موضوعات داغ: - ايران خودرو - باشگاه پرسپوليس - شجاع خليل زاده - هزينه خانوار - تيم استقلال - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق بازنشستگان - فصل نقل و انتقالات - دانشگاه علم و صنعت - پرويز پورحسيني - كارلوس وينيسيوس - بازتاب - اعلام نتايو - پروبيوتيك - تبادكان - موتورسواري - مرگ بر ضدولايت فقيه - تجارت ايران و عراق - دانشگاه منابع طبيعي گرگان - دانشجويان ايراني - شهيد حسن طهراني مقدم - آصف علي زرداري - فرزند خواندگي

مطالب مرتبط:
حماس: سازش هیچ سنخیتی با فرهنگ و مردم سودان ندارد
اقتصاد نابسامان سودان بازیچه منافع ترامپ شده است/ فلسطین برای مردم سودان عقیده است نه سیاست/ اعلام عادی سازی روابط، تحت فشار آمریکا صورت گرفت
مجلس باید به اقتصاد ومعیشت مردم ورود کند
اقتصاد ایران را چه کسانی اداره می کنند؟/ انبوهی از سوگولی در اقتصاد داریم/ مردم به دلال تبدیل شده اند!
تشییع جنازه مفتی شهر دمشق با حضور مردم سوریه
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 09:052020-10-24سياسي

حضور مردم، پیش شرطِ پررنگِ اقتصاد فرهنگ


ایرنا- یک استاد دانشگاه گفت: اقتصاد فرهنگ در دوران پسا کرونا دوام طولانی نخواهد داشت زیرا شرایط حوزه فرهنگی نیاز مشخص و مبرمی به حضور مردم به عنوان پیش شرط پررنگ اقتصاد فرهنگ دارد.

- اقتصاد فرهنگ در دوران کرونا یکی از موضوعاتی است که این روزها در سطح دنیا برجسته شده و سوالات متعددی را برای صاحبنظران حوزه های فرهنگی و هنری مطرح ساخته است؛ بر همین اساس رسانه ها از خطرهای این دوران سخن می گویند و اذهان عمومی و توجه سیاستمداران و سیاستگذاران را به این سمت رهنمون شده اند.

چنانچه روزنامه انگلیسی گاردین در صفحه ای با عنوان فرهنگ در خطر به اهمیت و ضرورت توجه به مخاطراتی می پردازد که کرونا متوجه فرهنگ کرده است.

شاید پیش از این، اهمیت اقتصاد بر فرهنگ و تاثیرات عمیقی که به واسطه افت و تعطیلی بسیاری حوزه های فرهنگی متوجه بدنه فرهنگ و هنر جوامع بود تا این اندازه برجسته نبود؛ موضوعی که شیوع کووید 19 به یکباره برجسته ساخت و فرهنگ را دچار مشکلاتی اساسی ساخت.

تجربه خالص بسیاری از حوزه های فرهنگی به واسطه فضای آنلاین ممکن نیست جبار رحمانی انسان شناس و استاد دانشگاه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا در توضیح مولفه های اقتصادفرهنگ متاثر از شیوع ویروس کووید 19، گفت: کرونا در این مدت در حوزه های اجتماعی و فرهنگی خلل هایی را وارد ساخت است.

وی افزود: بسیاری از حوزه های فرهنگی و اجتماعی مبتنی بر تعاملات و عرصه های به اصطلاح بنیانی یا کلیدی هستند که روح زندگی ادم ها را تشکیل می دهند؛ مانند مراودات نزدیک و محفل های خصوصی و جشن و مهمانی و هر نوع فعالیت جمعی دیگر که در چند ماه گذشته مختل شده اند چرا که شما باید از این محافل پرهیز کنید.

در نتیجه کرونا در عرصه های فرهنگی و اجتماعی هم وارد شده و بسیاری از حوزه هایی که عرصه های فعالیت فرهنگی و حتی اقتصاد فرهنگ و سیاست فرهنگ بوده است هرکدام به نوعی دچار شوک یا اختلال شده اند؛ به همین دلیل است که بعد از این مدت زمان که حدود 10 ماه گذشته است، سیستم های فرهنگی در حال تلاش برای پیدا کردن راهکارهایی جایگزین هستند ولی این جریان به این سادگی نیست.

