مطالب مرتبط:
واکنش شهرداری تهران به ماجرای اختصاص ارز صادراتی برای کارتن خواب ها
آغاز فرایند تدوین پیش نویس لایحه بودجه سال 1400 شهرداری تهران
مصاف شهرداری آستارا با استقلال تهران
تهران شهری برای پیاده ها نیست/ پیاده روهایی که با مجوز شهرداری در تسخیر موتورسواران هستند + تصاویر
واکنش شهرداری تهران به ماجرای اختصاص ارز صادراتی برای کارتن خواب ها
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 09:352020-10-24اجتماعي

شهرداری تهران: آستان قدس برای پارک و بزرگراه در ولنجک اجاره می خواهد/ آستان قدس: شهرداری هم ملکی را رایگان به کسی نمی دهد/ ساکنان اوین مستاجر آستان هستند


به گفته مدیر عامل سازمان موقوفات آستان قدس رضوی در تهران مورد اختلاف بین آستان قدس و سازمان زمین شهری که ساکنان محلی نیز درگیر آن هستند، بخش بسیار جریی از پلاک ولنجک است که حدود 16 هکتار مساحت را شامل می شود.

- " به گفته مدیر عامل سازمان موقوفات آستان قدس رضوی در تهران مورد اختلاف بین آستان قدس و سازمان زمین شهری که ساکنان محلی نیز درگیر آن هستند، بخش بسیار جریی از پلاک ولنجک است که حدود 16 هکتار مساحت را شامل می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، زمین های واقع در منطقه ولنجک، به محل اختلاف نظر ساکنین، آستان قدس و شهرداری تهران تبدیل شده است.

زمین هایی که به گفته مدیر عامل آستان قدس در دوره ناصرالدین شاه وقف و در دوره رضا شاه از وقفیت خارج شده است، اما پس از انقلاب و با توجه به احکام شرعی مجددا به وقف اعاده می شود.

در این میان مردمی که این زمین ها را از زمین شهری به عنوان یک پلاک مستقل خریداری کرده اند، از این ناحیه خود را متضرر می بینند و با طرح دعوی در دادگاه نسبت به آن اعتراض خود را اعلام کرده اند و خواستار شفاف شدن هرچه سریعتر تکلیف املاک خود هستند.

اگرچه که دادگاه بدوی رای را به نفع مردم منطقه صادر کرده است، اما نتیجه حکم دادگاه تجدید نظر صادر نشده و هنوز مشخص نیست که ولنجک متعلق به مردم است یا آستان قدس.

محل اختلاف نظر؛ بخشی از لبه های پلاک 67 و 68 محمدنادر محمدزاده رییس سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در این باره می گوید: پلاک 68 یکی از پلاک های بزرگی است که بخش هایی از مناطق 1 و 2 و 3 شهر تهران را شامل می شود، این پلاک حدود 700 هکتار مساحت دارد و از خیابان ولیعصر تا مناطقی از شهرک غرب امتداد دارد و مجموعه هایی مثل پارک ملت، صدا وسیما، باشگاه انقلاب و غیره را در بر می گیرد.

او می افزاید: براساس اطلاعاتی که دارم این اراضی در دوره پهلوی اول بدون اخذ مجوز از حاکم شرع از وقف خارج شده و در ازای آن با واگذاری معوض املاکی در استان خراسان تبدیل به احسن شده است.

محمدزاده می گوید: در همان سال ها و بر اساس طرح های شهرسازی این پلاک تغییر وضعیت داده شده و پس از تفکیک و آماده سازی در مالکیت اشخاص، سازمان ها و غیره قرار گرفته است و بخش های مرتبط با خدمات شهر نیز به شهرداری واگذار شده است.

رییس سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران می گوید که اسناد این اراضی در نهایت در دهه های اخیر به علت اقدام غیرمجاز خروج از وقف با رای محاکم باطل و به نام آستان قدس باز گردانده می شود.

او تاکید دارد که آستان قدس با اخذ مجوزهای مربوطه، برای متصرفین و صاحبین اعیانی و حقوق قبل از ابطال سند مذکور، شرایط بسیار آسانی در جهت حفظ منافع مردم در نظر گرفته است.

