مطالب مرتبط:
ریزش 40 درصدی قیمت خودروهای خارجی؟ | داخلی ها چقدر ارزان شدند؟ | وعده خودرویی وزیر صمت
حباب سکه چقدر شد؟ | آخرین قیمت سکه و طلا | هشدار به مردم ؛ وارد موج های بازار نشوید
افزایش 52.6 درصدی قیمت نان و غلات نسبت به سال گذشته
دلیل افزایش قیمت گوشت تعیین نشدن نرخ دام زنده است
معاون وزیر بهداشت: محموله جدید انسولین قلمی وارد کشور شده / امسال 20 درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل واردات انسولین داشته ایم / تلاش می کنیم قیمت تمام شده آن را ارزان کنیم
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 10:052020-10-24اقتصادي

گزارش| قصه پرغصه این روزهای کشاورزان / افزایش سرسام آور قیمت انواع نهاده های کشاورزی / وزیر جهاد کشاورزی کجاست؟


افزایش سرسام آور قیمت انواع نهاده های کشاورزی و عدم کارشناسی درست بر قیمت گذاری محصولات سبب بی رغبتی کشاورزان در برنامه ریزی برای کشت شده اما انگار وزیر جهادکشاورزی تمام مشکلات را فقط در اختصاص یارانه به دو کود فسفره و پتاسه می بیند.

- بسیاری از گوشه گوشه کشور به گوش می رسید که زارعین به دلیل عدم فروش محصول به قیمت مناسب از برداشت آن خودداری می کردند چرا که در محصولی همچون گوجه فرنگی که هر ساله در زمان برداشت به دلیل قیمت بسیار پایین خبر ساز می شود، به طوری که امسال نیز کشاورزان دوباره با چالش کاهش قیمتی رو به رو شده بودند، زیرا کارخانه های فرآوری این محصول با اجبار و هزار ایرادی که بر روی گوجه خریداری شده می گذاشت در نهایت اقدام به دریافت این محصول با قیمت 700 تا یک هزار تومان از کشاورزان در سطح کشور می کرد که این هزینه حتی نمی توانست هزینه تولید را تامین نماید.

حال با این وجود این قصه پر غصه همچنان ادامه دارد چراکه در این روز ها که زمان طلایی کاشت محصول استراتژیک "گندم" است در برخی از استان ها همچون همدان، زنجان و کردستان علی رغم این که کمبود در تامین بذر گندم گواهی شده وجود دارد بلکه گاها حتی قیمت نجومی در کود های شیمیایی نیز سبب شده تا کشاورزان قادر به خرید این نهاده و استفاده از آن برای کشت و مراحل بعدی داشت نباشند.

این در حالی است که موضوع عدم استفاده از کود در نهایت می تواند با عدم وزن گیری و پوکی گندم تولیدی ضربه دیگری را به کشاورزان و تولید در کشور وارد سازد.

با تمام این ها با اوج گرفتن قیمت کود، بذر و انواع نهاده های دیگر تمام انتظار ها بر این بود تا قیمت گذاری مناسبی بر روی محصولات کشاورزی انجام گیرد بلکه شاید کشاورزان رغبت بیشتری برای کشت محصولات داشته باشند، اما طبق اعلام کارشناسان علاوه بر این که افزایش قیمت 4 تا 10 برابری کود تاثیر سو بر تولید محصولات خواهد داشت بلکه عدم کارشناسی بودن قیمت گذاری محصولات نیز سدی در راه تولید و خودکفایی برخی محصولات کشاورزی در سال زراعی پیش رو در کشور خواهد شد.

با این حال در طول روز ها و هفته های اخیر سختی دسترسی به بذر گندم خصوصا بذر گواهی شده سبب شد تا کشاورزان به دلیل عدم دسترسی به این امر از سازمان جهاد کشاورزی در راستای عدم همراهی لازم برای دسترسی سریع بذر گندم انتقاد کنند که با پیگیری خبرنگار تسنیم، حسین عامری مسئول زراعت سازمان جهاد کشاورزی زنجان اعلام کرد: این سازمان در سطح استان تعهد تامین 35 درصدی بذر گندم گواهی شده یا به عبارت دیگر 13 هزار تن گندم بذری را بر عهده داشته و این تعهد به طور کامل انجام گرفته است.

با این وجود 65 درصد بذر مورد نیاز گندم کشاورزان نیز باید از بذر خودمصرفی گندم و در نهایت از بازار آزاد تامین گردد.

