مطالب مرتبط:
/گزارش/ ذهن های کُند اما معمولی/ دیرآموزان را بشناسیم
عصبانیت شدید پیمان یوسفی از مسئولین فوتبالی با لحن نقی معمولی + فیلم
ببینید | وقتی پیمان یوسفی روی آنتن زنده ادای «نقی معمولی» را درآورد
اگر بخواهیم ارزش کار ها را بدانیم، باید هدف آن کار ها را بشناسیم
ببینید | انتقاد تند پیمان یوسفی به نقل وانتقالات جنجالی به سبک «نقی معمولی» روی آنتن زنده
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 08:302020-10-24سياسي

ذهن های کُند اما معمولی/ دیرآموزان را بشناسیم


دیرآموزان کمی پایین تر از افراد عادی هستند، اما در عین حال آن قدر توانمندی دارند که در گروه دیگر قرار نمی گیرند.

- ایسنا/لرستان دیرآموزان کمی پایین تر از افراد عادی هستند، اما در عین حال آن قدر توانمندی دارند که در گروه دیگر قرار نمی گیرند.

دلایل این وضعیت شناخته شده نیست اما این افراد از نظر ظاهری، تفاوتی با افراد عادی ندارند و در نتیجه از روی شکل ظاهری نمی توان آن ها را شناخت، از آن جایی که شناخت کمی درباره این افراد در اجتماع وجود دارد تا امروز از قابلیت ها و توانمندی های آن ها کمتر استفاده شده و البته خانواده های آن ها نیز حمایت کمی دریافت می کنند.

شناسایی کودکان دیرآموز به ویژه در سال های پیش از دبستان کار آسانی نیست، ممکن است آن ها تفاوت چشمگیری با همسالان شان نداشته باشند و والدین تنها متوجه کُندی آن ها در کسب برخی مهارت ها شوند، با افزایش سن و ورود به مدرسه، تفاوت های این کودکان بیشتر به چشم می آید.

کودکان دیرآموز چه کسانی هستند؟ مریم کاووسی، روانشناس بالینی در گفت وگو با ایسنا با بیان این که کودک دیرآموز توانایی یادگیری مهارت های تحصیلی ضروری را دارد اما میزان و عمق یادگیری اش نسبت به متوسط همسالانش کمتر است، اظهار کرد: این کودکان دارای بهره هوشی بین 70 تا 85 هستند و به علت رشد ذهنی کم، قادر به فراگیری مطالب و حل مسائل، همانند افراد عادی و هم سن و سال های خود عمل نمی کنند.

وی با اشاره به این که در واقع نمرات آزمون هوش کودکان دیرآموز بالاتر از آن است که این کودکان را در ردیف کودکان عقب مانده ذهنی قرار بدهیم و پایین تر از آن است که آن ها را با گروه کودکان دارای توانایی یادگیری نرمال مقایسه کنیم، افزود: به طور کلی خانواده ها در تشخیص و شناسایی کودکان دیرآموز با مشکلاتی مواجه هستند، به این دلیل که آن ها معمولاً در ظاهر مشکلی ندارند.

کاووسی اظهار کرد: این کودکان در بسیاری از موقعیت ها رضایت بخش عمل می کنند و تشخیص این امر بیشتر مواقع تا رفتن به مدرسه به طول می انجامد، هر چند با ورود این کودکان به مدرسه، تشخیص این مسأله ممکن است و می توان این کودکان را در کلاس درس با ویژگی هایی مثل ناتوانی در درک مفاهیم انتزاعی، محدود بودن دامنه معلومات عمومی، محدود بودن خزانه لغت نسبت به سایر همسن و سال ها، کند بودن روند یادگیری نسبت به سایر کودکان، مشکلات اساسی در خواندن و فهم کتاب های درسی، نداشتن اعتمادبه نفس و نداشتن توجه و تمرکز کافی تشخیص داد.

این روانشناس با اشاره به این که ظرفیت و دامنه حافظه کوتاه مدت این کودکان کمتر است، افزود: تفکر آن ها بیشتر عینی، ملموس و انعطاف ناپذیر است و کمتر قادر به بازگشت پذیری هستند.

