مطالب مرتبط:
وضعیت غیرعادی در بازار خودرو/پیش بینی فعالان بازار از قیمت ها چیست؟
مستند ویژه جماران از محل زندگی و کار مرحوم آیت الله العظمی صانعی
عوامل سقوط قیمت دلار در هفته جاری چیست؟
پریود چیست + دوره قاعدگی و حالت ماهانه دختران
پمپئو: همه کشور ها باید در جهت محدود کردن فعالیت های حزب الله بکوشند
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 09:402020-10-24سياسي

عطر «بسم الله» در شعر توحیدی/ حلقه گمشده شعر آیینی امروز چیست؟


امروز به شهادت بسیاری از پژوهشگران، در مجموعه اشعار شاعران معاصر به ندرت با توحیدیه های عمیق و فاخری روبرو می شویم.

- ، رضا اسماعیلی: بسم الله ای روح البقا، بسم الله ای شیرین لقا بسم الله ای شمس الضحا، بسم الله ای عین الیقین(مولانا)کسانی که تاریخ هزاره ادب پارسی را مطالعه کرده و با هنر شعر که اصیل ترین و بزرگترین سرمایه ملی ایران و ایرانیان است مأنوس و محشورند، از عطر بسم الله مشام جانشان گل بو است و هرگز حلاوت خوانش تحمیدیه های فاخر و باشکوه بزرگان شعر و ادب پارسی را از یاد نمی برند.

تحمیدیه هایی چون: ای نام تو بهترین سرآغاز/ نظامی ، به نام خداوند جان و خرد/ فردوسی ، ملکا ذکر تو گویم،که تو پاکی و خدایی/ سنایی ، آفرین جان آفرین پاک را/عطار ، ای خدا این وصل را هجران مکن/ مولانا ، پشتم قوی به فضل خدای است و طاعتش/ ناصرخسرو ، به نام خداوند جان آفرین، حکیم سخن در زبان آفرین/ سعدی ، دلا بسوز که سوز تو کارها بکند/ حافظ ، به نام چاشنی بخش زبان ها،رحلاوت سنج معنی در بیان ها/ وحشی بافقی ،ر تا کی به تمنای وصال تو یگانه/ شیخ بهایی ، به نام آن که جان را فکرت آموخت/شیخ محمود شبستری و ای بر سریر مُلک ازل تا ابد خدا/ شهریار .

امروز اما به شهادت بسیاری از صاحب نظران وپژوهشگران، در مجموعه اشعار شاعران معاصر به ندرت با توحیدیه های عمیق و فاخری از جنس توحیدیه های بالا روبرو می شویم.

از همین رو، با دریغ و تأسف باید گفت که شعر توحیدی و نیایشی حلقه گمشده شعر دینی و آیینی روزگار ما است.

برای اثبات این ادعا کافی است تأملی اجمالی در هزاران هزار دفتر شعری که در طول سال های بعد از انقلاب از سوی شاعران چاپ و منتشر شده است، داشته باشیم.

دفاتری که در پیشانی نوشت اکثر آنها - به جز مواردی معدود - به شعری در تسبیح و ستایش ذات اقدس پروردگار بر نمی خوریم.

آری، توحید ، گوهری است که در شعر آیینی شاعران روزگار ما در حاشیه قرار گرفته و با کمال تأسف گاه جای خود را به غالی گری و معصوم پرستی داده است؛ در حالی که شعر اصیل دینی و آیینی ما پیش و بیش از هر چیز باید مُبلغ توحید و یکتاپرستی باشد، چون شعار کلیدی و محوری اسلام و عصاره همه تعالیم قرآنی چیزی جز لا اله الا الله نیست.

این یک انحراف بزرگ است.

حقیقت تلخی است که با حقیقت محمدی و آموزه های قرآنی و وحیانی سازگاری ندارد.

ما به عنوان شاعرانی که رسالت تبلیغ دین و آیین محمدی را به دوش می کشیم، نباید از صراط مستقیم توحید و یکتاپرستی منحرف شویم.

اگر در مسیری غیر از این گام برداریم، بدون تعارف مصداق خسر الدنیا و الاخره خواهیم بود.