محمدزاده محل اختلاف نظر را به بخشی از لبه های پلاک 67 و 68 مربوط می داند و می گوید: به علت بزرگی و سابقه ملک، در برخی از لبه های پلاک اختلافاتی با مجاورین وجود داشته که موضوع تداخل با بخشی از پلاک 67 نیز در همین راستا بوده و این مساله در مراجع قضایی در حال رسیدگی است و شهرداری از کم و کیف آن اطلاع دقیقی ندارد.

آستان قدس برای مجموعه های عمومی از قبیل پارک و بزرگراه اجاره می خواهد اما ظاهرا شهرداری تهران نیز در این زمینه با یک چالش روبرو است، چرا که زمین های عمومی از قبیل پارک، آتش نشانی و کاربری های عمومی که به جهت رفاه حال شهروندان تاسیس و بهره برداری شده است، هم از سوی آستان قدس مشمول اجاره می شود.

محمدزاده در پاسخ به این سوال که شهرداری در این پلاک مجموعه های عمومی از قبیل پارک و بزرگراه را احداث کرده است و با توجه به کاربرد عمومی آنها چرا در قبال این کاربری ها باید به آستان قدس اجاره پرداخت کند؟ می گوید: برخی کاربری های خدمات شهری نظیر پارک ها، شبکه معابر و اراضی سبز حاشیه ای بزرگراه ها و .

در این منطقه است که از ابتدا در اختیار شهرداری بوده است و حال آستان قدس براساس احکام وقف برای مواردی که از ابتدا احداث شده اند، خواهان اجاره است و برای تغییرات و اصلاحات انجام شده در شبکه معابر تقاضای پذیره و اجاره دارد.

او می گوید: شهرداری معتقد است یک محدوده 700 هکتاری در شهر بدون وجود فضای سبز، آتش نشانی، پارکینگ، مراکز خدمات محله ای و غیره اصلا قابلیت بهره برداری ندارد.

هر مالکی برای بدست آوردن منافع از اراضی خود می بایست این خدمات را پیش بینی و حتی اجرا کند و کسی حق ندارد، هزینه خود را به سایر شهروندان تحمیل کند.

موقوفه منافع خود را کسب کرده/ اخذ منافع مجدد جایگاهی ندارد رییس سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران با تاکید بر اینکه موقوفه منافع خود را در ارزش افزوده حاصل از این خدمات در سایر اراضی بدست آورده، ادامه می دهد: در نتیجه اخذ منافع مجدد از این موارد جایگاهی ندارد، اما به رغم این اختلاف نظرها تعامل مناسبی بین شهرداری و آستان قدس وجود داشته و در این رابطه جلسات متعدی تشکیل و در بخشی از این موارد مثل شبکه معابر توافق حاصل شده است.

محمدزاده در ادمه گفت: لیکن بر اساس تفاهم انجام شده قرار است، در جلسه ای با حضور شهردار محترم تهران و تولیت معزز آستان این موارد حل و فصل و در صورت عدم نتیجه از مراجع بالاتر استعلام شود.

خروج از وقف و بازگشت به آن در طی سه دوره تاریخی سعید جعفری مدیر عامل سازمان موقوفات آستان قدس رضوی در تهران در گفت وگو با خبرنگار ایلنا درباره مساله مردم و شهرداری در ولنجک می گوید: مورد اختلاف بین آستان قدس و سازمان زمین شهری است که به تبع آن ساکنان محلی نیز درگیر آن هستند و بخش بسیار جریی از پلاک ولنجک است که حدود 16 هکتار مساحت را نیز شامل می شود.

جعفری با اشاره به مساحت ولنجک که از شمال در بزرگراه چمران به سمت ارتفاعات و در شرق بالای خیابان مقدس اردبیلی و منطقه زعفرانیه و شرق دانشگاه شهید بهشتی را شامل می شود، می گوید: این پلاک تکه بسیار کوچکی است که از نظر حدودی در پایین کهف الشهدا قرار دارد و در سنوات گذشته سازمان زمین شهری این زمین را موات اعلام و آن را به تعاونی های کارمندی واگذار می کند.

مدیر عامل سازمان موقوفات آستان قدس رضوی در تهران درباره تاریخچه این موضوع می گوید: پلاک 68، در بخش 11 اصلی اوین، از سال 1274 هجری قمری یعنی از اواخر دوره ناصرالدین شاه وقف شده است.

قبل از انقلاب رضاخان این زمین ها را از حالت وقف خارج می کند و در سال 64 که قانون ابطال اسناد فروش رقوات و قنوات و موقوفات به تصمیم مجلس می رسد، براساس آن اراضی و موقوفاتی که قبل از انقلاب از حالت وقف خارج و کار خلاف شرع و قانون انجام شده بود، مجددا به وقف اعاده می شود.

