مطالب مرتبط:
خواص نقره برای انسان
نرخ واقعی هر کیلو مرغ چند؟ / بازار سیاه عرضه مرغ به قیمت 30 هزار تومان
فاجعه رسول پناه تازه ترین برگ انتخاب های سیاه وزیر ورزش
بازار داغ ترشی در مهاباد
نگرانی سازمان آتش نشانی از غفلت مردم/ خطرات گازگرفتگی را فراموش نکنید
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 10:102020-10-24اجتماعي

داغ سیاه غفلت انسان ها بر دل طبیعت


ایرنا- بی توجهی و سهو، گاهی هم قصد و عمد باعث می شود تا گیاهان و درختان مرتعی و جنگلی که علاوه بر زیبایی و نشاط بخشی به طبیعت، در ادامه اکوسیستم حیات موجودات زنده، - جامعه بشری و گرمایش، سرمایش، فرسایش و پاکی هوای کره زمین نقش عظیمی دارند، در شعله های آتش غفلت انسان ها به خاکستر تبدلیل شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، امروز بیشتر جنگل ها و مراتع را که نگاه می کنی لکه های وسیع سیاهی از بقایای گیاهان و درختان سوخته بر دامن خود دارند که همچون داغی بر دل طبیعت نشسته است، علوفه هایی که می توانست غذای دام ها شود و درختانی که با پاکسازی هوا از آلودگی ها و نگهداری رطوبت و تعادل دمای زمین، حیات را روی این سیاره خاکی تدوام بخشد.

آتش‎سوزی یکی از رخدادهای مهم و رایج در عرصه های طبیعی است که تاثیر بسیار پیچیده‎ای روی خاک دارد و باعث تغییرات فیزیکی شامل تخریب ساختار، افزایش رواناب و فرسایش، شیمیایی از جمله کاهش مواد آلی، تبخیر کاتیون‎ها، ذخایر عناصر غذایی و چرخه آنها و بیولوژیکی مانند کاهش در گونه‎های میکرو و ماکروفون‎ها و تغییر جمعیت میکروبی می شود.

حریق در طبیعت خطر اکولوژیک به حساب می آید که تأثیرهای عمیقی در پوشش های گیاهی، زمین های کشاورزی، جمعیت جانوری، تولیدات محلی و سلامت بشر بر جای می گذارد.

در دوسال اخیر بارندگی های مناسب در کشور و استان بوشهر باعث رشد پوشش گیاهی نسبت به سال های پیش از آن شد و با آغاز فصل گرما و کاهش رطوبت و در پی آن خشکیدگی مراتع و گیاهان به همراه وزش باد زمینه مساعد را برای آتش سوزی ها فراهم کرد.

هر چند یکی از مهم ترین دلایل آتش سوزی طبیعت، گرم شدن هوا است که با خشک شدن پوشش های گیاهی می تواند منجر به آتش شود اما آنچه مسئولان و کارشناسان بر آن متفق القول هستند نقش موثر انسان ها در وقوع آتش سوزی در طبیعت است، طوری که بیشتر آتش سوزی های مراتع و جنگل ها تنها به دلیل بی احتیاطی افرادی است که به هنگام ترک کردن طبیعت آتش خود را به طور کامل خاموش نمی کنند.

براساس اعلام سرهنگ فیض االله رزمجو فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان بوشهر 94 درصد از موارد حوادث آتش سوزی در مراتع این استان در تابستان امسال ناشی از عوامل انسانی است، غفلتی که باعث تخریب و از بین رفتن درختان، مراتع، جانوران و رویشگاه های گیاهی و جانوری زیادی می شود.

مدیر انجمن نجوم و محیط زیست استان بوشهر گفت: وجود لکه های سیاه در دامن طبیعتی که برخی از این عرصه ها و درختان و گیاهان دارویی طی میلیون ها سال به وجود آمده اند دل هر بیننده ای را به درد می آورد و بیانگر بخشی از ضربه انسان به طبیعت است.