وقتی ما بر این سفره نورانی می نشینیم، باید ادب و آداب هم سفره بودن با خاندان رسالت را رعایت کنیم.

ادب حکم می کند که ما از بزرگان دینی پیروی کنیم و پیروی از آنان امکان پذیر نیست مگر با تبیین سیره عملی آنان.

بلا استثناء همه بزرگان دینی - قبل از هر چیز - بندگان صالح خدا بودند و در مسیر بندگی حضرت حق گام بر می داشتند.

ما نیز اگر خود را مُحب و دوستدار خاندان رسالت می دانیم، باید از آن ذوات مقدس درس بندگی بیاموزیم.

اولین چیزی که در بررسی و کنکاش زندگی خاندان رسالت (علیهم السلام) و بزرگان دینی توجه انسان را به خود جلب می کند، این است که راز رستگاری و سربلندی آنان چیزی جز بندگی حضرت حق نیست، و مگر نه این است که گفته اند: بندگی کن تا که سلطانت کنند .

از همین رو، راز عظمت و بزرگی این انسان های کامل را باید در عبودیت، تهذیب نفس، جهاد اکبر و تقوای ایشان جست وجو کرد.

دیلمی در ارشاد القلوب آورده است: روایت شده که خداوند تعالی در برخی از نوشته ها و کتبش می گوید: ای فرزند آدم! من حیات نامیرا هستم؛ در چیزهایی که بدان فرمان داده ام اطاعتم کن تا تو را زنده نامیرا قرار دهم.

ای فرزند آدم! من به چیزی می گویم: باش! پس می باشد، اطاعت مرا در آنچه فرمانت دادم بکن تا تو را چون خود قرار دهم و به چیزی بگویی: باش! پس باشد.

(نوری، مستدرک‏ الوسائل، ج 11، ص 259، مؤسسه آل البیت، قم، 1408 ه ق) ابو بصیر نیز به نقل از امام باقر(ع) می گوید: از جمله دعاهای امیر المؤمنین(ع) این بود: ای خدای من! همین عزّت مرا بس که بنده توأم، و همین افتخار مرا بس که تو پروردگار منی.

ای خدای من! همانگونه که من دوست دارم تو از آن منی، پس مرا به آنچه دوست داری موفّق بدار.

( الحکم الزاهره، ترجمه انصاری، ص 488، ح 1352.

)آری، عبودیت و بندگی خداوند سبحان، اصل و ریشه تمام کرامات بزرگان عالم و جان مایه سعادت و رستگاری انسان است.

کسی که به مقام بندگی برسد، قلبش از حجاب های ظلمانی و شیطانی رهایی می یابد و راه باروری و بالندگی برایش هموار می شود، و به توفیقاتی دست پیدا می کند که دیگران از آن توفیقات محرومند.

از همین روست که عارف وارسته خواجه عبدالله انصاری گفته است: الهی! اگر یکبار گویی بنده من، از عرش بگذرد خنده من.

یکی از دلایل دور افتادن از اصل توحید در شعر آیینی امروز - هر چند گفتن اش ممکن است به مذاق بعضی ها خوش نیاید - افتادن در دایره دور و تسلسلِ روزمره گی و جشنواره زدگی است.

منِ شاعر، امروز دنبال کسی می گردم که متاع خود را بر او عرضه کنم و او به قیمت خوب خریدارش باشد.

در این داد و ستد صد در صد خواست مشتری مهم است.

این که او چه می خواهد و چه می پسندد؟ شاعر نیز برای این که تلاشش بی مزد نماند، کالایی را عرضه می کند که مشتری پسند است، یعنی آنچه شما خواسته اید! .

و تو خود حدیث مُفصل بخوان از این مُجمل!شوربختانه بسیاری از ما فراموش کرده ایم که خواهان و مشتری اصلی شعر آیینی خدا و خاندان رسالت اند و پیش و بیش از هر کسی تأیید و رضایت آنان باید مدنظر شاعر باشد.