رحمانی تصریح کرد: یکی از حوزه های مهم در این موضوع، اقتصاد فرهنگ است.

اقتصاد فرهنگ مبتنی بر تولید و مصرف کالاها و خدمات فرهنگی است؛ چه در حوزه آثار هنری و چه در حوزه کالاها و خدمات و فعالیت های فرهنگی فرقی ندارد؛ چون مراودات انسانی دچار اختلال شده، این موضوع به یک مسئله بدل شده است.

پیش از این در بسیاری از موارد بخشی از کالاها و خدمات فرهنگی را نه به صورت فردی که به صورت جمعی و در تعاملی گسترده مصرف می کرده ایم؛ حوزه ای مانند توریسم که در آن به یک فضای خاص فرهنگی می رویم، مدتی را به واسطه تجربه های خاصی که به ما می دهد، سر می کنیم، ضمن این که هزینه ای هم برای استفاده از این خدمات توریسی صرف می کنیم و این رفتار صنعت توریسم را ایجاد می کند؛ موضوعی که امروز بسته و تعطیل شده و دیگر به شکل قبل امکان استفاده از این فضاها و مکان ها وجود ندارد، همچنان که بسیاری از هتل ها بسته شده و هر آن جایی که محل تجمع انسان ها بوده، دچار خطر است.

وی افزود: پیامد این اختلال در تعاملات انسانی، هم جلوگیری از جابه جایی های جمعیتی است و هم جلوگیری از تجمع انسانی؛ در این معنا و در هر دو حالت که صنعت فرهنگی بر آن مبتنی است، این اتفاق رخ داده است؛ یعنی در سینماها، تئاترها و همه فعالیت های حوزه اقتصاد فرهنگ و فعالیت هایی که مبتنی بر تجمع انسانی هستند یا در فعالیت هایی مانند توریسم، گالری ها و .

که مبتنی بر جابه جایی هستند.

پیامد اصلی کرونا این است که آدم ها باید در جای خودشان بمانند و زیاد جابه جا نشوند و در تجمعی نباشند؛ هرچند در این زمان برخی از فعالیت های فرهنگی تلاش کرده اند تا در فضای آنلاین خودشان را بسط دهند ولی تجربه خالص در بسیاری از حوزه ها به واسطه فضای آنلاین ممکن نیست.

شرایط خاص حوزه های فرهنگی این استاد دانشگاه با تاکید بر شرایط خاص حوزه های فرهنگی و عدم انطباق کامل آنان با فضای آنلاین، بیان کرد: شاید بتوانید فیلم ها را آنلاین تماشا کنید اما بسیاری از فعالیت ها بصورت آنلاین عملی نیست؛ همچنان که توریسم مبتنی بر یک تجربه اصیل ناشی از حضور در مکان خاص است و لذا نمی شود که به صورت آنلاین توریسم را تجربه کرد.

وی افزود: باید توجه داشته باشیم که انتقال حوزه های فرهنگی به حوزه آنلاین و مجازی دو پیش زمینه را لازم دارد: یکی آن که خود آن فضای فرهنگی قابلیت انتقال داشته باشد و مهمتر این که مخاطبان یا مصرف کنندگان یا کنشرگان این حوزه ها، توانایی و مهارت و قابلیت لازم برای فعالیت در حوزه فضای مجازی را داشته باشند و این موضوع تقریبا در میان ما خیلی جا نیفتاده است.

در برخی از حوزه ها این امکان فعالیت در فضای آنلاین فراهم است؛ مانند سمینارها و برخی نمایشگاه های آنلاین اما در مجموع ما همچنان مبتنی بر تجربه دست اول و جسمی هستیم یعنی من باید در آن فضا حضور فیزیکی داشته باشم تا بگویم آن فعالیت را انجام داده ام چون همه ما چنان عادتی داریم؛ لذا بسیاری از این حوزه های فرهنگی و اقتصاد فرهنگ قابلیت انتقال را ندارند و به همین دلیل همه آنها تا حدی خوابیده اند.

امروز اگرچه فضاهایی مانند کافی شاپ ها باز شده اند اما نکته این است که فضایی چون کافی شاپ را نمی توان از دور تجربه کرد و آدم ها باید حضور فیزیکی در آن محل داشته باشند.