حسن باغبانی افزود: در کنار خاموش نکردن آتشی که برخی ها در طبیعت برای پخت و پز و تفریح درست می کنند؛ رها کردن بطری های پلاستیکی آب، شیشه و ته استکان در طبیعت منجر به تمرکز نور و افزایش حرارت و در نهایت بروز آتش سوزی در طبیعت می شود.

وی اضافه کرد: کاهش رطوبت، وزش باد خشک و سوزان و گرمای بیش از حد هوا از اردیبهشت ماه در استان بوشهر زمینه را برای هرگونه آتش سوزی فراهم می کند در این شرایط کوچک ترین سهل انگاری و غفلت انسانی حتی در حد یک "ته سیگار" همه چیز را برای ایجاد یک آتش سوزی وسیع آماده می کند.

ضعف در کنترل به موقع آتش سوزی ها باغبانی اضافه کرد: از طرفی آماده نبودن مدیریت بحران و نداشتن تیم واکنش سریع برای حضور به موقع و مدیریت حادثه از جمله مشکلات استان بوشهر در حوادث آتش سوزی مراتع است.

وی ادامه داد: آتش سوزی که می توانست کمتر از یک هکتار از مراتع استان را تحت تاثیر خود قرار دهد اما آماده نبودن مدیریت بحران سبب شد تا یکهزار هکتار در چند ساعت بسوزد و از بین برود.

باغبانی گفت: آتش همیشه در کمین مراتع و علف زارهای استان است، حفاظت از این عرصه ها نیازمند مدیریت قوی و موثر است که بتوان از این عرصه ها حفاظت کرد.

وی ادامه داد: بسیاری از مدیران تصور می کنند آتش سوزی طبیعت در همه کشورها وجود دارد و طبیعت خود را به مرور زمان جبران می کند در صورتی که این طرز تفکر غلط است.

این فعال محیط زیست استان بوشهر یادآور شد: وجود جنگل های زاگرس در کشوری مانند ایران که در منطقه گرم و خشک قرار دارد موهبتی الهی است که طی صدها هزار سال دوره های مرطوبی اتفاق افتاده تا این بذرها توانسته اند دردل این سرزمین خشک شکل بگیرند و رشد کنند در چنین شرایطی سوختن درختانی از جمله بنه، بادام وگون که دیگر هیچگاه جایگزینی نخواهد داشت فاجعه به شمار می رود.

باغبانی یادآور شد: سوختن چند صد هکتار از مراتع بوشکان، تنگ سدر، کوه سیاه و دیگر مناطق استان یعنی نابودی هزاران درختی که برای کاشتن آنها باید میلیون ها تومان هزینه کرد تا دوباره احیا شوند.

صنایعی که احساس مسئولت نمی کنند این فعال محیط زیست گفت: صنایع موجود در استان بوشهر با وجود داشتن امکانات لازم اطفای حریق اما به مسئولیت اجتماعی خود عمل نمی کنند و در هیچ یک از حوادث آتش سوزی تابستان امسال ورود نکردند.

وی تاکید کرد: مشارکت نکردن این مجموعه ها برای خاموش کردن آتش در عرصه های طبیعی استان بوشهر فقط به دلیل اینکه در محدوده کاری آنها نیست، خطای مدیریتی است زیرا هر یک از این تاسیسات نقش خیلی زیادی در تخریب مراتع و سواحل استان داشته اند.

باغبانی ادامه داد: در زمان آتش سوزی براساس مدیریت بحران تا عادی شدن شرایط همه دستگاه هایی که در منطقه حضور دارند باید مشارکت موثر کنند نه اینکه نسبت به مساله بی تفاوت باشند.

وی با اشاره به آتش سوزی تنگ سدر در منطقه دشتی افزود: منطقه تنگ سدر در نزدیک یکی از کارخانه های بزرگ است و در زمان وقوع آتش این کارخانه تنها با چند کارگر می توانست آتش را کنترل کند اما این آتش سوزی ساعت ها به طول انجامید و بخشی از مراتع این منطقه در آتش بی خیالی شرکت هایی که نقش موثری در تخریب محیط زیست دارند، بسوزد.

