وی با بیان اینکه شایع ترین درد اسکلتی-عضلانی، درد کمری است اضافه کرد: کمردرد مزمن یا آنی است و متخصص برحسب شرایط خاص فرد، تمرین هایی را برای وی تجویز می کند، ورزش با افزایش انعطاف پذیری، ایجاد قدرت بدنی و شکمی سبب کاهش درد است، البته دلایل دیگری مانند ضربه، خم شدن های طولانی و بارداری سبب درد کمر می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه در بسیاری از موارد کمردردها با حرکات اصلاحی درمان می شود، خاطرنشان کرد: اگر قوس کمر زیاد شود فشردگی دیسک بین مهره ای، فشار بر ریشه عصب و یا تنگی کانال نخاعی را در پی خواهد داشت، گاهی کمردرد موضعی است اما گاهی انتشار پیدا کرده و به نقاط دیگر نیز کشیده می شود بنابراین باید تا پیش از گسترش از فراگیرشدن آن جلوگیری کرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: چهارمحال و بختیاری - ناهنجاری - چهارمحال - بختیاری - اصلاح - حرکات - ایسنا - ورزشی - تعویق - آسیب دیدگی - فشار - استخوان - گفت وگو - احتمال - اندام - عضلات - طبیعی - تغییر - احساس - تمرین - محمدی - وضعیت - مفاصل - شاخص - رباط - قرار - سالم - آسیب

آخرین اخبار سرویس:
فرهنگ سازی؛ رکن اصلی مقابله با کرونا است

اجرای طرح ناظران سلامت در قزوین

اهدای 999 کپسول اکسیژن به بیماران کرونایی نیازمند

بیمه شدگان در تعطیلات کرونایی بدون دفترچه خدمات درمانی می گیرند

افزایش مرگ براثر کرونا در فارس

آمار کرونا کرمانشاه 9 آذر؛ 6 فوتی و 100 ابتلای جدید

بیمه شدگان در تعطیلات کرونایی بدون دفترچه خدمات درمانی می گیرند

شیوع آنفلوانزای مرغی در دو کشور اروپایی

آمار کرونا اردبیل 9 آذر؛ 13 فوتی و 84 ابتلای جدید

شناسایی 41 بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا در منطقه کاشان / مرگ 5 بیمار

بستری41 بیمار جدید کرونایی در بیمارستان های کاشان و آران و بیدگل

پاکسازی هوای خانه

نشانه ای از بیماری آنفلوآنزای پرندگان در خراسان شمالی مشاهده نشده است

فوت 41 بیمار کرونایی در فارس طی 1 روز

پلمپ 12 واحد صنفی در رودبار

دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت برای افزایش تحرک بدنی در دوران قرنطینه

لاری: کرونا جان 389 نفر دیگر را در ایران گرفت

لاری: کرونا جان 389 نفر دیگر را در ایران گرفت

مشاهده آنتی بادی کرونا در نوزاد مادر مبتلا به کووید 19

مأموریت ویژه؛ خروج از بحران

وزیر بهداشت: مرگ روزانه کرونا به زیر 400 نفر رسید

دلیلی زرد شدن رنگ پوست چیست؟

فوت 389 بیمار کرونایی در کشور

مراقب هجوم دقیقه 90 ویروس کرونا باشیم

آخرین آمار کرونا در ایران، 9 آذر 99 / فوت 389 نفر در 24 ساعت گذشته / شمار فوتی ها به زیر 400 نفر رسید

بالاخره ایران واکسن کرونا خریداری کرده است؟/ پاسخ وزارت بهداشت

کاهش موارد روزانه مرگ و میر ناشی از کرونا

شعار و اهداف روزجهانی ایدز اعلام شد

داروهای درمان کرونا در کردستان موجود است

تعداد مبتلایان و بستریهای کرونا در خراسان رضوی کاهش یافت

لزوم تدوین ضوابط کنترل آلایندگی پایانه ها

تعداد مبتلایان و بستریهای کرونا در خراسان رضوی کاهش یافت

شناسایی کرونامثبت هاازطریق کارت ملی درکسری ازثانیه

اراایه خدمات سلامت روان به افراد مقیم در نقاهتگاه های طرح شهید سلیمانی

جانباختن 389 بیمار کرونایی

وزارت بهداشت: داروی امام کاظم(ره) برای کرونا قابل بررسی است

آخرین آمار کرونا در ایران، 9 آذر 99 / فوت 389 نفر در 24 ساعت گذشته / شمار فوتی ها به زیر 400 نفر رسید

آخرین آمار کرونا تا نهم آذر/ برای دومین روز متوالی، کشته های کووید در ایران کمتر از 400 تن!

