مطالب مرتبط:
واکنش حماس و جهاد اسلامی به سازش میان سودان و رژیم صهیونیستی
جهاد اسلامی فلسطین: سران سودان با عادی سازی رابطه رضایت آمریکا را جلب می کنند
«فتحی شقاقی»؛ انقلابیِ کاریزماتیک
واکنش حماس و جهاد اسلامی به توافق سودان و اسراییل
جهاد اسلامی: توافق عادی سازی خارطوم و تل آویو، آینده سودان را تهدید می کند
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 10:002020-10-24سياسي

جنبش جهاد اسلامی؛ نهضتی که «فتحی شقاقی» آغاز کرد


فتحی شقاقی از همان زمان تحصیل در دانشگاههای مصر در اواسط دهه 70 میلادی (1350 شمسی)، امام خمینی(ره) و روشهای مبارزاتی ایشان را کاملاً مورد توجه قرار داد تا اینکه انقلاب به پیروزی رسید.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، در ادامه پرونده حمزه فلسطین"، بسیاری از صاحبنظران و پژوهشگران، پیرامون پدیده جنبشهای اسلامی معاصر و حرکتهای آزادیبخش مسلمانان، معتقدند که انقلاب اسلامی ایران یکی از عوامل مهم و تأثیر گذار در پیشبرد روند بیداری و آگاهی مسلمانان و ازدیاد فعالیتهای مؤثر در جوامع عربی و اسلامی بوده است.

جنبش جهاد اسلامی هم از این قاعده مستثنی نبوده و از انقلاب ایران تأثیر پذیرفته است.

اما علاوه بر این، جنبش جهاد، در مراحل شکل گیری و پیدایش خود، تفاوت چشمگیری با دیگر نهضت های موجود داشته است.

چرا که این جنبش به رهبری شهید دکتر شقاقی، مراحل رو به رو شدن نهضت و انقلاب ایران به رهبری امام خمینی(ره) با رژیم شاه را به دقت زیر نظر داشته و تغییر و تحولاتی را که از ابتدا تا پیروزی انقلاب رخ داد، پیگیری نموده بود.

بنابراین، دکتر شقاقی و دوستان ایشان، از همان زمان تحصیل در دانشگاههای مصر در اواسط دهه 70 میلادی (1350 شمسی)، امام خمینی(ره) و روشهای مبارزاتی ایشان را کاملاً مورد توجه قرار دادند تا اینکه انقلاب به پیروزی رسید و آرزو و پیش گویی دکتر شقاقی در مورد موفقیت و پیروزی امام و یاران او در به دست گرفتن حکومت در ایران، به واقعیت تبدیل شد.

بهترین دلیل این امر، کتابی است که دکتر شقاقی مدتی پیش از پیروزی انقلاب در مصر منتشر کرده و آنرا امام خمینی، راه حل جدید جهان اسلام نامید و اولین کتابی بود که به زبان عربی درباره امام خمینی و انقلاب اسلامی، در جهان عرب منتشر شد.

دکتر شقاقی در این کتاب با بیان ویژگیهای انقلاب و تاریخچه جنبشهای اسلامی در ایران، با توجه به ماهیت و خصوصیات مذهب تشیع و با رد هرنوع اندیشه مخالف، پیروزی انقلاب را پیش بینی نمود و همه مسلمانان را به پیروی از روش انقلاب ایران در ایجاد تحولات، فراخواند، یعنی همان انقلابی که به گفته دکتر شقاقی، یک تجربه فکری، سیاسی و کاملاً علمی، در سایه نظریات معاصر تشیع و نزدیک به دیدگاههای اهل سنت بود .

دکتر شقاقی در کتاب خود، بینش فکری – سیاسی روشنی از امام خمینی و روند انقلاب اسلامی ایران ارائه کرد و در پژوهشی مفصل، مسائل و اتفاقات آن روز جامعه ایران در راه پیروزی انقلاب را بررسی کرد.

حتی اسم و عنوانی که برای کتاب انتخاب کرد نشانگر آن است که او، امام خمینی و روش انقلابی ایشان را نمونه ای جدید و جایگزین روشهای دیگر جهان اسلام می دانست و این نشانه آگاهی و بلوغ فکری او در برخورد با انقلاب اسلامی و رهبر آن است.

موضع گیری زود هنگام جنبش جهاد در تأیید نهضت امام خمینی(ره)، اثرات گوناگونی داشت.

از یک سو، مجموعه تشکیلاتی اولیه جنبش(با نام طلیعه نهضت اسلامی در مصر) مورد تعقیب و اذیت و آزار قرار گرفته و گروهی از اعضای آن توسط تشکیلات امنیتی مصر ترور شدند.

این امر موجب تسریع در روند سازماندهی جنبش جهاد و جدایی کامل آن از سازمان اخوان فلسطین شد و این جدایی، منجر به درگیریهای حزبی، فکری و سیاسی گردید که تا آغاز نهضت انتفاضه فلسطین ادامه یافت.

