مطالب مرتبط:
جزییات طرح «وان» ؛ کارت سوخت حذف می شود؟ | اختصاص «وان» به شهروندان کشور
با این طرح بنزین سهمیه بندی و کارت سوخت حذف می شوند +عکس
پیشنهاد صدور «کشاورز کارت اعتباری» برای تامین نهاده ها
جزییات طرح «وان» ؛ کارت سوخت حذف می شود؟ | اختصاص مقداری «وان» به شهرندان کشور
پیشنهاد صدور «کشاورز کارت اعتباری» برای تامین نهاده ها/ دریافت تسهیلات بانکی صرفه اقتصادی ندارد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 10:052020-10-24اقتصادي

پیچ و خم‎های طرح «کشاورز_کارت» راه را برای مشکل نقدینگی کشاورزان هموار نکرد/ وعده‎های نافرجام مسوولان علاج درد کشاورزان نیست


«کشاورز کارت» طرحی که قرار بود از چند ماه گذشته با هدف کمک به نقدینگی و سرمایه در گردش کشاورزان گلستانی برای تأمین نهاده‎ها به خصوص کود شیمیایی در فصل زراعی جدید اجرا شود اما اکنون خبرها حاکی از عدم اجرای این طرح به اصطلاح حمایتی از کشاورزان است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از گرگان، افزایش قیمت نهاده‎های کشاورزی طی چند ماه اخیر به یکی از بحث‎های داغ و البته غم انگیز بخش کشاورزی تبدیل شده است.

افزایش افسارگسیخته قیمت‎ها و از سویی نامناسب بودن قیمت خرید محصولات کشاورزی موجب شده تا ادامه فعالیت در این بخش مهم که عهده‎دار امنیت غذایی می‎باشد را برای بهره‎برداران کشاورزی دشوار کند.

در این میان افزایش قیمت پنج  برابری کودهای شیمیایی از جمله پتاس و فسفات موجب دغدغه‎مندی کشاورزان در فصل زراعی جدید شده است.

در حالی‎که ماه ها از افزایش قیمت کود شیمیایی می‎گذرد گویی هنوز مسوولان مرتبط برنامه و راهکار جدی در خصوص دسترسی کشاورزان به کودهای شیمیایی با قیمت و مقدار مناسب ندارند.

در شرایط گرانی و کمبود کود برخی مسوولان، کشاورزان را تشویق به جایگزینی و استفاده از کودهای زیستی می‎کنند و عده‎ای از مسوولان نیز در چند ماه گذشته خبر از ارائه و توزیع کشاورز کارت بین کشاورزان داده اند، اقدامی که گویی قرار است در راستای تأمین نقدینگی و سرمایه در گردش کشاورز برای تهیه نهاده‎ها در فصل زراعی انجام شود اما با گذشت سه ماه از برگزاری جلسات مختلف هنوز این وعده مسوولان رنگ و بوی تحقق به خود نگرفته و هم چنان این طرح به اصطلاح حمایتی از کشاورزان در مرحله اماها و بایدها متوقف شده است.

* کشاورزان برای تهیه کود نیازی به مراجعه شرکت خدمات حمایتی ندارند/ تولید کود سولو فسفات ساده در شهرک صنعتی علی آبادکتول مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گلستان با بیان اینکه شرکت خدمات حمایتی به عنوان متولی تأمین کود شیمیایی محسوب می‎شود در گفت وگو با خبرنگار فارس از گرگان اظهار کرد: این کودها از مبنای بندرعباس، بندر امام، پردیس عسلویه در قالب کود اوره حمل می‎شود با این وجود دغدغه کشاورزان در حوزه کود پایه که فسفاته است، وجود دارد.

حمید هزارجریبی در خصوص افزایش قیمت کود تصریح کرد: برابر تصمیماتی که با حضور نمایندگان ویژه ریاست جمهوری و به تأیید سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف ش4کننده رسید شاهد افزایش قیمت کود بودیم به دلیل وارداتی بودن کودهای فسفاته و پتاس این کودها از افزایش قیمت برخوردار بودند مواد اولیه این کودها وارداتی است و قیمت تمام شده این کودها بالاست،از این رو با قیمتی بالا به دست کشاورز می‎رسد از طرفی تهیه کودها با ارز نیمایی 18 هزار و 200 تومانی انجام می‎شود.