اکسیژن موثرترین اقدام درمانی است که هر بیمار کرونایی نیاز دارد

جدیدترین آمار کرونا در ایران | 389 نفر دیگر قربانی شدند | حال 5859 بیمار وخیم است | 27 استان در وضعیت قرمز

توزیع رایگان قرص ویتامین D در انگلیس

خاکسپاری شهید مدافع سلامت در تربت حیدریه

شمار قربانیان کرونا در فارس به 2468 نفر رسید/ کاهش موارد بستری

کرونا در چه استان هایی روند نزولی داشته است؟

بیش از هشت هزار نمونه کرونا در گچساران انجام شد

نشانه ای از بیماری آنفلوآنزای پرندگان در خراسان شمالی مشاهده نشده است

راهی برای کاهش خطر ایجاد بیماری های همه گیر جدید

حوزه های علمیه صحت روایت داروی امام کاظم(ع) را بررسی کنند

آمار کرونا کاشان 9 آذر؛ 5 فوتی و 41 ابتلای جدید

نهم آذر ماه و مهمترین اخبار کرونا در استان ها

«خشکی بینی» علامت اولیه کرونا است

داروهای درمان کرونا در کردستان موجود است

نهم آذر ماه و مهمترین اخبار کرونا در استان ها

جدیدترین آمار کرونا در ایران | 389 نفر دیگر جان خود را از دست دادند | حال 5859 بیمار وخیم است | 27 استان در وضعیت قرمز

لزوم تدوین ضوابط کنترل آلایندگی پایانه ها

تعطیلی بازارچه تاناکورا برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا

بیمه شدگان در تعطیلات کرونایی بدون دفترچه می توانند به پزشک مراجعه کنند

برگزاری مراسم ترحیم؛ مشکل مدیریت اپیدمی کرونا در قزوین

بهترین نوشیدنی ها برای رفع طبیعی سنگ کلیه

وزارت بهداشت: مردم نذر اکسیژن کنند

فوتسال تا مستقل نشود این بلاها سرش می آید/ واکنش به حذف کمیته فنی

استخدام تکنسین فنی (رشته مکانیک) در شرکت صنایع غذایی بارلی در مازندران

تعداد بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های آمریکا رکورد زد

نقش دانش و تلاش متخصصان بیهوشی در درمان بیماران کرونا

کاهش امیدوارکننده تعداد فوتی های کرونا طی 24 ساعت گذشته (آمار)

نیش کرونا به مغز!

20 نشانه عملکرد بد کبد

تعطیلی بازارچه تاناکورا برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا

موارد ابتلا به کووید 19 در اصفهان به ثبات نسبی رسید

آمار امروز جان باختگان کرونا

گزارش| مبارزه ترکیه با کرونا و آمارهای متناقض مبتلایان و جان باختگان

آمار کرونا کاشان 9 آذر؛ 5 فوتی و 24 ابتلای جدید

389 فوتی کرونا در کشور طی 24 ساعت گذشته/12950 بیمار دیگر شناسایی شدند

اعضای بدن بانوی مرگ مغزی مشهدی به بیماران نیازمند عضو اختصاص یافت

قرمزی که با مشارکت شهروندان کمرنگ می شود

شناسایی تعداد 106 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان ایلام

بیمه شدگان در تعطیلات کرونایی بدون دفترچه می توانند به پزشک مراجعه کنند

هشدار وزیر بهداشت درباره عادی انگاری کرونا +فیلم

تغییرات مختصر نزولی بیماری کرونا در 9 استان / شروع پیک جدید بیماری کرونا در 5 استان

چطور کرم دور چشم شی باتر خانگی بسازیم؟

نیمی از کم بینایی و نابینایی ها در کشور قابل پیشگیری است

اعلام آمادگی جمعیت هلال احمر برای برپایی نقاهتگاه ویژه مبتلایان کرونا

هشدار وزیر بهداشت درباره عادی انگاری اوضاع کرونا در پی کاهش مرگ و میر روزانه

برگزاری مراسم ترحیم؛ مشکل مدیریت اپیدمی کرونا در قزوین

شعار و اهداف روزجهانی ایدز اعلام شد

وزیر بهداشت: کاهش فوتی های کرونا را به فال عادی انگاری اوضاع نگیرید

علائم هشدار بیماری کلیه در کودکان

فوتسال تا مستقل نشود این بلاها سرش می آید/ مگر مصوبات کمیته فنی اجرا می شد؟

آخرین وضعیت و آمار کرونا در ایران امروز یکشنبه 9 آذر 99/ فوت 389 بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته

قدردانی وزیربهداشت ازوزیرراه وشهرسازی برای اجرای طرح ملی مدیریت کرونا

آخرین آمار کرونا در ایران؛ 12950 بیمار دیگر شناسایی شدند

خبر خوب درباره ارسال واکسن

اهدای 999 کپسول اکسیژن برای بیماران نیازمند با همکاری هلال احمر و خیرین

جدیدترین آمار کرونا در ایران | مبتلایان در آستانه 13 هزار و جان باختگان در مرز 400 نفر | حال 5859 بیمار وخیم است | 27 استان در وضعیت قرمز

شناسایی12950 بیمار مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته

بستری بیماران کرونایی در اصفهان به ثبات نسبی رسیده است

389 فوتی و 12950 مبتلای جدید کرونا/ 5859 نفر در وضعیت شدید بیماری

آغاز ثبت نام آزمون ملی دانش آموختگان دندانپزشکی خارج از کشور از امروز

دانشجویان علوم پزشکی کرونا مثبت توسط دانشگاه قرنطینه شوند

دورهمی های خانوادگی یکی از کانون های انتقال ویروس کرونا است

حرکات اصلاحی، نوشداروی ناهنجاری های جسمانی

حرکات اصلاحی، نوشداروی ناهنجاری های جسمانی