مطالب مرتبط:
تورم قوانین متضاد و مترادف/ تنقیح قوانین در مجلس از حرف تا عمل
نرخ تورم به 27 درصد رسید
تورم و نوسانات دلار چالش بزرگ واحدهای تولیدی/ شرکت های دانش بنیان حمایت می شوند
تصاویر| 80 سالگی اسطوره برزیل | 10 داستان باورنکردنی از پله
تورم نقطه ای در مهر ماه 41 درصد شد
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 09:302020-10-24سياسي

تورم قوانین متضاد و مترادف/ تنقیح قوانین؛ داستان هزاران قانونِ «چوب لای چرخ»


ثبات و همچنین شفافیت قوانین و مقررات، از جمله مهم ترین عوامل در تامین امنیت اقتصادی یک کشور است که رسیدن به این هدف مهم با کاهش تورم قوانین و تنقیح آن میسر می شود.

- بازار"؛ گروه ایران: نگاهی اجمالی به وظایفی که به موجب قانون اساسی بر عهده مجلس شورای اسلامی گذاشته شده است، جایگاه حیاتی این بخش از نظام جمهوری اسلامی را نمایان تر می کند.

تصویب قوانین مورد نیاز خصوصا قوانین برنامه و بودجه به عنوان تنها مرجع عام قانونگذاری، نظارت بر قوه مجریه، رسیدگی به شکایات از طرز کار قوای سه گانه، تحقیق و تفحص در تمام امور کشور از جمله مهم ترین وظایف نمایندگان مجلس است که بی تردید، حضور نمایندگان متخصص، متعهد و کارآمد، تأثیری مستقیم در حسن انجام این وظایف دارد.

البته تنها اگر بخواهیم وظیفه مهم قانونگذاری را مورد مداقه قرار دهیم، خواهیم دید که طرح ها و لوایح مختلفی برای تصویب و تبدیل شدن به قانون، در موضوعات و حوزه های گوناگون و متفاوت فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و.

به مجلس ارائه می شوند که بررسی آنها نیازمند مطالعات دقیق کارشناسی در حوزه های ذیربط بدون در نظر گرفتن مصالح و منافع شخصی، جناحی و محلی است؛ چه آنکه در بسیاری از موارد، تصویب صحیح یک قانون می تواند راهگشای رفع بسیاری از مشکلات مردم و حکومت باشد و در مقابل اتخاذ یک تصمیم نابجا آثار زیان بار و جبران ناپذیری را به مردم و کشور تحمیل کند.

با این حال یکی از مهمترین مشکلاتی که قوه مقننه با آن دست به گریبان است همواره مشکل تورم قوانین موجود در کشور بوده که در ادوار مختلف مجلس برای آن راهکارهایی پیشنهاد شده و اما این تورم قوانین همچنان پابرجاست.

13 هزار قانون میرمحمدصادقی، معاون قوانین وقت مجلس دهم در تاریخ 14 تیر سال گذشته با اشاره به اینکه در طول 113 سال قانونگذاری در کشورمان حدود 13 هزار قانون، تدوین و تصویب شده است، گفت: قوانین موجود باید تنقیح و پالایش شود که البته منظور از تنقیح قوانین، پالایش قوانین و بررسی قوانین متروکه و مانند آن و دسته بندی آن هاست.

میرمحمدصادقی با بیان اینکه قوانین ، به درستی پالایش نشده است، اضافه کرد: برخی حقوق دانان و قضات هم درباره برخی قوانین اختلاف نظر دارند و همه این مسائل نشان می دهد که قوانین باید پالایش شوند.

در کنار این دیدگاه برخی دیگر از کارشناسان معتقدند که بحث تورم قوانین در اغلب محافل علمی مطرح است و به عنوان یک معضل شناخته شده است.

این کارشناسان تاکید دارند آنچه در ابتدا به ذهن می آید بحث کمیت قوانین است اما باید دانست که ما در همه موضوعات شاهد تورم قوانین نیستیم و گاهی در برخی موضوعات با کمبود قوانین مواجه ایم.