همچنین مواضع جنبش جهاد موجب تقویت اندیشه های مخالف با ماهیت حکومتهای عربی منطقه گردید که در ادامه به طور کامل این دو اثر را بررسی خواهیم کرد.

 امام خمینی(ره)، یک اندیشمند، یک مبارز تحلیل و بررسی ابعاد شخصیتی امام و روش مبارزاتی ایشان از سوی جنبش جهاد، تحت چهار عنوان کلی قابل تقسیم بندی است که عبارتند از: 1 – اسلام 2 – انقلاب 3 – فلسطین   4 - وحدت  راه حل اسلامی: دکتر شقاقی معتقد بود که مطرح کردن اندیشه های جایگزین و شک و تردید نسبت به ایدئولوژی اسلامی و قدرت آن در حفظ انسجام امت، موضوع اصلی بحث و درگیری است که از قرن نوزدهم آغاز شده و تاکنون ادامه یافته است .

در ادامه این روند، امام خمینی و انقلاب اسلامی او که مظهر روش و فکر ایشان بود، نمونه ای جدید از تمدن بشری ارائه کرد که پایان کار اندیشه های لاییک و همه دیگر انواع اندیشه هایی را اعلام کرد که می خواستند جایگزین اسلام شوند .

امام خمینی مظهر جریانی نو بود که اسلام را به عنوان یک ایدئولوژی مطرح می کرد تا از طریق برپایی حکومت اسلامی، همه ابعاد زندگی و مشکلات آن را حل و فصل کند .

ماهیت و پشتوانه های تاریخی و وظایف الهی انقلاب در دو چیز خلاصه می شود: یکی اسلام که انقلاب آن را به عنوان روشی برای رویارویی با تهدیدات جهان غرب، بار دیگر به صحنه آورد و دیگر، انقلابیون مسلمان ایرانی هستند که حاملان پرچم انقلاب در راه پیاده کردن اسلام و پیروزی آن در زمین و رسیدن به هدف نهایی زندگی که رضای خداوند عزوجل است.

از دیدگاه امام خمینی، مفهوم جهاد و مبارزه ، تنها تأکید بر ناکامی اندیشه های مخالف اسلام و در مقابل، توانایی دین اسلام در برپایی نظام حکومتی اسلامی و بیرون راندن جریانات لاییک، از بین بردن شک و تردیدهایی که درباره اسلام مطرح شده نبود، بلکه جهاد و مبارزه در اندیشه امام، مخالفت و محکومیت همه موضع گیریها و اندیشه هایی است که با این بخش از ماهیت اسلام (یعنی نقش اسلام در حکومت) در تضاد است.

حتی اگر این اندیشه ها از سوی علمای دین هم مطرح شده باشد.

دکتر شقاقی، مبارزه و مخالفت امام(ره) با این گروه از علما را ذکر کرده و عقیده دارد که آنان اسلام را یک حالت روحی و معنوی درون انسان می دانند که رابطه ای با سیاست و امور اجتماعی ندارد.

امام خمینی(ره) این گروه را دشمنان داخلی نامید و پاکسازی مراکز و حوزه های علمیه و دینی از این آخوندهای درباری را ضروری می دانست.

موضع گیری جنبش جهاد در قبال این مسأله که امام(ره) آن را در عرصه عمل، پیاده کرد، موجب تقویت وحدت میان بخشهای مختلف جنبش گردید و همه آنها، اسلام را به جای دیگر افکار لاییک، برگزیده و تنها راه آزادی فلسطین قلمداد می کردند و عقیده داشتند که تنها اسلام است که می تواند نیروها و تواناییهای ملتها و رهبران آنان را در راه آزادی و استقلال، ساماندهی کند.

بنابراین، از همان ابتدا، امام خمینی به عنوان نقطه آغاز و دلیل و برهان عملی و قاطع در تأیید صلاحیت و تواناییهای اسلام در پیشبرد زندگی بشر، در اذهان اعضای جنبش جلوه کرده و نشان داد که می توان حکومتی منطبق با احکام و مفاهیم اسلامی در راستای سعادت انسان، جامعه و جهان ایجاد کرد.

 ● ایجاد ساختار نهضت: هدف و غایت جنبش جهاد اسلامی در زمان تأسیس، ایجاد ساختاری عینی و انقلابی برای اندیشه اسلامی، و به عبارت دیگر، تبدیل تئوری انقلاب به یک جنبش و نهضت عملی بود که مبارزه با اشغالگران صهیونیست، هدف اصلی آن باشد.

مطابق با گفته دکتر {مرحوم} عبدالله، {دومین}دبیر کل  جنبش جهاد، هر انقلاب و نهضتی، یک تئوری انقلابی خاص خود دارد که از تمدن و میراث فرهنگی آن نشأت گرفته و نشانه ای از هویت و سرشت امت انقلابی است .

با وجودی که به نظر می رسد ایجاد ساختار انقلابی اسلام، ضرورتی است که شرایط و درگیریهای موجود در فلسطین آن را بر ما تحمیل کرده است، اما دکتر شقاقی و دکتر رمضان عبدالله معتقد بودند که روش انقلابی، یکی از ویژگیهای ذاتی اسلام است و امام خمینی با انقلاب خود آن را به صحنه عمل آورده اند.