پایتخت انرژی، بالگرد آب پاش ندارد مدیرکانون پیشگامان انرژی و توسعه استان بوشهر گفت: به طور قطع تامین امکانات متناسب با سرمایه های ملی علاوه بر راهگشا بودن در بحران های مشابه، صیانت و حفاظت از مجموعه های ملی را نیز به نحو شایسته تضمین می کند.

سید مهدی موسوی افزود: اما در زمان حاضر آنچه درد این آتش گدازنده را در استان بوشهر که به پایتخت انرژی کشور مشهور شده است، بیشتر می کند، نبود یک فروند بالگرد آب پاش برای کمک به سرعت خاموش کردن آتش در زمان وقوع حادثه است.

وی بیان کرد: تا چه زمانی باید شاهد سوختن سرمایه هایی نظیر کوهستان های شهرستان دشتستان و تنگستان، اسکله دیر و سایر موارد دیگر به دلیل فقر امکانات در استان بوشهر باشیم، باید از همین امروز چاره ای به حال فقر امکانات استان میزبان پایتخت انرژی ایران، به منظور بکارگیری در بحران های احتمالی نظیر زلزله، سیل، آتش سوزی و سایر موارد دیگر کرد.

آتش سوزی زمینه ساز بلایای بعدی معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: آتش سوزی مراتع و عرصه های طبیعی باعث از بین رفتن پوشش گیاهی و فراهم شدن زمینه مناسب برای تخریب های بعدی از سوی افراد سودجو و بلایای طبیعی از جمله سیل، رواناب، تخریب و فرسایش می شود.

تورج نظری ادامه داد: از بین رفتن برخی از وحوش، پناهگاه و بخشی از خوراک آنها از جمله دیگر مشکلاتی است که آتش سوزی مراتع و عرصه ها برای طبیعت به دنبال دارد.

وی ادامه داد: همچنین آتش سوزی باعث از بین بردن گیاهان خوش خوراک با ارزش غذایی بالا و گیاهان دارویی می شود و گیاهانی که ارزش چندانی از نظر غذایی برای طبیعت ندارند، جایگزین آنها می شوند.

نظری گفت: با هر آتش سوزی درختانی از جمله بادام، کلخنگ و بنه که در اثر میلیون ها سال به وجود آمده و رشده کرده اند، از بین می برد و با توجه به اینکه سال ها است بارندگی مناسبی نداریم، رطوبت در خاک جمع نمی شود، شرایط برای زادآوری پوشش درختی و بوته ای مناسب نیست، امکان جایگزینی این گونه درختان وجود ندارد و به این وسیله عرصه ها خالی از درختان می شود.

خاکستر شدن 3365 هکتار مراتع و جنگل های بوشهر در 6 ماه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: از اول سال تاکنون 64 مورد آتش سوزی در مراتع این استان به وقوع پیوسته و سه هزار و 365 هکتار از عرصه های طبیعی طعمه حریق شد.

غلامرضا منتظری افزود: از این میزان 104 هکتار در قالب 10 مورد از آتش سوزی ها در رویشگاه های جنگلی و سه هزار و 261 هکتار در54 حادثه در عرصه های مرتعی به وقوع پیوسته است.

وی ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد که وسعت 57 مورد از آتش سوزی ها زیر 100 هکتار بود و بیانگر این است که با وجود همه مسائل و مشکلات اما اقدام به موقع یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر، جوامع محلی، سازمان های مردم نهاد، بسیج و جمعیت هلال احمر اجازه ندادند آتش وسعت بیشتری از عرصه های طبیعی را تحت تاثیر قرار دهد.

منتظری اضافه کرد: از مجموع آتش سوزی های عرصه های طبیعی استان بوشهر 2هزار و 540 هکتار در قالب هفت مورد آتش سوزی بالای 100 هکتار گزارش شده است.

56.

5 درصد آتش سوزی مراتع استان بوشهر مساحت ناشی از عوامل انسانی است مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر بیان کرد: 43.

5 درصد مساحت عرصه های طبیعی که در این استان تحت تاثیر آتش قرار گرفته اند را عوامل طبیعی و 56.

