مطالب مرتبط:
نقل و انتقال خودرو مابین مناطق آزاد فقط به رویه ترانزیت خارجی
ناکامی سیاست های دولت در تأمین و توزیع نهاده های دامی/ ورود میدانی مجلس برای بررسی مشکلات نهاده ها
آزمون شرکت کار و تامین در تبریز برگزار شد
ورود اولین تجهیزات مدرن به بندر چابهار تا پایان سال/ نگهداری 3.5 میلیون تن کالا ی اساسی در بنادر
چه کار کنیم تا کوفته تبریزی وا نرود؟
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 08:252020-10-24سياسي

اما و اگر های همکاری با خارجی ها در حوزه کار/ ورود متخصصان مساوی با انتقال تجربه هاست


به گفته او همکاری با خارجی ها در حوزه کار در هر بخشی که باشد نیاز به کار کارشناسی دارد.

باید در نظر گرفت که کجا منفعت ما با آنها گره خورده و همکاری برد – برد می شود تا همکاری در آن بخش اتفاق بیفتد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، هر از گاهی خبری درباره دیدار مسئولان وزارت کار با مقامات دولت های خارجی منتشر می شود.

آنطور که منابع خبری اعلام می کنند در این نشست ها مذاکراتی درباره همکاری های مشترک در حوزه کار صورت می گیرد و در مواردی هم شاهد این بوده ایم که تفاهم نامه هایی امضا شده است.

وقتی تفاهم نامه ای امضا شود، فارغ از اینکه این تفاهم تا چه حدی عملی شود، نقشه راهی برای همکاری مشترک هست، اما در موارد زیادی که مسئولان دو کشور تنها به این گفته ها اکتفا می کنند که زمینه های همکاری های زیادی وجود دارد و قرار است در این بخش فعالیت هایی صورت گیرد، به درستی مشخص نیست قرار است چه کار انجام شود.

برای مثال 15 مرداد سال گذشته؛ محمد شریعتمداری (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) در دیدار با فیلیپ تیه بو (سفیر فرانسه در ایران) عنوان کرد: همکاری های بسیار گسترده ای می تواند بین دو کشور در جریان باشد و در چنین شرایطی ما به عنوان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در عرصه فعالیت های اجرایی و عملیاتی در اقتصاد و هم در حوزه روابط کار و هم در حوزه بالا بردن مهارت می توانیم همکاری های مشترک فراوانی داشته باشیم.

هر چند در این اظهارات محور هایی برای همکاری تعیین شده است، اما کم و کیف کار مشخص نبود و به همین دلیل همچنان این سوال بنیادین بدون پاسخ باقی ماند که اساسا خارجی ها چه کمکی می توانند به حوزه کار ایران کنند؟ با حصول توافق برجام در 23 تیر 94 امید ها برای سرمایه گذاری کشور های خارجی در ایران بعد از یک دوره سخت تحریم زنده شد.

یکی از وعده هایی که دولت می داد این بود که در صورت توافق با قدرت های جهانی می توان سرمایه خارجی جذب کرد و به این صورت به جنگ بیکاری رفت.

درباره دستاورد های برجام و اینکه تا چه حد این هدف محقق شد، مباحث زیادی مطرح و آمار و ارقام مختلفی ارائه شده است.

بدون پرداختن به این مباحث باید اذعان کرد که با خروج یک جانبه آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها تا حد زیادی موقعیت ایجاد شده تحت الشعاع قرار گرفت.

هر چند جز آمریکا همه طرف های برجام بر پایبندی خود بر این توافق تاکید دارند، اما در عمل تحریم های شدید و بی سابقه ای که دونالد ترامپ اعمال کرد باعث شد برخی از شرکت های خارجی پا پس بکشند و از سرمایه گذاری در کشور ما پشیمان شوند.

بر این اساس لااقل در کوتاه مدت نمی توان توقع داشت که شرکت های چند ملیتی به ایران بیایند و به فکر سرمایه گذاری در کشور ما بیفتند.

بنابراین ایجاد اشتغال با سرمایه گذاری خارجی هدفی دور از دسترس است، پس خارجی ها قرار است چطور به بازار کار ایران کمک کنند؟ قطعا در اهدافی مانند مهارت آموزی همچنان می توان به همکاری با خارجی ها امیدوار بود.

صادرات نیروی کار در سال های اخیر اعزام نیروی کار به خارج به عنوان یکی از محور های اصلی همکاری با کشور های دیگر در حوزه کار معرفی شده است.