رمضان عبدالله معتقد است که انقلاب زمانی آغاز می شود که انسانهای انقلابی، در راه تحقق عدالت و با تکیه بر نمونه های موجود و تجربه های تاریخی پیروزی حق بر باطل، احساس تکلیف شرعی نموده و در برابر ظلم و ستم، قیام کنند .

دکتر رمضان عبدالله، علاوه بر بیان اصالت و مشروعیت روش انقلاب که آن را در حد تکلیف شرعی، قرار می دهد به اصالت و ریشه های تاریخی این انقلاب هم اشاره دارد و می گوید: انقلاب اسلامی ایران، یک انقلاب منحصر به فرد و در تاریخ انقلابهای جهان، از همه ریشه دارتر است چرا که خط مشی الهی آن، از زمان حرکت امام خمینی در دو دهه پیش از پیروزی آغاز نشد، بلکه آغاز آن برابر بود با زمان شهادت امام حسین(ع) در کربلا، که چهارده قرن پیش اتفاق افتاد .

دکتر شقاقی هم بر این اصل مهم شرعی و تاریخی که رفع ظلم و ستم را یک وظیفه حقیقی می داند و احقاق حق و عدالت را ضروری می شمارد، تأکید کرده و با نقل سخنان امام از کتاب حکومت اسلامی ، جلوه ای از روش انقلابی امام و برداشت کلی و فراگیر ایشان از اسلام را به تصویر می کشد: اسلام دین مجاهدانی است که حق و عدالت را می خواهند.

دین کسانی است که خواهان آزادی و استقلال هستند و کسانی که می خواهند راه نفوذ و تسلط کافران بر مؤمنان را مسدود کنند .

 بینش مبارزه در راه رسیدن به انقلاب، به اندازه کافی در افکار امام در این زمینه کاملاً مشهود است.

دکتر شقاقی در کتاب خود به نام امام خمینی، راه حل جدید جهان اسلام به این پرسش که چگونه می توان ساختار اندیشه انقلابی اسلام را پایه ریزی کرد ؟ پاسخ داده و در پاسخ خود، به نمونه ای موفق که همان انقلاب اسلامی است و توانسته است چنین ساختاری را با موفقیت ایجاد کند، اشاره کرده و جنبشهای اسلامی جهان عرب و فلسطین را به پیمودن همین راه و پیاده کردن تجربه انقلاب فراخوانده است تا از این طریق بتوانند ارتباطی قوی با ملتهای مسلمان برقرار کنند و ملتها نیز مفهوم و نقش این ارتباط در حراست و پاسداری از میراث تاریخی و منافع خود را درک کرده و به یک پیکره واحد اسلامی تبدیل شوند .

دکتر شقاقی، اندیشه های انقلابی امام خمینی را در چند بُعد مختلف بررسی کرد، از یک سو، موضعگیریهای امام در برابر آخوندهای درباری و علمایی که رژیم را تأیید می کردند و از سوی دیگر مواضع ایشان در برابر غرب و دشمنان انقلاب و حتی در برابر آن عده از شیعیان که انتظار فرج حضرت مهدی(عج) را بدون تلاش و مقابله با ظلم وستم در سر می پرورانند، مورد توجه قرار گرفت.

آثار روش انقلابی امام و اندیشه جهاد و مبارزه ، در زمینه های مختلف ظاهر شد که برخی از آنها عبارتند از:  تأکید و پافشاری جنبش جهاد بر مبارزه مسلحانه به عنوان تنها راه حل دینی و ملی برای آزادی فلسطین و عدم توجه به بی تفاوتی برخی از گروههای اسلامگرا، چرا که مبارزه، هم از جنبه تاریخی و هم از لحاظ تعالیم دینی، امری مشروع و لازم است و انقلاب اسلامی ثابت کرد که تنها راه رسیدن به آزادی، طنین مسلسلهایی است که دستان توانمند انسانهای پاک و طاهر آن را حمل می کند .

 همراهی جنبش جهاد با اندیشه ها و مبانی انقلاب اسلامی و خط مشی های سیاسی- فرهنگی آن، موجب تقویت و تحکیم روابط با جمهوری اسلامی گردید و موضعگیریهای سیاسی جنبش را در برابر ایالات متحده امریکا، غرب، رژیم صهیونیستی، نظام سیاسی کشورهای عربی و اندیشه های لاییک در منطقه جهت دهی کرد.

 ایجاد ساختار انقلابی اندیشه اسلامی در تکمیل و شکل گیری هویت و ماهیت ویژه جنبش جهاد سهم بسزایی داشت.

این ساختار ویژه جنبش جهاد با دیگر نمونه های ملی، لاییک و اسلامی التقاطی تفاوت داشت و ابعاد اختلاف خود با جنبشهای ملی گرا، لاییک و افکار التقاطی را نشان داد.

 ● فلسطین، مسأله اصلی جهان اسلام: سومین محور همکاریهای فکری جنبش جهاد با امام خمینی، مواضعی بود که در برابر مسأله فلسطین اتخاذ می شد.