5 درصد مساحت نیز ناشی از عوامل انسانی گزارش شده است.

وی اظهار کرد: افزون بر عوامل طبیعی یک سری عوامل غیر طبیعی نیز در این آتش سوزی ها دخالت داشته که تاکنون 2 مورد شناسایی و به مراجع قضایی و انتظامی تحویل و برای آنها پرونده تشکیل شده است.

منتظری اضافه کرد: بارش های مناسب 2 سال گذشته که از میانگین استان بالاتر و بعد از سال های پربارش دهه 70 بی سابقه بود با پراکنش خوب باعث افزایش پوشش گیاهی و مرتعی شد و از طرفی با توجه به خشکسالی دو دهه اخیر جمعیت دامی کمتری از عرصه های مرتعی تعلیف شدند.

به گفته منتظری یک سری عوامل سهوی نیز از جمله سوزاندن کاه و کلش و بقایای زمین های کشاورزی نیز از جمله دیگر عوامل آتش سوزی به شمار می رود که به علت وسعت آتش سوزی، آتش به عرصه های ملی نیز سرایت می کند.

وی بی توجهی برخی افراد در عرصه های طبیعی و اختلاف بین برخی مرتع داران را از جمله دیگر علت های آتش سوزی های مراتع استان بوشهر عنوان کرد.

منتظری گفت: امسال به واسطه شیوع بیماری کرونا مردم بیشتر به سمت تفریحگاه های طبیعی روی آورده بودند که با توجه به خطاهای انسانی شمار آتش سوزی ها را در این استان افزایش داده است.

افزون بر 150 میلیارد ریال خسارت آتش درمراتع استان بوشهر وی، ایجاد آتش بُر در مناطق مستعد کشاورزی، نصب تابلوهای هشدار دهنده در مناطق با ریسک بالا، استخر آبگیری بالگرد درمنطقه بوشکان، ایجاد ارتباط نزدیک با جوامع محلی و با انجام کارهای احیایی با هدف ترمیم طبیعت درعرصه هایی که دچار آتش شدند از جمله اقدام های منابع طبیعی بوده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر تاکیدکرد: با توجه به ضرورت تامین امکانات لازم برای یگان حفاظت منابع طبیعی تلاش می شود با تامین اعتبار لازم این امکانات در استان تامین و در اختیار یگان قرار گیرد.

به گفته منتظری بیشترین گونه های خسارت دیده بنه، بادام، انجیر کوهی، گونه های مرتعی مانند گون، تنگ رس، شیر بادام و درختان بید که براساس بررسی های به عمل آمده تاکنون 150 میلیارد و 419 ملیون ریال به عرصه های طبیعی استان بوشهر بر اثر آتش سوزی خسارت وارد شده است.

وی یادآور شد: بیشترین مورد آتش سوزی از نظر وسعت، تعداد و تخریب در شهرستان دشتستان منطقه های کوه سیاه، بوشکان، طلحه، دهرود، به مرد و پس از آن شهرستان های دشتی، جم و تنگستان تحت تاثیر قرار گرفته اند.

حفاظت 1.

8 میلیون هکتار مراتع بوشهر با مشارکت دوست داران طبیعت به گفته منتظری در راستای سهیم کردن مردم در پاسداشت عرصه های ملی در قالب نیروهای مردمی دوستدار طبیعت تلاش شده از توان این افراد برای نگهداری یک میلیون و 800 هزار هکتار مرتع بعنوان انفال استفاده شود.

وی ادامه داد: همچنین در قالب امضای تفاهم نامه ای با بسیج سازندگی از ظرفیت بسیج برای کارهای دیده بانی و مراقبتی از مراتع استفاده می شود، طوریکه در حوادث سال جاری از توان این افراد، عشایر، و مرتع داران برای حفاظت از عرصه ها استفاده شد.