وی در خصوص چگونگی تهیه کود کشاورزان از شرکت خدمات حمایتی کشاورزان گفت: قبلأ کشاورزان برای تهیه کود به مراکز خدمات حمایتی مراجعه می‎کردند و مراکز خدمات با توجه به سطح کشت در قالب حواله کود را تخصیص می‎داد و کشاورزان در 123 کارگزاری فعال در سطح استان می‎توانستند کود خود را تهیه کنند منتها با شیوع کرونا و درخواست ستاد مقابله با کرونا برای حداقل کردن مراجعات حضوری مردم به مراکز دولتی، شرکت خدمات حمایت کشاورزان با همکاری بخش زراعت جهاد کشاورزی نرم افزاری تهیه شد که بر اساس اطلاعات در سامانه جامع پهنه بندی و نیاز کشاورز به کود، این نهاده به دست وی می‎رسد کشاورزان در ابتدا باید در سامانه جامع پهنه بندی ثبت نام کنند و بعد با مراجعه به کارگزاری می‎توانند کود خود را تهیه یا از طریق تماس با کارگزاری هماهنگی لازم را انجام دهند تا کود از کارگزاری برای کشاورز حمل شود.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزان گلستان اضافه کرد: کشاورزانی که به نرم افزار جدید دسترسی ندارند می‎توانند به مراکز جهاد کشاورزی مراجعه و بعد از گرفتن کد رهگیری کود مورد نیاز خود را از کارگزاری‎ها تهیه کنند.

هزارجریبی در رابطه با نگرانی کشاورزان از کمبود کود شیمیایی در فصل زراعی جدید گفت:ابلاغ جدید وزیر این است که حتمأ کشاورزان نباید از کودهای شیمیایی استفاده کنند بلکه می توانند از کودهای جایگزین و زیستی در عملیات زراعت استفاده کنند در واقع میزان مصرف کود مبنی بر این است که سازمان آب و خاک کشور کل اراضی گلستان را به فراخور نوع کشت آنالیز خاک انجام می‎دهد و میزان مصرف را به سازمان‎های جهاد کشاورزی ابلاغ می‎کند.

وی ادامه داد: میزان مصرف کود اوره 117 هزار تن است این مقدار 80 درصد از سهمیه ابلاغی را تشکیل می‎دهد و 20 درصد دیگر را سازمان تعاونی روستایی باید تأمین کند، هم چنین 22 هزار تن کود فسفاته و 25 هزار تن کود پتاسه برای باغ‎ها و زراعت استان باید وارد کنیم.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گلستان بیان کرد: در حال حاضر کارخانه‎های تولید داخلی کود با ما همکاری می‎کنند  و برای اولین بار خاک فسفات از بندرعباس وارد یکی از کارخانه‎های شهرک صنعتی علی‎آبادکتول برای تبدیل به کود سولو فسفات ساده برای کشت گندم خواهد شد.

* کاهش مصرف کود با استفاده از دستگاه های خطی کار / طرح کشاورز کارت بعد از گذشت سه ماه هنوز به مقصد نرسیده است معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان نیز در رابطه وضعیت تهیه و تأمین کود کشاورزان در گفت وگو با خبرنگار فارس از گرگان اظهار کرد: با توجه به سیاست‎های آزادسازی، تأمین  بخشی از کودهای شیمیایی با ارز 4 هزار و 200 تومانی لغو شد از این رو قیمت کودهای فسفاته و پتاسه به سه تا چهار برابر افزایش یافت.

محمدرضا عباسی تصریح کرد: با افزایش قیمت کود قطعأ مشکلاتی برای بهره برداران به‎وجود خواهد آمد از طرفی با توجه به بالا بودن قیمت کود، کشاورزان تمایلی برای تهیه این نهاده ندارند.

وی افزود:کودهای مورد نیاز کشاورزان در حال تأمین است در حال حاضر موجودی پتاس بالای یک هزار تن بود که بعد از تقسیم وارد انبارهای شهرستان برای کشت پاییزه می‎شود البته قیمت این کود  هر کیسه 530 هزار تومان است هم چنین در انبارها کودهای زیستی، سولو فسفات ساده و کودهای بیولوژیک برای کشت پاییزه تدارک دیده شده است اما قیمت‎ها دولتی نیست و با ارز آزاد محاسبه می‎شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان خاطرنشان کرد: با توجه با اینکه بیش از 90 درصد از خاک‎های استان آهکی و بیش از 60 درصد شور و لب شور است بهترین کود فسفاته برای مزارع استان سولو فسفات ساده است که 21 درصد فسفر و بالغ بر 18 درصد تا 24 درصد سولفات دارد.

