موضوعات داغ: - تمرين امروز تيم فوتبال استقلال - جمهوري آذربايجان - تيم فوتبال استقلال - حجت الاسلام - فوتبال استقلال - فصل نقل و انتقالات - واكسيناسيون - سرور مجازي ايران - نقل و انتقالات تابستاني - نقل و انتقالات - علي رويين تن - خطرات فضاي مجازي - زباله خشك - حمايت دولتي - سايت راهور 120 - جشنواره جهاني فيلم فجر - فوايد اينترنت - تاريخچه دربي تهران - انگشت نگاري - سهراب سليمي - عمر مومني - سوء ظن - استخوان سازي

مطالب مرتبط:
پشیمونی بهنوش بختیاری از عمل کردن بینی اش+عکس
جوانی بهنوش بختیاری در 45 سالگی + عکس
آزمون استخدامی سازمان تامین اجتماعی چهارمحال و بختیاری برگزار شد
6 نفر بر اثر کرونا در چهارمحال و بختیاری جان باختند
جوانی بهنوش بختیاری در 45 سالگی + عکس
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 08:352020-10-24سياسي

درباره سردار اسعد بختیاری


ایرنا- سردار اسعد بختیاری از شناخته شده ترین چهره های سیاسی، اجتماعی تاریخ معاصر ایران و از رؤسای روشنفکر و تحصیلکرده مشروطه خواه بختیاری به شمار می رفت که با فتح تهران نقش بی بدیلی در سرنگونی استبداد و برپایی آزادی و دموکراسی ایفا کرد.

- علی قلی خان بختیاری معروف به سردار اسعد بختیاری در 1236 خورشیدی در جونقان چهار محال بختیاری دیده به جهان گشود.

در کتاب تاریخ بختیاری در شرح احوالات وی چنین آمده است: …علیقلی خان سردار اسعد، چهارمین فرزند حسینقلی خان ایلخانی کل بختیاری است… در سال 1274 ق/1857 م.

در قشلاق بختیاری متولد شد پدر سردار اسعد حسینقلی خان ایلخانی از رجال متنفذ دوران قاجاریه و ایلخان بزرگ بختیاری بود که توانست با متحد کردن طوایف مختلف بختیاری به قدرت و موقعیت بزرگی در آن روزگار دست یابد.

(1) سردار اسعد در کودکی به تعلیم زبان فارسی و عربی پرداخت و در دوران جوانی برای سیاحت به هندوستان و مصر رفت.

سپس عازم پاریس شد و 2سال در آنجا ماند، شاید نخستین جرقه های فعالیت های سیاسی و اجتماعی وی در این دوران زده شد و در این مدت با فرهنگ و تمدن اروپایی آشنایی بیشتری یافت.

وی در پاریس و در دانشگاه سوربن در رشته کارشناسی علوم سیاسی فارغ التحصیل شد.

مهدی ملک زاده مورخ و از رجال مشروطیت در کتاب انقلاب مشروطیت ایران در خصوص تاثیر اندیشه و شخصیت سردار اسعد در فتح تهران می نویسد: سردار اسعد به اروپا مسافرت کرد و در پاریس پایتخت فرانسه که در آن موقع مهد تمدن و آزادی و اندیشه های تازه و نوین بود، اقامت گزید و در اندک مدتی جذب افکار مترقی و آزادی خواهانه اطرافیان خود شد.

چرا که از تجربه تلخی که از دوران استبدادی به خاطر داشت از صمیم قلب آرزو می کرد که روزی ایران از زیر یوغ استبداد رها شده و بتواند به یک آزادی واقعی و عدالت اجتماعی دست یابد.

(2) سردار اسعد و حضور بختیاری ها در انقلاب مشروطه خوانین بختیاری در خلال سال های 1284-1290 خورشیدی (1905-1911م) در یک مسیر مهم و پرتشنج گام گذاشتند و رهبری جنبش مشروطیت ایران را بر عهده گرفتند.

محمدعلی شاه نه تنها در تهران به مخالفت با اساس مشروطه برخاست بلکه به حکام شهرهای تبریز و دیگر شهرهای مهم چون اصفهان و رشت و غیره، دستور داد تا با آزادی خواهان و مشروطه طلبان مبارزه کنند.

این رفتار باعث بروز فرصتی برای مردم اصفهان گردید.