کلید واژه ها: درختان - انسان ها - طبیعت - جنگل ها و مراتع - فرسایش - گیاهان - شعله های آتش - پاکسازی هوا - انسان - جنگل - حیات - اکوسیستم - زمین - سیاه - کره زمین - تغییرات - پاکسازی - نگهداری - شیمیایی - آلودگی - زیبایی - افزایش - خاکستر - یکی از - جنگلی - جامعه - گزارش - طبیعی - سوخته - مراتع

آخرین اخبار سرویس:
درصد همکاری مردم کهگیلویه و بویراحمد در طرح محدودسازی ترددها بالاست

درصد همکاری مردم کهگیلویه و بویراحمد در طرح محدودسازی ترددها بالاست

محتوای آموزشی را از دست شرکت های تجاری بیرون بیاوریم

با وجود مجازی بودن کلاسها تکلیف نمره ورزش چه می شود؟

دی اکسید گوگرد یک آلاینده سمی برای سلامت انسان

جدول پخش مدرسه تلویزیونی 11 آذر در تمام مقاطع تحصیلی

آمار کشته های آلودگی هوا بیشتر از تلفات کرونا است

مشکل ارتباطی 12 روستای باغملک رفع شد

علت آبگرفتگی های مداوم شهرهای جنوبی ایران/راهکار چیست؟

علت آبگرفتگی های مداوم شهرهای جنوبی ایران/راهکار چیست؟

انبوه دوچرخه های بازمانده از جنگ ویتنام؛ عکس روز نشنال جئوگرافیک

تردد در محورهای زنجان نیازمند همره داشتن تجهیزات زمستانی است

کاهش دما 1 تا 4 درجه سانتیگراد پیش بینی هواشناسان

ویدئو | تصاویر هوایی از حجم آب در یکی از شهرهای خوزستان پس از بارندگی های دو روز گذشته

ویدئو / اهواز، خانه ای زیر آب!

رونمایی از سامانه الکترونیکی تأییدیه تحصیلی/پایان جعل مدارک تحصیلی

ویدئو / اهواز، خانه ای زیر آب!

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان سه شنبه 11 آذر

یک خرس زخمی در جنگل های کجور پیدا شد

فتوتیتر | ریسمان هایی میان آسمان و زمین

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان سه شنبه 11 آذر

اوقات شرعی به افق گرگان

برف و باران از فردا شب مهمان کشور می شود

اوقات شرعی یاز دهم آذر در سمنان

برنامه های درسی سه شنبه 11 آذر شبکه های آموزش، چهار و قرآن

بارش برف و باران در بیشتر مناطق کشور از فردا شب

آبگرفتگی منازل در برخی مناطق اهواز/تصاویر

برف و باران از فردا شب مهمان بیشتر مناطق کشور

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان سه شنبه 11 آذر

تصاویر/ برگزاری جلسه نقد کتاب «قصه صبوری» در قم

وجود 8 هزار دستگاه موتورسیکلت رسوبی در پارکینگ های استان کرمانشاه

آبگرفتگی منازل در برخی مناطق اهواز

ریزش بهمن در مسیر قله «کلون بستک»

پوشش ضد کرونایی عجیب مرد تهرانی +عکس

آبگرفتگی در شهر چمران

هشدار هواشناسی درباره ناپایداری های جوی در چهارمحال و بختیاری

به زودی محدوده پوشش دهی اینترنت در کشور افزایش خواهد یافت

صدور مجوز ها معضلی جدی در تردد های شبانه در استان سمنان

محمد آهنگر خانه هایی روی آب

رعایت عدم تردد و کاهش آمار تردد در سطح کلیه معابر در نهمین شب طرح منع تردد در مشهد مقدس