ساکنان اوین مستاجر آستان قدس محسوب می شوند جعفری می گوید: این مکان در زمانی که از طرف سازمان زمین شهری به مردم واگذار شده وقف نبوده است، ادامه می دهد: از زمانی که سازمان زمین شهری این بخش از ولنجک را موات اعلام و به مردم و تعاونی ها واگذار کرده است، بحث وقفیت مطرح نبود، یعنی این مکان وقف بوده اما آن ها اطلاعی نداشتند و در سال 63 تصویب می شود، این زمین ها باید اعاده به وقف شود که این کار انجام و اکنون عرصه کل پلاک 68 اوین موقوفهحضرت علی بن موسی الرضا است و ساکنین اوین مستاجر آستان قدس محسوب می شوند که سالهاست در آنجا زندگی می کنند و مشکلی هم وجود ندارد.

پلاک 68 به زعم آستان قدس جزو پلاک ولنجک نیست؛ از مردم شاکی نیستیم او درباره محل اختلاف بین مردم و آستان قدس می گوید: این بخش از ولنجک به زعم آستان قدس جزو پلاک 68 است و جزو پلاک ولنجک نیست.

سازمان زمین شهری از آنجایی که آن را به مردم واگذار کرده، طرف مردم است و ما هم به عنوان موقوفات آن مکان را جزو پلاک 68 می دانیم.

او با تاکید بر اینکه آستان قدس هیچگاه مدعی مردم نبوده، نیست و نخواهد بود و از مردم شاکی نیستیم، می گوید: ما به عنوان آستان قدس از مردم و ساکنین شکایت و اقامه دعوی نکردیم.

مردم وقتی می خواهند ساخت و ساز و یا خرید و فروش انجام دهند به شهرداری مراجعه می کنند و از آنجایی که بخش بسیار ناچیزی از ولنجک و در مرز بین پلاک 68 اوین و ولنجک قرار دارد، ما باورمان این است که جزیی از پلاک 68 است و شهرداری آن را به سازمان موقوفات ارجاع می دهد.

این سازمان نیز از مردم می خواهد که تعهد دهند و اگر منافع آستان براساس حکم دادگاه محرز شد، حقوق موقوفات را پرداخت کنند.

صدور رای بدوی به نفع مردم؛ منتظر رای تجدیدنظر هستیم او در واکنش به اینکه اما مردم معتقد هستند که در سند آن ها اسمی از وقف برده نشده است، می گوید: برخی از عزیزان مدعی می شوند که چرا این هزینه را دریافت می کنید، ما سند داریم و زمین شهری آن را فروخته است.

خود این عزیزان طرح شکایت کردند و پیگیر شدند که البته حق آن ها است و ما هم می خواهیم که این مساله سریعتر مشخص و تکلیف ما و مردم روشن شود.

جعفری با تاکید بر اینکه آستان قدس تابع قانون است، ادامه می دهد: شورای ثبت و دیوان عالی کشور درباره این پرونده نظر داده، اما برخی از مردم می گویند، آستان قدس از نفوذ خود استفاده می کند، من شرعا، قانونا و وجدانا می گویم که در تشکیلات آستان قدس رضوی چنین روحیه ای وجود ندارد که بخواهیم از نفوذ استفاده کنیم.

این موضوع در دیوان عدالت مطرح است و در شعبه بدوی بر علیه آستان رای داده شده و منتظر رای تجدیدنظر هستیم.

مدیر عامل سازمان موقوفات آستان قدس رضوی در تهران با اشاره به اینکه آستان قدس نیز وکیل دارد و لایحه داده است، می گوید: همانگونه که مردم از حق خود دفاع می کنند، ما هم موظف هستیم به عنوان امانتدار وقف از حقوق آستان دفاع کنیم و به طبع در قبال شکایت و طرح دعوی که علیه آستان شده است، ادله و مستندات خود را ارائه کرده ایم و هرچه رای تجدید نظر باشد، آستان قدس تابع ان است.

تابع رای دادگاهیم؛ رای به نفع آستان باشد، با مردم راه می آییم او ادامه می دهد: اگر بر علیه آستان رای صادر شود، تابع آن هستیم و اگر بر علیه مردم نیز رای صادر شود، قطعا با مردم راه می آییم.