در این راستا علی خان محمدی، دبیر بنیاد ملی گندم کاران در واکنش به این که سازمان جهاد کشاورزی تنها تعهد تامین 35 درصدی گندم بذری مورد نیاز کشاورزان را بر عهده ندارد، بلکه در مقابل کشاورز و تامین نیاز هایش مسئول است گفت: هر استانی موظف است بر اساس الگوی کشت، نیاز بذری کشاورزان را تامین نماید و باید خواسته کشاورز را برطرف کند، نباید گفت صرفا ما مسئول تامین میزان مشخصی از بذر یا هر نهاده دیگری بوده ایم و با انجام تعهد خود دیگر وظیفه ای در قبال کشاورزان نداریم.

هر زمان و هر مکانی که کشاورز در حال کشت است باید به نیاز های کشتی پاسخ مثبت داده شود و حتی اگر شده از خارج استان موانع مرتفع گردد.

این مسئول با بیان این که با تلاش های انجام گرفته مشکل تامین بذر گندم در استان های مختلف در حال برطرف شدن است گفت: در این راستا از استان هایی که دارای گندم بذری مازاد هستند درخواست شده تا آن را به استان هایی با کمبود بذر گندم ارسال کنند تا این مشکل در سطح کشور حل گردد، چراکه برخی استان ها در زمان مناسب کشت گندم قرار دارند و باید سریع تر با تامین بذر به این امر مبادرت کنند.

با این حال برخی از استان ها در حال استفاده از بذر خودمصرفی هستند و کشت در حال انجام است با این حال این بذر نمی تواند راندمان مناسب تولید همچون بذر گواهی شده را سبب گردد.

دبیر بنیاد ملی گندم کاران با بیان این که افزایش قیمت انواع نهاده های کشاورزی و افزایش افسارگسیخته قیمت کود می تواند یکی از مهم ترین دلایل کاهش در سطح تولید محصولات در کشور باشد عنوان کرد: کشاورزان به دلیل کم کردن هزینه ها به اجبار باید سطح زیر کشت را پایین بیاورند که در نهایت آسیب آن به دولت وارد خواهد شد اما دولتمردان و مسئولان امر در سازمان جهاد کشاورزی وظیفه دارند شرایط اقتصادی کشاورزان را بهبود ببخشند تا کشاورزان نیز رغبت و انگیزه تولید محصولات را در خود افزایش دهد.

اما با این حال عدم قیمت گذاری کارشناسی بر روی انواع محصولات کشاورزی همچون گندم و افزایش هزینه های تولید، انگیزه کشت را در کشاورزان کاهش خواهد داد.

این مسئول با بیان این که قیمت گندم در حال حاضر 4 هزار تومان تصویب شده است اما این مبلغ مورد تایید بنیاد ملی گندمکاران نیست تصریح کرد: قیمت پیشنهادی 4 هزار و 500 تومان تا 5 هزار و 200 تومان است و اگر شورای نگهبان طرح دو فوریتی مجلس شورای اسلامی را تصویب کند نرخ خرید تضمینی گندم افزایش می یابد.

خانمحمدی با ابراز تاسف از این که هر ساله در زمان کشت مشکل نبود کود تکرار می شود و کشاورزان را با مشکلات بی شماری مواجه می کند عنوان کرد: چرا کود برای صادرات موجود است؟ اما زمانی که تامین کود به کشاورزان کشور مطرح می شود این نهاده از دسترس کشاورزان خارج می گردد؛ چرا نباید کشاورزان کشور بتوانند بدون دغدغه کود مورد نیاز کشت خود را تامین نمایند؟ همه این ها نشان از ضعف در ساختار های زیرسازی و مدیریتی است که هر یک به نوبه خود در زمان کاشت و برداشت کشاورزان را به گردابی از مشکلات فرو می برد.

حال با این اوصاف شرایط سختی بر کشاورزان در حال تحمیل شدن است که کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی در طول روز های اخیر برای حمایت از کشاورزان اعلام کرده است: با در نظر یک یارانه، تسهیلاتی در قالب کارت تهیه می شود و در اختیار کشاورزان قرار می گیرد، بر اساس اذعان وی بخش عمده ای از قیمت کود های شیمایی نسبت به سال گذشته تفاوت چندانی نداشته است؛ این در حالی است که به جز مشکل قیمت بالای کود، این روز ها مسائل بسیاری کشاورزان را دامن گیر کرده و در سختی تامین کود، سم و حتی بذر و قیمت پایین محصولات قرار داده است.