وی با اشاره به این که نگرش کودکان دیرآموز به مدرسه و تحصیل معمولاً منفی است، اظهار کرد: تعداد غیبت های آنان بیشتر است و در بسیاری از موارد از سوی معلم و همکلاسان خود طرد می شوند، این نگرش منفی نسبت به کودکان دیرآموز در کلاس های سوم تا پنجم بیشتر است شاید به این دلیل که آن ها مشکلات سازگاری بیشتری دارند.

کاووسی با بیان این که گاهی این دانش آموزان تعارض های اجتماعی خود را به شکل پرخاشگری نشان می دهند چراکه در هنگام مواجهه با بحران های بین فردی و شخصی، سازوکارهای ناکارآمدی برای مقابله در پیش می گیرند، عنوان کرد: دیرآموزان انگیزه تحصیلی بالایی ندارند و همین امر باعث درماندگی و ناامیدی و پایین آمدن عزت نفس آن ها در مدرسه است.

این روانشناس با اشاره به این که تجربه شکست مکرر در کلاس، فقدان هدف برای آینده، نگرش منفی همکلاسان و روش های نادرست آموزش انگیزه تحصیلی این کودکان را به شدت کاهش می دهد، عنوان کرد: آن ها از مشکلات رفتاری خود آگاه نیستند و نمی توانند عواطف خود را به طور مناسب ابراز کنند.

عدم تمرکز و توجه مشکل اصلی کودکان دیرآموز روح اله عباسی، روانشناس در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: از لحاظ روانشناسی کودکان دیرآموز در میزان عمق یادگیری و تحصیل خود دچار مشکل هستند اما باید آن ها را از کودکان عقب مانده ذهنی مجزا بدانیم.

وی با اشاره به این که کودکان دیرآموز در عمق مطالب که بیشتر حافظه کوتاه مدتشان را درگیر کرده دچار ضعف هستند، عنوان کرد: مطالب از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت انتقال می یابند که این کودکان در این بخش دچار اختلال هستند.

عباسی با بیان این که ضریب هوشی این کودکان بین 70 تا 85 درصد متغیر است، افزود: کودکان دیرآموز آمادگی یادگیری مطالب کلی را دارند و در همه موارد دیرآموز نیستند، برخی از آن ها بیشتر در ریاضی و املاء دچار مشکل هستند یعنی مطالب کلی را به خوبی فرا می گیرند اما در جزییات مقداری مشکل دارند.

این روانشناس تأکید کرد: علاوه بر ضعف حافظه کوتاه مدت، مشکل اصلی این کودکان عدم توجه و تمرکز است، آن ها به اندازه کافی تمرکز ندارند.

وی با اشاره به دلایل ابتلای کودکان به دیرآموزی، اظهار کرد: یکی از دلایل این امر می تواند عوامل ژنتیکی، دوره بارداری مادر و آزاد نگذاشتن کودک در دوره 7 سال اول زندگی است که بتوانند بازی کنند و از طریق آن تمرکز و توجه را فرا گرفته و تمرین کنند.

عباسی با بیان این که متأسفانه بیشتر مهدها و پیش دبستانی های ما علمی و تخصصی عمل نمی کنند، عنوان کرد: در بیشتر این مراکز با آموزش زبان های مختلف به کودکان زمان و فرصت بازی کردن که باعث توجه و تمرکز بیشتر در آن ها می شود را می گیرد که به نظر من کار کاملاً اشتباهی است.

این روانشناس با اشاره به این که در زندگی کودکان سه دوره هفت ساله داریم، افزود: هفت سال اول مخصوص بازی، هفت سال دوم مخصوص آموزش و هفت سال سوم نیز مخصوص متعلقات عزت و حُرمت نفس است که از طریق آن به کودک بها می دهیم که بتواند در جامعه زندگی کند، که این اصول در جامعه ما کمتر رعایت می شود.

وی عنوان کرد: مواردی که باعث تشدید این ضعف می شود نوع نگرش عاطفی و احساساتی دیگران ازجمله والدین به آن هاست، انگ هایی که به این افراد زده می شود و برخوردها در نوع مناسبی قرار ندارد.

عباسی بیان کرد: اولین عامل درمان، قبول و پذیرش والدین مبنی بر دیرآموز بودن کودکان است که در این صورت 30 درصد راه درمان طی شده است و مرحله دوم صبر و حوصله والدین است چراکه لازم است با صبر و حوصله مطالب را بهتر برای فرزندانمان جا بیاندازیم.