عباسی با اشاره به برنامه‎هایی برای تأمین نهاده‎های کشاورزی در فصل زراعی جدید گفت: حدود سه ماه پیش وزیر جهاد کشاورزی با مدیر عامل بانک مرکزی نشستی در خصوص تأمین و توزیع کشاورز کارت داشتند تا به عنوان نقدینگی کشاورز بتواند نهاده‎های خود را به اضافه سرمایه در گردش تأمین کند در همین راستا به شعب استان اعلام شد کشاورزانی که برای دریافت نهاده‎ها با مشکل مواجه هستند می‎تواند به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مراجعه و با معرفی نامه به شعب بانک کشاورزی برای دریافت سرمایه در گردش نهاده‎های کشاورزی مراجعه کنند.

وی اضافه کرد: متأسفانه وقتی کشاورز وارد بانک می‎شود مشکلات خاص خودش را دارد اکثر کشاورزان دارای بدهی معوقه یا ضامن دیگران هستند که این افراد بدهی خود را پرداخت نکرده‎اند از این رو وقتی وارد سیستم می‎شوند امکان پرداخت وام به این افراد نیست البته قرار بر این شد تا حداکثر همکاری با بهره برداران انجام شود تا کشاورز قادر به تأمین نهاده‎های خود در زمان افزایش قیمت باشد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان در ادامه به دو توصیه فنی برای کشاورزان اشاره کرد و افزود: اگر قرار است 50 درصد کود مصرفی کاهش پیدا کند کشاورزان با استفاده از دستگاه های خطی کار برای گندم و کلزا که 95 درصد آن حاوی مخزن کود هستند مصرف کود خود را کاهش دهند، اگر کشاورزان در مصرف کود به هر دلیلی دچار مشکل شدند با استفاده از کودهای زیستی، بیولوژیک یا محلول پاشی و کود آبیاری بعد از کشت و مشاوره با مراکز خدمات و کلینیک‎های گیاه پزشکی و کارشناسان پهنه و همچنین استفاده از کودهای ریز مغذی باعث شوند با حجم کمتر و مقدار ریالی کمتر نیاز گیاه تأمین شود.

براساس این گزارش در حالی‎که فصل زراعی جدید در گلستان آغاز شده و کشاورزان این استان خود را مشغول آماده کردن اراضی برای کشت پاییزه می‎کنند متأسفانه هنوز اقدام عملی در خصوص کمک به تأمین نهاده‎های کشاورزی از جمله کودهای شیمیایی انجام نشده است مدت هاست طرح‎های به اصطلاح حمایتی رنگ و بوی تحقق به خود نمی‎گیرند و وعده‎ها در حد یک حرف باقی می‎ماند.

مسوولان باید به این امر واقف باشند که با وعده‎های نافرجام تنها موجبات دلسردی مردم فراهم می‎شود امری که به دنبال آن تبعات منفی در بخش‎های مختلف به همراه خواهد داشت.

================== گزارش از فهیمه اجاقلو ================== انتهای پیام/83017
کلید واژه ها: کشاورزان - کشاورزی - افزایش قیمت - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - افزایش - قیمت - محصولات کشاورزی - نقدینگی - شیمیایی - کودهای شیمیایی - سرمایه در گردش - خبرگزاری فارس - افسارگسیخته - امنیت غذایی - کود شیمیایی - بخش کشاورزی - زراعی - اجرا - جدید - خبرگزاری - قرار بود - مسوولان - نامناسب - محصولات - سرمایه - حمایتی - فعالیت - برابری - یکی از - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
مفهوم انتقال قهری سهام در بورس

پرداخت وام خرید تجهیزات کمک آموزشی به دانشجویان

در توزیع نهاده های دام و طیور انحراف وجود دارد؛ دستگاه های مسئول پاسخگو باشند

جهش تولید سیمان در کشور با همت متخصصان ایرانی

در توزیع نهاده های دام و طیور انحراف وجود دارد؛ دستگاه های مسئول پاسخگو باشند

باورهای غلط و انگ اجتماعی

صادرات انار ارتباطی به گرانی ندارد

پیش دریافت 10 درصدی خرید ورق فولادی در بورس کالا ابلاغ شد

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در پیروزی

طرح، «هر ایرانی، 20 لیتر بنزین» به سرانجام می رسد؟

دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی در انهدام شبکه نفوذ درنگ نکنند/ روز های وحشت تل آویو از انتقام ایران

