مطالب مرتبط:
انتخابات شورای مرکزی حزب پایداری انقلاب اسلامی برگزار شد
واکنش حماس و جهاد اسلامی به سازش میان سودان و رژیم صهیونیستی
300 بسته نوشت افزار بین دانش آموزان نیازمند توزیع شد
رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت 99 پایان یافت
رمز پیروزی بر مستکبران؛ حفظ وحدت جامعه اسلامی
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 10:002020-10-24سياسي

«امامت و ولایت» نرم افزار مدیریت تمدن اسلامی


قائم مقام معاونت فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه امامت و ولایت نرم افزار مدیریت تمدن اسلامی و جامعه اسلامی است، مطرح کرد: - ایسنا/همدان قائم مقام معاونت فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه امامت و ولایت نرم افزار مدیریت تمدن اسلامی و جامعه اسلامی است، مطرح کرد: طرح امام محله با هدف ارتقاء جایگاه مسجد و امامان جماعت اجرایی می شود.

حجت الاسلام ناصر میرمحمدیان در سفر یک روزه به استان همدان و دیدار با مدیران ادارات تبلیغات اسلامی استان از چندین طرح امام محله در شهرستان های کبودراهنگ، همدان و ملایر بازدید کرد و در حاشیه این دیدارها به چگونگی اجرای طرح امام محله توسط سازمان تبلیغات اسلامی پرداخت و با بیان اینکه امامان محله به عنوان راه یار در کنار امامان جماعت فعالیت می کنند تا کمک کار آنها در اجرای بهتر وظایف باشند، ادامه داد: در طرح امام محله ، از واژه روحانی و پیش نماز استفاده نشده است بلکه واژه امام به کار برده شده که خود دنیایی حرف دارد.

وی با بیان اینکه امامت و ولایت نرم افزار مدیریت تمدن اسلامی و جامعه اسلامی است، مطرح کرد: واژه امامت با مفهوم مدیریت جامعه اسلامی تنها معطوف به 14 معصوم نخواهد بود.

امام کل جهان از ازل تا ابد وجود نازنین و پاک 14 معصوم است اما این مقوله که از ذات حضرت حق جاری می شود و فرمود اول ما خلق الله العقل و بعد فرمود اول ما خلق الله نور محمد(ص) است.

قائم مقام معاونت فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه برخی مخالف به کار بردن واژه امام برای بنیانگذار کبیر انقلاب بودند که البته این حرف کاملاً اشتباه است، افزود: ولایت به عنوان یک مقوله مشکک این معنا را دارد که هر کسی در هر سطحی امکان دارد امامت داشته باشد.

میرمحمدیان با اشاره به اینکه یک ولایت و امامت خاص و یک ولایت و امامت عام داریم، گفت: ولایت عام هم سطوحی دارد و به معنای کامل در جهان در زمان غیبت به عهده ولی فقیه است و بعد سطوح ولایت فقیه تا ولایت پدر در منزل یا ولایت مرد بر زن و .

را شامل می شود.

وی تأکید کرد: از طرف دیگر یک ولایت طولی داریم و یک ولایت عرضی ، چون خداوند در قرآن کریم فرمود المؤمنون و المؤمنات بعضهم اولیاء بعض ، ولایت از بالا می آید و در عالم جاری می شود و اینطور نیست که تنها طولی باشد و اتفاقاً ولایت عرضی برای ما جدی است.

میرمحمدیان با بیان اینکه موضوع ما در امام محله ولایت و امامت طولی نیست و می گوییم امام محله آخرین نقطه ولایت طولی است، خاطرنشان کرد: امام محله باید ویژگی های بسیاری را در خود ایجاد کرده باشد تا مردم پای کار او جمع شوند.

در این مفهوم برخورداری از عنوان امام به تنهایی کفایت نمی کند و مردم باید او را بپذیرند و پذیرش مردمی و مردم سالاری دینی همین است.