قانونگذار اعاده به وقف را مصوب کرده است و ما برای افرادی که به هر دلیلی اراضی وقف به آن ها فروخته شده است، هی چوقت در مقام متصرف در نمی آییم و با آن ها راه می آییم.

قطعا اگر طبق حکم بپذیرند مستاجر آستان قدس هستند، ما با آن ها راه می آییم و نمی گذاریم، اجحافی در حق مردم صورت گیرد.

او در پاسخ به این سوال که شهرداری اعلام کرده آستان از زمین های شهرداری که جنبه استفاده عمومی دارند، نظیر پارک، ایستگاه آتش نشانی و بزرگراه که در این پلاک قرار دارند، درخواست اجاره دارد، چرا درباره زمین هایی که جنبه استفاده عمومی برای شهروندان دارند، چنین درخواستی دارید؟ می گوید: در این اراضی موقوفات، حدود 36 قطعه موقوفاتی در تصرف شهرداری است و از آن ها بهره برداری می کند و از معبر و بزرگراه و پارک گرفته تا خدماتی، تجاری در آن قرار دارد.

در ادوار گذشته شهرداری 5 صورتجلسه تنظیم کرده است که مشکلات آن را با آستان حل کند و حتی در یک مرحله پذیرفته است که ارزش این اراضی را پرداخت کند که بخشی از آن پرداخت شده است و بعدها با تغییر مدیریت در شهرداری، این اتفاق رخ نداده است.

دریافت اجاره آستان از مجموعه های عمومی؛ شهرداری هم ملکی را رایگان در اختیار دیگران قرار نمی دهد جعفری ادامه می دهد: تولیت آستان قدس بر ما تکلیف کردند که با شهرداری تهران پیگیر این مساله باشیم و جلساتی با آقای حناچی داشتیم تا این موارد را با نگاه به مردم و منافع آن ها حل کنیم، اما براساس ماده 101 قانون شهرداری ها، شهرداری در اراضی بزرگ سهمی را برای کارهای خدماتی به خود اختصاص می دهد و از آنچه که می ماند، سهم خود را بر می دارد.

اگر خود شهرداری هم این اراضی را داشته باشد، رایگان در اختیار دیگران قرار نمی دهد و بابت آن اجاره دریافت می کند.

در آن بخش از اراضی که سهم شهرداری است، شهرداری آن را بر می دارد و استفاده می کند، اما برای بخش مانده باید اجاره دریافت کنیم.

او با اشاره به متفاوت بودن مساله موقوفات از نظر فقهی می گوید: ضمن اینکه مساله موقوفات از نظر فقهی، شرعی و قانونی متفاوت است و برخی از دوستان از آنجایی که به جوانب شرعی و قانونی موضوع آگاهی ندارند، عرصه وقف را با یک زمین معمولی مقایسه می کنند.

چیزی که وقف است را نمی توان از حالت وقف بودن خارج کرد.

دانشگاه، خوابگاه دانشجویی، بیمارستان و مواردی از این دست وجود دارند که وقف هستند و اجاره می دهند و درباره این مساله باید به استناد به موضوع و نیت واقف، متن وقفنامه سخن گفت و نظر داد.

چرا آستان قدس زمین معاوضه شده در خراسان را همچنان در اختیار دارد؟ او در پاسخ به این سوال که برای ابطال رای خروج از وقفیت، زمینی در خراسان به تملک آستان در آمده است، اما پس از ابطال این زمین چرا همچنان در اختیار آستان مانده است؟ گفت: با توجه به سوابق تاریخی و برحسب نص صریح حضرت امام این دو موضوع قابل معاوضه با هم نیستند و اینکه این مکان اعاده به وقف شده است و سرخس به جای آن داده شده مطلب صحیحی نیست و مورد تایید حضرت امام نبوده و اعاده به وقف شدن پلاک اوین سرجای خود قرار دارد و سرخس هم به نوعی در اختیار آستان است.

جعفری ادامه می دهد: البته در سرخس هم اختلاف نظری وجود دارد و در مراجع قضایی نیز مساله آن مطرح شده است، چرا که وزارت جهاد کشاورزی هم مدعی است و سیر تاریخی و قانونی خود را دنبال می کند، اما براساس سوابق موجود این دو مطلب ارتباطی به هم ندارد و فعل رضاخان فعل اشتباهی بوده است و نمی توانسته شرعا اراضی وقف را به عنوان دارایی دولت دریافت کند و به ازای آن چیز دیگری را بدهد.