آنها که سال ها از ظلم و ستم ظل السلطان که قریب 38 سال بر آن شهر حکومت داشت به ستوه آمده بودند در 1286 خورشیدی علیه ظلم و ستم ظل السلطان و قاجارها قیام کردند تا وی مجبور شود تا به ناچار از مقام خود استعفا دهد.

همچنین در 1288 خورشیدی که محمدعلی شاه قاجار مجلس را منحل کرده و بیشتر افراد وطن پرست و سردمداران مشروطیت را کشته و برخی را به زندان انداخته و از انتشار روزنامه­ ها جلوگیری می ­کرد، بختیاری­ ها به تدریج نقش فعال و پر رنگ­ تری در جنبش مشروطیت بر عهده گرفتند.

(3) این وقایع سرآغازی برای تصمیم آزادی خواهان و مشروطه طلبان شد تا با عزیمت به تهران، دست به سرنگونی محمدعلی شاه بزنند.

بنابراین این اقدامات محمدعلی شاه موجب شد که سراسر ایران دچار آشوب، ناآرامی و اغتشاش شود.

در این زمان برخی از خاندان بختیاری­ ها مانند حاج علی قلی خان سردار اسعد و برادرانش به حمایت از مشروطیت برخاسته و کمر همت به سرنگونی استبداد محمدعلی شاه بستند.

سردار اسعد که هنگام به توپ بستن مجلس و آغاز استبداد صغیر در فرانسه اقامت داشت و در طول اقامت خود در آن جا با افکار مترقی آشنا شده بود به شدت از برقراری نظام مشروطه حمایت می کرد.

بنابراین برای جمع آوری قشون راهی سرزمین بختیاری شد و در 16 اردیبهشت 1288خورشیدی در میان استقبال پرشور مردم و با سپاهی از بختیاری به اصفهان وارد شد.

این همان سپاهی بود که می بایست، چندی بعد به فتح تهران برود.

(4) سردار اسعد هدف خود از فتح تهران را برپایی آزادی و دموکراسی و این حرکت را خواست مراجع و علمای نجف و مشروطه خواهان اعلام کرد.

در کتاب تاریخ ایران نوشته حسن پیرنیا در خصوص فتح اصفهان و تهران به دست بختیاری ها آمده است.

علیقلی خان سردار اسعد از روسای روشنفکر این طایفه [بختیاری] که در فرنگستان بود به اصفهان آمد و به دستیاری صمصام السلطنه، اصفهان را از دست قوای دولتی گرفت و ملیّون از چند طرف به عزم فتح تهران و برانداختن شاه عازم پایتخت شدند و در جنگ مختصری که در قریه بادامک نزدیک کرج اتفاق افتاد، قوای قزاق و سیلاخوریِ حامیان شاه را شکست دادند و در 23 تیر 1288 خورشیدی وارد تهران شدند.

(5) در همین زمان، از شمال ایران نیز نیروهای مجاهدین راهی تهران شده و در 22 تیر 1288 خورشیدی وارد شهر شدند.

محمدعلی شاه که تاب مقاومت نداشت، همراه با 500 تن از مرتجعین به نام دولت قاجار، سران و امیر بهادر جنگ، بستگان و سربازان به سفارت روس در محله زرگنده تهران پناهنده شد.

(6) پس از فتح تهران، ملیون محمدعلی شاه را از سلطنت خلع و فرزند خردسالش احمدشاه را به جای او نشاندند، بار دیگر مشروطیت احیا شد اما محمدعلی شاه پس از برکناری بیکار ننشست و برای بازپس گیری تاج و تخت خود با حمایت و تجهیز روس ها و شاهزاده سالارالدوله به همراه نیروهای اجیر شده چندین بار به تهران حمله کرد اما حملات آنها با مقاومت سرسختانه بختیاری ها و دیگر مجاهدین با شکست مواجه شد.

سرانجام، وقتی صمصام السلطنه بختیاری برای سر شاه مخلوع جایزه تعیین کرد، محمدعلی شاه برای همیشه از ادعای سلطنت دست کشید و به روسیه پناه برد.

از این زمان به بعد بختیاری ها به عنوان نیروی ملی مورد توجه و تقدیر قرار گرفتند و نمایندگان مجلس شورای ملی با تصویب مصوبه ای به شکلی رسمی از فداکاری های این ایل تجلیل کردند.

