مطالب مرتبط:
پشیمونی بهنوش بختیاری از عمل کردن بینی اش+عکس
ناکامی سیاست های دولت در تأمین و توزیع نهاده های دامی/ ورود میدانی مجلس برای بررسی مشکلات نهاده ها
پیگیری بیمه دانش بنیان ها در کمیسیون لوایح مجلس/ خلاء بیمه شرکت های دانش بنیان رفع می شود
مسوولان در حوزه اقتصاد مقاومتی خوب عمل نکرده اند/ با حمایت از تولید ملی اثر تحریم ها کاهش می یابد
طرح جدید مجلس برای بهره مندی تمام کارگران از بیمه تکمیلی
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 09:152020-10-24سياسي

تورم قوانین متضاد و مترادف/ تنقیح قوانین در مجلس از حرف تا عمل


ثبات و همچنین شفافیت قوانین و مقررات، از جمله مهم ترین عوامل در تامین امنیت اقتصادی یک کشور است که رسیدن به این هدف مهم با کاهش تورم قوانین و تنقیح آن میسر می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار پارلمانی بازار"، نگاهی اجمالی به وظایفی که به موجب قانون اساسی بر عهده مجلس شورای اسلامی گذاشته شده است، جایگاه حیاتی این بخش از نظام جمهوری اسلامی را نمایان تر می کند.

تصویب قوانین مورد نیاز خصوصا قوانین برنامه و بودجه به عنوان تنها مرجع عام قانونگذاری، نظارت بر قوه مجریه، رسیدگی به شکایات از طرز کار قوای سه گانه، تحقیق و تفحص در تمام امور کشور از جمله مهم ترین وظایف نمایندگان مجلس است که بی تردید، حضور نمایندگان متخصص، متعهد و کارآمد، تأثیری مستقیم در حسن انجام این وظایف دارد.

البته تنها اگر بخواهیم وظیفه مهم قانونگذاری را مورد مداقه قرار دهیم، خواهیم دید که طرح ها و لوایح مختلفی برای تصویب و تبدیل شدن به قانون، در موضوعات و حوزه های گوناگون و متفاوت فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و.

به مجلس ارائه می شوند که بررسی آنها نیازمند مطالعات دقیق کارشناسی در حوزه های ذیربط بدون در نظر گرفتن مصالح و منافع شخصی، جناحی و محلی است؛ چه آنکه در بسیاری از موارد، تصویب صحیح یک قانون می تواند راهگشای رفع بسیاری از مشکلات مردم و حکومت باشد و در مقابل اتخاذ یک تصمیم نابجا آثار زیان بار و جبران ناپذیری را به مردم و کشور تحمیل کند.

با این حال یکی از مهمترین مشکلاتی که قوه مقننه با آن دست به گریبان است همواره مشکل تورم قوانین موجود در کشور بوده که در ادوار مختلف مجلس برای آن راهکارهایی پیشنهاد شده و اما این تورم قوانین همچنان پابرجاست.

13 هزار قانون میرمحمدصادقی، معاون قوانین وقت مجلس دهم در تاریخ 14 تیر سال گذشته با اشاره به اینکه در طول 113 سال قانونگذاری در کشورمان حدود 13 هزار قانون، تدوین و تصویب شده است، گفت: قوانین موجود باید تنقیح و پالایش شود که البته منظور از تنقیح قوانین، پالایش قوانین و بررسی قوانین متروکه و مانند آن و دسته بندی آن هاست.

میرمحمدصادقی با بیان اینکه قوانین ، به درستی پالایش نشده است، اضافه کرد: برخی حقوق دانان و قضات هم درباره برخی قوانین اختلاف نظر دارند و همه این مسائل نشان می دهد که قوانین باید پالایش شوند.

در کنار این دیدگاه برخی دیگر از کارشناسان معتقدند که بحث تورم قوانین در اغلب محافل علمی مطرح است و به عنوان یک معضل شناخته شده است.

این کارشناسان تاکید دارند آنچه در ابتدا به ذهن می آید بحث کمیت قوانین است اما باید دانست که ما در همه موضوعات شاهد تورم قوانین نیستیم و گاهی در برخی موضوعات با کمبود قوانین مواجه ایم.