جنبش جهاد، این مسأله را به عنوان مسأله اصلی نهضتهای اسلامی و تمامی مسلمانان مطرح کرد که یافتن راه حلی برای آن، پایه و اساس تشکیل جنبش جهاد بوده است.

جنبش جهاد نسبت به موضع قاطع و استوار امام درباره مسأله فلسطین، توجه خاصی داشته و افکار ایشان در این زمینه را با دقت پیگیری می کرد و عقیده داشت که این مواضع بینش تاکتیکی و استراتژیکی مؤثر و مهمی ایجاد می کند .

اعضای جنبش، عقیده داشتند که جنبشهای اسلامی باید از مواضع امام، در همه زمینه های نظری و عملی، درس بگیرند.

به گفته دکتر شقاقی، امام خمینی، ماهیت و نقش استعمار و تهدیدات جهان غرب در برابر اسلام و تهاجم فرهنگی آنان را دریافته بود و به خوبی می دانست که اسراییل، بازتاب این تهدید، بلکه بزرگترین مظهر تهدید غرب به شمار می رود .

بر مبنای همین بینش عمیق درباره ماهیت رژیم صهیونیستی، رابطه ای محکم میان جنبش اسلامی ایران و فلسطین به وجود آمد.

در اینجا، به برخی از ابعاد این رابطه  اشاره می کنم  که موجب شد جنبش جهاد از خط امام پیروی کند و اخبار انقلاب را در سالهای قبل و پس از پیروزی، به دقت پیگیری کند.

باین توضیح که جنبش جهاد این مواضع را نشانه ای از بینش عمیق امام و بازتابی از اندیشه های ایشان می دانستند:  امام خمینی اسراییل را دشمن خطاب کرده و با بیان ابعاد رابطه میان شاه و اسراییل و همکاری مستمر آنها با یکدیگر، آن هم در زمانی که اسراییل با مسلمانان جنگیده و حقوق آنان را پایمال می کند، آن را نشانه آشکار خیانت شاه تلقی کردند.

 پشتیبانی امام از مبارزه مسلحانه فلسطینیان و فتوای مشهور ایشان مبنی بر اختصاص یافتن بخشی از خمس و زکات و صدقات برای کمک به این امر سرنوشت ساز یعنی مبارزه با اسراییل.

 فتوای امام مبنی بر اینکه از بین بردن اسراییل واجب است.

ایشان فرمودند: بر همه کشورهای اسلامی و تمامی مسلمانان واجب است که این جرثومه فساد(اسراییل) را از میان برداشته و در کمک رسانی به انقلابیون کوتاهی نکنند.

 همراهی و همگامی ایشان با اعراب و مسلمانان در همه جنگهایی که بر ضد اسراییل انجام دادند.

به عنوان مثال ایشان در بیانیه هایی که در زمان جنگ سال 1352ش (1973م) با اسراییل صادر کردند، همه ملتها و دولتهای اسلامی را به پشتیبانی از ملتهای عرب در برابر دشمن غاصب فراخواندند و خواستار عدم فروش نفت به کشورهای حامی اسراییل شدند و از ملت ایران خواستند که با پایداری و مقاومت، منافع امریکا و اسراییل را به خطر بیندازند.

علاوه بر موضع گیریهای تاریخی فوق از سوی امام، همکاری انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران با ملت فلسطین و انتفاضه، و پشتیبانی مستمر آنان برای احقاق حقوق فلسطینیان، موجب ادامه همکاریهای سیاسی - فرهنگی جنبش جهاد با رهبران جمهوری اسلامی گردید.

دعوت امام خمینی مبنی بر تعیین آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس با استقبال چشمگیر جنبش جهاد مواجه شد و جنبش، از زمان آغاز فعالیت خود در سرزمینهای اشغالی، روز قدس را روز احیای اسلام و تعالیم اسلامی نامید، چرا که قدس، میراث اسلام و مسلمین و بخشی از باورهای دینی آنان است و کسی حق ندارد نسبت به آن بی تفاوت باشد .

جنبش جهاد، خواستار بزرگداشت این روز در هر سال بوده و احیای آن را یک واجب دینی و مقدس می داند چرا که روز قدس، تنها یک مراسم سمبولیک نبوده، بلکه سرفصل مبارزه امت برای آزادی و رسیدن به عزت و کرامت و سربلندی و رهایی از وابستگی است، تا بدون تأثیر پذیری از خواسته های قدرتهای استکباری، به زندگی خود ادامه دهند .

جنبش جهاد، از ابتدای دهه 1980 با برپایی گردهمایی باشکوهی در صحن مسجدالاقصی در شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان و با صدور بیانیه ها و چاپ و انتشار مقالاتی در نشریات خود، به بزرگداشت این مناسبت مبادرت کردند.

از دیدگاه جنبش جهاد، بی سبب نیست که مسأله فلسطین، تا این حد مورد توجه و تأکید امام خمینی قرار داشت، زیرا مسأله فلسطین، تنها یک سرزمین جغرافیایی نبوده، بلکه جبهه مقدم اسلام و صحنه کنونی درگیریها است.