کلید واژه ها: آستان قدس - آستان - آستان قدس رضوی - مدیر عامل - شهرداری تهران - سازمان - عامل سازمان - شهرداری - تهران - ولنجک - اختلاف - زمین - موقوفات - ناصرالدین شاه - عامل - مدیر - درگیر - هکتار - اختلاف نظر - مورد - دوره - رضوی - شهری - حدود - محلی - پلاک - خبرنگار - بزرگراه - رضا شاه - مستاجر

آخرین اخبار سرویس:
دانشجویان از تجربه آموزش مجازی می گویند

دانشجویان از تجربه آموزش مجازی می گویند

درد دل های دانشجویانِ خارجی حاضر در ایران در روزگار ویروسی

رفع انسداد خط انتقال 400 میلی متری فاضلاب در شهر دوگنبدان

جدول پخش مدرسه تلویزیونی جمعه 14 آذر در تمام مقاطع تحصیلی

عکس های برگزیده حیات وحش هفته

هشدار محیط زیست پردیس نسبت به ورود فاضلاب مسکن مهر به سد ماملو

هشدار محیط زیست پردیس نسبت به ورود فاضلاب مسکن مهر به سد ماملو

دانش آموزان کدام استان ها بیشتر درگیر اعتیاد هستند

خروجی شهر قزوین از جمعه 14 آذر مسدود می شود

خروجی شهر قزوین از جمعه 14 آذر مسدود می شود

روزهای تحصیل در ایام کرونا زیر ذره بین دانشجویان/ از خانه نشینی تا قطع ارتباط در کلاس آنلاین

محدودیت تردد شبانه در کرمان

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان جمعه 14 آذر

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان جمعه 14 آذر

ردپای خرس قهوه ای در منطقه گردشگری مارمیشو ارومیه

بارش برف و باران در راه های البرز

هشدار هواشناسی درباره بارش برف و باران در 9 استان

آموزش درست کردن پاستا با سس پنیر و سیر سوخاری

هشدار نسبت به بازگشایی های شتابزده در تهران

جریمه 3500 خودرو در طرح محدودیت های قزوین

مدرسه تلویزیونی ایران؛ برنامه های درسی جمعه 14 آذر

جریمه 3500 خودرو در طرح محدودیت های قزوین

هشدار هواشناسی به بارش برف و باران در 9 استان

ترخیص موتورسیکلت های رسوبی توقیفی در خراسان رضوی ادامه دارد

هشدار مدیریت بحران خراسان جنوبی برای بارندگی های هفته آینده

کام تلخ دانش آموزان روستایی از نابسامانی اینترنت

جدول زمانی آموزش تلویزیونی جمعه 14 آذر ماه

یک قلاده خرس قهوه ای در ارتفاعات مارمیشوی ارومیه مشاهده شد

اهدا زمین برای ساخت مسکن مددجویان در بهشهر

احتمال وقوع بارندگی های شدید و روان آب در خراسان جنوبی | آماده باش کامل نیروهای امدادی و عملیاتی

اطلاعیه ناجا درباره انتشار فیلم اهانت به برادران افغانستانی

همه مسیرهای شهرستان فیروزکوه لغزنده و ناایمن است

همه مسیرهای شهرستان فیروزکوه لغزنده است

ریزش دیوار بهشت محمدیِ سنندج رویِ خودروها

از سرگیری فعالیت مراکز تعویض پلاک

جدول پخش برنامه های مدرسه تلویزیونی از شبکه آموزش جمعه 14 آذر

جدول پخش مدرسه تلویزیونی ایران 14 آذر 99/ فهرست برنامه های شبکه آموزش و چهار

بارش برف و باران در راه های البرز

نوبت دهی اینترنتی تعویض پلاک خودرو در لرستان

لزوم توجه به معلولان در شرایط کرونایی

بازگشایی مراکز شماره گذاری تهران و شهرهای زرد و نارنجی از شنبه

ادامه بارش ها در سطح استان سمنان

تمدید طرح ترافیکی ممنوعیت های آمد و شد وسایل نقلیه در استان ایلام

پیش بینی بارش برف در ارتفاعات البرز و زاگرس/ هشدار آبگرفتگی معابر در برخی استان ها