با این حال آنچه که مشکل آفرین است، پراکندگی قوانین است لذا پراکندگی قوانین نظام حقوقی را آزار می دهد بنابراین آن چیزی که مهم است این است که بتوانیم به راحتی به همه قوانین معتبر دسترسی داشته باشیم وتنقیح قوانین را مدنظر قرار دهیم.

گام تنقیحی مجلس البته مجلس شورای اسلامی پیرو این نقیصه بی کار ننشسته و اقداماتی را دراین راستا انجام داد.

به دلیل وجود انبوهی از قوانین و تعدد و کثرت آن در زمینه موضوعات واحد، پیراستن قوانین و مقررات از مواد زائد و منسوخ و دسترسی به قوانین و مقررات عاری از تعارض با سایر قوانین نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صدد تهیه طرحی تحت عنوان طرح تدوین و تنقیح قوانین برآمدند.

این طرح در جلسه علنی روز دوشنبه مورخ 10 اسفند 1388 مجلس شورای اسلامی مطرح و با اصلاحاتی به تصویب نمایندگان رسید و در راستای اصل 94 قانون اساسی جهت اظهار نظر به شورای نگهبان ارسال گردید.

پژوهش در قوانین با این حال مرکز پژوهش های مجلس نیز در پژوهشی با عنوان آسیب شناسی پدیده تورم قوانین به این مقوله پرداخت.

پیرو این پژوهش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تاثیر ثبات قوانین را در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مورد بررسی قرار داد.

در این گزارش آمده است؛ یکی از اصولی که در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی- و دیگر سیاست های کلی نظام با موضوع اقتصاد - مورد تاکید قرار گرفته، ثبات قوانین، مقررات و رویه ها است.

چنانکه در این نوشتار توضیح داده شده قوانین هنگامی می توانند وظیفه مهم خود به منظور راهنمایی شهروندان برای برنامه ریزی درباره فعالیت های اقتصادی را انجام دهند که با ثبات و پایدار باشند.

از نظر این نهاد پژوهشی وابسته به قوه مقننه، رایج ترین و چشمگیرترین رویه قانون گذار که سبب مخدوش شدن ثبات قوانین (نظام حقوقی) شمرده می شود، اقدام به قانون گذاری بیش از حد و نامتناسب در قالب تصویب مکرر قوانین جدید، اصلاح پی درپی قوانین موجود و تصویب الحاقیه های متعدد به قوانین است.

مهم ترین آسیب این رویه که به تورم قوانین (تورم قانون گذاری) معروف شده خدشه دار کردن امنیت حقوقی (یا ثبات حقوقی) است.

مرکز پژوهش های مجلس در ادامه آورده است: با اتخاذ راهکارهایی از جمله تدوین و تنقیح قوانین موجود، رویکرد حداقلی در تصویب قانون، التزام به اولویت لایحه بر طرح در ابتکار قانون گذاری، نظارت موثرتر بر اجرای قوانین و اتخاذ رویه ارزیابی تاثیرات قوانین، می تواند به ثبات قوانین و نظام حقوقی ما کمک کند.

اقدام مجلس انقلابی با این حال و با آغاز به کار مجلس یازدهم هم این نقیصه از سوی رییس و بسیاری از نمایندگان مطرح شد.

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی پس از تکیه بر کرسی ریاست مجلس یازدهم در چندین نوبت به مشکل تورم قوانین در کشور اشاره داشته و اخیرا هم در نشست جمع بندی سفر به سیستان و بلوچستان گفت: مشکل اصلی ما ضعف های نظارتی است.

در قانون گذاری بیشتر با تورم قوانین و غیر اجرایی بودن قوانین یا معطل گذاشتن قوانین روبه رو هستیم و با نظارت به این موضوع رسیدگی می کنیم.

اما این پایان کار نبوده و حجت الاسلام علیرضا سلیمی در همین زمینه به خبرنگار بازار" گفت : واقعیت این است که مجلس تبدیل به کارخانه قانون سازی شده است و همین امر موجب شده تا در بسیاری از امور قوانین موازی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ما درپاره ای از موضوعات قوانین متضاد داریم، اظهار داشت: همچنین ما در پاره ای از موضوعات قوانینی داریم که یک محتوا داشته اما عبارات آن تغییر کرده است و این مسئله یک امر عجیب و غریب است.

عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از مشکلات در زمینه تورم قوانین نشأت گرفته از بی دقتی و نگاه های احساسی مجالس مختلف به این موضوع بوده است.

وی اظهار داشت: بنابر این همین امر باعث شده تا موضوع تنقیح قوانین به عنوان یک ضرورت در کشور احساس شود.

این نماینده مجلس با اشاره به شروع به کار مجلس یازدهم و دغدغه ریاست آن پیرامون تنقیح قوانین اظهار داشت: در حال حاضر بحث تنقیح قوانین در مجلس یازدهم کلید خورده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر گروهی از نمایندگان مجرب و کارشناسان امر فعالیت خود در زمینه تنقیح قوانین را آغاز کرده اند اما این مسئله باید با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند.

عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی بیان داشت: البته خود مجلس یازدهم هم باید مواظب باشد تا در دامن گذشتگان نیافتد لذا اگر مجلس 10 الی 20 قانون تصویب کند بهتر از آن است که قوانین تبدیل به 200 مورد شوند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه قانون برای تسهیل اموراست، گفت: متاسفانه امروز بسیاری از قوانین نه تنها تسهیل کننده نیستند که چوب لای چرخ گردان اقتصاد گذاشته اند.

وی اظهار داشت: به نظر می رسد باید مرکز پژوهش ها و اداره قوانین مجلس به این مسئله ورود کرده و اجازه ندهند تا طرح های موازی و متناقض خودنمایی کند.

وی تاکید کرد: البته درمجلس دهم هم در زمینه تنقیح قوانین اقدامات خوبی انجام شد و صدها قانون در این مجلس که نقشی در موضوعات کشور نداشتند حذف شدند اما خب هزاران قانون دیگر باقی مانده و باید به این مسئله پرداخته شود.

نتیجه نهایی امروزه صاحب نظران اقتصادی و حقوقی بر این گزاره اتفاق نظر دارند که ثبات و همچنین شفافیت قوانین و مقررات، از جمله مهم ترین عوامل در تامین امنیت اقتصادی است.

ثبات قوانین، محیط اقتصادی را برای فعالیت های اقتصادی تثبیت کرده و شفافیت قوانین، امکان برنامه ریزی دقیق را فراهم می آورد.

ایجاد نگرش مبتنی بر این دو اصل در فرآیند قانون گذاری و مقررات گذاری، پیش نیاز دستیابی به قوانین و مقررات شفاف و با ثبات است.

هر چه قوانین با ثبات تر باشند، کمک بیشتری به امنیت اقتصادی می کنند لذا از رو نیاز است مجلس یازدهم نگاه جدی تری به مقوله تنقیح قوانین داشته و اقدامات موثرتر را در این رابطه انجام و عملیاتی کند.


کلید واژه ها: قوانین - تورم قوانین - قانونگذاری - نمایندگان - نظام جمهوری اسلامی - مجلس شورای اسلامی - خبرنگار پارلمانی - مهم ترین - وظایف - قانون - نمایندگان مجلس - امنیت اقتصادی - جمهوری اسلامی - اسلامی - مجلس - شورای اسلامی - تنقیح قوانین - تحقیق و تفحص - قانون اساسی - تنقیح - مورد - کشور - تورم - پارلمانی - خبرنگار - اقتصادی - برنامه - مستقیم - رسیدگی - شفافیت