با این حال آنچه که مشکل آفرین است، پراکندگی قوانین است لذا پراکندگی قوانین نظام حقوقی را آزار می دهد بنابراین آن چیزی که مهم است این است که بتوانیم به راحتی به همه قوانین معتبر دسترسی داشته باشیم وتنقیح قوانین را مدنظر قرار دهیم.

گام تنقیحی مجلس البته مجلس شورای اسلامی پیرو این نقیصه بی کار ننشسته و اقداماتی را دراین راستا انجام داد.

به دلیل وجود انبوهی از قوانین و تعدد و کثرت آن در زمینه موضوعات واحد، پیراستن قوانین و مقررات از مواد زائد و منسوخ و دسترسی به قوانین و مقررات عاری از تعارض با سایر قوانین نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صدد تهیه طرحی تحت عنوان طرح تدوین و تنقیح قوانین برآمدند.

این طرح در جلسه علنی روز دوشنبه مورخ 10 اسفند 1388 مجلس شورای اسلامی مطرح و با اصلاحاتی به تصویب نمایندگان رسید و در راستای اصل 94 قانون اساسی جهت اظهار نظر به شورای نگهبان ارسال گردید.

پژوهش در قوانین با این حال مرکز پژوهش های مجلس نیز در پژوهشی با عنوان آسیب شناسی پدیده تورم قوانین به این مقوله پرداخت.

پیرو این پژوهش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تاثیر ثبات قوانین را در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مورد بررسی قرار داد.

در این گزارش آمده است؛ یکی از اصولی که در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی- و دیگر سیاست های کلی نظام با موضوع اقتصاد - مورد تاکید قرار گرفته، ثبات قوانین، مقررات و رویه ها است.

چنانکه در این نوشتار توضیح داده شده قوانین هنگامی می توانند وظیفه مهم خود به منظور راهنمایی شهروندان برای برنامه ریزی درباره فعالیت های اقتصادی را انجام دهند که با ثبات و پایدار باشند.

از نظر این نهاد پژوهشی وابسته به قوه مقننه، رایج ترین و چشمگیرترین رویه قانون گذار که سبب مخدوش شدن ثبات قوانین (نظام حقوقی) شمرده می شود، اقدام به قانون گذاری بیش از حد و نامتناسب در قالب تصویب مکرر قوانین جدید، اصلاح پی درپی قوانین موجود و تصویب الحاقیه های متعدد به قوانین است.

مهم ترین آسیب این رویه که به تورم قوانین (تورم قانون گذاری) معروف شده خدشه دار کردن امنیت حقوقی (یا ثبات حقوقی) است.

مرکز پژوهش های مجلس در ادامه آورده است: با اتخاذ راهکارهایی از جمله تدوین و تنقیح قوانین موجود، رویکرد حداقلی در تصویب قانون، التزام به اولویت لایحه بر طرح در ابتکار قانون گذاری، نظارت موثرتر بر اجرای قوانین و اتخاذ رویه ارزیابی تاثیرات قوانین، می تواند به ثبات قوانین و نظام حقوقی ما کمک کند.

اقدام مجلس انقلابی با این حال و با آغاز به کار مجلس یازدهم هم این نقیصه از سوی رییس و بسیاری از نمایندگان مطرح شد.

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی پس از تکیه بر کرسی ریاست مجلس یازدهم در چندین نوبت به مشکل تورم قوانین در کشور اشاره داشته و اخیرا هم در نشست جمع بندی سفر به سیستان و بلوچستان گفت: مشکل اصلی ما ضعف های نظارتی است.

در قانون گذاری بیشتر با تورم قوانین و غیر اجرایی بودن قوانین یا معطل گذاشتن قوانین روبه رو هستیم و با نظارت به این موضوع رسیدگی می کنیم.

اما این پایان کار نبوده و حجت الاسلام علیرضا سلیمی در همین زمینه به خبرنگار بازار" گفت : واقعیت این است که مجلس تبدیل به کارخانه قانون سازی شده است و همین امر موجب شده تا در بسیاری از امور قوانین موازی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ما درپاره ای از موضوعات قوانین متضاد داریم، اظهار داشت: همچنین ما در پاره ای از موضوعات قوانینی داریم که یک محتوا داشته اما عبارات آن تغییر کرده است و این مسئله یک امر عجیب و غریب است.

عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از مشکلات در زمینه تورم قوانین نشأت گرفته از بی دقتی و نگاه های احساسی مجالس مختلف به این موضوع بوده است.

وی اظهار داشت: بنابر این همین امر باعث شده تا موضوع تنقیح قوانین به عنوان یک ضرورت در کشور احساس شود.

این نماینده مجلس با اشاره به شروع به کار مجلس یازدهم و دغدغه ریاست آن پیرامون تنقیح قوانین اظهار داشت: در حال حاضر بحث تنقیح قوانین در مجلس یازدهم کلید خورده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر گروهی از نمایندگان مجرب و کارشناسان امر فعالیت خود در زمینه تنقیح قوانین را آغاز کرده اند اما این مسئله باید با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند.

عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی بیان داشت: البته خود مجلس یازدهم هم باید مواظب باشد تا در دامن گذشتگان نیافتد لذا اگر مجلس 10 الی 20 قانون تصویب کند بهتر از آن است که قوانین تبدیل به 200 مورد شوند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه قانون برای تسهیل اموراست، گفت: متاسفانه امروز بسیاری از قوانین نه تنها تسهیل کننده نیستند که چوب لای چرخ گردان اقتصاد گذاشته اند.

وی اظهار داشت: به نظر می رسد باید مرکز پژوهش ها و اداره قوانین مجلس به این مسئله ورود کرده و اجازه ندهند تا طرح های موازی و متناقض خودنمایی کند.

وی تاکید کرد: البته درمجلس دهم هم در زمینه تنقیح قوانین اقدامات خوبی انجام شد و صدها قانون در این مجلس که نقشی در موضوعات کشور نداشتند حذف شدند اما خب هزاران قانون دیگر باقی مانده و باید به این مسئله پرداخته شود.

نتیجه نهایی امروزه صاحب نظران اقتصادی و حقوقی بر این گزاره اتفاق نظر دارند که ثبات و همچنین شفافیت قوانین و مقررات، از جمله مهم ترین عوامل در تامین امنیت اقتصادی است.

ثبات قوانین، محیط اقتصادی را برای فعالیت های اقتصادی تثبیت کرده و شفافیت قوانین، امکان برنامه ریزی دقیق را فراهم می آورد.

ایجاد نگرش مبتنی بر این دو اصل در فرآیند قانون گذاری و مقررات گذاری، پیش نیاز دستیابی به قوانین و مقررات شفاف و با ثبات است.

هر چه قوانین با ثبات تر باشند، کمک بیشتری به امنیت اقتصادی می کنند لذا از رو نیاز است مجلس یازدهم نگاه جدی تری به مقوله تنقیح قوانین داشته و اقدامات موثرتر را در این رابطه انجام و عملیاتی کند.


کلید واژه ها: قوانین - تورم قوانین - قانونگذاری - قانون - نمایندگان - نظام جمهوری اسلامی - مجلس شورای اسلامی - مهم ترین - وظایف - نمایندگان مجلس - امنیت اقتصادی - جمهوری اسلامی - اسلامی - شورای اسلامی - تحقیق و تفحص - قانون اساسی - تنقیح - مورد - کشور - تورم - مجلس - اقتصادی - هزاران - برنامه - مستقیم - رسیدگی - شفافیت - جمهوری - شکایات - داستان

آخرین اخبار سرویس:
تایید پیروزی بایدن در ایالت کالیفرنیا

از مجازات عاملان آلودگی خاک تا احتمال بلعیده شدن جمعیتی توسط زمین

روایت بهزاد نبوی از زندان، شکنجه و خودکشی با سیانور!

شرح و تفسیر خطبه 175 نهج البلاغه جلسه اول

عاقّ والدین‏ چیست؟ پاسخ حضرت آیت الله مظاهری

پاسخ به شبهات مطرح شده پیرامون زنان و مردان/ چرا تمام امامان معصوم مرد هستند؟

پیشنهاد زیربنایی برای اصلاح ساختار بودجه

نگارش کتاب زندگینامه شهید قاسم سلیمانی به پایان رسید

وقتی صداوسیما، کرونا را شایعه می دانست!