عکس جالب از مهر مادری در سمور آبی

طبیعت پاییزی - سنندج

دیدار استاندار گلستان با سه کارمند بیمارستان صیاد گرگان

ارائه خدمات تحصیلی به دانش آموزان مددجوی تنکابنی

تمدید محدودیت تردد شبانه خودروهای پلاک شخصی

تصاویر | مدفون شدن خودروها بر اثر ریزش دیوار بهشت محمدی سنندج

جدول برنامه های درسی دانش آموزان برای جمعه 14 آذر

مدفون شدن خودروها بر اثر ریزش دیوار بهشت محمدی سنندج

جدول پخش مدرسه تلویزیونی 14 آذر 99 از شبکه آموزش و 4 سیما

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان جمعه 14 آذر

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان جمعه 14 آذر

راه اندازی نخستین کارگاه پرورش مرغ در بمپور

فقط غرب البرز بارانی می شود

مدرسه تلویزیونی ایران ؛ 14 آذر

برنامه درسی جمعه 14 آذر مدرسه تلویزیونی

جمعه ها مدرسه تلویزیونی دایر است/ برنامه درسی 14 آذر دانش آموزان

ادامه بارش ها در سطح استان

بارش برف از شنبه در آذربایجان شرقی

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان جمعه 14 آذر

جدول پخش مدرسه تلویزیونی جمعه 14 آذر در تمام مقاطع تحصیلی

مدرسه تلویزیونی ایران ؛ روز جمعه

از سرگیری فعالیت مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک در استان اصفهان

تداوم محدودیت تردد شبانه در تبریز بسته به تصمیم ستاد کرونا است

مناسب سازی ایستگاه راه آهن رشت برای معلولان

بارش برف امشب در جاده هراز

از سرگیری فعالیت مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک در استان اصفهان

تداوم محدودیت تردد شبانه در تبریز بسته به تصمیم ستاد کرونا است

اطلاعیه ناجا در پی انتشار فیلم اهانت به برادران افغانستانی

وجود 26 مدرسه خاص جسمی حرکتی در کشور

محدودیت های منع تردد شبانه ادامه دارد

از سرگیری فعالیت مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک اصفهان

جانِ تازه بر کوچه های کهنه

کلنگ احداث مجهزترین مدرسه خیرساز دانش آموزان با نیازهای ویژه در تبریز بر زمین زده شد

وجود 26 مدرسه خاص جسمی حرکتی در کشور

کلنگ احداث مجهزترین مدرسه خیرساز دانش آموزان با نیازهای ویژه در تبریز بر زمین زده شد

از سرگیری فعالیت مراکز تعویض پلاک

کاوش سازه آبی در بزرگترین سد دوره هخامنشی

از سرگیری فعالیت مراکز تعویض پلاک

آیین نمادین توزیع تبلت دانش آموزی در اهواز

هشدار هواشناسی نسبت به بارش برف و باران در 9 استان

فیلم: خشک شدن آب بند عبدل آباد بجنورد

آخرین وضعیت ترافیکی خیابان های کلانشهر اصفهان

نخستین «بوتیک هتل» در شت

153 هزار دانش آموز خوزستانی فاقد گوشی و تبلت هستند

برخی از جاده های خراسان رضوی لغزنده و بارانی است

153 هزار دانش آموز خوزستانی فاقد گوشی و تبلت هستند

روایت تصویری تسنیم از مدفون شدن خودروها بر اثر ریزش دیوار بهشت محمدی سنندج

سونوگرافی بچه فیل آسیایی را تماشا کنید

ممنوعیت تردد شبانه وسایل نقلیه هفته آینده در قم ادامه دارد

صیادان به دریا نروند؛ هوا خراب است

نیازمندان از نان متبرک رضوی بهره مند می شوند

محمد مهدی پور عرب قدم زدن زیر باران پاییزی

ورود سامانه بارشی به فارس

حمایت های بهداشتی و رصد مستمر نیم میلیون دانش آموز اتباع خارجی

بازگشایی راه های روستایی در مهاباد

شهرداری تهران: آستان قدس برای پارک و بزرگراه در ولنجک اجاره می خواهد/ آستان قدس: شهرداری هم ملکی را رایگان به کسی نمی دهد/ ساکنان اوین مستاجر آستان هستند

شهرداری تهران: آستان قدس برای پارک و بزرگراه در ولنجک اجاره می خواهد/ آستان قدس: شهرداری هم ملکی را رایگان به کسی نمی دهد/ ساکنان اوین مستاجر آستان هستند