فلسطین، آیه ای از آیات خداوند است که در متن تاریخ اسلام و در رأس فعالیتهای مسلمانان قرار دارد و امام خمینی، مردی است که مظهر عدل و پایداری در برابر ظلم و ستم در تاریخ بشر است، و فلسطین، از زمان اشغال، شاهد بدترین انواع ظلم و ستم بوده است .

 ● وحدت مسلمین، یک تکلیف شرعی: یکی از مسائلی که از ابتدای تأسیس جنبش جهاد، مورد توجه آن قرار داشت: موضوع وحدت مسلمین بود که در سه مرحله آن را مطرح نمود:  مرحله اول: اتحاد و همبستگی برای جلوگیری از تفرقه و تجزیه ای که از آغاز قرن، دامنگیر مسلمین شده بود و جنبش همواره تأکید داشت که بهترین روش پیکار عبارت است از: مقابله با غرب گرایی از طریق اسلام گرایی، مبارزه با اسراییل از طریق پیکار و جهاد و مخالفت با تجزیه طلبی از طریق تحقق وحدت و همبستگی.

 مرحله دوم: وحدت و همبستگی جنبشهای اسلامی، که در این راستا شعار همبستگی، با وجود چندگانگی را مطرح نمود.

به عبارت دیگر ایجاد چنین وحدتی، وجود عقاید مختلف را نفی نمی کند، بلکه آن را در جهت رسیدن به اهداف کلی سازماندهی می نماید تا به نقاط اشتراک دست یافته و با دشمنان رویارویی کنند.

 مرحله سوم: اتحاد و همبستگی میان مذاهب اسلامی، مانند شیعه و سنی، و مطرح نکردن شعارهای تفرقه آمیز، زیرا در میان مذاهب، نقاط اشتراک و تلاقی، بسیار بیشتر از اختلافات است و از سوی دیگر، تهدیداتی که از همه سو جهان اسلام را مورد هجوم قرار داده، نیاز به وحدت و همبستگی را مورد تأکید قرار می دهد.

جنبش جهاد، بیش از مراحل اول و دوم، به فعالیت در زمینه مرحله سوم وحدت اقدام کرد.

زیرا حمایت جنبش از امام خمینی و انقلاب ایشان، نشانه بارزی از برخورد با عقل گرایی در عرصه های حزبی و مذهبی می باشد که در حوزه کشورهای عربی و فلسطین، به وجود آمده است.

با این حال، جریانهای متعصب سنی مذهب و جنبش اخوان فلسطین، انقلاب ایران را به ملی- مذهبی بودن متهم کردند.

جنبش جهاد به مقابله با این طرز تفکر پرداخت و در مباحثات، بیانات و جهت گیریهای سیاسی روزمره خود، ضمن ردّ اتهام فوق، توجه و اهمیتی را که امام خمینی برای مسأله وحدت در داخل و خارج ایران قائل بودند، یادآور شده، مواضع امام مبنی بر لزوم تقویت وحدت میان شیعه و سنی را ذکر کردند: دستهای ناپاکی که می خواهند میان شیعه و سنی تفرقه ایجاد کنند، نه شیعه هستند و نه سنی.

آنها دستهای استعمار هستند که می خواهند بر کشورهای اسلامی احاطه پیدا کنند و کشورهای استعمارگری هستند که می خواهند با نیرنگهای گوناگون که موجب تفرقه میان شیعه و سنی می شود، منابع ما را غارت کنند .

از دیدگاه جنبش جهاد، این قبیل تهمتها، در واقع یکی از روشهای به کار گرفته شده توسط غرب برای مبارزه با انقلاب بود.

یعنی هدف از ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی، محدود کردن تأثیر انقلاب و جلوگیری از گسترش آثار آن در مناطق سنی مذهب (هم بخشهای نفت خیز آن و هم کشورهای در حال نبرد با اسراییل) بوده است .

پس دامن زدن به این اختلاف، در واقع خدمت به منافع استعمار در منطقه است و نشانگر مواضع تردیدآمیز و اصول و انگیزه ها و اهداف صاحبان این افکار می باشد.

از سوی دیگر، جنبش جهاد عقیده داشت که ایجاد این اختلاف، یکی از راههای محدود کردن تأثیرات جنبش انقلابی جهاد در سطح فلسطین می باشد.

چرا که جنبش اخوان المسلمین، که گسترش نفوذ و فعالیت جنبش جهاد را مانع از اهداف خود می دانست، آن را به شدت مورد حمله قرار داد.

درمقابل، جنبش جهاد هم به دفاع از مذهب تشیع، وارد درگیریهای فکری – عقیدتی گردید و بیان کرد که شیعیان، جزء مسلمین بوده و برخلاف عقاید برخی متعصبان سنی مذهب، اعتقاد به ائمه و عصمت و امام زمان و.

، وجب خروج از اسلام نمی باشد، زیرا این مسائل، اصول اسلام نیستند.