وقتی مشتری خدا است، چشم داشتن به پسند دیگران و صله خواستن از غیر خدا کار مقبولی نیست.

اگر شاعر با خلوص نیت در این راه گام بردارد، به یقین صله خود را از حضرت کریم و سلسله کرامت دریافت خواهد کرد، چنان که حضرت لسان الغیب حافظ شیرازی می فرماید:تو بندگی چو گدایان به شرط مزد مکن که خواجه خود روش بنده پروری داندبا توجه به مقتضیات زمانه و نیاز جامعه به درک عمیق تر و اصیل تر از دین و برای این که شعر آیینی ما از دایره تکرار و تقلید بیرون بیاید و جانی دوباره بگیرد، زمان آن رسیده است که با بهره گیری از منابع اصیل دینی همچون قرآن، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و .

در حوزه شعر آیینی از منزل صورت (مدح و منقبت) به منزل سیرت (معارف و حقایق دینی) هجرت کنیم و با رونمایی و پرده برداری از حقیقت محمدی(ص)، پرچم توحید را دیگر بار در آسمان شعر آیینی به اهتزاز در آوریم.

صید گوهر توحید ، باعبودیت و بندگیکسی که به مقام بندگی می رسد، در محبوب و معبود خویش فانی می شود و جز در مسیر توکل گام بر نمی دارد.

و اما چگونه می توان به مقام بندگی حضرت حق نائل گردید؟ آیا این مقام در انحصار معصومین است یا انسان های عادی هم می توانند در این مسیر طی طریق کنند و به حریم بندگی حضرت پروردگار راه پیدا کنند؟ پاسخ این سؤال روشن است.

طبق آموزه های قرآنی و وحیانی، فلسفه آفرینش انسان و عالم خلقت چیزی جز بندگی حضرت حق نیست و همه انسان ها با تهذیب و تزکیه نفس می توانند به مقام بندگی نائل گردند.

دیگر آن که 124 هزار پیامبر برای هدایت انسان و دعوت او به یکتاپرستی و آموختن ادب و آداب بندگی مبعوث شده اند.

به گفته قرآن، لازمه رسیدن به مقام بندگی، نیایش و ستایش ذات اقدس پروردگار است: سَبَّحَ لِلَّهِ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ وَهُوَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ.

آنچه در آسمان ها و آنچه در زمین است همه تسبیح خدا می گویند؛ و او شکست ناپذیر و حکیم است!عبادت به معنای اظهار بندگی، عالی ترین و زیباترین جلوه خاکساری و فروتنی در برابر خدا است.

آفرینش هستی و بعثت پیامبران برای عبادت است.

خداوند در قرآن می فرماید: وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالإنسَ إِلا لِیَعْبُدُونِ؛ (سوره ذاریات ، آیه 56)هدف از آفرینش هستی و جن و انس، عبادت خداوند است.

رسالت همه پیامبران توحیدی نیز دعوت مردم به پرستش خداوند بوده است: وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِی کُلِّ اُمَّهٍ رَسُولاً أنِ اعْبُدُوا اللهَ وَاجْتَنِبُوا الطّاغُوتَ.

(سوره نحل، آیه36)بنابراین اولین درس مکتب آل الله، درس عبودیت و بندگی است که باید عامل به آن باشیم و خدای نکرده از سر شیفتگی و شیدایی محض در مدح و منقبت بزرگان دینی شعری نگوییم که باعث خشم پروردگار و وهن اهل بیت (علیهم السلام) شود.

ما باید هم قبله و هم قبیله شاعران بصیری چون دعبل، کمیت، فرزدق و هاتف اصفهانی باشیم و شعرهای آیینی ما باید شعرهای روشنی از جنس شعر زیر باشد:که یکی هست و هیچ نیست جز او وحده لا اله الا هوامروز رسالت ما به عنوان شاعران آیینی این است که همچون دعبل، کمیت و فرزدق به افق های جامع تری از حوزه دین و معرفت بنگریم و به تبیین سیره عملی خاندان رسالت بپردازیم .

شعر آیینی باید آیینه تمام نمای معارف حقه قرآنی و حقایق انسان ساز توحیدی باشد.