برنامه درسی 11 آذر مدرسه تلویزیونی ایران

پایان جعل مدارک تحصیلی

زمان پخش برنامه های درسی برای سه شنبه 11 آذر

آبگرفتگی گسترده در اهواز/ تصاویر

جدول پخش مدرسه تلویزیونی ایران 11 آذر 99/ فهرست برنامه های شبکه آموزش و چهار

مه غلیظ استان همدان را فرا گرفت

بازگشایی راه ارتباطی 119 روستای استان قزوین

ورود سامانه بارشی از شامگاه فردا به استان

برف و باران از فردا شب مهمان کشور می شود

یک قلاده خرس زخمی در جنگل های کجور نوشهر پیدا شد

افزایش پوشش آنتن دهی اینترنت برای آموزش مجازی

جدول پخش مدرسه تلویزیونی سه شنبه 11 آذر در تمام مقاطع تحصیلی

تصاویر | تکرار تاریخ؛ اهواز غرق در آب، 20 ماه پس از سیل هولناک 98

یک قلاده خرس زخمی در جنگل های کجور نوشهر پیدا شد

370 خودرو در محدودیت های کرونایی استان سمنان جریمه شد

مه غلیظ استان همدان را فرا گرفت

محمد آهنگر آبگرفتگی منازل در برخی مناطق اهواز

اجرای طرح ملی پوشش سراسری نوآموزان/اعلام برنامه های هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری

دیوار باستانی در جنگل های آمازون خبرساز شد +عکس

مه غلیظ استان همدان را فرا گرفت

370 خودرو در محدودیت های کرونایی استان سمنان جریمه شد

تصاویر | ریزش بهمن در مسیر قله کلون بستک

گیلان در انتظار زمستانی سخت است

فوران کوه آتشفشان - اندونزی

گیلان در انتظار زمستانی سخت است

انسداد شبکه آب روستای قزلجه سفلی

برف و باران از فردا شب مهمان بیشتر مناطق کشور

غبار بی توجهی بر چهره بزرگترین تک بنای سنگی ایران

برف و باران از فردا شب مهمان بیشتر مناطق کشور

ریزش بهمن در جاده دیزین + تصاویر

کنترل هوشمند خودروها در 3 مرکز کنترل ترافیک استان سمنان

استاندارد راهداری زمستان استان کمتر از 30 درصد است

سامانه بارشی جدید در راه خوزستان

راه ارتباطی 28 روستا در زنجان همچنان مسدود است

ورود سامانه بارشی جدید به خوزستان

برنامه درسی سه شنبه 11 آذر مدرسه تلویزیونی

بهره مندی بیش از 3هزار خانوار از مزایای طرح همسان سازی حقوق مستمری بگیران

کاهش دما 1 تا 4 درجه سانتیگراد پیش بینی هواشناسان

اعمال قانون 3 هزار و 887 خودروی متخلف در معابر شهری

تعطیلات کرونایی در دهمین روز

ورود سامانه بارشی جدید به خوزستان

ورود سامانه بارشی جدید به خوزستان

گرمسار پایلوت کشوری رشته های مدیریت در آزمون فراگیر کارشناسی ارشد پیام نور

ببینید | باورنکردنی ترین اتفاق جهان؛ شیر ماده یک بچه آهو را به فرزندخواندگی پذیرفت

راه برای نجاتِ مشیرالسلطنه هموار شد

راه ارتباطی 119 روستای استان قزوین بازگشایی شد

جدول پخش برنامه های مدرسه تلویزیونی از شبکه آموزش سه شنبه 11 آذر

بهره مندی بیش از 3 هزار خانوار از مزایای طرح همسان سازی حقوق مستمری بگیران

راه برای نجاتِ مشیرالسلطنه هموار شد

بازگشایی راه ارتباطی 119 روستای استان قزوین

راه ارتباطی 119 روستای استان قزوین بازگشایی شد

آبگرفتگی در خوزستان + تصاویر

بازگشایی راه ارتباطی 119 روستای استان قزوین

برف و باران از فردا شب مهمان بیشتر مناطق کشور

آبگرفتگی اهواز با چاشنی کرونا

آبگرفتگی اهواز با چاشنی کرونا

طراوت باران به طبیعت پاییزی استان

بهشت ناشناخته جنوب غرب ایران

مدرسه تلویزیونی ایران؛ برنامه های درسی سه شنبه 11 آذر

رییس کمیسیون آموزش: چون آموزش مجازی در شبکه شاد 20 میلیون بازدید دارد موفق است

داغ سیاه غفلت انسان ها بر دل طبیعت

داغ سیاه غفلت انسان ها بر دل طبیعت