توجه به این مقوله از طرفی بالا بودن نرخ بیکاری و ناامیدی از این است که در کوتاه مدت بتوان مشاغلی برای همه بیکاران ایجاد کرد و از طرف دیگر ناشی از نا به سامانی هایی است که در این حوزه وجود دارد.

آمار ها نشان می دهد پنج تا شش میلیون ایرانی در خارج از کشور زندگی می کنند که تنها حدود 50 هزار نفر آنها دانشجو هستند.

اغلب ایرانیانی که در خارج هستند، در جستجوی کار به کشور های دیگر رفته اند و بررسی ها نشان می دهد این روند همچنان ادامه دارد و صد ها هزار ایرانی در کشور های مختلف جهان از کار ساده گرفته تا کار فوق تخصصی انجام می دهند.

در سال های اخیر وزارت کار تلاش کرده اعزام نیروی کار به خارج از کشور را ساماندهی کند؛ طرحی که البته آنقدر ها موفق نبوده و تاثیر چشمگیری بر کاهش بیکاری در ایران نداشته است.

به نظر می رسد همکاری با خارجی ها درصورتی که شرایط آن فراهم شود، در زمینه تبادل نیروی کار باید بیش از پیش جدی گرفته شود.

باید دید آنها چه سودی از استخدام نیروی کار ایران می برند و اساسا دنبال چه تخصص هایی می گردند و به فکر ترغیب آنها برای به کارگیری بیکاران ایرانی بود.

در این میان فارغ از بحث اعزام نیروی کار به خارج موضوع واردات نیروی کار، به ویژه نیروی متخصص، نیز همواره به عنوان محور همکاری با خارجی ها در حوزه کار نیز مطرح است.

رجبعلی شهسواری (کارشناس حوزه کار و رییس سابق اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی ایران) در گفتگو با ایلنا بیان می کند: استفاده از نیروی متخصص خارجی و انتقال تجربیات آنها سال هاست که مطرح بوده و در مواردی عملیاتی هم شده است.

او با بیان اینکه اولین کارخانه های ایران با همکاری مستشاران خارجی ایجاد شدند و در ادامه هم بار ها شاهد این بوده ایم که متخصصانی از کشور های اروپایی و دیگر کشور های پیشرفته به ایران آمده و کارخانه یا خط تولیدی راه انداخته اند، می گوید: تجربه ثابت می کند اینکه خارجی ها کار کنند و ما تماشا کنیم نقشی در انتقال تجربیات و مهارت آموزی ندارد.

باید نیروی کار ایرانی درگیر کار شود و در این مورد باید برنامه ریزی و شفافیت وجود داشته باشد.

آمار ها نشان می دهد پنج تا شش میلیون ایرانی در خارج از کشور زندگی می کنند که تنها حدود 50 هزار نفر آنها دانشجو هستند.

اغلب ایرانیانی که در خارج هستند، در جستجوی کار به کشور های دیگر رفته اند شهسواری تصریح می کند: اگر قرار است با هدف انتقال تجربیات با خارجی ها همکاری کنیم لازم است به صورت شفاف فراخوان بدهیم و بگوییم قرار است فلان شرکت خارجی فلان خط تولید را راه بیندازد.

متقاضیان می توانند برای مهارت آموزی ثبت نام کنند و شرایط و ضوابطش هم این است.

خارجی ها اردویی به ایران نیایند ظرفیت هایی که در کشور وجود دارد، در مواقعی این نگرانی را ایجاد می کند که همکاری در حوزه کار خسارت آفرین باشد.

در دهه های اخیر به دلیل ملاحظات زیست محیطی، نیروی کار ارزان، قوانین و مقررات ساده تر و .

برخی از کشور های صنعتی به فکر انتقال صنایع خود به کشور های دیگر افتاده اند.

آنها تا جایی که بتوانند نیرو های کار کشور خود را به استخدام درمی آورند و در مواردی افراد بومی را هم به خدمت می گیرند.

مهم تر از بحث نیروی کار و ایجاد اشتغال، استفاده از منابع کشور پذیرنده و خسارت هایی مانند خسارت های زیست محیطی است.

رییس سابق اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی ایران با بیان اینکه هر کشوری در مراوده با کشور دیگر ابتدا منفعت خود را مدنظر قرار می دهد، عنوان می کند: باید دید چطور می توان مراودات در حوزه کار را برد برد پیش برد.

او ادامه می دهد: یکی از راه های همکاری با کشور های خارجی در زمینه کار سرمایه گذاری است، اما با وجود اینکه جذب سرمایه خارجی جذاب به نظر می رسد و دهان پر کن است البته در شرایطی که باوجود فشارهای زیاد به کشور شدنی باشد، باید مواظب باشیم چنین چیزی به ضرر ما تمام نشود.