قائم مقام معاونت فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی افزود: مردم باید پای کار امام محله حاضر شوند تا امامت فعلیت یابد، در اینجا با مفهوم امام معصوم کاری ندارم، گرچه در آنجا نیز در برخی موضوعات امامت امیرالمؤمنین(ع) جاری نشد چراکه عده ای از مردم پای کار نیامدند.

وی با بیان اینکه برای پای کار بودن مردم، امام باید دارای ویژگی های خاص باشد، در تشریح آنها گفت: امام باید برای عموم مردم باشد، تبلور ولایت در زمین محبت است و اگر این ولایت طولی باشد یعنی از روی محبت از امام پیروی می کنیم چراکه او را قبول داریم و اگر عرضی باشد تبلور آن خدمت است یعنی اگر خدمت الهی می کند و ولایت الهی را جاری می سازد.

میرمحمدیان با بیان اینکه ولایت وقتی به زمین می رسد انسان ها سه پیوند اجتماعی با هم برقرار می کنند که جنس همه آنها محبت است، آنها را شامل پیوند بین مؤمنین، پیوند خانوادگی و پیوند همسایگی عنوان کرد و افزود: البته پیوند آخر به علت بافت های اجتماعی کمرنگ شده است به طوریکه متأسفانه در حال حاضر پیوند همسایگی را جدی نمی گیریم و کم کم پیوند خانوادگی و مؤمنین هم ضعیف می شود که باید نسبت به این موضوع حساس بود.

وی گریزی به اهمیت سه پیوند که در دین اسلام و در روایت به اجرای آن تأکید شده است، زد و اظهار کرد: صله الرحم و حسن الجوار یعمران البلاد یعنی اگر با هم همسایگی و فامیلی خوبی داشته باشید، شهری آباد خواهیم داشت.

میرمحمدیان با بیان اینکه این مسئله وقتی جاری می شود که بگوییم نقطه مسجد نقطه امام است، گفت: بزرگی می گوید کعبه امام مساجد است و همه مساجد عالم مأموم کعبه هستند که به حق است، امامان مسجد نیز مأموم های امام هستند و به سوی امام حرکت می کنند.

وی با اشاره به اینکه ولایت عرضی از نقطه مسجد جاری می شود، خاطرنشان کرد: این نوع ولایت از نقطه مسجد مؤمنین به محله می رود، در آنجا شبکه فامیلی شکل می گیرد و هر کدام از آنها شبکه همسایگی را تشکیل می دهند.

وی با بیان اینکه اگر این سه رابطه را با هم ضرب کنیم، از نقطه امام به آخرین خانه محله و به همه می رسیم و هیچ کس هم از دست نخواهد رفت، افزود: آنچه به ما در حوزه علمیه یاد نمی دهند این است که باید امام شویم، عکس العمل ما در حوزه علمیه به همسایه این است که وقتی متوجه مشکل او می شویم یا ناراحت می شویم و یا در حد وسع به او کمک می کنیم اما اینها مصداق انسان خوب و مبلغ خوب بودن است نه امام .

قائم مقام معاونت فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی عکس العمل امام نسبت به دیگران را ناشی از احساس مسئولیت دانست و تأکید کرد: احساس مسئولیت یعنی اینکه فرد تکلیف خود می داند که مسائل را حل کند.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به تقسیم مساجد به پنج سطح گفت: سطح اول مسجدی است که اجمالاً زنده است و روحانی منبری می رود و نمازی می خواند، سطح دوم مسجدی است که ضمن انجام دو مورد قبلی برنامه های تربیتی و فرهنگی و کمک به معیشت مردم را نیز در برنامه قرار دارد.

میرمحمدیان با بیان اینکه در مسجد سطح اول به حاج آقا پیش نماز می گوییم و مسجد نمازخانه است و در مسجد سطح دوم مسجد واقعاً فعال است و به حاج آقا نیز امام مسجد گفته می شود، ادامه داد: کارکرد امام در مسجد سطح سوم، همان تعبیر سردار سلیمانی است که فرمود امام جماعت منطقه عملیاتی تو این 30 متر در 30 متر نیست بلکه مثلاً یک کیلومتر در یک کیلومتر یا 500 کیلومتر در 500 کیلومتر محله ات است و امام همه هستی .