اما در بیانی جالب تر وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرده است: تنها در بحث کود های فسفره و پتاسه در کشور مشکلاتی وجود دارد که با در نظر گرفتن یارانه این مسئله حل خواهد شد! اما باید از وزیر جهاد کشاورزی پرسید، آیا واقعا تنها مشکل کشاورزان در سطح کشور فقط عدم تامین کود فسفره و پتاسه است؟ آیا خبری از قیمت های غیر کارشناسی که برای محصولات کشاورزی اخیرا اعلام شده است دارید؟ آیا با این قیمت گذاری محصولات کشاورزان و با افزایش نجومی انواع قیمت نهاده های کشاورزی، کشاورز می تواند برای سال زراعی پیش رو برنامه ریزی کشت داشته باشد؟ آیا به صورت میدانی در جریان مشکلاتی که دامن گیر کشاورزان شده است و حتی معیشت آن ها را تحت تاثیر قرار داده است، قرار گرفته اید؟ آیا صرفا ارائه تسهیلات به دو کود فسفره و پتاسه راه حل تمام مشکلات کشاورزان و زراعت در سال پیش رو خواهد بود؟ چرا کشاورزان که تاثیر مستقیم بر سلامت جامعه دارند نباید بتوانند بدون هیچ گونه مشکلی به انواع نهاده ها دسترسی داشته باشند و همواره باید در مشکلات متعدد گرفتار شوند؟ این ها تنها بخشی از سوالاتی است که از وزیر سازمان جهاد کشاورزی می شود چراکه مشکلات در مسیر تولید و کشاورزی بی شمار است و روز به روز نیز بر این مسائل و چالش ها افزوده می شود.

با تمام این ها افزایش قیمت انواع نهاده ها، کاهش توان خرید، نایاب شدن برخی از نهاده ها، قیمت گذاری غیر کارشناسی بر محصولات کشاورزی و در نهایت تورم در بخش کشاورزی نشان می دهد که دولت هیچ توجهی به قشر عظیم تولید و تولید کننده در کشور ندارد و آن ها را به حال خود رها ساخته است، و تمهید وزیر جهاد کشاورزی نیز نمی تواند گره کور مشکلات کشاورزان را به این سادگی باز کند چراکه در یک مثال ساده خرید نهاده ای همچون کود شیمیایی با افزایش سرسام آور، توان خرید را از کشاورز گرفته است.

این در حالی است که حمایت از کشاورز در حقیقت همان حمایت از اشتغال و جهش تولید بوده است که می تواند در نهایت گامی در راستای سلامت مردم داشته باشد.

با تمام تفاسیر، مهم ترین درخواست کشاورزان از مسئولان ذیربط این است تا در تامین نهاده هایی همچون کود، سم، بذر و تجدید نظر در قیمت گذاری بر روی انواع محصولات کشاورزی در کنار کشاورزان قرار گیرند و مانع از چالش تولید محصول در سال زراعی پیش رو برای کشاورزان و در نهایت کشور شوند، چراکه با شرایط حاکم بر کشور و اوضاع اقتصادی حاضر، دیگر کشاورزان قادر به تامین هزینه های کشت بدون حمایت دولت نیستند.

انتهای پیام/ش
کلید واژه ها: کشاورزان - نهاده های کشاورزی - قیمت - کشاورزی - محصول - وزیر جهاد کشاورزی - برداشت - افزایش - جهاد کشاورزی - جهادکشاورزی - برنامه ریزی - انواع - نهاده - قیمت گذاری - گوجه فرنگی - برداشت به - گوشه - هزار - کشور - جهاد - گوجه - کارشناسی - وزیر - خریداری - کارخانه - محصولات - برنامه - مشکلات - اختصاص - فرآوری

آخرین اخبار سرویس:
رشد اقتصادی قابل توجه ترکیه

نقش سامانه جامع تجارت در مقابله با قاچاق کالا/ ذخیره 70 درصد اطلاعات تجارت خارجی در سامانه جامع