مشکل داغ شدن لپ تاپ خود را به آسانی با این راهکارها رفع کنید

آخرین موجودی کالاهای اساسی /54 شناور به بنادر رسیدند

85 درصد محدودیت های کرونایی در شهرستان گناوه رعایت شده است

هماهنگی بین دستگاه های دولتی منجر به رشد بازار سرمایه شده است

حل مشکل کسری بودجه

آخرین موجودی کالاهای اساسی/ 54 شناور به بنادر رسیدند

85 درصد محدودیت های کرونایی در شهرستان گناوه رعایت شده است

طرز تهیه ژله یلدایی چند رنگ و لایه ای انار و تخم شربتی؛ مخصوص یلدا 99

شهرهای قرمز در مدت محدودیت های کرونایی به 37 شهر کاهش یافته است

آخرین موجودی کالاهای اساسی/ 54 شناور به بنادر رسیدند

تقاضای 29 سازمان کنترل تسلیحاتی برای توقف فروش سلاح به امارات

صف مرغ دولتی در هیاهوی کرونا!

مسافرت های هوایی تا 2024 به سطح قبل از کرونا باز نمی گردد

کرونا در تهران تا حدی رو به کاهش / کنترل مراجعین ادارات با کارت ملی هنوز اجرایی نشده است

آخرین موجودی کالاهای اساسی/ 54 شناور به بنادر رسید

ادامه تعطیلی های کرونایی شنبه مشخص می شود/ 38 شهر قرمز هستند

قیمت انواع کوییک در بازار خودرو

خدمات دولتی فقط با کارت ملی | از کی اجرا می شود؟

کرونا در تهران تا حدی رو به کاهش / کنترل مراجعین ادارات با کارت ملی هنوز اجرایی نشده است

حال بورس بهتر شد/ پیامدهای لغو معافیت های مالیاتی/ مافیای قدرت پشت پرده واردات خودرو

ادامه تعطیلی های کرونایی شنبه مشخص می شود/ 38 شهر قرمز هستند

آخرین موجودی کالاهای اساسی/ 54 شناور به بنادر رسید

بازار مسکن یک پله دیگر افت کرد +جزییات قیمت ها

نهاده های دامی با ارز 4200 تومانی به دست تولیدکننده نمی رسد

مصرف مرغ در استان سمنان روزانه 30 تن است/قیمت مصوب 20400تومان

قطعه بندی مرغ بهانه ای برای گران فروشی !

تبدیل وضع 38 شهرستان از قرمز به نارنجی از روز چهارشنبه

همدلانه ها به روستای روستا فرات شهرستان دامغان رسید

امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام وام یک میلیون تومانی کرونا

گوشت قرمز در بازار امروز کیلویی چند؟ (99/09/10) + قیمت

کارایی 100 درصدی یک واکسن کرونا!

تعطیلی ادارات بندرامام در روز سه شنبه

گزارش اکونومیست از شهرهایی با بالاترین هزینه ها؛ گران مثل تهران

نکات مهمی که سهامداران عدالت باید بدانند

کارایی 100 درصدی یک واکسن کرونا!

مصرف مرغ در استان سمنان روزانه 30 تن است/قیمت مصوب 20400تومان

آغاز برداشت وش پنبه در شهرستان آرادان

تعطیلی ادارات بندرامام در روز سه شنبه

ایجاد شبکه دفع آبهای سطحی اهواز خارج از توان شهرداری/آبگرفتگی منازل 15 درصد سال گذشته

بازار مسکن یک پله دیگر افت کرد +جزییات قیمتها

ضرورت بهینه سازی مصرف گاز در کشور/ طرح رایگان شدن گاز کم مصرف ها به کجا رسید؟

اولین پرواز برای واردات واکسن کرونا کی انجام می شود؟

نرخ تورم استان ها چقدر است/ ایلام رکورد دار بالاترین تورم ماهانه + نمودار

اتمام روز خوب بورس+ سه نماد تاثیر گذار

گزارش تحلیلی-تفسیری «وبملت»