برای تأیید این گفته خود، فتوای شیخ محمد شلتوت و ده تن دیگر از فقهای مذاهب اسلامی مبنی بر جواز پیروی از مذهب تشیع را ذکر کردند.

و تأکید نمودند مواضعشان در قبال انقلاب ایران، مخالفتی با فتوای رهبران و علمای اهل سنت ندارد .

و در ادامه به این مطلب اشاره کردند که آنچه موجب همراهی و هماهنگی میان جنبش جهاد و انقلاب ایران می شود، عبارت است از: اسلام، قرآن و هدف واحد، یعنی دشمنی مشترک با غرب و صهیونیسم.

این موضع گیریهای جنبش جهاد، موجب شد که آن را به شیعه بودن متهم نمایند.

این امر، تلاشی بود که برای دور کردن مردم از جنبش انجام گرفت تا افکار اعضای جنبش مبنی بر اهمیت فلسطین و لزوم مبارزه مستمر بر ضد اشغالگران را تحت الشعاع قرار دهد .

بنابراین، جنبش جهاد ناگزیر شد بر سیاسی بودن مواضع خود و پایبندی به اصول مذهب اهل سنت، تأکید کند و اعلام نماید که مواضع آن دسته از اهل سنت که مذهب شیعه را تکفیر نمی کنند، قبول دارد، گرچه در برخی مسائل هم با آنان اختلاف نظر داشته است.

بنابراین جنبش جهاد اعلام نمود که از مذهب اهل سنت پیروی می کند و اعضایش سنی مذهب هستند و در عین حال دست یاری خود را به سوی همه مسلمانان حقیقی، چه شیعه و چه سنی، گشوده و آمادگی خود را برای همکاری با آنان اعلام می نماید .

یکی دیگر از تبعات مواضع جنبش جهاد در قبال وحدت مسلمین و همکاری با ایران، آن بود که جنبش را متهم به وابستگی مالی به جمهوری اسلامی نمودند.

در برابر این اتهام، جهاد همواره بر استقلال خود تأکید داشته و دکتر شقاقی و دکتر رمضان عبدالله، در پاسخ به هر سؤالی که پیرامون نوع رابطه با ایران مطرح می شود، بر استقلال جنبش جهاد و عدم وابستگی آن تأکید می کردند: تصمیم گیریها و خط مشی ها و جهت گیریهای سیاسی جنبش، از طریق گفتگوی میان اعضا و بخشهای داخلی تعیین می گردد .

حتی دکتر شقاقی، جنبش جهاد را وابسته به اندیشه اسلام ایرانی– انقلابی ندانسته و این تقسیم بندی را ردّ کرد و بیان نمود که: جنبش جهاد، مظهری از اسلام ناب محمدی(ص) است که با عبور از همه مسائل حاشیه ای، جزیی و بی اهمیت، به مرحله حقیقت گرایی، و توجه به کلیات رسیده است .

  و در ضمن به مشترکات میان جنبش و انقلاب اسلامی ایران هم اشاره داشتند.

جنبش جهاد، جمهوری اسلامی را به عنوان دوست و هم پیمان در راه مبارزه با شرک و کفر و استکبار دانسته و موضع گیریهای خود در حمایت از ایران را بر مبنای دو عامل استوار کرده است:  1 .

ماهیت مواضع ایران و پایبندی جمهوری اسلامی به اسلام به عنوان روشی برای زندگی و مواضع ایران پیرامون وحدت مسلمین، فراتر از همه اختلافات ملی، مذهبی و قومی.

2 .

مواضع ایران در قبال مسأله فلسطین.

 خاتمه در پایان باید یادآور شد که تأثیر انقلاب اسلامی ایران و اندیشه امام خمینی بر جهاد اسلامی فلسطین تأثیری قابل توجه بوده است.

انقلاب اسلامی ایران، هم از لحاظ خط مشی انقلابی در ایجاد تحول و هم در موضع گیریهای خود در برابر غرب و اسراییل و رژیمهای تفرقه انگیز و ضد اسلامی، نمونه ای موفق بود که جنبش جهاد همه آنچه را که به عنوان یک جریان سنتی و در عین حال، ملی به آن نیاز داشت، در انقلاب ایران یافت.

تکیه بر اصول اسلامی در مبارزه با اشغالگران، ریشه های عقیدتی مبارزه، مخالفت با فساد دولتها و اشغال فلسطین، دعوت از جنبشهای اسلامی برای بهره گیری از قدرت مردم و نقش علمای انقلابی، مبارزه با آخوندهای درباری، اهمیت دادن به همه اقشار جامعه اعم از تحصیل کردگان و دیگر اقشار، و مهمتر از همه، تأکید بر لزوم مبارزه مسلحانه به عنوان تنها راه مبارزه با صهیونیسم اشغالگر، همه و همه، مفاهیمی بودند که انقلاب ایران، آن را در اندیشه های مبارزاتی جنبش جهاد، تقویت کرده و این جنبش را از نظریات فکری به مرحله عمل و اجرا نزدیک کرد، و در نتیجه، آنان نیز به دفاع از انقلاب و دستاوردهای آن در عرصه کشورهای عربی و خصوصاً فلسطین پرداختند.