بعد از فتح تهران، عده ­ای از سواران با رؤسای خود در تهران ساکن شدند و برخی از آنها مناصب مهم کشوری را به دست آوردند، برای نمونه سردار اسعد به وزارت داخله و جنگ رسید و نجفقلی خان صمصام السلطنه بر کرسی صدارت تکیه زد.

در واقع خوانین بختیاری با حمایت از مشروطیت و شرکت در فتح تهران از نیرویی ایلی و محلی به قدرتی ملی تبدیل شدند.

بنابراین سردار اسعد بختیاری در نهضت مشروطه خدمات غیرقابل انکاری انجام داد و بدون شک بدون حرکت وی و سپاهش به تهران محمدعلی شاه سرنگون نمی ­شد.

به عبارت دیگر اگرچه سرنگونی محمدعلی شاه محصول همکاری تمام آزادی خواهان در تبریز و رشت و دیگر جای­ ها بود اما بختیاری­ ها و به ویژه سردار اسعد نیز نقشی تعیین کننده در این میان داشتند.

سردار اسعد چهره ای فرهنگ دوست و روشنفکر همانطور که در بالا گفته شد، سردار اسعد پس از فتح تهران مدتی به وزارت داخله و در حدود یک سال به وزارت جنگ منصوب شد و اصلاحاتی در قشون وزارت جنگ انجام داد اما خیلی زود برای همیشه با مناصب دولتی خداحافظی کرد و نماینده افتخاری مجلس شورای ملی شد.

در واقع وی علاقه ای به مناصب دولتی و حکومتی نداشت و تنها هدفش از فتح تهران نه به خاطر رسیدن به پست و مقام بلکه او طرفدار برقراری آزادی، مشروطیت و قانون گرایی در کشور بود.

او که آزادی، قانون گرایی و پیشرفت و توسعه را در ممالک آزاد اروپایی دیده و تجربه کرده بود، اشتیاق زیادی داشت تا وطنش از این نعمات و برکات آن بهره مند شود.

این چهره فرهنگ دوست و روشنفکر به فعالیت های علمی و پژوهشی و توسعه علوم و فنون علاقه زیادی داشت و کتاب های متعددی را تالیف و ترجمه کرد، اگرچه به علت ضعف قوه بینایی نتوانست نویسندگی را ادامه دهد اما به حمایت و تشویق همه جانبه مادی و معنوی نویسندگان و مترجمان پرداخت.

او نویسندگان و مترجمان برجسته کشور را به جونقان زادگاه خود در چهار محال و بختیاری فراخواند و به تالیف و ترجمه گماشت و به کمک آنها توانست کتاب های مهم و تاثیرگذاری مانند تاریخ بختیاری، تاریخ حمیدی، دختر فرعون، عشق پاریس، غاده الانگلیس، هانری سوم، هرمس مصری و.

را ترجمه و تالیف کنند.

بنابراین وی به عنوان چهره ای فرهنگ دوست و روشنفکر خدمات شایانی را در عرصه های فرهنگی و اجتماعی به ثمر رساند.

ادبا و بزرگان تاریخ معاصر ایران از جمله علامه قزوینی، علامه دهخدا، ملک الشعرا بهار، وحید دستگردی، دکتر مهدی ملک زاده (فرزند ملک المتکلمین) و… از شخصیت ممتاز وی تجلیل کردند.

اما در کنار فعالیت های علمی و پژوهشی یکی دیگر از دل مشغولی های سردار اسعد مسایل فرهنگی و آموزشی بود.

ساخت و تاسیس مدارس نوین به سبک اروپایی جهت تعلیم و تربیت کودکان ایرانی مهمترین مساله ای بود که ذهن سردار اسعد را به خود مشغول ساخته بود.

به همین دلیل وقتی که دولت مشروطیت به پاس خدمات صادقانه و زحمات بی دریغ وی در سرنگونی استبداد و برقراری مشروطیت و آزادی مبلغ 500 تومان (سالیانه 6000 تومان) که در آن روزگار مبلغ هنگفتی به حساب می آمد به عنوان حقوق و مواجب ماهیانه برای وی در نظر گرفت، او تصمیم گرفت تا از استفاده از این مبلغ صرف نظر کرده و تمام آن را جهت امر ترویج معارف، تاسیس مدارس و تعلیم و تربیت کودکان ایرانی اختصاص دهد.