ضرورت آموزش یک حرفه به کودکان دیرآموز زیبا لشنی، مشاورخانواده در امور تحصیلی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به ضرورت اهمیت دادن به مقوله کار آینده کودکان دیرآموز، اظهار کرد: معمولاً برخی افراد بدون در نظر گرفتن محدودیت توانایی های ذهنی این گروه از دانش آموزان آنان را سرزنش و با دیگران مقایسه می کنند که چنین برخوردهایی موجبات شکست و دلزدگی بیشتر آنان را نسبت به تحصیل، فراهم می کند.

وی با اشاره به یأس و نااُمیدی ناشی از شکست در مدرسه بیان کرد: گاه این دانش آموزان با عدم اعتماد و اطمینان بر این باورند که من به درد هیچ کاری نمی خورم بنابراین در برخورد با چنین دانش آموزانی باید محدودیت ذهنی آنان را در نظر گرفت تا با آموزش یک حرفه، متناسب با توانایی ها و نیازهای خود شغل آینده خویش را پایه ریزی کنند.

لشنی در تبیین نقش معلمان کودکان دیرآموز گفت: کودکان دیرآموز به وقت و انگیز ه بیشتر نیاز دارند و بر این اساس بهترین معلم کسی است که نقاط ضعف آنها را یافته و تشویقشان کند تا در زندگی بر ضعف ها و ناتوانیشان غلبه کنند.

این مشاور خانواده بر برخورد با دانش آموزان دیرآموز به دور از نگاه منفی و تعصب تاکید کرد و گفت: برای رسیدن به اهدافمان لازم به آموزش خانواده و جامعه است و اگر یک کودک دیرآموز درست آموزش نبیند، نشان دهنده ناکار آمد بودن روش آموزشی است.

وی به نقش والدین در آموزش این کودکان اشاره نیز کرد و افزو: والدین به عنوان معلمان طولانی مدت کودک بین خانه و مدرسه هستند که بهترین کمک را به دانش آموزان خواهند کرد.

آنچه در رابطه با کودکان دیرآموز باید توجه داشت این است که همواره باید به آن ها توجه داشته و آن ها را با دیگر افراد معمولی مقایسه نکنیم، چراکه این کار از نظر روحی آن ها را تحت فشار زیادی قرار خواهد داد و عواقبی گاه جبران نشدنی در پیش دارد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: افراد - توانمندی - توان - شناخت - تفاوت - عادی - افزایش سن - قرار - گروه - دیگر - خانواده - شناسایی - همسالان - استفاده - والدین - قابلیت - افزایش - کودکان - حمایت - مهارت - وضعیت - امروز - ویژه - ورود

آخرین اخبار سرویس:
فرماندار: حمایت از تولید، محور کار مدیران رضوانشهر باشد

ناهید خدا کرمی: تعطیلی دو هفته ای، تهران را از بحران خارج می کند

اینستاگرام برای چندمین بار حساب کاربری امام جمعه تبریز را مسدود کرد

اولین سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مارگون منصوب شد

جهادگران بسیجی لرستان در سنگر مقابله با کرونا

اجرای طرح آزادی زندانیان جرایم غیر عمدتوسط بسیج حقوق دانان لرستان

300 بسته کمک معیشتی بین نیازمندان تربت حیدریه توزیع شد

سه کتاب از سلسله پرسمان های دینی دفتر تبلیغات اسلامی منتشر می شود

معروف ترین آتشکده تاریخی شرق ایران + عکس

دومین جلسه فوق العاده دولت درباره لایحه بودجه 1400

نمی دانم چرا یک عده دائم روی بحث فیلترینگ حساس هستند؛ هرچیزی سر جای خودش خوب است / عضو همه پیام رسان های خارجی هستم / باید از الگوی موفق تولید موشک در ایجاد شبکه اجتماعی داخلی استفاده کنیم / آنانی که نگران فیلترینگ هستند، همان هایی اند که از کالای ایرانی حمایت نمی کنند

واکنش جان کری به انتخاب شدنش به عنوان مقام دولت بایدن

کنایه یک نماینده سابق به نمایندگان: خودتان اموال دولت را بخرید!