منبع: رویارویی با تهدیدات معاصر در اندیشه امام خمینی(ره)، ج 1، ص 127.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: اسلامی - جنبش جهاد اسلامی - جهاد اسلامی - جنبش - انقلاب اسلامی ایران - انقلاب - مسلمانان - حماسه و مقاومت - انقلاب اسلامی - جهاد - ایران - روند - گیری - فتحی - خبرگزاری - نهضت - قرار داد - مقاومت - میلادی - بیداری - پیروزی - پرونده - یکی از - پدیده - گزارش - تفاوت - حماسه - تحصیل - ادامه - ایشان

آخرین اخبار سرویس:
روایت همسر شهید رضایی نژاد از حادثه ترور دماوند

یک برنامه ریزی هدفمند برای به تکرار نیفتادن جشنواره موسیقی نواحی

نیکبخت: تعیین مجازات متناسب برای پدر مرتکب قتل فرزند می تواند این جرم را کاهش دهد

تهدید و تحریم پیشرفت های موشکی و هسته ای ایران اسلامی را متوقف نمی کند

شهادت دکتر فخری زاده مسلمانان را به هدف خود نزدیکتر کرد

نیکبخت: تعیین مجازات متناسب برای پدر مرتکب قتل فرزند می تواند این جرم را کاهش دهد

واکنش آژانس اتمی به موضوع توقف بازرسی ها در ایران | پاسخ قاطع غریب آبادی

آشنایی با انواع وکالت

چالش ها و دغدغه های این روزهای جشنواره های دانشجویی چیست؟

فرار جوانان از خانه نشینی کرونایی به «اتاق های فرار» غیرمجاز

تایید پیروزی بایدن در ایالت آریزونا

تحصن دانشجویان مقابل مجلس | درخواست برای لغو نظارت تاسیسات هسته ای و اخراج بازرسان آژانس اتمی

واکنش آژانس اتمی به احتمال توقف بازرسی ها در ایران | پاسخ قاطع غریب آبادی

3837 جریمه برای رانندگان متخلف در طرح محدودسازی تردد در کهگیلویه و بویراحمد

آل سعود مسجد شیعیان العوامیه را تخریب می کند

رییس جمهور برزیل: در انتخابات آمریکا تقلب شده است

ظریف: نام محسن فخری زاده اواسط دهه 80 توسط آمریکا و اسراییل به آژانس داده شد

فیلم| کاروان خودرویی در محکومیت ترور دانشمند هسته ای

تعبیر خواب روسری صورتی ، معنی دیدن روسری صورتی در خواب ما چیست

ماجرای تجمع و حرکت خودرویی «پایان مذاکره» در قم | چرا تجمع ناکام ماند؟

تسریع در اجرای طرح اقدام ملی مسکن در گرو همکاری قوه قضاییه

3837 جریمه برای رانندگان متخلف در طرح محدودسازی تردد در کهگیلویه و بویراحمد

برخورد قاطع با متخلفان کرونایی صورت گیرد

2 انتصاب جدید در رادیو جوان

تعبیر خواب آشغال ، بینی ابن سیرین و دور انداختن زباله و کیسه زباله امام صادق

8 میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی

بایدن را مجاب کنید به برجام برگردد

اکثر زیرساخت ها در دولت روحانی بهبود پیدا کرد

تعبیر خواب عالم ، و ملا و شیخ و دانشمند و دیدن عالم سید و دینی در خواب

برخورد قاطع با متخلفان کرونایی صورت گیرد

تواضع، ثمره علم و دانش است

تعبیر خواب شلوار قرمز زنانه ، پوشیدن لباس قرمز زنانه + شلوار نداشتن زن

استایل برفی طور «هلیا امامی»/ عکس

تعبیر خواب تهمت ، زدن ابن سیرین به خیانت و قاتل بودن و دزدی بهت زدن دزدیدن و بدنام شدن

طلاب جهادی شاهین دژ در ایستگاه خطر | از ضدعفونی معابر تا تغسیل و تدفین اموات کرونایی

برای ارتقاء سطح امنیتی ایمیل هایمان چه اقدامی کنیم؟

تکمیل جاده گناوه میشان تسریع می شود/ بازسازی بازارچه ساحلی دیلم

تحریم ها مانع مبارزه کشورها با همه گیری کووید 19 است

تکمیل جاده گناوه - میشان تسریع می شود/ بازسازی بازارچه ساحلی دیلم

تایید پیروزی بایدن در ایالت «ویسکانسین» بعد از بازشماری آراء

تمامی مهمانسراهای ادارات باید به قرنطینه بیماران کرونایی اختصاص یابد

تمامی مهمانسراهای ادارات باید به قرنطینه بیماران کرونایی اختصاص یابد

ورود ارتش جمهوری آذربایجان به «لاچین»

اعلام پیروزی بایدن در ایالت «ویسکانسین» بعد از بازشماری آراء

تعبیر خواب چادر سفید ابن سیرین ، برای دختر مجرد به سر داشتن و هدیه گرفتن

عواقب جبران ناپذیر ازدواج نامناسب

از اشتباهات فاحش «صفر 21» تا جذابیت تکراری «خانه امن»