با این مبلغ چند مدرسه در تهران همچون مدرسه فرهنگ ساخته یا تعمیر شد اما چند سال بعد سردار اسعد نظر خود را تغییر داد و علاقمند شد تا این مبلغ خرج ترویج معارف و تعلیم و تربیت کودکان بختیاری در دهکرد (شهرکرد فعلی) شود.

این فعال فرهنگی قبل از پیروزی مشروطیت در میان خوانین و روسای ایلات خود دبستانی به سبک جدید در جونقان روستای اربابی خود تاسیس کرد.

یکی دیگر از اقدامات وی این بود که پس از پیروزی مشروطیت نیز عده ای از نوجوانان فارغ التحصیل همین مدرسه را برای تکمیل تحصیلات به اروپا فرستاد.

بدین ترتیب سردار اسعد از جمله افرادی بود که در پیشرفت و ترقی ایل بختیاری کوشش زیادی به عمل آورد.

جلوگیری از نفاق و اختلاف میان خان های بختیاری و برقراری صلح و اتحاد میان آن ها، برافکندن آداب و رسوم کهنه و خلاف شرع و عرف همچون ارث ندادن بختیاری ها به دختران و جلوگیری از تحمیل مخارج گزاف بر دوش خانواده های صاحب عزا و عروسی از جمله کوشش ها و اقدامات این رجل برجسته بود که نشان از عقل و دانش و ذهن تحول خواه و نوگرای وی داشت.

بی تردید سردار اسعد شخصیتی آزادی خواه، وطن پرست و بیگانه ستیز بود و علاوه بر اینکه در پیروزی مشروطیت نقش اساسی داشت، در تاریخ و فرهنگ ایران زمین و سرزمین بختیاری نیز نقش ارزنده ای ایفاء کرد.

وفات این شخصیت اثرگذار بر تاریخ مشروطیت که سال ها از بیماری چشم رنج می برد در اواخر عمر کاملاً نابینا و خانه نشین شد تا اینکه سرانجام در دوم آبان 1296خورشیدی در تهران دیده از جهان فروبست پیکر او در تکیه میرفندرسکی گورستان تخت فولاد اصفهان در کنار آرامگاه پدرش حسین قلی خان ایلخانی به خاک سپرده شد.

منابع 1- سردار اسعد بختیاری، تاریخ بختیاری تهران، انتشارات اساطیر، 1376، ص 427 2- تاریخ انقلاب مشروطیت ایران –مهدی ملک زاده، انتشارات سخن، 1387، ص 256 3- گارثویت، جن.

رالف، بختیاری ها در آینه تار یخ، ترجمه مهراب امیری، تهران، انتشارات آنزان، 1375 صص 252-254.

1.

دانشور علوی، نورالله، تاریخ مشروطه ایران و جنبش وطن پرستان اصفهان و بختیاری، کتابخانه دانش، 1335، ص64.

4- حسن پیرنیا(مشیرالدوله)، تاریخ ایران، تهران، چاپ دهم، نشر نامک، 1379، ص 735 5- گارثویت، جن.

رالف، بختیاری ها در آینه تار یخ، ترجمه مهراب امیری، تهران، انتشارات آنزان، 1375، ص 271.


کلید واژه ها: بختیاری - سردار - تاریخ معاصر ایران - حسینقلی - تاریخ معاصر - تاریخ - دوران - زبان فارسی - تحصیلکرده - هندوستان - دموکراسی - بزرگ - خورشیدی - اجتماعی - روشنفکر - قاجاریه - علی قلی - جونقان - مشروطه - پرداخت - تهران - فارسی - جوانی - مختلف - فرزند - کودکی - معروف - ایران - طوایف - تعلیم

آخرین اخبار سرویس:
احیای 12 هزار واحد تولیدی کشور به همت بنیاد برکت

زیباترین باران پاییزی + فیلم

نجفی: شهید فخری زاده بدست تروریست های رژیم صهیونیستی ترور شد

شهادت دانشمندان هسته ای عزم ملت ایران را جدی تر می کند

ببینید | وداع با پیکر شهید محسن فخری زاده

انصارالله یمن:پاسخ ایران به ترور شهید فخری زاده مشروع و قانونی خواهد بود

شهادت شهید فخری زاده و روایت سازی رسانه ها

حضور رییس قوه قضاییه در معراج شهدا و دیدار با خانواده شهید فخری زاده

ترور نظام مند دانشمندان نقض آشکار قواعد آمره و غیر قابل تخطی حقوق بین الملل بشر است