این فعال کارگری تصریح می کند: در سال های اخیر شاهد حضور سرمایه گذاری سرمایه داران در جایی خارج از شهر خود بوده ایم، یعنی اینکه برای مثال یک فرد تهرانی در گلستان یا بم کارخانه تاسیس کرده است.

وقتی در کار او دقیق می شویم و می خواهیم اثر آن بر رفع بیکاری منطقه را بررسی کنیم، می بینیم هیچ اثر مثبتی نداشته است، چراکه جای استخدام نیروی بومی اردوکشی کرده و از جای دیگر کارگر آورده اند و فقط دود و آلودگی کارخانه به بومی ها رسیده است.

او با بیان اینکه ایران سرزمینی با منابع زیاد و ظرفیت های خوب برای سرمایه گذاری است، می گوید: نباید اتفاقی که مثالش را آوردم در مورد سرمایه گذاری خارجی ها رخ دهد، یعنی اینکه از کشور های دیگر بیایند در ایران کارخانه راه بیندازند، اما نیروی کارشان را خودشان بیاورند و این وسط درصدی هم به ایران بدهند.

تجربه ثابت می کند اینکه خارجی ها کار کنند و ما تماشا کنیم نقشی در انتقال تجربیات و مهارت آموزی ندارد.

باید نیروی کار ایرانی درگیر کار شود و در این مورد باید برنامه ریزی و شفافیت وجود داشته باشد شهسواری با انتقاد از این رویکرد که برخی همه چیز را در کسب پول و ارزآوری می بینند، تصریح می کند: برای مثال می بینیم صادرات یک محصول مثل مرغ یا تخم مرغ سودآور می شود.

هزاران تن از آن را به خارج می فرستند، بدون اینکه برایشان مهم باشد تعادل بازار به هم می خورد و در داخل این اجناس گران می شود.

توجیه شان این است که ارزآوری دارد.

در ظاهر دارند پول درمی آورند، اما از طرف دیگر با افزایش قیمت کالا ها پول از جیب مردم برداشته می شود.

در زمینه سرمایه گذاری خارجی نباید چنین رویکردی داشت.

به گفته او همکاری با خارجی ها در حوزه کار در هر بخشی که باشد نیاز به کار کارشناسی دارد.

باید در نظر گرفت که کجا منفعت ما با آنها گره خورده و همکاری برد برد می شود تا همکاری در آن بخش اتفاق بیفتد.

همکاری با خارجی ها؛ وعده یا برنامه شرایط اقتصاد و بازار کار ایران لزوم اقدامات اساسی را ضروری می کند.

اینکه چندین میلیون نفر در کشور بیکار هستند و اینکه امنیت شغلی در وضعیت بدی قرار دارد، ثابت می کند که نیازمند اجرای طرح های کوتاه، میان و بلندمدت هستیم.

یک اقدام عاجل استفاده از امکانات و فرصت های خارجی هاست.

هر چند موردی مانند سرمایه گذاری خارجی ها وسوسه کننده به نظر می رسد، اما در شرایط کنونی چندان نمی توان امیدوار به این بود.

اعزام نیروی کار به خارج یکی از راه های پیش روی ما برای همکاری با خارج از کشور برای بهبود وضعیت کار در ایران و کاهش جمعیت بیکاران است، اما با فرستادن دو یا پنج هزار نفر در سال چنین امکانی تاثیرش را از دست می دهد.

از طرف دیگر می توان جای اینکه متخصصان خارجی را با حقوق و مزایای بالا به ایران آورد تا تجربیات خود را به نیروی کار ما منتقل کنند، می توان برنامه ای به این صورت تدوین کرد که نیروی کار ایران به خارج برود و ضمانتی برای بازگشت او وجود داشته باشد.

به این صورت در آینده می توان شاهد حضور نیروی متخصص و با تجربه در کشور باشیم.