حمایت از تولید نباید صرفاً به بیمه و مالیات مربوط شود

فرار جوانان از خانه نشینی کرونایی به «اتاق های فرار» غیرمجاز

انفجار و آتش سوزی در میادین بزرگ نفتی امارات

قیمت مصوب مرغ در استان سمنان 20400 تومان اعلام شد/ مردم تخلفات را اعلام کنند

چرا بانک ها تعطیل نمی شوند؟

مفهوم انتقال قهری سهام در بورس

پرداخت وام خرید تجهیزات کمک آموزشی به دانشجویان

در توزیع نهاده های دام و طیور انحراف وجود دارد؛ دستگاه های مسئول پاسخگو باشند

جهش تولید سیمان در کشور با همت متخصصان ایرانی

در توزیع نهاده های دام و طیور انحراف وجود دارد؛ دستگاه های مسئول پاسخگو باشند

باورهای غلط و انگ اجتماعی

صادرات انار ارتباطی به گرانی ندارد

پیش دریافت 10 درصدی خرید ورق فولادی در بورس کالا ابلاغ شد

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در پیروزی

طرح، «هر ایرانی، 20 لیتر بنزین» به سرانجام می رسد؟

دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی در انهدام شبکه نفوذ درنگ نکنند/ روز های وحشت تل آویو از انتقام ایران

مشکل داغ شدن لپ تاپ خود را به آسانی با این راهکارها رفع کنید

آخرین موجودی کالاهای اساسی /54 شناور به بنادر رسیدند

85 درصد محدودیت های کرونایی در شهرستان گناوه رعایت شده است

هماهنگی بین دستگاه های دولتی منجر به رشد بازار سرمایه شده است

حل مشکل کسری بودجه

آخرین موجودی کالاهای اساسی/ 54 شناور به بنادر رسیدند

85 درصد محدودیت های کرونایی در شهرستان گناوه رعایت شده است

طرز تهیه ژله یلدایی چند رنگ و لایه ای انار و تخم شربتی؛ مخصوص یلدا 99

شهرهای قرمز در مدت محدودیت های کرونایی به 37 شهر کاهش یافته است

آخرین موجودی کالاهای اساسی/ 54 شناور به بنادر رسیدند

تقاضای 29 سازمان کنترل تسلیحاتی برای توقف فروش سلاح به امارات

صف مرغ دولتی در هیاهوی کرونا!

مسافرت های هوایی تا 2024 به سطح قبل از کرونا باز نمی گردد

کرونا در تهران تا حدی رو به کاهش / کنترل مراجعین ادارات با کارت ملی هنوز اجرایی نشده است

آخرین موجودی کالاهای اساسی/ 54 شناور به بنادر رسید

ادامه تعطیلی های کرونایی شنبه مشخص می شود/ 38 شهر قرمز هستند

قیمت انواع کوییک در بازار خودرو

خدمات دولتی فقط با کارت ملی | از کی اجرا می شود؟

کرونا در تهران تا حدی رو به کاهش / کنترل مراجعین ادارات با کارت ملی هنوز اجرایی نشده است

حال بورس بهتر شد/ پیامدهای لغو معافیت های مالیاتی/ مافیای قدرت پشت پرده واردات خودرو

ادامه تعطیلی های کرونایی شنبه مشخص می شود/ 38 شهر قرمز هستند

آخرین موجودی کالاهای اساسی/ 54 شناور به بنادر رسید

بازار مسکن یک پله دیگر افت کرد +جزییات قیمت ها

نهاده های دامی با ارز 4200 تومانی به دست تولیدکننده نمی رسد

مصرف مرغ در استان سمنان روزانه 30 تن است/قیمت مصوب 20400تومان

قطعه بندی مرغ بهانه ای برای گران فروشی !

تبدیل وضع 38 شهرستان از قرمز به نارنجی از روز چهارشنبه

همدلانه ها به روستای روستا فرات شهرستان دامغان رسید

امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام وام یک میلیون تومانی کرونا

گوشت قرمز در بازار امروز کیلویی چند؟ (99/09/10) + قیمت

کارایی 100 درصدی یک واکسن کرونا!

تعطیلی ادارات بندرامام در روز سه شنبه

گزارش اکونومیست از شهرهایی با بالاترین هزینه ها؛ گران مثل تهران

نکات مهمی که سهامداران عدالت باید بدانند

کارایی 100 درصدی یک واکسن کرونا!