آخرین اخبار سرویس:
پاشایی: اتهاماتی که از بیرون به مجلس می زنند نابه جا است

تعبیر خواب نماز خواندن در کلیسا

تعبیر خواب امام صادق خالکوبی

6 پیشنهاد نجات بخش برای رهایی از افسردگی

عناوین روزنامه های سیاسی 13 آذر 99/ روز وارونگی دولت +تصاویر

ترامپ: مدارک تقلب در انتخابات را به دیوان عالی می دهیم

به برجام برمی گردیم

اجرای مجازات سنگین برای قتل فرزند از تکرار آن پیشگیری می کند

اعتراض قالیباف، پاسخ روحانی

دولت »میرزا بنویس« بودجه نیست

دخالت در امور اجرا ممنوع

دو فرض غلط یک مصوبه

استقبال شهر های جهان از کریسمس

فتوتیتر | نبود عدالت استعدادها را تباه می کند

نماهنگ | دعای هفتم صحیفه سجادیه با نوای حسین حقیقی

اجرای مجازات سنگین برای قتل فرزند از تکرار آن پیشگیری می کند

روایت قادری از نقش باندهایی که مانع از تولید صفر تا صد خودرو در کشور می شوند

ترامپ: نظام انتخاباتی ما تحت حملات هماهنگ قرار دارد

آثار انواع گناه در زندگی انسان از منظر امام صادق (ع)

طراحی نظام جامع موضوعات نهج البلاغه

جملاتی که دل زنان را آب میکند

سپاه جیرفت عهده دار عملیات اجرایی طرح شهید سلیمانی

ترامپ: انگار نتایج انتخابات را می دانستید!

ترامپ: نظام انتخاباتی ما تحت حملات هماهنگی قرار دارد

ترامپ: انگار نتایج انتخابات را می دانستید

اعمال مدرک تحصیلی دوم فرهنگیان در رتبه شغلی

تولید بیش از 13 هزار لیتر مواد ضدعفونی توسط اوقاف فارس

گلایه خواننده مشهور از رعایت نکردن محدودیت های کرونایی توسط مردم

نگذارید نام «شجریان» محل اختلاف افکنی ها باشد

عکس نوشته از دریا نترسانم برای پروفایل

بودجه 1400 به زبان ساده

پیش بینی ترور با نیسان آبی حتی در سریال پایتخت! + ویدئو / مسئولان پاسخ بدهند

پنجشنبه/ فتوتیتر | نبود عدالت استعدادها را تباه می کند

عکس| افشای ترور دانشمند هسته ای توسط موساد در دوره احمدی نژاد

پنجشنبه/نماهنگ | دعای هفتم صحیفه سجادیه با نوای حسین حقیقی

سخن نگاشت | معلولین روحی نباشید

تنها بودن با ما چه می کند؟

تعریف و تمجید نماینده مجلس از سریال «خانه امن»

حاصل سیاست ملتمسانه برای بازگشت آمریکا به برجام همین ترور هاست

متناسب با تغییر وضعیت کرونا دستورالعمل متناسب اعمال خواهد شد

نگذارید نام «شجریان» محل اختلاف افکنی ها باشد

عکس نوشته تلنگر زدن برای پروفایل

انتقاد عارف از اقدام مجلس و شورای نگهبان در تصویب قانون ضدبرجامی

گزیده روزنامه های 13 آذر 1399

طراحی شهری علت آسیب دیدگی مردم اهواز بود، نه سیلاب!

آیت الله نوری همدانی در تماس تلفنی جویای حال آیت الله مصباح یزدی شد

تاکید مدیران عالی استان قم بر لزوم اجرای طرح مشاغل خانگی

منتظری: در اتخاذ مواضعمان در مقابله با بیگانگان تجدیدنظر جدی کنیم

ترورهای مکرر، حاصل سیاست ملتمسانه برای بازگشت آمریکا به برجام

سازمان ملل دولت «مادورو» را بعنوان نماینده ونزوئلا به رسمیت شناخت

دلواپسی پاستور/پنج ایراد اساسی در لایحه بودجه امسال / سناریو های پس از وضعیت قرمز / نفت از بودجه 1400 هم نرفت

تاکید مدیران عالی استان قم بر لزوم اجرای طرح مشاغل خانگی

بودجه 1400 با این کیفیت اقتصاد کشور را بهبود نمی دهد

ایده های کارآفرینی برای کودکان و نوجوانان

مجازات پدر قاتل چیست؟

سازمان ملل دولت «مادورو» را بعنوان نماینده ونزوئلا به رسمیت شناخت

منتظری: در اتخاذ مواضعمان در مقابله با بیگانگان تجدیدنظر جدی کنیم

توزیع یکهزار پرس غذا بین شهروندان درگیر با آبگرفتگی در اهواز

اعلام بودجه صداوسیما و طرح چند پرسش

عکس نوشته من همانم برای پروفایل

اندیشه های حکومتی امام خمینی از دیدگاه آیت الله مصباح / خرداد سال 1377

سازمان ملل دولت مادورو را به رسمیت شناخت

تأثیر قصه گویی بر رفتار و شکل گیری شخصیت کودکان/ قصه یکی از روش های قرآن برای تربیت