رحمانی ادامه داد: بنابراین هر فعالیت در حوزه اقتصاد فرهنگ که مبتنی بر جابه جایی آدم ها و تجمع باشد تا اطلاع ثانوی دچار اختلال است، این حوزه ها می تواند حوزه های بسیار مهم فرهنگی یا فراغتی یا هر حوزه دیگر باشد به هرحال تمام این موارد دچار اختلال هستند و هنوز ما نمی دانیم که کرونا چه زمانی تمام می شود ولی دیر یا زود باید تمام شود وگرنه جامعه را با خودش مضمحل می سازد و این بسیار خطرناک است.

اما قاعدتا در دوران پساکرونا اتفاق خاصی نمی افتد و باز با اندکی از تغییرات جزیی به شیوه های سابق بازمی گردیم؛ لذا این گونه نیست که تصور کنیم دوران پساکرونا دورانی بسیار عجیب است.

اصلا عجیب نیست چرا که امروز در شرایطی خاص هستیم و مردم در این شرایط خاص عمل می کنند که شامل قطع مراودات و استفاده از ماسک و .

است.

تبدیل کرونا به خاطره این استاد دانشگاه با اشاره به شرایط فرهنگی در دوران پساکرونا خاطرنشان کرد: همه این موارد موقتی و این آن چیزی است که باید به آن دقت کرد.

هرچند زود است که در مورد تمام شدن کرونا صحبت کنیم اما وقتی اعلام کنند که کرونا تمام شده است، ممکن است تا مدتی مردم موقتی ولع تکرار تجربه های پیشاکرونا را داشته باشند ولی بعد دوباره همه چیز به شرایط عادی بازگشته و کرونا به یک خاطره بدل می گردد.

وی افزود: هرچند کرونا احتمالا در برخی از حوزه ها اثرگذار باشد؛ مثلا وقتی بسیاری از جلسات به صورت مجازی برگزار شد، بسیاری به این باور رسیدند که این شیوه بسیار خوب است؛ به خصوص در شهرهای بزرگ و پرترافیک که جا به جایی های جمعیتی خود یک مسئله بود و امروز اینها کنار رفته است، اگرچه اینها حوزه هایی بسیار محدود هستند اما کرونا نشان داد که می شود آنان را از دور و به شکل مجازی برگزار کرد.

ولی لذت زندگی در بسیاری از فعالیت هایی است که طبق مبحثی که پیشتر گفتم، مبتنی بر جا به جایی آدم ها و تجمعات است؛ بنابراین همه اینها دوباره به سیاق سابق بازمی گردد.

در شرایط فعلی ما دچار بحران هستیم و بسیاری از فعالیت های فرهنگی تقریبا تعطیل شده اند یا پروتکل های خاصی دارند؛ البته کشورهایی مانند ما که نتوانسته اند با کرونا به درستی مواجهه شوند بحران های فعلی را دارند وگرنه بسیاری از کشورها بحران ها را پشت سرگذارده اند؛ مثلا در نیوزلند مورد کرونایی دیگر نیست یا چین بسیاری از فعالیت های جمعی خود را از سر گرفته است و یا هنگ کنگ نمایشگاه هایش را به صورت حضوری برگزار می کند.

رحمانی یادآور شد: در نتیجه بسیاری از کشورهایی که توسعه یافته محسوب می شوند، توانسته اند مواجه ای بهتر و موفق تر با کرونا داشته باشند و اصولا در کشورهایی که در حوزه اقتصاد سیاسی دچار بحران هستند، کرونا هم بحرانی دیگر شده است که نشان می دهد نسبتی بین وضعیت کرونایی و ناکارآمدی های اقتصادی و سیاسی وجود دارد.

یعنی این ناکارآمدی ها هستند که کرونا را به یک بحران بدل ساخته اند چرا که کرونا فی النفسه به تعبیری خیلی بحران نیست.

در این منطق بعید است که در پساکرونا در عرصه جهانی اتفاق خاصی بیفتد چون بسیاری از کشورها این قضیه را مهار کرده اند و این نشان می دهد که سایر کشورها هم می توانند.

ولی به هرحال بخش اعظم فرهنگ و شرایط فرهنگی باید به وضعیت پیش از کرونا بازگردد.

لذا اقتصاد فرهنگ در دوران پس از کرونا به صورتی طولانی نمی تواند دوام بیاورد چون شرایط حوزه فرهنگی نیاز مشخص و مبرمی به حضور مردم دارد.

