مطالب مرتبط:
حرکات اصلاحی، نوشداروی ناهنجاری های جسمانی
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 10:102020-10-24پزشكي

حرکات اصلاحی، نوشداروی ناهنجاری های جسمانی


دکترای بیومکانیک ورزشی در چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه در حرکات اصلاحی می توان، علت ها را شناسایی، رفع و از بروز ناهنجاری های بعد جلوگیری و یا آن ها را به تعویق انداخت، - ایسنا/چهارمحال و بختیاری دکترای بیومکانیک ورزشی در چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه در حرکات اصلاحی می توان، علت ها را شناسایی، رفع و از بروز ناهنجاری های بعد جلوگیری و یا آن ها را به تعویق انداخت، گفت: بسیاری از اوقات ناهنجاری های عملکردی و کارکردی با تمرین و اصلاح رفع می شود.

بنفشه محمدی در گفت وگو با ایسنا ناهنجاری های جسمانی را هر تغییر شکلی در وضعیت طبیعی بدن عنوان و اظهار کرد: وقتی که فرد اندام سالم داشته باشد، حین ایستادن احساس فشار یا درد نمی کند، نقاط شاخص بدنی، استخوان ها و مفاصل بدون ساییدگی و به درستی قرار گرفته اند، فشار روی رباط ها حداقل بوده و احتمال آسیب دیدگی کمتر وجود دارد، عضلات آنقدر قوی هستند که فرد را در شکل بهینه ای قرار داده و سبب می شوند فرد دیرتر خسته شده و انرژی کمتری را صرف انجام کار کرده و بهره وری وی بالا رود.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد با بیان اینکه اگر فرد حالت طبیعی جسمانی را نداشته باشد دچار ناهنجاری اسکلتی-عضلانی می شود و در نتیجه نیاز به انجام حرکات اصلاحی دارد، ادامه داد: برای افرادی که وضعیت بدنی طبیعی داشته اما احتمال ضعف عضلانی در بدن وجود دارد دستورات پیشگیری مانع ایجاد ناهنجاری جسمانی است.

محمدی دسته دیگر را دارای ناهنجاری های اسکلتی-عضلانی خفیف خواند و افزود: این افراد شاید خود اطلاعی از وضعیت بدن خود ندارند به این نحو که مثلا شانه ها، گردن یا کمر دارای قوس های غیر طبیعی بوده و این مسئله آنان را در معرض آسیب قرار داده و پس از مدت کوتاهی دردهایی را احساس کند که وی را نیازمند حرکات اصلاحی کند.

این دکترای بیومکانیک ورزشی اختلالات دسته سوم افراد را شدیدتر مطرح و تصریح کرد: در این دسته از افراد دردهای ایجادشده فرد را کلافه و راهی مراجعه به پزشک می کند، اگر اختلالات ساختاری باشد درمان ها موثر نبوده و نیازمند جراحی است، اگر اختلالات کارکردی باشد، بر بافت های نرم مانند رباط ها اثر گذاشته و باعث ضعف عملکردی شود، از طریق حرکات اصلاحی رفع می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد با بیان اینکه هر تغییری در دستگاه اسکلتی-عضلانی باعث ناراحتی، خستگی و درد در فرد می شود، اظهار کرد: کوتاهی عضلات و یا ضعف در آن ها می تواند سبب ناهنجاری در دستگاه اسکلتی شود، دلیل آن هم می تواند متعدد باشد که یکی از آن ها عادت های حرکتی نامناسب فرد است.

وی افزود: فرد ممکن است در وضعیت شغلی در یک حالت خاصی نشسته یا حرکت کند و آن حالت را تکرار کند، مثلا ایستادن هایی که پی درپی است و فرد چندین ساعت و بدون هیچ گونه استراحتی روی پا ایستاده و فشاری روی مچ پا می آید، فرد وزنه هایی زیاد را برداشته و حمل می کند و یا دانش آموزانی که کیف یا کوله پشتی را با وزن زیاد متحمل می شوند، در مجموع این ایستادن ها و وضعیت های نامناسب، ناهنجاری های اسکلتی-عضلانی را به دنبال خواهد داشت.

این عضو هیات علمی دانشگاه از دیگر دلایل منجر به ناهنجاری های اسکلتی-عضلانی را لاغرشدن دانست و اضافه کرد: از بین رفتن حجم عضلانی به دنبال خود، فقر حرکتی را ایجاد می کند و وضعیت سلامت اسکلت بدن را به مخاطره می اندازد.