لازمه تحلیل گفتمانی در جامعه، توسعه و تقویت سواد رسانه ای است

عملکرد انقلابی؛ راز توسعه فعالیت های قرآنی

بهترین گزینه ایران برای انتقام از دشمن چیست؟

ترامپ: نظام انتخاباتی ما تحت حملات هماهنگی قرار دارد

متن کامل دعا یستشیر + صوت و ترجمه

بررسی میدانی مسئولان حوزوی شهر الوان از سیل بندهای بیت فهد

ایجاد سامانه جامع اطلاعات بیکاران و شاغلین لرستان

روانشناسی معنوی یا دینی و مذهبی کدامیک؟

ایجاد سامانه جامع اطلاعات بیکاران و شاغلین لرستان

از جاماندگان سهام عدالت تا تاخیر در تحویل خودرو توسط ایران خودرو

تعبیر خواب ذرت ، امام صادق و مکزیکی پخته ابن سیرین و خوردن بلال کبابی

تعبیر خواب بوسیدن پا ، به طور کلی معنای بوسیدن پای دیگران در خواب چیست

تشریح راهبرد های 7 گانه طرح شهید سلیمانی

تصویر سیدحسن خمینی در منزل شهید فخری زاده، دانشمند ایرانی ترور شده

اعمال مدرک تحصیلی دوم فرهنگیان در رتبه شغلی

یادمان شهید فخری زاده با عنوان» فخر قم و فخر ایران» برگزار شد

اعطای تسهیلات قرض الحسنه به آسیب دیدگان بارندگی های خوزستان

نگاه سیاسی اتکا بر مساعدت های بین المللی باید تغییر داده شود

نظارت دقیق و کامل محدودیت های اجتماعی بدون همراهی مردم و رسانه ها شدنی نیست

آخرین بودجه قرن در غیاب بزرگان!

تقدیر وزیر کشور ازرانندگان ناوگان حمل و نقل مسافری/اعمال دستورالعمل ها متناسب با تغییر وضعیت

مراسم ترحیم حجت الاسلام و المسلمین شهیدی محلاتی برگزار شد

هدف از ترور اخیر در تهران ،تحریک ایران و ایجاد مناقشه در منطقه است

اعلام جزییات محدودیت های کرونایی هفته آینده

دوره آموزش تسهیل گر سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران برگزار می شود

روایت عجیب وزیر سیدمحمد خاتمی از ترور یک دانشمند هسته ای توسط موساد، در دوره احمدی نژاد

سخنرانی ظریف در ششمین نشست بین المللی گفت وگو های مدیترانه ای ایتالیا

تعبیر خواب ظرف شیشه ای ، هدیه گرفتن و شکستن بطری و شکستن لیوان

تعبیر خواب حلقه نامزدی برای دختر مجرد ؛ معنی دیدن حلقه نامزدی برای دختر

هر نظر اصلاحی را درباره ساختار بودجه می پذیریم

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت مهمترین اثر مرحوم شهیدی در بنیاد شهید است

نظارت دقیق و کامل محدودیت های اجتماعی بدون همراهی مردم و رسانه ها شدنی نیست

دستور نوبخت برای جبران خسارت خوزستانی ها

هر نظر اصلاحی را درباره ساختار بودجه می پذیریم/ از بانک مرکزی استقراض نمی کنیم

تغییرات اقلیمی چگونه به موضوعی راهبردی در حوزه امنیت ملی آمریکا تبدیل شد؟

فرق چرا با چگونه؟

مقام حزبی روس: ترور فخری زاده ضایعه ای برای محافل علمی جهان است

تورم قوانین متضاد و مترادف/ تنقیح قوانین در مجلس از حرف تا عمل

تورم قوانین متضاد و مترادف/ تنقیح قوانین در مجلس از حرف تا عمل