زندگی از نوع دیگر این انسان شناس در پاسخ به این پرسش که تغییرات فرهنگی در دوران پس از کرونا را به چه صورتی پیش بینی می کند، گفت: در مورد تغییرات فرهنگی پس از این دوران، پیش بینی خاصی ندارم و فکر می کنم این تغییرات تا حدودی موقتی است.

ما در حوزه های مختلف این تغییرات را مشاهده می کنیم؛ چنانچه بخشی از تغییرات فرهنگی زندگی روزمره خودمان است و بخشی فعالیت های فراغتی ما است.

وی افزود: فرهنگ اگر بخواهد در شرایط کرونا بقا داشته باشد، فصلی جدید و بسیار متفاوت خواهد شد اما کرونا تجارب فرهنگی خاصی هم برای انسان ایجاد کرد؛ این که ما مدتی کوتاه بسیاری از فعالیت های انبوه و مصرفی خودمان را کنار گذاشتیم و دیدیم که می شود جور دیگری هم زندگی کرد.

تهدید کرونا به آدم ها این امکان این را داده است که به مسائل بنیادین معنای زندگی، توجهی بیشتر داشته باشند.

البته نمی دانیم این تجارب خاص شرایط کرونایی تا چه میزان دوام خواهد داشت ولی قطعا بی تاثیر هم نخواهد بود.

رحمانی تصریح کرد: موضوع فرهنگ و محیط زیست، مثال خوبی در این باره است؛ چنانچه در این مدت به دلیل این که آدم ها کمتر وارد محیط زیست شدند، محیط زیست توانست نفس بکشد و به ما نشان داد که تا چه اندازه در وضعیت بغرنج آن مقصر و موثر هستیم.

در نهایت به نظر می رسد تغییرات شدت زیادی نخواهد داشت چرا که همه چیز در حوزه فرهنگی میل بازگشت به قبل را دارد؛ یعنی چنانچه از این تغییر در بیاییم، به شیوه قبل بازخواهیم گشت.

این استاد دانشگاه، یادآور شد: البته آسیب هایی هم در این وضعیت کرونایی باقی می ماند؛ مانند آدم هایی که در این مدت تغییراتی را تجربه کردند و یکسری از شیوه های زندگی جابه جا شد؛ سبک هایی از زندگی آسیب دید و مشاغلی از بین رفتند و همه اینها نشان می دهد که ضرورتی برای بازاندیشی در شیوه های زندگی وجود دارد اما همه اینها در شرایط تعلیق ناشی از کرونا است و نمی توانیم دقیق بگوییم که در پساکرونا آدم ها این مولفه ها را نگه می دارند یا رها می سازند.


کلید واژه ها: فرهنگ - اقتصاد - روزنامه انگلیسی گاردین - فرهنگی - حضور مردم - دوران - کرونا - استاد دانشگاه - فرهنگی و هنری - حوزه - سیاستمداران - اهمیت - فرهنگ و هنر - حضور - مردم - رسانه ها - دانشگاه - انگلیسی - روزنامه - تعطیلی - طولانی - سوالات - گاردین - یکی از - عمومی - شرایط - واسطه - رسانه - استاد - ضرورت

آخرین اخبار سرویس:
2 وزیر مهمان یک کمیسیون

واکنش شاعر خوزستانی به شهادت محسن فخری زاده

سازمان بورس و اوراق بهادار آماده همکاری با بسیج

وزیر خارجه ونزوئلا ترور شهید فخری زاده را محکوم کرد

بانیان ترور شهید فخری زاده باید در افکار عمومی جهان منزوی شوند

پیام تسلیت دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در پی شهادت «شهید محسن فخری زاده»

پاسخ سردار دهقان به برخی پرسش ها درباره ترور «شهید فخری زاده»

قوه قضاییه با مسئول توهین کننده به امام خمینی(ره) برخورد کند

بسیج دانشجویی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به ترور شهید فخری زاده واکنش نشان داد

دشمنان به دنبال متوقف کردن پیشرفت ایران هستند/ ترور شهید فخری زاده نتیجه لبخند به دشمن بود