نامه به رییس قوه قضاییه برای مصوبه اختصاص 30 درصد از استخدام ها به زنان و جوانان

هشدار جدید کیهان در مورد خطر مذاکره: غربی ها آدمخوار هستند!

از فضیلت های نماز شب: آیت الله ناصری

واکسن کی می رسد؟

درمعرض کتاب باشیم

دلنوشته هنرمندان برای شهید فخری زاده

وام 70میلیونی برای زوجینی که فرزند سوم دارند

دفتر یادبود شهید فخری زاده در سفارت ایران در سارایوو

انتخابات1400 در شرایط کرونا چگونه برگزار شود؟

هشدار به شهید فخری زاده چند ساعت قبل از ترور

آیا می توان پولی را که اشتباها به حساب دیگری واریز شده، پس گرفت؟

سیمای حسین (ع) در «سه روایت از مردی که خدا دوست داشت او را کشته ببیند»

فعالیت مدارس با تصمیم شورای مدرسه و با اولویت آموزش حضوری است

اینفوگرافی/ آخرین بودجه قرن در یک نگاه

غریب آبادی: ماری جوانا و حشیش همچنان جزو مواد مخدر ممنوعه هستند

نکاتی در رابطه با استفاده از آسانسور در دوران کرونا +اینفوگرافیک

بودجه سال 1400 باعث تورم خواهد شد و ایجاد اشتغال نخواهد کرد

نماینده مجلس :قانون لغو تحریم ها هیچ مغایرتی با برجام ندارد

جزییات جدید از ماجرای زنده شدن نوزاد آبدانانی

پرداخت وام قرض الحسنه به بدهکاران مهریه/ ارائه وام 70 میلیونی به زوجینی که صاحب فرزند سوم شوند

ستاد ترامپ خواستار ابطال نتایج انتخابات در جورجیا شد

توجه به نیرو های داخلی و ظرفیت های کشور مهمترین ارکان رشد اقتصادی

انباشت زباله در ساحل خزر - گیلان

پرداخت وام قرض الحسنه به بدهکاران مهریه/ ارائه وام 70 میلیونی به زوجینی که صاحب فرزند سوم شوند

سفیر ایران در روسیه: ترور، اراده ایران را برای توسعه تضعیف نمی کند

کمک های مردمی و بسیج به مناطق آبگرفته اهواز

انتخابات1400 در شرایط کرونا چگونه برگزار شود؟

ستاد ترامپ خواستار ابطال نتایج انتخابات در جورجیا شد

انتقاد دیپلمات روس از درز گزارش محرمانه آژانس درباره ایران

انتخابات1400 در شرایط کرونا چگونه برگزار شود؟

دیدار خانم نماینده با خانواده دارای 3 معلول/ اما و اگرهای تصویب بودجه قانون حمایت از معلولان

مثبت اندیشی؛ تضمینی برای موفقیت

«می خندم، پس هستم»

بهنوش بختیاری در کنار مادرش + عکس

تذکر غریب آبادی به آژانس درباره درز یک گزارش به رسانه ها

قالیباف سه مصوبه مجلس را به رییس جمهوری ابلاغ کرد

انتقام بازدارنده از عاملان ترور موجب امیدآفرینی بین دانشمندان خواهد شد

مدیر ارشد موساد در اسراییل ترور شد؟ آیا فهمی هیناوی عضو موساد بود؟ + فیلم

نامه قالیباف به روحانی درباره سه مصوبه

نام پرافتخار «شهید محسن فخری زاده» بر سر درِ مدرسه تحولی خوانا

ستاد انتخاباتی ترامپ: نتایج انتخابات در جورجیا باطل است/ ترامپ: تقلب رسانه ها بیشتر از انتخابات 2020 است