روند بررسی لایحه بودجه سال 1400 کل کشور در دستور کار قرار گرفت

تمام بخش های ایالت آریزونا نتیجه انتخابات را تایید کردند

نامزد تصدی وزارت خارجه دولت بایدن معرفی شد

کنایه مرغی عضو هیات رییسه مجلس به روحانی / رییس صداوسیما: در راس اعتماد مردم قرار داریم / علی جنتی: هر کسی کاندیدای 1400 شود، باید به عقلش شک کرد!

معاون اجتماعی پلیس: باید در فرآیند تأمین نظم و امنیت، فاصله خود را با مردم کم کنیم

سه راه پیشنهادی کاترین اشتون به بایدن برای احیای برجام

معرفی تیم بایدن | سِمَتِ جان کری در دولت بایدن | نخستین زن برای ریاست سازمان های اطلاعاتی آمریکا | نخستین لاتین تبار برای وزارت امنیت داخلی

تردد خودرو ها در دو روز گذشته 39 درصد کاهش داشته است/ رفع محدودیت ها درگرو رعایت پروتکل های بهداشتی است

ادامه روند بررسی لایحه بودجه سال 1400 کل کشور در جلسات هیات دولت

روند بررسی لایحه بودجه سال 1400 کل کشور ادامه یافت

اجرای طرح آزادی زندانیان جرایم غیر عمد توسط بسیج حقوق دانان لرستان

همراه داشتن کارت ملی برای شناسایی کرونایی ها الزامی شد

از نامزدهای احتمالی اصلاحات در انتخابات ریاست جمهوری تا بررسی طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها

برترین عکسها از فضا در سال 2020 + عکس

گزارش جدید نشان داد: «جوانان مسلمان بریتانیا با احساس خفگی و خشم از نژادپرستی»

پایگاه مقاومت شهید حاج قاسم سلیمانی در شورای حل اختلاف مرکز استان راه اندازی شد

سِمَتِ جان کری در دولت بایدن | نخستین زن برای ریاست سازمان های اطلاعاتی آمریکا | نخستین لاتین تبار برای وزارت امنیت داخلی

پیام توییتری کری پس از انتصابش در کابینه بایدن

ویزیت رایگان روستاییان سنندج توسط گروه های جهادی بسیج

تشییع و خاکسپاری آیت الله جعفری در شرایط کرونایی

نیکزاد میدان «سردار دل ها» در بجنورد را کلنگ زنی می کند

بررسی طرح مدیریت هوشمند محدودیت ها و برقراری ایست و بازرسی در نوشهر

قرارگاه فرهنگی و رسانه ای در کردستان راه اندازی شود

حجت الاسلام محمد قمی درگذشت حجت الاسلام راستگو را تسلیت گفت

نامگذاری بلواری به نام شهید بابارجب در مشهد

ناوشکن تمام ایرانی دنا در آینده نزدیک رونمایی می شود

تصویب موادی از لایحه بودجه 1400 کل کشور در دومین جلسه فوق العاده هیات دولت/ ثبت طرح استیضاح وزیرجهاد کشاورزی درسامانه مجلس/ ادعای آمریکا مبنی بر وارد آوردن ضرر 70 میلیارد دلاری به درآمد نفت ایران/ جلسه وزرای خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس با محوریت برجام

توزیع 210 هزار بسته معیشتی در میان نیازمندان

موادی از لایحه بودجه سال 1400 کل کشور بررسی و تصویب شد

سِمَتِ جان کری در دولت بایدن | نخستین زن رییس سازمان های اطلاعاتی آمریکا | نخستین لاتین تبار برای وزارت امنیت داخلی

ساخت اولین هتل طلایی جهان در ویتنام + عکس

بسیج در کنار رزمندگان خط تولید و جنگ اقتصادی ایستاده است

رونمایی از طرح های اولیه ساخت یک مسجد بزرگ در بلکبرن

نخستین زن رییس سازمان های اطلاعاتی أمریکا| نخستین لاتین تبار برای وزارت امنیت داخلی| جان کری، نماینده ویژه اقلیمی و عضو شورای امنیت ملی

بحث درباره «انسان شناسی شمس تبریزی»

بسیجیان پیشکسوت نیروی انتظامی لرستان تجلیل شدند

فیلم/ صحبت های یک روحانی درباره ثروت روحانیون که جنجالی شد

بایدن آنتونی بلینکن را نامزد تصدی وزارت خارجه کرد

بسیج پشتوانه محکم نظام و انقلاب اسلامی است

ضرورت بهره مندی از تفکر بسیجی در عرصه های مختلف

کرونا وظایف نظام مهندسی قم را به پیشخوان دولت انتقال داد!