وی با بیان اینکه امامت محله از سطح سه آغاز می شود که از اینجا به بعد خود را مسئول محله می داند و شروع به حل مسئله می کند، تصریح کرد: در مرحله دوم رویکرد منفعلانه بود و اگر کسی برای کمک مراجعه می کرد برای رفع مسئله تلاش می شد اما در سطح سه امام ضمن حضور در محله، تک تک خانه ها را شناسایی کرده، ظرفیت ها را می شناسد و سعی می کند آنها را سازماندهی و با کمک مردم مسئله ها را حل کند.

قائم مقام معاونت فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی بیان کرد: دو سطح دیگر برای مسجد متصور است اما مسیر زیادی برای رسیدن به آنها وجود دارد، هر چند معتقدم باید افق های دید خود را مشخص کرده و برای دستیابی به آن تلاش کنیم.

وی با اشاره به اینکه در شرایط کرونا بسیاری از مساجد به محله ها رفتند و شناسایی آنها مورد توجه قرار گرفت و این مصداق همان مسجدی سطح سوم است، گفت: سطح چهارم مسجد و محله در سطح جامعه پردازی است، یعنی مسجد و محله در سطحی قرار می گیرد که حکمرانی به آنها محول می شود.

میرمحمدیان با بیان اینکه در جامعه چند زیرنظام نظیر زیرنظام آموزش، خیریه، اقتصاد، سلامت و امنیت وجود دارد که در حال حاضر با سیستم دیوان سالار اداره می شوند و برای همین آفت بسیاری به آنها خورده است، گفت: مقام معظم رهبری بارها تأکید کرده اند که باید این زیرنظام ها مردمی شوند و ما می گوییم مردمی شدن یعنی حکمرانی به مردم واگذار شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سازمان تبلیغات اسلامی - تبلیغات اسلامی - اسلامی - سازمان تبلیغات - امام - تمدن اسلامی - تبلیغ - تبلیغات - نرم افزار - معاونت فرهنگی - جامعه اسلامی - محله - سازمان - مدیریت - قائم مقام - ولایت - همدان - امامت - افزار - معاونت - تمدن - فرهنگی - بیان - حجت الاسلام - استان همدان - جامعه - استان - سفر یک روزه - دیدار - مقام

آخرین اخبار سرویس:
روایت همسر شهید رضایی نژاد از حادثه ترور دماوند

یک برنامه ریزی هدفمند برای به تکرار نیفتادن جشنواره موسیقی نواحی

نیکبخت: تعیین مجازات متناسب برای پدر مرتکب قتل فرزند می تواند این جرم را کاهش دهد

تهدید و تحریم پیشرفت های موشکی و هسته ای ایران اسلامی را متوقف نمی کند

شهادت دکتر فخری زاده مسلمانان را به هدف خود نزدیکتر کرد

نیکبخت: تعیین مجازات متناسب برای پدر مرتکب قتل فرزند می تواند این جرم را کاهش دهد

واکنش آژانس اتمی به موضوع توقف بازرسی ها در ایران | پاسخ قاطع غریب آبادی

آشنایی با انواع وکالت

چالش ها و دغدغه های این روزهای جشنواره های دانشجویی چیست؟

فرار جوانان از خانه نشینی کرونایی به «اتاق های فرار» غیرمجاز

تایید پیروزی بایدن در ایالت آریزونا

تحصن دانشجویان مقابل مجلس | درخواست برای لغو نظارت تاسیسات هسته ای و اخراج بازرسان آژانس اتمی