پیشنهاد نامگذاری خیابانی در تهران به نام شهید فخری زاده

با پای پیاده از آفریقای جنوبی تا مسجدالاقصی و تا خانه خدا

امیر حیدری: نیروهای مسلح دشمنان بزدل را از هرگونه خباثتی پشیمان می کنند

روحانی درباره زمان واکنش به ترور فخری زاده: به موقع و مناسب، پاسخ خواهیم داد

بازتاب پیام مقام معظم رهبری در رسانه های عراق 

خون شهدای هسته ای طومار رژیم صهیونیستی را در هم می پیچد

توضیحات سردار دهقان درباره جزییات عملیات ترور شهید محسن فخری زاده

عاملان شهادت دکتر فخری زاده به سزای اعمالشان می رسند

حکم 20 سال حبس برای دیپلمات ایرانی نادرست است

ارتحال خیرنیک اندیش شهرستان بابل وعضوسابق شورای شهربابل:

پیام رهبر انقلاب درباره ترور دانشمند هسته ای در صدر خبر های ایتالیا

ادامه واکنش های بین المللی به ترور دانشمند هسته ای ایران

ترور شهید فخری زاده نتیجه لبخند به دشمن بود/ صحبت درباره مذاکره با آمریکا ‎خسارت محض است

همسر مرحوم حجت الاسلام راستگو درگذشت

بعیدی نژاد: انتظار داریم دولت انگلیس جنایت ترور شهید فخری زاده را محکوم کند

پیام تسلیت دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پی شهادت دکتر فخری زاده

کمک «خانه مان» به افرایش مهارت زندگی در خانه نشینی کرونایی

دستگاه های اجرایی شهرری تا 14 آذرماه تعطیل هستند

گفتگو با بهاره هدایت در مورد خشونت کلامی تا مرثیه برای مارادونا

ادارات بهارستان به صورت دور کاری و حضور یک دومی کارکنان فعال است

پیام تسلیت دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در پی شهادت «شهید محسن فخری زاده

عوامل ترور فخری زاده و حادثه نطنز یکی است/ سازمان انرژی اتمی مجری تصمیمات ارشد کشور است

درخواست ایران برای شناسایی و تعقیب عاملان ترور شهید فخری زاده

دعوت به پویش مهرماندگار

تسلیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی شهادت شهید فخری زاده

نشست «مدیریت فضای مجازی در خانواده» برگزار می شود

پیام رییس رسانه ملی در پی ترور شهید فخری زاده

دانش حذف شدنی نیست و راه شهید فخری زاده ادامه دارد

فعالان دانشجویی کشور ترور شهید فخری زاده را محکوم کردند / دیگر راهی برای مذاکره باقی نمانده!

کتاب «آینده خبر، مفاهیم و سناریوها» در بازار کتاب

دبیرکل انصارالله: مسئولیت و مقام برای جانفشانی است

انتصاب معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی خوزستان

بشنوید اکنون ندای لشکر آماده ها را!

پیام تسلیت سازمان محیط زیست در پی ترور شهید فخری زاده

مجمع روحانیون مبارز: مسئولان برای حفاظت از شخصیت هایی مثل شهید فخری زاده چاره اندیشی کنند

پرورش یافتگان مکتب شهادت راه شهید فخر ی زاده را با اقتدار ادامه خواهند داد

جامعه جهانی و سازمان های بین المللی نسبت به ترور دانشمند ایرانی واکنشی قاطع نشان دهند

ترور دانشمند هسته ای ایران بی پاسخ نمی ماند

بازتاب پیام مقام معظم رهبری در پی ترور شهید فخری زاده در رسانه های خارجی

بادامچیان: خون شهدای هسته ای طومار رژیم صهیونیستی را در هم می پیچد

پیام معاون حقوقی قوه قضاییه در پی ترور محسن فخری زاده

سفارش اول ترم، تحویل بعد از امتحان

وزارت خارجه فعال تر از توییت زدن مسئله ترور شهید فخری زاده را پیگیری کند

«دستور رهبر انقلاب برای مجازات عاملان و آمران ترور فخری زاده» در رسانه های عربی

«درخواست رهبر انقلاب برای مجازات عاملان و آمران ترور فخری زاده» در رسانه های عربی

عاملان شهادت شهید فخری زاده به سزای اعمالشان خواهند رسید

پیام تسلیت مسئولان یزد در پی شهادت سردار فخری زاده

هفته سوم کورس پاییزه کشور در گنبدکاووس 16 و 17 آذرماه برگزار می شود

دانشجویان دانشگاه های تهران خطاب به مجلس: هرچه سریع تر خروج از برجام را تصویب کنید