حسین پور: مسیر پیشرفت علمی کشور با سرعت بیشتری ادامه خواهد یافت

از اشتباهات فاحش «صفر 21» تا جذابیت تکراری «خانه امن»

غریب آبادی: آژانس باید موضع خود درباره ترور شهید فخری زاده را اعلام کند

نگاهی به اهداف ترور دانشمند ایرانی شهید محسن فخری زاده

شهید فخری زاده در امامزاده صالح آرام گرفت

مقاومت جمعی در برابر کرونا

تعبیر خواب خیانت زن به شوهر از نظر امام صادق ، دوست پسر به دوست دختر

ترور ارتباطی با مذاکره ندارد

تحول دیجیتال در اقتصاد

حسین پور: مسیر پیشرفت علمی کشور با سرعت بیشتری ادامه خواهد یافت

غریب آبادی: آژانس موضع خود را در قبال ترور فخری زاده اعلام کند

از اشتباهات ویرانگر «صفر 21» تا جذابیت تکراری «خانه امن»

«رضا بهرام» و یک روز بارانی لاکچری/ عکس

توزیع 1800 بسته معیشتی توسط موسسه خیریه آبشار عاطفه ها  از ابتدای امسال در هرمزگان

بازدید شبانه نماینده ولی فقیه از مناطق بحرانی «بندر امام خمینی» و «شهر چمران»

از اشتباهات ویرانگر «صفر 21» تا جذابیت تکراری «خانه امن»

تعبیر خواب بریدن مو با قیچی ، معنی دیدن بریدن مو با قیچی در خواب

پوستر هفتمین جشنواره «وقف چشمه همیشه جاری» در کردستان رونمایی شد

تشخیص به موقع کرونا 95 درصد از بستری شدن مبتلایان جلوگیری می کند

تشخیص به موقع کرونا 95 درصد از بستری شدن مبتلایان جلوگیری می کند

چطور کتری های برقی را رسوب زدایی کنیم؟

رویش های مبارک انقلاب پس از شهادت فخری زاده، مضاعف می شود

تغییر وضعیت 38 شهرستان قرمز کرونا/ چگونگی استفاده از ظرفیت کارت ملی در ارائه خدمات

پوستر هفتمین جشنواره «وقف چشمه همیشه جاری» در کردستان رونمایی شد

تعبیر خواب سقوط با آسانسور ، معنی دیدن سقوط با آسانسور در خواب چیست

متن کامل دعا روز شنبه + صوت و ترجمه

واکنش غریب آبادی به اظهارات مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی

واکنش یک مجری به انتقادات از شبکه خبر

جزییات بازگشایی مرز ترکمنستان و شروط روی میز مذاکره  

اکثریت مجلس موافق توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی هستند

مشاور حشد الشعبی عراق در امور ایزدی ها انتخاب شد

واکنش غریب آبادی به اظهارات مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی

شهید فخری زاده عمر خود را در راه عزّت و اقتدار امت اسلامی صرف کرد

کوری بانیان ترور در همبستگی و هوشیاری ملت ما است/ نباید دچار گسست شویم

بلند همتان جهادی در نقطه صفر مرزی/ کارآفرینی با دست های خالی

حقایق کمتر شنیده شده درباره دزدان دریایی+ عکس

گام بلند تشکل های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

تشییع و تدفین پیکر 6 تن از شهدای گمنام در 5 نقطه از خوزستان

ترور شهید فخری زاده نقض هنجارها و موازین بین المللی است

موشن گرافیک| شهید فخری زاده و ترور سلیمانی هسته ای

نام فخری زاده را آمریکا و اسراییل به آژانس دادند

واکنش غریب آبادی به اظهارات مدیرکل آژانس

استاندار مازندران سه شنبه 11 آذر مهمان مرکز سامد است

دیدگاه تیم بایدن درباره آمریکای لاتین تعاملی تر و آشتی جویانه تر خواهد بود

«نخبه پروری» از اهداف شهید فخری زاده بود

تأکید غریب آبادی بر مسئولیت آژانس در قبال ایران که پذیرای بیشترین بازرسی ها است

تشکیل تیم مراسم تحلیف «جو بایدن» در سایه نگرانی های ناشی از شیوع کرونا

آژانس در برابر ترور شهید فخری زاده مسئولیت اساسی دارد

نام فخری زاده را آمریکا و اسراییل به آژانس دادند/تشریح کارزار ضداطلاعاتی هدایت شده علیه ایران

برخی از عادت های اشتباه زوجین

راه ترک قسم دروغ به قرآن چیست؟

گزیده روزنامه های 11 آذر 1399

پیشنهاد مطالعه| انسان 250 ساله تبیین استراتژی امامان در جریانِ مبارزه سیاسی +فیلم

جنبش جهاد اسلامی؛ نهضتی که «فتحی شقاقی» آغاز کرد

جنبش جهاد اسلامی؛ نهضتی که «فتحی شقاقی» آغاز کرد