کلید واژه ها: همکاری - تفاهم نامه - خارجی - مسئولان - حوزه - همکاری مشترک - مشترک - وزارت کار - خبری - امضا - صورت - نامه - کارشناسی - هایی - خبرنگار - متخصصان - فعالیت - انتقال - مقامات - منتشر - گزارش - اتفاق - اعلام - منابع - دیدار - منفعت - وزارت - نیاز - قرار - کشور

آخرین اخبار سرویس:
روحانیت سنی و شیعه کردستان ترور دانشمند هسته ای را محکوم کردند

پیام رییس مجلس در پی ترور فخری زاده | امروز راه مماشات بسته است

امام جمعه لواسان: دشمن ترس خود از علم نافع را بروز داد

امام جمعه لواسان: دشمن ترس خود از علم نافع را بروز داد

9 واحد صنفی متخلف در حوزه شهرداری منطقه9 تبریز پلمب شد

واکنش رییس دانشگاه مذاهب اسلامی به ترور دانشمند هسته ای ایران

انتقام سختی در انتظار قاتلان است

پیام فرمانده ناجا در پی ترور دانشمند هسته ای

معاون استاندار کرمانشاه به برپاکنندگان مجالس عروسی و عزا هشدار شد

امیر خانزادی: هماهنگی بسیار خوبی با نیروی دریایی سپاه داریم/ از روی رژیم صهیونیستی رد می شویم

وزارت اطلاعات شناسایی عناصر ترور محسن فخری زاده را آغاز کرده است

معاون استاندار کرمانشاه به برپاکنندگان مجالس عروسی و عزا هشدار شد

نمایندگان مجلس تایوان با دل و روده خوک به جان هم افتادند+ تصاویر

انتقام هزینه سنگین این ترور ها را مشخص می کند

فرمانده نیروی دریایی ارتش: هماهنگی بسیار خوبی با نیروی دریایی سپاه داریم/ از روی رژیم صهیونیستی رد می شویم

پیام رییس مجلس در پی شهادت محسن فخری زاده

رزمایش بزرگ تجهیزات و ادوات برف روبی مدیریت شهری در جنوبغرب پایتخت

شرایط فعالیت ادارات استان از شنبه 8 آذر 99

10 کشوری که زیباترین زنان را دارند

قالیباف: اولویت فوری ما توسعه و ایجاد جهش در میراث بجا مانده از شهید فخری زاده است

پیام فرمانده ناجا در پی ترور دانشمند هسته ای

جلسات علنی صحن شورای شهر تهران تعطیل نیست

از عاملان شهادت فخری زاده انتقام می گیریم/ پاسخ قاطعی می دهیم

توزیع 13 هزار بسته معیشتی و بهداشتی در اردبیل

واکنش‎ها به ترور دانشمند هسته ای کشور

خط و نشان مشاور نظامی رهبر انقلاب برای قاتلان دانشمند ایرانی /شب دراز است و قلندر بیدار...

واکنش ترامپ به ترور محسن فخری زاده

بخش خصوصی، واحدهای تولیدی و صنعتی مشمول تعطیلی نمی شوند

اعلام شرایط فعالیت ادارات استان از شنبه 8 آذر 99

شهادت دانشمندان ما موجب بیداری ملت ها خواهد شد

واکنش قالیباف به شهادت دانشمند هسته ای

ادارات سیستان و بلوچستان فردا تعطیل نیستند/ دستگاه های اجرایی استان را به هیچ عنوان تعطیل نمی کنیم

اعلام شرایط فعالیت ادارات از فردا/ هنوز ابلاغیه ای به استانداری کرمان نرسیده است

پیام فرمانده ناجا در پی شهادت دانشمند هسته ای در اقدامی تروریستی

پاسخ کوبنده ایران در انتظار عاملان ترور شهید «محسن فخری زاده»

انتقام سختی در انتظار عاملان ترور شهید فخری زاده است

تاکید رییس مجلس بر شناسایی مجازات عوامل ترور حسن فخری زاده

سردار دهقان: قاتلان را از کرده خود پشیمان می کنیم!

قالیباف شهادت رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع را تسلیت گفت

واکنش ترامپ به ترور شهید محسن فخری زاده

سردار اشتری: شهادت دانشمندان ما موجب بیداری ملت ها خواهد شد

واکنش رییس مجلس به شهادت محسن فخری زاده

واکنش رییس مجلس درپی شهادت محسن فخری زاده

«انتقام سختی» در انتظار عاملان ترور شهید محسن فخری زاده است

توزیع 13 هزار بسته معیشتی و بهداشتی در اردبیل

گذشت اولیای دم از قصاص به خاطر رضای خدا و شهید حاج قاسم سلیمانی

ادارات قزوین یک هفته تعطیل شدند

واکنش ها به ترور دانشمند هسته ای کشور

پیام تسلیت رییس ستادکل نیرو های مسلح به مناسبت شهادت محسن فخری زاده

تاکید قالیباف بر شناسایی، دستگیری و مجازات عوامل ترور فخری زاده

سردار اشتری: شهادت دانشمندان ما موجب بیداری ملت ها خواهد شد

آشنا: نوآوری های پیشرفته دفاعی تداوم خواهد داشت

سردار دهقان: قاتلان شهید فخری زاده را پشیمان می کنیم

سرلشکر باقری: انتقام سختی در انتظار قاتلان شهید فخری زاده است

واکنش ترامپ به ترور دانشمند هسته ای ایران

اشاره ظریف به نقش اسراییل در ترور فخری زاده

راه برای پاداش های نجومی باز می شود؟

توزیع 1000 بسته معیشتی توسط ناحیه امام سجاد (ع)