محمدی گفت: نامتوازن بودن قدرت عضلانی بدن خود نیز سبب ناهنجاری اسکلتی می شود، در برخی از مشاغل خاص صرفا بخشی از بدن تقویت شده و بخشی دیگر ضعیف می شود و یا به عنوان مثال گرفتن خودکار با یک دست، آن دست را تقویت کرده و خودبه خود توان دست دیگر ضعیف می شود.

این دکترای بیومکانیک ورزشی دانشگاه شهرکرد ادامه داد: گاهی به خاطر یک بیماری ضعف استقامت و در نتیجه خستگی پدید می آید و یا با افزایش سن انعطاف بدن کاسته می شود البته وراثت، آمادگی عمومی بدن و حتی جنسیت ( انعطاف بدنی بانوان قوی تر است) در این مورد دخیل است، این دو مورد نیز سفتی و سختی عضله و در نتیجه ناهنجاری اسکلتی عضلانی را به همراه دارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه فرزندان نیاز به تحرک داشته اما در روزهای کرونایی مجبور بوده در منزل بمانند، بیان کرد: این مسئله سبب می شود کودکان تحرک لازم را نداشته و فقر حرکتی برایشان ایجاد شود.

این دکترای بیومکانیک ورزشی با بیان اینکه اختلالات دستگاه اسکلتی- عضلانی در بسیاری از مشاغل رو به رشد بوده و افراد را تهدید می کند، یادآور شد: در تحقیقات برآورد شده است که 60 تا 90 درصد افراد بزرگسال در طول زندگی خود حداقل یک بار دچار مشکلات اسکلتی-عضلانی و به ویژه کمردرد می شوند و برآورد هزینه آن برای کشورها حدود 45 تا 54 میلیارد دلار در سال است.

وی با تاکید بر اینکه در حرکات اصلاحی می توان، علت ها را شناسایی، رفع و از بروز ناهنجاری های بعد جلوگیری و یا آن ها را به تعویق انداخت، بیان کرد: بسیاری از اوقات ناهنجاری های عملکردی و کارکردی با تمرین و اصلاح رفع می شود اگر این اختلالات کارکردی حل نشود ممکن است به اختلالات ساختاری و تحلیل عضلات تبدیل شود، به عنوان مثال کمردردی که ساده بوده راحت با حرکات اصلاحی درمان می شود و ذکر این نکته لازم است که 90 درصد از کمردردها با این حرکات از بین می رود.

محمدی درخصوص زمان شروع انجام حرکات اصلاحی توضیح داد: زمانی انجام حرکات اصلاحی را در سنین بالا موثر می دانستند، اما در پژوهش ها ثابت شد حرکات اصلاحی بسیار بهتر است که از ابتدای سنین نوجوانی آغاز شود، این حرکات تمرینی بوده و می تواند کششی و تقویتی باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد در ادامه ستون فقرات را یکی از پیچیده ترین ساختارهای اسکلتی- عضلانی مطرح و اضافه کرد: این ستون باعث ثبات بدن در حرکت می شود، در این ساختار قوس های گردن، پشتی کمر و دنبالچه وجود دارد که به عملکرد بهتر این سیستم کمک می کند.

این دکترای بیومکانیک ورزشی افزود: یکی از مهم ترین این قوس ها که در معرض آسیب بیشتری است قوس کمر بوده و هر تغییری در این قوس ها مشکلاتی مانند ایجاد درد، کاهش بازدهی و خستگی را برای فرد به همراه دارد، قوس کمری بیش از حد که در بسیاری از افراد مشاهده می شود حاصل ناکارآمدی عضلانی نظیر ضعف عضلات شکمی و کوتاهی عضلات بوده و در نتیجه منجر به کمردرد می شود.

محمدی گفت: انجام ورزش یا حرکات اصلاحی، درمان غیر دارویی بوده و برای دردهای بدنی استفاده شود، بهتر است که تمرینات ورزشی همراه با برنامه اجرا شود تا اینکه وضعیت طبیعی بدن به حالت قبل برگردد.