امروز رسالتی بالاتر از این برای ما شاعران آیینی متصور نیست که با تعمق و تدبر در سیرت و باطن دین، به تبیین سیره عملی خاندان رسالت (علیهم السلام) و آموزه های انسان ساز قرآنی و وحیانی بپردازیم و ساحت مقدس دین و آیین را از گزند تحریف و آلوده شدن به آفت خرافه و گزافه حفظ کنیم.

زمان آن رسیده است که با بهره گیری از میراث ماندگار پیامبر خاتم(ص) – قرآن و عترت - از مدح و منقبت صرف فاصله بگیریم و همچون شاعران صدر اسلام بر مسند پیام رسانی تکیه بزنیم و در این ساحت مقدس به دنبال ترویج حکمت های دینی و احیای مکارم اخلاقی باشیم.

به عبارت دیگر باید با به تصویر کشیدن سیره عملی بزرگان دین، از زبان شعر برای سوق دادن اقشار مختلف جامعه به سبک زندگی اسلامی استفاده کنیم.

شعر آیینی ما باید رسانه ای برای معرفی گوهر و جوهر دین و آیینه ای برای تماشای سیمای انسان کامل باشد.

انسانی که از رهگذر یکتاپرستی و بندگی به کمال می رسد.

مکتبی برای انسان سازی و جامعه سازی؛ چرا که از منظر اسلام، شعر فاخر پرتویی از شعور نبوت است و تنها به زبان آوری، صنعتگری، خیال پردازی و ارزش های هنری و احساسی محدود نمی شود، بلکه راهنمای مخاطبان خود به صراط مستقیم راستی و درستی، بیداری و رستگاری، توحید، عبودیت و اخلاق اسلامی است.

برای آن که حق مطلب را ادا کرده باشم، پایان این نوشتار را مُزین می کنم به دو نمونه فاخر و قابل تأمل از اشعار توحیدی شاعران متقدم و معاصر.

به امید آنکه به همت بلند شاعران اصیل آیینی سرا، در آینده نزدیک شاهد زایندگی و بالندگی بیشتری در این عرصه باشیم.

از شاعران متقدم: نظامی گنجویبسم الله الرحمن الرحیم
کلید واژه ها: الله - خداوند - مولانا - ایران - پارسی - امروز - سرمایه ملی - حلقه گمشده - شعر آیینی - ناصرخسرو - فاخر - بزرگترین - ایرانیان - شاعران - فردوسی - بزرگان - سرمایه - مطالعه - باشکوه - بهترین - شیرین - آیینی - هزاره - تاریخ - شهادت - سنایی - اشعار - نظامی - گمشده - ملکا

آخرین اخبار سرویس:
طراحی شهری علت آسیب دیدگی مردم اهواز بود، نه سیلاب!

آیت الله نوری همدانی در تماس تلفنی جویای حال آیت الله مصباح یزدی شد

تاکید مدیران عالی استان قم بر لزوم اجرای طرح مشاغل خانگی

منتظری: در اتخاذ مواضعمان در مقابله با بیگانگان تجدیدنظر جدی کنیم

ترورهای مکرر، حاصل سیاست ملتمسانه برای بازگشت آمریکا به برجام

سازمان ملل دولت «مادورو» را بعنوان نماینده ونزوئلا به رسمیت شناخت

دلواپسی پاستور/پنج ایراد اساسی در لایحه بودجه امسال / سناریو های پس از وضعیت قرمز / نفت از بودجه 1400 هم نرفت

تاکید مدیران عالی استان قم بر لزوم اجرای طرح مشاغل خانگی

بودجه 1400 با این کیفیت اقتصاد کشور را بهبود نمی دهد

ایده های کارآفرینی برای کودکان و نوجوانان

مجازات پدر قاتل چیست؟

سازمان ملل دولت «مادورو» را بعنوان نماینده ونزوئلا به رسمیت شناخت

منتظری: در اتخاذ مواضعمان در مقابله با بیگانگان تجدیدنظر جدی کنیم

توزیع یکهزار پرس غذا بین شهروندان درگیر با آبگرفتگی در اهواز

اعلام بودجه صداوسیما و طرح چند پرسش

عکس نوشته من همانم برای پروفایل

اندیشه های حکومتی امام خمینی از دیدگاه آیت الله مصباح / خرداد سال 1377

سازمان ملل دولت مادورو را به رسمیت شناخت

تأثیر قصه گویی بر رفتار و شکل گیری شخصیت کودکان/ قصه یکی از روش های قرآن برای تربیت