تصاویری از تجمع در اعتراض به ترور اخیر در تهران

محکومیت ترور شهید فخری زاده توسط دانشگاهیان سمنان و شاهرود

سومین مرحله رزمایش همدلی و کمک مومنانه در مشهدمقدس کلید خورد

تکذیب شایعات درباره سلامتی احمدرضا احمدی

استاندار گیلان: طرح محله محور شهید سلیمانی تمام خانوارها را تحت پایش کرونا قرار می دهد

پیام استاندار فارس به مناسبت شهادت دکتر فخری زاده

سکاندار جدید حوزه هنری خراسان رضوی مشخص شد

نماینده مجلس: دشمنان با ترور نمی توانند مانع رشد علمی کشور شوند

در های صنایع بنیاد مستضعفان به روی متخصصان داخلی باز است / برگزاری رویداد برنامه نویسی آنلاین دانشگاه شریف

دبیرکل جدید سازمان همکاری اسلامی انتخاب شد

فتوتیتر | عاملان ترور شهید را مجازات کنید/ تلاش های علمی او را ادامه دهید

ایجاد مرکز پایش فقر و شناسایی نیازمندان

الزام همراه داشتن کارت ملی برای مراجعه به ادارات و حمل و نقل عمومی

اصولِ خانه نشینی | چطور در روز های قرنطینه از تنش های خانوادگی کم کنیم

ترور شهید «فخری زاده» سرعت سقوط اسراییل را بیشتر می کند

مقایسه خبر رسانی صداوسیما با بی بی سی فارسی و ایران اینترنشنال در ماجرای ترور شهید فخری زاده

جزییات الزام همراه داشتن کارت ملی برای اخذ خدمات اداری و حمل و نقل در شهرها اعلام شد

chr(034)نفوذchr(034) و chr(034)حفره امنیتیchr(034) در ترور شهید فخری زاده؟

وزارت خارجه، حکم 20 سال حبس برای دیپلمات ایرانی را تکذیب کرد

اجرای سراسری طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در اهر

بیانیه دانشگاه جامع امام حسین(ع)| تقویت بینه دفاعی در مقابل سلاح های کشتار جمعی سرلوحه کار شهید فخری زاده بود

نیروی دریایی ارتش و سپاه مدعیان را به استیصال کشانده اند

بادامچیان ترور شهید فخری زاده را تسلیت گفت

جزییات الزام کارت ملی برای خدمات حمل و نقل

مصائب سیلاب پلدختر همچنان ادامه دارد/ اعتبارات اندکی که راه به جایی نمی برد

عاملان شهادت شهید فخری زاده به سزای اعمالشان خواهند رسید

آنکارا: اقدام علیه دانشمند هسته ای ایران، عملیاتی تروریستی بود

حسین دهلوی چگونه هنرمندی بود؟

معرفی مجازی جاذبه های کرمان به گردشگران خارجی

ترکیه ترور دانشمند ایرانی را محکوم کرد

یک هیات مذهبی در مشهد 9 زندانی را آزاد کرد

علت ترور شهید فخری زاده در پایان دولت ترامپ

ترور شهید فخری زاده نشان از پیشرفت ایران در صنعت هسته ای و هراس دشمن دارد

خدمات بنیاد شهید بصورت دور کاری ارائه می شود

کاهش تراکم کارکنان از طریق دورکاری وتقلیل حضور کارمندان

مسئولان برای حفاظت از شخصیت هایی مثل شهید فخری زاده چاره اندیشی کنند

بازتاب سخنان روحانی در رسانه های عربی؛ در زمان مناسب انتقام می گیریم

یزدی ها برخورد با عاملان ترور شهید فخری زاده را خواستار شدند

وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن شهادت دکتر فخری زاده را تسلیت گفت

جزییات الزام همراه داشتن کارت ملی برای اخذ خدمات اداری و حمل و نقل در شهرها

پیام شهردار اصفهان به مناسبت شهادت دانشمند شهید محسن فخری زاده

حضور مردم، پیش شرطِ پررنگِ اقتصاد فرهنگ

حضور مردم، پیش شرطِ پررنگِ اقتصاد فرهنگ