وی با بیان اینکه شایع ترین درد اسکلتی-عضلانی، درد کمری است اضافه کرد: کمردرد مزمن یا آنی است و متخصص برحسب شرایط خاص فرد، تمرین هایی را برای وی تجویز می کند، ورزش با افزایش انعطاف پذیری، ایجاد قدرت بدنی و شکمی سبب کاهش درد است، البته دلایل دیگری مانند ضربه، خم شدن های طولانی و بارداری سبب درد کمر می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه در بسیاری از موارد کمردردها با حرکات اصلاحی درمان می شود، خاطرنشان کرد: اگر قوس کمر زیاد شود فشردگی دیسک بین مهره ای، فشار بر ریشه عصب و یا تنگی کانال نخاعی را در پی خواهد داشت، گاهی کمردرد موضعی است اما گاهی انتشار پیدا کرده و به نقاط دیگر نیز کشیده می شود بنابراین باید تا پیش از گسترش از فراگیرشدن آن جلوگیری کرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: چهارمحال و بختیاری - ناهنجاری - چهارمحال - بختیاری - اصلاح - حرکات - ایسنا - ورزشی - تعویق - آسیب دیدگی - فشار - استخوان - گفت وگو - احتمال - اندام - عضلات - طبیعی - تغییر - احساس - تمرین - محمدی - وضعیت - مفاصل - شاخص - رباط - قرار - سالم - آسیب

آخرین اخبار سرویس:
391 فوتی جدید کرونا در کشور/5865 تن در وضعیت شدید بیماری

بهبود سلامت عمومی جامعه با کاهش مصرف نمک

روشی موثر برای درمان ریه ها پس از بهبودی از کرونا

شمار مبتلایان به کرونا در لرستان از 55 هزار نفر گذشت

کرونا را با اجرای قرنطینه هوشمند کنترل کنیم

عجیب ترین علامت ابتلا به کرونا کشف شد

آبان ماه، مرگبارترین ماه کرونایی در قزوین بود/ ضرورت جدیت در اعمال قرنطینه بیماران کرونایی

فیلم | خبرهای خوب پس از هفته ها اضطراب کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد

آمار کرونا ایران 8 آذر؛ 391 فوتی و 13402 ابتلای جدید

با 17 خاصیت شگفت انگیز حنا آشنا شوید

شناسایی 13402 بیمار جدید کرونا/391 نفر دیگر فوت شدند

تاثیر واکسن ام ام آر بر روی کووید-19

تذکر سازمان جهانی بهداشت در مورد واکسن این شرکت

آمار کرونا اردبیل 8 آذر؛ 22 فوتی و 68 ابتلای جدید

9 بیمار مبتلا به کووید 19 جان باختند/ کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا در 24 ساعت گذشته

عجیب ترین علامت ابتلا به کرونا کشف شد

زمان برگزاری آزمون های لغو شده علوم پزشکی

تاثیر فلفل سیاه بر درمان سرماخوردگی و سرفه

101 نفر دیگر از مردم سیستان و بلوچستان به کرونا مبتلا شدند

کرونا در آمریکا؛ رکورد بیش از 1300 مرگ و میر در یک روز

بازارچه تاناکورای سنندج تعطیل شد

با کودکان خود در دوران قرنطینه چگونه رفتار کنیم؟

تب فوتی های کرونایی در کرمانشاه فروکش کرد

استخدام مسئول فنی خانم (رشته شیمی) در تهران

فوت 8 بیمارکرونایی دیگر در استان قزوین 

ضرورت آموزش پرستاران دیابت

تشدید عوارض بیماران دیابتی به دلیل عدم مراجعه به مرکز درمانی کرونا

آغاز به کار قرارگاه حافظان سلامت در سمیرم

وزارت بهداشت: هیچ مورد آنفلوانزای انسانی در کشور نداشته ایم

علائم اولیه سکته قلبی را بشناسید

بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های همدان به 707 نفر کاهش یافت

افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ایلام به 22360 نفر

استمرار روند نظارت بر فعالیت مطب پزشکان در کردستان/انجام 3158 تست غربالگری کرونا

تولید محلول ضدعفونی سطوح با ماندگاری 30 روزه توسط محققان بسیجی

یک وکیل پایه یک دادگستری خبر داد: مجازات والدین، ماما و پرستار درگیر در پرونده تولد های تقویمی

ترشحات چشمی و عواملی که باعث عفونت چشم می شود

کرونا را با اجرای قرنطینه هوشمند کنترل کنیم

آیا تکراری غذا خوردن ضرر دارد؟

طراحی برانکارد ایزوله در خراسان جنوبی

شمار فوتی های کرونایی در زنجان از مرز 900 نفر گذشت

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در شبانه روز گذشته به 116 نفر رسید

شناسایی 79 مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس در ایلام

هزینه های سنگین یک تاریخ تولد رُند/ سزارین لاکچری فقط مختص ایران است!

یکی دیگر از عجیب ترین علایم ابتلا به کرونا کشف شد!