اسماعیل هنیئه ترور شهید فخری زاده را تسلیت گفت

سردار قاآنی: نیروهای مسلح برای انتقام خون شهید فخری زاده هم پیمان شده اند

هنیه ترور شهید فخری زاده را محکوم کرد

نامه گلایه آمیز پرستاران به روحانی

روایت فرزند شهید فخری زاده از لحظه ترور؛ جنگ تمام عیار بود | پدر و مادر در لحظه ترور کنار همدیگر بودند

گزارش خبرنگاران از اجرای محدودیت های کرونایی

پیام تسلیت جامعه جوانان اسلامی در پی شهادت شهید محسن فخری زاده

بیانیه ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور و هیأت رزمندگان اسلام در پی ترور شهید فخری زاده

باید از متهمان ردیف اول ترورها انتقام سختی گرفت

استاندار بوشهر:ترور شهید فخری زاده بیانگر ضعف استکبار است

مهم ترین خبر های جامعه که در 8 آذرماه رخ داد

مراسم وداع با پیکر شهید فخری زاده

نمایندگان پارلمان لیبی در «طبرق» خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شدند

همت بانوان بسیجی برای رفع محرومیت روستا های مراغه

محکومیت ترور شهید فخری زاده از سوی خانه کارگر خوزستان

رییس قوه قضاییه: خون شهیدان سلیمانی و فخری زاده به افول نظام سلطه کمک می کند و هر چه زودتر شاهد تحقق این اتفاق خواهیم بود

آخرین واکنش های جهانی به ترور دانشمند هسته ای ایران

ناگفته های فرزند محسن فخری زاده از لحظه ترور پدر

وداع خانواده شهید فخری زاده با این شهید بزرگوار+عکس

ترور شهید فخری زاده نشان ترس دشمنان از پیشرفت ایران در صنعت هسته ای است

دستگاه های اطلاعاتی از سرمایه های گرانسنگ ملی هوشمندانه تر حفاظت کند

نیروی دریایی ارتش و سپاه مدعیان ابرقدرتی در دریا را به کرنش و استیصال کشانده اند

نخستین تصویر از پیکر مطهر شهید فخری زاده در معراج شهدا

انتقاد الیاس نادران از دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی کشور در پی ترور شهید فخری زاده

واکنش سوریه به ترور شهید فخری زاده

عوامل ترور فخری زاده و حادثه نطنز یکی است/ سازمان انرژی اتمی مجری تصمیمات ارشد کشور است

پیام نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در محکومیت ترور شهید فخری زاده

دیدار وزیر دفاع با خانواده شهید فخری زاده

بیانیه شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در پی ترور شهید فخری زاده

رویکرد علمی و تخصصی بسیاری از مشکلات رفع می شود

بیانیه کمیته امداد خوزستان در پی ترور شهید فخری زاده

آمران و عاملان جنایت اخیر پاسخی پشیمان کننده دریافت خواهند کرد

حضور ابراهیم رییسی بر پیکر شهید محسن فخری زاده (عکس)

حضور رییسی در معراج شهدا و دیدار با خانواده شهید فخری زاده

اگر فضای بسیجی در دستگاه قضایی حاکم شود، دیگر کسی جرأت نمی کند از رشوه و پارتی بازی و ناحق کردن حق حرف بزند/ مردم باید امنیت را در پرتو احکام صادر شده از قضات لمس کنند

اختلاف موقوفات و انفال مشخص است

ویدئویی از وداع با پیکر شهید محسن فخری زاده

سردار قاآنی: با تمام نیروهای مدافع میهن برای انتقام خون شهید فخری زاده هم پیمان می شویم

وداع خانواده شهید فخری زاده با پیکر مطهر این شهید در حضور رییس قوه قضاییه

پایان تلخ تراژدی دانشجویان صنعت نفت

پیام تسلیت دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پی ترور شهید فخری زاده

زوج معروف هالیوود در همسایگی چهره های سرشناس

تروریست ها اول تحریم می کنند سپس با کروات به پای میز مذاکره می آیند

سردار قاآنی: با تمام نیروهای مدافع میهن برای انتقام خون شهید فخری زاده هم پیمان می شویم