لازمه تحلیل گفتمانی در جامعه، توسعه و تقویت سواد رسانه ای است

عملکرد انقلابی؛ راز توسعه فعالیت های قرآنی

بهترین گزینه ایران برای انتقام از دشمن چیست؟

ترامپ: نظام انتخاباتی ما تحت حملات هماهنگی قرار دارد

متن کامل دعا یستشیر + صوت و ترجمه

بررسی میدانی مسئولان حوزوی شهر الوان از سیل بندهای بیت فهد

ایجاد سامانه جامع اطلاعات بیکاران و شاغلین لرستان

روانشناسی معنوی یا دینی و مذهبی کدامیک؟

ایجاد سامانه جامع اطلاعات بیکاران و شاغلین لرستان

از جاماندگان سهام عدالت تا تاخیر در تحویل خودرو توسط ایران خودرو

تعبیر خواب ذرت ، امام صادق و مکزیکی پخته ابن سیرین و خوردن بلال کبابی

تعبیر خواب بوسیدن پا ، به طور کلی معنای بوسیدن پای دیگران در خواب چیست

تشریح راهبرد های 7 گانه طرح شهید سلیمانی

تصویر سیدحسن خمینی در منزل شهید فخری زاده، دانشمند ایرانی ترور شده

اعمال مدرک تحصیلی دوم فرهنگیان در رتبه شغلی

یادمان شهید فخری زاده با عنوان» فخر قم و فخر ایران» برگزار شد

اعطای تسهیلات قرض الحسنه به آسیب دیدگان بارندگی های خوزستان

نگاه سیاسی اتکا بر مساعدت های بین المللی باید تغییر داده شود

نظارت دقیق و کامل محدودیت های اجتماعی بدون همراهی مردم و رسانه ها شدنی نیست

آخرین بودجه قرن در غیاب بزرگان!

تقدیر وزیر کشور ازرانندگان ناوگان حمل و نقل مسافری/اعمال دستورالعمل ها متناسب با تغییر وضعیت

مراسم ترحیم حجت الاسلام و المسلمین شهیدی محلاتی برگزار شد

هدف از ترور اخیر در تهران ،تحریک ایران و ایجاد مناقشه در منطقه است

اعلام جزییات محدودیت های کرونایی هفته آینده

دوره آموزش تسهیل گر سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران برگزار می شود

روایت عجیب وزیر سیدمحمد خاتمی از ترور یک دانشمند هسته ای توسط موساد، در دوره احمدی نژاد

سخنرانی ظریف در ششمین نشست بین المللی گفت وگو های مدیترانه ای ایتالیا

تعبیر خواب ظرف شیشه ای ، هدیه گرفتن و شکستن بطری و شکستن لیوان

تعبیر خواب حلقه نامزدی برای دختر مجرد ؛ معنی دیدن حلقه نامزدی برای دختر

هر نظر اصلاحی را درباره ساختار بودجه می پذیریم

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت مهمترین اثر مرحوم شهیدی در بنیاد شهید است