«جوانان مسلمان بریتانیا بااحساس خفگی و خشم از نژادپرستی»

بررسی لایحه بودجه 1400 کل کشور ادامه پیدا کرد

امیر سیاری به مجلس می رود

بسیج در کنار رزمندگان خط تولید و جنگ اقتصادی ایستاده است

عربستان دردهه های اینده به صادرات نفت ادامه میدهد

100روستای دیگرخراسان رضوی تاپایان سال گازرسانی میشود

پیروی شورای فتوای امارات از شیوخ سعودی

ساعات کار بانک های استان اردبیل در محدویت های کرونایی اعلام شد

ویروس کرونای مولتی فاکتوریال باید بررسی شود

روند بررسی لایحه بودجه سال 1400 کل کشور ادامه یافت

احزاب و تئورسین های کشور از سرعت تحولات جامانده اند

مراسم روز جهانی خاک 17 آذرماه به صورت مجازی برگزار می شود

فوری | بایدن اعضای دولت تازه آمریکا را معرفی کرد

تیم امنیت ملی و سیاست خارجی بایدن معرفی شد

شورای فتوای امارات از موضع عربستان در تروریستی خواندن اخوان المسلمین حمایت کرد

جان کری، سولیوان و بلینکن در دولت جو بایدن

تعبیر خواب مو در دهان ، و در گلو گیر کرده و خارج شدن مو از دهان از حلق در آوردن

نفتای سنگین پالایشگاه لاوان روی میزفروش بورس انرژی

محمود احمدی نژاد جنجال به پا کرد

توضیحات وزارت نفت درواکنش به گزارشی درباره پالایش یکمی ها

کوتاه دیپلماسی

بسیجیان پیشکسوت نیروی انتظامی لرستان تجلیل شدند

خدمت رسانی 20 گروه جهادی با محوریت سلامت در فیروزآباد

چهار دهیار متخلف در مازندران انفصال از خدمت گرفتند

نقش بسیج در مدیریت بیماری کرونا

برای ثبت درخواست گازمایع چه کنیم؟

نخستین واحدپتروشیمی هلدینگ انرژی سپهرامسال عملیاتی میشود

تعبیر خواب شنیدن صدای خنده ، معنی شنیدن صدای خنده در خواب ما چیست

ورود مستقیم استاندار اصفهان به پرونده پلی اکریل/ گره مجمع عمومی به دست دولت باز می شود؟

بایدن اعضای دولت تازه آمریکا را معرفی کرد

100زندانی جرایم غیر عمد در البرز آزاد می شوند

موشک انصارالله بندر ایلات در سرزمین های اشغالی را هدفگیری کرد

ولادت امام حسن عسکری (ع)

آزادی 3 زندانی جرائم غیرعمد به همت بسیجیان شاهرودی

جو بایدن از تیم امنیت ملی و سیاست خارجی خود رسما رونمایی کرد

100زندانی جرایم غیر عمد در البرز آزاد می شوند

بازداشت ماسکی در کهگیلویه و بویراحمد!

شرایطی که زنان و مردان در بیعت با خداوند و اولیاء او باید رعایت کنند+ صوت

پنجمین یادواره نخستین شهید مدافع حرم هرمزگان برگزار شد

فیلم/ صحبت های جنجالی یک روحانی درباره ثروت روحانیون که جنجالی شد

بازدیداز پروژه گلخانه موقوفه در روستای قوم تپه

مردم سالاری دینی ودولت مقاومت

رقم جان باختگان کرونا در استان گلستان 2 رقمی شد

اعلام نظر شورای فتوای امارات درباره جماعت اخوان المسلمین

دادستان شهرستان های چهارمحال و بختیاری با تخلفات کرونایی برخورد جدی داشته باشند

نقش بسیج در مقابله با غائله کردستان و آبان 98 به روایت رییس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع

ذهن های کُند اما معمولی/ دیرآموزان را بشناسیم

ذهن های کُند اما معمولی/ دیرآموزان را بشناسیم