عوامل ترور شهید فخری زاده و حادثه نطنز یکی است | اظهارات مهم کمالوندی درباره عامل ترور

روایت فرزند شهید فخری زاده درباره جزییات حادثه ترور

درد سرهای تاریخ تولدهای لاکچری

سردار قاآنی هیچ صفحه ای در فضای مجازی ندارد

نخستین تصویر از پیکر مطهر شهید محسن فخری زاده در معراج شهدا

روایت فرزند شهید فخری زاده درباره جزییات ترور

بیش از 6000 شغل برای مددجویان کرمانشاهی ایجاد می شود

ببینید | اولین تصویر از شهید فخری زاده پس از شهادت

دکتر مونسان شهادت محسن فخری زاده دانشمند هسته ای کشورمان را تسلیت گفت

خون شهدای ترور پایمال نخواهد شد

پیام رهبر حزب وطن ترکیه به امام خامنه ای؛ آقای فخری زاده شهید همه ما هستند

رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضاییه دستگیر شد

اقدامات مؤسسه فقاهت و تمدن اسلامی در برپایی کرسی آزاداندیشی و تولید چندرسانه ای

پیام تسلیت مدیرعامل سازمان بیمه سلامت به دنبال ترور دانشمند کشورمان

تماس تلفنی اسماعیل هنیه با ظریف در محکومیت ترور شهید فخری زاده

اطلاعیه شماره 94 مربوط به استان کرمان نیست

وداع خانواده شهید فخری زاده در معراج شهدا

نخستین واکنش سردار قاآنی به ترور شهید محسن فخری زاده

بیش از 6000 شغل برای مددجویان کرمانشاهی ایجاد می شود

امام جمعه اهل سنت بندرعباس: ترور اخیر اقدامی فتنه انگیز علیه ملت ایران است

مسوولان شمال اصفهان ترور شهید فخری زاده را محکوم کردند

تصویری از پیکر دانشمند شهید فخری زاده

اولین تصویر از شهید محسن فخری زاده پس از شهادت + عکس

سردار قاآنی: در گرفتن انتقام خون شهید فخری ‎زاده با تمامی نیروها هم پیمان می‎شویم

وبینار بررسی تأثیر گفتگو و همکاری ادیان بر حفظ ارزشهای دینی

تسلیت جبهه خلق برای آزادی فلسطین درپی شهادت دکتر فخری زاده

بازی رایانه ای «سفیر عشق» آماده شد

کمالوندی: عوامل ترور شهید فخری زاده و حادثه نطنز یکی است

جزییات الزام همراه داشتن کارت ملی برای اخذ خدمات اداری و حمل و نقل اعلام شد

ترور ناجوانمردانه دانشمندان خللی در راه پیشرفت ایران ایجاد نمی کند

ملت ایران خواستار عکس العمل مقتدرانه در برابر ترور شهید «فخری زاده» است

عشایر و شیوخ آبادان و خرمشهر ترور شهید فخری زاده را محکوم کردند

ادامه ثبت نام فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور تا 12 آذر

عشایر و شیوخ آبادان و خرمشهر ترور شهید فخری زاده را محکوم کردند

تصویر پیکر شهید فخری زاده در معراج شهدا

ترورشهیدفخری زاده نشان ازپیشرفت ایران درصنعت هسته ای وهراس دشمن دارد

بیانیه شورای عالی قرآن در پی شهادت محسن فخری زاده

پیام تسلیت استاندار هرمزگان در پی شهادت دکتر محسن فخری زاده

استاندار هرمزگان: طرح جامع شهرک مسکونی گردشگری دوتیس تصویب شد

انبار احتکار شیرخشک صنعتی در میناب توسط اطلاعات سپاه کشف شد

سوریه ترور شهید فخری زاده را محکوم کرد

بیانیه خانه احزاب در محکومیت ترور

سردار قاآنی هیچگونه صفحه مجازی ندارد

پیام تسلیت بانک آینده به مناسبت شهادت دکتر محسن فخری زاده

محکومیت ترور دانشمند هسته ای توسط مشهدی ها

آنکارا:اقدام علیه دانشمندهسته ای ایران،عملیاتی تروریستی بود

ادامه راه دانشمندان هسته ای توسط هم قطاران آن شهیدان

درباره سردار اسعد بختیاری

درباره سردار اسعد بختیاری