واکنش آژانس اتمی به احتمال توقف بازرسی ها در ایران | پاسخ قاطع غریب آبادی

3837 جریمه برای رانندگان متخلف در طرح محدودسازی تردد در کهگیلویه و بویراحمد

آل سعود مسجد شیعیان العوامیه را تخریب می کند

رییس جمهور برزیل: در انتخابات آمریکا تقلب شده است

ظریف: نام محسن فخری زاده اواسط دهه 80 توسط آمریکا و اسراییل به آژانس داده شد

فیلم| کاروان خودرویی در محکومیت ترور دانشمند هسته ای

تعبیر خواب روسری صورتی ، معنی دیدن روسری صورتی در خواب ما چیست

ماجرای تجمع و حرکت خودرویی «پایان مذاکره» در قم | چرا تجمع ناکام ماند؟

تسریع در اجرای طرح اقدام ملی مسکن در گرو همکاری قوه قضاییه

3837 جریمه برای رانندگان متخلف در طرح محدودسازی تردد در کهگیلویه و بویراحمد

برخورد قاطع با متخلفان کرونایی صورت گیرد

2 انتصاب جدید در رادیو جوان

تعبیر خواب آشغال ، بینی ابن سیرین و دور انداختن زباله و کیسه زباله امام صادق

8 میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی

بایدن را مجاب کنید به برجام برگردد

اکثر زیرساخت ها در دولت روحانی بهبود پیدا کرد

تعبیر خواب عالم ، و ملا و شیخ و دانشمند و دیدن عالم سید و دینی در خواب

برخورد قاطع با متخلفان کرونایی صورت گیرد

تواضع، ثمره علم و دانش است

تعبیر خواب شلوار قرمز زنانه ، پوشیدن لباس قرمز زنانه + شلوار نداشتن زن

استایل برفی طور «هلیا امامی»/ عکس

تعبیر خواب تهمت ، زدن ابن سیرین به خیانت و قاتل بودن و دزدی بهت زدن دزدیدن و بدنام شدن

طلاب جهادی شاهین دژ در ایستگاه خطر | از ضدعفونی معابر تا تغسیل و تدفین اموات کرونایی

برای ارتقاء سطح امنیتی ایمیل هایمان چه اقدامی کنیم؟

تکمیل جاده گناوه میشان تسریع می شود/ بازسازی بازارچه ساحلی دیلم

تحریم ها مانع مبارزه کشورها با همه گیری کووید 19 است

تکمیل جاده گناوه - میشان تسریع می شود/ بازسازی بازارچه ساحلی دیلم

تایید پیروزی بایدن در ایالت «ویسکانسین» بعد از بازشماری آراء

تمامی مهمانسراهای ادارات باید به قرنطینه بیماران کرونایی اختصاص یابد

تمامی مهمانسراهای ادارات باید به قرنطینه بیماران کرونایی اختصاص یابد

ورود ارتش جمهوری آذربایجان به «لاچین»

اعلام پیروزی بایدن در ایالت «ویسکانسین» بعد از بازشماری آراء

تعبیر خواب چادر سفید ابن سیرین ، برای دختر مجرد به سر داشتن و هدیه گرفتن

عواقب جبران ناپذیر ازدواج نامناسب

از اشتباهات فاحش «صفر 21» تا جذابیت تکراری «خانه امن»

حسین پور: مسیر پیشرفت علمی کشور با سرعت بیشتری ادامه خواهد یافت

از اشتباهات فاحش «صفر 21» تا جذابیت تکراری «خانه امن»

غریب آبادی: آژانس باید موضع خود درباره ترور شهید فخری زاده را اعلام کند

نگاهی به اهداف ترور دانشمند ایرانی شهید محسن فخری زاده

شهید فخری زاده در امامزاده صالح آرام گرفت

مقاومت جمعی در برابر کرونا

تعبیر خواب خیانت زن به شوهر از نظر امام صادق ، دوست پسر به دوست دختر

ترور ارتباطی با مذاکره ندارد

تحول دیجیتال در اقتصاد

حسین پور: مسیر پیشرفت علمی کشور با سرعت بیشتری ادامه خواهد یافت

غریب آبادی: آژانس موضع خود را در قبال ترور فخری زاده اعلام کند

از اشتباهات ویرانگر «صفر 21» تا جذابیت تکراری «خانه امن»