ورود شهرداری ها به حوزه ساخت مسکن؛ رونق یا چالش

خواب سنگین دولت و کابوس افزایش قیمت مسکن؛ گرانی نتیجه بی توجهی به انبوه سازی

آغاز تولید 600 هزار اصله نهال در نهالستان شهید عموزاده در سال 99

اولین پرواز برای واردات واکسن کرونا کی انجام می شود؟

ایجاد شبکه دفع آبهای سطحی اهواز خارج از توان شهرداری/آبگرفتگی منازل 15 درصد سال گذشته

تسهیلات 5000 میلیارد ریالی بانک صنعت و معدن به واحدهای صنعتی و تولیدی استان

هنرمندانی که دست فروشی می کنند!

بازار مسکن یک پله دیگر افت کرد +جزییات قیمتها

تسهیلات 5000 میلیارد ریالی بانک صنعت و معدن به واحدهای صنعتی و تولیدی استان

استان های کم برخوردار، دریافت کننده کمترین تسهیلات رونق تولید

صورت حساب سهام عدالت 10 آذر 99 | ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

ترانزیت دام زنده از ترکیه به قطر از مرز بازرگان از سر گرفته می شود

با فعال شدن سامانه جامع تجارت؛ انقلابی در تجارت رخ می دهد

جریمه فروشگاه عرضه کننده تجهیزات صنعتی غیراستاندارد در شیراز

تولید روزانه 300 تن گوشت مرغ در استان سمنان

ورود شهرداری ها به حوزه ساخت مسکن؛ رونق یا عقب گرد

قیمت انواع کوییک در بازار خودرو

ائتلاف اوپک پلاس در مذاکرات غیررسمی بر سر تعویق افزایش تولید به توافق نرسید

هنرمندانی که دست فروشی می کنند!

راهداری قم آماده مواجهه با زمستان امسال

استان های کم برخوردار، دریافت کننده کمترین تسهیلات رونق تولید

یک انبار متخلف عرضه مرغ در قم پلمب شد

لزوم حمایت جدی دولت و مجلس از صنوف/ کسبه نیازمند تخفیف مالیاتی هستند

ماجرای پدیده «سرقت های سفارشی»

راهداری قم آماده مواجهه با زمستان امسال

پیش بینی بورس بعد از تزریق منابع جدید

تاکید فرماندار انزلی بر لزوم آمادگی برای بحران احتمالی

قیمت فعلی ارزهای دیجیتال پس از شکست سقف تاریخی بیت کوین+ جدول

هزینه شبکه آب های سطحی اهواز 10 هزار میلیارد است/آبگرفتگی اهواز نسبت به سال قبل کمتر شده

درهای این فروشگاه همیشه باز است

تعدیل نیرو در یک بانک نظامی ادغامی

هزینه شبکه آب های سطحی اهواز 10 هزار میلیارد است/دولت باید به خوزستان کمک کند

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا: کاهش شهرهای قرمز به 37 شهر/رعایت پروتکل ها به 90 درصد رسیده است

پیش بینی بورس بعد از تزریق منابع جدید

تاکید فرماندار انزلی بر لزوم آمادگی برای بحران احتمالی

فروش یک ملک دولتی دیگر در بورس

فرسودگی خطوط تولید کارخانه های سنگ لرستان

ارزش سهام عدالت، امروز 10 آذر 99

توزیع 400 تن مرغ در ری به منظور ایجاد تعادل قیمت

یک انبار مرغ فروشی متخلف در قم پلمب شد

شناسایی انبار احتکار کالاهای اساسی در سمنان

میزان آبگرفتگی در اهواز 15 درصد سال پیش هم نبود/دولت باید به خوزستان کمک کند

تولید تبلت و تلفن همراه در مراغه/ چرخش چرخ های تولید در شرایط کرونایی

قیمت گوشی هواوی 11 آذر 99 | قیمت گوشی های هواوی امروز سه شنبه 99/9/11

پیچ و خم‎های طرح «کشاورز_کارت» راه را برای مشکل نقدینگی کشاورزان هموار نکرد/ وعده‎های نافرجام مسوولان علاج درد کشاورزان نیست

پیچ و خم‎های طرح «کشاورز_کارت» راه را برای مشکل نقدینگی کشاورزان هموار نکرد/ وعده‎های نافرجام مسوولان علاج درد کشاورزان نیست