واکنش قالیباف به شهادت محسن فخری زاده

پیام فرمانده ناجا در پی ترور دانشمند هسته ای

گسترش فعالیت نیروی دریایی ارتش موجب توسعه دریانوردی گلستان می شود

گزارش میدانی خبرنگار صداوسیما از محل ترور شهید فخری زاده

«انتقام سختی» در انتظار عاملان ترور شهید فخری زاده است

اولین واکنش ترامپ به ترور شهید فخری زاده

روایت یک نماینده مجلس از ترور محسن فخری زاده

خط و نشان سرلشگر باقری برای آمران ترور شهید فخری زاده | انتقام سختی در انتظارتان است

انتقام سختی در انتظار آمران و عاملان این اقدام کور خواهد بود

گسترش فعالیت نیروی دریایی ارتش موجب توسعه دریانوردی گلستان می شود

گزارش میدانی از محل ترور شهید فخری زاده

ابلاغ دستورالعمل تعطیلی ادارات به دستگاه های اجرایی آذربایجان شرقی

تعطیلی یک هفته ای دستگاه های اجرایی استان سمنان

ترور شهید فخری زاده نقشه دشمنان را در جلوگیری از پیشرفت ایران برملا کرد

تعطیلی یک هفته ای دستگاه های اجرایی و اداری استان سمنان

دولت و مجلس با طرح های مجاهدانه مشکلات داخلی را رفع کنند

شهادت رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع در جریان عملیات تروریستی

اطلاعیه وزارت خارجه در مورد نحوه ارائه خدمات کنسولی در دو هفته آینده

بازداشت شدن یک تن از عوامل ترور شهید فخری زاده

ترامپ توییت خبرنگار صهیونیست را در خصوص ترور شهید فخری زاده بازنشر کرد

واکنش توییتری فرمانده سپاه به ترور دانشمند هسته ای

وزیر خارجه ترور شهید محسن فخری زاده را محکوم کرد

حقوق بازنشستگان از سقف 7برابر حداقل حقوق معاف شد/ راه برای پاداش های نجومی باز می شود؟+سند

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی: انتقام حق ماست

پیام سردار حسین اشتری در پی ترور شهید محسن فخری زاده

سجایای اخلاقی و رتبه علمی حضرت معصومه (س) / لباس تقوا کهنه نمی شود

تصمیم گیری در خصوص تعطیلی ادارات در قم

ابلاغ تعطیلی ادارات استان تهران از فردا

دشمنان دست از توطئه بر نمی دارند/ اعتماد به دشمن، خوش باوری است

تالیف کتاب جامع «جام شناسی» در تربت جام

سرلشکر باقری: انتقام سختی در انتظار عاملان ترور شهید فخری زاده است

نشانه های جدی از نقش اسراییل در ترور «شهید فخری زاده» دیده می شود

علی اعطا : جلسات علنی صحن شورای شهر تهران تعطیل نیست

کلیپ ویژه جماران در پی شهادت دکتر فخری زاده

دولت و مجلس با طرح های مجاهدانه مشکلات داخلی را رفع کنند

توزیع 1000 بسته معیشتی توسط ناحیه امام سجاد (ع)/ بسیجی در اوج نیازمندی یاری رسان مردم است

توصیه به رعایت موارد بهداشتی با رویکرد تشویقی/ هشدار متفاوت برای جلب توجه مردم

جزییات شهادت فخری زاده از زبان کارشناس امنیتی

باقری: انتقام سختی در انتظار قاتلان شهید فخری زاده است

ترامپ خبر ترور محسن فخری زاده را بازنشر کرد

واکنش ترامپ به شهادت فخری زاده

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی درگذشت دکتر نقوی را تسلیت گفت

اما و اگر های همکاری با خارجی ها در حوزه کار/ ورود متخصصان مساوی با انتقال تجربه هاست

اما و اگر های همکاری با خارجی ها در حوزه کار/ ورود متخصصان مساوی با انتقال تجربه هاست