«رضا بهرام» و یک روز بارانی لاکچری/ عکس

توزیع 1800 بسته معیشتی توسط موسسه خیریه آبشار عاطفه ها  از ابتدای امسال در هرمزگان

بازدید شبانه نماینده ولی فقیه از مناطق بحرانی «بندر امام خمینی» و «شهر چمران»

از اشتباهات ویرانگر «صفر 21» تا جذابیت تکراری «خانه امن»

تعبیر خواب بریدن مو با قیچی ، معنی دیدن بریدن مو با قیچی در خواب

پوستر هفتمین جشنواره «وقف چشمه همیشه جاری» در کردستان رونمایی شد

تشخیص به موقع کرونا 95 درصد از بستری شدن مبتلایان جلوگیری می کند

تشخیص به موقع کرونا 95 درصد از بستری شدن مبتلایان جلوگیری می کند

چطور کتری های برقی را رسوب زدایی کنیم؟

رویش های مبارک انقلاب پس از شهادت فخری زاده، مضاعف می شود

تغییر وضعیت 38 شهرستان قرمز کرونا/ چگونگی استفاده از ظرفیت کارت ملی در ارائه خدمات

پوستر هفتمین جشنواره «وقف چشمه همیشه جاری» در کردستان رونمایی شد

تعبیر خواب سقوط با آسانسور ، معنی دیدن سقوط با آسانسور در خواب چیست

متن کامل دعا روز شنبه + صوت و ترجمه

واکنش غریب آبادی به اظهارات مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی

واکنش یک مجری به انتقادات از شبکه خبر

جزییات بازگشایی مرز ترکمنستان و شروط روی میز مذاکره  

اکثریت مجلس موافق توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی هستند

مشاور حشد الشعبی عراق در امور ایزدی ها انتخاب شد

واکنش غریب آبادی به اظهارات مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی

شهید فخری زاده عمر خود را در راه عزّت و اقتدار امت اسلامی صرف کرد

کوری بانیان ترور در همبستگی و هوشیاری ملت ما است/ نباید دچار گسست شویم

بلند همتان جهادی در نقطه صفر مرزی/ کارآفرینی با دست های خالی

حقایق کمتر شنیده شده درباره دزدان دریایی+ عکس

گام بلند تشکل های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

تشییع و تدفین پیکر 6 تن از شهدای گمنام در 5 نقطه از خوزستان

ترور شهید فخری زاده نقض هنجارها و موازین بین المللی است

موشن گرافیک| شهید فخری زاده و ترور سلیمانی هسته ای

نام فخری زاده را آمریکا و اسراییل به آژانس دادند

واکنش غریب آبادی به اظهارات مدیرکل آژانس

استاندار مازندران سه شنبه 11 آذر مهمان مرکز سامد است

دیدگاه تیم بایدن درباره آمریکای لاتین تعاملی تر و آشتی جویانه تر خواهد بود

«نخبه پروری» از اهداف شهید فخری زاده بود

تأکید غریب آبادی بر مسئولیت آژانس در قبال ایران که پذیرای بیشترین بازرسی ها است

تشکیل تیم مراسم تحلیف «جو بایدن» در سایه نگرانی های ناشی از شیوع کرونا

آژانس در برابر ترور شهید فخری زاده مسئولیت اساسی دارد

نام فخری زاده را آمریکا و اسراییل به آژانس دادند/تشریح کارزار ضداطلاعاتی هدایت شده علیه ایران

برخی از عادت های اشتباه زوجین

راه ترک قسم دروغ به قرآن چیست؟

گزیده روزنامه های 11 آذر 1399

پیشنهاد مطالعه| انسان 250 ساله تبیین استراتژی امامان در جریانِ مبارزه سیاسی +فیلم

«امامت و ولایت» نرم افزار مدیریت تمدن اسلامی

«امامت و ولایت» نرم افزار مدیریت تمدن اسلامی