خلاصه داستان سریال ترکی آقای ناشایست قسمت 16

علت اصرار اصلاح طلبان بر مذاکره با آمریکا چیست؟

تحریم در تله هزار راه نرفته

ستاد ترامپ خواستار ابطال نتایج انتخابات در جورجیا شد

روحانی که در مسیر هجرت تبلیغی همسرش را از دست داد + عکس

تشکیل اداره نظارت بر وکلا در قوه قضاییه مغایر با لایحه استقلال کانون های وکلا است

روایت فرزندان شهید فخری زاده از لحظه ترور | واکنش همسر شهید در هنگام تیراندازی

تشکیل اداره نظارت بر وکلا در قوه قضاییه مغایر با لایحه استقلال کانون های وکلا است

سازمان ملل از تلاش های کویت در خلیج فارس استقبال کرد

این شیوه کنکور فقط در ایران و کوبا وجود دارد!

واکنش دادستان به استفاده از «مانکن های زنده خانم» در کرمانشاه

آیا ادب انسان را عاقبت بخیر می کند؟

سازمان ملل از تلاش های کویت در خلیج فارس استقبال کرد

دلنوشته عاشقانه الهام چرخنده برای همسرش در حرم رضوی

انتشار عکسی زیرخاکی از خواننده محبوب

ماجرای زنان مو بلوند و چشم آبی که برای هیتلر باردار می شدند؟!

توهین بی شرمانه خانه موسیقی با همکاری بی بی سی به اهالیش

آمار تامل برانگیز دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی از ایرانی های شاغل در گوگل

آن خبر هنوز دردناک است

غریب آبادی: ماری جوانا و حشیش موادمخدر ممنوع هستند

آن خبر هنوز دردناک است

اجرای موفق طرح شهید سلیمانی در شهرستان نمین استان اردبیل/ تغییر وضعیت قرمز به نارنجی و زرد

مناقصه سامانه یکپارچه مالی و اداری شرکت ملی پست

سمفونی کیهان قابل شنیدن شد/صداهایی که از اعماق کهکشان لایتناهی می آید+فیلم و عکس

مصوبه مجلس منافع صبر راهبردی نظام را مختل می کند

مصوبه ضد برجامی؛ اجماع نظام یا اجماع مجلس

کرونا و شکاف در فعالیت های دانشجویی

اتاق پژواک

چرا مجلس زودتر تصمیم گیری نکرد؟

اتاق پژواک

وزیر خارجه کرواسی ترور دانشمند هسته ای ایران را محکوم کرد

اهدای 200 نسخه از منابع انتشارات ارتش به کتابخانه عمومی شهید کشوری

اتاق پژواک

اعلام شرایط فعالیت کارکنان در دستگاه های اجرایی لرستان

کنایه سنگین ابطحی به نماینده طرفدار همکاری با طالبان!

اعلام شرایط فعالیت کارکنان در دستگاه های اجرایی لرستان

نفس مسیحایی سردار دلها قوت قلب مردم ایران شد/ از حضور 30 هزار نفری تا دفن اموات کرونایی در طرح سردار سلیمانی

جهان، علیه انحصارگرایی آمریکا در اینترنت

غریب آبادی: ماری جوانا و حشیش موادمخدر ممنوع هستند

واکنش روسیه به درز گزارش محرمانه آژانس درباره ایران

پادکست | همه چیز به محبت است

پادکست | خدا برای بنده اش جبران می کند

تداوم ترور دانشمندان هسته ای، نشانه ضعف و استیصال دشمن است

مسابقات قرآن کارکنان پایور و خانواد ه های ودجا

یارانه 45 هزار تومانی در سال 1400 نیز پرداخت می شود

پلی استیشن در زندان رجایی شهر!

متن کامل مناجات الذاهدین + صوت و ترجمه

بزرگداشت شهید فخری زاده برگزار می شود

کاندیدای زن در انتخابات 1400؟

حجم باورنکردنی زباله در ساحل دریای خزر! + عکس

تورم قوانین متضاد و مترادف/ تنقیح قوانین؛ داستان هزاران قانونِ «چوب لای چرخ»

تورم قوانین متضاد و مترادف/ تنقیح قوانین؛ داستان هزاران قانونِ «چوب لای چرخ»