نظارت دقیق و کامل محدودیت های اجتماعی بدون همراهی مردم و رسانه ها شدنی نیست

دستور نوبخت برای جبران خسارت خوزستانی ها

هر نظر اصلاحی را درباره ساختار بودجه می پذیریم/ از بانک مرکزی استقراض نمی کنیم

تغییرات اقلیمی چگونه به موضوعی راهبردی در حوزه امنیت ملی آمریکا تبدیل شد؟

فرق چرا با چگونه؟

مقام حزبی روس: ترور فخری زاده ضایعه ای برای محافل علمی جهان است

از شکل کف پا های خود اجدادتان را پیدا کنید

اعمال دستورالعمل ها، متناسب با تغییر وضعیت کرونا در هر شهر

متن کامل قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران

فرق چرا با چگونه؟

تغییرات اقلیمی چگونه به موضوعی راهبردی در حوزه امنیت ملی آمریکا تبدیل شد؟

تبدیل وضعیت نارنجی به قرمز در این شهرستان برخلاف کل کشور

23 درصد بودجه کشور به نفت وابسته است

تعبیر خواب شهرها

مقام حزبی روس: ترور فخری زاده ضایعه ای برای محافل علمی جهان است

عزم جزم قوه قضاییه برای برخورد با مفاسد درونی/ رییسی: هیچ منطقه ممنوعه ای در قوه قضاییه وجود ندارد

نیمسال گذشته 110 هزار کلاس مجازی برگزار کردیم

چه کنیم تا رسیدن به اهدافمان تضمین شوند؟

جو بایدن در کتابش در مورد سردار سلیمانی چه نوشته است؟ + عکس

خانم مجری، تسلیم محض اراده الهی/ عکس

جذاب ترین کاری که یک مرد بعد از به دنیا آمدن فرزند می تواند بکند، چیست؟

قالیباف: مجلس مصمم به کاهش تبعیض های اقتصادی در بودجه است

23 درصد کل بودجه 1400به نفت وابسته است/ رشد اقتصادی کشور در سال آتی مثبت خواهد بود

پنج ایراد اساسی در لایحه بودجه امسال / سناریو های پس از وضعیت قرمز / نفت از بودجه 1400 هم نرفت

انتشار برای اولین بار|روایتی از جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در حضور رهبر معظّم انقلاب

خانم مجری، تسلیم محض اراده الهی/ عکس

نخستین نشست کمیته کارشناسی مشترک حوزه انرژی برگزار شد

نگاه سیاسی اتکا بر مساعدت های بین المللی باید تغییر داده شود

پاسخ به یک شایعه عجیب در مورد تست های ایراتی کرونا

دفتر یادبود شهید فخری زاده در روسیه گشوده شد

ترتیل صفحه 562 قرآن کریم+فیلم و متن آیات

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت مهمترین اثر مرحوم شهیدی در بنیاد شهید است

میزان دقیق افزایش حقوق معافیت مالیاتی وحداقل حقوق کارکنان دولت درسال1400مشخص شد

پلیمراریاساسول بالاترین رتبه اعتبارایران راکسب کرد/اریامعتبرترین شرکت ایران شد

پشتیبانی عملیات رفع ابگرفتگی ماهشهر ازسوی منطقه ویژه پتروشمی

پتروشیمی هامیان اسیب دیدگان بارندگی اخیرماهشهر غذای گرم توزیع کردند

لایحه بودجه سال1400 تقدیم مجلس شورای اسلامی شد

کاهش7درصدی مصرف سی ان جی درمنطقه خراسان شمالی

متن کامل لایحه بودجه1400منتشرشد

شبکه گازمناظق سیل زده خوزستان پایداراست

وزیر دفاع جمهوری آذربایجان ترور فخری زاده را تسلیت گفت

حضور 20 هزار جنگجوی خارجی در لیبی

کاهش حرف شنوی ابوظبی ازریاض دراوپک

ارمنستان شهادت فخری زاده را تسلیت گفت

­قالیباف: مجلس مصمم به کاهش تبعیض های اقتصادی در بودجه است

برای رسیدن به مقام شهادت باید تلاش کرد

روایتی از جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در حضور رهبر انقلاب/ خدای آن سوی اروند، همان خدای این سوی اروند است

موانع خودکفایی نهاده دام|به واردات نهاده دام ارز4200 می دهند،

مقام صهیونیست: توانایی مقابله با ایران را نداریم

کرونا 10 مرگ دیگر در استان سمنان رقم زد

عطر «بسم الله» در شعر توحیدی/ حلقه گمشده شعر آیینی امروز چیست؟

عطر «بسم الله» در شعر توحیدی/ حلقه گمشده شعر آیینی امروز چیست؟