عطاری ها از مردم سوءاستفاده می کنند/ کرونا بیشتر از محل کار، در خانواده ها منتقل می شود

کشف ماده نهایی گمشده برای حیات در یک دنباله دار

کشف مکانیسم جدیدی برای کنترل درد

ترمیم جای زخم با الهام از گورخرماهی!

روش جدیدی برای محافظت از زنبورهای عسل در برابر آفت کش ها

تاثیر عصاره پوست انار بر سلول های سرطان تخمدان

جلوگیری از تولید چربی پس از خوردن غذا با کشف یک مکانیزم جدید در بدن

مصر رباتی را برای انجام آزمایش کووید-19 توسعه داد

آخرین وضعیت کرونا در کردستان/ شناسایی 116 بیمار کرونایی جدید

نجات مبتلایان به کووید-19 با دستگاهی که به تنفس افراد مبتلا به آپنه خواب کمک می کند

کیفیت هوا، عاملی تاثیرگذار بر سرایت کرونا

باکتری های روده، مکانیسم محافظتی بدن را در برابر عفونت های ویروسی تقویت می کنند

کرونا گریبان باشگاه های ورزشی را گرفته است

ابداع کلاهی برای بررسی مغز نوزادان

کرونا را با اجرای قرنطینه هوشمند کنترل کنیم

160 بیمار کرونایی یزد در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند

خراسان رضوی درگیر آنفلوانزای پرندگان نیست

اعلام انزجار مدافعان سلامت فارس از ترور دانشمند هسته ای کشور

درد قفسه سینه نشانه چیست؟

مصونیت یک ماهه دومین واکسن کرونای روسی

ادارات استان سمنان در هفته پیش رو با حداقل کارکنان دایر خواهد بود

نمکی از وزیر راه برای همکاری در مدیریت کرونا قدردانی کرد

آخرین آمار کرونا؛

کرونا گریبان باشگاه های ورزشی را گرفته است

گرانول گیاهی پسیلیوم

چرا مصرف سیگار الکترونیکی باعث ابتلا به سرطان ریه می شود؟

وزارت بهداشت: هیچ مورد آنفلوانزای انسانی در کشور نداشته ایم

بیماران کرونایی در بیمارستان های همدان به 707 تن کاهش یافت

هزینه های سنگین یک تاریخ تولد رُند/ سزارین لاکچری گویا مختص ایران است!

تعداد مبتلایان کرونا در ایلام به 79 نفر کاهش یافت

کرونا، بیماران تالاسمی و رنجی که دیده نشد

معاون دانشگاه بوشهر: مبارزه با مقاومت میکروبی مسئولیت همگانی است

برخورد با بیمارستان ها و پزشکان خاطی در زایمان های تقویمی

تعداد مبتلایان کرونا در ایلام به 79 نفر کاهش یافت

رییس هیات پزشکی ورزشی فارس:کرونا گریبان باشگاه های ورزشی را گرفته است

کرونا در گیلان بدون تغییر

درد قفسه سینه نشانه چیست؟

تاثیر فلفل سیاه بر درمان سرماخوردگی و سرفه

فرزندانتان را در قرنطینه رها نکنید

احیاء مراتع تخریب شده کهگیلویه با کاشت گیاهان دارویی

وزارت بهداشت: موردی از ابتلای انسانی به آنفلوانزا نداشته ایم

کشف عجیب ترین علائم ابتلا به کرونا +عکس

وزارت بهداشت: هیچ مورد آنفلوانزای انسانی در کشور نداشته ایم

ادارات سمنان این هفته با حداقل کارکنان دایر هستند

فوت 1124 نفر بر اثر کرونا در لرستان

وزارت بهداشت: هیچ مورد آنفلوانزای انسانی در کشور نداشته ایم

کدام میوه چربی های شکم را آب می کند؟

بازی کردن مارادونا با کودکان معلول (فیلم)

داماد و پدرش در روستای گزپیر در سیریک بازداشت شدند

خواص باورنکردنی فلفل دلمه ای های رنگارنگ

تاثیر فلفل سیاه بر درمان سرماخوردگی و سرفه

اشتباهات نوجوان را چطور مدیریت کنیم؟

استاندار: ادارات استان سمنان در هفته جاری با حداقل کارکنان ، دایر خواهد بود

زندگی در فضا ژن ها را تغییر می دهد

عجیب ترین علامت ابتلا به کرونا کشف شد

افزایش توان و چگالی انرژی باتری ها و ابرخازن ها با فناوری نانو

حرکات اصلاحی، نوشداروی ناهنجاری های جسمانی

حرکات اصلاحی، نوشداروی ناهنجاری های جسمانی