مصرف مرغ در استان سمنان روزانه 30 تن است/قیمت مصوب 20400تومان

آغاز برداشت وش پنبه در شهرستان آرادان

تعطیلی ادارات بندرامام در روز سه شنبه

ایجاد شبکه دفع آبهای سطحی اهواز خارج از توان شهرداری/آبگرفتگی منازل 15 درصد سال گذشته

بازار مسکن یک پله دیگر افت کرد +جزییات قیمتها

ضرورت بهینه سازی مصرف گاز در کشور/ طرح رایگان شدن گاز کم مصرف ها به کجا رسید؟

اولین پرواز برای واردات واکسن کرونا کی انجام می شود؟

نرخ تورم استان ها چقدر است/ ایلام رکورد دار بالاترین تورم ماهانه + نمودار

اتمام روز خوب بورس+ سه نماد تاثیر گذار

گزارش تحلیلی-تفسیری «وبملت»

ورود شهرداری ها به حوزه ساخت مسکن؛ رونق یا چالش

خواب سنگین دولت و کابوس افزایش قیمت مسکن؛ گرانی نتیجه بی توجهی به انبوه سازی

آغاز تولید 600 هزار اصله نهال در نهالستان شهید عموزاده در سال 99

اولین پرواز برای واردات واکسن کرونا کی انجام می شود؟

ایجاد شبکه دفع آبهای سطحی اهواز خارج از توان شهرداری/آبگرفتگی منازل 15 درصد سال گذشته

تسهیلات 5000 میلیارد ریالی بانک صنعت و معدن به واحدهای صنعتی و تولیدی استان

هنرمندانی که دست فروشی می کنند!

بازار مسکن یک پله دیگر افت کرد +جزییات قیمتها

تسهیلات 5000 میلیارد ریالی بانک صنعت و معدن به واحدهای صنعتی و تولیدی استان

استان های کم برخوردار، دریافت کننده کمترین تسهیلات رونق تولید

صورت حساب سهام عدالت 10 آذر 99 | ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

ترانزیت دام زنده از ترکیه به قطر از مرز بازرگان از سر گرفته می شود

با فعال شدن سامانه جامع تجارت؛ انقلابی در تجارت رخ می دهد

جریمه فروشگاه عرضه کننده تجهیزات صنعتی غیراستاندارد در شیراز

تولید روزانه 300 تن گوشت مرغ در استان سمنان

ورود شهرداری ها به حوزه ساخت مسکن؛ رونق یا عقب گرد

قیمت انواع کوییک در بازار خودرو

ائتلاف اوپک پلاس در مذاکرات غیررسمی بر سر تعویق افزایش تولید به توافق نرسید

هنرمندانی که دست فروشی می کنند!

راهداری قم آماده مواجهه با زمستان امسال

استان های کم برخوردار، دریافت کننده کمترین تسهیلات رونق تولید

یک انبار متخلف عرضه مرغ در قم پلمب شد

لزوم حمایت جدی دولت و مجلس از صنوف/ کسبه نیازمند تخفیف مالیاتی هستند

ماجرای پدیده «سرقت های سفارشی»

راهداری قم آماده مواجهه با زمستان امسال

پیش بینی بورس بعد از تزریق منابع جدید

تاکید فرماندار انزلی بر لزوم آمادگی برای بحران احتمالی

قیمت فعلی ارزهای دیجیتال پس از شکست سقف تاریخی بیت کوین+ جدول

هزینه شبکه آب های سطحی اهواز 10 هزار میلیارد است/آبگرفتگی اهواز نسبت به سال قبل کمتر شده

درهای این فروشگاه همیشه باز است

تعدیل نیرو در یک بانک نظامی ادغامی

هزینه شبکه آب های سطحی اهواز 10 هزار میلیارد است/دولت باید به خوزستان کمک کند

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا: کاهش شهرهای قرمز به 37 شهر/رعایت پروتکل ها به 90 درصد رسیده است

پیش بینی بورس بعد از تزریق منابع جدید

تاکید فرماندار انزلی بر لزوم آمادگی برای بحران احتمالی

فروش یک ملک دولتی دیگر در بورس

فرسودگی خطوط تولید کارخانه های سنگ لرستان

گزارش| قصه پرغصه این روزهای کشاورزان / افزایش سرسام آور قیمت انواع نهاده های کشاورزی / وزیر جهاد کشاورزی کجاست؟

گزارش| قصه پرغصه این روزهای کشاورزان / افزایش سرسام آور قیمت انواع نهاده های کشاورزی / وزیر جهاد کشاورزی کجاست؟